PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί σεμινάριου

andrikos
27-04-2009, 10:23
τελικά 10 σε 400 ή 12 σε 600; 36_1_25

blackghost
27-04-2009, 10:51
τελικά 10 σε 400 ή 12 σε 600; 36_1_25

Καλύτερα μαλλον 4-5 μικροι σε 60 λιτρα!!emot67:bang:funy

Hary
27-04-2009, 12:19
thamb ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και απο μενα στο ΑΖ αλλα κυριως στον nidal για το ''πακετο'' που εφαγε για μας,της διοργανωσης της μεταφρασης αλλα και της προσωπικης του επαφης-γνωριμιας με τον δασκαλο που χωρις αυτη θα τον βλεπαμε με το κιαλι...

ένας είναι ο δάσκαλος.......................................... ...... funy

Lagos
27-04-2009, 12:36
friendsεχεις δικιο το ξεχασα...

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-04-2009, 13:04
Είχε όντως ενδιαφέρον ο Βleher όμως εγώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερα για δισκους εκτροφείς οσον αφορά συνθήκες (ph - tds - gh - CH για βιολογια φιλτρα) και τα σχετικά.
Μίλησε περισσοτερο για διατροφή αγριων δισκων (τι ακριβώς φρουτα τρώνε) και οταν τον ρώτησα αν ισχύει το ίδιο για τους εκτροφείς, μου απάντησε... όπως έχουν μάθει από τους εκτροφείς π.χ. αν έχουν μάθει μονο σε ξηρά τροφή δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θα μπορούσα αν θέλω να τους δώσω και φρούτα για να μην τρώνε τα ίδια συνέχεια... γιατί όχι.
Δεν με κάλυψε η απάντηση.

Diskus Fan
27-04-2009, 13:10
Θελω να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ολους οσους βοηθησαν να γινει πραγματικοτητα, αυτο το σημαντικο διημερο. Δεν αναφερομαι σε ονοματα των υπευθυνων για να μην αδικησω κανεναν. Πιθανολογω επισης οτι δεν τους ξερω ολους. Ο καθενας απο αυτους τους συντελεστες εβαλε ενα μικρο η μεγαλο λιθαρακι για το αποτελεσμα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Στο μονο ατομο που θα αναφερθω ειναι ο Delta66 που ενω ηταν εκτος αυτης της ομαδας, βοηθησε πολυ με μια και μονο αλλα πολυ σημαντικη κινηση. Επισης δεν θα κρυψω ("τσεκουρατος" γαρ) την ντροπη που ενιωσα για τον αριθμο της προσελευσης, ειδικα την δευτερη μερα, καθως και την ατυπη απο πλευρας αυτου του φορουμ, παραδοσης της μπλουζας του. Το λιγοτερο που περιμενα ηταν οτι θα βγαλουμε και μια φωτογραφια ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ του.-

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-04-2009, 13:27
Ενιωσα σαν τα εκτροφής να ήταν ένα παρελθόν. Να είχαν αντικασταθεί με άγριους δισκους και γεωφάγους. Μόνο που εγώ δεν ήμουν διατεθιμένη δισκάκια που εχω και μπορούν να ζήσουν 12 χρόνια να τα αλλάξω με αγριους... σαν να ήταν παλιά πουκάμισα... Η γνώμη μου πάντα ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ

Diskus Fan
27-04-2009, 14:00
Οι δισκοι εκτροφης δεν εχουν σχεση με τους "αγριους". Ειδικα στο σχημα εμενα μου "τσαταλιαζουν" τα νευρα. Ενα αισχος τους εχουν κανει οι "ειδικοι" για να "παιζουν" με τα βραβεια και ο κοσμος κανει τα "χουγια" τους. Μου θυμιζουν τα παπαγαλοψαρα με τα τατουαζ.-friends

Στελιος
27-04-2009, 14:11
προσωπικα γουστα καθενος αγριοι η εκτροφεις καθενας κανει το χομπυ του.Οταν εχεις δισκους 4-5 χρονων και τους εχεις μεγαλωσει απο μωρα ειναι τα ΩΡΑΙΟΤΑΙΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟκαι ας εχουν τα περισσοτερα ελατωματα σαν ειδος10_9_21111111

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-04-2009, 14:28
Οι δισκοι εκτροφης δεν εχουν σχεση με τους "αγριους". Ειδικα στο σχημα εμενα μου "τσαταλιαζουν" τα νευρα. Ενα αισχος τους εχουν κανει οι "ειδικοι" για να "παιζουν" με τα βραβεια και ο κοσμος κανει τα "χουγια" τους. Μου θυμιζουν τα παπαγαλοψαρα με τα τατουαζ.-friends
Που σημαίνει τι; Πετάμε τους παλιούς (εκτροφείς) και παίρνουμε καινούργιους;

Στελιος
27-04-2009, 14:31
οχι αλλα εκτρεφουμε το ειδος που μας αρεσει

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-04-2009, 14:37
Συμφωνώ ο καθένας εκτρέφει το είδος που του αρέσει αλλά οι ανάγκες των δίσκων που ήδη υπάρχουν στα ενυδρεία μας καλό είναι να συζητιούνται κ να αναλύονται το ίδιο με τις αναγκες των άγριων δίσκων

Diskus Fan
27-04-2009, 14:39
Σταματια ΠΟΤΕ ΔΕΝ πεταμε κανενα ζωντανο. Αυτο που λεει ο στελιος με καλυπτει. Καποιοι δυστυχως ανακλυπτουν τον τροχο. Οι δισκοι οπως ακουσες ζουν 14-15 χρονια. Καποιοι τους αγοραζουν και μετα απο 8-10 μηνες τους βαριουνται. Αυτο εγω δεν το καταλαβαινω απο τη μια, αλλα και απο την αλλη αυτοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για αυτο το ψαρι. Σκεψου οτι ακομα βλεπω καινουργια πραγματα και ας τους εχω στα ενυδρεια μου σχεδον 28 χρονια. Αυτος ειναι και ο λογος που οι δισκοι καταντησαν "μοδα".-friends

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-04-2009, 14:57
Oντως κάθε μέρα ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα για αυτούς και συμφωνώ μαζί σου. Απλά θέλω να μαθαίνω όλο και περισσότερα για τα δισκάκια μου και ας είναι μερικά ασχημούλικα κ παλιομοδίτικα κ επισης δεν με ενδιαφέρει καμμία ΜΟΔΑ.

nidal
27-04-2009, 17:10
Συγνωμη αλλα αν θυμαμαι καλα εγω ημουν αυτος που μετεφραζα αλλα δεν ακουσα το Heiko να λεει βγαλτε τους εκτροφης και βαλτε αγριους!!!

mios
27-04-2009, 17:13

-Για τη φωτογραφία έχεις δίκιο αλλά....ας το έλεγες κι εκεί baeh:
-Για τη μπλούζα ,νομίζω πως θα γινόμασταν γραφικοί αν κάναμε "τελετή παράδοσης" (πόσο μάλλον σε κάτι που οργάνωσαν και έτρεξαν άλλοι)
-Για τα περί "παπαγαλόψαρων" ,"άγριων","ήμερων" και λοιπά φιλοσοφικά θα τα'ακούσεις σύντομα read/

Συγνωμη αλλα αν θυμαμαι καλα εγω ημουν αυτος που μετεφραζα αλλα δεν ακουσα το Heiko να λεει βγαλτε τους εκτροφης και βαλτε αγριους!!!

Καλά εσύ μην αλλάξεις επάγγελμα για μεταφραστής :63:
"Άψογας" 0020 και σωστός friends

andrikos
27-04-2009, 17:19
ή αλλιώς σφαχτείτε με τον τσεκουράτο 10_9_21111111 emot157

Hary
27-04-2009, 17:23
Εγώ με την ευκαιρία αυτού του νέου ποστ θα ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου που την δεύτέρη μέρα του σεμηναρίου η αίθουσα ήταν άδεια μιας και έλλειπε ο δασκαλος................. Δασκαλε λοιπόν μην ξαναφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους............ εγω αυτό ειχα να πώ και καθάρησα.... (με την συνήδηση μου)

yiapas
27-04-2009, 18:14
αυτοί που ποστάρουν στο θέμα είναι τα παιδιά που ήρθαν στον βλεχέρη!!!

ας είμαστε λοιπόν εμείς ευτυχισμένοι που βρεθήκαμε μπροστά σε έναν τόσο σημαντικό άνθρωπο να ακούσουμε αυτά που είχε να μας πεί(χρήσιμα ή όχι)...και ας μην μας νοιάζει για αυτούς που δεν ήρθαν καθόλου
σίγουρα είχαν κάποιους σεβαστούς και σοβαρούς λόγους
(πχ. οικογενειακούς - καθαρά προσωπικούς - άλλοι δεν τον γουστάρουν - άλλοι λόγω απόστασης κτλ)

οπότε
να'ναι καλά ο Bleher και όλα τα παιδιά του ΑΖ που συνέβαλαν να γίνει κάτι τετοιο
ιδιαίτερα στον μεταφραστή0020 ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ

Yiannis59
27-04-2009, 18:22
Εγώ με την ευκαιρία αυτού του νέου ποστ θα ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου που την δεύτέρη μέρα του σεμηναρίου η αίθουσα ήταν άδεια μιας και έλλειπε ο δασκαλος................. Δασκαλε λοιπόν μην ξαναφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους............ εγω αυτό ειχα να πώ και καθάρησα.... (με την συνήδηση μου)

bor:bor:bor:bor:

babis
27-04-2009, 22:52
Κατ' αρχήν πρέπει να πω ένα μπράβο σε όσους μόχθησαν για την διοργάνωση αυτού του σεμιναρίου, το οποίο κατά τη γνώμη μου ήταν επιτυχές.

Υπάρχει όμως μια σκέψη που από το Σάββατο τριγυρνάει στο μυαλό μου (για την ακρίβεια από το προηγούμενο σεμινάριο του Bleher στο Oscar), σχετικά με μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που έγιναν από αρκετούς από εμάς.

Θα συμφωνήσετε μαζί μου πως το περιεχόμενο αρκετών ερωτήσεων, είχε να κάνει με διάφορα θέματα που έχουν απασχολήσει το τελευταίο διάστημα το συγκεκριμένο forum (και πιθανόν άλλα) και είχαν δημιουργήσει "άλυτα" προβλήματα (ή σημεία έντονων διαφωνιών). Αυτό από μια πρώτη ματιά μοιάζει απολύτως εντάξει, γιατί η έγκυρη άποψη ενός ανθρώπου όπως ο Bleher μπορεί να δώσει μια "τελεσίδικη" λύση στις όποιες διαφορές... (δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά για την οικονομία της συζήτησης θα αφήσω αυτό το θέμα απ' έξω).

Αυτό όμως που πρόσεξα - και νομίζω πως δεν έκανα λάθος - είναι δύο στοιχεία που μου έκαναν αρνητική εντύπωση. Πρώτα μια τάση κάποιοι "να την πουν" ή "να ταπώσουν" κάποιους άλλους με τους οποίους διαφωνούσαν, μέσω των απαντήσεων του Bleher που θα επιβεβαίωναν την δική τους προηγούμενη άποψη. Μετά η ίδια η διατύπωση (ή επαναδιατύπωση ενώ απαντούσε ο Bleher) κάποιων ερωτήσεων, προκειμένου να ...εκμαιευθεί μια συγκεκριμένη - επιθυμητή από εκείνον που ρωτούσε - απάντηση για αντίστοιχους λόγους. Τέτοια φαινόμενα (που είναι τόσο πολύ γνωστά και μέσα από διάφορα fora) πιστεύω πως μπορούν να αποφεύγονται, όταν υπάρχει απέναντί μας ένας τόσο σημαντικός ομιλητής, που είναι διαθέσιμος για να μας λύσει ουσιαστικές απορίες, μεταφέροντας εμπειρίες που κανείς από εμάς δεν έχει και μάλλον δεν θα αποκτήσει στο μέλλον.

blackghost
28-04-2009, 00:49
Κατ' αρχήν πρέπει να πω ένα μπράβο σε όσους μόχθησαν για την διοργάνωση αυτού του σεμιναρίου, το οποίο κατά τη γνώμη μου ήταν επιτυχές.

Υπάρχει όμως μια σκέψη που από το Σάββατο τριγυρνάει στο μυαλό μου (για την ακρίβεια από το προηγούμενο σεμινάριο του Bleher στο Oscar), σχετικά με μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που έγιναν από αρκετούς από εμάς.

Θα συμφωνήσετε μαζί μου πως το περιεχόμενο αρκετών ερωτήσεων, είχε να κάνει με διάφορα θέματα που έχουν απασχολήσει το τελευταίο διάστημα το συγκεκριμένο forum (και πιθανόν άλλα) και είχαν δημιουργήσει "άλυτα" προβλήματα (ή σημεία έντονων διαφωνιών). Αυτό από μια πρώτη ματιά μοιάζει απολύτως εντάξει, γιατί η έγκυρη άποψη ενός ανθρώπου όπως ο Bleher μπορεί να δώσει μια "τελεσίδικη" λύση στις όποιες διαφορές... (δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά για την οικονομία της συζήτησης θα αφήσω αυτό το θέμα απ' έξω).

Αυτό όμως που πρόσεξα - και νομίζω πως δεν έκανα λάθος - είναι δύο στοιχεία που μου έκαναν αρνητική εντύπωση. Πρώτα μια τάση κάποιοι "να την πουν" ή "να ταπώσουν" κάποιους άλλους με τους οποίους διαφωνούσαν, μέσω των απαντήσεων του Bleher που θα επιβεβαίωναν την δική τους προηγούμενη άποψη. Μετά η ίδια η διατύπωση (ή επαναδιατύπωση ενώ απαντούσε ο Bleher) κάποιων ερωτήσεων, προκειμένου να ...εκμαιευθεί μια συγκεκριμένη - επιθυμητή από εκείνον που ρωτούσε - απάντηση για αντίστοιχους λόγους. Τέτοια φαινόμενα (που είναι τόσο πολύ γνωστά και μέσα από διάφορα fora) πιστεύω πως μπορούν να αποφεύγονται, όταν υπάρχει απέναντί μας ένας τόσο σημαντικός ομιλητής, που είναι διαθέσιμος για να μας λύσει ουσιαστικές απορίες, μεταφέροντας εμπειρίες που κανείς από εμάς δεν έχει και μάλλον δεν θα αποκτήσει στο μέλλον.

+136_1_75

Το διακοπτεις καποιον που μολις εχεις ζητησει την γνωμη του για να τον "αναγκασεις" να συμφωνησει με αυτα που λες ηταν ενα απο τα μικρα μελανα σημεια του σεμιναριου. Εχει να κανει ομως με τροπους συμπεριφορας και ευγενειας και το βαζω πρωτο πρωτο απο τα μικρα.Δυστηχως σε αυτο πασχουμε γενικοτερα σαν λαος.:cr:

yiapas
28-04-2009, 06:14
καλά νομίζεις Μπάμπη !!!
απλά τις πιό πολλές φορές ούτε και τον ίδιο τον θεό παραδεχόμαστε
νομίζοντας οτι είμαστε καλύτεροι του.Ο Ελληνας είναι ειδικός παντού και πάντα!!!

ας κρατήσουμε τα θετικά...τα είπες και τα έθεσες πολύ σωστάfriends

nidal
28-04-2009, 08:34
Οσοι ειμασταν εκαι καλα δεν περασαμε? Δεν μαθαμε αρκετα πραγματακια?
Ας γινεται λοιπον αυτο απο εδω και περα εστω για εμας τους 40-50!!!
Επισης δε θα μπορεσω να διαφωνησω και με το Μπαμπη. Σιγουρα ειναι γεγονος αυτο που ανεφερε,παρολα αυτα πιστευω οτι ειναι μερος της ανθρωπινης φυσης.

Σχετικό (με το τίτλο του thred):
....... και στον δήμο που παραχώρησε το χώρο (αλήθεια ποιος "βοήθησε" σ'αυτό,καλό είναι να ειπωθεί -εγώ δε λέω μήπως πω κάτι λάθος :leloydi:).

Η αιθουσα δυστυχως δεν παραχωρηθηκε αλλα πληρωθηκε...............

Στελιος
28-04-2009, 09:42
Παντως παιδια ηταν απαραδεκτη η συμμετοχη .Περιμενα να ηταν ο τριπλασιος ο κοσμος .ΚΡΙΜΑ

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 11:16

Συμφωνώ ότι ο Βleher δεν είπε βγάλτε τους εκτροφείς και βάλτε άγριους. Απλά επικεντρώθηκε στους άγριους.
Οσο για το «πετάμε τους παλιούς εκτροφής και βάζουμε καινούργιους άγριους;», ήταν απάντηση στον Fun Diskus που έλεγε ότι ένα αίσχος τους έχουν κάνει οι ειδικοί.

ChristosP
28-04-2009, 11:22
Σταματία που θες να επικεντρωθεί? Στους εκτροφής ότι ήταν να πει το είπε.

Το ότι πολλά παιδιά μιμούντε τις συνθήκες των άγριων στους εκτροφής το κάνουν επειδή γουστάρουν και κυνηγάνε την αναπαραγωγή .

Μην ξεχνάς ότι μέχρι το τέλος της χρονιάς θα βγάλει και το βιβλίο του το 2ο που θα έχει περισσότερα πράγματα για τους εκτροφής δίσκους .

Το δύσκολο είναι οι άγριοι δίσκοι να διατηρηθούν στο ενυδρείο και όχι οι εκτροφής πλέον . Ο λόγος είναι ότι τα συστήματα και οι τροφές μας έχουν βοηθήσει όλους να μπορούμε να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες .

Bob Dens
28-04-2009, 11:30
Μην ξεχνάμε πως ο Bleher κάνει expeditions στον Αμαζόνιο. Δεν είναι Breeder.
Λογικό να μιλάει για τους άγριους, αφού αυτός είναι ο χώρος δράσης του.

Genirous
28-04-2009, 11:47
Λογικό να μιλάει για τους άγριους, αφού αυτός είναι ο χώρος δράσης του.Πες τα ωρέ Χαράλαμπε!!! thamb thamb thamb

Hary
28-04-2009, 11:54
Λογικό να μιλάει για τους άγριους, αφού αυτός είναι ο χώρος δράσης του.

Αύτό ακριβώς ήθελα να πώ!! Ο Μπλέχερ έχει εισάγει και σηνεχίζει να εισάγει στο χώρο 10αδες ψάρια τα οποία ειναι πιασμένα απο το φυσικό τους περιβάλον!! τα μελετάει, τα καταγράφει και τα εισάγει στο χώρο αυτή είναι η δουλεία του τα άγρια ψάρια όχι τα εκτροφής και κατά συναίπια οι άγριοι δίσκοι!! Και πιστεύω σώστά μίλησε!! Θές να δείς πως να διατηρείς καλύτερα τους εκτροφής σου!! ρώτα τον εκτροφέα σου να δείς που τα χει πώς τα χει τι τροφή τους δίνει και σε τι συνθήκες τα αναπαράγει!! μετά απο τόσα χρόνια αναπαραγωγής εκεί έχουν συνηθήσει να ζούνε σε τέτοιες τιμές!! Τι να σου πέι ο μπλέχερ αν ο στεντκερ αναπαράγει σε ΡΗ 7,2 και ο άλλος στην ασία σε 8 και κάποιος άλλος στην ιταλία σε 6,5!! Ο μπλέχερ ξέρει οτι εκει που έπιασε τους wild green ηταν 5,75 και αυτό τον ενδιαφέρει γιατί αυτη είναι η δουλιά του!!!!!!

Στελιος
28-04-2009, 13:53
Παιδια πρεπει να διαφημησει και την δουλεια του .Παντως ο δευτερος τομος του ειναι για δισκους εκτροφης .Λιγο υπομονη και του χρονου ο θεος να τον εχει καλα και ερθει θα μας ζαλισει με τους εκτροφεις λογω βιβλιου

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 13:54
Εχεις δίκιο απλά όταν φαντάζεσαι ότι θα μάθεις καινούργια πράγματα για τους δισκους που έχεις και αυτό δεν γίνεται ψιλοαπογοητεύεσαι.
Ο Βleher αναμφισβήτητα είναι σπουδαίος στο είδος του και δεν ειμαι ικανή εγώ να τον αμφισβητήσω αλλά θα με ενδιέφερε και αν μάθαινα πραγματα που πρακτικά θα μπορούσαν να με βοηθήσουν. Από τους εδω εκτροφείς τι να ρωτήσεις εκτός τροφής και ph; Πετ σοπ κ πάλι πετ σοπ. Σιγά μην κάνουν και αναπαραγωγές.

Hary
28-04-2009, 14:01
Εχεις δίκιο απλά όταν φαντάζεσαι ότι θα μάθεις καινούργια πράγματα για τους δισκους που έχεις και αυτό δεν γίνεται ψιλοαπογοητεύεσαι.
Ο Βleher αναμφισβήτητα είναι σπουδαίος στο είδος του και δεν ειμαι ικανή εγώ να τον αμφισβητήσω αλλά θα με ενδιέφερε και αν μάθαινα πραγματα που πρακτικά θα μπορούσαν να με βοηθήσουν. Από τους εδω εκτροφείς τι να ρωτήσεις εκτός τροφής και ph; Πετ σοπ κ πάλι πετ σοπ. Σιγά μην κάνουν και αναπαραγωγές.

Σταματία το πετ σοπ και τα ενυδρειακά καταστήματα τα πήραν απο κάποιους εκτροφής!! Π.Χ. εγώ αγόρασα τους δίσκους μου απο το ινν που εκείνη την εισαγωγή την είχανε κανει απο τον στεντκερ!! Το ρωτάς αυτο για να σαι σίγουρη!! Να ξέρεις οτι το site του στεντκερ έχει διάφορες πληροφορίες για΄τις τιμές και τη διατροφή που κρατάει τα ψάρια του και αν δεν έχει κάτι που σε ενδιαφέςρει στείλτου email δεν νομίζω να σου αρνηθει να απαντήσει αφου έχεις τα ψάρια του...........

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 14:09
Σωστά το θέτεις απλά όταν τα πρωταγορασα από τις Ζωοφιλιες Πατησίων και Παγκράτι ούτε ήξερα τι πληροφορίες έπρεπε να ζητήσω... για τους εκτροφείς.
Βήμα βήμα μαθαίνω και προχωράω...

Hary
28-04-2009, 14:14
Σωστά το θέτεις απλά όταν τα πρωταγορασα από τις Ζωοφιλιες Πατησίων και Παγκράτι ούτε ήξερα τι πληροφορίες έπρεπε να ζητήσω... για τους εκτροφείς.

Έτσι είμαστε όλοι μας!!!!!!!!! ευτυχώς που ειπάρχουν τα φορουμ σαν και αυτο!!!! και επίσης ο μπλεχερ που μπορούμε να μαθαίνουμε και κάτι παραπάνω!!!! και να μην ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχο!!!!!!

Diskus Fan
28-04-2009, 14:19

1. Ποιους εδω εκτροφεις εννοεις;
2. Αυτο ειναι το ανεκδοτο της 10ετιας!!!!!:lllll: funy
3. Αυτο δεν το καταλαβα, αν θελεις το εξηγεις.-
friends

ChristosP
28-04-2009, 14:21
πάλι μπερδεύεσαι . Να σου πω τι κατάλαβα εγώ από τον bleher για τους εκτροφής δίσκους ( δες το σαν μια περίληψη) :

Eίναι πολύ σημαντική πληροφορία να ρωτήσεις το pet shop που αγοράζεις ψάρια από που προμηθεύεται τους δίσκους του και σε τι συνθήκες τους έχει μεγαλώσει ο Βreeder του εξωτερικού .

Είναι πολύ σημαντική πληροφορία να ξέρεις σε τι ph , kh, gh , κρατάει τα ζευγάρια του ( ενηλικους δίσκους ) αλλά και με τι τους ταίζει καθώς επίσης σε τι συνθήκες μεγαλώνει τα μικρά του και τι τα ταίζει .

Αν τα γνωρίζεις αυτά σίγουρα κάνεις μια καλή και σωστή αρχή ,δηλαδή:

- Πάω να αγοράσω δισκάκια μικρα 5-6 cm αν μου πει ότι μεγαλώνουν σε ph 7 kh 3 gh 5 τότε εγώ θα πρέπει να φέρω τις συνθήκες του νερού μου κοντά σε αυτές για να βάλω τα δισκάκια και να μεγαλώσουν σωστά .

- Οταν μεγαλώσουν με το καλό αν γνωρίζω ότι ο εκτροφέας τα ψάρια του τα Ενήλικα τα έχει σε ph 6.5 kh 2 gh3 πάλι αυτό με βοηθάει φέρω τις τιμές σωστά .

-Ρωτάμε τι ταίζει ο εκτροφέας εξίσου σημαντικό αρκετά βιβλία για δίσκους εκτροφής όπως και φορουμς ( DPH για παράδειγμα ) έχουν την μοσχοκαρδιά νούμερο ένα , αν ταίζει καρδιά μπορείς να συνεχίσεις καρδιά . Αν σου πει ότι ταίζουν ξηρά τροφή ταίζεις ξηρά .

Ολα τα παραπάνω είναι αρκετά χρήσιμα για να ξεκινήσεις. Από κει και πέρα μπορείς να αρχίζεις να κατεβάζεις ph να ταίζεις κάτι άλλο κτλκτλ αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας .

Αρα προσωπικά θεωρώ ότι η πληροφορία που έδωσε ήταν σημαντική για τους εκτροφής δίσκους μάλιστα θα έλεγα ποιο ξεκάθαρη από ότι για τους άγριους και ας νόμιζες ότι επειδή γίνανε πολλές ερωτήσεις για άγριους έδωσε και ποιο ξεκαθαρες απαντήσεις . Προσωπικά να είχα δίσκους εκτροφής θα είμουν πολύ χαρούμενος με αυτά που είπε.

Α και κάτι άλλο δεν έιναι τυχαίο ότι οι δίσκοι εκτροφής τα πάνε σχεδόν καλά σε όλα τα ενυδρεία , φυτεμένα , ξερακιανά , χωρίς βυθό ( αν δεις τα ψάρια του Mios θα πάθεις πλάκα 36_1_32) . Οι άγριοι όμως θέλουν σχεδόν ακριβώς τις συνθήκες του βιότοπου τους για να τα πάνε καλά

Diskus Fan
28-04-2009, 14:21

1. Και σου δωσανε; Μην κανω σχολιο γιατι θα φαω ΒΑΝ.-

Υ.Γ. Μηπως ηθελες να γραψεις ....εκτροφης; Μπερδευτικα.

Στελιος
28-04-2009, 14:25
παντως και μηνυμα του μπλιχερ στο φορουμ λεει οτι καταλαβε τι ζηταμε και μπορει να ερθει να μιλησει18_1_35

Hary
28-04-2009, 14:31
Χρήστο αυτό που έγραψές είναι απόλυτα ολοκληρωμένο!! (δεν είχα το κουράγιο να γράψω τόσα) Σταματία αν κάθε φορά που αγοράζεις ένα δίσκο κάνεις αυτά που ανέφερε ο χρήστος αυξάνεις τις πιθανότητες να έχεις ένα υγιή και όμορφο ψάρι!!!!

Diskus Fan
28-04-2009, 14:33
Χρηστο τα τελευταια δικα μου μικρα γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στο 7,1-7,2. Τωρα τα εχω στο 6,2-6,4 με αλλη ΚΗ, GHκαι TDS,. Δεν εχουν προβλημα οι εκτροφης, μη λεμε τα ιδια. Ολη η ιστορια ειναι ποσο καλα θα τους προσαρμοσεις απο τη μια τιμη στην αλλη και ειδικα οταν τους αγοραζεις. Οταν λεω οτι οι εκτροφης δισκοι εχουν γινει γκαπυ καποιοι με "κραζουν". Λογικο το θεωρω αφου δεν εχουν ιδεα πως ηταν πριν 25 χρονια αυτα τα ψαρια.-friends

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 14:35
1. Ξέρεις τι πληροφορίες δίνουν. Ας μην το σχολιάσω.

2. οk για το εκτροφής (λάθος)

friends

Πάνω σε αυτό «ρώτα τον εκτροφέα σου να δείς που τα χει πώς τα χει τι τροφή τους δίνει και σε τι συνθήκες τα αναπαράγει!!» ήταν η απάντηση...

ChristosP
28-04-2009, 14:37
Χρηστο τα τελευταια δικα μου μικρα γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στο 7,1-7,2. Τωρα τα εχω στο 6,2-6,4 με αλλη ΚΗ, GHκαι TDS,. Δεν εχουν προβλημα οι εκτροφης, μη λεμε τα ιδια. Ολη η ιστορια ειναι ποσο καλα θα τους προσαρμοσεις απο τη μια τιμη στην αλλη και ειδικα οταν τους αγοραζεις. Οταν λεω οτι οι εκτροφης δισκοι εχουν γινει γκαπυ καποιοι με "κραζουν". Λογικο το θεωρω αφου δεν εχουν ιδεα πως ηταν πριν 25 χρονια αυτα τα ψαρια.-friends

Δεν διαφωνούμε απλά λέω ότι στο σεμηνάριο είπε κάτι( αυτά που έγραψα όπως τα κατάλαβα ) που αν το ήξερες εσύ πριν 25 χρόνια και είχες και ΑΟ δεν θα έχανες ψάρι ( που λέει ο λόγος) .

1. Ξέρεις τι πληροφορίες δίνουν. Ας μην το σχολιάσω.

2. οk για το εκτροφής (λάθος)

Πάνω σε αυτό «ρώτα τον εκτροφέα σου να δείς που τα χει πώς τα χει τι τροφή τους δίνει και σε τι συνθήκες τα αναπαράγει!!» ήταν η απάντηση...

Σταματία μου το δικό μου το το διάβασες ? xmm

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 14:39
friends
Μη γελάς πάνω σε αυτό κολλούσε η απάντηση
«ρώτα τον εκτροφέα σου να δείς που τα χει πώς τα χει τι τροφή τους δίνει και σε τι συνθήκες τα αναπαράγει!! μετά απο τόσα χρόνια αναπαραγωγής εκεί έχουν συνηθήσει να ζούνε σε τέτοιες τιμές!!»

Diskus Fan
28-04-2009, 14:39
Το εκτροφεα των δισκων εννουσε Σταματια. Αυτον εμεις δεν τον συνανταμε (συνηθως) ποτε. Οποτε στηριζεσαι σε οτι "μπαρουφα" σου πει ο πετ σοπας.-emot67

Hary
28-04-2009, 14:40

εμείς συζητάμε το τί είπε ο μπλεχερ για εκτροφής!! Αυτό είναι άλλη άποψη που ναι μεν συμφωνώ αλλα.............................................. ..........

Diskus Fan
28-04-2009, 14:41
Μη γελάς πάνω σε αυτό κολλούσε η απάντηση
«ρώτα τον εκτροφέα σου να δείς που τα χει πώς τα χει τι τροφή τους δίνει και σε τι συνθήκες τα αναπαράγει!! μετά απο τόσα χρόνια αναπαραγωγής εκεί έχουν συνηθήσει να ζούνε σε τέτοιες τιμές!!»

Σταματια εχεις μπερδεψει τον εκτροφεα (αυτον που αναπαραγαγει δισκους) με τον πετ σοπα που τους πουλαει;doh

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
28-04-2009, 14:47
Σταματια εχεις μπερδεψει τον εκτροφεα (αυτον που αναπαραγαγει δισκους) με τον πετ σοπα που τους πουλαει;doh
Κατάλαβα πολύ καλά

Δεν διαφωνούμε απλά λέω ότι στο σεμηνάριο είπε κάτι( αυτά που έγραψα όπως τα κατάλαβα ) που αν το ήξερες εσύ πριν 25 χρόνια και είχες και ΑΟ δεν θα έχανες ψάρι ( που λέει ο λόγος) .

Σταματία μου το δικό μου το το διάβασες ? xmm
Ναι το διάβασα και συμφωνώ μαζί σου. Συγνώμη που αργώ να απαντήσω αλλά γίνεται χαμός στην δουλειά

Diskus Fan
28-04-2009, 15:06
Νομιζω οτι το #6 θα πρεπει να μεταφερθει στο αρχικο θεμα. Παρακαλω καποιος mod να το κοιταξει.-

Genirous
28-04-2009, 16:51
Νομιζω οτι το #6 θα πρεπει να μεταφερθει στο αρχικο θεμα. Παρακαλω καποιος mod να το κοιταξει.-Το #6 είχε πριν το ζητήσεις αντιγραφεί και βρισκόταν και στο παρόν θέμα και στο αρχικό. Πήγα τώρα στο αρχικό θέμα και είδα 2 ίδια ποστ το ένα κάτω από το άλλο και το ξαναέφερα εδώ στη θέση του στο #6... sport_46

Yiannis59
28-04-2009, 16:53
Το #6 είχε πριν το ζητήσεις αντιγραφεί και βρισκόταν και στο παρόν θέμα και στο αρχικό. Πήγα τώρα στο αρχικό θέμα και είδα 2 ίδια ποστ το ένα κάτω από το άλλο και το ξαναέφερα εδώ στη θέση του στο #6... sport_46
Να χ....... την στραβομαρα μου wallwall

babis
28-04-2009, 22:08
Παρότι δεν είμαι σίγουρος ότι η τροπή της συζήτησης είναι ...εντός θέματος, θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής:
Έχω ακούσει και διαβάσει επαναληπτικά παράπονα για κακής ποιότητας (ή στην καλύτερη περίπτωση ελλιπείς) πληροφορίες, που δίνονται στους ...αθώους & καλοπροαίρετους "χομπίστες". Πρώτα απ' όλα από τα μαγαζιά, μετά από τα διάφορα χομπίστικα fora και τέλος από ανθρώπους αδιαμφισβήτητης αξίας που δίνουν διαλέξεις για σχετικά θέματα...

Όποιος επαφίεται στους ..."άλλους" για να τον πληροφορήσουν γι αυτά που ο ίδιος θα έπρεπε ήδη να γνωρίζει, σπαταλάει τον χρόνο των ανθρώπων που απασχολεί. Μπορεί η προηγούμενη διατύπωση να ακούγεται σκληρή και απόλυτη, αλλά έχει επιβεβαιωθεί επαναληπτικά στην εμπειρία μου από πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους.

Θα πρότεινα αντί να παραπονιόμαστε για τις πληροφορίες που ΔΕΝ μας έδωσαν οι άλλοι, ή για τις πληροφορίες που μας έδωσαν και ήταν ΛΑΘΟΣ, να ξοδέψουμε λίγα ευρώ να αγοράσουμε κανένα βιβλίο και να ξοδέψουμε επίσης μερικές ώρες αναζήτησης στο internet γι αυτά που μας ενδιαφέρουν... Σίγουρα θα είναι πολύ πιο χρήσιμο για όλους...

Αν εμείς δεν είμαστε στοιχειωδώς καταρτισμένοι, θα παραμένουμε παντελώς ανίκανοι να αξιολογήσουμε την οποιαδήποτε πληροφορία μας δώσουν άλλοι. Όλες θα είναι για εμάς εξίσου πιθανό να είναι σωστές, όσο και λάθος.

Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα από το συγκεκριμένο σεμινάριο: O Bleher δήλωσε πως καλό θα είναι οι δίσκοι να βρίσκονται σε νερό με μηδενικό NΟ3. Γνωστό και απολύτως λογικό, αν λάβουμε υπ' όψιν μας τους βιότοπους από τους οποίους προέρχονται. Επίσης όμως δήλωσε πως μπορούμε να κρατάμε δίσκους σε ενυδρεία στα οποία δεν κάνουμε αλλαγές νερού (επίσης γνωστή θέση του συγκεκριμένου, που έχει γίνει αιτία για πολλές "έχθρες" του με άλλους). Ο Χρήστος καλώς αντιλήφθηκε πως ενδεχομένως σε αυτές τις δύο δηλώσεις κρύβεται μια αντίφαση και θέλησε να ρωτήσει για περισσότερες διευκρινήσεις. Όταν κατάλαβε πως δεν "ξεκαθαρίζει" περισσότερο αυτό το θέμα, ευγενικά σταμάτησε την συζήτηση (ως όφειλε κατά την γνώμη μου), αλλά γνώριζε από εκείνη τη στιγμή πως όταν τα νιτρικά ανεβαίνουν στο ενυδρείο του, ο πιο προσιτός τρόπος για την μείωσή τους είναι η μερική αλλαγή νερού, το οποίο υποθέτω πως θα συνεχίσει να ακολουθεί. Αν ο ίδιος δεν είχε την παραμικρή ιδέα για το θέμα, αυτό θα παρέμενε εξίσου σκοτεινό είτε ο Bleher του έλεγε αυτά που του είπε, είτε τα εντελώς αντίθετα.

Μην παρεξηγήσετε το ...αυστηρό ύφος, δεν υπαινίσσομαι τίποτα για κανένα από τους συμμετέχοντες, ούτε επιθυμώ να "επιπλήξω" κάποιον :). Απλά πιστεύω πως μερικές φορές, ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους...

yiapas
29-04-2009, 06:04
με βρίσκεις σύμφωνω Μπάμπη στα περισσότερα που είπες. Να προσθέσω οτι αυτά που δήλωσε ο Ηeiko για τα μηδενικά ΝΟ3 και την στέρηση αλλαγών νερού σε δισκοενυδρεία, προυποθέτουν γι'αυτον κάποια στανταρ τα οποία πολύ απο εμάς δεν έχουν στο μυαλό τους....

μιλάει για ενυδρεία άνω των 500λίτρων με 20% βιολογικό υλικό σε φίλτρο(ή sub) δηλαδή 100 λίτρα υλικό
μιλάει για ταϊσματα που η εβδομαδιαία ποσότητα που θεωρεί οτι είναι σωστή
μερική την εισάγουν στα ενυδρεία τους μόλις μέσα σε μισό 24ωρο....
μιλάει για ενυδρεία που δεν εισάγει κάθε εβδομάδα νέα ψάρια κτλ κτλ.....

να επεξεργαζόμαστε και λίγο την πληροφορία που μας δίνεται γιατί αλλιώς
όποιος και να μας την δώσει θα μας φανεί παράλογη και άχρηστη

ChristosP
29-04-2009, 06:51
Παρότι δεν είμαι σίγουρος ότι η τροπή της συζήτησης είναι ...εντός θέματος, θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής:
Έχω ακούσει και διαβάσει επαναληπτικά παράπονα για κακής ποιότητας (ή στην καλύτερη περίπτωση ελλιπείς) πληροφορίες, που δίνονται στους ...αθώους & καλοπροαίρετους "χομπίστες". Πρώτα απ' όλα από τα μαγαζιά, μετά από τα διάφορα χομπίστικα fora και τέλος από ανθρώπους αδιαμφισβήτητης αξίας που δίνουν διαλέξεις για σχετικά θέματα...

Όποιος επαφίεται στους ..."άλλους" για να τον πληροφορήσουν γι αυτά που ο ίδιος θα έπρεπε ήδη να γνωρίζει, σπαταλάει τον χρόνο των ανθρώπων που απασχολεί. Μπορεί η προηγούμενη διατύπωση να ακούγεται σκληρή και απόλυτη, αλλά έχει επιβεβαιωθεί επαναληπτικά στην εμπειρία μου από πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους.

Θα πρότεινα αντί να παραπονιόμαστε για τις πληροφορίες που ΔΕΝ μας έδωσαν οι άλλοι, ή για τις πληροφορίες που μας έδωσαν και ήταν ΛΑΘΟΣ, να ξοδέψουμε λίγα ευρώ να αγοράσουμε κανένα βιβλίο και να ξοδέψουμε επίσης μερικές ώρες αναζήτησης στο internet γι αυτά που μας ενδιαφέρουν... Σίγουρα θα είναι πολύ πιο χρήσιμο για όλους...

Αν εμείς δεν είμαστε στοιχειωδώς καταρτισμένοι, θα παραμένουμε παντελώς ανίκανοι να αξιολογήσουμε την οποιαδήποτε πληροφορία μας δώσουν άλλοι. Όλες θα είναι για εμάς εξίσου πιθανό να είναι σωστές, όσο και λάθος.

Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα από το συγκεκριμένο σεμινάριο: O Bleher δήλωσε πως καλό θα είναι οι δίσκοι να βρίσκονται σε νερό με μηδενικό NΟ3. Γνωστό και απολύτως λογικό, αν λάβουμε υπ' όψιν μας τους βιότοπους από τους οποίους προέρχονται. Επίσης όμως δήλωσε πως μπορούμε να κρατάμε δίσκους σε ενυδρεία στα οποία δεν κάνουμε αλλαγές νερού (επίσης γνωστή θέση του συγκεκριμένου, που έχει γίνει αιτία για πολλές "έχθρες" του με άλλους). Ο Χρήστος καλώς αντιλήφθηκε πως ενδεχομένως σε αυτές τις δύο δηλώσεις κρύβεται μια αντίφαση και θέλησε να ρωτήσει για περισσότερες διευκρινήσεις. Όταν κατάλαβε πως δεν "ξεκαθαρίζει" περισσότερο αυτό το θέμα, ευγενικά σταμάτησε την συζήτηση (ως όφειλε κατά την γνώμη μου), αλλά γνώριζε από εκείνη τη στιγμή πως όταν τα νιτρικά ανεβαίνουν στο ενυδρείο του, ο πιο προσιτός τρόπος για την μείωσή τους είναι η μερική αλλαγή νερού, το οποίο υποθέτω πως θα συνεχίσει να ακολουθεί. Αν ο ίδιος δεν είχε την παραμικρή ιδέα για το θέμα, αυτό θα παρέμενε εξίσου σκοτεινό είτε ο Bleher του έλεγε αυτά που του είπε, είτε τα εντελώς αντίθετα.

Μην παρεξηγήσετε το ...αυστηρό ύφος, δεν υπαινίσσομαι τίποτα για κανένα από τους συμμετέχοντες, ούτε επιθυμώ να "επιπλήξω" κάποιον :). Απλά πιστεύω πως μερικές φορές, ορισμένα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους...

Τα είπες όλα iex .

Genirous
29-04-2009, 07:45
...
......να ξοδέψουμε και λίγες ώρες να παρεβρεθούμε σε μια διάλεξη...;:65:

Κατά τα άλλα ''τσεκουράτος'' αλλά σωστός!thamb

Giannis-malawi
29-04-2009, 08:16
o babis τα ειπα ολα και νομιζω το επιασε απο τη σωστη πλευρα το θεμα..
ειναι σαν το σχολειο ή το πανεπιστημιο..τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ καθηγητη του κοσμου να σου φερουν,ΟΛΑ να στα πει,ΑΝ ΔΕΝ εχεις κριτικη σκεψη και δεν σε ενδιαφερει να μαθεις ΔΕΝ θα καταφερεις τπτ..friends

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
29-04-2009, 12:47
o babis τα ειπα ολα και νομιζω το επιασε απο τη σωστη πλευρα το θεμα..
ειναι σαν το σχολειο ή το πανεπιστημιο..τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ καθηγητη του κοσμου να σου φερουν,ΟΛΑ να στα πει,ΑΝ ΔΕΝ εχεις κριτικη σκεψη και δεν σε ενδιαφερει να μαθεις ΔΕΝ θα καταφερεις τπτ..friends

Χωρίς να θέλω να σπαταλήσω τον χρονο σας...
Ως αθώος καλοπροαίρετος χομπίστας, που δεν ξοδεύω λίγα χρήματα να αγοράσω βιβλίο η να ενημερωθώ οσο πρέπει στο internet, που είμαι ανίκανη αξιόλογησης (κατά την γνώμη σας βέβαια) -στερούμαι στοχειώδους κατάρτισης, κριτικής σκέψης κ επαφίομαι στους άλλους... αφου σας ευχαριστησω για την υπέροχη κριτική κ άποψη σας συνεχιζω να υποστηρίζω ότι το σεμινάριο δεν ήταν αυτό που φανταζόμουν και οι πληροφοριες που πήρα δεν ήταν αυτες που χρειαζόμουν.

Diskus Fan
29-04-2009, 12:55
1. Σταματια μηπως αδικεις καποιους; Ενιωσες οτι δεχθηκες επιθεση και το εγραψες αυτο; Θεωρεις οτι εδω δεν σου εχει δωθει απαντηση η η δεουσα προσοχη σε αυτα που ρωτησες;
2. Στο σεμιναριο ειχε ανακοινωσει τα θεματα που θα αναφεροταν, μεσα απο αυτα ομως βγαινεις μονο κερδισμενος οτι και αν αφορουν. Εσυ μπορει να ειχες συγκεκριμενες αποριες, ερωτηματα του εθεσες;

Hary
29-04-2009, 12:56
Ως αθώος καλοπροαίρετος χομπίστας, που δεν ξοδεύω λίγα χρήματα να αγοράσω βιβλίο η να ενημερωθώ οσο πρέπει στο internet, που είμαι ανίκανη αξιόλογησης (κατά την γνώμη σας βέβαια) -στερούμαι στοχειώδους κατάρτισης, κριτικής σκέψης κ επαφίομαι στους άλλους... αφου σας ευχαριστησω για την υπέροχη κριτική κ άποψη σας συνεχιζω να υποστηρίζω ότι το σεμινάριο δεν ήταν αυτό που φανταζόμουν και οι πληροφοριες που πήρα δεν ήταν αυτες που χρειαζόμουν.

ΔΕΝ νομίζω να πήγαινε σε σένα σταματία !!! γιατί αλιώς εγώ bor:

ChristosP
29-04-2009, 13:00

Ρε Σταματία θα μας τρελλάνεις όλους ? είναι δυνατόν να πήγαινε κάτι σε εσένα προσωπικά ? Πιστεύω ότι όλα τα παιδιά απαντήσανε όπως έπρεπε στις ερωτήσεις σου στο κάτω κάτω αν το διαβάσεις με καθαρό μυαλό ( Είσαι λίγο τσαντισμένη τώρα ) θα δεις ότι έδωσαν πολλές σωστές απαντήσεις τα παιδιά για το τι είπε o bleher και πιστεύω ότι θα βρεις λύσεις αρκετές από τις απορείες σου c003

Genirous
29-04-2009, 13:29
...
υποστηρίζω ότι το σεμινάριο δεν ήταν αυτό που φανταζόμουν και οι πληροφοριες που πήρα δεν ήταν αυτες που χρειαζόμουν.Σταματία το σεμινάριο του Χάικο είχε να κάνει με φυσικούς βιοτόπους και άγρια πιασμένα ψάρια ανά τον κόσμο! Ο άνθρωπος είναι εξερευνητής και συλλέκτης, δηλαδή πάνω απ'όλα φυσιοδίφης (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%86%C E%B7%CF%82)! Δεν είναι διακεκριμένος ενυδρειόφιλος, ούτε αναπαραγωγέας ψαριών, ούτε καν επαγγελματίας φωτογράφος!

Όπως άλλωστε σωστά επισήμαναν τα παιδιά, τα θέματα των διαλέξεων είχαν ανακοινωθεί δημόσια αρκετές μέρες πριν την πραγματοποίηση του σεμιναρίου και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φανταζόσουν να δεις/ακούσεις από τον Χάικο... Επιπρόσθετα και όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Νίκος, εαν χρειαζόσουν κάποιες πληροφορίες -και αφού είδες ότι δεν τις παίρνεις- έπρεπε να τις εκμαιεύσεις μέσω ερωτήσεων/αποριών...

Θα θέλαμε πάντως να εξηγήσεις τι κενά σου μείνανε από όλο το σεμινάριο...iex

delta66
29-04-2009, 15:35
-Ελεγα τις προηγουμενες μερες στο ΑΖ σε καποιον νεο χομπυστα (σαν και μενα) που ρωταγε αν θα του χρησιμευσει να παρευρεθει στο σεμιναριο, μηπως πολλα που θα ειπωθουν δεν τα καταλαβει, και απαντησα οτι το να βρισκεσαι και μονο διπλα σε τετοιους ανθρωπους φτανει η αυρα τους που θα σε αγγιξει για να κερδισεις κατι στο χομπυ.

-Οσο για τις πληροφοριες που δεν "καταλαβαινει" καποιος, συμβαινει το εξης.
Οταν πρωτοδιαβαζα στο νετ γενικες πληροφοριες για τα ενυδρεια δεν καταλαβαινα τιποτα.
Καποια στιγμη ομως αρχισε να δημιουργειται μια εικονα απο τα σκορπια παζλ πληροφοριων που μαζευα και καποια στιγμη γιναν ολα κατανοητα απλα και ξεκαθαρα.
Το ιδιο συμβαινει και σε τετοια σεμιναρια.
Ακους μια πληροφορια που νομιζεις οτι ειναι "αχρηστη" και σε λιγο καιρο η ιδια πληροφορια σου λυνει προβληματα ή ανοιγει πορτες.
Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι την πληροφορια αυτη στο σεμιναριο την παιρνεις απο ατομο (bleher) που ξερει κατι παραπανω απο "εμας" που γραφουμε στα φορουμ και μαθαμε διαβαζοντας ή παρατηρωντας ενυδρεια, ενω αυτος βλεποντας το ζωντανα στη φυση.

...
μιλάει για ενυδρεία άνω των 500λίτρων με 20% βιολογικό υλικό σε φίλτρο(ή sub) δηλαδή 100 λίτρα υλικό
μιλάει για ταϊσματα που η εβδομαδιαία ποσότητα που θεωρεί οτι είναι σωστή
μερική την εισάγουν στα ενυδρεία τους μόλις μέσα σε μισό 24ωρο....
μιλάει για ενυδρεία που δεν εισάγει κάθε εβδομάδα νέα ψάρια κτλ κτλ....Το 20% ειναι το μινιμουμ ποσοστο και με υποχωρησεις.
Νομιζω μιλαγε για 100% σαμπ και φυτα που εχουν τις ριζες τους στο ενυδρειο, αλλα να βγαινουν εξω (πχ φυλλοδεντρα) για φυσικη απονιτροποιηση, εκτος των αλλων "φυσιολογικων" ρουτινων σε ταισμα κλπ
Με λιγα λογια μιλαγε για ενυδρεια-φυση.

babis
29-04-2009, 23:30
Ως αθώος καλοπροαίρετος χομπίστας, που δεν ξοδεύω λίγα χρήματα να αγοράσω βιβλίο η να ενημερωθώ οσο πρέπει στο internet, που είμαι ανίκανη αξιόλογησης (κατά την γνώμη σας βέβαια) -στερούμαι στοχειώδους κατάρτισης, κριτικής σκέψης κ επαφίομαι στους άλλους...

Σταματία, διακρίνω ένα τόνο ενόχλησης που μπορώ μεν να τον καταλάβω, αλλά επέτρεψέ μου να θεωρήσω ότι είναι ...υπερβολικός. Δεν πρέπει να ξεχνάς πως ότι γράφεται σε ένα δημόσιο forum και αφορά σκέψεις και σχόλια σε κείμενα άλλων, αφορά ΜΟΝΟ τα ίδια τα κείμενα και σε καμία περίπτωση τους ανθρώπους που τα έχουν γράψει. Δεν σε γνωρίζω, αλλά δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πως οτιδήποτε κι αν γράψεις εδώ, αντιπροσωπεύει κατά πάσα πιθανότητα ένα απειροελάχιστο υποσύνολο του τι είσαι σαν άνθρωπος εν γένει (όπως για όλους μας). Δεν θα τολμούσα ποτέ να γράψω κάτι με σκοπό να "μειώσω" ή να "θίξω" κάποιον άλλο, γιατί για κανένα δεν γνωρίζω τι πράγματι είναι ο ίδιος από κάποια ελάχιστα κείμενά του, με τόσο μάλιστα εξειδικευμένο θέμα. Τα όποια σχόλιά μου αφορούν κείμενα που προηγήθηκαν σε αυτό το θέμα ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Ίσως θα μπορούσες να δεις αυτά τα σχόλια σαν "παραινέσεις", για να προσεγγίσεις το συγκεκριμένο θέμα από μια διαφορετική σκοπιά, αλλά αυτό είναι ένα θέμα που θα το αποφασίσεις εσύ.

Σχετικά με την αναφορά του Bleher, για το ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάζουμε νερό στα ενυδρεία μας (στο οποίο αναφερθήκατε αρκετοί), είναι ένα τεράστιο θέμα με πολλές προεκτάσεις. Αν ήθελα να πω μόνο μια πρόταση γι αυτό, θα έλεγα πως είναι εξίσου "σωστό" (ή εξίσου "λάθος") με την προτροπή να κάνουμε 30% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα στα ενυδρεία μας...

mios
30-04-2009, 01:43
Πραγματικά απογοητεύομαι γιατί η Σταματία ,αν και αρκετό καιρό μέλος αυτού του forum δεν έχει ...καταλάβει την τύφλα της !!!! 10_9_21111111
Είμαστε "χοντρόπετσοι " ,τρελαμένοι ,πορωμένοι με τους δίσκους (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που πιστεύω πως τηρούν τον πρώτο όρο) οι οποίοι δεν λογαριάζουν τα περί "αρχαρίων" ,"κακών χομπιστών" κλπ (δεν αναφέρομαι στον Μπάμπη ,μην αρχίσουμε τα ίδια πάλι doh) λένε τη γνώμη τους ,αρπάζονται (κόσμια και φιλικά πάντα emot67) λεκτικά και ασχολούνται με τα αγαπημένα τους ψαράκια.Γι αυτό και δεν υπάρχουν (εμφανείς )mod ,super ή duper,για να μην κομπλεξάρονται τα ευαίσθητα παιζάκια ne55
Ακόμα και το μαντρόσκυλο τον Fan έχουμε λυτό teufel_98
Ας μιλάμε λοιπόν ,τουλάχιστον οι "γνωστοί" (και οι άλλοι όταν θελήσουν να γίνουν) ελεύθερα ,χωρίς να αυτολογοκρινόμαστε ,φοβούμενοι μήπως και μας παρεξηγήσει ο άλλος.Δεν νομίζεις πως είναι καλύτερα ?

Λοιπόν κομμένη η πλάκα .Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά θαυμάζω το τσαμπουκά σου ,λέγοντας αυτά στη φωλιά του ...βιοτοπικού δίσκου doh Τα ίδια ,και ακόμα χειρότερα ,έλεγα για την άλλη φορά (πρώτη) .Με τη διαφορά πως τα παιδιά έχουν... δίκιο.Αυτός είναι ο Bleher με αυτό ασχολείται και πραγματικά στον τομέα του είναι κορυφή .Δεν θα έλυνε τα αναπάντητα ζητήματα της διατήρησης δίσκων στα ενυδρεία και πόσο μάλλον αυτών εκτροφής.Αυτά υπάρχουν και θα υπάρχουν για πολύ ακόμα (και εδώ θα μαστε να τα συζητάμε και να ...αρπαζόμαστε).Εκεί πήγαμε για να ακούσουμε και να δούμε κάποια νέα πραγματάκια (πέρα από το "θα το διαβάσετε στο τάδε βιβλίο μου" :d) και πιο πολύ για να δούμε και να ακούσουμε τον Bleher(και για το χαβαλέ του ίδιου του event γιατί όχι ?).Η παρουσία και μόνο αυτού του τύπου ανεβάζει πολύ την ενυδρειακή κοινότητα της Ελλάδας .Όποιοι περίμεναν κάτι περισσότερο ας ρώταγαν (δεν φτάνει που δεν διαβάζεις ,δεν μιλάς κιόλας ?)

Προσωπικά πιστεύω ,και αυτό ελπίζω κάποτε να πετύχει το forum αυτό(δεν έχουμε βλέπεις σπόνσορες ,αλλά ελπίζω να βρεθούν xmm) ,πως ,εμείς ειδικά οι έχοντες εκτροφής, έχουμε πολύ περισσότερα να αποκομίσουμε από την επίσκεψη ενός καταξιωμένου breeder.Ειδικά σε απλά καθημερινά και πρακτικά πράγματα .

Πάντως όσες φορές και να έρθει ο Bleher θα ξαναπήγαινα 36_1_32

Giannis-malawi
30-04-2009, 08:13

Σταματια το μνμ μου στο οποιο απαντησες με το παραπανω κειμενο,δεν ηταν σχολιο ή κριτικη για σενα,αλλα συμπληρωμα σε αυτα που ειπε ο babis..
Δεν νομιζω οτι τα εγραψε για σενα προσωπικα (απαντησε ηδη βεβαια) και τουλαχιστον εγω εγραψα οτι εγραψα γιατι το θεμα που επιασε ο babis ειναι γενικο φαινομενο και συνανταται παντου..ερωτησεις επι ερωτησεων χωρις καμια προμελετη και προετοιμασια,και χωρις καθολου ψαξιμο..iex

ΔΕΝ σε γνωριζω προσωπικα (απλα εχουμε συστηθει) αλλα ΚΑΙ να σε ηξερα,δεν θα σου εκανα κριτικη και δεν θα σε μειωνα..

οσο για τις πληροφοριες του σεμηναριου.εκτος απο οτι εχουν ηδη πει τα παιδια (για την ιδιοτητα του blaher κτλ..) θα πω μονο οτι εγω ηρθα,και δεν εχω καν δισκους,ουτε σκεφτομαι να βαλω για μερικα χρονια ακομη σιγουρα..
και δυστυχως εχασα την δευτερη μερα..

αλλα πραγματικα πηρα πραγματα...

Bob Dens
30-04-2009, 10:25
....οσο για τις πληροφοριες του σεμιναριου.εκτος απο οτι εχουν ηδη πει τα παιδια (για την ιδιοτητα του blaher κτλ..) θα πω μονο οτι εγω ηρθα,και δεν εχω καν δισκους,ουτε σκεφτομαι να βαλω για μερικα χρονια ακομη σιγουρα..
και δυστυχως εχασα την δευτερη μερα..

αλλα πραγματικα πηρα πραγματα...

Ε ρε παιδί μου πως φαίνεται ο Αφρικάνος!!!
Bleher φίλε μου Malawe

1212121212

Κατά βάθος, είσαι δισκάς και δεν το έχεις καταλάβει ακόμα.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
30-04-2009, 10:50
Πραγματικά απογοητεύομαι γιατί η Σταματία ,αν και αρκετό καιρό μέλος αυτού του forum δεν έχει ...καταλάβει την τύφλα της !!!! 10_9_21111111
Είμαστε "χοντρόπετσοι " ,τρελαμένοι ,πορωμένοι με τους δίσκους (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που πιστεύω πως τηρούν τον πρώτο όρο) οι οποίοι δεν λογαριάζουν τα περί "αρχαρίων" ,"κακών χομπιστών" κλπ (δεν αναφέρομαι στον Μπάμπη ,μην αρχίσουμε τα ίδια πάλι doh) λένε τη γνώμη τους ,αρπάζονται (κόσμια και φιλικά πάντα emot67) λεκτικά και ασχολούνται με τα αγαπημένα τους ψαράκια.Γι αυτό και δεν υπάρχουν (εμφανείς )mod ,super ή duper,για να μην κομπλεξάρονται τα ευαίσθητα παιζάκια ne55
Ακόμα και το μαντρόσκυλο τον Fan έχουμε λυτό teufel_98
Ας μιλάμε λοιπόν ,τουλάχιστον οι "γνωστοί" (και οι άλλοι όταν θελήσουν να γίνουν) ελεύθερα ,χωρίς να αυτολογοκρινόμαστε ,φοβούμενοι μήπως και μας παρεξηγήσει ο άλλος.Δεν νομίζεις πως είναι καλύτερα ?

Λοιπόν κομμένη η πλάκα .Έχεις απόλυτο δίκιο και πραγματικά θαυμάζω το τσαμπουκά σου ,λέγοντας αυτά στη φωλιά του ...βιοτοπικού δίσκου doh Τα ίδια ,και ακόμα χειρότερα ,έλεγα για την άλλη φορά (πρώτη) .Με τη διαφορά πως τα παιδιά έχουν... δίκιο.Αυτός είναι ο Bleher με αυτό ασχολείται και πραγματικά στον τομέα του είναι κορυφή .Δεν θα έλυνε τα αναπάντητα ζητήματα της διατήρησης δίσκων στα ενυδρεία και πόσο μάλλον αυτών εκτροφής.Αυτά υπάρχουν και θα υπάρχουν για πολύ ακόμα (και εδώ θα μαστε να τα συζητάμε και να ...αρπαζόμαστε).Εκεί πήγαμε για να ακούσουμε και να δούμε κάποια νέα πραγματάκια (πέρα από το "θα το διαβάσετε στο τάδε βιβλίο μου" :d) και πιο πολύ για να δούμε και να ακούσουμε τον Bleher(και για το χαβαλέ του ίδιου του event γιατί όχι ?).Η παρουσία και μόνο αυτού του τύπου ανεβάζει πολύ την ενυδρειακή κοινότητα της Ελλάδας .Όποιοι περίμεναν κάτι περισσότερο ας ρώταγαν (δεν φτάνει που δεν διαβάζεις ,δεν μιλάς κιόλας ?)

Προσωπικά πιστεύω ,και αυτό ελπίζω κάποτε να πετύχει το forum αυτό(δεν έχουμε βλέπεις σπόνσορες ,αλλά ελπίζω να βρεθούν xmm) ,πως ,εμείς ειδικά οι έχοντες εκτροφής, έχουμε πολύ περισσότερα να αποκομίσουμε από την επίσκεψη ενός καταξιωμένου breeder.Ειδικά σε απλά καθημερινά και πρακτικά πράγματα .

Πάντως όσες φορές και να έρθει ο Bleher θα ξαναπήγαινα 36_1_32

Ποια πλάκα κομμένη;idono

Αν και δεν κατάλαβα την τυφλα μου... ευγενικέ συγχομπίστα επειδή δεν είμαι ευαίσθητο παιζάκι το «ας μιλάμε λοιπόν τουλαχιστον οι γνωστοί» δεν θα το αποφασίσεις εσύ k αν δεν θέλεις να σε λογοκρίνουν κ να σε παρεξηγούν μην το κάνεις εσύ στους άλλους
Φιλε την γνώμη μου είπα... για το σεμινάριο αυτό και τίποτα άλλο.
κ
προσκυνα όσο θέλεις36_1_32

Hary
30-04-2009, 10:58
παιδιά ηρεμία................... το χουμε κάνει ανατολικό ζήτημα!!!!!!!

Ας επανέρθουμε λοιπόν στους ρυθμούς μας!! Πως σας φάνηκε που τα λεφτά της Ε.Ε. πάνε πάνω στην κεντρική ασια για να χτίζονται αγορές στο πουθενα!!!!!!!

Yiannis59
30-04-2009, 11:14
Ποια πλάκα κομμένη;idono

Αν και δεν κατάλαβα την τυφλα μου... ευγενικέ συγχομπίστα επειδή δεν είμαι ευαίσθητο παιζάκι το «ας μιλάμε λοιπόν τουλαχιστον οι γνωστοί» δεν θα το αποφασίσεις εσύ k αν δεν θέλεις να σε λογοκρίνουν κ να σε παρεξηγούν μην το κάνεις εσύ στους άλλους
Φιλε την γνώμη μου είπα... για το σεμινάριο αυτό και τίποτα άλλο.
κ
προσκυνα όσο θέλεις36_1_32
Την δικη του βρε Τουλα που σου γραφει οτι δεν καταλαβες την τυφλα σου (το ειπε για πλακα και για αυτην την πλακα λεει κομμενη)

Διάβασε και αυτο για να καταλάβεις γιατι και εσυ ανήκεις στους γνωστούς και μην επιρεαζεσαι απο αυτα που έζησες αλλου

Hary
30-04-2009, 11:19
............... ΚΑΙ........... δίπλα είχε φτιάξει ο τύπος το σπίτι του με τα λεφτά που του χε δώσει η Ε.Ε. που πάνε οι φόροι μας εεεε?????

Yiannis59
30-04-2009, 11:36
............... ΚΑΙ........... δίπλα είχε φτιάξει ο τύπος το σπίτι του με τα λεφτά που του χε δώσει η Ε.Ε. που πάνε οι φόροι μας εεεε?????
Κατσε βρε ρεμαλι να της εξηγήσω και ειναι και ευαίσθητηdoh

Hary
30-04-2009, 11:43
Κατσε βρε ρεμαλι να της εξηγήσω και ειναι και ευαίσθητηdoh

σε πμ ωρε δάσκαλε !!!! δεν χρειάζεται να........................ γίνεται χαμός συνέχεια!!!

yiapas
30-04-2009, 13:16
γιατί τα ποστ με την ενημέρωση για πρόληψη της ελεονοσίας στ 4,5χλμ υψόμετρο που δεν ζεί ούτε για πλάκα κουνούπι??????

Hary
30-04-2009, 13:24
γιατί τα ποστ με την ενημέρωση για πρόληψη της ελεονοσίας στ 4,5χλμ υψόμετρο που δεν ζεί ούτε για πλάκα κουνούπι??????

καλά ναι άντε γεια........... και μετά κάνουν κυρηγμα οι ίδιοι για φοροδιαφυγή και αν αγαπάς τον τόπο σου να πληρώνεις φόρους κτλ............ ουυυυυυυστττ!!!!!!!

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
30-04-2009, 13:33
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την παρέμβαση, όλα καλά... δεν τρέχει τίποτα

Diskus Fan
30-04-2009, 13:35
Η προσωπικη γνωριμια/επαφη δημιουργει αλλες εντυπωσεις και συμπερασματα.-

Hary
30-04-2009, 13:53

δλδ? Που αναφέρεσαι γιατί σηζητιούνται ταυτόχρονα τόσα και........... χάθηκε λίγο η μπάλα!!!!

Diskus Fan
30-04-2009, 13:58
Εγω εχω "διαπληκτιστει" ουκ ολιγες φορες στα φορουμ. Οταν συναντιεμαι με αυτους τους ανθρωπους, κατα καποιο περιεργο τροπο ..................εξαφανιζεται το κλιμα της θεωρητικης "αντιπαραθεσης".-

Hary
30-04-2009, 14:12
Εγω εχω "διαπληκτιστει" ουκ ολιγες φορες στα φορουμ. Οταν συναντιεμαι με αυτους τους ανθρωπους, κατα καποιο περιεργο τροπο ..................εξαφανιζεται το κλιμα της θεωρητικης "αντιπαραθεσης".-

Εσύ διαπληκτίζεσαι με όλο τον κόσμο κάθε μέρα emot108 :lllll::lllll::lllll:

Πάντος εγώ θεωρώ οτι ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρεξηγήσεις λόγω του ότι δεν έχει ένταση ( φωνης) τόνο και έκφραση!! (έχω χωρίσει κοπέλα απο γραπτά sms χώρίς να υπαρχει λόγος αλλα αυτό είναι άλλο θεμα άσχετο)

Δεν χρειάζεται όμως να το πολυσηζητάμε!!!! εχει να πει κανείς τίποτα για φοροδιαφυγη, ελεονοσία και επιδοτήσεις της Ε.Ε.?????? :lllll::lllll::lllll::lllll:

Bob Dens
30-04-2009, 14:17

http://i312.photobucket.com/albums/ll356/DENSBOB/_DSC0496.jpg

blackghost
30-04-2009, 15:11
παιδιά ηρεμία................... το χουμε κάνει ανατολικό ζήτημα!!!!!!!

Ας επανέρθουμε λοιπόν στους ρυθμούς μας!! Πως σας φάνηκε που τα λεφτά της Ε.Ε. πάνε πάνω στην κεντρική ασια για να χτίζονται αγορές στο πουθενα!!!!!!!

Μην πας μακρια! Εγω ξερω εδω στην Ναυπακτο παρκο κυκλοφοριακης αγωγης (αυτο με τα ηλεκτρικα αυτοκινητακια και τους δρομους γεματους σηματα για να μαθαινουν τα παιδακια) που εξαρχης της λειτουργιας του χρησιμοποιειται σαν χωρος σταθμευσης αυτοκινητων γειτονικης καφετεριας-μπαρ οπως και οι βοηθητικοι χωροι αυτου για την φυλαξη των αμαξιδιων κλπ τωρα φυλανε τζονυ και περδικες! Ολα αυτα σε μια εγκατασταση που την εχει πληρωσει η Ε.Ε. και το δημοσιο και την εκμεταλευεται για εντελως ασχετο σκοπο μια ιδιωτικη επιχειρηση. Με την ανοχη-συναινεση της δημοτικης αρχης. Αν εμαθαν εστω και 10 παιδακια κυκλοφοριακη αγωγη πολυ αμφιβαλω. Η Ε.Ε. ομως νομιζει οτι εμεις εκπαιδευουμε κανονικα τις επομενες γενιες για σωστη οδηγηση. Και αν ερθουν εδω και μπουν μεσα στα κτιρια θα δουν σκονισμενα αυτοκινητακια με jony μεσα τους!36_1_25

Πηραμε τα λεφτα να το φτιαξουμε σε ενα ακυρο μερος(αν το δειτε που ειναι θα καταλαβαιτε ) και μετα λεμε που να το συντηρουμε κιολας ας το δωσουμε στο ταδε επιχειρηματια με την αναλογη μιζα να το κανει οτι θελει:pull:

Diskus Fan
30-04-2009, 17:14
Και εμεις οι πολιτες ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ τι κανουμε για να ΜΗΝ συμβαινει οτιδηποτε σαν αυτο που περιγραφεις;friends

blackghost
30-04-2009, 17:44
Και εμεις οι πολιτες ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ τι κανουμε για να ΜΗΝ συμβαινει οτιδηποτε σαν αυτο που περιγραφεις;friends

nothing........bor:

mios
30-04-2009, 20:28
Τελικά τι θα γίνει με το Βαλβερδε ?

Jonny
01-05-2009, 12:58
Για να μπω και εγώ στο θέμα κάπως αργά βέβαια :65:, να πω ότι αν και μπόρεσα να παρακολουθήσω μόνο την πρώτη μέρα το θεώρησα πολύ ανώτερο από το περσινό αντίστοιχο σεμινάριο και ελπίζω το επόμενο να ξεπεράσει τον φετινό πήχη! iex

Στελιος
01-05-2009, 13:18
φευγει:pull:Κεσπαγια παιδιαdead:

ghostayr
02-05-2009, 10:43
κρίμα έλειπα για δουλειές και ούτε που το πήρα είδηση τετοιο γεγονός. οταν ξαναρθει ο μπλεχερ ελπίζω να ειμαι εκει