PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύρφη/ρΗ/ΚΗ

Jeepas
18-03-2009, 09:25
Φτιάχνω νέο θέμα για να μην κανιβαλλήσω το άλλο με την ΚΗ κι επειδή με ενδιαφέρει ο συσχετισμός ρΗ/ΚΗ/τύρφης

Η τύρφη μαλακώνει το νερό, δηλαδή χαμηλώνει το πολύ 1-2 βαθμούς την ανθρακική σκληρότητα και επειδή περιέχει λίγα χουμικά οξέα μπορεί σε πολύ μαλακό νερό να ρίξει και το πεχά γύρω στον 1 βαθμό. Βέβαια σε αυτό συντελεί η ποιότητα και ποσότητα της τύρφης, τα λίτρα του ενυδρείου και φυσικά οι σκληρότητες του νερού.

Δηλαδή αν έχω μόνιμα στο φίλτρο μια ικανή (έστω μεγάλη) ποσότητα φρέσκιας τύρφης, δεν θα κατεβάσει το ρΗ περισσότερο από 1 βαθμό? Την ΚΗ δεν θα συνεχίσει να την κατεβάζει μέχρι 0?

Και με δεδομένο ότι το νερό θα μπαίνει στο ενυδρείο ήδη "φτιαγμένο" από το βαρέλι, πχ. KH=3, GH=4, pH=6, δεν πάμε για (θεωρητικά πάντα) pH crash?

Προφανώς όπως λες θα παίζει ρόλο και η ποσότητα του νερού της γυάλας...

Αλλά κάτω από προϋποθέσεις, η χρήση τύρφης θα μηδένιζε τις σκληρότητες?

Genirous
18-03-2009, 09:54
Για να σου απαντήσω με σιγουριά θα πρέπει να είναι κάτι που έχω πειραματιστεί και έχω δοκιμάσει...idono

Πάντως ακόμα και υπό προϋποθέσεις αν μπορούσε να κατέβει μόνο με τύρφη η ανθρακική στο μηδέν θα απαιτούσε εκτός από χρόνο και αρκετή ποσότητα τύρφης. Αυτό και μόνο κάνει το όλο εγχείρημα ασύμφορο οικονομικά και δε μπορεί με τίποτα να αντικαταστήσει μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης! iex

Jeepas
18-03-2009, 10:11
Υπάρχουν και οι ρητίνες... που είναι συμφέρουσες (αλλά χημικό προϊόν)

... η τύρφη δε θα σου κατεβάσει τη γενική σκληρότητα (gH) αλλά την ανθρακική... Αν θέλεις να κατεβάσεις τη δεύτερη θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε φίλτρο αντίστροφης όσμωσης (Α/Ο) είτε ρητίνες στο βαρέλι προετοιμασίας!

Με προσωπικές δοκιμές και νερό προερχόμενο από ρητίνες, το βάζω σε βαρέλι 80 l προετοιμασίας με τύρφη και σε ένα 5ωρο το πολύ το έχει "σκίσει" (...το νερό). Μετά έβγαζα την τύρφη. Θα δοκιμάσω να την αφήσω (κάποια στιγμή) για να δω τα αποτελέσματα. xmm Αλλά πάλι, άλλο το βαρέλι άλλο η γυάλα...

Κανένας που να έχει δοκιμάσει και να του κρασσάρε?

Gregoryn
18-03-2009, 10:24
Οι ρητίνες που λες (ρητίνες ιοντοανταλλαγής) ανταλλάσουν τα ιοντα μαγνησίου και ασβεστίου (σληρότητα) με ιόντα νατρίου. Οπότε έχουμε ενα νερό μαλακο (χωρις σκληρότητα) αλλα με μεγάλη ποσότητα νατρίου. Οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι καλο αυτο για τα ψάρια μας. Αν μετρήσεις το TDs πριν και μετα τις ρητίνες θα βρεις το ιδιο αποτέλεσμα περίπου.

Jeepas
18-03-2009, 10:28
TDS=80
Ίσως όμως να κατεβαίνει από την τύρφη, Θα το τσεκάρω...

Για το Νάτριο, δεν ξέρω

Genirous
18-03-2009, 11:06
Οι ρητίνες είναι άλλο πράγμα, κατεβάζουν τη γενική σκληρότητα και πραγματικά κάνουν θαύματα (κατεβάζουν πολλούς βαθμούς). Όμως παραμένουν ασύμφορες σε σχέση με την Α/Ο...

Αφού θέλεις μαλακό νερό, γιατί δεν κοιτάς βα αγοράσεις μια τέτοια συσκευή και παιδεύεσαι με ρητίνες και τύρφες? Το ίδιο έκανε και ο Νικόλας (Discus Fan) για χρόνια αλλά τελικά πήγε σε Α/Ο!iex

Jeepas
18-03-2009, 11:35
Το ίδιο έκανε και ο Νικόλας (Discus Fan) για χρόνια αλλά τελικά πήγε σε Α/Ο!iex
Ξέρω, τα λέμε με τον Νίκο. Από Αυτόν έμαθα τα σχετικά για τις ρητίνες.

Ακόμα είμαι στο στάδιο που σκέφτομαι το νερό που θα "πετάω" από την Α/Ο.

Gregoryn
18-03-2009, 14:13
Οι ρητίνες είναι άλλο πράγμα, κατεβάζουν τη γενική σκληρότητα και πραγματικά κάνουν θαύματα (κατεβάζουν πολλούς βαθμούς). Όμως παραμένουν ασύμφορες σε σχέση με την Α/Ο...

Για τις ιδιες ρητίνες μιλαμε!

Diskus Fan
18-03-2009, 14:16
Οι ρητίνες που λες (ρητίνες ιοντοανταλλαγής) ανταλλάσουν τα ιοντα μαγνησίου και ασβεστίου (σληρότητα) με ιόντα νατρίου. Οπότε έχουμε ενα νερό μαλακο (χωρις σκληρότητα) αλλα με μεγάλη ποσότητα νατρίου. Οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι καλο αυτο για τα ψάρια μας. Αν μετρήσεις το TDs πριν και μετα τις ρητίνες θα βρεις το ιδιο αποτέλεσμα περίπου.

Κανεις λαθος. Βγαζει περιπου μηδεν (μιλαμε για "φρεσκιες").-emot67

Το ΡΗ crash ειναι κατι που ΔΕΝ με ενδιαφερε και ο λογος ειναι απλος. Περαν των τοσων δοκιμων που εχω κανει στα χρονια που ασχολουμαι με τους δισκους, το περασμενο Σαββατο εφερα απο το παλιο σπιτι μου το 250λιτρο ενυδρειο που ειχα αφησει εκει και το εστησα (φωτογραφικο ρεπορταζ ελπιζω συντομα). Τα ψαρια που μπηκαν μεσα ζουσαν σε ΡΗ 4, 5 (χονδρικα). Το ΡΗ σε μια σχεδον μερα πηγε 6,5+. Το αποτελεσμα δεν μου δειχνει οτι υπηρξε (για ακομα μια φορα) κανενα απολυτως προβλημα σε κανενα ψαρι (εκτος απο τους δισκους ηταν μεσα κι'αλλα). Διευκρινιζω οτι ΠΟΤΕ δεν εχω κανει χρηση CO2.-friends

Gregoryn
18-03-2009, 14:49
Κανεις λαθος. Βγαζει περιπου μηδεν (μιλαμε για "φρεσκιες").-emot67

Ε τοτε δεν μιλαμε για ρητίνες αποσκλήρυνσης αλλα για ρητίνες απιονισμου... Όντως δεν μηδενίζουν μονο τις σκληρότητες αλλο τα ιόντα που υπάρχουν στο νερό! Επιτέλους συμφωνήσαμε!!

Diskus Fan
18-03-2009, 14:51
Μιλαμε για ρυτινες Ανιοντων-Κατιοντων (Mixed bed).-emot67

Genirous
18-03-2009, 14:56
Μιλαμε για ρυτινες Ανιοντων-Κατιοντων (Mixed bed).-emot67Νικόλα γνωρίζεις εαν αυτές κάνουν ανταλλαγή ιόντων και εαν ''αφήνουνν'' κάτι στο νερό μη μετρήσιμο...?

Diskus Fan
18-03-2009, 14:58
Νικόλα γνωρίζεις εαν αυτές κάνουν ανταλλαγή ιόντων και εαν ''αφήνουνν'' κάτι στο νερό μη μετρήσιμο...?

1. Κανουν.
2. Οχι δεν γνωριζω.-
friends

Genirous
18-03-2009, 14:59
1. Κανουν.
2. Οχι δεν γνωριζω.-
friendsΜήπως έχεις κρατήσει τίποτα οδηγίες του προϊόντος ή γνωρίζεις κάποιο λινκ με το σχετικό data sheet...? friends

Diskus Fan
18-03-2009, 15:01
Μήπως έχεις κρατήσει τίποτα οδηγίες του προϊόντος ή γνωρίζεις κάποιο λινκ με το σχετικό data sheet...? friends

Δεν ειχα ποτε κατι τετοιο. Πανω στη σακουλα (25κιλη) του μαγαζιου ειχα διαβασει κατι που εγραφε, αλλα δεν θυμαμαι τι.-idono

Στελιος
18-03-2009, 15:32
αοτο που δινει η SERA για να κατεβαζει το ph μπαινει εσωτερικα μεσα στο φιλτρο αντι τυρφη το εχει δοκιμασει κανεις?36_13_311112

Gregoryn
18-03-2009, 22:53
Νικόλα γνωρίζεις εαν αυτές κάνουν ανταλλαγή ιόντων και εαν ''αφήνουνν'' κάτι στο νερό μη μετρήσιμο...?

Στην θέση των ανιόντων αφήνουν υδρογόνο (Η) και στην θέση των κατιόντων αφήνουν υδροξύλιο (ΟΗ). Νεράκι δηλαδη!

Genirous
19-03-2009, 08:31
Στην θέση των ανιόντων αφήνουν υδρογόνο (Η) και στην θέση των κατιόντων αφήνουν υδροξύλιο (ΟΗ). Νεράκι δηλαδη!Ευχαριστώ Γρηγόρη!!! thamb

Μήπως ξέρεις και τι ''αφήνει'' η τύρφη...? :65:

harilaos
19-03-2009, 09:56
αοτο που δινει η SERA για να κατεβαζει το ph μπαινει εσωτερικα μεσα στο φιλτρο αντι τυρφη το εχει δοκιμασει κανεις?36_13_311112

Μήπως pillow softener είναι;

Gregoryn
19-03-2009, 12:26
Ευχαριστώ Γρηγόρη!!! thamb

Μήπως ξέρεις και τι ''αφήνει'' η τύρφη...? :65:

Φιλε, για την τύρφη δεν ξέρω κατι παραπάνω. Αν και δεν λειτουργεί με εναλλαγή ιόντων όπως οι ρητίνες, σίγουρα αφήνει καποια στοιχεία στο νερο. Απο αυτα που έχουν γραφεί εδώ στο φόρουμε τα στοιχεία αυτά κανουν καλο στα ψάρια μας c003

Genirous
19-03-2009, 13:02
Φιλε, για την τύρφη δεν ξέρω κατι παραπάνω. Αν και δεν λειτουργεί με εναλλαγή ιόντων όπως οι ρητίνες, σίγουρα αφήνει καποια στοιχεία στο νερο. Απο αυτα που έχουν γραφεί εδώ στο φόρουμε τα στοιχεία αυτά κανουν καλο στα ψάρια μας c003Βασικά αυτό που μαύρισα με ενδιαφέρει και αν είσαι 100% σίγουρος...xmm

Gregoryn
19-03-2009, 13:30
Βασικά αυτό που μαύρισα με ενδιαφέρει και αν είσαι 100% σίγουρος...xmm

Κοιτα πως έχει το πράγμα, η εναλλαγή ιόντων ειναι μια συγκεκριμένη διαδικασία που την κάνουν τα διαφόρα είδη ρητινών. Εναλλασουν μαγνήσιο, ασβέστιο, σίδηρο, νιτρικά με νατριο, ιόντα χλωρίου κτλ (αναλογα με τον τύπο της ρητίνης). Αυτή η διαδικασία γίνεται και ανάποδα κατα την διάρκεια της αναγένησης.
Τωρα η τύρφη σίγουρα αφήνει καποια στοιχεια στο νερο και ίσως κρατάει καποια. Όμως αυτή η διαδικασία δέν μπορεί να γίνει ανάποδα (δηλαδή να ''γεμίσουμε'' ξανα την τύρφη με χουμικά οξεα ταννίνες κτλ) οποτε δεν μιλαμε για εναλλαγή ιόντων. Αν κάποιος έχει αντίθετη γνώμη θα ήθελα να την ακούσω. Εσένα τι ακριβώς σε προβληματίζει οσο αναφορα την τύρφη? Υποψιάζεσε οτι αφήνει στο νερό κατι ακατάλληλο για τα ψάρια μας?

Diskus Fan
19-03-2009, 13:58
Μήπως pillow softener είναι;

Αυτο (αν δεν κανω λαθος) ειναι της ΑΡΙ (Water Softener Pillow).-emot67

Genirous
19-03-2009, 14:25
Κοιτα πως έχει το πράγμα, η εναλλαγή ιόντων ειναι μια συγκεκριμένη διαδικασία που την κάνουν τα διαφόρα είδη ρητινών. Εναλλασουν μαγνήσιο, ασβέστιο, σίδηρο, νιτρικά με νατριο, ιόντα χλωρίου κτλ (αναλογα με τον τύπο της ρητίνης). Αυτή η διαδικασία γίνεται και ανάποδα κατα την διάρκεια της αναγένησης.
Τωρα η τύρφη σίγουρα αφήνει καποια στοιχεια στο νερο και ίσως κρατάει καποια. Όμως αυτή η διαδικασία δέν μπορεί να γίνει ανάποδα (δηλαδή να ''γεμίσουμε'' ξανα την τύρφη με χουμικά οξεα ταννίνες κτλ) οποτε δεν μιλαμε για εναλλαγή ιόντων. Αν κάποιος έχει αντίθετη γνώμη θα ήθελα να την ακούσω. Εσένα τι ακριβώς σε προβληματίζει οσο αναφορα την τύρφη? Υποψιάζεσε οτι αφήνει στο νερό κατι ακατάλληλο για τα ψάρια μας?Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η πιθανότητα να αφήνει κάτι στο νερό που ανεβάζει το TDS...xmm

Diskus Fan
19-03-2009, 14:31
Η τυρφη ωρε Γεωργιε;:confused:

Genirous
19-03-2009, 15:05
Η τυρφη ωρε Γεωργιε;:confused:Είναι η μόνη στο ενυδρείο μου που μπορεί να ανεβάζει το TDS μου...xmm idono:confused:

Diskus Fan
19-03-2009, 16:31
Είναι η μόνη στο ενυδρείο μου που μπορεί να ανεβάζει το TDS μου...xmm idono:confused:

Ωρε Γεωργιε θα μας τρελλανεις; Αυτη κατεβαζει το TDS, συμφωνα με τις δικες μου μετρησεις, εσυ διαπιστωνεις το αντιθετο;36_1_25

Genirous
19-03-2009, 16:38
Ωρε Γεωργιε θα μας τρελλανεις; Αυτη κατεβαζει το TDS, συμφωνα με τις δικες μου μετρησεις, εσυ διαπιστωνεις το αντιθετο;36_1_25Νικόλαε μιλάμε ότι εδώ και αρκετό καιρό που παρακολουθώ το TDS δε μπορώ να το ρίξω κάτω από 14ppm...doh
Το ''φρέσκο'' νερό που βάζω είναι της τάξης του 1pmm και όταν μπαίνει στο ενυδρείο το σύνολο πάει περίπου στο 9pmm... Χωρίς τροφή μετά από μερικές ώρες ανεβαίνει μέχρι το 14ppm όπου και σταθεροποιείται...wall

Ναι το ξέρω, μιλάμε για ασήμαντες διαφορές, αλλά είμαι ψείρας...τι να κάνω...:65:

Diskus Fan
19-03-2009, 16:43
Γιωργο εγω εχω δει οτι η τυρφη απο 150 ppm της βρυσης, μου το παει στα 45-50. Πρωτη φορα ακουω να θεωρει καποιος οτι ανεβαζει.-emot67

Genirous
19-03-2009, 17:04
Γιωργο εγω εχω δει οτι η τυρφη απο 150 ppm της βρυσης, μου το παει στα 45-50. Πρωτη φορα ακουω να θεωρει καποιος οτι ανεβαζει.-emot67Το ξέρω ωρέ, αλλά όταν ''παίζεις'' τόσο χαμηλά όλα είναι ύποπτα... 36_1_31

Άλλο να είσαι 150ppm και να βλέπεις πτώση (μπορεί πάλι κάτι να αφήνει αλλά να χάνεται μπροστά σε αυτά που παίρνει) και άλλο να είσαι στο μηδέν ή 1ppm... Πρέπει κάποια στιγμή να κάνω τα πειράματά μου...iex

Diskus Fan
19-03-2009, 17:08
Γιωργο πηγα και μετρησα το βαρελακι μου. Δειχνει 007 ppm. Αυτο που ΔΕΝ θυμαμαι ειναι αν ειχα μεσα βρυση η Α.Ο. Η τυρφη "γυριζει" πολυ καιρο και ηταν ηδη "δουλεμενη". Θα το δοκιμασω παλι και θα σου πω αποτελεματα.-36_17_111111

Jeepas
20-03-2009, 08:34
Υπάρχει όντως περίπτωση η τύρφη να μην μπορεί να φτάσει σε απόλυτες τιμές.
Δλδ., ναι μεν παίρνει το TDS (πχ.) από 150 και να το φτάνει (πχ. πάλι) στο 40 (με τάση να το κατεβάσει και λίγο πιο κάτω αν παρέμενε για καιρό) αλλά... όταν το πάρει στα 10 ppm να το ανεβάζει λίγο και να το πηγαίνει στα 17. (δλδ. να έχει ένα "κατώτατο" όριο).
Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ μόνο νερό από ρητίνες αλλά προσθέτω και από τη βρύση μάλλον δεν είμαι κατάλληλος να το τσεκάρω.
Όποιος χρησιμοποιεί αποκλειστικά νερό από Α/Ο ή από ρητίνες ... μπορεί να το παρακολουθήσει και να μας πει.

Όπως επίσης και εάν τοποθετήσουμε την τύρφη στο φίλτρο και έχοντας πολύ μαλακό νερό με χαμηλές σκληρότητες και ρΗ, θα επιφέρει κρασσάρισμα?

Είναι η μόνη στο ενυδρείο μου που μπορεί να ανεβάζει το TDS μου...xmm idono:confused:
Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις την τύρφη και να τσεκάρεις αν "παίζει" πάλι η μέτρηση? Μήπως και οφείλεται σε κάτι άλλο...idono

Genirous
20-03-2009, 09:39
...
Όπως επίσης και εάν τοποθετήσουμε την τύρφη στο φίλτρο και έχοντας πολύ μαλακό νερό με χαμηλές σκληρότητες και ρΗ, θα επιφέρει κρασσάρισμα?Έχω όλα τα παραπάνω εκτός από το κρασάρισμα...doh
Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις την τύρφη και να τσεκάρεις αν "παίζει" πάλι η μέτρηση? Μήπως και οφείλεται σε κάτι άλλο...idonoΟύτ'εγώ είμαι σίγουρος για κάτι, γι'αυτό και είπα παραπάνω ότι πρέπει να κάνω τα πειράματά μου...friends

Gregoryn
20-03-2009, 10:53
Φιλε Gen έχε υποψην σου οτι ακόμα και τα αποβλητα των ψαριών , εστω και σε μορφη νιτρικών, ανεβαζουν το TDS. Αν και τα νουμερα που αναφέρεις ειναι μηδενικά στην πράξη, ειναι πολύ καλο το οτι το ψάχνεις τοσο!
Ασχετο, τοσο χαμηλό TDS απαιτουν τα ψαρια σου?

Οκ οκ ειπαμε ειναι Heckel και οχι ''ψαρια''!!!

Genirous
20-03-2009, 11:37
Τα νιτρικά Γρηγόρη με τι μορφή συμπεριλαμβάνονται στο TDS...???xmm

Gregoryn
20-03-2009, 12:09
Τα νιτρικά που μετράμε στο νερό μας ειναι άλατα εν διαλύση. Οπότε ανεβάζουν το TDS! Οπως ξέρεις ΤDS = total disolved solids (ολικά διαλυμενα στερεα). Πρακτικά οτι ξένο ''ριχνεις'' στο νερο (πχ τροφη) σου ανεβάζει το TDS. thamb

Genirous
20-03-2009, 12:12
Τα νιτρικά που μετράμε στο νερό μας ειναι άλατα εν διαλύση. Οπότε ανεβάζουν το TDS! Οπως ξέρεις ΤDS = total disolved solids (ολικά διαλυμενα στερεα). Πρακτικά οτι ξένο ''ριχνεις'' στο νερο (πχ τροφη) σου ανεβάζει το TDS. thambΤο κόκκινο το γνωρίζω, για το μπλε δεν το'ξερα.idono friends