PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδιάβροχοι ανεμιστήρες

DIMITRIS K.
10-02-2009, 13:50
Θέλω να φτιάξω το καπάκι του ενυδρείου έτσι, ώστε οι ανεμιστήρες να είναι από τη μέσα μεριά, για να μην φαίνονται. Φυσικά με την εξάτμιση να κολλάει το νερό στο καπάκι και φυσικά στους ανεμιστήρες, κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο, αν δεν είχα βρεί αυτούς (http://www.epn-online.com/page/15911/waterproof-fans.html)!!! Λέω να παραγγείλω 3, μιας και έχω βρει και μαγαζί, που κάνεις αγορές.

Περιττό να αναφέρω ότι μπορώ να δω και για μαζική παραγγελία!!!

Παράγγειλα σήμερα 3 για το καινούργιο ενυδρείο, που ΘΑ στήσω, όταν ΘΑ έρθει το έπιπλο (το λέω γιατί βαρέθηκα να περιμένω36_1_32)!!!! Όταν έρθουν θα σας πω εντυπώσεις. Είναι δηλωμένο ως IP55, που σημαίνει ότι αντέχει και με το παραπάνω την υγρασία, που συσσωρεύεται!!!

Genirous
11-02-2009, 14:41
Δημήτρη στο δικό μου ενυδρείο έχω βάλει απλά ανεμιστηράκια (όχι αδιάβροχα) και τα έχω προσαρμόσει από το μέσα μέρος των καπακιών. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αυτά και ούτε βλέπω να επηρεάζονται από την υγρασία και αυτό γιατί υποθέτω πως αυτή (η υγρασία) βρίσκει διέξοδο από τις τρύπες των ανεμιστήρων...xmm

Όμως καλά κάνεις που προτιμάς τα στεγανά! thamb

DIMITRIS K.
11-02-2009, 14:45
Δημήτρη στο δικό μου ενυδρείο έχω βάλει απλά ανεμιστηράκια (όχι αδιάβροχα) και τα έχω προσαρμόσει από το μέσα μέρος των καπακιών. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αυτά και ούτε βλέπω να επηρεάζονται από την υγρασία και αυτό γιατί υποθέτω πως αυτή (η υγρασία) βρίσκει διέξοδο από τις τρύπες των ανεμιστήρων...xmm

Τα αγόρασα, αφενός να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μιας και πρόκειται για ρεύμα (άσχετα αν είναι λίγα volt) και αφετέρου γιατί στα δικά μου, αν και απέξω έχω παρατηρήσει την υγρασία να συσσωρεύεται κι επάνω τους. Για να πω την αλήθεια, λειτουργούν μια χαρά, αλλά "φυλάω τα ρούχα μου"!!!friends

Genirous
11-02-2009, 15:02
Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να καεί το δευτερεύον του μετασχηματιστή! iex

delta66
12-02-2009, 08:47

Ακριβως τα ιδια εχω να πω.friends
Ειναι λιγο υπερβολη πιστευω το ολο θεμα.
Επισης με τη ζεστη το καλοκαιρι δεν θα υπαρχει καθολου υγρασια στο καπακι (και στα ανεμηστηρακια) αφου θα εξατμιζεται αμεσως.
Το χειμωνα θα το δεις μονο αυτο, αλλα και παλι ή δεν ασχολεισαι ή αν θελει καποιος μπορει να εχει δυο καπακια ενα με ανεμιστηρια και ενα χωρις. (αναλογα το ενυδρειο, πχ στο juwel με τα flaps βολευει)
Δημητρη να προσεξεις και τις αλλες προδιαγραφες του αδιαβροχου, να σου προσφερει δλδ την απαραιτητη ψυξη χωρις θορυβο που ειναι πιο σημαντικες.

μερικες φωτο απο τα ανεμιστηρακια που εχω μεσα στο ενυδρειο χωρις προβλημα:
φωτο1 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180059.jpg)
φωτο2 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180056.jpg)
φωτο3 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180055.jpg)
φωτο4 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180054.jpg)

Genirous
12-02-2009, 09:01
Επισης με τη ζεστη το καλοκαιρι δεν θα υπαρχει καθολου υγρασια στο καπακι (και στα ανεμηστηρακια) αφου θα εξατμιζεται αμεσως.
Το χειμωνα θα το δεις μονο αυτο, αλλα και παλι ή δεν ασχολεισαι ή αν θελει καποιος μπορει να εχει δυο καπακια ενα με ανεμιστηρια και ενα χωρις. (αναλογα το ενυδρειο, πχ στο juwel με τα flaps βολευει)Πάντως αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχω εξάτμιση και το χειμώνα...doh

delta66
12-02-2009, 09:16
Πάντως αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχω εξάτμιση και το χειμώνα...doh

Αυτο εννοειται.
Οπως λεω πιο πανω, το χειμωνα τη βλεπουμε αφου μενει στο καπακι απο κατω (και στα ανεμιστηρακια), ενω το καλοκαιρι στεγνωνει αμεσως.

DIMITRIS K.
12-02-2009, 09:21
Το καλοκαίρι, επειδή δουλεύουν και οι ανεμιστήρες, όντως δεν συσσωρεύεται υγρασία στα καπάκια. Το χειμώνα όμως τρέχει νερό, μόλις το ανοίξεις. Μάλιστα έχει τύχει ν' ανοίξω το πίσω καπάκι και το νερό να τρέχει μέσα από τους ανεμιστήρες!!!dead:

Επειδή δεν ήθελα να μπλέξω στη "μανούρα" των 2 καπακιών, όχι μόνο κατασκευή, βάψιμο κλπ αλλά και βάλε βγάλε, προτιμησα να τρυπήσω το μαμίσιο καπάκι με τους ανεμιστήρες από μέσα και από πάνω μια μαύρη σίτα, για να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα. Και αφού βρήκα αδιάβροχους, τους προτίμησα, αν και έκαναν κάτιτις παραπάνω, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ο θόρυβος, που βγάζουν είναι 20db!!

loris
12-02-2009, 09:24
Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται...
Εγω εχω σκοπο να μην βαλω καθολου...γιατι νομιζω οτι το ενυδρειο μου δεν θα αναπτηξει μεγαλες θερμοκρασιες...
ειμαι ειδη στους 29,να παει 30...
Μην ξεχναμε την θεσει που εχουμε τοποθετισει το ενυδρειο μας...αν ειναι σκιερη ή οχι...
Εχοντας εμπειρια με απλα ανεμιστηρακια...δουλευουν μια χαρα χωρις προβλημα...αυτο που κοιτας ειναι να ειναι ησυχα για τους θορυβους....

delta66
12-02-2009, 09:27
Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται.......
thamb

Μιλαμε γενικα τωρα.

Genirous
12-02-2009, 09:28
Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!

Τα στεγανά ανεμιστηράκια παραμένουν τεχνικά η πιο σωστή λύση! 18_1_35

Τα ανεμιστηρακια τι τα θελετε αφου στο Βιοτοπικα δεν χρειαζεται...
Εγω εχω σκοπο να μην βαλω καθολου...γιατι νομιζω οτι το ενυδρειο μου δεν θα αναπτηξει μεγαλες θερμοκρασιες...
ειμαι ειδη στους 29,να παει 30...
Μην ξεχναμε την θεσει που εχουμε τοποθετισει το ενυδρειο μας...αν ειναι σκιερη ή οχι...
Εχοντας εμπειρια με απλα ανεμιστηρακια...δουλευουν μια χαρα χωρις προβλημα...αυτο που κοιτας ειναι να ειναι ησυχα για τους θορυβους....Γρηγόρη το καλοκαίρι η θερμοκρασία είναι περίπου 31-33 μπορεί και 34 βαθμούς χωρίς ανεμιστηράκια...

DIMITRIS K.
12-02-2009, 09:30
Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!

Τι σκ@τ@, ακόμα κι εκεί γκαντέμην ήμουν??wallwall

delta66
12-02-2009, 09:39
Πάντως -και κατά ένα περίεργο λόγο- τα ανεμιστηράκια δε γεμίζουν υγρασία ούτε το χειμώνα, παρόλο που είναι από μέσα από το καπάκι!....

Να πω την αληθεια ουτε και στα δικα μου ανεμηστηρια υπαρχει υγρασια αλλα ελεγα αφου γεμιζει στων φιλων, κατι διαφορετικο θα "παιζει" στο θεμα του εξαερισμου του ενυδρειου και μαζευεται υγρασια στα φτερα τους.
Μαλλον το "ανοιγμα" των ανεμιστηρων βοηθαει ακριβως για την μη συσσωρευση υγρασιας στο ιδιο το ανεμηστηρακι.
Κατω απο το καπακι ομως εχω υγρασια.

DIMITRIS K.
12-02-2009, 09:48
Δεν ξέρω αν το παθαίνουν κι άλλοι, αλλά σ' εμένα συμβαίνει το εξής: Η υγρασία πηγαίνει ακόμα και στην πάνω μεριά των ανεμιστήρων. Μάλιστα αν υπάρχει συσσωρευμένη σκόνη, εξαιρίας της λειτουργίας τους, σε συνδιασμό με την υγρασία, που μαζεύεται, δημιουργεί ένα πολύ "ωραίο" αποτέλεσμα μπίχλας!!!

Επειδή βέβαια η στάθμη του νερού είναι 1-2 εκατοστά πάνω από τη γραμμή του ΜΑΧ, που έχουν τα juwel, δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό ρόλο, αν και κάπου είχα διαβάσει ότι η γραμμή έχει να κάνει μόνο με το εσωτερικό φίλτρο..

Μόλις γυρίσω από τη δουλειά, θα σας βγάλω φωτο να δείτε τι γίνεται!!

loris
12-02-2009, 10:16

Τα στεγανά ανεμιστηράκια παραμένουν τεχνικά η πιο σωστή λύση! 18_1_35

Γρηγόρη το καλοκαίρι η θερμοκρασία είναι περίπου 31-33 μπορεί και 34 βαθμούς χωρίς ανεμιστηράκια...

Γιωργο αυτο συμβαινει και οταν απενεργοποιης το θαρμοστατη;
Το εχεις τσεκαρει δηλαδη...

DIMITRIS K.
12-02-2009, 10:20
Ακριβως τα ιδια εχω να πω.friends
Ειναι λιγο υπερβολη πιστευω το ολο θεμα.
Το χειμωνα θα το δεις μονο αυτο, αλλα και παλι ή δεν ασχολεισαι ή αν θελει καποιος μπορει να εχει δυο καπακια ενα με ανεμιστηρια και ενα χωρις. (αναλογα το ενυδρειο, πχ στο juwel με τα flaps βολευει)
Δημητρη να προσεξεις και τις αλλες προδιαγραφες του αδιαβροχου, να σου προσφερει δλδ την απαραιτητη ψυξη χωρις θορυβο που ειναι πιο σημαντικες.

μερικες φωτο απο τα ανεμιστηρακια που εχω μεσα στο ενυδρειο χωρις προβλημα:
φωτο1 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180059.jpg)
φωτο2 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180056.jpg)
φωτο3 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180055.jpg)
φωτο4 (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/temperature%20controller/aRIO180054.jpg)

Τα καπάκια απο πάνω από τους ανεμιστήρες είναι φίλτρα σκόνης ή fan guards???

Genirous
12-02-2009, 10:22
Γιωργο αυτο συμβαινει και οταν απενεργοποιης το θαρμοστατη;
Το εχεις τσεκαρει δηλαδη...Το έχω τσεκάρει σε 400 λίτρα ενυδρείο χωρίς ανεμιστηράκια και χωρίς αντιστάσεις... iex

Yiannis59
12-02-2009, 15:15
το ναι που κολλα ωρε αϊτέ μου στο φίλτρα η στο fan guard :lllll:

DIMITRIS K.
12-02-2009, 15:20
το ναι που κολλα ωρε αϊτέ μου στο φίλτρα η στο fan guard :lllll:

Μάλλον εννοεί φίλτρα!!!friends

orck
17-02-2009, 14:55
Δυο ερωτησεις
ποσο κανουν αυτα τα αδιαβροχα ανεμηστηρακια;
γιατι στο βιοτοπικο δεν θα εχει προβλημα θερμοκρασιας;

Νηκο, μιπος σαι χαλαη που κε αιγο δαιν γραφο σοστα;

DIMITRIS K.
17-02-2009, 15:01
Δυο ερωτησεις
ποσο κανουν αυτα τα αδιαβροχα ανεμηστηρακια;

16€ το ένα περίπου! Είναι λιγο τσιμπημένα!!