PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασία τύρφη ????

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 12:50
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πώς γίνεται η διαδικασία του νερού στο βαρέλι με την τύρφη
Σε φίλτρο την βάζετε ?? η απλός την ρίχνεις μέσα ??
Ενώ χρησιμοποιώ νερό αντίστροφης όσμωσης έχω σταθερά GH 9 -10 και θέλω να το κατεβάσω .
ευχαριστω .....

Genirous
06-03-2009, 13:15
Συνονόματε η τύρφη δε θα σου κατεβάσει τη γενική σκληρότητα (gH) αλλά ην ανθρακική... Αν θέλεις να κατεβάσεις τη δεύτερη θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε φίλτρο αντίστροφης όσμωσης (Α/Ο) είτε ρητίνες στο βαρέλι προετοιμασίας!

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 13:21
Οι ρητίνες πώς χρησιμοποιούνται σε φίλτρο και αν ναι , έτσι θα τις ζητήσω η έχουν κάποια άλλη ονομασία

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
06-03-2009, 13:32
Πόσο καιρό χρησιμοποιείς αο; θελει χρόνο για να αρχίσει να πέφτει KH (ετσι τουλάχιστον συνέβη σε μένα). Τώρα έχω απίστευτες τιμές....

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 13:41
ενα μηνα σκαρτο

πρην βαλω α/ο ειχα 14-17

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το νερό που περνά από την α/ο είναι αφαλάτωσης

Hary
06-03-2009, 14:01
Να σε ρωτήσω!! gh 9-10 έχεις στην έξοδο της A/O? ή στο ενυδρείο? δηλ πρίν την α/ο πόσο gh έχει το δίκτυο 14-17? Gen ειναι δυνατόν 1 μήνα α/ο να περναει νερό 14-17 gh κ να το βγάζει 9-10? εγώ το βλέπω αδυνατον!!!! το δικό μου δίκτυο έχει 28gh και η α/ο το κάνει 2 με 3

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 14:05
Στο ενυδρείο έχω 9- 10 τώρα .
Πριν βάλω α/ο η όποια τρέχει περίπου 3 εβδομάδες είχα 14-17

Hary
06-03-2009, 14:16
Στο ενυδρείο έχω 9- 10 τώρα .
Πριν βάλω α/ο η όποια τρέχει περίπου 3 εβδομάδες είχα 14-17

α οκ!! μια χαρά πας!!

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 14:19
Δηλαδή θα κατέβει να μην ανησυχώ

Gregoryn
06-03-2009, 14:23
Φιλε μου, ή δεν λειτουργεί σωστά η αντιστροφη όσμωση που έχεις ή δεν μετράς σωστά. Λογικά η αντίστροφη όσμωση (αφαλάτωση που λες και εσύ) του νησιού σου θα πρέπει να δίνει νερό με αγωγιμότητα περιπου στο 500μS και χαμηλή σκληρότητα (εξαρτάτε απο την εγκατάσταση). Οπότε εσύ μετά απο την δική σου αντίστροφη όσμωση έπρεπε να έχεις μηδενικά Kh Gh.
Αν μπορείς, μετρά με αλλο τεστακι για να δούμε τι παίζει. Επίσης θα με βοηθούσε πολύ αν μπορούσες να μετρήσεις Tds ή αγωγιμότητα πρίν και μετά.

Τώρα είδα οτι δουλεύεις R/o 3 εβδομάδες, και μετράς 9-10 κατευθείαν στο ενυδρείο, οπότε είναι λογικά τα νουμερα! Οπως λεει και ο Χαρης συνέχίσε ετσι.

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 14:29
μέτρησα τώρα πριν λίγο την έξοδο τις α/ο έχουν ως εξής :
Kh 1
Gh 3
Το νερό αφαλάτωσης δεν είναι δικό μου μηχάνημα αλλά του δικτύου (δήμου )
Εγώ παίρνω από την βρύση μου το νερό αφαλάτωσης και το περνώ από α/ο
Τώρα για το tds που λες δυστυχώς δεν έχω μηχάνημα

yiapas
06-03-2009, 15:20
α οκ!! μια χαρά πας!!

Δηλαδή θα κατέβει να μην ανησυχώ
ναι με κάθε αλλαγη θα βλεπει σιγα σιγα και μείωση του gh-kh
οπότε και με τον καιρό θα μειώνεται και το ph18_1_35

Diskus Fan
06-03-2009, 15:46
Kh 1
Gh 3
Τώρα για το tds που λες δυστυχώς δεν έχω μηχάνημα

Αν η Α.Ο ειναι καινουργια πιστευω οτι επρεπε να τα μηδενιζει. Οπως και να εχει το νερο κανει για τα ψαρια σου. Οσο μεγαλυτερη η συχνοτερη (που ειναι και προτιμωτερο) ειναι η αλλαγη τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η πτωση των τιμων σου. Το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει και τι ΡΟ4 εχεις;

Hary
06-03-2009, 15:56
όπως λέει κ ο yiapas σταδιακά θα μειωθεί το kh gh και καλύτερα σταδιακά και θα δεις και το ph σου να μειώνεται όταν μειωθεί και το kh! gh 3 kh 1 μετά την α/ο είναι μια χαρά οπότε σωστά δουλεύει μην ανησυχείς.

όσο αφορά το θέμα με την τύρφη που άνοιξες, προετοιμάζουμε σε βαρέλι (εγω πλαστικό) το νερό της αλλαγης μας με την βοήθεια ενος εξ-φίλτρου (ή κ εσωτερικού) για πολούς λόγους μεταξυ των οποίων οι κυριότεροι: για να πετύχουμε τις επιθυμητές τιμές ph (χαμηλότερες απο αυτές τις τιμές που βγάζει η α/ο) και για χρωματισμό του νερού (δλδ απόχρωση "τσαγιου") ανάλογη με αυτη των blackwater του αμαζονίου, ''φυσικά'' δλδ χωρίς χρήση σκευασμάτων (χημικών κτλ).

θα σου πώ εγώ τι κάνω λοιπόν να πάρεις μια ιδέα! Στο βαρέλι μου μόλις γεμισει με νερό α/ο συνδέω το εξ-φιλτράκι που έχω 2211 που μέσα έχω βάλει ''κάλτσα'' (οχι διχτάκι γιατί φεύγουν κομματάκια τύρφης και αωρούνται στο νερο) με περίπου 400 γραμμαρια τύρφη απο ενυδρειακό κατάστημα (το τελευταίο το γραψα για να μην πας σε κανα φυτόριο που πουλάνε λουλούδια να παρεις τύρφη). το αφήνω 2-3 μέρες να δουελυει και όταν δω οτι το ph του έχει πέσει κοντά στο ph που έχω κ μέσα στο ενυδρείο (~5,8) κάνω την αλλαγή μου. Αυτό λοιπόν κάνω εγώ γιατί έτσι βολεύει το σύστημά μου. Τώρα υπάρχουν κ παραλαγές σε αυτό που σου περιέγραψα αλλα σε γενικές γραμμές αυτό είναι.

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 18:08
Ok ευχαριστώ πολύ

Genirous
06-03-2009, 19:56
Kh 1
Gh 3
Τώρα για το tds που λες δυστυχώς δεν έχω μηχάνημαΓιώργο αν η όσμωσή σου είναι απλή 3 σταδίων χωρίς DI, οι τιμές που μας δίνεις θεωρώ ότι είναι λογικές με gH:28.iex

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
06-03-2009, 19:59
Έχω αυτήν από το aquaristic Aqua Light RO Picobello 190 l/day

delta66
06-03-2009, 23:23
Στο νερο απο την ΑΟ πριν το βαλεις στο ενυδρειο βαζεις τιποτα ηλεκτρολυτες ή κανεις μιξη και με νερο βρυσης?

Genirous
07-03-2009, 08:49
Έχω αυτήν από το aquaristic Aqua Light RO Picobello 190 l/dayΕπειδή δεν την ξέρω, από πόσα ''φυσίγγια'' αποτελείται...?

delta66
07-03-2009, 11:35
http://www.aquaristic.net/aqua-light-ro-picobello-190-lday-special-price-insted-7998-eur.html?lang=1

Genirous
07-03-2009, 12:12
Μια χαρά είσαι Γιώργο...αν θες μηδενικές τιμές πρέπει να βάλεις στάδιο με ρητίνες DI που προσωπικά πιστεύω δε χρειάζεται! Καθαρό νεράκι όσμωσης όπως κάνεις εδώ και 3 βδομάδες απλά έχε λίγη υπομονή, θα κατέβει κι άλλο, είναι λίγος ο καιρός που κάνεις τέτοιες αλλαγές!

Ευχαριστώ Σπύρε!!!thamb

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
07-03-2009, 13:09
Και πάλι ευχαριστώ παιδιά με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ .
Εδώ στο νησί και τα τρία μαγαζιά που έχει μου έχουν πει ότι είναι περιττές οι μετρήσεις KH,GH,PO4,AMMONIA , NO2 ,NO3 .
Από τότε που γράφτηκα στο forum έχω σωθεί ειλικρινά .
Μπράβο κάνετε καλή δουλεία για εμάς που είμαστε εκτός Αθηνών.

delta66
07-03-2009, 13:11
...Εδώ στο νησί και τα τρία μαγαζιά που έχει μου έχουν πει ότι είναι περιττές οι μετρήσεις KH,GH,PO4,AMMONIA , NO2 ,NO3 .
....
Οταν θα βαλουν στα ραφια τεστακια, θα ειναι απαραιτητες :lllll::lllll:

Παιζει και το "τα ψαρια φερνουν πιο πολλα εσοδα απο τα τεστακια, χωρις τεστ θα πουλαμε πιο πολλα ψαρια" ;)

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
07-03-2009, 13:19
Πιστέψετε δεν έχει κάνεις πλην ph . να φανταστείς έχω έναν φύλο ο οποίος έχει ένα ενυδρείο 60 λίτρα με 50 γκαμπη μέσα . δεν έχει αλλάξει νερό εδώ και 3 μήνες δεν έχει μετρήσει τίποτα διότι του έχουν πει ότι δεν χρειάζεται και αυτά που του μεταφέρω από το φόρουμ του φαίνονται απίστευτα διότι όπως και εγώ όταν προγράφτηκα τα άκουγα περίεργα και απιστευτα ολλα αυτά που χρειάζονταν για να στηθεί ένα ενυδρείο .
Όταν το πρώτο αγόρασα και ξεκίνησα με ένα 60 λίτρα μου είχαν πει μόνο νερό θα αλλάζεις από την βρύση τίποτα άλλο δεν χρειάζεται .