PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο νέος στην ομάδα

kostasagk
09-03-2009, 18:14
Καλησπερα σε ολους.Σας διαβαζω εδω και καιρο,και μου αρεσετε οποτε ειπα να μπω στην παρεα σας. Εδω και τρια χρονια ειχα ενυδρειο κοινωνικο μεχρι και δυο δισκους ειχα αφου οπως λεγανε οι μαγαζατωρες δεν εχουν προβλημα.!!!!!Τελικα το καλοκαιρι που μας περασε λειπαμε απο το σπιτι επαισε αρρωστια και το ενυδρειο εξολωθρευτηκα κατι μικρα επιβιωσαν,οποτε οταν γυρισα απο την εργασια ειχαμε dead:στις γλαστρες.Το διατηρησα ετσι μεχρι πριν ενα μηνα που το αντικατεστησα με ενα τετρακοσσαρι(240 το παλιο).Αντλιες 2 φυτα (μεταφορα απο το παλιο) co2 και ολα τα καλουδια και οποτε βρισκω χρονο ολο και σκαλιζω.Τωρα ετοιμαζω την καινουργια ντουλαπα για τα εξαρτηματα και σιγα σιγα προχωραω μεχρι να ερθει η μεγαλη ωρα.Αυτα προσ το παρων και ελπιζω νατ τα πουμε και απο κοντα.

ΚΟΣΤΑΣ

Hary
09-03-2009, 18:23
Καλως ήλθες κώστα στην παρέα μας! πας για δισκοενυδρείο?? αν ναί εδώ είναι το σωστό μέρος γι αυτό!!

yiapas
09-03-2009, 18:29
Γειά σου Κώστα και καλως ήλθες στην παρέα του GD !!!

αντε με το καλό το δυσκοενυδρείο σουthamb

andrikos
09-03-2009, 19:11
Καλως ήρθες φίλε μας 070:

ChristosP
09-03-2009, 19:29
καλώς ήρθες thamb

Yiannis59
09-03-2009, 20:15
Καλως ηρθες στο τρελάδικο καλη παρεα να εχουμε και τα αλλα έρχονται μονα τους good

Diskus Fan
09-03-2009, 20:21
Καλως ορισες.-wel-come

loris
09-03-2009, 20:31
Γεια σου φιλε μου και απο μενα...
Καλως ορισες...

gantalf
09-03-2009, 21:23
και από μένα ένα μεγάλο HELLOOOOOwel-come

basilis
09-03-2009, 21:51
Γειά σου Κώστα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Περιμένουμε νεα σου με την εξέλιξη του ενυδρείου σου.thamb

delta66
10-03-2009, 00:37
Καλως ηρθες.

ασχημα εμπλεξες

Genirous
10-03-2009, 09:58
Καλώς ήρθες Κώστα στο GD!!! c003
Αφού μας διαβάζεις καιρό πιστεύω πως έχεις καταλάβει...δεν υπάρχει παλιός και νέος, παρά μόνο τρελός και λογικός! Καλή παρέα να έχουμε και καλό κουράγιο με'μας που έμπλεξες!cons rofi

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
10-03-2009, 11:19
Καλως ήρθες και από εμένα!!! whistle

coolmind
10-03-2009, 11:50
Τα θελες και τα παθες.......Welcome!!!!

Bob Dens
10-03-2009, 12:09
Καλωσόρισες Κώστα.
Καλό 36_13_311112

red rubin
10-03-2009, 12:45
Γεια σου Κωστα.Ελπιζω να βοηθηθεις απο αυτα που θα διαβαζεις!

Sotos_gr
10-03-2009, 15:33
Καλώς ήρθες φίλε

stavaigi
10-03-2009, 17:03
καλως τον!

Hawai
10-03-2009, 17:15
Καλωσορισες φιλε μου στους τρελους με τους Δισκους!thamb

kostasagk
11-03-2009, 10:31
Σας ευχαριστω ολους για το θερμο καλοσωρισμα.
Οποσδηποτε παω για δισκοενυδρειο.Τα φυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα-πεφτει και το αναλογο γαλλικο λιπασμα.Ολιγη αλγη εχει εμφανιστη -μηπως να χαμηλωσω τη δοση απο λιπασμα?περιπου τρια γραμαρια την ημερα-τα φωτα τα ανοιγω 12ωρες την ημερα 13:00 εως 01:00.Δυο αντλιες δουλευουν συνεχεια μαζι με αεραντλια-μηπως πρεπει να τη σταματω κανενα 10ωρο?-
λοιπον τα παρελκομενα

EHEIM 2217
EHEIM 2224
RENA 150 -εσωτερικη αντλια
UV VECTON 300 16W(σνδεεται στην καταθληψη της 2224και δουλευει συνεχεια)
EHEIM 400 air pump
RANCO temp controller for heater-2x 300w
IONIZATION ME 125-συνδεμενο στην εξαγωγη της εσωτερικης αντλιας
PH CONTROLLER DENNERLE EVOLUTION DELUXE
PH FERTILIZER SYSTEM EXLUSIVE 2kg μπουκαλα και ηλεκτρομαγνητικη βανα
ΦΩΤΑ 2Χ54W
Καλωδιο heater για το υποστρωμα 50w με χρονοδιακοπτη δουλευει 15 λεπτα την ωρα
Υποστρωμα dennerle περιπου 15-20 κιλα

Αυτα τα ολιγα προς το παρον

070:

delta66
11-03-2009, 10:39
Με μια προχειρη ματια, σου προτεινω να επανεξετασεις την ταυτοχρονη λειτουργεια μπουκαλας CO2 και αεραντλιας.
Το ενα εξουδετερωνει το αλλο.

Και με μια δευτερη ματια, φυτα, co2 και δισκοι.....ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Genirous
11-03-2009, 12:09
Κώστα απ'ότι φαίνεται είσαι σούπερ εξοπλισμένος!!!
...
...
...Τα δυο παραπάνω τα είχες πάντα ή τα έβαλες στην πορεία; Είδες καμία διαφορά;

Αν μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου με φωτογραφίες και παραμέτρεους νερού στην ανάλογη κατηγορία θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! iex

loris
11-03-2009, 16:13
Αυτη τη φορα θα συμφωνησω με τον Νικο (Discus fan) ....
Οτι η UV λαμπα ειναι "αχρηστη" δεν χρησιμεύει πουθενα...
Το μονο που μπορει να σου προσφέρει ειναι ενας πιο φουσκωμένος λογαριασμος στην ΔΕΗ...
Περα απο αυτο τιποτα...
Το λεω απο προσωπική εμπειρια...το ειχα πανω στο ενυδρειο κανα 4 μηνώ και το εβγαλα...
Οι αλλαγες που εκανα απο με νερο α/ο καθε βδομαδα ηταν πιο καλα απο μια UV,τοτε σε 180λιτρα 15W...
Και για να σου λειτουργιση σωστα μια UV θελει πολλα Watt...αλλα δεν συμφερει καθολου...

Jonny
11-03-2009, 20:58
Καλώς ήρθες φίλε και καλό Δισκοξεκίνημα!0020

Με μια προχειρη ματια, σου προτεινω να επανεξετασεις την ταυτοχρονη λειτουργεια μπουκαλας CO2 και αεραντλιας.
Το ενα εξουδετερωνει το αλλο.

Και με μια δευτερη ματια, φυτα, co2 και δισκοι.....ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Συμφωνώ για την αεραντλία 18_1_35.........για το φυτεμένο με δίσκους είναι δύσκολο αλλά δεν είναι ακατόρθωτο..........βέβαια θα πρέπει να βάλεις τα φυτά σε δεύτερη μοίρα.

Για την άλγη πες μας λίγο μετρήσεις, ποια άλγη έχει εμφανιστεί;

kostasagk
12-03-2009, 11:06
Σας ευχαριστω ολους για το θερμο καλοσωρισμα.
Οποσδηποτε παω για δισκοενυδρειο.Τα φυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα-πεφτει και το αναλογο γαλλικο λιπασμα.Ολιγη αλγη εχει εμφανιστη -μηπως να χαμηλωσω τη δοση απο λιπασμα?περιπου τρια γραμαρια την ημερα-τα φωτα τα ανοιγω 12ωρες την ημερα 13:00 εως 01:00.Δυο αντλιες δουλευουν συνεχεια μαζι με αεραντλια-μηπως πρεπει να τη σταματω κανενα 10ωρο?-
λοιπον τα παρελκομενα

EHEIM 2217
EHEIM 2224
RENA 150 -εσωτερικη αντλια
EHEIM 400 air pump
RANCO temp controller for heater-2x 300w
PH CONTROLLER DENNERLE EVOLUTION DELUXE
PH FERTILIZER SYSTEM EXLUSIVE 2kg μπουκαλα και ηλεκτρομαγνητικη βανα
ΦΩΤΑ 2Χ54W
Καλωδιο heater για το υποστρωμα 50w με χρονοδιακοπτη δουλευει 15 λεπτα την ωρα
Υποστρωμα dennerle περιπου 15-20 κιλα

Αυτα τα ολιγα προς το παρον

070:

Επισης νερο απο Α/Ο DENNERLE 190lit/day

ψυκτικο μηχανημα απο κοινο ψυκτη νερου το χρησιμοποιω απο το προηγουμενο ενυδρειο μαζι με temperature controller με πολυ καλα αποτελεσματα.Το καλοκαιρι με τισ υψηλοτερεσ θερμοκρασιες και μενω στον ε οροφο δουλευε περιπου 35 λεπτα καθε 6 ωρες.

UPS για μια αντλια

περιμενω γνωμες για την λειτουργεια της αεραντλιας Να την σταματαω? και ποσο? να μη την χρησημοποιω?

Τωρα για τη λαμπα UV επειδη ασχολουμαι και με το νερο που προερχεται απο οσμωση η βραστηρα(η διαφορα ειναι οτι η οσμωση χρησημοποιη την πιεση και τα φιλτρα για ζεστο νερο-ενω ο βραστηρας χρησημοποιη ζεστο νερο που βραζει υπο κενο παραγει ατμο ο οποιοσ υγροποιειται και γινεται το απεσταγμενο νερο το οποιο ειναι ιδιο με την οσμωση)το νερο αυτο το χρησιμοποιουμε και για ποσιμο(εχω πιει καμποσους τονους ) το οποι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ περναει απο UV και μαλιστα 2-3-4 λαμπεσ εξαρταται απο την καταναλωση που υπαρχει.Τα αποτελεσματα δεν ορτα ουτε με το ματι ουτε με τιποτα αλλο παρα με εξιδικευμενες αναλυσεις.επειδη ασχολουμαι με το θεμα οταν ερχονται οι αναλυσεις που στηριζονται σε διεθνη standard σχεδον πολλες φορεσ δειχνει οτι οι λαμπες υπολοιτουργουν και χρειαζονται αλαγμα.
Εγω φιλοι μου την χρησημοποιω και στο σπιτι για το νερο τησ βρυσης.
κακο δεν κανει σκοτωνει τους μικροοργανισμους και μπορει να μασ γλυτωση απο μπελαδες που θα στηχοιζουν λιγοτερο απο το ρευμα.(σκεπτομαι καποια στιγμη για ηλιακα-ανεμογενητρια ωστε να απεξαρτηθουμε απο την ΔΕΗ).

Οσο αφορα το IONIZATION δεν ξερω παρα μονο αυτα που εχω διαβαση.

Ισως γνωριζεται μια πατεντα που κυκλοφορει στην Αμερικη που δεν χρειαζεται να αλλαζεισ νερο περιμενω γνωμες.http://www.hiq-usa.com/

Οταν τελειωσω θα κανω μια παρουσιαση με φοτο και μετα αν καποις εχει καποι κοπαδι που δεν το θελει μπορουμε να το ζυζητησουμε.

Η αλγη που εχει εμφανιστη ειναι ελαχιστη στο τζαμι που φευγει ευκολα με το μαγνητη και σε μερικα σημεια πανω στα ξυλα ασπρο μαλλι που φευγη με τη βουρτσα.

delta66
12-03-2009, 11:53
.
περιμενω γνωμες για την λειτουργεια της αεραντλιας Να την σταματαω? και ποσο? να μη την χρησημοποιω?....
Η λειτουργεια του ενος (αντλια) καταργει το αλλο (CO2).
Οσο αναταρασει την επιφανεια του νερου η αντλια, τοσο οξυγονο προσθετει μεν με την ανταλλαγη αεριων που πραγματοποιηται, τοσο διοξειδιο διωχνει δε.
Οσο λοιπον λειτουργει η αντλια, τοσο περισσοτερο διοξειδιο παρεχει η μπουκαλα για να ερθει το pH στην τιμη που εχεις ρυθμισει στο controller.
Απλα σταμάτα την αεραντλια και θα παρατηρησεις οτι εχεις λιγοτερη παροχη διοξειδιου.

ΥΓ Εγω θα αφηνα ισως την αεραντλια μεσα, αλλα θα εβγαζα σιγουρα το CO2 ομως. :63:
Φυσικα τα φυτα θα επαιρναν την κατιουσα, τα ψαρια ομως την ανιουσα emot123

Diskus Fan
12-03-2009, 13:41
Επισης νερο απο Α/Ο DENNERLE 190lit/day

ψυκτικο μηχανημα απο κοινο ψυκτη νερου το χρησιμοποιω απο το προηγουμενο ενυδρειο μαζι με temperature controller με πολυ καλα αποτελεσματα.Το καλοκαιρι με τισ υψηλοτερεσ θερμοκρασιες και μενω στον ε οροφο δουλευε περιπου 35 λεπτα καθε 6 ωρες.

UPS για μια αντλια

περιμενω γνωμες για την λειτουργεια της αεραντλιας Να την σταματαω? και ποσο? να μη την χρησημοποιω?

Τωρα για τη λαμπα UV επειδη ασχολουμαι και με το νερο που προερχεται απο οσμωση η βραστηρα(η διαφορα ειναι οτι η οσμωση χρησημοποιη την πιεση και τα φιλτρα για ζεστο νερο-ενω ο βραστηρας χρησημοποιη ζεστο νερο που βραζει υπο κενο παραγει ατμο ο οποιοσ υγροποιειται και γινεται το απεσταγμενο νερο το οποιο ειναι ιδιο με την οσμωση)το νερο αυτο το χρησιμοποιουμε και για ποσιμο(εχω πιει καμποσους τονους ) το οποι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ περναει απο UV και μαλιστα 2-3-4 λαμπεσ εξαρταται απο την καταναλωση που υπαρχει.Τα αποτελεσματα δεν ορτα ουτε με το ματι ουτε με τιποτα αλλο παρα με εξιδικευμενες αναλυσεις.επειδη ασχολουμαι με το θεμα οταν ερχονται οι αναλυσεις που στηριζονται σε διεθνη standard σχεδον πολλες φορεσ δειχνει οτι οι λαμπες υπολοιτουργουν και χρειαζονται αλαγμα.
Εγω φιλοι μου την χρησημοποιω και στο σπιτι για το νερο τησ βρυσης.
κακο δεν κανει σκοτωνει τους μικροοργανισμους και μπορει να μασ γλυτωση απο μπελαδες που θα στηχοιζουν λιγοτερο απο το ρευμα.(σκεπτομαι καποια στιγμη για ηλιακα-ανεμογενητρια ωστε να απεξαρτηθουμε απο την ΔΕΗ).

Οσο αφορα το IONIZATION δεν ξερω παρα μονο αυτα που εχω διαβαση.

Ισως γνωριζεται μια πατεντα που κυκλοφορει στην Αμερικη που δεν χρειαζεται να αλλαζεισ νερο περιμενω γνωμες.http://HI-Q

Οταν τελειωσω θα κανω μια παρουσιαση με φοτο και μετα αν καποις εχει καποι κοπαδι που δεν το θελει μπορουμε να το ζυζητησουμε.

Η αλγη που εχει εμφανιστη ειναι ελαχιστη στο τζαμι που φευγει ευκολα με το μαγνητη και σε μερικα σημεια πανω στα ξυλα ασπρο μαλλι που φευγη με τη βουρτσα.

Εχεις κανει ποτε μετρησεις στο νερο που βγαζει;idono

kostasagk
15-03-2009, 12:15
Εχεις κανει ποτε μετρησεις στο νερο που βγαζει;idono

23_9_10

πολες φορες
ph=6.2
gh=0
kh=0

και οταν το βαζω στο ενυδρειο χρησιμοποιω και ιχνοστοιχεια.

την αεραντλια την σταματησα.

yiapas
15-03-2009, 18:07
μην την έχεις και πολύ μακρυά απο το ενυδρείο....
και γνώμη μου είναι να την ξαναβάλεις...να έχεις το κεφάλι σου ήσυχοiex

Gregoryn
15-03-2009, 23:46
23_9_10

πολες φορες
ph=6.2
gh=0
kh=0

Καλώς τον! Καλό ''κουράγιο''!

Ελπίζω να μήν πίνεις απο αυτό το νερό γιατι ειναι ακατάλληλο
για πόση...

Jeepas
16-03-2009, 09:15

Γιατί δεν την ενεργοποιείς όταν σβήνουν τα φώτα?
Τότε, τα φυτά παράγουν CO2 και υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για οξυγόνωση του νερού...

(Όχι συνεχόμενη λειτουργία-ανά διαστήματα, πχ. 1 ώρα κλειστή-1/2 ώρα ενεργοποιημένη)

kostasagk
16-03-2009, 09:39
Γιατί δεν την ενεργοποιείς όταν σβήνουν τα φώτα?
Τότε, τα φυτά παράγουν CO2 και υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για οξυγόνωση του νερού...

(Όχι συνεχόμενη λειτουργία-ανά διαστήματα, πχ. 1 ώρα κλειστή-1/2 ώρα ενεργοποιημένη)

23_9_11 καλη εβδομαδα

θα ακολουθησω τη συμβουλη σου

εβαλα προχθεσ καμμια 10αρια καρδιναλιους μαζι με 6 σιαμαιους που ειχα απο την αρχη.

Καλώς τον! Καλό ''κουράγιο''!

Ελπίζω να μήν πίνεις απο αυτό το νερό γιατι ειναι ακατάλληλο
για πόση...

goodp

αν και εχω καταναλωση καμποσο νερο απο αυτο προσπαθω να το αποφευγω!!!!!!

μην την έχεις και πολύ μακρυά απο το ενυδρείο....
και γνώμη μου είναι να την ξαναβάλεις...να έχεις το κεφάλι σου ήσυχοiex

thamb

καλημερα θα τη βαλω κατα διαστηματα να δουλευει!!!!