PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρεσκια τυρφη και Αμμωνια

delta66
05-03-2009, 02:09
Θα ηθελα οσοι κανετε προετοιμασια σε βαρελι με τυρφη να μου πειτε αν κανατε ποτε τεστ αμμωνιας την επομενη μερα απο οταν βαλατε φρεσκια τυρφη.

Θα ηθελα να διευκρινισετε αν το βαρελι σταματαει και ξαναρχιζει αλλη μερα την προετοιμασια ή μολις αδειαζει ξαναγεμιζει και δεν σταματαει ποτε να προετοιμαζει νερο.

DIMITRIS K.
05-03-2009, 11:06
Αμμωνία δεν έχω μετρήσει την επόμενη.
Το φίλτρο το τρέχω 24/7

red rubin
05-03-2009, 13:07
Αμμωνια δεν εχω μετρησει ποτε.
Το βαρελι που εχω γεμιζει οποτε πηγαινω σπιτι και το εχω αν χρειαστω νερο οσμωσης για τα αλλα ενυδρεια.Το νερο μπορει να μεινει και 3 μερες στεκουμενο.
Υποψιαζεσαι οτι το βαρελι ή η τυρφη βγαζουν κατι?

delta66
05-03-2009, 13:17
Αμμωνια δεν εχω μετρησει ποτε.
Το βαρελι που εχω γεμιζει οποτε πηγαινω σπιτι και το εχω αν χρειαστω νερο οσμωσης για τα αλλα ενυδρεια.Το νερο μπορει να μεινει και 3 μερες στεκουμενο.
Υποψιαζεσαι οτι το βαρελι ή η τυρφη βγαζουν κατι?
Οταν λες δεν εχεις μετρησει αμμωνια, εννοεις δεν εχεις κανει μετρηση ή δεν εχεις βρει αμμωνια στο νερο? (γιατι χρησιμοποιηται η εκφραση και στις 2 περιπτωσεις)

Εγω (και μερικα ατομα ακομα - οχι ολοι οσους ρωτησα) δεν υποψιαζομαι απλα.
Βρισκω παντα.

Ρωταω σαν να καναμε μια ερευνα σχετικα γιατι πολλοι αφου δεν εχουν ψαρι στο βαρελι λενε "τι αμμωνια να μετρησω"

Παρακατω θα πω και εγω τις παραμετρους της διαδικασιας μου, να μη κουρασω προς το παρον.

red rubin
05-03-2009, 13:35
Δεν εχω κανει ποτε μετρηση.Λες να πεταμε αμμωνια στο ενυδρειο?
Μ`εβαλες σε σκεψεις τωρα,γιατι γενικα ποτε δεν χρησιμοποιουσα βαρελι.Εχω φλοτερ με αυτοματη αναπληρωση.
Θα κανω μια μετρηση και θα σου πω αναλυτικα αν βρηκα και τι βρηκα.

delta66
05-03-2009, 13:47
Δεν εχω κανει ποτε μετρηση.Λες να πεταμε αμμωνια στο ενυδρειο?
Μ`εβαλες σε σκεψεις τωρα,γιατι γενικα ποτε δεν χρησιμοποιουσα βαρελι.Εχω φλοτερ με αυτοματη αναπληρωση.
Θα κανω μια μετρηση και θα σου πω αναλυτικα αν βρηκα και τι βρηκα.

Μη πανικοβαλεσαι γιατι ειμαι σιγουρος οτι με την οξυτητα που εχει το νερο προετοιμασμενο η ποσοτητα της αμμωνιας θα ειναι μη τοξικη ή ελαχιστα τοξικη.
Επισης με το που θα μπαινει μεσα θα την αναλαμβανει η βιολογια του φιλτρου του ενυδρειου.
σημειωση : οσο μετραγα αμμωνια στο βαρελι, ειχα και στο φιλτρο του ενυδρειου ιδια τυρφη και αρκετα μεγαλη ποσοτητα.
Παρ'ολα αυτα δεν ειχα βρει ποτε ουτε ιχνος αμμωνιας στο ενυδρειο απο την τυρφη του ενυδρειου.

Genirous
05-03-2009, 14:15
Σπύρο, από την προηγούμενη φορά που είχες δημιουργήσει πάλι θέμα με την τύρφη θέλεις να μας πεις ποιοί έμαθες τελικά πως μετρήσανε αμμωνία στο βαρέλι σαν και'σένα...?xmm

ΥΓ: Αμμωνία που στο βαρέλι με χαμηλό πεχά δεν είναι τοξική και όταν το νερό αυτό μπαίνει στο ενυδρείο δεν υπάρχει πια...

delta66
05-03-2009, 14:39
Σπύρο, από την προηγούμενη φορά που είχες δημιουργήσει πάλι θέμα με την τύρφη θέλεις να μας πεις ποιοί έμαθες τελικά πως μετρήσανε αμμωνία στο βαρέλι σαν και'σένα...?xmm

ΥΓ: Αμμωνία που στο βαρέλι με χαμηλό πεχά δεν είναι τοξική και όταν το νερό αυτό μπαίνει στο ενυδρείο δεν υπάρχει πια...

- Ενας ειναι ο ΦΑΝ σιγουρα, δεν θυμαμαι αν ειναι και εδω αλλοι, μερικαι ειναι σε καποια αλλα φορα που δεν τους ξερεις, αλλα δεν εχω κρατησει και λιστα με ονοματα.

- Δεν καταλαβα το νοημα του ΥΓ σου.

- Δεν μου αρεσε η φραση "είχες δημιουργήσει πάλι θέμα". Το λες σαν κατηγορια.
Μηπως εννοεις "ειχες ανοιξει θεμα"?

- Αν υπαρχει προβλημα με τις ερευνες μου μπορει να διαγραφει σαν θεμα.
Δεν εχω προβλημα, τα πειραματα μου τα εχω κανει και εχω βρει τις λυσεις μου.
Απλα τα αναφερω μηπως ενδιαφερεται και αλλος να το ψαξει μετα απο μια αναφορα απο τον ΦΑΝ οτι κατι σχετικο συζητηθηκε στη πιτα του ΑΖ μεταξυ των δισκαδων.

Genirous
05-03-2009, 20:35
Σπύρο το μόνο που είπα είναι ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και αν δεν έχεις κάτι καινούργιο να μας πεις από τις έρευνες και τα πειράματά σου δε βρίσκω λόγο δημιουργίας του καινούργιου θέματος... :65:

delta66
05-03-2009, 21:13
Σπύρο το μόνο που είπα είναι ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και αν δεν έχεις κάτι καινούργιο να μας πεις από τις έρευνες και τα πειράματά σου δε βρίσκω λόγο δημιουργίας του καινούργιου θέματος... :65:

ΟΚ σβηστο, ελεγα μηπως ακουσουμε καμια αποψη και απο νεα μελη γιατι τοτε μονο συζητηση δεν ηταν εκεινη και ηταν και αλλο το θεμα.
Επισης νομιζα οτι κατι συζητηθηκε στην πιτα οπως ειπα και πριν αλλα δεν ημουν μπροστα.
Ελεγα μηπως γραφτουν οι αποψεις εδω.

Yiannis59
05-03-2009, 21:28
Ωρε Σπυρο εδω δεν υπαρχει και δεν το θελω να υπαρχει τιποτε κακοπροαίρετο είμαστε μια παρέα και δεν θελω ουτε θα επιτρέψω ποτε κυνήγι μαγισσών
Παρακαλώ να μην πιανόμαστε απο λέξεις που παίρνουν πολλές ερμηνείες γιατι μια λεξη (δεν θα το συζητησω αν θες μονο τηλεφωνικα) μου στοιχισε πολλα !!
Ειμαστε Ελληνες και παρε δυο Ελληνες να φτιάξεις τρια κόμματα
ελπιζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω γιατι στην πλάκα ειμαι πρωτος στα σοβαρα ζορίζομαι :65:

Hary
05-03-2009, 23:43
σαν παρέα λοιπόν κ σαν νέο μέλος και εγώ εχω βρει αμμωνία στο βαρέλι μου 2-3 φορές πριν γίνω μέλος της παρέας σας! με απασχόλησε πολύ το θέμα και για κανα μήνα έκανα συνέχεια μετρήσεις αμμωνίας στο βαρέλι μου χωρίς να ξαναβρώ υψηλες τιμές! μέτα δεν με ξανα-απασχόλησε το θέμα μιας και του ενυδρείου μου η αμμωνία ηταν συνέχεια 0. Μάλιστα εκείνη την περίοδο είχα ρωτήσει ενα παλικάρι που ψιλό-εμπιστευομαι και εκπλικτος μου χε πει οτι πρωτη φορά το ακούει κ οτι κάποιο λάθος κανω...........αυτά.............

delta66
06-03-2009, 00:32
σαν παρέα λοιπόν κ σαν νέο μέλος και εγώ εχω βρει αμμωνία στο βαρέλι μου 2-3 φορές πριν γίνω μέλος της παρέας σας! με απασχόλησε πολύ το θέμα και για κανα μήνα έκανα συνέχεια μετρήσεις αμμωνίας στο βαρέλι μου χωρίς να ξαναβρώ υψηλες τιμές! μέτα δεν με ξανα-απασχόλησε το θέμα μιας και του ενυδρείου μου η αμμωνία ηταν συνέχεια 0. Μάλιστα εκείνη την περίοδο είχα ρωτήσει ενα παλικάρι που ψιλό-εμπιστευομαι και εκπλικτος μου χε πει οτι πρωτη φορά το ακούει κ οτι κάποιο λάθος κανω...........αυτά.............

Μετρα καθε φορα που αλλαζεις την τυρφη με φρεσκια.

Hary
06-03-2009, 00:39
Μετρα καθε φορα που αλλαζεις την τυρφη με φρεσκια.

Θα το κάνω..................αλλά πόσο συνήθως κρατάς την τύρφη σου μέχρι να την αλλάξεις με καινούρια?

delta66
06-03-2009, 00:42
Θα το κάνω..................αλλά πόσο συνήθως κρατάς την τύρφη σου μέχρι να την αλλάξεις με καινούρια?

Αναλογα την τυρφη, συνηθως 15 -30 μερες κραταει ψηλα τη δραστικοτητα της.
Εγω βαζω σε δυο "καλτσακια" μιση-μιση την τυρφη και τα αλλαζω εναλλαξ για να ισορροπει καπως η δραση της.
Με τι τεστ μετρας?

Hary
06-03-2009, 00:52
συνήθως της tropic marine! Βάζεις και στο ενυδρείο τύρφη?

red rubin
08-03-2009, 13:39
Στο βαρελι μετρησα αμμωνια,νιντριτ,χλωριο και δεν βρηκα τιποτα.Τα τεστ ειναι της api.Αν καταλαβαινω καλα Σπυρο εσυ υποψιαζεσαι την τυρφη.Προσωπικα καθε μηνα βαζω καινουργια τυρφη και μαλιστα περιπου 1 κιλο στο sump.Δεν θα επρεπε να ανεβει η αμμωνια στα υψη?Πριν τη βαλω μεσα παντα την πλενω με ζεστο νερο βεβαια.

delta66
08-03-2009, 15:19
Στο βαρελι μετρησα αμμωνια,νιντριτ,χλωριο και δεν βρηκα τιποτα.Τα τεστ ειναι της api.Αν καταλαβαινω καλα Σπυρο εσυ υποψιαζεσαι την τυρφη.Προσωπικα καθε μηνα βαζω καινουργια τυρφη και μαλιστα περιπου 1 κιλο στο sump.Δεν θα επρεπε να ανεβει η αμμωνια στα υψη?Πριν τη βαλω μεσα παντα την πλενω με ζεστο νερο βεβαια.
Βασικο : το βαρελι σταματαει να λειτουργει καποιες μερες ή το ξαναγεμιζεις αμεσως και ξεκινας παλι προετοιμασι για την επομενη αλλαγη?

ΥΓ και γω στο ενυδρειο με τυρφη στο φιλτρο δεν μετρησα ποτε ουτε υποψια αμμωνιας. Για το βαρελι που δεν εχω βιολογια ρωταω.

yiapas
08-03-2009, 17:26
πριν 1 μήνα είχα μετρήσει και εγώ για αμμωνία στο βαρέλι
και είχα βρεί....
το βαρέλι λειτουργούσε με φίλτρο το οποίο κάποιες φορές γεμιζα τύρφη
κάποιες όχι(γιατί είχα ηδη αρκετά χαμηλό Ph στο ενυδρείο)

τώρα έχω 2 βαρέλια 100 λίτρων(για να προλαβαίνω και τα μικρά:d)
έχω και στα δύο δύο κυκλοφορητές μικρούς για να μην μένει στάσημο
το νερό ισα ισα
έκανα 2 - 3 φορες μέτρηση και διαφορες στιγμές και διαφορετικές μέρες
και δεν βρήκα αμμωνίαidono

δεν ξέρω γιατί είχα μετρησει αμμωνία τότεcons

delta66
08-03-2009, 19:36
πριν 1 μήνα είχα μετρήσει και εγώ για αμμωνία στο βαρέλι
και είχα βρεί....
το βαρέλι λειτουργούσε με φίλτρο το οποίο κάποιες φορές γεμιζα τύρφη
κάποιες όχι(γιατί είχα ηδη αρκετά χαμηλό Ph στο ενυδρείο)

τώρα έχω 2 βαρέλια 100 λίτρων(για να προλαβαίνω και τα μικρά:d)
έχω και στα δύο δύο κυκλοφορητές μικρούς για να μην μένει στάσημο
το νερό ισα ισα
έκανα 2 - 3 φορες μέτρηση και διαφορες στιγμές και διαφορετικές μέρες
και δεν βρήκα αμμωνίαidono

δεν ξέρω γιατί είχα μετρησει αμμωνία τότεcons
Οταν ειχες μετρησει αμμωνια, ηταν οταν ειχες βαλει φρεσκια τυρφη?
Γιατι εγω μονο στην αρχη μετραω αμμωνια, οταν βαζω φρεσκια.
Μετα σε ολες τις αλλαγες και μεχρι να ξαναλλαξω την τυρφη με φρεσκια μου δειχνει μηδεν αμμωνια.

υγ φυσικα δεν αφηνω ποτε στασιμο και εγω το νερο και εγω την ξεπλενω πριν τη βαλω.
Ειναι ενα μυστηριο που με παιδευει καιρο.
Σαν να θελει μια μερα γυρισμα η φρεσκια τυρφη για να "καθαρισει" δεν την φτανει το ξεπλυμα ουτε με κρυο ουτε με ζεστο νερο..

yiapas
08-03-2009, 19:53
Οταν ειχες μετρησει αμμωνια, ηταν οταν ειχες βαλει φρεσκια τυρφη?

δεν θυμάμαι ωρε Σπύροxmm
πάντως επειδή κάνω πιά συχνές αλλαγές μήπως παίζει ρόλο;
δεν προλαβαίνει να κάθεται παραπάνω απο 4-5 μέρες το νερό
ενώ παλιότερα (τότε που μέτρησα αμμωνία) ήταν πάνω απο 6 ημέρες
σίγουρα στο βαρέλι

delta66
08-03-2009, 21:10
....πάντως επειδή κάνω πιά συχνές αλλαγές μήπως παίζει ρόλο;
δεν προλαβαίνει να κάθεται παραπάνω απο 4-5 μέρες το νερό
ενώ παλιότερα (τότε που μέτρησα αμμωνία) ήταν πάνω απο 6 ημέρες
σίγουρα στο βαρέλι

Μπα, εμενα μου δειχνει απο την 2η μερα αμμωνια.

red rubin
09-03-2009, 13:50
Το βαρελι μου εμενα ειναι στασιμο το νερο μπορει και 5 μερες.Μπορει να ειναι μισο και να το γεμισω μεχρι πανω.Αμμωνια ομως δεν βρηκα.
Οταν πλενεις την τυρφη για 15 δευτερολεπτα με ζεστο νερο χαλαει?Ισα-ισα να φυγει η σκονη.

yiapas
09-03-2009, 15:38
Το βαρελι μου εμενα ειναι στασιμο το νερο μπορει και 5 μερες.Μπορει να ειναι μισο και να το γεμισω μεχρι πανω.Αμμωνια ομως δεν βρηκα.
Οταν πλενεις την τυρφη για 15 δευτερολεπτα με ζεστο νερο χαλαει?Ισα-ισα να φυγει η σκονη.

δεν νομίζω ρε red
σίγουρα κάποια και αυτα ελάχιστα στοιχεία χάνει αλλά όχι σημαντικά

ChristosP
09-03-2009, 16:04
Σπύρο να ρωτήσω κάτι μπορεί να είναι και χαζομάρα :65:.

Το βαρέλι είναι καθαρό ? Μήπως έχει μήνει μέσα μούργα με το καιρό και σαπίζει και για αυτό μετράς αμμωνία :65:

delta66
09-03-2009, 16:22
Σπύρο να ρωτήσω κάτι μπορεί να είναι και χαζομάρα :65:.

Το βαρέλι είναι καθαρό ? Μήπως έχει μήνει μέσα μούργα με το καιρό και σαπίζει και για αυτό μετράς αμμωνία :65:

χεχε

τοσο καθαρο που πινω νερο αν θες emot123

Το βαρελι μου προετοιμαζει νερο για 4 μερες (δεν χρειαζομαι παραπανω) και μετα ξεπλενεται με πιεση, στραγγιζει και φυλασεται.
Πριν το γεμισμα στην επομενη αλλαγη ξαναξεπλενεται με πιεση πριν γεμισει.
Το φιλτρο τα ιδια.

δες και μονος σου τον πατο
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/PC100040edit.jpg

seven77
13-01-2010, 11:48
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα όταν βάζω νέα τύρφη (μιλώ για τη χύμα) μετά από 1 μέρα έχω ανεβασμένα Ν02 και αμμωνία αυτό που κάνω πλέων είναι 1 μέρα πριν την τοποθετήσω την αφήνω να δουλεύει σε 1 κουβά με κυκλοφορητή για 24 ώρες και μετά τη βάζω στο ενυδρείο και δεν έχω πλέων κανένα πρόβλημα μετρήσεων
δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό

Να πω εδώ ότι δεν έχω δει παρόμοιο πρόβλημα στην πανάκριβη τύρφη της sera που δούλευα παλιά

Churu
13-01-2010, 12:25
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα όταν βάζω νέα τύρφη (μιλώ για τη χύμα) μετά από 1 μέρα έχω ανεβασμένα Ν02 και αμμωνία αυτό που κάνω πλέων είναι 1 μέρα πριν την τοποθετήσω την αφήνω να δουλεύει σε 1 κουβά με κυκλοφορητή για 24 ώρες και μετά τη βάζω στο ενυδρείο και δεν έχω πλέων κανένα πρόβλημα μετρήσεων
δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό

Να πω εδώ ότι δεν έχω δει παρόμοιο πρόβλημα στην πανάκριβη τύρφη της sera που δούλευα παλιά

Μετραγες σωστα? Γιατι εγω και στη sera μετρουσα αμμωνια!!:thumbup:

seven77
13-01-2010, 12:39
υγρα τεστ της api

delta66
14-01-2010, 01:43
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα όταν βάζω νέα τύρφη (μιλώ για τη χύμα) μετά από 1 μέρα έχω ανεβασμένα Ν02 και αμμωνία .....
Που μετρας αμμωνια και νιτρωδη, στο βαρελι ή στο ενυδρειο?

seven77
14-01-2010, 10:46
Πρώτα την έβαζα σε 1 φίλτρο 2 λίτρα τύρφης στο ενυδρείο και μου ανέβαζε να σκεφτείς ότι έχω στρωμένο ενυδρείο με γύρο στα 25 λίτρα siporax στα φίλτρα μου την πρώτη μέρα μετρούσα αμμωνία και n02 τα νο3 έφτανε και 40 από τότε μόνο σε βαρέλι και αφού την αφήσω 1 μέρα να γυρνά σε 1 κουβά με κυκλοφορητή την βάζω στο βαρέλι και δεν έχω ξαναδεί περίεργες μετρήσεις πάντως σκέπτομαι να πάρω 1 μεγαλύτερη όσμωση 1:1 και να τελειώνω με της τύρφες αυτή που έχω τώρα θέλει 9 ώρες να γεμίσει 1 60λιτρο βαρέλι !rifle!