PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερό και διατροφή αλά Stendker

Yiannis59
29-04-2009, 11:25
Αυτο το mail ελαβε απο τον Stenker γνωστο ρεμαλιιιιιιιιιι

our water parameters are as follows:

GH 15
KH 8
pH 7
800 μS
30°C water temperature

We feed the discus three times a day with our own beef heart mix. Ask you trader if you can get it from him as well!

Kind regards

Bastian Wald

Ωχ Παναγια μου τι εχει να γινει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bgun
Ειμαι καθετα και οριζοντια αντιθετος αλλα ποιος με υπολογιζει

σπαμαρετε ελευθερα wallwall

dimitris21
29-04-2009, 11:39
αν κρίνω από την ποιότητα των δίσκων του stendker και από τους δίσκους που έχεις μεγαλώσει εσύ, εγώ μόνο ένα συμπέρασμα μπορώ να βγάλω.

σταθερές συνθήκες, καθαρό νερό και καλό φαγητό.
όλα τα άλλα είναι ψιλά γράμματα

Jeepas
29-04-2009, 11:50
Πάντα ήθελα να τους έχω (τους δίσκους ντε) σε κοινωνικό με guppys.:65:
ΤΩΡΑ έφτασε αυτή η στιγμή αλλά μήπως το νερό είναι λίγο σκληρό για τα γκαππάκια?baeh:

Όχι τπτ άλλο, θα βγει ο τσεκουράτος και θα λέει ότι είχε δίκιο για τον γνωστό συνειρμό μεταξύ δίσκων και guppys doh

Γιάννης
29-04-2009, 11:53
Νομίζω ότι αν μιλάμε για μεγάλωμα οι δίσκοι τα πάνε μια χαρά και στο σκληρό νερό.
Τωρα για την αναπαραγωγή τι να πω,όλοι μας έχουμε ακούσει για επιτυχημένες γέννες σε 7 Gh - 7 Ph.
Θα προσπαθήσω να κάνω μια ατυχή ίσως σύγκριση:
Και εμένα ο καλός Θεός με έπλασε για να ζω σε δάση με καταρράκτες καθαρό αέρα και άλλα καλά,αλλά μένω σε ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία στην Αθήνα,ο αέρας δεν είναι και ότι το καλύτερο και όλη την μέρα σπίτι και δουλειά αντικρίζω τοίχους,και όχι τον γαλανό ουρανό και τα αστέρια.

yiapas
29-04-2009, 11:54
ντάξει ωρε!!! και εγώ αντίθετος είμαι ...αλλά όπως τα μάθεις

τα δικά μου είδατε πως είναι και τα έχω
ph 6,00
gh 2
kh 1
tds 80-120

αμέσως μόλις τα πήρα...δεν πιστευω να καταλάβανε κάτι

Confucius
29-04-2009, 12:07
Aυτά είναι γνωστά για εμάς στα Βόρεια εδώ και χρόνια.
Εγώ το πρώτο χρόνο όντως είχα δίσκους με γκάπυ,
και αν τους βλέπατε σούπερ ούτε αρρωστιες ούτε τίποτα.
Νεράκι από βρύση και αλλαγή 1 φορά στις 15 και αν.

Υ.Γ. να συμπληρώσω και τροφή το πρώτο χρόνο μόνο τη καρδιά του Stenker

Diskus Fan
29-04-2009, 12:12
Θα τα ξαναπω, τι αλλο να κανω; Εχω κανει αναπαραγωγες σε 7,2-7,4 και τα μωρα εβγαιναν κανονικοτατα. Δεν ειχα αποτελεσμα οταν το ΡΗ ηταν 7,6 και πανω (το θεμα το συζητησα και με τον Heiko). Αυτα εχω καταγραψει εγω. Αλλες παραμετρους τοτε ΔΕΝ μετραγα, αλλα απο την μεχρι τωρα ενασχοληση μου, υποθετω οτι επαιζε καπου κοντα στο 150 ppm. Τα δισκακια του Stendker μπορει να μεγαλωνουν σε αυτες τις συνθηκες αλλα εγω βλεπω οτι προβλημα προσαρμογης δεν εχουν σε χαμηλο ΡΗ. Εχω το δικο μου σε 6,2-6-4 αλλα και του Tsaggaris προσαρμοστηκαν αμεσως στο 7,1 και τωρα ειναι στο 6.4. Θεωρω οτι η προσπαθεια εχει γινει για λογους marketing. Μην ξεχναμε οτι η Γερμανια εχει πολυ "κακο" νερο (συμφωνα με τις δικες μου πληροφοριες). Τα συμπερασματα δικα σας.-
friends

yiapas
29-04-2009, 12:28
Δεν ειχα αποτελεσμα οταν το ΡΗ ηταν 7,6 και πανω (το θεμα το συζητησα και με τον Heiko).
είχαμε τα 25 χρονια που μας τσαμπουνάς κάθε φορά σε ότι λές....
τώρα θα έχουμε και την καραμέλα με τον Heiko???????cons

. Μην ξεχναμε οτι η Γερμανια εχει πολυ "κακο" νερο (συμφωνα με τις δικες μου πληροφοριες). Τα συμπερασματα δικα σας.-
friends
μόνο και μόνο αυτό φτάνει...Συμφωνώ 100%iex

Hary
29-04-2009, 12:43
το 800μs δεν το έχει σχολιάσει κανείς ακόμα!!! ούτε το 15gh ούτε 3????? φορές τη μέρα μίγμα μοσχαροκαρδιάς!!!! και επίσης αυτό το σύστημα δεν το κάνει μόνο σε μικρούς δίσκους αλλά και σε ενηλικές!!! μίλησε κανείς:bang::bang:

babis
06-05-2009, 23:21
Όταν έλαβα τους πρώτους μου δίσκους εκτροφής από τον Stendker, είχα μετρήσει τις τιμές του νερού του από τις σακούλες: pH:7.0, GH:18!!! Σε αυτό το νερό κρατάει όχι μόνο τα μικρά, αλλά και τα ενήλικα ψάρια του. Φυσικά όχι τα αναπαραγωγικά του ζευγάρια...

Αργότερα, μετά από πολύ καιρό, αυτά τα ψάρια βρέθηκαν να ζουν για μεγάλα διαστήματα σε pH: ~5 και GH:<3 (εννοείται πως οι αλλαγές των τιμών έγιναν σταδιακά στην διάρκεια πολλών μηνών), χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Τουλάχιστον εγώ, με την τότε εμπειρία μου, δεν μπόρεσα να διακρίνω απολύτως καμμία διαφορά στα ψάρια (εμφάνιση, όρεξη για φαγητό κ.ο.κ.) στις τόσο διαφορετικές παραμέτρους νερού που βρέθηκαν...

mios
07-05-2009, 00:29
Παιδιά γιατί παραξενευόμαστε ? Είναι παγκοσμίως γνωστό πως οι περισσότεροι breeders ,και όχι μόνο ,κρατούν και μεγαλώνουν τα ψάρια τους σε 6,5-7+ .Ακόμα και οι Ασιάτες που είχα την εντύπωση πως είχαν άφθονο και "φυσικά " μαλακό νερό,από κάποια fora είδα κι εκεί να έχουν τις ίδιες τιμές .Εκτός αν λένε όλοι ψέματα xmm
Στα ενυδρεία αναπαραγωγής ρίχνουν βασικά το TDS και κατά δεύτερο λόγο το pH(που κειμένεται από 5,5-6,5).
Παντού ταίζουν καρδιά και blood warms καθημερινά (υπάρχει βέβαια πάντα η συζήτηση για το "αν πρέπει..." και αν θα πεθάνουν στα βαθιά τους γεράματα με Κρητική διατροφή ή ευτυχισμένοι πνιγμένοι στη χολιστερίνη-άκρη δεν έχει βγει ) ,παντού κάνουν συχνές αλλαγές και τους νοιάζει πρώτα ο όγκος του ενυδρείου και η φίλτρανση -που συνήθως είναι σαμπ-και μετά το διάκοσμος (πλην Ασίας που δεν "μετράνε" τίποτα emot157 αλλά κάνουν 100% και 200% αλλαγές κάθε μέρα)

yiapas
07-05-2009, 05:57
τα δικά μου τα 'εχω σε gh4 kh1-2 και ph 6,7 tds 120-140

πραγματικά βλέπω διαφορά όταν το ph πέφτει κάτω απο 6,2
τα ψάρια δυσανασχετούν και τα βλέπω να ζητουν(χωρίς υπερβολές) ανέβασμα τιμών ....
παρόλο που έχουν περάσει 6-7 μήνες απο την απόκτηση τους iex

προσπαθώ και εγώ βεβαια όπως και ο Μπάμπης να καταφέρω σε διμηνιαία βάση να το κάνω να πέσει το ph κατά 0,10-0,20 ωστε να σταματήσω
περίπου στο 6,00
(όχι οτι δεν ζουν στο 6,00 και τώρα ,αλλά όπως είπα στα υψηλότερα είναι καλύτερα ψάρια)

άρα και εγώ βγάζω το συμπέρασμα οτι τα μικρά είναι σίγουρα οτι τους πρώτους μήνες της ζωής στους τους πέρασαν σε "σκληρά" νερά

Hary
07-05-2009, 08:22
είναι ενδιαφέρον και αξίζει να το εξετάσΩμε! Όταν πήρα τα δικά μου στεντκερ δεν είχα την πληροφορία αυτή και μπήκαν σε νερο αν θυμάμαι καλά 6,5-6,4 με μια προσαρμογη 1 ώρα! Τώρα το PH μου βρήσκεται σε 5,15-5,25 εκεί παίζει θα ήθελα όμως να παρατηρηθεί απο κάποιον που θα πάρει στεντκερ αντιδράσεις απο τη στιγμη που θα τα εισάγει στο ενυδρείο (ειτε με υψηλό ΡΗ ειτε με χαμηλό) ωστε να παρατηρηθεί κατα πόσο εχουν τροποποιηθεί κατα κάποιο τρόπο οι συνήθειές τους ωστε να μην τρελενώμαστε τόσο πολύ με τις τιμές (ισως τους κάνΩμε και κακό μετα απο κάποιο βαθμό υπερβολής) με τα ΡΗ GH ΚΗ και τις α/ο!

babis
07-05-2009, 09:48
Παιδιά γιατί παραξενευόμαστε ? Είναι παγκοσμίως γνωστό πως οι περισσότεροι breeders ,και όχι μόνο ,κρατούν και μεγαλώνουν τα ψάρια τους σε 6,5-7+ .Ακόμα και οι Ασιάτες που είχα την εντύπωση πως είχαν άφθονο και "φυσικά " μαλακό νερό,από κάποια fora είδα κι εκεί να έχουν τις ίδιες τιμές .Εκτός αν λένε όλοι ψέματα xmm

Σωστές αυτές οι παρατηρήσεις, με την επισήμανση μόνο πως οι breeders, οι έμποροι κλπ κρατάνε τα ψάρια τους στο νερό που είναι πιο εύκολο (και οικονομικό) για εκείνους. Οι περισσότεροι χομπίστες "παλεύουν" με αλλαγές στις τιμές του νερού κάθε τόσο γιατί τους είναι εύκολο και οικονομικό. Το να αλλάζεις παραμέτρους σε ένα ενυδρείο 500lt π.χ. με 10 ή 15 ψάρια μέσα, δεν είναι δύσκολο. Αν όμως έχεις κάποιες πολλές χιλιάδες λίτρα, με χιλιάδες ψάρια όπως ένας έμπορος ή εκτροφέας, τότε τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

Το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει απ' όλη αυτή την "ποικιλία" συνθηκών διαβίωσης των δίσκων, είναι πως δεν πρόκειται για τόσο "εύθραστα" πλάσματα όπως διαδίδουν πολλοί, που αν αλλάξει το pH του νερού που φιλοξενούνται κατά μισή μονάδα ας πούμε, θα "υποφέρουν" ή πολύ περισσότερο θα ...οδηγηθούν στον αφανισμό! Με την κατάλληλη προσαρμογή, ενήλικα υγιή ψάρια μπορούν να βρεθούν σε πολύ διαφορετικές συνθήκες νερού χωρίς κανένα πρόβλημα.

yiapas
07-05-2009, 11:58
Το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει απ' όλη αυτή την "ποικιλία" συνθηκών διαβίωσης των δίσκων, είναι πως δεν πρόκειται για τόσο "εύθραστα" πλάσματα όπως διαδίδουν πολλοί, που αν αλλάξει το pH του νερού που φιλοξενούνται κατά μισή μονάδα ας πούμε, θα "υποφέρουν" ή πολύ περισσότερο θα ...οδηγηθούν στον αφανισμό! Με την κατάλληλη προσαρμογή, ενήλικα υγιή ψάρια μπορούν να βρεθούν σε πολύ διαφορετικές συνθήκες νερού χωρίς κανένα πρόβλημα.

και εγώ αυτό πιστευω...
ανέφερα σαν παράδειγμα τα δικά μου λόγω το οτι ήταν μικρά σε ηλικία(3-4 μηνών περίπου) και είδα οτι μία δυσκολία στην προσαρμογή του χαμηλού ph την είχαν...
και όχι στιγμιαία αλλά με το πέρασμα των ημερών ανακάλυπτα οτι η συμπεριφορά τους είναι εντελώς διαφορετική σε τιμές που ήταν κοντά στου εκτροφέα....
σίγουρα τώρα ή μετά απο 6 μήνες η μετάβαση τους σε χαμηλότερα ph θα είναι πιό ευκολή και πιστευω πιό ευχάριστη γι'αυτους