PDA

Επιστροφή στο Forum : Peat Moss- τύρφη

♫P☻nos♫
23-10-2007, 19:19
διάβαζα χτες σε ενα φόρουμ D P H Discus Page Holland (http://forum.discusnews.com/discus-sion/viewtopic.php?p=50540&sid=67175f17b90add649f6d0fd3109758ed) οτι πριν βγάλουν την Α/Ο λέει οτι φιλτράρανε το νερο απο Irish Peat Moss....ee εεε δεν ηθελα και πολυ..... πηγα και το πηρα 8€ 100λιτρα για δοκιμή εαν δεν μας κάνει θα το βάλω στον κήπο μου
Η ερώτηση τωρα είναι εσείς οι αρχαίοι δισκαδες εχετε κανει κατι παρομοιο ?
Δηλαδη φιλτράρατε το νερο σας μεσα απο τύρφη?
Η ηταν προτιμότερο να έχετε λιγο απο αυτο το χωμα μεσα στο ενυδρείο καλα δεμενο με Υαλοβαμβακα και το ειχατε να το κτυπά η έξοδος μιας αντλίας η την έξοδο του φίλτρου σας?
Η μια μικρη ποσότητα μέσα στο Φιλτρο σας ?
Δεν θα ηθελα να αναφερθούμε στη Α/Ο εδώ αλλα να πούμε ισος κάποιες εμπειρίες για την τύρφη

ΥΓ στο αρχαίοι δεν συμπεριλαμβάνονται οσοι έχουν πατερίτσες παρά μόνον αυτοί που κρατούν μπαστούνι

Yiannis59
23-10-2007, 19:27
Αν και μικρο παιδί θα σου απαντησω
τι εκανα εγω,
Δυο καλαθακια στο φιλτρο με τύρφη με διαφορα χρονου 15 ημερων και καθε φορα αλλαζα το ποιο παλιο κανει δουλεια αλλα δεν ειναι για πολλα λιτρα εκτως και εχεις φιλτρο βαρελι, και φυσικα το νερο παιρνει χρωμα σαν English tea που το ξερεις καλα εσυ Πανο

Genirous
23-10-2007, 20:22
Το βασικότερο πρόβλημα είναι να είναι η τύρφη καθαρή από λιπάσματα και γενικά χημικά...xmm

Αν ναι, τότε μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με πολλαπλά οφέλη!friends

Είσαι σίγουρος ότι η συγκεκριμένη τύρφη είναι καθαρή...? Δε φτάνει μόνο το όνομά της, μπορεί να είναι άλλος τύπος...xmm

♫P☻nos♫
23-10-2007, 23:51
Ναι εβαλα τον υπάλληλο και πηρε την εταιρια τηλ και ειπαν οτι δεν βαζουν προσθετα τους εξήγησε βεβαίως οτι θα κανω φιλτράρισμα για δίσκους ..που δεν εχω ακομη χιχιχιχι..οσο για τις απαντησεις εδω τις περισσότερες φορες ειναι υπεύθυνοι πριν της δώσουν
(το πολυκατάστημα στο διπλανό δωμάτιο είχε και αυτός Δισκους που πριν λιγο τους είχαν φέρει ..οι κακόμοιροι πως ηταν ετσι ...)
μερος δευτερον
μόλις μου ήρθαν αλλά 100λιτρα (http://www.cpldistribution.co.uk/home_shopping/garden-and-leisure/horticultural/peat-and-compost/westland-irish-moss-peat-100ltr-%5B3490%5D.cfm) ...το ειχα πει σε ενα φιλο εαν βρει καθαρή 100% να μου πάρει... αυτος αγόρασε απο αλλο κατάστημα και ηταν φτηνότερη κατά 4€ και η πλακά ειναι οτι το γραφεί επάνω στην συσκευασία ΔΕΝ περιέχει τίποτα απολύτως..
αυριο θα κανω δοκιμες...
Γιαννη ειπες να βαλω καλαθάκι μέσα στο φίλτρο μου? Πόσο γραμμ να ειναι περίπου το ενα καλάθι

ΥΓ ως συνήθως ετσι γίνεται πρωτα αγοράζουμε και μετα διαβάζουμε ..Το που, απο ποτε, και που, το χρησιμοποιουν το Irish peat moss που διαβαζω συνεχως σημερα εχω παθει πλακα ..το μονο που μπορω να πω μέχρι αντισηπτικά , ενεργό Άκανθα,μεταφορές συκευασια τροφίμων κλπ κάνουν με αυτο το διαμαντάκι τους ..Μπράβο στα παιδια

Yiannis59
24-10-2007, 07:28
Ειπα καλαθακια γιατι το eheim εχει καλαθακια, αν δεν εχει βαλε κατω την γυναικα σου και παρε το καλσον και φτιαξε 2 ωραια σακουλακια

♫P☻nos♫
25-10-2007, 04:27
Γιαννη με έφτιαξες μ'φτιαξες λεμεεεεε

η πρώτη μου δοκιμή ήταν στο 20λιτρο με τα μωρά που έχω απο την πρώτη γεννά (ξερεις αυτα έχουν πάθει ανοσία δεν ψοφούν με τίποτα)
Σε αυτο το 20λιτρο παντα εχω Ph 8.4. Εβαλα λοιπον 4 -5 κουταλιες της σουπας και κατέβηκε στο 7,5 μέσα σε μια ώρα περίπου και το αφαίρεσα φυσικά για σήμερα, γιατι έπεσε πολύ Παντός δούλεψε το βρομώχωμα για την δουλειά που το ήθελα.
Οι δοκιμές θα συνεχιστούν φυσικά. Τωρα ειμαι περιεργος εαν ξανα ανεβούν οι τιμες του PH μεχρι αυριο..ιδωμεν

Τελικά το αποτέλεσμα είναι pH 8 Και GH 8
Με ενα ωραίο χρωματακι το οποιο το προτιμώ, οχι γιατι μου αρεσει το τσάι, αλλα ειχα βαρεθεί το άλλο τοσα χρόνια.
Οπως ειπε ο Ιωαννης εβαλα μεσα σε Καλτσον περιπου 500γρ απο το βρωμοχωμα και σήμερα είμαι Happy.
Δεν ξερω εαν βαλω μεγαλύτερη ποσότητα θα κατέβει και αλλο? Η θα έχουμε αλλες παρενέργειες?
Παντος με αυτο το αποτέλεσμα που...... εχω ακόμη μέλλον για δίσκους

Yiannis59
31-10-2007, 22:44
θα κετεβει παρενεργιες καμια μην το παρακανεις μονο angel

♫P☻nos♫
10-11-2007, 05:06
Ποια αλλη πατέντα θα μπορούσα να κανω για τοποθέτηση τύρφης, εκτος απο το εξωτερικό φίλτρο που βαριέμαι να ανοιγοκλείνω κάθε 15 μερες?

Δεν το γλυτώνω το sub μου φαίνεται

Τα παιδια μου ειναι μες την χαρα... δεν ξερω εαν φταιει η τυρφη η ειναι τυχαίο το γεγονός..αλλα μετα απο τοση περιπετεια που ειχα 3 μηνες τωρα μπορώ να πω οτι κατι άλλαξε, και σκέφτομαι να συνεχίσω την συνταγή της τύρφης

in the pond
10-11-2007, 19:35
Τελικά το αποτέλεσμα είναι pH 8 Και GH 8
Με ενα ωραίο χρωματακι το οποιο το προτιμώ, οχι γιατι μου αρεσει το τσάι, αλλα ειχα βαρεθεί το άλλο τοσα χρόνια.
Οπως ειπε ο Ιωαννης εβαλα μεσα σε Καλτσον περιπου 500γρ απο το βρωμοχωμα και σήμερα είμαι Happy.
Δεν ξερω εαν βαλω μεγαλύτερη ποσότητα θα κατέβει και αλλο? Η θα έχουμε αλλες παρενέργειες?
Παντος με αυτο το αποτέλεσμα που...... εχω ακόμη μέλλον για δίσκους

Μια από τις παρενέργειες που μπορούν να προκύψουν, είναι ότι μπορεί να σου χρωματίσει το νερό ελαφρά καφέ, όμως δεν είναι τίποτε το ανησυχητικό.

Στην περίπτωση μη ύπαρξης R/O στο σπίτι, για εμένα είναι ο καλύτερος και φυσικός τρόπος να χαμηλώσεις το ΡΗ σε επιθυμητά επίπεδα.

♫P☻nos♫
10-11-2007, 20:02
μια χαρουλα τα λες... αλλα πατέντα για ευκολότερη τοποθέτηση της τύρφης?
Χρειάζομαι μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο μάλλον σε κάποιο αλλο κάδο η κατι αλλο που δεν ξέρω ακόμη τι θα μπορούσε να ειναι.

lasal
11-11-2007, 00:27
η πρώτη μου δοκιμή ήταν στο 20λιτρο με τα μωρά που έχω απο την πρώτη γεννά (ξερεις αυτα έχουν πάθει ανοσία δεν ψοφούν με τίποτα)
Σε αυτο το 20λιτρο παντα εχω Ph 8.4. Εβαλα λοιπον 4 -5 κουταλιες της σουπας και κατέβηκε στο 7,5 μέσα σε μια ώρα περίπου
Εχε υπόψιν σου οτι η απότομη πτωση του pH μπορεί να οδηγήσει σε θάνατο τα ψάρια.
Απο 2 μέχρι 5 μοναδες το 12ωρο ειναι σχετικά ακίνδυνο γιατί προσαρμόζονται τα ψάρια.
Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι 9 μονάδες σε μια ώρα μπορει να οδηγήσει σε σοκ τα ψάρια.
Απο 7-8 ειναι 10 μονάδες
Απο 6-8 ειναι 100 μονάδες
Η κλίμακα του pH ειναι λογαριθμική.

in the pond
11-11-2007, 18:20
Λάβε πολύ σοβαρά τις πληροφορίες που σου έδωσε ο Γιάννης.

Μια καλή πατέντα που μπορείς άνετα και εύκολα να κάνεις είναι αυτή που σου έχει αναφέρει πιο πάνω ο Γιάννης59 με το καλσόν.

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ρίξεις απότομα το ΡΗ σου, μπορείς άνετα να δέσεις σε μικρά-μικρά σακουλάκια (καλσόν) την τύρφη σου και κάθε μέρα να προσθέτεις και ένα νέο μικρό σακουλάκι στο φίλτρο σου. Την επώμενη κιόλας μέρα, θα μπορείς να πάρεις νέες μετρήσεις. Αν το ΡΗ παραμένει ψηλά, τότε προσθέτεις ακόμα ένα σακουλάκι, μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο.

Προσωπικά πιστεύω πάντως ότι η καλύτερη θέση της τύρφης, είναι στο κάτω μέρος του φίλτρου σου, από πάνω το μακαρόνι, πιο πάνω τα σγουγγάρια και υαλοβάμβακας.
Λέω στο κάτω μέρος, γιατί σε περίπτωση λάθους και απώλειας τύρφης, δεν θα μπορεί να βουλώσει τους πόρους των μακαρονιών.

Μικρά θέματα που μπορεί βέβαια να είναι και ασήμαντα. Ιδέες λέμε τώρα!xmm

pan
01-07-2008, 17:17
Καλησπερα σε ολους070:
Ξεθαβω αυτο το θεμα με σκοπο να ρωτησω αν ξερει κανενας εντος αττικης κανενα ανθοπωλειο ,μαγαζι με φυτωρια που να εχει τυρφη καθαρη ή ακομα και καποια σελιδα απο το νετ που μπορω να αγορασω και να την εχει χρησιμοποιησει χωρις αρνητικες επιπτωσεις για τους δισκους μας.Καθε πληροφορια θα ειναι πολυ χρησιμη μιας και θελω αρκετη σε ποσοτητα.
Ευχαριστω

Genirous
01-07-2008, 18:57
Έχω δει τύρφη σε τσουβάλι 50κιλο στο praktiker, αλλά κανείς δε μπορεί να μας πει 100% για την καθαρότητά της και φυσικά δεν ξέρω κάποιον που να την έχει χρησιμοποιήσει... idono

Αυτό που θα ενδιέφερε πολύ και εμένα θα ήταν μια παραγγελία σε λευκή τύρφη, η οποία είναι ''δυνατότερη'' από την κλασσική μαύρη που ξέρουμε... iex

lasal
02-07-2008, 01:04
Απο το πράκτικερ εχω χρησιμοποιήσει εγώ όταν την χρειάστηκα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Είναι όμως η ίδια τύρφη?

pan
02-07-2008, 01:15
lasal θα ηταν ευκολο να μας ελεγες την ακριβη μαρκα(ονομασια) της τυρφης που ειχες αγορασει?
Γιωργο να σου πω την αληθεια δεν ηξερα για λευκη τυρφη αμα κανονισεις παραγγελεια ειμαι μεσα

Diskus Fan
02-07-2008, 02:29
Η καλυτερη ενυδρειακη τυρφη εβγανε απο τον Brustmanm (οπως και το γνωστο Ektozon). Δυστυχως η εταιρια αγοραστηκε η εκλεισε (δεν ειμαι σιγουρος) και μονο το Ektozon κυκλοφοραει ακομα. Προσωπικα δεν χρησιμοποιω υλικα, που δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, οτι κανουν για ενυδρειακη χρηση. Με την τυρφη ειδικα, αν δεν ειναι καταλληλη, ειναι πανευκολο να παθεις ζημια.-idono

♫P☻nos♫
16-08-2008, 01:07
Αυτό που θα ενδιέφερε πολύ και εμένα θα ήταν μια παραγγελία σε λευκή τύρφη, η οποία είναι ''δυνατότερη'' από την κλασσική μαύρη που ξέρουμε...

η μαύρη είναι ΔΡΥΣ το ξερω.... αλλά η λευκή τυρφη που αναφέρεις από τι είναι ?
έστω κάποιο λινκ να διαβάσουμε?

Genirous
16-08-2008, 12:09
Είναι τύρφη από σκανδιναβία, από δέντρα που ευδοκιμούν εκεί...δε θυμάμαι λεπτομέρειες, μόλις γυρίσω με το καλό Αθήνα, ενημερώνομαι και ξαναμιλάμε... iex

♫P☻nos♫
16-08-2008, 13:49
@ Genirous Είναι τύρφη από σκανδιναβία, από δέντρα που ευδοκιμούν εκεί...

ευδοκιμούν η ευδοκιμούσαν?
εάν ευδοκιμούν τώρα σημαίνει οτι πιθανόν να ειναι τεχνητή,
εαν ευδοκιμούσαν πριν τους παγετώνες :sleep: σίγουρα θα ειναι φυσικό προϊόν που έγινε με την πάροδο των χρόνων..
παντός ότι και να είναι, με ενδιαφέρει να μάθω.

delta66
16-08-2008, 17:48
Εγω δεν ειμαι ουτε αρχαιος ουτε δισκας, αλλα χρησιμοποιω τυρφη.
Οπως ειπε ο lasal προσοχη με την αποτομη πτωση του pH.

Θα βαζεις λιγη λιγη ποσοτητα τυρφης.
πχ αν υπολογισες οτι θα χρειαστεις 500 γρ τελικα τυρφη, ξεκινα με 100 γρ και προσθετε καθε εβδομαδα 100 μεχρι να φτασεις στη τελικη ποσοτητα.
Καλυτερα ειναι να βαζεις καθε 2-3 μερες 50 γρ, αλλα δεν το λεω γιατι διαβασα οτι βαριεσαι να ανοιγεις συνεχεια φιλτρο idono
(δεν θα τη γλυτωσεις ομως αφου θα πρεπει να ανανεωνεις καθε μηνα περιπου την τυρφη)whistle

Για το θεμα του ειδους της τυρφης (χυμα) δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι χρησιμοποιω μονο ενυδρειακη σε κοκκους (εχω χρησιμοποιησει διαφορες με κοντινα αποτελεσμετα σε δραστικοτητα).

Εγω εχω 400 γρ τυρφη στο φιλτρο σε δυο "καλτσακια" (http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/10656) με σμιχτη πλεξη (οχι δυχτακι δλδ) για να μη ξεφευγει η τυρφη στο νερο.
(ή σε καλτσον της γυναικας αχρησιμοποιητο angel, το ιδιο κοστος εχουν ομως οποτε προτιμησε το ενυδρειακο "καλτσακι")

Το θεμα ειναι οτι και το νερο της αλλαγης που προσθετω το προετοιμαζω και αυτο με τυρφη σε βαρελι καταλληλο για τροφιμα.

- Το κλου ειναι οτι για να μην εχω μεγαλες διαφορες στις τιμες του παραγομενου νερου, καθως οπως ειπωθηκε η δραστικοτητα της τυρφης πεφτει με τον καιρο, χρησιμοποιω 2 "καλτσακια" που αλλαζω εναλλαξ.
(αυτο με τα δυο "καλτσακια" το κανω και στο φιλτρο και στο βαρελι).
Το καθε ποτε ανανεωνεις την τυρφη θα στο πουν οι μετρησεις.
Η τυρφη δεν πρεπει να ειναι σφιχτα τοποθετημενη μεσα στο "καλτσακι" αλλα χαλαρα για περναει ολη η ροη του νερου καλα απο μεσα της και να πιανει ολη την επιφανεια του καλαθιου για να μη εχει το νερο αλλες οδους διαφυγης και ετσι περναει αφιλτραριστο απο την τυρφη.
Φυσικα στο βαρελι χρειαζεται κυκλοφορητης για να γυριζει το νερο συνεχεια μεσα απο την τυρφη (εγω χρησιμοποιω μεσα στο βαρελι ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω ξηλωσει απο ενυδρειο, και το οποιο γεμιζω με τυρφη.)
Το νερο στο βαρελι οσο γυριζει πρεπει να αεριζεται χωρις ομως να μπαινει σκονη μεσα.
Το εχω "λυσει" με τουλι απο μπομπονιερα.:d
Το γυριζω για 2 μερες (αυτο εξαρταται απο την ποσοτητα τυρφης και ποσο θελεις να κατεβασεις τις τιμες).

ΠΡΟΣΟΧΗ στο πρωτο νερο που παραγεται μετα απο την ανανεωση της τυρφης, και αυτο γιατι:
Στο βαρελι (που φυσικα δεν διατηρει βιολογια) καθε φορα που βαζω φρεσκια τυρφη, την επομενη μερα μετραω αρκετη αμμωνια, αλλα φυσικα ατοξικη καθως οι αλλες τιμες του νερου (θερμοκρασια-pH) δεν συνιστουν τοξικοτητα.
Καλου κακου ομως εγω το νερο που γυριζει την πρωτη μερα το πεταω και βαζω φρεσκο.

ΥΓ Την αντιστροφη οσμωση δεν θα την γλυτωσεις ομως (τι θα κανεις με την εξατμιση πχ?)
Στο τελος, εγω ειμαι ετοιμος να χρησιμοποιω και τα δυο (τυρφη + ΑΟ)

Βαρελι προετοιμασιας.
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/P3190017b.jpg

"Ειδικο" τουλι απο μπομπονιερα. doh
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/P3100016_resize.jpg

Παλιο "καλτσακι" και νεο μεσα στο καλαθακι του εξωτερικου φιλτρου.
Στο καινουριο βαζω και ετικετακι για να ξεχωριζει στην επομενη αλλαγη, αφου θα εχουν το ιδιο χρωμα πλεον.
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/P4030147b.jpg