PDA

Επιστροφή στο Forum : στησιμο ενυδρειου

antreas24
19-03-2009, 02:39
Πρωτα να πω ενα γεια σε ολα τα μελη του φορουμ.(καινουργιο μελος).Θελω να στησω ενα ενυδρειο για δισκους περιπου 300-400 λιτρα.θα ηθελα να μαθω τι εξοπλισμο θα χρειαστω.απο φιλτρο εχω ενα ΧΡ2 απο φως 2 MH απο 250 w.απο θερμοστατη ενα στα 300w.τι αλλο θα χρειαστω για αρχη?
σε αυτα τα λιτρα μπορω να εχω 7-8 δισκους?το ενυδρειο θα εχει αρκετα φυτα με διαφορες ριζες.
το εντδειο θα το στησω σε ενα μηνα περιπου αλλα θελω να εχω απο τωρα καποιες πληροφοριες.
ευχαριστω για τις απαντησεις.

ChristosP
19-03-2009, 07:38
070:070:070: καλώς ήρθες .

Τόσο φως δεν το χρειάζεσαι προς θεού 2Χ 250 ΜΗ 36_11_14
Το φίλτρο ποιο είναι αλλά από τώρα σου λέω ότι με ένα φίλτρο δεν κάνεις δουλειά

antreas24
19-03-2009, 08:51
ισως ειναι λιγο υπερβολικο αλλα επειδη σκοπευω το ενυδρειο να ειναι μεγαλυτερο σε μακρος και τα MH ειναι κρεμαστα(pendants) φοβαμαι οτι δεν θα καλυψουν πληρως το ενυδρειο απο ακρη σε ακρη.το φιλτρο ειναι Rena Filstar η κατι τετοιο.δηλαδη σιγουρα ενα δευτερο φιλτρο.

Genirous
19-03-2009, 08:56
Καλώς όρισες στην παρέα των δισκάδων Αντρέα!!!c003

Με το φωτισμό που σκέφτεσαι να βάλεις θα πας σε παραπάνω από 1Watt/λίτρο... Οπότε αν δε σκοπεύεις να βάλεις φυτά υψηλών απαιτήσεων και να παρέχεις διοξείδιο και λίπανση το πιο πιθανό είναι να γεμίσεις άλγες...

Θα σου πρότεινα την αγορά ενός φωτιστικού φθορίου και την πώληση των ΜΗ... Μπορείς να δεις και κάποιο του Νίκου25 εδώ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2483). Να υποθέσω ότι είχες πριν θαλασσινό...?xmm

Το δεύτερο φίλτρο εκτός από περισσότερη βιολογία, το θέλουμε και για ''ασφάλεια'' σε περίπτωση που κάτι πάθει το ένα από τα δυο...iex

antreas24
19-03-2009, 09:10
με θαλασσινο καμια σχεση φιλε μου.περισσοτερο προς φυτεμενα ενυδρεια.ναι σκεφτομαι για τυπου γρασιδι φυτο μπροστα γιαυτο και τα MH.δυστυχως δεν ξερω πως θα ανταποκρινονται οι δισκοι σε τοσο εντονο φωτισμο.

papias21
19-03-2009, 10:31
Καλως ηρθες!

Σου ευχομαι να εχεις καθε επιτυχια!

Οι δισκοι ζουν σε περιβαλον που το φως ειναι ελαχιστο εως ανυπαρκτο αρα νομιζω πως θα εχουν προβλημα με τοσο πολυ φως ακτος και αν φτιαξεις αρκετες πολυ σκιερες περιοχες, βεβαια δε γνωριζω κατα ποσο θα μπορει να αναπτυχθει γρασιδι.Καλυτερα να το ξανασκευτεις κατα τη γνωμη μου!

Απο φιλτρανση οσο περισσοτερη βιολογια μπορεις, δε θα χασεις.

Υποστρωμα τι θα βαλεις?

Διαβασε και εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2492
για να περνεις ιδεες και φυσικα διαβασε και τις παρουσιασεις των ενυδρειων των μελωνfriends

Επισης να συμπληρωσω πως στις παραμετρους νερου που ζουν οι δισκοι δισκολα θα αναπτυχουν φυτα εκτος απο μερικους εχινοδορους και καποια αλλα φυτα που υπαρχουν στο βιοτοπο των δισκων, σε περιπτωση που χρειαστει να ανεβασεις θερμοκρασια 35 βαθμους τι θα κανεις με τα φυτα;

loris
19-03-2009, 11:35
Καλως ηρες φιλε μου στην δισκοτρελοπαρεα μας...
Ευχομαι το συντομοτερο ενα δισκοενυδρειο....
Συμφωνω απολυτα με τον Papias21...
Ειναι υπερβολικο το φως και οι δισκοι θα ειναι συνεχεια στρεσαρισμενοι...
Οπως επισεις πολυ σωστα το λεει τα φυτα σου δεν θα μπορουν να ζησουν σε αυτες τις παραμετρους...
Αυτα στα λεω εμπειρικα αφου και εγω ειχα φυτεμενο ενυδρειο με πληρες συστηματα CO2 και το γυρισα σε ξερακιανο...
Πρεπει να σκεφτεις τι θελεις δισκοενυδρειο ή φυτα...δυστυχως υπαρχει διαχωρισμος για να μπορεσεις να απολαυσεις αρκετα αυτα τα ψαρια...

yiapas
19-03-2009, 12:04
καλως ήλθες και απο εμένα
τα πιό πολλά στα είπαν τα παιδιάemot67

καλή παρέα να έχουμε

Diskus Fan
19-03-2009, 16:09
Καλως ορισες.-wel-come

antreas24
19-03-2009, 16:44
τοτε με τα λεγομενα σας θα πρεπει να περιοριστω στο ενα MH και σε ενα κεντρικο aquascape.οσο για τα ποσα δισκακια θα μπορω να εχω μπορει να μου απαντησει καποιος σε αυτο?
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Diskus Fan
19-03-2009, 16:50
τοτε με τα λεγομενα σας θα πρεπει να περιοριστω στο ενα MH και σε ενα κεντρικο aquascape.οσο για τα ποσα δισκακια θα μπορω να εχω μπορει να μου απαντησει καποιος σε αυτο?
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.

Για καθε δισκο υπολογισε ελαχιστο 40-50 λιτρα νερο.-emot67

antreas24
19-03-2009, 16:55
παντως ρε παιδια εχω δει πολλα ενυδρεια γεματα με υψηλου φωτισμου φυτα και co2 με δισκους και εδειχναν καλα.

Diskus Fan
19-03-2009, 16:58
Και εγω εχω δει με "αφρικανες" μεσα, αυτο λεει κατι;idono

antreas24
19-03-2009, 17:01
δηλαδη φιλε μου 6-7 δισκους το ανωτερο.τωρα ενας παραπανω δεν πιστευω να κανει καποια τεραστια διαφορα ετσι?

Diskus Fan
19-03-2009, 17:05
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις λεγοντας .............κανει τη διαφορα.-friends

antreas24
19-03-2009, 17:10
δεν ξερω τι ισχυει κ τι οχι.απλα παντα πιστευα οτι γενικα τα ψαρια οταν τα εχεις απο μικρα αρκετα προσαρμοζονται σε διαφορες συνθηκες.και αν σκεφτουμε οτι πολυ δυσκολα υπαρχουν συνθηκες νερου , φωτισμου κτλ.. σε ενυδρειο που να πλησιαζουν τις συνθηκες στο φυσικο περιβαλλον σημαινει οτι προσαρμοζονται.
απλα μια δικη μου θεωρια χωρις να θελω να αντικρουσω καποια αλλη αποψη.thamb

ChristosP
19-03-2009, 17:11
δηλαδη φιλε μου 6-7 δισκους το ανωτερο.τωρα ενας παραπανω δεν πιστευω να κανει καποια τεραστια διαφορα ετσι?

Στα περισσότερα ενυδρεία που έχω δει προσωπικά εγώ σε φουλ φυτεμένα με δύσκολα φυτά και γκαζόν και άλλα τέτοια με πολύ φως οι δίσκοι οι περισσότεροι είχαν peppering . Τα καλύτερα ψάρια τα έχω δει σε βιοτοπικά .

Πάντως μπορείς να το κάνεις με φουλ φυτά αλλά εύκολα όπως εχινοδουρους
βαλισνέριες ( προσωπικά τις αποφεύγω ) και φυτά επιφανείας που δεν θέλουν τόσο φως . Αν θες περίεργα φυτά κάτι κόκκινα κτλ κτλ απλά το ξεχνάς αυτά τα ενυδρεία όσοι τα είχαν κάποια στιγμή φτάσανε στο να διαλέξουν μεταξύ φυτών και δίσκων με αποτέλεσμα να την πληρώσουν οι δίσκοι

antreas24
19-03-2009, 17:13
εννοω οτι επειδη υπαρχουν καποια ορια ψαρι-λιτρα αν κατα ποσο μπορει να επιρεασει ενα ψαρι παραπανω την αναλογια αυτη.

peppering?καποια αρρωστια?

ChristosP
19-03-2009, 17:17
μπορεί να επηρεάσει την ισσοροπία στο σύστημα σου με καταστροφικές συνέπειες . Peppering = μαύρα στιγματα .Ψάξτω και εσύ iex

Diskus Fan
19-03-2009, 17:18
δεν ξερω τι ισχυει κ τι οχι.απλα παντα πιστευα οτι γενικα τα ψαρια οταν τα εχεις απο μικρα αρκετα προσαρμοζονται σε διαφορες συνθηκες.και αν σκεφτουμε οτι πολυ δυσκολα υπαρχουν συνθηκες νερου , φωτισμου κτλ.. σε ενυδρειο που να πλησιαζουν τις συνθηκες στο φυσικο περιβαλλον σημαινει οτι προσαρμοζονται.
απλα μια δικη μου θεωρια χωρις να θελω να αντικρουσω καποια αλλη αποψη.thamb

Οταν δεν ξερεις τι ισχυει, μπορεις να στηριχτεις στην αποψη αυτων που ξερουν περισσοτερα απο σενα λογο χρονου ενασχολησης και εμπειριας. Αυτο αλλωστε γινεται εδω. Αυτοι που ξερουν κατι παραπανω το μεταφερουν/μεταδιδουν στους αλλους που το χρειαζονται και μαλιστα δωρεαν. Μακαρι να υπηρχε τετοια διαθεση για παροχη πληροφοριων και τοτε που ξεκινησαμε εμεις. Δυστυχως τοτε τα κραταγαν για τους εαυτους τους αυτοι που ηξεραν (αν πραγματικα ηξεραν).-friends

antreas24
19-03-2009, 17:28
Φυσικα Discus δεν ειμαι ανθρωπος που δεν δεχομαι αλλη γνωμη.εξαλλου αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα εκανα ποστ εδωthamb .
τωρα οσον αφορα αυτο που ανεφερα δεν υπαρχει καποια λογικη?(στο οτι αφου μπορουν γενικα να προσαρμοζονται μεσα σε ενυδρεια γιατι οχι και σε λιγο φως παραπανω.αυτη ειναι η απορια μου)

basilis
19-03-2009, 17:58
Σκοπός μας είναι να είμαστε όσο το δυνατόν ποιό κοντά στο φυσικό περιβάλλον των δίσκων. Με οτι αυτό σημαίνει.
Αν διαβάσεις λίγο στο forum θα βρείς πολλά που θα σε ενδειαφέρουν για το πως θα στήσεις το ενυδρείο σου παρέχοντας σωστές συνθήκες στα ψάρια σου.
...Καλώς ήρθες και καλή διαμονή στην παρέα μας.

Diskus Fan
19-03-2009, 18:03
Σκοπός μας είναι να είμαστε όσο το δυνατόν ποιό κοντά στο φυσικό περιβάλλον των δίσκων. Με οτι αυτό σημαίνει.
Αν διαβάσεις λίγο στο forum θα βρείς πολλά που θα σε ενδειαφέρουν για το πως θα στήσεις το ενυδρείο σου παρέχοντας σωστές συνθήκες στα ψάρια σου.
...Καλώς ήρθες και καλή διαμονή στην παρέα μας.

Τα ειπε ο Βασιλης.-emot67

antreas24
19-03-2009, 18:18
ευχαριστω Βασιλη.Απλα ηθελα ενα φυτεμενο με δισκους οπως το ειχα στο μυαλο μου.
Οποτε για να καταλαβω καλα δεν παιζει ρολο το ποσο φως εχεις αρκει να υπαρχουν μερικα σκοτεινα σημεια οπου μπορουν να κρυβονται οι δισκοι και να νιωθουν ασφαλεις.

tsiro
19-03-2009, 19:31
το πολυ φως ειναι αληθεια οτι δεν τους αρεσει,το φως απο MH μαλλον θα τους δυσαρεστησει κιολας...σκεψου το.

antreas24
20-03-2009, 07:49
αυτο για το φως ισχυει μονο για τους δισκους η κ για αλλα τροπικα ψαρια?

ChristosP
20-03-2009, 08:06
Ρε Αντρέα σου απάντησα ποιο πάνω αλλά δεν διαβάζεις καλά emot67

είπαμε φυτά μπορείς να βάλεις και μάλιστα από τον βιότοπο τους .
Βέβαια τα εχινοδαρα και οι πιστιες ποιο πολύ για μαρούλια κάνουν και σαλάτα teufel_98. Ουτε CO2 θα χρειαστείς ούτε τρελλό φωτισμό αντέχουν σε θερμοκρασίες 30 αν κάνεις κανένα ανέβασμα στην θερμοκρασία τα μισά θα τα σώσεις κτλκτλ . Ενα θέμα έχουν ph 6 μώλις πέσει το Ph κοντα στο 5 τότε την ακούνε μια για πάντα

antreas24
20-03-2009, 08:41
φιλε μου εχω αρκετα καλη σχεση με φυτεμενα ενυδρεια(μιας κ ασχολουμαι αρκετο καιρο).Το θεμα μου ειναι η συμβατοτητα των ψαριων με τα φυτα κ κατα ποσο μπορουν να προσαρμοστουν κατω απο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες φωτισμου.
Απλα κοιταγα κ σε αλλα φορουμ τα οποια ειχαν πολλες φωτογραφιες με φυτεμενα με υψηλο φωτισμο , co2 κτλ.(με δισκους).και δεν αναφερονταν κατι για στρες των ψαριων η κατι τετοιο.Τωρα αν αυτα που μου λετε βασιζονται σε αγριους δισκους το καταλαβαινω.
(δεν θελω να παρεξηγηθει κατι απο οσα λεω απλα απο φορουμ σε φορουμ βλεπω μεγαλο χασμα αποψεων γενικα)friends

και το οτι χρειαζονται καποια σκιερα μερη για να κρυβονται οταν στρεσαρονται ειναι δεδομενο αλλα το ιδιο ισχυει και για τα περισσοτερα τροπικα ψαρια.

ChristosP
20-03-2009, 09:46
ευχαρίστως να βάλεις λινκς να δούμε πάντως αν μιλάς για το ΑΖ και το GAB
Τυχαίνει πολλά παιδιά από εδώ και να γράφουν αλλά να είναι και Mods .
Πάντως το ξαναλέω τα ψάρια σε ενυδρεία με φυτά χαμηλών απαιτήσεων( εχινοδορα βαλισνεριες, πιστιες ) και ξύλα με πολλές σκιές είναι τις ποιο πολλές φορές σε καλύτερη κατάσταση από ενυδρεία με υψηλών απαιτήσεων φυτά .

Τι θα κάνεις αν πρέπει να ανεβεις θερμοκρασία στους 35 τι θα κάνεις αν αγορασεις μικρά δισκάκια και πρέπει να ταίζεις 3-5 φορές την μέρα ?

Εδώ είμαστε μια παρέα διαφωνούμε πολλοί με πολλούς αλλά λέμε την γνώμη μας ευγενικά και χωρίς να προσβάλουμε τον άλλον. Δεν παρεξηγούμαστε και είμαστε αγαπημένοι μεταξύ μας thamb.

Gregoryn
20-03-2009, 10:46
Εδώ είμαστε μια παρέα διαφωνούμε πολλοί με πολλούς αλλά λέμε την γνώμη μας ευγενικά και χωρίς να προσβάλουμε τον άλλον. Δεν παρεξηγούμαστε και είμαστε αγαπημένοι μεταξύ μας thamb.

002000200020002000200020002000200020

Genirous
20-03-2009, 11:04
Αντρέα δυστυχώς οι δίσκοι θεωρούνται δύσκολα ψάρια και επιρρεπή σε αρρώστιες και θανάτους. Αυτό γίνεται κυρίως διότι δεν προσπαθούμε να τους προσφέρουμε ότι έχουν πραγματικά ανάγκη εκείνα, αλλά κοιτάμε να τα ''προσαρμόσουμε'' στις δικές μας προτιμήσεις και αρεσκείες...

Μέσα λοιπόν σε αυτές τις ''πραγματικές ανάγκες'' κατατάσεται και ο χαμηλός φωτισμός. Σε αντίθετη περίπτωση δυνατού φωτισμού, όπου σε συνδιασμό με τα λιπάσματα, τα κλαδέματα κτλ είναι ένα περιβάλλον το οποίο συνεχώς εγκυμονεί κινδύνους για τους δίσκους. Φυσικά υπάρχουν ενυδρειόφιλοι που έχουν καταφέρει να τα συνδιάσουν (φουλ φυτεμένο με δίσκους), αλλά είναι ελάχιστοι αυτοί που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα με τα ψάρια τους...

yiapas
20-03-2009, 11:26
.Το θεμα μου ειναι η συμβατοτητα των ψαριων με τα φυτα κ κατα ποσο μπορουν να προσαρμοστουν κατω απο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες φωτισμου.
Απλα κοιταγα κ σε αλλα φορουμ τα οποια ειχαν πολλες φωτογραφιες με φυτεμενα με υψηλο φωτισμο , co2 κτλ.(με δισκους).και δεν αναφερονταν κατι για στρες των ψαριων η κατι τετοιο.
βαλε δίσκους σε ενυδρείο με χρωματιστό (μπλέ-κόκκινο-πρασινο)χαλίκι και με τον δύτη και το ναυάγιο στην μέση ...είμαι σίγουρος οτι αν τους προσφέρεις
ένα βασικό στοιχείο (το νερό) σε ικανοποιητικό επίπεδο ποιότητας
τότε θα καταφέρεις να τρώνε και απο το χέρι σου...
το θέμα είναι όμως να τους βγάλουμε και μερικά ένστικτα προς τα έξω
και να χαρούν και αυτά ...όχι να ικανοποιούμαστε μόνο εμείς

βεβαια έχω δεί και ενυδρεία "ακρως" βιοτοπικά τα οποία δεν προσφερουν
καλη ποιότητα νερου και τα ψάρια είναι για κλάμματα
οπότε αν υπάρχουν 10-15 πραγματάκια που μπορούμε να κάνουμε
για να δώσουν το 100% ας τα κάνουμε
εάν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε τουλάχιστον να προσπαθούμε να κρατάμε
ισορροποίες και να μην καταστρέφουμε τα ψάρια
σε άλλα φορουμ μπορεί να διαβάσεις και οτι τα φυτεμένα ειναι καλύτερα
ενυδρεία για δίσκους....
κάνεις τις σκέψεις σου - κάνεις τις δοκιμές σου - κάνεις τις επιλογές σου
και στην πορεία βλέπεις τί λειτουργεί καλύτερα στα πλάσματα αυτά...
iex

Moutralewn
20-03-2009, 11:31
αυτο για το φως ισχυει μονο για τους δισκους η κ για αλλα τροπικα ψαρια?

Δεν ισχύει μόνο τους δίσκους.
Τα περισσότερα είση πιρανίων (Red Bellies κλπ) θέλουν αρκετά χαμηλό φωτισμό.

Οι αφρικάνικες κιχλίδες επίσης (είτε malawi είτε Tanganyika) προτιμούν πολύ περισσότερο τον χαμηλό απο ότι το δυνατό φωτισμό. Είναι γενικά πιο δραστήρια, λιγότερο κρυμμένα και βλέπεις περισσότερες συμπεριφορές.

Bob Dens
20-03-2009, 13:40
Οταν δεν ξερεις τι ισχυει, μπορεις να στηριχτεις στην αποψη αυτων που ξερουν περισσοτερα απο σενα λογο χρονου ενασχολησης και εμπειριας. Αυτο αλλωστε γινεται εδω. Αυτοι που ξερουν κατι παραπανω το μεταφερουν/μεταδιδουν στους αλλους που το χρειαζονται και μαλιστα δωρεαν. Μακαρι να υπηρχε τετοια διαθεση για παροχη πληροφοριων και τοτε που ξεκινησαμε εμεις. Δυστυχως τοτε τα κραταγαν για τους εαυτους τους αυτοι που ηξεραν (αν πραγματικα ηξεραν).-friends

Χρονοχρέωση: 1ευρώ/πληροφορία funy:63:
Τσεκουράτε άσε τις αναφορές στα πέτρινα χρόνια...
Ο άνθρωπος το ψάχνει! Ρωτώντας πας στην πόλη!

Καλή αρχή φίλε μου στην προσπάθειά σου και από την συζήτηση θα πάρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις για να σε βοηθήσουν στις τελικές αποφάσεις σου.

Diskus Fan
20-03-2009, 19:31
Ουυυυυυυυυστττττ Μπομπορεμαλιον.-emot123

antreas24
20-03-2009, 20:00
Δεν χρειαζεται να βαλω καποια links.μια ερευνα στο google με τιτλο discus planted tanks σε κατατοπιζει πληρως.οχι μονο σε ελληνικα φορουμ.
Πιστευω οτι εχεις δικιο που λες οτι προσπαθουμε να προσαρμοσουμε τα ψαρια σε συνθηκες αναλογα με τα γουστα μας και σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο.
Παντα πιστευα οτι ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι παντα πιο σταθερο σε θεματα ενδειξεων νερου κτλ.
για το ταισμα σιγουρα υπαρχουν και ταιστρες.εξαλλου τα φυτα απο μονα τους προσφερουν ενα εξτρα φιλτραρισμα.
φιλε μου ειχα κ πιρανχα.
απο reds μεχρι caribes , guyana rhoms , black diamond rhoms κτλ.
για το δυτης και τα χρωματιστα χαλικια ηταν οντως αστειοfuny .
Τελος παντων οπως ειπαν κ πιο πανω απο φορυμ σε φορουμ οι αποψεις ποικιλουν υπαρχουν πετυχημενα φυτεμενα με δισκους και τελειως ξερα με χαμηλο φωτισμο που εβγαλαν προβληματα και το αντιστροφο.Το θεμα ειναι οτι τιποτα δεν ειναι στανταρ απο την στιγμη που μπαινουν τα ψαρια σε ενα ενυδρειο.
Θα συνεχιζω να μαζευω πληροφοριες κ οταν ερθει η ωρα βλεπουμε.Μπορει να καταληξω κ σε καποια ενδοιαμεση λυση.
ευχαριστω για την μεχρι τωρα πληροφορηση friends

Diskus Fan
21-03-2009, 01:14
Το κακο στην περιπτωση μας, ειναι οτι γραφουν στα φορουμ οι ιδιοκτητες των ενυδρειων και οχι οι "φιλοξενουμενοι".-friends

antreas24
21-03-2009, 12:38
Τι εννοεις με αυτο?

Jonny
21-03-2009, 12:59
Αντρέα καλό ξεκίνημα και καλώς ήρθες, γενικά είμαι υπέρ του "βιοτοπικού" αν και θαυμάζω πολύ τα φυτεμένα με Δίσκους και τα δύο έχουν συν και πλην αλλά επειδή μου αρέσει να αφήνω τα ψάρια στην ησυχία τους προτιμώ την ξεραΐλαiex, εύχομαι η αναζήτηση σου να σε φέρει σε αυτό που θέλεις!wel-come

antreas24
21-03-2009, 14:12
ευχαριστω Johnythamb

Diskus Fan
22-03-2009, 15:13
Το κακο στην περιπτωση μας, ειναι οτι γραφουν στα φορουμ οι ιδιοκτητες των ενυδρειων και οχι οι "φιλοξενουμενοι".-friends

Τι εννοεις με αυτο?

Μιλαω για τα αποτελεσματα που βρισκουμε στις αναζητησεις.-emot67