PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φρούτα τρώνε τα δισκάκια;

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-02-2009, 13:08
:63:Καλημέρα. Αν θέλετε μου λέτε τι είδους φρούτα & λαχανικά τρώνε τα δισκάκια & αν χρειάζεται πριν να τα ζεματίσω;xmm
Μπορώ να τους βάλω σπανάκι ή κολοκυθάκι αφού το ζεματίσω σε μικρά κομματάκια το ίδιο & φρούτα οπως μπανάνα ανανά...; η είναι υπερβολή:65:

DIMITRIS K.
18-02-2009, 13:29
Δεν ξέρω κατα πόσο θα δεχτούν την προφή αυτή, πέρα από το σκόρδο. Ως επι το πλείστον είναι σαρκοφάγα ψάρια, αν και τα έχω δει να τσιμπογούν λίγο άλγη από το ενυδρείο που και που!!

tsiro
18-02-2009, 13:32
μονο σαρκοφαγα δεν ειναι!στη φυση τρεφονται κυριως με φρουτα και καρπους που πεφτουν απο τα δεντρα αλλ και με μαλακια και καρκινοειδη εχει ανεβασει ο yiapas μια συνταγη με φρουτα και λαχανικα,μπανανες,παπαγια κτλ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=942

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-02-2009, 13:42
Μια φορά τους έβαλα μπροκολάκι βρασμένο και το τσιμπολογούσαν αρκετά... αλλά δεν το ξαναεπανέλαβα μέχρι να σιγουρευτώ

Diskus Fan
18-02-2009, 13:51
Δεν ξέρω κατα πόσο θα δεχτούν την προφή αυτή, πέρα από το σκόρδο. Ως επι το πλείστον είναι σαρκοφάγα ψάρια, αν και τα έχω δει να τσιμπογούν λίγο άλγη από το ενυδρείο που και που!!

Ελα; Για παρτο παλι απο την αρχη αυτο!!!!doh

DIMITRIS K.
18-02-2009, 13:58
Ελα; Για παρτο παλι απο την αρχη αυτο!!!!doh

Γιατί?xmm
Μάλλον καλύτερα παμφάγοι μιας και καταναλώνουν στην ξηρασία κυρίως έντομα και στην πλημμυρίδα φρούτα. Τουλάχιστον σύμφωνα με το βιβλίο του Bleher!!friends

Diskus Fan
18-02-2009, 14:05
Τωρα το εθεσες καλυτερα.-clappp

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-02-2009, 14:56
Γιατί?xmm
Μάλλον καλύτερα παμφάγοι μιας και καταναλώνουν στην ξηρασία κυρίως έντομα και στην πλημμυρίδα φρούτα. Τουλάχιστον σύμφωνα με το βιβλίο του Bleher!!friends
Δηλαδή αν τους ρίξεις ένα εντομο μέσα ζωντανό θα το φάνε; Δεν θα τους βλάψει;

DIMITRIS K.
18-02-2009, 15:30
Δηλαδή αν τους ρίξεις ένα εντομο μέσα ζωντανό θα το φάνε; Δεν θα τους βλάψει;

Δεν νομίζω να τους βλάψει, αλλά δεν νομίζω και να το φάνε, τουλάχιστον οι εκτροφής, που έχουν μάθει αλλιώς. Έτυχε να δω ένα κουνούπι να πεφτει στο ενυδρείο και μια χαρά το τσάκισε ο μεγάλος!!!whistle

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
18-02-2009, 15:36
Το καλοκαιράκι ολο και κάποιο κουνούπι θα πέσει που θα πάει... θα το δω και αυτό!

mios
18-02-2009, 16:10
Οι δικοί μου(κάποιοι) πάντως τρώνε μπανάνα και μάνκγο .Η μπανάνα λιωμένη και πατημένη (με το χέρι) και το μάνγκο κομμένο flakes

yiapas
18-02-2009, 18:20
μονο σαρκοφαγα δεν ειναι!στη φυση τρεφονται κυριως με φρουτα και καρπους που πεφτουν απο τα δεντρα αλλ και με μαλακια και καρκινοειδη εχει ανεβασει ο yiapas μια συνταγη με φρουτα και λαχανικα,μπανανες,παπαγια κτλ
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=942

0020

να πώ οτι την συγκεκριμένη τροφή οι παλιοί δίσκοι ειχαν φτάσει στο σημείο να την ξεσκίζουν οπως καμια άλλη τροφή
αλλά μέχρι να τους την "επιβάλω" στην διατροφή τους μου έβγαλαν
το λάδι οι άτιμοι

basilis
18-02-2009, 19:15
0020

να πώ οτι την συγκεκριμένη τροφή οι παλιοί δίσκοι ειχαν φτάσει στο σημείο να την ξεσκίζουν οπως καμια άλλη τροφή
αλλά μέχρι να τους την "επιβάλω" στην διατροφή τους μου έβγαλαν
το λάδι οι άτιμοι

Eμένα την τίμησαν και συνεχείζουν να την τιμούν απο την πρώτη στιγμή, με την διαφορά οτι είχα προσθέση και γαρίδα κατεψυγμένη, σε ποσοστό 50%, και fd brine shrimp της tropical (αποξυραμένη γαρίδα) για να ενισχυθεί τόσο σε ποιότητα, οσο και σε γεύση. Γιατί όπως και να το κάνουμε άλλη η γεύση της γαρίδας, κι άλλη του αρακά.

Jeepas
11-05-2009, 22:36
Οι δικοί μου(κάποιοι) πάντως τρώνε μπανάνα ...

Σήμερα που το δοκίμασα...δεν απέδωσε (παρόλο που είχαν μείνει 5 ολόκληρες ώρες νηστικοί). Καλά "φρούτα" είναι... θέλουν λιχουδιές μου φαίνεται.
Αύριο θα δοκιμάσω φραουλίτσα

Genirous
12-05-2009, 08:25
Χρήστο έκοψες τη μπανάνα σε μικρά κομματάκια?

Jeepas
12-05-2009, 08:52
Καταρχήν να σου πω ότι "πιάστηκα" από την κουβέντα που κάναμε εχθές στο board και είπες να απλοποιούμε τα πράγματα (μπορεί να πήρα λάθος κατεύθυνση, όμως μου φάνηκε λογικό). Προσπάθησα δλδ αντί να φτιάξω (ΟΚ πλάκα κάνω) μια τροφή 100% φυτική, να δώσω κάτι απευθείας χωρίς επεξεργασία.
Διάβασα λοιπόν to post με τη λιωμένη μπανάνα και έκανα ακριβώς το ίδιο. Δλδ την έλιωσα με το χέρι (μικρά κομματάκια) και τους την "πάσαρα". Αρχικά έδειξαν ενδιαφέρον, μαζεύτηκαν, τσίμπησαν, ξανατσίμπησαν και τέλος απομακρύνθηκαν (να πω εδώ ότι 3 μικρά κομματάκια, έμειναν μέσα και ΔΕΝ τα έβγαλα-το γράφω μπας και επιβαρύνεται πολύ το νερό...idono).
Συνήθως τρώνε (3-4 διαφορετικά είδη) pellets,bits,flakes και φυσικά ...λιχουδιές κατεψυγμένες.
Σήμερα όντως σκέφτομαι να δοκιμάσω φράουλα. Πιστεύειες ότι κάνω κάποιο λάθος ή είναι θέμα συνήθειας? Να δοκιμάσω κάποιο άλλο φρούτο στα "φρουτάκια" μου?

Genirous
12-05-2009, 09:14
Πιστεύω ότι θέλει υπομονή, επιμονή και χρόνο για να συνηθίσουν οι δίσκοι να δέχονται τέτοιες τροφές. Το νερό επιβαρύνεται αρκετά από φρούτα που δεν καταναλώνονται, οπότε καλό είναι να αφαιρείς ότι μένει στο νερό!

Jeepas
12-05-2009, 09:21
OK.
Θα συνεχίσω τις προσπάθειες (με μπανάνα και άλλα φρούτα) και ότι ΔΕΝ... θα το αφαιρώ.

yiapas
12-05-2009, 09:23
χρήστο όντως θέλει επιμονή....
κάνε το σύστημα της μίξης...δηλαδή πολτοποιημένο φρούτο σε bits για να πέρνουν την μυρωδιά και την γευση και σιγά σιγά αυξάνεις την ποσότητα του
φρούτου και μειώνεις τα μπιτς

Jeepas
12-05-2009, 09:31
Γιάννη, sorry, ξέχασα να το γράψω... Το δοκίμασα εχθές μετά την σκέτη μπανάνα. Ανακάτεψα 4-5 bits με λιωμένη μπανανα και τι έκαναν? Τα πιπιλάγανε, φτύναν την μπανάνα, περίμεναν λίγο να "φουσκώσουν" τα bits με νερό και μετά από κάνα 5άλεπτο τα έτρωγαν. Ήταν όμως ευδιάκριτο ότι ΔΕΝ πήγαιναν για την μπανάνα. Όμως είναι μια καλή μέθοδος. Ίσως σιγά-σιγά να τρώνε όλο και μεγαλύτερη ποσότητα φρούτου. Το όλο εγχείρημα θα επαναληφθεί με ΜΙΞΗ φρούτων για ένα διάστημα και βλέπουμε.

Genirous
12-05-2009, 09:37
Αν κάνεις μίξη φρούτων θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ζελατίνη ζαχαροπλαστικής και κατάψυξη, αλλιώς με το που θα μπαίνει η τροφή στο νερό θα διαλύεται... Κάνε δοκιμές πρώτα και με άλλα φρούτα να δεις μήπως έχουν κάποια ''προτίμηση''!

Jeepas
12-05-2009, 09:45
Εγώ έλεγα λιωμένα στο χέρι (όχι ζουμιά, πατημένα ας πούμε) για να αποφύγω την ζελατίνη/κατάψυξη. Ούτως ή άλλως αν τα bits παπαριάσουν στους χυμούς, όλο και κάτι θα πάρουν από τις γεύσεις μπας και τελικά φάνε. Όμως ταυτόχρονα θα το κάνω και έτσι που λες με σκέτο φρούτο. thamb