PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαι έτοιμος για δίσκο ενυδρείο?

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 14:39
Για σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω αν η σκούπα τις eheim με μπαταριές κάνει για άμμο .
Δεύτερων όπως σας είπα και παλιότερα ετοιμάζω το ενυδρείο μου για δίσκο ενυδρείο 650 λίτρα καθαρά , έχω απορίες ως προς το νερά .
Έχω πάρει αντίστροφη όσμωση και χρησιμοποιώ στις αλλαγές .
Οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής :
Ph= 6.8
Kh =2
Gh= 9
No 2 =0
No 3= 2
Μπορώ να βάλω δίσκους η να περιμένω ακόμα.
Τα ψάρια που Ίδη έχω θα τα χαρίσω σε φύλο δυο Σαλάρια, δυο ασημένιους καρχαρίες ,ένα ξιφωφορο ,και δυο γλύπτες .
Ευχαριστώ .

gantalf
26-02-2009, 15:03
Τα λίτρα σου είναι must thamb οι μετρήσεις σου είναι μιά χαρά (αφού έχεις και όσμωση) απλά στις αλλαγές σου ρίχνε και ιχνοστοιχεία. Τώρα πρέπει να μας πεις τι έχει το ενυδρείο μέσα. Φίλτρα?, υπόστρωμα? φυτά? για να μπορέσεις να μας διευκολύνεις 36_17_111111

Yiannis59
26-02-2009, 15:04
Η σκούπα κάνει φτάνει να την χειρίζεσαι σωστά

gantalf
26-02-2009, 15:07
ακόμα και η θερμοκρασία σου είναι σημαντική οι δίσκοι θέλουν 28-30 και κάποιες στιγμές ίσως χρειαστεί να ανέβει παραπάνω, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος και γιαυτό. (άρα τι θερμοστάτες έχεις?)

basilis
26-02-2009, 15:28
Φίλε Γιώργο
εφ όσον έχεις Α/ο νομίζω πως το ph σου (6,8) καθώς και το gh σου (9) μπορούν να πέσουν κι άλλο. Με τι μετράς?

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 15:59
Ένας ένας δεν σας προλαβαίνω
Μετρώ με τεστ τις sera δυστυχώς τις api δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στο νησί .
Οι παράμετροι του ενυδρείου έχουν ως εξής ¨:
Φίλτρα :
eheim 2028
Fluval 205
Θερμοκρασία :28
Το μισό ενυδρείο είναι με άμμο και το άλλο μισώ χαλίκι .
Φυτά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω από τις 29/01/09 που έχω παραγγέλλει και άμμο και φυτά
Σε κατάστημα του νησιού .
Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι δεν είναι εύκολο να βρω ότι θέλω και όταν το θέλω

Ιχνοστοιχεία παρήγγειλα kent diskus essential μέσω ιντερνέτ διότι και τα δυο μαγαζιά του νησιού δεν ήξεραν τι είναι τα ιχνοστοιχεία.
Καταλαβαίνετε ότι η μόνη βοήθεια είστε εσείς και αυτά που διαβάζω στο φόρουμ .

gantalf
26-02-2009, 16:34
τώρα έχεις ψάρια μέσα ? αν δεν έχεις καλό θα ήταν να αφαιρέσεις το χαλίκι γιατί μπορεί να γίνει αχταρμάς με την άμμο, βέβαια μια φώτο του ενυδρείου σου θα μας βοηθούσε, βέβαια εκτός από τον αχταρμά θα πρέπει να είσαι σίγουρος για το χαλίκι αν δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού σου 36_1_371121

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 16:46
Υπάρχει τρόπος να βγάλω το χαλίκι και να βάλω άμμο χωρίς να το αδειάσω το ενυδρείο .
Αν όχι , δεν θα χαλάσει η βιολογία.

MIXZIO
26-02-2009, 17:44
παιδια το ενα φιλτρο δεν ειναι προβλημα ομως. δεν χρειαζεται και αλλο. GH=9 πολυ υψηλο δεν ειναι για νερο απο α/ο

τωρα ειδα και το αλλο φιλτρο αρα μονο για to gh η ενσταση μου

Genirous
26-02-2009, 18:18
Συνονόματε πόσον καιρό ''τρέχει'' το ενυδρείο σου?

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 19:58
Το ενυδρείο τρέχει από τον 10 του 2008 αλλά με όσμωση νερό εδώ και ένα μήνα.
Να σημειωθεί ότι GΗ είχα 17 πριν βάλω όσμωσης νερό

Genirous
26-02-2009, 20:12
Έχεις 4,5 μήνες στρωμένο ενυδρείο, οπότε έχει περάσει ικανοποιητικό διάστημα για να βάλεις δίσκους. Το χαλίκι είναι δύσκολο να το βγάλεις χωρίς να αδειάσεις το ενυδρείο σε κάποιο βαρέλι... Αν είναι σχετικά λεπτόκοκκο μπορείς να το τραβάς με τη σωλήνα αλλαγής νερού, αν όχι θα πρέπει να βάλεις χέρια μέσα... cons

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 20:15
Ρωτώ για το άδειασμα γιατί φοβάμαι μην χαλάσω τους παραμέτρους του νερού, και έχω προβλήματα μετά .

Yiannis59
26-02-2009, 20:17
Δεν χαλανε μην φοβασαι και η βιολογια με δυο τρεις ωριτσες δεν παθαίνει τιποτε

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 20:20
Επίσης αν δεν γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να ρωτήσω από τι φάρμακα και χημικά θα χρειαστεί να έχω στο σπίτι για να αντιμετωπίσω οτιδήποτε συμβεί διότι αν κάτι πάει στραβά και πω στο κατάστημα του νησιού να μου το φέρει ,εκτός ότι δεν γνωρίζουν, θα κάνουν και 3 μήνες να το φέρουν .
Κάτι για να γελάσετε η να κλάψετε , σήμερα που πήγα στο κατάστημα να δω αν έχει έρθει η άμμος που έχω παραγγέλλει εδώ και ένα μηνά μου είπε βαλε δίσκους να μάθεις να μας πεις και εμάς μετά. Τα συμπεράσματα δικά σας

loris
26-02-2009, 20:30
Σε βλεπω να ανοιγεις δικο σου μαγαζι καπου και να πουλας δισκους απο δικια σου παραγωγη...

Για μενα δωσε προτεραιότητα στη αλλαγη του βυθου σου και αλλαξε την αμμο,μην φοβασαι το νερο...
Βεβαια αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχεις κανει μετρησει Αμμωνιας στο ενυδρειο σου...χρειαζεται!!

Καλη συνεχεια Γιωργο και σιγα σιγα δεν πειραζει...

Genirous
26-02-2009, 20:31
Αν μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις ''προληπτικά'' φάρμακα, θα γεμίσεις το ένα ντουλάπι της βάσης του ενυδρείου... doh
Σε ποιό νησί είσαι Γιώργαρε...?

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 20:32
Συγγνώμη παρέλειψα να το γράψω αμμώνια έχω 0

Αν σας πω ότι είμαι στην πρωτεύουσα τον Κυκλάδων και δεν υπάρχει οργανωμένο μαγαζί σίγουρα όχι το κεφάλι σου θα χτυπάς αλλά θα ξεκαρδιστείς στο γέλιο . Ερμουπόλη – Σύρος

Yiannis59
26-02-2009, 20:36
Αν μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις ''προληπτικά'' φάρμακα, θα γεμίσεις το ένα ντουλάπι της βάσης του ενυδρείου... doh
Σε ποιό νησί είσαι Γιώργαρε...?

Ασε που θα λήξουν και θα τα πεταξεις

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
26-02-2009, 20:44
Φυσικό είναι ότι δεν μπορώ να αγοράσω ότι υπάρχει απλός ρωτώ από τι υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσουν οι δίσκοι σαν πιο έμπυροι που είστε

Genirous
26-02-2009, 20:50
Δώσε εσύ σωστές συνθήκες (παραμέτροι νερού, διακόσμηση, φαγητό)
και εμείς εδώ είμαστε να σου στείλουμε κάτι επείγον αν χρειαστεί! c003

Yiannis59
26-02-2009, 20:54
thambthambthambthamb

tsiro
26-02-2009, 21:06
παντως καλο θα ηταν να εχεις ενυδρειακο αλατι και κανα melafix για τις πρωτες βοηθειες.

Genirous
26-02-2009, 21:15
Και λίγο ιώδιο με μπεντατίν... :65:
Ίσως και κανένα handsaplast... xmm

Yiannis59
26-02-2009, 21:18
Και λίγο ιώδιο με μπεντατίν... :65:
Ίσως και κανένα handsaplast... xmm
Ρεμαλι με δουλευεις η ειναι η ιδεα μου θα σου κατσει δεν θα σου κατσει και τοτε θα τα πουμε :63:

gantalf
26-02-2009, 21:50
Υπάρχει τρόπος να βγάλω το χαλίκι και να βάλω άμμο χωρίς να το αδειάσω το ενυδρείο .
Αν όχι , δεν θα χαλάσει η βιολογία.

Υπάρχει τρόπος αλλά είναι φασαρία. Τα δισκάκια όμως θα λατρέψουν το υπόστρωμα μόνο με άμμο να το ξέρεις.
Κατά πρώτον υπάρχει το ενδεχόμενο (90 % ) μόλις σηκώσεις το χαλίκι να μαυρίσει το νερό. Υπάρχει πολύ μπίχλα από κάτω.
Άρα θα βάλεις τα φίλτρα σου να δουλεύουν σε κουβά με προσοχή να διατηρηθεί τουλάχιστον θερμοκρασία πάνω από τους 20 βαθμούς μέσα στο κουβά. μετά θα αδειάσεις το νερό του ενυδρείου θα κάνεις τις εργασίες σου θα ξαναγεμίσεις το ενυδρείο και μόλις ανέβει η θερμοκρασία θα βάλεις πάλι τα φίλτρα στην θέση τους θα κάνεις τις μετρήσεις σου και μόλις σταθεροποιηθούν τα πράματα θα προσθέσεις βακτήρια για περίπου 3 μέρες με λίγη τροφή και πιστεύω ότι θα είσαι έτοιμος.
Υπάρχει και η περίπτωση να κάνεις τα παραπάνω χωρίς να αδειάσεις το ενυδρείο σου αλλά να περιμένεις να ξεθολώσει το νερό και μετά να ξαναβάλεις τα φίλτρα σε λειτουργία. (εγώ προσωπικά με τόση βρωμιά που θα σηκωθεί δεν θα το έκανα).

Jonny
26-02-2009, 22:34
Με 4 μήνες λειτουργία και τόσα λίγα ψάρια δεν θα έχει μαζέψει πολύ βρώμα το χαλίκι, όπως είναι το ενυδρείο σε λειτουργία αδειάζεις το χαλίκι με ένα μικρό φαράσι, βάζεις την άμμο αφήνεις τα φίλτρα να τραβήξουν την βρώμα και μετά απλά αλλάζεις υαλοβάμβακα και τα φρεσκάρεις λίγο τα υλικά με νερό του ενυδρείου,βακτήρια ξανά και είσαι έτοιμος.....η βιολογία σου δεν θα πάθει τίποτα.

Για φάρμακα υπάρχουν εκατοντάδες και κάθε χομπίστας χρησιμοποιεί διαφορετικά, κάποια προληπτικά τα βρίσκεις και σε φαρμακεία (flagyl, drontal).....ξεκίνα το και θα βρούμε την άκρη!

Diskus Fan
27-02-2009, 01:10
Είμαι έτοιμος για δίσκο ενυδρείο?

Η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι αρκετο να εχει καποιος ενα μεγαλο ενυδρειο για να εχει δισκους. Οπως και να εχει καλη επιτυχια.

Υπάρχει τρόπος αλλά είναι φασαρία. Τα δισκάκια όμως θα λατρέψουν το υπόστρωμα μόνο με άμμο να το ξέρεις.
Κατά πρώτον υπάρχει το ενδεχόμενο (90 % ) μόλις σηκώσεις το χαλίκι να μαυρίσει το νερό. Υπάρχει πολύ μπίχλα από κάτω.
Άρα θα βάλεις τα φίλτρα σου να δουλεύουν σε κουβά με προσοχή να διατηρηθεί τουλάχιστον θερμοκρασία πάνω από τους 20 βαθμούς μέσα στο κουβά. μετά θα αδειάσεις το νερό του ενυδρείου θα κάνεις τις εργασίες σου θα ξαναγεμίσεις το ενυδρείο και μόλις ανέβει η θερμοκρασία θα βάλεις πάλι τα φίλτρα στην θέση τους θα κάνεις τις μετρήσεις σου και μόλις σταθεροποιηθούν τα πράματα θα προσθέσεις βακτήρια για περίπου 3 μέρες με λίγη τροφή και πιστεύω ότι θα είσαι έτοιμος.
Υπάρχει και η περίπτωση να κάνεις τα παραπάνω χωρίς να αδειάσεις το ενυδρείο σου αλλά να περιμένεις να ξεθολώσει το νερό και μετά να ξαναβάλεις τα φίλτρα σε λειτουργία. (εγώ προσωπικά με τόση βρωμιά που θα σηκωθεί δεν θα το έκανα).

"Γιαλαντζη" ασε λιγο το πληκτρο(λογιο) και πιασε το Μπασσο.-sport_46

delta66
27-02-2009, 01:21
Καλυτερα κοιτα να εχεις καβαντζα προφιλτρα και καμια μεμβρανη για την ΑΟ.
Ιχνοστοιχεια, Hobby Ektozon, εχε και ενα καλο αντιχλωριο (seachem prime) προληπτικα για την μεμβρανη των ψαριων.
Φυτα μη σκας και πολυ δεν ζουν και πολλα με τους δισκους.
Εχινοδοροι διαφοροι και λιγα ακομα φυτα αντεχουν και αυτα με το ζορι. (Microsorum pteropus, Vallisneria)
Δεν θα χρειαστεις τπτ ιδιαιτερο γι'αυτα εκτος απο καμια ταμπλετα σιδηρου για τις ριζες τους.
Ξυλα βρες μεγαλα.

Genirous
27-02-2009, 08:49
Ιχνοστοιχεια, Hobby Ektozon, εχε και ενα καλο αντιχλωριο (seachem prime) προληπτικα για την μεμβρανη των ψαριων.Σπύρο θα σε bor:...
Δεν κάνουν όλα τα αντιχλώρια και για τη βλένη των ψαριών και ειδικά το Seachem Prime... nono

ChristosP
27-02-2009, 09:50
To prime είναι σκέτο αντιχλώριο iex

tsiro
27-02-2009, 10:44
για την μεμβρανη των ψαριων ειναι πολυ καλο to stress coat tis API.

delta66
27-02-2009, 10:45
Σπύρο θα σε bor:...
Δεν κάνουν όλα τα αντιχλώρια και για τη βλένη των ψαριών και ειδικά το Seachem Prime... nono

To prime είναι σκέτο αντιχλώριο iexΕγω άλλα ξερω.
Δεσμευει χλωριο, χλωραμινη, βαρεα μεταλλα και αμμωνια.
Επισης ειναι και Slime coat protector.
http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html
Ειναι και πολυ οικονομικο 5ml στα 200 λιτρα.

Θα ηθελα να μαθω περισσοτερα, αν εχετε νεες πληροφοριες.

Genirous
27-02-2009, 10:50
'' Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. ''

Μάλλον αυτά είναι νέες πληροφορίες και εμείς έχουμε μείνει στις παλιές... doh
Σου οφείλω ένα συγνώμη και ένα ευχαριστώ! friends

ChristosP
27-02-2009, 10:55
:65: c003 σορρυ .Μου κάνει κάπως όμως γιατί δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην υφή του αυτά που προστατεύουν την βλένη έχουν τελείως άλλη υφή .

delta66
27-02-2009, 11:01
Δεν νομιζω να εχει αλλαξει τιποτα στο αντιχλωριο αφου το πρωτο ιδιως λινκ με τη συγκριτικο τεστ (http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm) ειναι "αρχαιο".

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
27-02-2009, 13:23
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες αλλά έπρεπε να φύγω εσπευσμένα για την δουλεία και έκλεισα απότομα .
Με βοηθήσατε πάρα πολύ .
Πιστεύω από εβδομάδα να τα φτιάξω και να ανεβάσω και Φώτο

Με τους δίσκους τι ψάρι μπορώ να βάλω για την άλγη ??

delta66
27-02-2009, 13:37
...Με τους δίσκους τι ψάρι μπορώ να βάλω για την άλγη ??Ποια αλγη?
Στο σκοταδι αναπτυσεται αλγη? whistle

ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ
27-02-2009, 13:52
Δεν έχω προληπτικά το λέω

basilis
27-02-2009, 14:15
Μάλλον αυτά είναι νέες πληροφορίες και εμείς έχουμε μείνει στις παλιές... doh
Σου οφείλω ένα συγνώμη και ένα ευχαριστώ! friends

Ε, πέστε και σε μας τους... μαθητευόμεους της αγγλικής,wallτι λέει για το prime η εταιρεία για να ξέρουμε.idono

delta66
27-02-2009, 15:11
Product Description

Prime™ is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels. Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime™ is non-acidic and will not impact pH. Prime™ will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Περιγραφή προϊόντος.
Το Prime™ είναι ένα πλήρες και συμπυκνωμένο βελτιωτικό για το φρέσκο και αλμυρό νερό.
Αφαιρεί το χλώριο, τη χλωραμινη και την αμμωνία.
Μετατρέπει την αμμωνία σε μια ασφαλή, μη τοξική μορφή που αφαιρείται εύκολα από τη δεξαμενή με το βιολογικό φίλτρο.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια του στρωσίματος των δεξαμενών για να ανακουφίσει από την τοξικότητα της αμμωνίας/νιτρώδους άλατος.
Το Prime™ αποτοξινώνει το νιτρώδες άλας και το νιτρικό άλας, επιτρέποντας στο βιολογικό φίλτρο να τα αφαιρεί αποτελεσματικότερα. Θα αποτοξινώσει επίσης οποιαδήποτε βαριά μέταλλα που βρίσκονται στο νερό βρύσης σε τυπικά επίπεδα συγκέντρωσης.
Το Prime™ προωθεί επίσης την παραγωγή και την αναγέννηση της φυσικης μεμβράνης του ψαριού.
Είναι μη-όξινο και δεν θα επιρρεάσει το pH.
Δεν θα υπενεργοποιήσει τα skimmers.
Χρησιμοποιήστε το στο ξεκίνημα του νέου ενυδρείου και στις αλλαγές νερού.

basilis
27-02-2009, 17:33
Φίλε, delta66 είσαι άψογος!!!36_1_32

South
28-02-2009, 10:54
Product Description

Prime™ is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels. Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime™ is non-acidic and will not impact pH. Prime™ will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Περιγραφή προϊόντος.
Το Prime™ είναι ένα πλήρες και συμπυκνωμένο βελτιωτικό για το φρέσκο και αλμυρό νερό.
Αφαιρεί το χλώριο, τη χλωραμινη και την αμμωνία.
Μετατρέπει την αμμωνία σε μια ασφαλή, μη τοξική μορφή που αφαιρείται εύκολα από τη δεξαμενή με το βιολογικό φίλτρο.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια του στρωσίματος των δεξαμενών για να ανακουφίσει από την τοξικότητα της αμμωνίας/νιτρώδους άλατος.
Το Prime™ αποτοξινώνει το νιτρώδες άλας και το νιτρικό άλας, επιτρέποντας στο βιολογικό φίλτρο να τα αφαιρεί αποτελεσματικότερα. Θα αποτοξινώσει επίσης οποιαδήποτε βαριά μέταλλα που βρίσκονται στο νερό βρύσης σε τυπικά επίπεδα συγκέντρωσης.
Το Prime™ προωθεί επίσης την παραγωγή και την αναγέννηση της φυσικης μεμβράνης του ψαριού.
Είναι μη-όξινο και δεν θα επιρρεάσει το pH.
Δεν θα υπενεργοποιήσει τα skimmers.
Χρησιμοποιήστε το στο ξεκίνημα του νέου ενυδρείου και στις αλλαγές νερού.

thambfriendsiex φίλε Σπύρο είσαι άψογοςclappp