PDA

Επιστροφή στο Forum : Rio 240 (Μέτα το στρώσιμο και με κατοίκους)

ace
27-01-2009, 20:50
Με μερικές αλλαγές και αφού μπήκαν και ψάρια , ορίστε το αποτέλεσμα!

Υ.Γ. Για να προλάβω μερικούς τα σκαλάρια τα έχω δύο χρόνια , είναι ζευγάρι , και έχουν μεγαλώσει μαζί με κοπαδόψαρα και είναι εντελώς ήρεμα!

Yiannis59
27-01-2009, 21:05
ωρε μας προλαβες δεν λεω ειμαι και στραβουλιακας αλλα πλατι με σκαλαρια ;;; μην το δει το βαφτηστηρι γιατι θα εχουμε παρτι.
Παντως απο εμφανιση σκιζει goodgood

andrikos
27-01-2009, 21:08
Πολύ όμορφο το ενυδρειο σου και στημένο με άποψη! like-it
Μου αρέσει ιδιαιτερα το κοκκινο φυτο...αλλα πλατυ με σκαλαρια ;;;

Jonny
27-01-2009, 21:29
Ωραίο το στήσιμο σου και με την ανάπτυξη των φυτών θα δείξει υπέροχο c003, αλλά επειδή σε κόβω για Αmano Fun δεν ακολούθησες βασικό του κανόνα "όχι συμμετρικά στημένα ενυδρεία" δηλαδή ωραίο το λευκό το ποταμάκι αλλά όχι στο κέντρο του ενυδρείου ήθελε ένα κλίκ αριστερά ή δεξιά έτσι ώστε να χωρίζει το ενυδρείο σε 1/3 και 2/3, θα έδινε καλύτερη οπτική έτσι.thamb

Για τα ψάρια σε αφήνω στα έμπειρα χέρια του Discus Fun....:lllll::lllll::lllll:

yiapas
27-01-2009, 22:21
και εμένα μ'αρέσει το ενυδρείο σου πολύ :score:
η άσπρη άμμο είναι όλα τα λεφτά

mios
27-01-2009, 23:45
Ωραίο !
Τα φυτά στην πίσω δεξιά γωνία τα έχεις καιρό μέσα ? Σαν να μου κάνουν για είδος "δράκαινας" (επιστημονικά δεν ξέρω).Αν όντως είναι δεν μένουν μόνιμα στο νερό xmm

Diskus Fan
28-01-2009, 00:00
Ωραίο !
Τα φυτά στην πίσω δεξιά γωνία τα έχεις καιρό μέσα ? Σαν να μου κάνουν για είδος "δράκαινας" (επιστημονικά δεν ξέρω).Αν όντως είναι δεν μένουν μόνιμα στο νερό xmm

Acorus grammineus ειναι και δεν κανουν για ενυδρειο.iex Ποτε θα μαθετε οτι ειμαι ............Fan και οχι Fun; doh Αφηνω τα αλλα σχολια .......μη στεναχωρησω και το "νονο" μου.-whistle

ace
28-01-2009, 09:27
Πολύ όμορφο το ενυδρειο σου και στημένο με άποψη! like-it
Μου αρέσει ιδιαιτερα το κοκκινο φυτο...αλλα πλατυ με σκαλαρια ;;;

Σας είπα τα σκαλάρια είναι ήσυχα και φρόνιμα , κιχ δεν βγάζουν:lllll:

Jonny είμαι όντως Amano fun αλλά τα ενυδρεία μου τα "στήνω" περρίσοτερο όπως τα "βλέπω" εγώ , και όχι ακολουθόντας τυφλά κάποιες τεχνοτροπίες στησίματος , χώρις να αμφισβητώ βέβαια τον ΜΕΓΑΛΟ Amano!!

Fan (δεν ξέρω αν με θυμάσε , γνωριστήκαμε στου Nidal το Σάββατο) , το φυτό είναι όντως acorus gramineus , από την άλλη μεριά του ενυδρείου έχω ophiopogon japonicus , και συμφωνώ οτι και τα δύο δεν είναι τα καλύτερα για ενυδρείο.Απλά ήθελα δύο εύκολα και "σκληρά" φυτά για background με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό.Ξέρω οτι θα αναγκαστώ να τα αντικαταστήσω σε λίγους μήνες αλλά τι να κάνουμεthamb

Ελπίζω να σας κάλυψα και να μπορέσω να έρθω στην κοπή της πίτας για να τα πούμε από κοντά!!!

Genirous
28-01-2009, 12:35
Πολύ όμορφο το ενυδρείο και τα σκαλάρια σου!!! thamb

Θα συμφωνήσω με το Γιάννη (JONNY) για το ποταμάκι! Ελπίζω να τα καταφέρεις και να τα πούμε το Σαββάτο από κοντά!

ΥΓ: Οι περισσότεροι είμαστε μικρότεροι από το Νίκο (Diskus fan) σε ηλικία και ευγενικά παιδιά funy

Diskus Fan
28-01-2009, 14:01
Σας είπα τα σκαλάρια είναι ήσυχα και φρόνιμα , κιχ δεν βγάζουν:lllll:

Jonny είμαι όντως Amano fun αλλά τα ενυδρεία μου τα "στήνω" περρίσοτερο όπως τα "βλέπω" εγώ , και όχι ακολουθόντας τυφλά κάποιες τεχνοτροπίες στησίματος , χώρις να αμφισβητώ βέβαια τον ΜΕΓΑΛΟ Amano!!

Fan (δεν ξέρω αν με θυμάσε , γνωριστήκαμε στου Nidal το Σάββατο) , το φυτό είναι όντως acorus gramineus , από την άλλη μεριά του ενυδρείου έχω ophiopogon japonicus , και συμφωνώ οτι και τα δύο δεν είναι τα καλύτερα για ενυδρείο.Απλά ήθελα δύο εύκολα και "σκληρά" φυτά για background με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό.Ξέρω οτι θα αναγκαστώ να τα αντικαταστήσω σε λίγους μήνες αλλά τι να κάνουμεthamb

Ελπίζω να σας κάλυψα και να μπορέσω να έρθω στην κοπή της πίτας για να τα πούμε από κοντά!!!

1. Φυσικα και σε θυμαμαι, αλλα αυτο δεν ειναι καλο για σενα .....πλεον!!!!baeh:
2. Ωρε σου λεω οτι δεν μπαινει καν στο νερο, οχι οτι δεν ειναι ......το πλεον καταλληλο!!!!iex
3. Εμενα οχι γιατι δεν ειπες λεξη .....τι θελει εκει μεσα το πλατυ.-bor:

ace
28-01-2009, 15:27
1. Φυσικα και σε θυμαμαι, αλλα αυτο δεν ειναι καλο για σενα .....πλεον!!!!baeh:
2. Ωρε σου λεω οτι δεν μπαινει καν στο νερο, οχι οτι δεν ειναι ......το πλεον καταλληλο!!!!iex
3. Εμενα οχι γιατι δεν ειπες λεξη .....τι θελει εκει μεσα το πλατυ.-bor:

Για το φυτό θα διαφωνήσω!Μπορεί να μην είναι υδρόφυλο αλλά είναι υδροχαρές.

Επίσης με έχετε προβληματίσει , γιατί όχι πλατυidono

vascos
28-01-2009, 15:30
like-it
Πολύ καλό μου αρέσει ότι εχει πολύ χρώμα!

mios
28-01-2009, 17:39

Έχει δίκιο ο Ace .

ChristosP
28-01-2009, 18:35

Διαφορετικές συνθήκες νερού .

Diskus Fan
28-01-2009, 19:42

1. Για να τελειωνουμε με το φυτο. Δεν ειναι απο αυτα που αντεχουν οταν μπαινουν κατω απο το νερο (οπως και οι "δρακαινες" που επισης πουλιουνται κακως για τα ενυδρεια). Ζουν στις ακρες λιμνων μια χαρα. Δεν αντεχουν αυτες τις θερμοκρασιες.
2. Εχεις υπ'οψη σου σε τι συνθηκες νερου ζουν τα πλατυ;
3. Τι ΡΗ, ΚΗ, GH εχει το ενυδειο σου;
friends

ace
29-01-2009, 09:30
Τα έβγαλα τα πλάτυangel1:

Bob Dens
29-01-2009, 13:28
Και πολύ καλά έπραξες.
Όμορφο ενυδρείο με άποψη.
Μου αρέσει και πιστελυω πως θα γίνει ακόμη καλύτερο.iex