PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγά πάνω στο ξυλο θα τρελλαθώ

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2009, 20:52
070:Σήμερα το απόγευμα ειδα τα 2 red marlboro το ένα ανεβοκατέβαινε μπροστά σε ένα όρθιο κορμό και γεννούσε απειρα αβγουλάκια, ο αρσενικός κυνηγούσε όποιον πλησίαζε. Οταν κοίταξα μετά από κάποια ώρα ολος ο κορμός γεμάτο αβγουλάκια. Τι γίνεται τώρα; Θα τα γονιμοποιήσει ο αρσενικός; Ποιος τα αερίζει όπως λέτε; Πότε θα φανεί αν δεν γονιμοποιηθηκαν... Πείτε μου σας παρακαλώ ότι ξέρετε. Θα τρελλαθώ

yiapas
26-01-2009, 21:01
:score: μπράβο βρε Σταματία....στο είπα οτι είσαι σε καλό δρόμο

αυτό δείχνει οτι τα δισκακια σου είναι ευτυχισμένα μέσα στο τοπίο που τους έχεις δώσει

σε 3 ημέρες θα σκασουν ουρίτσες αν εχουν γονιμοποιηθεί τα αυγά
εαν όχι απο άυριο κιόλας θα βλέπεις κάποια να ασπρίζουν μεχρι
να ασπρίσουν όλα και οι γονεις να τα φάνε
μην απογοητευσε όμως γιατί η 1η γέννα συνηθως είναι και αποτυχημένη
αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Yiannis59
26-01-2009, 21:12
Μπραβο Σταματια μας εβαλες τα γυαλιά goodgood

loris
26-01-2009, 21:28
Παμε βρε Σταματια....goodgood
Παμε!!!!!!!!
Αψογο ετσι...;
Καλη συνεχεια,ευχομαι τα καλυτερα.
Συγχαρητηρια!!!
:score::score::score:

Jonny
26-01-2009, 22:08
Νατα και τα ευχάριστα.......c003

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2009, 22:14
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μου φαίνονται άσπρα. Δεν θα έπρεπε να είναι κίτρινα;... Το θηλυκό τα προσέχει. Τωρα έκλεισα τα φωτα. Μηπως πρέπει να τους αφήσω φως; Μου φαίνεται απίστευτο... είναι μικρά πολλά αβγουλάκια.... αλλά ασπρα σαν διαμαντάκια μάλλον δεν γονιμοποιηθηκαν. Αλήθεια γονιμοποιούνται αμέσως; Πιστεύω ότι δεν θα βγουν ψαράκια αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά. Πάντως είναι υπέροχα...

Jonny
26-01-2009, 22:20
Μήπως είναι 2 θηλυκές και όχι ζευγάρι;...κανονικά έπρεπε να είναι κόκκινα:o

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
26-01-2009, 22:25
Δεν ξέρω. Γίνεται να είναι και οι δύο θηλυκές; και να κάνουν αβγά; Και με ποιον ζευγάρωσαν; Δηλαδή γεννάνε και μετά από πολύ καιρό που έχουν ζευγαρώσει; Η γεννάνε κλούβια αβγά από ενστικτο όταν είναι θηλυκές; Μπερδεύτηκα

loris
26-01-2009, 22:45
Καπως ετσι Σταματια...
Μου εχει τυχη και εμενα αυτο...να εχω δυο θηλυκα και ειχε γεννηση μια απο τις δυο...
Κλουβια οπως τα λες...ασπρα.
Αλλα αυτη που γεννησε τοτε,βρηκε ενα αρσενικο και το αποτελεσμα ηταν φοβερο...

Ειναι μια καλη αρχη παντως να το ξερεις!!

gantalf
26-01-2009, 23:43
Καπως ετσι Σταματια...
Μου εχει τυχη και εμενα αυτο...να εχω δυο θηλυκα και ειχε γεννηση μια απο τις δυο...
Κλουβια οπως τα λες...ασπρα.
Αλλα αυτη που γεννησε τοτε,βρηκε ενα αρσενικο και το αποτελεσμα ηταν φοβερο...

Ειναι μια καλη αρχη παντως να το ξερεις!!

Τα αρσενικά ψάρια σπανίζουν τις μέρες μας. Και εγώ μια από τα ίδια, μπορεί να έχω 8 δίσκους και οι οκτώ θηλυκά είναι.

Diskus Fan
27-01-2009, 00:59
Τα αρσενικά ψάρια σπανίζουν τις μέρες μας. Και εγώ μια από τα ίδια, μπορεί να έχω 8 δίσκους και οι οκτώ θηλυκά είναι.

Εσυ δεν το γλυτωνεις με τιποτα σου λεω!!!!iex Με εχουν "φαει" να ξαναανεβω στην σαλονικα τα εκει κολληταρια μου . Δεν το εχω κανει 3 χρονια, αλλα απ'οτι βλεπω θα'ρθω και θα ψαχνεις απο που να φυγεις.-pan:bor:

tsiro
27-01-2009, 01:16
γενικα τα αρσενικα σπανιζουν στις μερες μας......λες να περασε και στα ψαρια το μετροσεξουαλ?????

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-01-2009, 13:16
O Σπύρος από την Ζωοφιλία που τα αγόρασα μου είπε ότι ισως χρειαστεί να βάλω ρητινη να μαλακώσω και άλλο το νερό γιατι τα μωρά θέλουν πολύ μαλακό νερό. Οπως μου είπε ότι είναι ζευγάρι όπως μου το είχε πει οταν τα αγόρασα, απλά είναι η πρώτη φορά και το πιθανότερο να ειναι τζούφλια... αλλά να περιμένω... Ειδομεν. Ανυπομονώ να πάω σπίτι να δω τι γίνεται. Η θηλυκιά δεν το κουνάει από τα αβγά κ ο άλλος (αρσενικός) πηγαινοερχεται. Ρίχνει κ λιγο μάσα και ξανά από κοντά....

loris
27-01-2009, 13:24
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα αφησεις στην ησυχια τους...
Δηλαδη αστο ετσι οπως ειναι το νερο(παραμετρους,αφου ξεκινησε κατι) και να μην ασχολεισαι γενικα πολυ με το ενυδρειο για καποιο διαστημα...
Αυτα θα βρουν το δρομο τους και οτι ειναι να γινει θα γινει...πιστεψε με.

ΣΤΑΜΑΤΙΑ
27-01-2009, 14:34
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση γιατί είμαι άσχετη με γέννες δισκων και όλα μου φαίνονται καινούργια

Jonny
27-01-2009, 21:20
Ο Σπύρος μπορεί να στο είπε αυτό γιατί πολλές φορές σε "σκληρά" νερά δεν μπορεί να περάσει το σπέρμα του το κέλυφος του αυγού(γίνεται ποιο γερό) με αποτέλεσμα τι μη γονιμοποιήση τους.

Άλλος ένας παράγοντας που παίζει ρόλο είναι και η ροή στο ενυδρείο, αν πάει να γονιμοποιήσει το αρσενικό σε σημείο με υψηλή ροή, τότε μπορεί να παρασυρθεί το σπέρμα του και να μην βρει στόχο.

Τσέκαρε αυτές τις 2 παραμέτρους μήπως ισχύει κάτι από αυτά....:65:

Πάντως τα μικρά αν βγουν μεγαλώνουν από 5 ph (βλέπε yiannis59) μέχρι και 8.5 ph (κάποιοι άλλης σχολής) οπότε δεν έχεις πρόβλημα.c003

Καλή επιτυχία!