PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα αβγά αν είναι ασπρα απαρχής σημαίνει ότι είναι νεκρά;

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
05-02-2009, 12:53
Καλημέρα. Θα ηθελα να μου πείτε όταν τα αβγά γεννιούνται άσπρα-μπεζ είναι αχρηστα;
Πριν δύο μέρες ξαναγέννησαν και μετά από δύο μέρες δηλαδή σήμερα το πρωί είχαν φαγωθεί. Κάθε 10 ημέρες θα γεννάνε θα τα τρώνε και άντε πάλι; Είναι ζευγάρι γιατί είδα τα οργανα αναπαραγωγής την ώρα που γεννούσαν & κατάλαβα ποιο είναι αρσενικό & ποιο θηλυκό. Το ένα ήταν μεγάλο και το άλλο μικρούλη....
Αυτό με το μεγάλο γεννούσε και μετά πήγαινε το άλλο & τα γονιμοποιούσε.
Ο αρσενικός μετά από μετά από κάποιες ώρες πηγαινε για φαί ενώ η θηλ. οχι.
Την άλλη μέρα απλά φύλαγε να μην πλησιάσει κανείς & πηγαινοερχόταν. Η θηλυκιά νηστική και δίπλα στα αβγά. Μέχρι που σήμερα το πρωί ενώ τους είχα αφήσει φως δεν βρήκα ούτε ένα αβγουλάκι. Πάμε για άλλα...

Yiannis59
05-02-2009, 13:10
Σταματια αυτο το εργο το βλεπω απο συγκεκριμενο ζευγαρι για σχεδον δυο χρονια καθε εβδομαδα (για αυτο εξελισσω το τεχνητο μεγαλωμα)
Τωρα για τα αυγα μην ανησυχεις αναλογα το ψαρι κατα την πρωτη μερα εχουν διαφορες αποχρωσεις.
Τα χαλασμενα γινονται κατασπρα σα βαμβακι απο τη δευτερη μερα και μετα την τριτη μερα αρχιζουν να σκανε ουριτσες στα καλα και σε ακομα τρεις μερες κολυμπουν ελευθερα, συνηθως την τεταρτη με πεμπτη μερα οι γονεις τα μετακινουν σε μερος που αυτοι κρινουν οτι ειναι πιο ασφαλες (οχι ομως και παντα)

loris
05-02-2009, 13:44
Μετα απο την Πεμπτη μερα boss;
Τι γινεται στη συνεχεια...!

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
05-02-2009, 13:51
Αυτή τη φορά τα κράτησαν μια μέρα παραπάνω... Κάτι είναι κ αυτό. Σήμερα η θηλυκιά κοίταζε το ξύλο που ήταν χωρίς αβγά... Τι περίεργο ερχόταν κ ο αρσενικός που κ που για συμπαράσταση... Μήπως τα σαλιγκαράκια τα τρώνε; Υπάρχει τέτοια περίπτωση

Yiannis59
05-02-2009, 13:59
Αχουυυυ!!!!! θελει να του πω παραμυθάκι για να κοιμηθεί ο κοντορεβυθουλης ne55
Τι θελεις να γινει μετα ωρε, κολυμπούν ελεύθερα τρώνε και οπως ολα τα μικρα σαν και σενα αμα τρωνε ολο το φαι τους μεγαλωνουν και γινονται πιατελλες, στην περιπτωση σου τριφυλλη ντουλαπα (δε σε ειπα χοντρο)ne55

Diskus Fan
05-02-2009, 16:26

dohΜαζευτε τον!!!!wall
Εδω Μπαμπι .........μηπως επρεπε να βαλεις ερωτηματικο στο τελος αντι για θαυμαστικο;baeh:

Σταματια αυτο το εργο το βλεπω απο συγκεκριμενο ζευγαρι για σχεδον δυο χρονια καθε εβδομαδα (για αυτο εξελισσω το τεχνητο μεγαλωμα)
Τωρα για τα αυγα μην ανησυχεις αναλογα το ψαρι κατα την πρωτη μερα εχουν διαφορες αποχρωσεις.
Τα χαλασμενα γινονται κατασπρα σα βαμβακι οχι ολα
απο τη δευτερη μερα και μετα την τριτη μερα αρχιζουν να σκανε ουριτσες 72 ωρες
στα καλα και σε ακομα τρεις μερες κολυμπουν ελευθερα,αλλες 72 περιπου ωρες
συνηθως την τεταρτη με πεμπτη μερα οι γονεις τα μετακινουν σε αρκετες περιπτωσεις τα μετακινουν αμεσως μολις βγουν οι ουριτσες και τους αλλαζουν μερος οποιαδηποτε στιγμη νομιζουν οτι χρειαζεται. Εγω κανοντας αλλαγη νερου εχω δει να τα πηγαινουν πιο χαμηλα και μολις η σταθμη παει στη θεση της παλι πανω
σε μερος που αυτοι κρινουν οτι ειναι πιο ασφαλες (οχι ομως και παντα)

Μερικες ενστασεις .....friends

mios
05-02-2009, 20:57
Απορρίπτονται !!!
Ξέρω τι θα πει : " το κάνουν την 5η μέρα ,το μεσημέρι ,συνήθως με χαμηλό βαρομετρικό..."

Diskus Fan
05-02-2009, 21:01
Απορρίπτονται !!!
Ξέρω τι θα πει : " το κάνουν την 5η μέρα ,το μεσημέρι ,συνήθως με χαμηλό βαρομετρικό..."

Λιγο πιο σαφης;:65:

Yiannis59
05-02-2009, 21:03
παλι θελεις να στο κανουμε κρεμα βαλε και λιγο το μυαλο σου να δουλεψει baeh: