PDA

Επιστροφή στο Forum : αναπτυξη δισκων

iliasf
21-03-2009, 00:23
από την εμπειρία σας μέχρι ποια ηλικία περίπου, μεγαλώνει το μέγεθος των δίσκων?

Confucius
21-03-2009, 11:17
Aπό ότι έχου ακούσει ότι πάρει τους 12 πρώτους μήνες ζωής του.
Μετά λίγα πράγματα.

jimmis1974
21-03-2009, 12:52
παιζουν πολλα ρολο, κυριως το μεγεθος του ενυδρειου , π.χ. αλλιως θα αναπτυχθει ενας δισκος σε 600 λιτρα και αλλιως σε 100 λιτρα , ακομα και η τροφη που ταιζεις emot108 και το ποσο ταιζεις. Παντως καπου μεχρι 17 με 19 cm ειναι το οριο που πιανουν.

Jonny
21-03-2009, 13:10
Aπό ότι έχου ακούσει ότι πάρει τους 12 πρώτους μήνες ζωής του.
Μετά λίγα πράγματα.

παιζουν πολλα ρολο, κυριως το μεγεθος του ενυδρειου , π.χ. αλλιως θα αναπτυχθει ενας δισκος σε 600 λιτρα και αλλιως σε 100 λιτρα , ακομα και η τροφη που ταιζεις emot108 και το ποσο ταιζεις. Παντως καπου μεχρι 17 με 19 cm ειναι το οριο που πιανουν.

Ισχύουν όλα αυτά που λένε οι φίλοι και εγώ παρατήρησα ότι στον πρώτο χρόνο δίνουν πάρα πολύ αλλά και μετά με καλές συνθήκες παίρνουν μέγεθος κυρίως αν υπάρχει μεγάλο κοπάδι όπου μοιράζεται και η επιθετικότητα των κυρίαρχων ψαριών.

babis
23-03-2009, 21:52
από την εμπειρία σας μέχρι ποια ηλικία περίπου, μεγαλώνει το μέγεθος των δίσκων?

Η σωματική τους ανάπτυξη δεν σταματάει ποτέ! Σύμφωνα τουλάχιστον με τον H. Bleher, που μάλλον έχει δίκιο... (δείτε εδώ (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=494353&postcount=19))

Πιο ενδιαφέρουσα πάντως βρίσκω την επόμενη παρατήρησή του, που φυσικά δεν αφορά μόνο τους Heckels αλλά όλους τους δίσκους, κι είναι κάτι που παρατηρείται πολύ συχνά σε ενυδρεία χομπιστών. Δίσκοι δηλ. σημαντικά διαφορετικού μεγέθους μεταξύ τους, που συνυπάρχουν στο ίδιο περιβάλλον...;)

Yiannis59
23-03-2009, 21:57
+ 1000 thambthamb
Το ζω καθε μερα αλλα αν τους παρεις απο τους μεγαλους κατα ενα περιεργο λογο μεγαλωνουν

iliasf
23-03-2009, 23:59
+ 1000 thambthamb
Το ζω καθε μερα αλλα αν τους παρεις απο τους μεγαλους κατα ενα περιεργο λογο μεγαλωνουν
με βάζεις σε σκέψεις να κάνω το πείραμα άλλα δεν έχω μεγάλο ενυδρείο άδειο.
36_11_14

ChristosP
24-03-2009, 08:22
Εγώ θα φέρω ένα παράδειγμα για το πόσο ρόλο παίζουν τα λίτρα η διατροφή και η σωστή διαμόρφωση του ενυδρείου .

Φίλος καλός σε ένα φουλ φυτεμένο με co2 και γενικά ζούγκλα με πολύ φως
ΡΙΟ 300 5 δίσκοι . Φεύγει για φαντάρος και μου τους χαρίζει στο ενυδρείο του είχε 6,8 Ph και τάιζε 2 φορές την μέρα λίγο για να μην έχει προβλήματα με τα φοσφωρικά κτλ για τις άλγες . Τα ψάρια τα είχε 2 χρόνια και ήταν δεν ήταν 10cm .

Tα ψάρια έρχονται και μπένουν στο δικό μου ενυδρείο ph 5.5, 0 kh , 1 GH , tds 130 , τάισμα πολύ 3 φορές την μέρα 8 δίσκοι και αλλαγές 250 λίτρα την εβδομάδα εκείνη την περίοδο . Τα ψάρια μου 15-17 cm . Με το που τους κάνουμε προσαρμογή και μπαίνουν στο νερό παθαίνει το πρώτο σοκ 36_11_14. τα χρώματα των ψαριών του διαφορετικά . Μετά από 45-60 μέρες έρχεται επίσκεψη στο σπίτι για να δει τα ψάρια του και δεύτερο μεγαλύτερο σοκ36_11_14 . Εχουν φτάσει το μέγεθος των δικών μου ψαριών φουλ στο χρώμα και δεν μπορεί να τα αγνωρίσει.1212121212

Αρα συμφωνώ ότι μεγάλωνουν συνέχεια απλά αν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες το τελικό μέγεθος ( αν μπορούμε να το πούμε έτσι ) έρχεται ποιο γρήγορα emot67

pritanis
24-03-2009, 19:38
σιγουρα μεγαλωνουν συνεχεια για αρκετα χρονια.....Η αναπτυξη τους ομως διακοπτεται - επιβραδυνεται σημαντικα οταν ξεκινησουν την αναπαραγωγη......Φυσικα να μην ξεχναμε οτι οπως και οι ανθρωποι ετσι και τα ψαρια εχουν γεννετικα χαρακτηριστικα που μπορει να επηρρεασουν το μεγεθος τους και την αναπτυξη τους....και ειδικα οι δισκοι καθε υποκατηγορια εχει διαφορετικο τελικο μεγεθος......

yiapas
24-03-2009, 19:40
σιγουρα μεγαλωνουν συνεχεια για αρκετα χρονια.....Η αναπτυξη τους ομως διακοπτεται - επιβραδυνεται σημαντικα οταν ξεκινησουν την αναπαραγωγη......
και αυτό γιατί καταναλώνουν αρκετή απο την ενέργεια τους
στην αναπαραγωγή ....σωστά????

babis
24-03-2009, 21:02
...Το ζω καθε μερα αλλα αν τους παρεις απο τους μεγαλους κατα ενα περιεργο λογο μεγαλωνουν

Πράγματι έτσι συμβαίνει. Υπό "ακατάλληλες" συνθήκες η ανάπτυξη αναστέλλεται, μέχρι το περιβάλλον να είναι πάλι κατάλληλο. Ο Bleher αυτό ακριβώς επισημαίνει πως βάζοντας στο ίδιο ενυδρείο μεγαλόσωμα και μικρόσωμα ψάρια, το πιο πιθανό είναι τα μικρόσωμα να εξακολουθήσουν να είναι ...μικρόσωμα (ή τουλάχιστον πιο μικρόσωμα από τα άλλα).

...και ειδικα οι δισκοι καθε υποκατηγορια εχει διαφορετικο τελικο μεγεθος...

Αυτό συμβαίνει στη φύση λόγω του διατροφικού "πλούτου" που διαθέτει κάθε βιότοπος. Γι αυτό γενικά οι heckels (Symphysodon discus) είναι πιο μικρόσωμοι κι οι μπλε (Symphysodon haraldi) πιο μεγαλόσωμοι. Στα ενυδρεία όμως όλα τα είδη έχουν ίδιες πιθανότητες σωματικής ανάπτυξης (λαμβάνοντας πάντα υπ' όψιν και την γενετική προδιάθεση κάθε ατόμου που ανέφερες).

...Η αναπτυξη τους ομως διακοπτεται - επιβραδυνεται σημαντικα οταν ξεκινησουν την αναπαραγωγη...

Τι εννοείς λέγοντας ...όταν ξεκινήσουν την αναπαραγωγή; Για το διάστημα που είναι αναπαραγωγικά ικανοί ή για το διάστημα της ωοτοκίας και του μεγαλώματος των μικρών;

ChristosP
24-03-2009, 21:27
Πάντως στα Ντοσιέ του bleher ( που τα έχει ακόμα ο GEN:63:) .

To κάθε είδος έχει και ανάλογα με την περιοχή φυσικά και το ανώτερο μέγεθος .

gantalf
24-03-2009, 22:07
εγώ πιστεύω ότι παίζει και ανάλογα με το ψάρι..
Π.χ. έχω δίσκο που μόλις ρίχνω τροφή την αρπάζει στον αέρα πριν καν πέσει στο υπόστρωμα, έχω άλλον πάλι που περιμένει η τροφή να μαλακώσει και βοσκάει αργά - αργά. Έτσι λοιπόν ο δίσκος νούμερο 2 δεν προλαβαίνει να φάει και τόσο με αποτέλεσμα να έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη σε σχέση με τον πρώτο που έχει γίνει μοσχαράκι.

άρα παίζει και πόσο φαγανό είναι το ψάρι κατά την άποψη μου.

Yiannis59
24-03-2009, 22:11
εγώ πιστεύω ότι παίζει και ανάλογα με το ψάρι..
Π.χ. έχω δίσκο που μόλις ρίχνω τροφή την αρπάζει στον αέρα πριν καν πέσει στο υπόστρωμα, έχω άλλον πάλι που περιμένει η τροφή να μαλακώσει και βοσκάει αργά - αργά. Έτσι λοιπόν ο δίσκος νούμερο 2 δεν προλαβαίνει να φάει και τόσο με αποτέλεσμα να έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη σε σχέση με τον πρώτο που έχει γίνει μοσχαράκι.

άρα παίζει και πόσο φαγανό είναι το ψάρι κατά την άποψη μου.
Πάλι την είπες wallwallwallwall

babis
24-03-2009, 22:11
Πάντως στα Ντοσιέ του bleher (που τα έχει ακόμα ο GEN:63:) . To κάθε είδος έχει και ανάλογα με την περιοχή φυσικά και το ανώτερο μέγεθος .

Που εξαρτάται από τις συνθήκες του βιότοπου που ζει... ;)

...specially of blues and browns (they are in general the largest in nature, as they have most of the food available)... Heiko Bleher (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=494925&postcount=7)

Δεν είναι εύλογο αν οι συνθήκες αυτές αλλάξουν (π.χ. ενυδρείο με καλές συνθήκες, πολύ συχνό τάισμα με θρεπτικές τροφές και τακτικές αλλαγές νερού) να επηρεαστεί και η σωματική ανάπτυξη;

ChristosP
24-03-2009, 22:13

...specially of blues and browns (they are in general the largest in nature, as they have most of the food available)... Heiko Bleher (http://forum.simplydiscus.com/showpost.php?p=494925&postcount=7)

Δεν είναι εύλογο αν οι συνθήκες αυτές αλλάξουν (π.χ. ενυδρείο με καλές συνθήκες, πολύ συχνό τάισμα με θρεπτικές τροφές και τακτικές αλλαγές νερού) να επηρεαστεί και η σωματική ανάπτυξη;

Αυτό αναφέρω σε πραγματικό περιστατικό ποιο πάνω c003.Το έχω διαβάσει το λινκ είναι πολύ καλό όντως και από τις λίγες φορές που απαντά ξεκάθαρα ο Heiko

mios
25-03-2009, 02:48

Ώπα !!! Τελικά μήπως η φύση κάνει και "λάθη" ? (αυτό Μπάμπη πάει σε μια συζήτηση περί τροφών που είχαμε κάνει παλιότερα -το διαθέσιμο δεν είναι πάντα και το καλύτερο )

babis
25-03-2009, 10:56
Ώπα !!! Τελικά μήπως η φύση κάνει και "λάθη" ? (αυτό Μπάμπη πάει σε μια συζήτηση περί τροφών που είχαμε κάνει παλιότερα -το διαθέσιμο δεν είναι πάντα και το καλύτερο )

Πολύ εδιαφέρον ερώτημα αυτό Δημήτρη, αλλά ανοίγεις μεγάλο θέμα... :rolleyes:

Το μεγάλο ζήτημα δεν είναι τα "λάθη" ή τα "σωστά" της φύσης (κατά την γνώμη μου το όποιο φυσικό μέτρο είναι και το κατάλληλο, αρμόζον, ορθό σε κάθε περίσταση - αλλά αυτό είναι πολύ ευρύτερο θέμα από τους δίσκους κι εύλογα δεν θα ενδιαφέρει κανένα).

Το ζήτημα λοιπόν είναι το "καλύτερο" που αναφέρεις... Καλύτερο για ποιόν; Για τα ίδια τα ψάρια, για το φυσικό περιβάλλον εν γένει (συμπεριλαμβανομένων και των υπολοίπων ειδών του βιότοπου), για εμάς τους χομπίστες, για τους επαγγελματίες του χώρου;

Προφανώς το καλύτερο ή χειρότερο σχετίζεται με το αντικείμενο στο οποίο αναφέρεται... Για να πω ένα απλό παράδειγμα αν ήμουν επαγγελματίας εκτροφέας το "καλύτερο" θα ήταν αυτό που θα εξασφάλιζε μειωμένα ποσοστά θνησιμότητας στα νεογέννητα (βλέπε τόνοι αντιβίωσης κτλ), γρήγορη ανάπτυξη (για να πουληθούν γρήγορα και να έχω έσοδα), έντονα χρώματα για να είναι πιο ελκυστικά στους πελάτες (βλέπε τροφές με χρωστικές, ορμόνες κτλ) και μεγάλο τελικό μέγεθος για αντίστοιχους λόγους. Απολύτως θεμιτό για ένα επαγγελματία που ζει από αυτό. Αλλά η φύση πιστεύω πως σκέφτεται αλλιώς... ;)

Αν θεωρηθεί πως κανιβαλίζουμε το θέμα ζητώ συγνώμη, ας μεταφερεθεί όπου κρίνετε ότι ταιριάζει καλύτερα.

delta66
25-03-2009, 11:34
....Αν θεωρηθεί πως κανιβαλίζουμε το θέμα ζητώ συγνώμη, ας μεταφερεθεί όπου κρίνετε ότι ταιριάζει καλύτερα.
Δεν νομιζω, και αυτο εναι ενα ειδος "αναπτυξης" που θα επρεπε να αναφερθει.
Τους εκτροφεις κανιβαλιζεις sport_46

mios
25-03-2009, 12:40
Έστω και υποσυνείδητα ,καλύτερο θεωρείται ,αντικειμενικά, το μεγαλύτερο και εντονότερα χρωματισμένο .Μιλάμε για δίσκους του ιδίου "είδους".Γι'αυτό έχουμε τα "α" μέλη ,τους διαφόρους "royal... τάδε" κλπ (για άγριους μιλάμε)
Και εφόσον γεννετικά το ψάρι έχει τις δυνατότητες να φτάσει σε ένα μέγεθος, και στη φύση ,λόγω διαφόρων περιορισμών φτάνει σε μικρότερο ,δεν είναι απαραίτητο να τη μιμούμαστε σε όλα.Ο heckel πχ με μια σωστή και μελετημένη τροφή θα γίνει πολύ "καλύτερος",γνώμη μου, από το να τρώει detritus ,φρούτα και κάποιο εντομο που και που

pan
25-03-2009, 12:55
Ο heckel πχ με μια σωστή και μελετημένη τροφή θα γίνει πολύ "καλύτερος",γνώμη μου, από το να τρώει detritus ,φρούτα και κάποιο εντομο που και που

Eλα που ομως δημητρη εχει πολλους μηχανισμους η φυση που οσο και να την μελετησουμε δεν μπορουμε να τους μαθουμε ολους(αυτη ειναι και η γοητεια της) και με μια μελετημενη τροφη μπορει να γινει πιο μεγαλο το ψαρι να τονιστουν πιο πολυ τα χρωματα του κ.τ.λ αλλα θεωρω πως για να λες οτι τους προσφερεις αυτο που πραγματικα θελουν απο περιβαλλον ,φαγητο και ποιοτητα νερου ή τους δινεις και παραπανω απο αυτα που δεν τους δινει η φυση τοτε θα ειχαμε και καταγεγραμενη και μαζικη αναπαραγωγη heckel αλλα δυστυχως δεν εχουμε ειδωμεν

babis
25-03-2009, 13:29
Έστω και υποσυνείδητα ,καλύτερο θεωρείται ,αντικειμενικά, το μεγαλύτερο και εντονότερα χρωματισμένο .Μιλάμε για δίσκους του ιδίου "είδους".Γι'αυτό έχουμε τα "α" μέλη ,τους διαφόρους "royal... τάδε" κλπ (για άγριους μιλάμε)

Κατανοητή η άποψή σου Δημήτρη και φυσικά σεβαστή. Αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αν αναλογιστούμε τις απειράριθμες "ισορροπίες" που λαμβάνει υπ' όψιν του το "φυσικό μέτρο" και τις συντηρεί & αναπτύσει αιώνες και χιλιετίες, μάλλον το "καλύτερο" γέρνει προς τα εκεί.

Τα "alpha" άτομα σε ένα κοπάδι άγριων πάντα πληρούν δύο προϋποθέσεις: Είναι τα πιο έντονα χρωματισμένα και τα πιο γρήγορα. Οι λόγοι είναι καθαρά πρακτικοί. Αυτά βλέπουν πρώτα οι θηρευτές κι αυτά κυνηγάνε. Έτσι αφενός "προστατεύουν" τα υπόλοιπα μέλη του κοπαδιού (παρασέρνοντας τους θηρευτές μακριά τους) και αφετέρου επειδή είναι πιο γρήγορα έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουν. Επειδή δε είναι τα πιο γρήγορα, ψαρεύονται από τους ανθρώπους πιο δύσκολα, άρα είναι σπανιότερα, άρα ακριβότερα στην αγορά. Το ίδιο ισχύει και για τα διάφορα "royal" κτλ. Στη φύση απλά έχουν διαφορετικούς ρόλους να εκπληρώσουν και σε καμία περίπτωση δεν είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα" από τα άλλα μέλη του κοπαδιού. Άλλωστε το βασικό μέτρο της φύσης (που ισχύει καθολικά) είναι η "προστασία" και "ευζωία" του είδους και όχι του ατόμου.

...με μια μελετημενη τροφη μπορει να γινει πιο μεγαλο το ψαρι να τονιστουν πιο πολυ τα χρωματα του κ.τ.λ αλλα θεωρω πως για να λες οτι τους προσφερεις αυτο που πραγματικα θελουν απο περιβαλλον ,φαγητο και ποιοτητα νερου ή τους δινεις και παραπανω απο αυτα που δεν τους δινει η φυση...

Και οι δύο προσεγγίσεις πρέπει να είναι σεβαστές. Και η όσο το δυνατό πληρέστερη προσομοίωση του φυσικού βιότοπου στο ενυδρείο, αλλά και η "δημιουργία" και διατήρηση "μοναδικών" σε εμφάνιση ψαριών (από την άποψη του μεγέθους των χρωμάτων κτλ). Άλλωστε χόμπυ κάνουμε όλοι, δεν τίθεται θέμα ότι οι μεν ενεργούν σωστά κι οι δε λάθος.

Αυτή είναι και η γοητεία ενός ποιοτικού δημόσιου διαλόγου... Κατατίθενται διαφορετικές απόψεις κι οι αναγνώστες ενημερώνονται, τις σταθμίζουν κι αποφασίζουν την δική τους κατεύθυνση...

pan
25-03-2009, 13:40
Αυτή είναι και η γοητεία ενός ποιοτικού δημόσιου διαλόγου... Κατατίθενται διαφορετικές απόψεις κι οι αναγνώστες ενημερώνονται, τις σταθμίζουν κι αποφασίζουν την δική τους κατεύθυνση...

thamblike-it

mios
25-03-2009, 19:56
Τα "alpha" άτομα σε ένα κοπάδι άγριων πάντα πληρούν δύο προϋποθέσεις: Είναι τα πιο έντονα χρωματισμένα και τα πιο γρήγορα. Οι λόγοι είναι καθαρά πρακτικοί. Αυτά βλέπουν πρώτα οι θηρευτές κι αυτά κυνηγάνε. Έτσι αφενός "προστατεύουν" τα υπόλοιπα μέλη του κοπαδιού (παρασέρνοντας τους θηρευτές μακριά τους) και αφετέρου επειδή είναι πιο γρήγορα έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουν. Επειδή δε είναι τα πιο γρήγορα, ψαρεύονται από τους ανθρώπους πιο δύσκολα, άρα είναι σπανιότερα, άρα ακριβότερα στην αγορά. Το ίδιο ισχύει και για τα διάφορα "royal" κτλ. Στη φύση απλά έχουν διαφορετικούς ρόλους να εκπληρώσουν και σε καμία περίπτωση δεν είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα" από τα άλλα μέλη του κοπαδιού. Άλλωστε το βασικό μέτρο της φύσης (που ισχύει καθολικά) είναι η "προστασία" και "ευζωία" του είδους και όχι του ατόμου.

Αυτά στη φύση .Στον ενυδρειόφιλο αυτή η διαφορά (μεγέθους και χρώματος) έχει περάσει σαν μέτρο σύγκρισης και "αντικειμενικό" κριτήριο .Γι αυτό και πληρώνει αρκετά περισσότερα γι'αυτά ,εκτός της σπανιότητας και δυσκολίας που σωστά αναφέρεις.Πάντως αν σπάσεις ένα κοπάδι σε 5 μικρότερα θα έχεις άλλα 5 "alpha" (όπως συμβαίνει σε κάθε άλλο ζώο που ζει σε κοπάδι-αγέλη)
Το κάθε ψάρι προσαρμόζεται λόγω των συνθηκών (οι οποίες δεν ξέρουμε κι αν ήταν πάντα έτσι ,εφόσον έχει γεννετικά την δυνατότητα για κάτι άλλο) στο δεδομένο βιότοπό του.Σίγουρα με αυτές τις συνθήκες είναι το απόλυτο.Στο ενυδρείο μας όμως αυτό αλλάζει και δεν είναι πάντα προς το κακό .Αυτό θέλω να πω idono
Χρήστο για τους heckel που γράφεις ,από τα λίγα που έχω δει ,επέτρεψέ μου να αμφιβάλω για το αν όλοι αυτοί που διατηρούν αυτά τα ψάρια τους παρέχουν συνθήκες κατάλληλες για αναπαραγωγή (όχι διατήρηση).Αντίθετα με ότι πιστεύουμε εμείς εδώ, έξω δεν χρησιμοποιούν τόσο την ΑΟ, και το τόσο όξινο και μαλακό νερό που θέλουν δύσκολα το πετυχαίνουν (ακόμα και με ΑΟ).Αυτή είναι κατά την γνώμη μου η δυσκολία στους heckel.Αν υπήρχε τρόπος να φτάνουν εύκολα τα 3-4 θα είχαμε κι εδώ πολλές επιτυχίες .Συν του ότι δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό κομμάτι (οπότε και αναλογικά είναι λίγοι αυτοί που ασχολούνται ).

Genirous
26-03-2009, 10:13
Πιστεύω ότι είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους δίσκους εκτροφής με τους άγριους. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από όσους κατέχουν ή θέλουν να αποκτήσουν τους τελευταίους δεν εντυπωσιάζονται από το μέγεθος και το χρώμα τους. Αυτό που τους μαγνητίζει είναι η πρόκληση και η ικανοποίηση ενός βιοτοπικού ενυδρείου με ''αυθεντικούς'' δίσκους.

Σε αυτή τη λογική εντάσεται και η διατροφή. Τι και αν δε φτάσουν οι δίσκοι σε μέγεθος 18-20cm...? Προσωπικά δεν το θεωρώ αυτοσκοπό. Προτιμώ να ταϊζω λιγότερο ''θρεπτικές'' τροφές και όχι τόσο συχνά, αλλά να ρίχνω το βάρος στις ανάγκες τους γενικότερα. Ένας άγριος δίσκος μπορεί να είναι εντυπωσιακότερος από κάποιον άλλον και ας είναι μικρότερος!

delta66
26-03-2009, 11:11
Πιστεύω ότι είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους δίσκους εκτροφής με τους άγριους. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από όσους κατέχουν ή θέλουν να αποκτήσουν τους τελευταίους δεν εντυπωσιάζονται από το μέγεθος και το χρώμα τους. Αυτό που τους μαγνητίζει είναι η πρόκληση και η ικανοποίηση ενός βιοτοπικού ενυδρείου με ''αυθεντικούς'' δίσκους.

Σε αυτή τη λογική εντάσεται και η διατροφή. Τι και αν δε φτάσουν οι δίσκοι σε μέγεθος 18-20cm...? Προσωπικά δεν το θεωρώ αυτοσκοπό. Προτιμώ να ταϊζω λιγότερο ''θρεπτικές'' τροφές και όχι τόσο συχνά, αλλά να ρίχνω το βάρος στις ανάγκες τους γενικότερα. Ένας άγριος δίσκος μπορεί να είναι εντυπωσιακότερος από κάποιον άλλον και ας είναι μικρότερος!

thamb για ολα

pritanis
26-03-2009, 11:47
Παντως ειναι τρομερο τι θα πει γεννετικη προδιαθεση......θα σας δειξω δυο ψαρια που ειναι αδερφια απο την ιδια γεννα.......Απο τα 1ο5 ψαρια γυρω στα 15 βγηκαν σαν το μικρουλη της φωτο και απο τον πρωτο μηνα ξεχωριζαν σαν τη μυγα μες στο γαλα......Αναγκαστηκα να κανω ευθανασια στα 14 αλλα 1 απο αυτα θελησα να το κρατησω και ναδω αν μπορω να το συνεφερω.....Ενω λοιπον αφησα τα υπολοιπα 90 ψαρια στο ενυδρειο με τους γονεις πηρα το κουτσουρεμενο και το εβαλα μονο του σε ενα 60 λιτρο με περισσοτερες αλλαγες νερου απο τα υπολοιπα και πολυ περισσοτερη αρτεμια .....Το αποτελεσμα μετα απο 6 μηνες ηταν να μην εχω κανενα αποτελεσμα και το ψαρι αυτο σημερα ενα χρονο και κατι μηνες μετα τη γεννηση του να ειναι σε αυτη την κατασταση και σε αυτο το μεγεθος.....Ζει μονο του σε ενα 15λιτρο ενυδρειο ειναι απιστευτα ζωηρο και τρωει απο το χερι μου ΑΛΛΑ συγκρινετε το με τον αδερφο του και θα καταλαβετε την διαφορα.....

dimitris21
26-03-2009, 11:48

θα διαφωνήσουμε....
το σημαντικότερο όφελος για κάποιον που έχει άγριους ή αναπαραγωγή από άγριους, ή τέλος, ψάρια που διατηρούν τα φυσικά τους χρώματα, είναι το χρώμα. και εννοώ την ικανότητα του ψαριού στην εναλλαγή χρωμάτων ανάλογα την διάθεση του.

ChristosP
26-03-2009, 11:52
Κύριοι ίσως από τις ωραιότερες συζητήσεις που γίνονται και με ωραίο τρόπο :score: . Μπράβο σε όλους . Θα παρακαλούσα να μην γίνει ούτε ένα σπαμ γιατί θα σβου αμέσως .

Στο μέλλον μπορούμε να το κλειδώσουμε

delta66
26-03-2009, 12:14
θα διαφωνήσουμε....
το σημαντικότερο όφελος για κάποιον που έχει άγριους ή αναπαραγωγή από άγριους, ή τέλος, ψάρια που διατηρούν τα φυσικά τους χρώματα, είναι το χρώμα. και εννοώ την ικανότητα του ψαριού στην εναλλαγή χρωμάτων ανάλογα την διάθεση του.

Δεν νομιζω οτι διαφωνειτε.
Ο gen λεγοντας :
Πιστεύω ότι είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους δίσκους εκτροφής με τους άγριους. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από όσους κατέχουν ή θέλουν να αποκτήσουν τους τελευταίους δεν εντυπωσιάζονται από το μέγεθος και το χρώμα τους....εννοει προφανως το εντονο, τα "πιασαρικο" χρωμα των δισκων εκτροφης.

red rubin
26-03-2009, 13:25
Θα συμφωνησω με τον Gen.Εγω ειδα απ`τον ευατο μου,οταν πηρα τα peruensis μου ηρθε να τα χαρισω σε καποιον πρωταρη να παιζει.Απο τα πιο ασχημα σκαλαρια που εχω δει.Εχω βεβαια τα orinoco που συγκριτικα ειναι πανεμορφα.
Τελικα τα κρατησα και βλεπω οτι οι συμπεριφορες ειναι αξιοπροσεκτες.
Το ιδιο ισχυει και με τους δισκους.
(Νινταλ κανενα orinoco θα βρουμε)?

Genirous
26-03-2009, 13:58
θα διαφωνήσουμε....

Δεν νομιζω οτι διαφωνειτε.
Ο gen λεγοντας :εννοει προφανως το εντονο, τα "πιασαρικο" χρωμα των δισκων εκτροφης.Δημήτρη ισχύει ακριβώς αυτό που κατάλαβε ο Σπύρος. Δεν αναφέρομαι σε συμπεριφορές (αυτές τις εναλλαγές δεν πρόκειται να τις δει ο δισκάς στο μαγαζί πριν διαλέξει και αγοράσει) αλλά στα βασικά χρώματα των ψαριών! Αν μιλήσουμε για συμπεριφορές εκεί δεν υπάρχει σύγκριση...

mios
26-03-2009, 22:17
Δηλαδή εσείς όταν πάτε να αγοράσετε έναν "γνήσιο" δίσκο ,ανάμεσα σε δύο,χωρίς ανωμαλίες και άλλες εμφανείς διαφορές , ψάρια θα διαλέξετε τον πιο άχρωμο και μικρότερο whistle.Γι αυτό συζητάμε και κι όχι αν είναι πιο ωραίοι οι πιο μάγκες οι άγριοι .Αυτά είναι προσωπικά γούστα (και βίτσια)
Και όσο για τις ανάγκες ,εφόσον οι ίδιοι δεν μας το έχουν πει αυτοπροσώπως iex, θεωρώ πως καλύπτονται σε μεγαλύτερο βαθμό όταν το ψάρι έχει φτάσει 18-20 εκ (ή όσο κι αν είναι αυτό) και έχει καλύτερα χρώματα ,παρά όταν σταματήσει στους 15-16 .Πάντα θεωρητικά μιλάμε γιατί επισέρχονται και πολλά άλλα θέματα ,όπως διάρκεια ζωής ,συμπεριφορά κλπ στα οποία δεν πιστεύω να έχει κανείς τεκμιριωμένη άποψη.
Καλή και σεβαστή η άποψη για πιστή αναπαράσταση του βιότοπου (αν και λίγο ουτοπική ,αφού ούτε την ίδια τροφή μπορούμε να βρούμε ούτε το ίδιο περιβάλλον να αναπαράγουμε σε 400 λίτρα νερό) αλλά και οι κάθε είδους "αφορισμοί" οτιδήποτε artificial ή εκτός βιοτόπου (που πιθανώς είναι και καλύτερο για το ψάρι) μου φαίνονται υπερβολικοί.

babis
27-03-2009, 01:08

Με όλο το σεβασμό Γιώργο θεωρώ υπερβολική αυτή την ...προσέγγιση (θα τολμούσα να πω "ελιτίστικη" αλλά αφενός κάποιοι θα ρίξουν το γέλιο της αρκούδας και αφετέρου ούτε εγώ ο ίδιος μπορώ να πιστέψω πως απευθύνω αυτό τον χαρακτηρισμό σε κάποιον άλλο εκτός από μένα :d:d - πλάκα κάνω, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις).
Βεβαίως και είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους άγριους με τους εκτροφής, αλλά μόνο γιατί δεν τίθεται θέμα σύγκρισης από την σκοπιά του "καλύτερου" ή "χειρότερου", πολύ περισσότερο του "ανώτερου" ή "κατώτερου". Μην ξεχνάμε πως και οι μεν και οι δε για εμάς τους χομπίστες και όχι τους εξειδικευμένους βιολόγους, ανήκουν εξ' ίσου στην κατηγορία "ornamental fishes" και ο όρος αυτός δεν προέκυψε τυχαία. Προσωπικά - αν έχει κάποιο ενδιαφέρον η άποψή μου - πάντα προτιμώ για τα ενυδρεία μου μεγαλόσωμα, καλοσχηματισμένα και με ωραία χρώματα άγρια ψάρια, παρά μικρόσωμα, κακοφτιαγμένα και άχρωμα, έστω κι αν είναι τα πιο ...άγρια απ' όλα.

Βέβαια δεν παραβλέπω το γεγονός πως κάποιοι χομπίστες δεν ελκύονται από αυτή την προϋπόθεση, αλλά ψάχνουν και πληρώνουν πανάκριβα τα ψάρια τους μόνο και μόνο επειδή είναι ιδιαίτερα σπάνια (και δεν τα έχουν άλλοι θα συμπλήρωνα, αλλά θα με περάσετε για ...εμπαθή xmm) έστω κι αν μοιάζουν με ...τσιπούρες του γλυκού νερού. Είναι κι αυτή μια κατεύθυνση του χόμπυ απολύτως σεβαστή, αλλά μάλλον όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία δεν ασχολούνται με δίσκους!

Παντως ειναι τρομερο τι θα πει γεννετικη προδιαθεση...

Αν θέλουμε να ακριβολογούμε η "γενετική προδιάθεση" δεν είναι μια αφηρημένη και τόσο ευρεία έννοια που καλύπτει κάθε ..απόκλιση από το αναμενόμενο. Για να είμαστε ειλικρινείς οι άνθρωποι έχουν βάλει για τα καλά το χεράκι τους και εδώ. Μετά από τόσες γενιές επιλεκτικών αναπαραγωγών - συχνά με μεθόδους καθόλου ζωοφιλικές - έχουν προκύψει εξαιρετικά "ανώμαλοι" ζωντανοί οργανισμοί. Είναι γνωστό άλλωστε πως παρότι και στο φυσικό περιβάλλον προκύπτουν πολύ σπάνια τέτοια "τερατάκια", η συχνότητα του φαινομένου δεν έχει καμιά απολύτως σύγκριση με αυτό που συμβαίνει στα ψάρια εκτροφής. Οι "γενετικές αποθήκες" (συγνώμη για τον όρο δεν ξέρω αν δεν είναι δόκιμος) αυτών των πλασμάτων έχουν ανακατωθεί σε τέτοιο βαθμό, που οι περισσότεροι εκτροφείς δεν ξέρουν σε τι ποσοστό από ένα ζευγάρι Pigeon Blood για παράδειγμα, θα βγάλουν ψάρια με ίδια χαρακτηριστικά με τους γονείς.

Πριν κάποια χρόνια διάβαζα συνεντεύξεις εκτροφέων από την Ινδονησία που έλεγαν με κάθε ειλικρίνεια πως η ράτσα "Leopard" για παράδειγμα είναι τόσο ακριβή, γιατί τα διαθέσιμα ψάρια είναι λίγα. Και γιατί είναι λιγα? Γιατί από κάθε γέννα 150-200 μικρών τα ψάρια που μεγαλώνοντας έχουν τα χαρακτηριστικά των "Leopard" δεν ξεπερνούν 5-10. Τα υπόλοιπα πουλιούνται ως "Τurqoise", ή ότι άλλο μοιάζουν (κι αν δεν μοιάζουν με τίποτα γνωστό, φτιάχνουν νέα ονόματα υποτιθέμενων ειδών για να τα εντάξουν). Αν δείτε καταλόγους Ασιατών εκτροφέων θα καταλάβετε τι εννοώ. 50 είδη τον ένα μήνα, 50 και τον επόμενο, αλλά τα 20 διαφορετικά...!

...το σημαντικότερο όφελος για κάποιον που έχει άγριους... είναι το χρώμα. και εννοώ την ικανότητα του ψαριού στην εναλλαγή χρωμάτων ανάλογα την διάθεση του...

Αν και δεν ξέρω αν θα το τοποθετούσα πρώτο στη λίστα των κριτηρίων επιλογής άγριων αντί εκτροφής, χαίρομαι που κι άλλοι αναγνωρίζετε και εκτιμάτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό, που απ' όσο θυμάμαι περιγράφηκε πρώτη φορά σε κάποιο παλιότερο post σε αυτό το forum...

Δηλαδή εσείς όταν πάτε να αγοράσετε έναν "γνήσιο" δίσκο ,ανάμεσα σε δύο,χωρίς ανωμαλίες και άλλες εμφανείς διαφορές , ψάρια θα διαλέξετε τον πιο άχρωμο και μικρότερο whistle. Γι αυτό συζητάμε και κι όχι αν είναι πιο ωραίοι οι πιο μάγκες οι άγριοι .Αυτά είναι προσωπικά γούστα (και βίτσια)

Ρητορικό ερώτημα Δημήτρη με προφανή απάντηση. Όντως θέτεις το θέμα στη σωστή του διάσταση.

Θυμάμαι κάποια στιγμή που πούλαγα κάποιους δίσκους εκτροφής κι είχε έρθει ένας ενδιαφερόμενος να τους αγοράσει. Ενώ χάζευε λοιπόν τα ψάρια που θα έπαιρνε στο μεσσαίο ενυδρείο του rack, του έδειξα όλο καμάρι τους πράσινους άγριους που δεν είχε προσέξει στο πάνω ενυδρείο. Τους κοίταξε, πήρε την έκφραση της απόλυτης αηδίας και μου είπε πολύ ευγενικά ..."εγώ προτιμώ τους άλλους"... Προφανέστατα μιλάμε για προσωπικά γούστα (ενίοτε και βίτσια).

yiapas
27-03-2009, 07:09
θα διαφωνήσουμε....
θα συμφωνησω με τον Δημήτρη γιατί είναι και για μένα ένα απο τα κρητίρια που με κάνει να λατρευω τους αγριους ή έστω αναπαραγωγές που προερχονται απο ποικιλίες αγρίων....
άρα όλα τα παραπάνω που έχουμε συζητήσει (χωρίς να θέλω να ακυρώσω όλη την συζήτηση) είναι αυτό που είπε ο φίλος μας ο Μπάμπης....

Θυμάμαι κάποια στιγμή που πούλαγα κάποιους δίσκους εκτροφής κι είχε έρθει ένας ενδιαφερόμενος να τους αγοράσει. Ενώ χάζευε λοιπόν τα ψάρια που θα έπαιρνε στο μεσσαίο ενυδρείο του rack, του έδειξα όλο καμάρι τους πράσινους άγριους που δεν είχε προσέξει στο πάνω ενυδρείο.Τους κοίταξε, πήρε την έκφραση της απόλυτης αηδίας και μου είπε πολύ ευγενικά ..."εγώ προτιμώ τους άλλους"... Προφανέστατα μιλάμε για προσωπικά γούστα (ενίοτε και βίτσια).
πραγματικά αφού έχεις αυτην την εμπειρία θα έχεις συναντήσει αρκετες φορές γνώμες - απόψεις απο εντελώς διαφορετικές γωνιες...έχοντας όμως μία κάποια βάση όλες...

ναι μεν μένουμε με ανοικτό το στόμα σε μεγάλα δημιουργηματα του ανθρώπου είτε είναι μεγάλα και επιβλητικά κτήρια είτε ποικιλια δίσκων απο επιλεκτικές αναπαραγωγές πολλών ετών...
αλλά (κατα την δικιά μου άποψη) τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το έργο της φύσης..

ChristosP
27-03-2009, 08:14
Η κατάσταση με τους εκτροφής δίσκουε έχει γίνει κάπως κάθε ένας βγάζει και μια ποικιλία . Να πω ότι το αν δεις δίσκους εκτροφής περασμένων δεκαετιών σε φωτογραφίες θα δεις άλλα ψάρια . Μάλιστα ο λόγος που αγόρασα τα ντοσχιέ του Bleher ( ακόμα τα έχει ο GEN a020) είναι γιατί περιγράφει από ποιους άγριους έχουν βγει ποιοι εκτροφής με φωτογραφίες 15-20 χρόνια πίσω .Μιλάμε για άλλα ψάρια οι παλιοί μπορεί και να θυμούνται

Jeepas
27-03-2009, 08:14
...άγριους ή αναπαραγωγή από άγριους

Για να είμαστε ειλικρινείς οι άνθρωποι έχουν βάλει για τα καλά το χεράκι τους και εδώ. Μετά από τόσες γενιές επιλεκτικών αναπαραγωγών - συχνά με μεθόδους καθόλου ζωοφιλικές - έχουν προκύψει εξαιρετικά "ανώμαλοι" ζωντανοί οργανισμοί.Οι "γενετικές αποθήκες" ... έχουν ανακατωθεί σε τέτοιο βαθμό...
c003

babis
27-03-2009, 08:17
...αλλά (κατα την δικιά μου άποψη) τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το έργο της φύσης..

Και κατά την δική μου επίσης... thamb

Δεν είναι μεμπτό, όμως ούτε κατακριτέο αν κάποιος θαυμάζει περισσότερο τα ανθρώπινα έργα από τα έργα της φύσης... Αυτό επιθυμούσα να τονίσω με τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου...

Αγαπητέ "iliasf", δικαίως ίσως τώρα παραπονεθείς ότι συζητάμε άσχετα θέματα με την ερώτησή σου. Ας ...επιληφθούν οι αρμόδιοι για το ξεκαθάρισμα...

Genirous
27-03-2009, 10:16
Δηλαδή εσείς όταν πάτε να αγοράσετε έναν "γνήσιο" δίσκο ,ανάμεσα σε δύο,χωρίς ανωμαλίες και άλλες εμφανείς διαφορές , ψάρια θα διαλέξετε τον πιο άχρωμο και μικρότερο whistle.Γι αυτό συζητάμε και κι όχι αν είναι πιο ωραίοι οι πιο μάγκες οι άγριοι .Αυτά είναι προσωπικά γούστα (και βίτσια)
...
Βεβαίως και είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους άγριους με τους εκτροφής, αλλά μόνο γιατί δεν τίθεται θέμα σύγκρισης από την σκοπιά του "καλύτερου" ή "χειρότερου", πολύ περισσότερο του "ανώτερου" ή "κατώτερου". Μην ξεχνάμε πως και οι μεν και οι δε για εμάς τους χομπίστες και όχι τους εξειδικευμένους βιολόγους, ανήκουν εξ' ίσου στην κατηγορία "ornamental fishes" και ο όρος αυτός δεν προέκυψε τυχαία. Προσωπικά - αν έχει κάποιο ενδιαφέρον η άποψή μου - πάντα προτιμώ για τα ενυδρεία μου μεγαλόσωμα, καλοσχηματισμένα και με ωραία χρώματα άγρια ψάρια, παρά μικρόσωμα, κακοφτιαγμένα και άχρωμα, έστω κι αν είναι τα πιο ...άγρια απ' όλα.
...Μπορεί να φταίει ο τρόπος γραφής μου ή γενικότερα ο γραπτός λόγος, όμως θεωρώ απλώς αυτονόητο ότι από μια δεξαμενή με ίδιο είδος ψαριών θα διαλέξουμε τα μεγαλύτερα, ομορφότερα και χωρίς ''ανωμαλίες''. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι η επιλογή ανάμεσα σε εκτροφής και σε άγριους όταν έρθει η ώρα της αγοράς:
Πιστεύω ότι είναι λάθος να παραλληλίζουμε τους δίσκους εκτροφής με τους άγριους. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από όσους κατέχουν ή θέλουν να αποκτήσουν τους τελευταίους δεν εντυπωσιάζονται από το μέγεθος και το χρώμα τους. Αυτό που τους μαγνητίζει είναι η πρόκληση και η ικανοποίηση ενός βιοτοπικού ενυδρείου με ''αυθεντικούς'' δίσκους
Και όσο για τις ανάγκες ,εφόσον οι ίδιοι δεν μας το έχουν πει αυτοπροσώπως iex, θεωρώ πως καλύπτονται σε μεγαλύτερο βαθμό όταν το ψάρι έχει φτάσει 18-20 εκ (ή όσο κι αν είναι αυτό) και έχει καλύτερα χρώματα ,παρά όταν σταματήσει στους 15-16 .Πάντα θεωρητικά μιλάμε γιατί επισέρχονται και πολλά άλλα θέματα ,όπως διάρκεια ζωής ,συμπεριφορά κλπ στα οποία δεν πιστεύω να έχει κανείς τεκμιριωμένη άποψη.
Καλή και σεβαστή η άποψη για πιστή αναπαράσταση του βιότοπου (αν και λίγο ουτοπική ,αφού ούτε την ίδια τροφή μπορούμε να βρούμε ούτε το ίδιο περιβάλλον να αναπαράγουμε σε 400 λίτρα νερό) αλλά και οι κάθε είδους "αφορισμοί" οτιδήποτε artificial ή εκτός βιοτόπου (που πιθανώς είναι και καλύτερο για το ψάρι) μου φαίνονται υπερβολικοί.Ένα ψάρι έχει καλύτερα χρώματα όταν ισχύουν αυτά που ανέφερες, αλλά ισχύουν εξίσου και στις περιπτώσεις χαμηλού πεχά, μαύρου νερού και άλλων συνθηκών που αναπαριστούν το βιότοπο. Αφορισμοί δεν υπάρχουν, υπάρχουν μόνο προτάσεις για το καλύτερο ή λιγότερο κακό αν θέλεις λόγω ουτοπικού περιβάλλοντος των 400ων λίτρων. Επιπρόσθετα ένα ιδιαίτερα παχύ ψάρι δε σημαίνει απαραίτητα υγιές ψάρι (και ας φαίνεται έτσι στα μάτια μας και ας μη μας το λέει αυτοπροσώπως) αλλά ένα ψάρι υπερβολικά ταϊσμένο και με μεγάλο ποσοστό λίπους.

ΥΓ: Μπάμπη δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης, ίσως είμαι λίγο ρομαντικός... Και σίγουρα η αναφορά σου στην απόκτηση σπάνιων ψαριών δε δείχνει εμπάθεια.;)

iliasf
27-03-2009, 13:37
Αγαπητέ "iliasf", δικαίως ίσως τώρα παραπονεθείς ότι συζητάμε άσχετα θέματα με την ερώτησή σου. Ας ...επιληφθούν οι αρμόδιοι για το ξεκαθάρισμα...

ίσα ίσα αυτά που γράφονται είναι πολύ χρήσιμα.thamb

babis
27-03-2009, 23:48
...Οι "γενετικές αποθήκες" (συγνώμη για τον όρο δεν ξέρω αν δεν είναι δόκιμος) αυτών των πλασμάτων έχουν ανακατωθεί σε τέτοιο βαθμό...

Όντως καλά θυμόμουν ο όρος δεν είναι σωστός. Γενετική (ή πιο σωστά γονιδιακή) δεξαμενή είναι ο δόκιμος όρος. Και το πρόβλημα με τις επιλεκτικές αναπαραγωγές δεν είναι κάποιου είδους ...ανακάτεμα, αλλά εκφυλισμός με την κυριολεκτική έννοια του όρου...

Αλλά πάλι βγήκα από το θέμα, οπότε το αφήνω για μια μελλοντική νέα συζήτηση... :)

ChristosP
28-03-2009, 06:33
Babi ευχαρίστως να τα μεταφέρουμε και να συνεχίσουμε εκεί .

Για πες τίτλο του θέματος που θα ήθελες να προσπαθήσω να κάνω την μεταφορά iex

babis
28-03-2009, 13:00
Babi ευχαρίστως να τα μεταφέρουμε και να συνεχίσουμε εκεί.
Για πες τίτλο του θέματος που θα ήθελες να προσπαθήσω να κάνω την μεταφορά iex

Χρήστο δεν έχω καμμιά συγκεκριμένη ιδέα ή άποψη για νέο θέμα. Απλά επειδή μου φαίνεται πως ξεφύγαμε λίγο (μπορεί να διαφωνείτε, οπότε αν υπάρχει ενδιαφέρον συνεχίζουμε εδώ) είπα μήπως έμενε αυτό το θέμα "καθαρό".

Μπορεί να κάνω λάθος και να μην χρειάζεται... Ότι αποφασίσετε... idono

Genirous
30-03-2009, 08:08
Νομίζω ότι δε χρειάζεται αποκοπή ή μεταφορά των δημοσιέυσεων κάπου αλλού,
οπότε μην αγχώνεστε! thamb