PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα καλά καθούμενα δεν τρώνε

gantalf
28-03-2009, 12:54
36_11_14 τί να πώ πάλι... Δύο μέρες τώρα, ενώ τα ψάρια τρώγαν κανονικά (4 δίσκοι, 1 nigrolineatous, 6 corydoras)..Σαν να έπεσε κατραπακιά, σταματήσαν να τρώνε οι 3 από τους τέσσερις..
Ο ένας καθόταν ψηλά γιατί έτρωγε ξύλο από τον αρσενικό και φυσικά δεν έτρωγε.. Μάζεψε τα μπογαλάκια του και μπήκε στην καραντίνα, εκεί διαπίστωσα ότι έχει hexamita μιας και το λευκό περίττωμα πήγαινε σύνεφοοοο (λόγω στρες διότι τον κυνηγούσε ο αρσενικός) σήμερα μετά από χθεσινη άνοδο θερμοκρασίας στην καραντίνα αρχίζει να γίνεται καλύτερα. Όμως παρατηρώ ότι από τους 3 δίσκους που μείναν στα 250 λίτρα τρώει μόνο ο ένας, οι άλλοι δύο σταμάτησαν, ο ένας μικρός που σταμάτησε να τρώει χθές είδα νορμαλ κόπρανα αλλά πάλι δεν τρώει.. Έκανα αλλαγή νερού 30% no3 =0 μέτρησα χθές.. θα με τρελλάνουν πάλι, ήδη έχω σώσει 3 από hexamita με την καραντίνα όσο καιρό ασχολούμαι, σε λίγο θα πάρω και πτυχίο γιατρού idono γιατί σταμάτησαν να τρώνε? Το νερό όπως μου είχε θολώσει για κανα 2 ήμερο αλλά τώρα έχει γίνει κρύσταλλο καθαρό πάλι..36_1_31

yiapas
28-03-2009, 13:17
μάγο...να σου πώ οτι η hexamita όσες θεραπείες και να κάνεις
δεν εξαφανίζεται....
αν δηλαδή τα ψάρια που έχεις σώσει ή ακόμα και αυτά που δεν είχαν
ποτέ τίποτα ...αν δεν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες διαβίωσης
τότε είναι πολύ πιθανόν να εμφανιστεί η hexamita (που υπάρχει πάντα δηλαδή...αλλά της δίνεις ευκαιρία να πολλαπλασιαστεί στο εντερικό του ψαριού και τότεdead: )

gantalf
28-03-2009, 13:20
μα ο μικρός blue diamond έχει κανονικά κόπρανα (τον είδα χθές) και δεν τρώει, πως γίνεται αυτό? πριν έτρωγε σαν βοδι..

Hawai
28-03-2009, 18:11
Μηπως τρομαξανε απο κατι?

MIXZIO
28-03-2009, 18:26
πολυ αγαπημενε μου φαν τον blue diamond θα του τον παρω εγω μπορει και αλλον εναν. αρα επομενωσ δεν θα σε ξαναζαλισει με τισ διαδρομεσ του καραντινα ενυδρειο

MIXZIO
28-03-2009, 18:55
εγω δεν ξερω μαγικα ρωτα τον. ευτυχωσ βρικα αεραντλια για να τα κατεβασω απο θεσαλονικη

sunny
29-03-2009, 01:27
το βίντεο το είδες όμως... δεν σου φάνηκαν ευτυχισμένα???
Ποτέ δεν μας έρχονται τα πράγματα όπως τα θέλουμε όμως π.χ. ένα δίσκακι άρχισε να γίνεται επιθετικό και σήμερα άφησε αυγά. Ξέσπασε όμως σε έναν άλλο δίσκο ο οποίος τις έτρωγε για μία ολόκληρη εβδομάδα, ε δεν θα εμφανίσει hexamita? φταίω εγώ μετά??

Καλώς ή κακώς τα ψάρια μας απασχολούν το μυαλό μας τα 2/3 της ημέρας.Γι 'αυτό εάν προκύψει κάποιο πρόβλημα μας πιάνει στεναχώρια και ακόμη μεγαλύτερη φόρτηση του μυαλού μας για τις αιτίες του προβλήματος.Σε καταλαβαίνω γιατί πολύ πρόσφατα πέρασα κάποιο πρόβλημα και στεναχωρέθηκα γι αυτό,αλλά κατάλαβα ότι πολλές φορές ο χρόνος γιατρεύει κάποιες καταστάσεις.Ισως να μην χρειάζεται πάντα η δική μας παρέμβαση για να λυθεί το πρόβλημα.Στο παρελθόν αντιμετώπησα και εγώ ξαφνική ανορεξία η οποία έφυγε όπως ήρθε χωρίς καμιά δική μου παρέμβαση.Μακάρι να γίνει το ίδιο και στους δικούσ σου δίσκους.

yiapas
29-03-2009, 08:34
Ισως να μην χρειάζεται πάντα η δική μας παρέμβαση για να λυθεί το πρόβλημα.Στο παρελθόν αντιμετώπησα και εγώ ξαφνική ανορεξία η οποία έφυγε όπως ήρθε χωρίς καμιά δική μου παρέμβαση.Μακάρι να γίνει το ίδιο και στους δικούσ σου δίσκους.

δεν νομίζω οτι δεν έβαλές το χεράκι σου......
1)σίγουρα έκανες κάποιες αλλαγές στο διάστημα αυτό
2)άφησες το ενυδρείο και τα ψάρια στην ηρεμία τους
3)πιθανόν να τάισες πιό λίγο

άρα συνέβαλες με αυτον τον τρόπο στο να συνέλθει το ψάρι.thamb

στο λέω γιατί και τα 8 santarem που έχω πέρασαν απο αυτό το στάδιο
ο καθένας διαφορετική περίοδο....αλλά δεν το πλάκωσα στα φάρμακα
απλώς έκανα τα 3 παραπάνω πραγματάκια και τώρα είναι όλα μια χαρά

Jonny
29-03-2009, 13:02
Τα ψάρια μας μπορεί να περάσουν φάσεις ανορεξίας, στρες, "κακοδιάθεσης", λόγο κακών ή μέτριων συνθηκών νερού ή λόγο αύξησης επιθετικότητας συγκατοίκων κυρίως σε περίοδο ζευγαρώματος.
Αν τώρα τύχει αυτά τα ψάρια να έχουν λίγο ποιο ευαίσθητο ανοσοποιητικό σύστημα (λόγο κακής διατροφής ή προηγούμενων θεραπειών) τότε μπορεί να ασθενήσουν και να χρειαστούν τότε μεταφορά σε καραντίνα για ποιο δραστικά μέτρα, αν πάλι όμως είναι δυνατά ψάρια το ποιο πιθανό είναι να το ξεπεράσουν μόνα τους μετά από λίγες μέρες απλά με μερικές αλλαγές με φρέσκο νερό, ίσως μικροαλλάγες στη διακόσμηση και τάισμα με τροφή με βιταμινούλες.
Παρακολούθηση θέλει και υπομονή, όχι πανικό και πήγαινε έλα τα ψάρια από καραντίνα σε ενυδρείο και από θεραπεία σε θεραπεία.

gantalf
29-03-2009, 15:52
και σήμερα έφαγε μονο το θηλυκό το οποίο άφησε και αυγά χθές. Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο νερό ή κάτι περίεργο θα άφηνε αυγά το θηλυκό???

gantalf
31-03-2009, 14:24
βασικά και αυτό που συνεχίζει να τσιμπάει έχει χάσει την όρεξη που είχε παλιά, δεν ξέρω τι να πω θα με τρελλάνουν. Μήπως να ρίξω flagylol??wallwall

Genirous
31-03-2009, 16:45
Μάγε όλα αυτά συμβαίνουν στο κυρίως ενυδρείο ή μεταφέρεις τα ψάρια στην καραντίνα? Τον μικρό που εμφάνισε το πρόβλημα στην αρχή-αρχή τον έχεις ακόμα στην καραντίνα? Τι τροφές ταϊζεις τα δισκάκια σου και σε τι θερμοκρασία τα έχεις?

Diskus Fan
31-03-2009, 17:43
βασικά και αυτό που συνεχίζει να τσιμπάει έχει χάσει την όρεξη που είχε παλιά, δεν ξέρω τι να πω θα με τρελλάνουν. Μήπως να ρίξω flagylol??wallwall

1. Αναποδα τα λες. Εσυ θα τα τρελλανεις!!!
2. Ποσες φορες σου ειπα να ξεκολησεις απο τα φαρμακα; Τους εχεις διαλυσει το ανοσιοποιητικο συστημα. Δεν κανεις τη μια θεραπεια μετα την αλλη. Τουλαχιστον 20-25 μερες και με βιταμινες, για να συνελθουν.
3. Εχεις τεραστια φαντασια και βλεπεις παντου προβληματα. Αυτη ειναι η αποψη μου και προσθεσε οτι με την απειρια σου τα κανεις πολυ χειροτερα. Να πω και για τις μεταφορες;
friends

gantalf
31-03-2009, 20:28
στο ενυδρείο που είναι τώρα δεν έχει πέσει ποτέ φάρμακο, ήταν 4 δίσκοι, πήρα τον έναν τον έβαλα σε καραντίνα και έμειναν 3 δίσκοι, και οι τρείς είναι ανορεξικοί και η συμπεριφορά τους δεν είναι και τόσο υγιή..