PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια νεα σκεψη!!!

thgparas
02-04-2009, 16:16
Καλησπερα σε ολους,Με λενε θοδωρη και εχω 2 ενυδρεια ενα tanganyika 110 λιτρα και ενα 330(~270 καθαρα) με Σκαλαρια και Ματ.καρδιες.
Επειδη στοχος μου απο την αρχη που αγορασα το ενυδρειο ηταν οι δισκοι, σκεφτομαι να κανω καποια κινηση τωρα.
Να βγαλω τα παντα απο το 300αρι και να βάλω μονο δισκους.
Παντα βεβαια τους φοβομουν με τοσα που ακουγα.
Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και οι τελευταιες μετρησεις ειναι:
PH=6,3
KH=4
GH=5
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=5
Εχω 2 εξ.φιλτρα ενα 1100Λ/Ω και ενα 500Λ/Ω.
Στο πρωτο εχω μονο syporax και το δευτερο το χρησημοποιουσα για τυρφη μεχρι που εβαλα διαχηση CO2 και φοβηθηκα να μην πεσει πολυ το ΡΗ και το γεμισα και αυτο siporax.
Αγορασα και Α/Ο την οποια δεν εχω λειτουργησει ακομα.Οι αλλαγες μεχρι σημερα γινονταν με απιονισμενο και βρυση.
Τι λετε λοιπον να συνεχισω?Σκεφτομαι για 4-5 δισκους,ειχα και μια σκεψη για κορυ αλλα την ξεχασα γιατι εχω στο βυθο aqualit (http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/40100).
Ευχαριστω.

Ξεαχασα το ενυδρειο ειναι 120*42*60

Diskus Fan
02-04-2009, 16:22
Καλως ορισες.wel-come Για μενα καλο θα ηταν να φιαξεις τον βυθο με αμμο. Οι δισκοι θα το εκτιμησουν. Τα λιτρα ειναι λιγα, αλλα συνηθως καπως ετσι ξεκινησαν οι περισσοτεροι. Τις μετρησεις τις βλεπω σχετικα καλες (αλλωστε διορθωνονται). Καλη αρχη.-friends

Hary
02-04-2009, 16:24
Καλησπερα σε ολους,Με λενε θοδωρη και εχω 2 ενυδρεια ενα tanganyika 110 λιτρα και ενα 330(~270 καθαρα) με Σκαλαρια και Ματ.καρδιες.
Επειδη στοχος μου απο την αρχη που αγορασα το ενυδρειο ηταν οι δισκοι, σκεφτομαι να κανω καποια κινηση τωρα.
Να βγαλω τα παντα απο το 300αρι και να βάλω μονο δισκους.
Παντα βεβαια τους φοβομουν με τοσα που ακουγα.
Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και οι τελευταιες μετρησεις ειναι:
PH=6,3
KH=4
GH=5
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=5
Εχω 2 εξ.φιλτρα ενα 1100Λ/Ω και ενα 500Λ/Ω.
Στο πρωτο εχω μονο syporax και το δευτερο το χρησημοποιουσα για τυρφη μεχρι που εβαλα διαχηση CO2 και φοβηθηκα να μην πεσει πολυ το ΡΗ και το γεμισα και αυτο siporax.
Αγορασα και Α/Ο την οποια δεν εχω λειτουργησει ακομα.Οι αλλαγες μεχρι σημερα γινονταν με απιονισμενο και βρυση.
Τι λετε λοιπον να συνεχισω?Σκεφτομαι για 4-5 δισκους,ειχα και μια σκεψη για κορυ αλλα την ξεχασα γιατι εχω στο βυθο aqualit (http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/40100).
Ευχαριστω.

Ξεαχασα το ενυδρειο ειναι 120*42*60

Καλώς ήλθες φίλε μου!! Μην το φοβάσαι έχεις όλες τις προυποθέσεις για 4-5 δίσκους που θές........ όρμα

Genirous
02-04-2009, 17:17
Καλώς ήρθες Θοδωρή στην παρέα μας!
Μην το σκέφτεσαι για δίσκους, προχώρα και αν κολήσεις κάπου εδώ είμαστε!iex

Το aqualit καλά είναι να το βγάλεις διότι εκτός του λόγου που ανέφερε ο Νίκος (DISKUS FAN) ενδέχεται να σου επηρεάζει το TDS του νερού... Τα υπόλοιπα θα τα πούμε στην πορεία!thamb

ChristosP
02-04-2009, 17:18
καλώς ήρθες thamb

thgparas
02-04-2009, 19:02
Παιδια σας ευχαριστω,
Με βάλατε σε σκεψη να αλλαξω το set-up.
Σκεφτομαι να χαλασο το tanganyina και να το φυτεψω με τα φυτα του μεγαλου και το μεγαλο να το κανο "Ξερο τοπιο" :d:d
Πραγμα που σημαινει πως θα φυγει η διαχηση και θα ξαναμπει μποστα η τυρφη.
Θα καταφερω μονο με τυρφη να ριξω την σκληροτητα?
Μπορω να χρησημοποιησω μονο νερο απο Α/Ο?(Μαζι αγορασα και συμπληρωμα μεταλικων αλατων)
Απο ξυλα εχω αρκετα,και καποιες πετρες μη ασβεστολιθικες(η να μην βαλω πετρες?)

Θα καταφερω μονο με τυρφη να ριξω την σκληροτητα?

Sorry οχι η σκληροτητα αλλα το ΡΗ....

Yiannis59
02-04-2009, 19:12
Με την Α/Ο ολα ειναι ευκολα για να μην σου πω οτι αν τρομαζεις ευκολα (οι δισκοι ποτε δεν τρομαξαν το χαμηλο Ph) θα προσπαθείς να ανεβασεις το PH iex

thgparas
02-04-2009, 19:22
Το νερο της οσμοσης κατεβαζει σκληροτητες οχι και το PH...
Η κανω λαθος?Σορρυ αλλα απο Α/Ο ειμαι ασχετος!!!!!idono

Yiannis59
02-04-2009, 19:32
Kh=0 στο νερο της Α/ο μεσα στο ενυδρειο σου υπαρχουν ενα σκασμος οξεα απο φωσφορικά μεχρι........ τι θα κανει το PH;;
Ειπα σημερα θα το παιξω τσεκουρατος ne55

thgparas
02-04-2009, 19:46
Thnxs!!!
Αυτο θα γινει.Απο Σ/Κ ξεκιναω εργασιες.
Να φτιαξουμε πρωτα το set-up.
Λυπαμαι παιδια αλλα μπορει να σας πριξω λιγο πριν βαλω τους πρωτους μου δισκους!!!!:bang:

Yiannis59
02-04-2009, 19:48
Thnxs!!!
Αυτο θα γινει.Απο Σ/Κ ξεκιναω εργασιες.
Να φτιαξουμε πρωτα το set-up.
Λυπαμαι παιδια αλλα μπορει να σας πριξω λιγο πριν βαλω τους πρωτους μου δισκους!!!!:bang:
Να μας πρηξεις οσο τραβα η ψυχη σου για αυτο ειμαστε εδώ iex

andrikos
02-04-2009, 20:09
Καλως ήρθες κι απο μένα! thamb

Genirous
02-04-2009, 20:12
Να μας πρηξεις οσο τραβα η ψυχη σου για αυτο ειμαστε εδώ iex + 1 ! ! ! thamb

thgparas
02-04-2009, 20:28
Παιδια σας ευχαριστω ολους!!!
Αυριο κανονισα να παω να δωσω τα ψαρια που εχω.
Θα τα δωσω εκει που τα αγορασα και μου ειπε το παλικαρι που δουλευει εκει να κλεισουμε με 1-2 δισκους.Θα τα παω και θα τουσς κλεισω να τους παρω οταν θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο.
Ερωτηση:Να διαλεξω ιδιους(π.χ RED MALBORO)?ενα χρωμα(κοκκινους η μπλε)?
Εχω δει καποιους μπλε που μου αρεσουν πολυ και σκεφτομαι να παρω μονο τετοιους.

Hary
02-04-2009, 20:34
Παιδια σας ευχαριστω,
Με βάλατε σε σκεψη να αλλαξω το set-up.
Σκεφτομαι να χαλασο το tanganyina και να το φυτεψω με τα φυτα του μεγαλου και το μεγαλο να το κανο "Ξερο τοπιο" :d:d
Πραγμα που σημαινει πως θα φυγει η διαχηση και θα ξαναμπει μποστα η τυρφη.

Απο ξυλα εχω αρκετα,και καποιες πετρες μη ασβεστολιθικες(η να μην βαλω πετρες?).

thambthambthambthambthamb εκολαπτόμενος ξερακιανος!!!

καλύτερα ασε τις πετρες (γνώμη μου)

Genirous
02-04-2009, 20:37
Ένα ομοιόμορφο κοπάδι θα προσδώσει μεγαλύτερη ομορφιά και φυσικότητα στο ενυδρείο σου! Πριν αγοράσεις όμως ρίξε ένα καλό διάβασμα εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=30)!

Hary
02-04-2009, 20:37
Θα τα δωσω εκει που τα αγορασα και μου ειπε το παλικαρι που δουλευει εκει να κλεισουμε με 1-2 δισκους.Θα τα παω και θα τουσς κλεισω να τους παρω οταν θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

είναι καθαράθέμα γούστου (εμένα μου αρεσει η μονοχρωμία στο ενυδρείο)

yiapas
02-04-2009, 20:57
καλως ήλθες και απο εμένα Θοδωρή !!!!

εδώ που έμπλεξες για ξερακιανό σε κόβω σύντομα
το καλό όμως είναι οτι αξίζει το μπλέξιμο !!!!thamb

και πάλι καλως ήλθες στο GD !!! a020

thgparas
03-04-2009, 00:06
Ευχαριστω!!!!Παιδια αν η αμμος ειναι σκουρα(οχι μαυρη) και οχι λευκη,τι μπορει να επιρεασει?

Diskus Fan
03-04-2009, 01:29

Αλλος ενας που δεν καταλαβαινει. wall 1212121212 1-2 δισκοι ΔΕΝ μπαινουν. Η θα βαλεις ζευγαρι εξακριβωμενο η θα βαλεις το λιγοτερο 5-6 λαμβανοντας υπ'ψιν τα 50 λιτρα ανα δισκο. Τσαμπα γραφω ................ οι αλλοι διαβαζουν οτι θελουν.-36_1_31

είναι καθαράθέμα γούστου (εμένα μου αρεσει η μονοχρωμία στο ενυδρείο)

Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι ετσι. Τα ψαρια του ιδιου χρωματος θεωρω οτι κοπαδιαζουν πολυ πιο ευκολα.-emot67

thgparas
03-04-2009, 14:17
Αλλος ενας που δεν καταλαβαινει. wall 1212121212 1-2 δισκοι ΔΕΝ μπαινουν. Η θα βαλεις ζευγαρι εξακριβωμενο η θα βαλεις το λιγοτερο 5-6 λαμβανοντας υπ'ψιν τα 50 λιτρα ανα δισκο. Τσαμπα γραφω ................ οι αλλοι διαβαζουν οτι θελουν.-36_1_31

Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι ετσι. Τα ψαρια του ιδιου χρωματος θεωρω οτι κοπαδιαζουν πολυ πιο ευκολα.-emot67

Sorry αλλα ισως δεν το εγραψα και εγω σωστα.
Δεν ειπα οτι θα βάλω μονο αυτους αλλα αυτοι θα ειναι η ανταλαγη με τα σκαλαρια και τα τετρας που θα γυρισω πισω στο pet shop που τα αγορασα.
Ειχα γραψει και στην αρχη του θεματος οτι η σκεψη μου ειναι για 4-5 δισκους.
Τα καθαρα λιτρα μου ειναι περιπου 270 ενω ειναι φυτεμενο.Ισως κερδισω και αλλο με την αλλαγη που θα κανω σε ξερο.
Πιστευω πως κανω λαθη,αλλα πιστευω πως τιποτε δεν γινεται ομορφο και λειτουργικο με την πρωτη.
Σεβομαι καθε γνωμη απο ολους σας και γιαυτο ειμαι εδω να μαθω απο καποιους εμπειρους στο ειδος.
Σας υποσχομαι να προσπαθησω οσο μπορω.
Με εκτιμηση Θοδωρης.

Στελιος
03-04-2009, 14:41
καλοσορισες και εσυ στο κλουβι με τους τρελοδισκαδες. Βαλε ενα ειδος αυτο που σου αρεσει και αμμο βαλε ουδετερη λευκη και μην φοβασε τιποταpan:

Diskus Fan
03-04-2009, 15:25
Θωδωρη αν μπορεις βαλτους ολους με τη μια, για να μοιραστουν τον χωρο. Ετσι αργοτερα δεν θα εχεις αψιμαχιες μεταξυ παλιων και νεων.-friends

Hary
03-04-2009, 15:33

lesson 1 36_17_111111

Yiannis59
03-04-2009, 18:00
lesson 1 36_17_111111
Οσο και να τον cons τα μπινελίκια δεν τα γλυτώνεις ουτε το κόψιμο στις εξετάσεις :63:

yiapas
03-04-2009, 19:56
Πιστευω πως κανω λαθη,αλλα πιστευω πως τιποτε δεν γινεται ομορφο και λειτουργικο με την πρωτη.
Σεβομαι καθε γνωμη απο ολους σας και γιαυτο ειμαι εδω να μαθω απο καποιους εμπειρους στο ειδος.
Με εκτιμηση Θοδωρης.

36_1_75 τα είπες όλα αρχηγέ μου..... αυτην την νοοτροπία θελω να βλέπω απο όλους μας

loris
03-04-2009, 20:14
Sorry αλλα ισως δεν το εγραψα και εγω σωστα.
Δεν ειπα οτι θα βάλω μονο αυτους αλλα αυτοι θα ειναι η ανταλαγη με τα σκαλαρια και τα τετρας που θα γυρισω πισω στο pet shop που τα αγορασα.
Ειχα γραψει και στην αρχη του θεματος οτι η σκεψη μου ειναι για 4-5 δισκους.
Τα καθαρα λιτρα μου ειναι περιπου 270 ενω ειναι φυτεμενο.Ισως κερδισω και αλλο με την αλλαγη που θα κανω σε ξερο.
Με εκτιμηση Θοδωρης.

Μια συμβουλη θα σου δώσω μετα απο ολα αυτα...που δεν ξερω αν την εχεις ακουσει απο κανεναν...
ΠΡΟΣΟΧΗ τον Τσεκουρατο!!! (Discus fan)
:lllll::lllll::lllll::lllll:

Σου ευχομαι καλη αρχη και σιγα σιγα ολα θα πανε καλα...

thgparas
04-04-2009, 15:48
Καλησπερα παιδια,μολις γυρισα απο Χαλκιδα(εχω και αυτο το θεμα εγω!!!το ποιο κοντινο μου πετ ειναι 50 χλμ απο το σπιτι μου) ειχα παει να αγορασω αμμο,βρηκα αμμο λευκη ουδετερη και αγορασα 30 κιλα.Ξεκιναω σε λιγο το ξεστησιμο και των 2 ενυδρειων,τα ψαρια τα εδωσα εκτος απο ενα κοπαδι νεον που θα μεινει στο φυτεμενο.
Απο ξυλα εχω αρκετα αλλα μαλλον δεν θα με καλυψουν.
Ελπιζω να κατεβω αθηνα να βρω τιποτε "δυνατο".

yiapas
04-04-2009, 16:19
Καλησπερα παιδια,μολις γυρισα απο Χαλκιδα(εχω και αυτο το θεμα εγω!!!το ποιο κοντινο μου πετ ειναι 50 χλμ απο το σπιτι μου) ειχα παει να αγορασω αμμο,βρηκα αμμο λευκη ουδετερη και αγορασα 30 κιλα.Ξεκιναω σε λιγο το ξεστησιμο και των 2 ενυδρειων,τα ψαρια τα εδωσα εκτος απο ενα κοπαδι νεον που θα μεινει στο φυτεμενο.
Απο ξυλα εχω αρκετα αλλα μαλλον δεν θα με καλυψουν.
Ελπιζω να κατεβω αθηνα να βρω τιποτε "δυνατο".
δεν κατεβαίνεις την Μ.Τετάρτη που έχουμε και την συνάντηση για να σε γνωρίσουμε κιόλαςgood

stavaigi
04-04-2009, 17:15
καλη αρχη φιλε μου εγω δεν θα σου δωσω καμια συμβουλη γιατι εχουν ξεκινησει ηδη οι καλητεροι να σε βοηθουν!
καλως ηρθες στην παρεα μας!

Diskus Fan
04-04-2009, 17:27
Δοκιμασε την αμμο καλου-κακου, γιατι εκει απ'οτι καταλαβα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.-;)

Jonny
04-04-2009, 17:41
Καλώς ήρθες φίλε και από μένα και καλό ξεκίνημα με τα δισκάκια!0020

Bob Dens
04-04-2009, 23:19
Καλωσόρισες!

thgparas
05-04-2009, 22:49
Καλησπερα παιδια.
Ακομα δεν εχω τελειωσει τι στησιμο του ενυδρειου.(Αραγε τελειωνει ποτε????)
Να γεμισω το ενυδρειο 50-50 Α/Ο και βρυση και να ριχνω σιγα-σιγα ΡΗ και σκληροτητες οταν μπουν οι δισκοι?
Απο αυριο θα ξεκινισω ποιο εντατικο διαβασμα γιατι Σ/Κ ετρεχα να τελειωσω το στησιμο- ξεστησιμο των ενυδρειων.
Σας ευχαριστω ολους.

Γεια σας,
Τελικα εβαλα 50-50 νερο.Θα βάλω μετα φωτο για γνωμες.
Τα ξυλα συνεχιζουν να μην με πολυγεμιζουν!!!ισως αν μου πειτε τιν γνωμη σας βγει κατι καλυτερο.
Θα ηθελα να ρωτησω,επειδη το καλοκαιρι εχουμε ενα θεμα με το νερο εδω,ειναι καποιες μερες που παιζει να μην εχουμε καθολου,σε καποια τετοια περιπτωση θα μπορω να κανω αλλαγες με απιονισμενα?Γιατι ξερω οτι η οσμοση θελει και καποια πιεση να λειτουργησει.Μεχρι στιγμης βεβαια ολα πανε καλα.
Και κατι αλλο,εγω θελω να βάλω μονο δισκους μεσα,λετε να χρειαστουν τιποτε dither fish?

Υ.Γ Σκεφτομαι απο εδω και περα να κανω αλλαγες οταν μπουν οι δισκοι,μονο με Α/Ο,η σκεψη μου για 50-50 ηταν για καλυτερη προσαρμογη απο το pet shop.

Υ.Γ2: μηπως πρεπει να κανω νεο ποστ????:d:d:d:d