PDA

Επιστροφή στο Forum : ανθρακας

orck
13-02-2009, 20:07
εχω ακουσει δυο διαφορετικες εκδοχες σχετικα με τον ανθρακα

1) τον ανθρακα τον βαζουμε στο ενυδρειο και μετα απο λιγο καιρο τον αφαιρουμε, θεωρουμε οτι οσες ουσιες μπορουσε να τραβηξει το εχει κανει μεσα σε 3-4 ημερες, μετα απο αυτην την περιοδο τον αφαιρουμε και τον πεταμε (γιατι αν μεινει και αλλο μεσα θα επιστρεψει στο νερο παλι οτι εχει ηδη αποροφησει
2) τον ανθρακα τον βαζουμε στο ενυδρειο, τις πρωτες ημερες τραβαει οτι μπορει, μετα απο αυτην την περιοδο χανει τις ιδιοτητες του και γινεται ενα απλο βιολογικο σφουγγαρι

εσεις ποιο θεωρειται σωστω;

ChristosP
13-02-2009, 20:46
Ο ανθρακας ότι χημικό έχει το νερό το τραβάει σε 3-4 μέρες όμως δεν ισχύει ότι μετά πρέπει να τον πετάξουμε . Δεν επιστρέφει πίσω ότι έχει κρατήση αυτό ήταν τα παλιά τα χρόνια και βεβαια εξαρτάται και από τον άνθρακα υπάρχει άνθρακας 5€ και για την ίδια ποσότητα 20 €. Οι ακριβες μάρκες ανθρακα κρατάνε 4-6 εβδομάδες .

Ο ανθρακας βοηθάει έμεσα σε νέα ενυδρεία μαζεύοντας τα οργανικά( πχ. ουρία) που διασπώνται σε αμμωνία .

DIMITRIS K.
13-02-2009, 20:48
Αν αφήσεις τον άνθρακα μέσα για πολύ καιρό, θ' αρχίσει να ξερνάει ό,τι έχει "απορροφήσει"..

ChristosP
13-02-2009, 20:54
Δεν το ξέρω αυτό αλλά τι εννοείς πολύ καιρό?

DIMITRIS K.
13-02-2009, 22:26
Δεν το ξέρω αυτό αλλά τι εννοείς πολύ καιρό?

Να σου πω δεν μου έχει τύχει ποτέ. Αλλά φαντάζομαι ότι εξαρτάται από το πόσο επιβαρυμένο είναι ένα ενυδρείο με "χημικά". Μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί σε 15 μέρες..

yiapas
13-02-2009, 22:26
δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε την χρονική περίοδο της δράσης του
ενεργού άνθρακα, γιατί απλά δεν ξέρουμε κάθε φορά τι ουσίες απορροφά
και σε τί συγκεντρώσεις

edit
....ώπ τώρα το είδα

Να σου πω δεν μου έχει τύχει ποτέ. Αλλά φαντάζομαι ότι εξαρτάται από το πόσο επιβαρυμένο είναι ένα ενυδρείο με "χημικά". Μπορεί σε 2 μήνες, μπορεί σε 15 μέρες..

άρα συμφωνώ με τον Δημήτρη

Γιάννης
13-02-2009, 22:33
Ο ενεργός άνθρακας από ότι έχω ακούσει κρατάει περίπου 6 μήνες,δεν αποβάλει τις ουσίες που έχει δεσμεύσει,αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι σε κάποιες οριακές συνθήκες ΡΗ μπορεί να αποβάλει κάποιες από αυτές.
Αν ο άνθρακας μπορούσε να αποβάλει ότι έχει κρατήσει,τότε δεν θα αγοράζαμε πότε νέο αλλά θα υπήρχε κάποια διαδικασία που θα απέβαλε τα παρακρατηθέντα στοιχεία και θα μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε εκ νέου.
Ίσως να ξεφεύγω από το θέμα,αλλά έχω ένα ερώτημα:
Πρέπει να χρησιμοποιούμε άνθρακα με τους δίσκους;
Διάβαζα σήμερα κάπου ότι ενοχοποιείται για την εμφάνιση Hole In Τhe Head,και αυτό διότι παρακρατεί πολύτιμα ιχνοστοιχεία από το νερό.

δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε την χρονική περίοδο της δράσης του
ενεργού άνθρακα, γιατί απλά δεν ξέρουμε κάθε φορά τι ουσίες απορροφά
και σε τί συγκεντρώσεις
Το εξάμηνο που γράφω φαντάζομαι ότι αναφέρεται σε μια λογική χρήση.

yiapas
13-02-2009, 23:00
Αν ο άνθρακας μπορούσε να αποβάλει ότι έχει κρατήσει,τότε δεν θα αγοράζαμε πότε νέο αλλά θα υπήρχε κάποια διαδικασία που θα απέβαλε τα παρακρατηθέντα στοιχεία και θα μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε εκ νέου.
και να το πετύχεις αυτό με κάποιο τρόπο χάνει τις απορροφητικές ιδιότητες
που έχει μετά απο την ενεργοποίησει του
η οποία είναι η τοποθέτηση του σε υγρό στοιχείο

Ίσως να ξεφεύγω από το θέμα,αλλά έχω ένα ερώτημα:
Πρέπει να χρησιμοποιούμε άνθρακα με τους δίσκους;
Διάβαζα σήμερα κάπου ότι ενοχοποιείται για την εμφάνιση Hole In Τhe Head,και αυτό διότι παρακρατεί πολύτιμα ιχνοστοιχεία από το νερό.

εφόσον η νόσο HITH ωφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην έλλειψη ιχνοστοιχείων και ο άνθρακας απορροφά και ιχνοστοιχεία
μπορεί να συσχετίζεται(γνώμη μου πάντα)

Jonny
14-02-2009, 12:49
Ο άνθρακας που αγοράζουμε θα πρέπει να είναι της καλύτερης ποιότητας και όχι φτηνιάρικος γιατί ο φτηνός και μικρή απορροφητικότητα έχει και τα αποβάλει γρηγορότερα και να μένει στο ενυδρείο άσχετα με το τι αναφέρουν οι εταιρείες μέχρι 15 μέρες το πολύ, σε αυτό το διάστημα έχει κάνει την δουλεία του.iex

Μόνιμη χρήση πέραν των θαλασσινών ενυδρείων δεν συνιστάται.

Diskus Fan
14-02-2009, 17:11
Εγω τον χρησιμοποιω μονο για μικρο διαστημα (24-48 ωρες). Εκτος απο την ουρια, χλωριο και αλλα "κακα" στοιχεια του νερου, τραβαει και "χρησιμα" οποτε .................ξουτ.-emot67

stavaigi
14-02-2009, 17:20
ο ανθρακας οπως ανεφεραν οι προλαλησαντες κραταει και τα ιχνοστοιχεια που εμεις προσθετουμε αρα δεν εχει κανενα νοημα να τον βαζουμε συνεχεια ! ισχυει οτι καποια στιγμη θα αρχισει να αποβαλει οτι εχει αποροφηθει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ( ο χρονος διαρκειας του ειναι αναλογος με τα φορτια του ενυδρειου και την ποιοτητα του ανθρακα)
για μενα η χρηση του ανθρακα ειναι χρησιμη μονο σε ενα φρεσκοστημενο ενυδρειο και μετα απο καποια θεραπεια με φαρμακο ( μακρυα απο εμας)!

τωρα στην μονιμη χρηση του σε αλμυρο( αν και δεν μας αφορα) ουτε εκει την βρισκω απαραιτητη γιατι στο αλμυρο ειναι μεγαλητερες οι ποσοτητες ιχνοστοιχειων και διαφορων ζουμιων που προσθετουμε και ο ανθρακας καραταει ενα μεγαλο ποσοστο!

orck
14-02-2009, 20:12
δηλαδη κανεις δεν θεωρει σωστη την θεωρια οτι εαν μεινει μεσα (πχ τα μαυρα σφουγγαρια της juwel που ειναι ανθρακας) πεισσοτερο χρονικο διαστημα απο το κανονικο θα μετατραπει απλα σε βιολογικο σφουγγαρι;

Yiannis59
14-02-2009, 20:55
δηλαδη κανεις δεν θεωρει σωστη την θεωρια οτι εαν μεινει μεσα (πχ τα μαυρα σφουγγαρια της juwel που ειναι ανθρακας) πεισσοτερο χρονικο διαστημα απο το κανονικο θα μετατραπει απλα σε βιολογικο σφουγγαρι;

Εγω συμφωνώ και ο ανθρακας θα αποκτησει βιολογια, δεν ξερω ομως τι παιζει με την τεχνολογια σημερα (για τον ανθρακα παντα) αλλα παλια μετα απο καπιο χρονο αν εμενε μεσα οτι ειχε τραβηξει το ξερναγε πισω

Ασε που τον βαζαμε και στον φουρνο για να ξαναγινει ενεργος (τωρα αν γινοταν η οχι ο θεος ξερει ετσι κυκλοφορουσε τοτε)

yiapas
14-02-2009, 21:14
Ασε που τον βαζαμε και στον φουρνο για να ξαναγινει ενεργος (τωρα αν γινοταν η οχι ο θεος ξερει ετσι κυκλοφορουσε τοτε)
αυτό που έχω διαβάσει είναι οτι
η μέθοδος που περνά ο άνθρακας για να αποκτήσει πόρους ικανούς να τραβήξουν τοξικές ουσίες
είναι η έκθεση του σε υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες!!!
τώρα αν επανεργοποιήται με αυτον τον τρόπο δεν ξέρω

Jonny
15-02-2009, 09:54
Πλέον γίνεται στον μικροκυμάτων αυτή η διαδικασία και αρκετές εταιρίες έχουν τέτοιο άνθρακα.........τώρα αν δουλεύει idono

DIMITRIS K.
15-02-2009, 10:33
"Physical reactivation: The precursor is developed into activated carbons using gases. This is generally done by using one or a combination of the following processes:

* Carbonization: Material with carbon content is pyrolyzed at temperatures in the range 600-900 °C, in absence of air (usually in inert atmosphere with gases like argon or nitrogen)
* Activation/Oxidation: Raw material or carbonised material is exposed to oxidizing atmospheres (carbon dioxide, oxygen, or steam) at temperatures above 250 °C, usually in the temperature range of 600-1200 °C."

Αν κρίνω από αυτά, χλωμό το κόβω να γίνεται κάτι σοβαρό με το φούρνο μικροκυμάτων!!

yiapas
16-02-2009, 14:22
το κάθε υλικό που μένει στο φίλτρο απο την στιγμή που έχει πόρους
ή σχηματίζει κοιλότητες αποκτά κάποια στιγμή βιολογία
το θέμα είναι πόσο πολύ χώρο δίνει σε αυτες τις αποικίες
αν ο άνθρακας σε σφουγγάρι(που για μένα ανθρακας σε σφουγγάρι ΔΕΝ είναι άνθρακας...απλά μία π@π@ρια) ή οτιδήποτε σφουγγάρι μείνει αρκετό καιρό
σε φίλτρο καταλήγει να είναι βιολογικό