PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεραπεία με Potassium Permanganate

Γιάννης
30-04-2009, 08:07
Την κάνουν κάποιοι εκτροφείς για να καθαρίσουν οι γονείς και να μην μεταβιβάσουν ασθένειες στα μικρά.
Από ότι κατάλαβα καταστρέφει το βιολογικό οπότε τα φίλτρα πρέπει να απομονωθούν κατά την εφαρμογή.
Ποιο είναι το νόημα τότε;
Αν υπάρχουν παράσιτα στο βιολογικό δεν θα ξανακολλήσουν οι γονείς και τα μικρά;
Την έχει κάνει κανείς;

ChristosP
30-04-2009, 08:54
Γιάννη το ξέρω ότι το κάνουν και δεν ξέρω αν έχεις το βιβλίο του Adriew αυτός το λέει .

Είναι όμως πολύ επικύνδηνο ρε φίλε και για σένα και για τα ψαράκια σου .

Η ερώτηση σου είναι λογική για την βιολογία και τα παράσητα αλλά μην ξεχνάς ότι αυτοί δεν έχουν φίλτρα και δουλεύουν με αλλαγές νερού .

Να σου προτείνω κάτι τι θα έκανα εγώ .

Θα έστεινα γεννήστρα από τη αρχή θα την καθάριζα με χλωρίνη και θα έστρωνα το ενυδρείο με αμμωνία ( δεν υποστηρίζω αυτήν την μέθοδο αλλά για την περίπτωση είναι καλή ) φίλτρα θα έβαζα καινούργια σφουγκάρια μόνο .
Αφού έστρωνε το ενυδρείο θα πήγαινα σε προληπτική θεραπεία με ένα ισχυρό αντιπαρασιτικό και με μια αντιβιωση για τουλάχιστον 10 μέρες .

Το μειωνέκτημα είναι ότι θα σου έτρωγε κανά 2μηνο η διαδικασία .

Ο Pritanis την εφαρμόζει την μέθοδο και θα μπορούσε να βοηθήσει σε αυτό το θέμα καλύτερα από όλους μας με το συγκεκριμένο φάρμακο

Ελπίζω να βοήθησα :leloydi:

Γιάννης
30-04-2009, 09:05
Προς το παρόν δεν έχω ελαττωματικά-άρρωστα μικρά( :) ούτε καν μικρά,κάτι παίζει σήμερα αν δεν τα φάνε)
Στην αρχή όταν διάβασα σε ξένο φόρουμ σκέφτηκα ότι είναι η τέλεια λύση μέχρι έως ότου καταλάβω ότι το βιολογικό dead:
Δεν νομίζω ότι θα έκανα αυτήν την θεραπεία,απλώς έτσι για να μαθαίνουμε.

Diskus Fan
30-04-2009, 13:42
ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΣΚΕΨΗ.-

pritanis
05-05-2009, 12:00
το υπερμαγγανικο καλιο χρησιμοποιειται για τα εξωτερικα παρασιτα......το χρησιμοποιουν και οι ανθρωποι για ποδολουτρα οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ειναι επικινδυνο για μας......Τωρα για τα ψαρια μας εγω το χρησιμοποιω συχνα, χωρις απωλειες και με καλα αποτελεσματα....απλα οπως παντα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δοσολογια!!!!

Diskus Fan
05-05-2009, 12:06
Νικο εγω ξερω οτι απαγορευεται σε ενυδρειο με ψαρια.-friends

Γιάννης
05-05-2009, 17:26
Τελικά μήπως υπάρχει ένα μεγάλο μπέρδεμα σχετικά με την χρήση και τις παρενέργειες των φαρμάκων.
Αναφέρω ένα παράδειγμα:
Το Tremazol που περιεχέι praziquantel λέει 80% αλλαγή νερού μετά από 6 ώρες,έχω όμως δει σε ξενόγλωσσα φόρουμ να χρησιμοποιούν praziquantel επί 3-4 συνεχόμενες μέρες.
To έχω κάνει και εγώ με Droncit στο ενυδρείο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Pritanis αν μπορείς μας λες πως χρησιμοποιείς το υπερμαγγανικό κάλιο,συγκριτικά οφέλη κτλ.
Δεν νομίζω ότι είναι κακό αν μάθουμε 5 πράματα παραπάνω για αυτήν την μέθοδο.

Genirous
05-05-2009, 17:56
Τελικά μήπως υπάρχει ένα μεγάλο μπέρδεμα σχετικά με την χρήση και τις παρενέργειες των φαρμάκων.
Αναφέρω ένα παράδειγμα:
Το Tremazol που περιεχέι praziquantel λέει 80% αλλαγή νερού μετά από 6 ώρες,έχω όμως δει σε ξενόγλωσσα φόρουμ να χρησιμοποιούν praziquantel επί 3-4 συνεχόμενες μέρες.
To έχω κάνει και εγώ με Droncit στο ενυδρείο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Pritanis αν μπορείς μας λες πως χρησιμοποιείς το υπερμαγγανικό κάλιο,συγκριτικά οφέλη κτλ.
Δεν νομίζω ότι είναι κακό αν μάθουμε 5 πράματα παραπάνω για αυτήν την μέθοδο.Γιάννη το praziquantel που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό (αλλά και το droncit) έχω την εντύπωση πως είναι πιο ήπιας μορφής φάρμακα, ενώ το tremazol της sera έχει πρόσθετα και βαρέα μέταλλα όπως χαλκό. Γι'αυτό και οι διαφορές στην διάρκεια, στη δοσολογία και στις αλλαγές νερού.

pritanis
05-05-2009, 17:57
Οντως τα φαρμακα ειναι μια πονεμενη ιστορια......εγω να σας πω την αληθεια εμπιστευομαι αυτο το site και ακολουθω τις οδηγιες του ευβλαβικα με καλα αποτελεσματα ως τωρα.....Επισης και το βιβλιο του Soh αλλα αυτος αλλοτε τα μπερδευει και αλλοτε κρυβει τα μυστικα του.......

Γιάννης
05-05-2009, 21:02
Γιάννη το praziquantel που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό (αλλά και το droncit) έχω την εντύπωση πως είναι πιο ήπιας μορφής φάρμακα, ενώ το tremazol της sera έχει πρόσθετα και βαρέα μέταλλα όπως χαλκό. Γι'αυτό και οι διαφορές στην διάρκεια, στη δοσολογία και στις αλλαγές νερού.
Είναι σίγουρο ότι περιέχει χαλκό;
Στο κουτί δεν αναφέρει πάντως κάτι τέτοιο,οπότε αν όντως περιέχει χαλκό αυτό είναι ένα θέμα.

Genirous
05-05-2009, 21:16
Γιάννη για να μη λέω %$#%$#&%# όσον αφορά το χαλκό συγκεκριμένα, μπορεί να το μπερδεύω με κάποιο άλλο προϊόν...:65:
Πάντως σαν φάρμακο περιέχει 7,47gr στα 100ml prazi... xmm
Σίγουρα το Droncit είναι πολύ πιο ήπιο σαν φάρμακο, καθώς περιέχει πολύ περισσότερο prazi σε αναλογία!

pritanis
05-05-2009, 21:31
αυτο το site http://www.dph.nl εννοουσα

Γιάννης
05-05-2009, 21:46
...
Σίγουρα το Droncit είναι πολύ πιο ήπιο σαν φάρμακο, καθώς περιέχει πολύ περισσότερο prazi σε αναλογία!
:)Φαντάζομαι πως ήθελες να πεις λιγότερο.
Τεσπα ίσως να είναι ότι το Droncit(δραστική ουσία praziquantel) δεν διαλύεται εύκολα στο νερό,όποτε μάλλον περιορίζεται η δραστικότητα του.

Diskus Fan
05-05-2009, 23:51
Οντως τα φαρμακα ειναι μια πονεμενη ιστορια......εγω να σας πω την αληθεια εμπιστευομαι αυτο το site και ακολουθω τις οδηγιες του ευβλαβικα με καλα αποτελεσματα ως τωρα.....Επισης και το βιβλιο του Soh αλλα αυτος αλλοτε τα μπερδευει και αλλοτε κρυβει τα μυστικα του.......

Το site το θεωρω καλο, αυτος ομως ειναι φαρμακολατρης και δεν τον εχω καθολου σιγουρο.-idono

Aquadominus
06-05-2009, 08:11
το υπερμαγγανικο καλιο χρησιμοποιειται για τα εξωτερικα παρασιτα......το χρησιμοποιουν και οι ανθρωποι για ποδολουτρα οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ειναι επικινδυνο για μας......Τωρα για τα ψαρια μας εγω το χρησιμοποιω συχνα, χωρις απωλειες και με καλα αποτελεσματα....απλα οπως παντα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δοσολογια!!!!

Όπως είπες οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν κυριώς για ποδόλουτρα και για να εξελήψουν βακτήρια και μύκητες άπο τα πόδια, μόνο που εμείς δεν αναπνέουμε με τα πόδια :pull::pull::pull: δηλαδή το είναι μόνο για ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ χρήση.

ChristosP
06-05-2009, 08:38
Το είπα και ποιο πάνω είναι πολύ δυνατό και επικίνδυνο πολύ για αυτό και πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του ειδικά από μη έμπειρους χομπίστες
Το ότι το κάνει ο Pritanis δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε και εμείς γιατί απλά δεν ξέρουμε πως να το κάνουμε iex.

Προσωπικά θα το δοκίμαζα αν :

- Έβλεπα πως το κάνει ο Νίκος (Pritanis) από κοντά
- Εβαζε φωτογραφίες από την διαδικασία ή βίντεο

Yiannis59
06-05-2009, 09:46
Το είπα και ποιο πάνω είναι πολύ δυνατό και επικίνδυνο πολύ για αυτό και πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του ειδικά από μη έμπειρους χομπίστες
Το ότι το κάνει ο Pritanis δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε και εμείς γιατί απλά δεν ξέρουμε πως να το κάνουμε iex.

Προσωπικά θα το δοκίμαζα αν :

- Έβλεπα πως το κάνει ο Νίκος (Pritanis) από κοντά
- Εβαζε φωτογραφίες από την διαδικασία ή βίντεο
- Και μια φωτογραφία με μαγιό consfuny

Γιάννης
06-05-2009, 15:16
Το site το θεωρω καλο, αυτος ομως ειναι φαρμακολατρης και δεν τον εχω καθολου σιγουρο.-idono
:65:
Το Pro-more του ιδίου το έχει δουλέψει κανείς;

mios
06-05-2009, 17:28
Ένα.... ντουλάπι(είναι κλειστό κάνα χρόνο εκεί). Ο Pan αν δεν κάνω λάθος το χει ανοίξει-χρησιμοποιήσει και υποπτεύομαι και τον pritani whistle .Περίμενε να σου πουν

Yiannis59
06-05-2009, 17:31
O Πριτανις καπου διαβασα μαλλον στο Gab λεει οτι δεν ειδε διαφορα το εχω και εγω σε ενα ντουλαπι αλλα λογο που δεν ταιζω μοσχαρια και λοιπα ζαρβατικα δεν το δοκιμασα ποτε iex

pritanis
06-05-2009, 18:02
δοκιμασα και το pro more και το pro growth .....τωρα τι να σας πω δεν ειδα και θαυματα αλλα παλι ποιος μπορει να μετρησει τα αποτελεσματα τετοιων προιοντων στα σιγουρα??????
η κουβεντα για τα φαρμακα ειναι μεγαλη και ο καθενας εχει και κατι διαφορετικο να πει αναλογα με ποιο φαρμακο δοκιμασε και ειδε αποτελεσματα.....Εγω στο φαρμακειο μου εχω παντα Bactopur direct το οποιο χρησιμοποιω για μπανια (1+1/2 ταμπλετα σε 4 λιτρα νερο ενυδρειου και αεραντλια για 30-45 λεπτα 3 φορες τη μερα για μια μερα και με τεταμενη προσοχη στο ψαρι) οταν υποπτευομαι εξω-παρασιτα.......Flagyl για ενδοπαρασιτα .....Melafix για πληγες και προληψη σε καθε νεο ψαρι......και χοντρο αλατι αν βγαλει κανενας καρδιναλιος ικ!!!!αυτα ......με μετρο ομως και οι θεραπειες παντα Σαββατοκυριακα ωστε να ειμαι στο σπιτι και πανω απο τα ενυδρεια και ΠΑΝΤΑ με πολυ καλο αερισμο....... Εννοειται οτι καθε θεραπεια γινεται σε ενυδρειο κλινικη και μονο σε εσχατη αναγκη σε ολο τον πληθυσμο.......

delta66
06-05-2009, 23:13
Όπως είπες οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν κυριώς για ποδόλουτρα και για να εξελήψουν βακτήρια και μύκητες άπο τα πόδια, μόνο που εμείς δεν αναπνέουμε με τα πόδια :pull::pull::pull: δηλαδή το είναι μόνο για ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ χρήση.

Πολυ σωστη παρατηρηση.
Απότι εχω διαβασει, το υπερμαγγανικο καλιο χρησιμοποιειται μονο απο εμπειρους, για απολυμανση λιμνων ή για ολιγολεπτο μπανιο σε koi.
Επισης μεγαλη δυσκολια παρουσιαζει η δοσολογια αφου διαφερει με τις εκαστοτε θερμοκρασιες.
Σε ενυδρεια δεν ενδυκνειται καθως μετα τη χρηση σου, κρυσταλλοποιειται μεσα στο νερο και τραυματιζει τα βραγχια των ψαριων με την αναπνοη.
Οσο για τη χρηση του επιβαλλονται γαντια και μασκα καθως ειναι καυστικο.

Γιάννης
24-06-2010, 16:32
2) Do 3 x 24 hour prophylactic treatment with Potassium permanganate @ a dosage of 2mg/ litre of water. The 3 treatments to be performed over 7 days span.....Day 1, Day 4, and Day 7....completing on Day 8 with WC.

Αντιγράφω από εδώ (http://forum.discusnews.com/viewtopic.php?t=7037).
Θεωρώ το DPH ως μια από τις πιο καλές ιστοσελίδες που ασχολούνται με δίσκους,όμως οι οδηγίες που δίνονται είναι λάθος,έτσι δεν είναι ή όχι;:confused: