PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέρμανση δεξαμενής προετοιμασίας

Gregoryn
06-01-2009, 18:30
Για πείτε ρε παιδια καμια ιδέα, θελω να βάλω θερμαντήρα στην δεξαμενή προετοιμασίας. Πώς θα γίνει με ασφάλεια (η δεξαμενή ειναι σε δωμάτιο στη ταράτσα και ανεβαίνω σπάνια...) και αν είναι δυνατόν να μπορώ να χρησιμοποιώ το σύνολο της δεξαμενης.
Σκεφτομαι να βάλω εναν θερμαντήρα οριζόντια στον πάτο, κολλημένο σε ένα κομματι γυαλί.
Η δεξαμενη είναι 200 λιτρα περίπου.

yiapas
06-01-2009, 19:07
για να βάλεις μόνιμα θερμοστάτη στην ταράτσα
θα έχεις καταναλωση τρελή τώρα τον χειμώνα
και ειδικά για 200 λίτρα θές μεγάλο θερμοστάτη
αν θές βάζε σε λειτουργία τον θερμοστάτη ΜΟΝΟ
την ημέρα που θές να κάνεις αλλαγή και αφού
υπολογίσεις τις ώρες στο περίπου που χρειάζεται
για να ζεσταθεί το νερό βάλε χρονοδιακόπτη
για τον ενδεχόμενο να τον ξεχάσεις ανοικτό

pan
06-01-2009, 19:17
Για ταρατσα και τι θερμοκρασια εχει δεν ξερω αλλα και εγω εχω 200λιτρο βαρελι σε χωρο που δεν ζεσταινεται δηλ περιπου 12 βαθμους να καταλαβεις εχει και βαζω ενα jager 300 watt 3 ωρες πριν κανω την αλλαγη μου και ειμαι μια χαρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται και αξιζει τον κοπο για μονιμη τοποθετηση

gantalf
06-01-2009, 20:38
βασικά πάρα πολλά λίτρα και πάρα πολύ κρύο. Μπορεί και θερμοστάτης να μην σου φέρει την επιθυμητή θερμοκρασία μιας και σε εξωτερικό περιβάλλον η διαφορά της θερμοκρασίας είναι τεράστια, η γνώμη μου είναι μην το προσπαθήσεις θα σου έρθει πολύ ΔΕΗ.

yiapas
06-01-2009, 21:05
βασικά πάρα πολλά λίτρα και πάρα πολύ κρύο. Μπορεί και θερμοστάτης να μην σου φέρει την επιθυμητή θερμοκρασία μιας και σε εξωτερικό περιβάλλον η διαφορά της θερμοκρασίας είναι τεράστια, η γνώμη μου είναι μην το προσπαθήσεις θα σου έρθει πολύ ΔΕΗ.

μπορείς επίσης gregoryn να δανειστείς την γιαγιά του gantalf
που είναι καλή θερμάστρα:lllll: (γίνεται και ταϊστρα αν θες)

gantalf
06-01-2009, 21:10
μπορείς επίσης gregoryn να δανειστείς την γιαγιά του gantalf
που είναι καλή θερμάστρα:lllll: (γίνεται και ταϊστρα αν θες)

την νοικιάζω, αφού πέρασε ένας περαστικός και την ρώτησε αν μπορεί να αφήσει το σκυλάκι του επειδή θα πήγαινε διακοπές, όλη την μάθανε.

yiapa αν σε φιλοξενήσει η γιαγιά μου για 2 εβδομάδες θα γυρίσεις στην Αθήνα 20 κιλά βαρύτερος.

ChristosP
06-01-2009, 21:33
Για ταρατσα και τι θερμοκρασια εχει δεν ξερω αλλα και εγω εχω 200λιτρο βαρελι σε χωρο που δεν ζεσταινεται δηλ περιπου 12 βαθμους να καταλαβεις εχει και βαζω ενα jager 300 watt 3 ωρες πριν κανω την αλλαγη μου και ειμαι μια χαρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται και αξιζει τον κοπο για μονιμη τοποθετηση

Το ίδιο κάνω και εγώ thamb

vagosxxx
06-01-2009, 22:05
Για πείτε ρε παιδια καμια ιδέα, θελω να βάλω θερμαντήρα στην δεξαμενή προετοιμασίας. Πώς θα γίνει με ασφάλεια (η δεξαμενή ειναι σε δωμάτιο στη ταράτσα και ανεβαίνω σπάνια...) και αν είναι δυνατόν να μπορώ να χρησιμοποιώ το σύνολο της δεξαμενης.
Σκεφτομαι να βάλω εναν θερμαντήρα οριζόντια στον πάτο, κολλημένο σε ένα κομματι γυαλί.
Η δεξαμενη είναι 200 λιτρα περίπου.

dokimase na disi to vareli me kapio monotiko.Ke hronodiakoptithamb

---------------------------Μετατροπή σε ελληνικά---------------------------

Δοκίμασε να ντύσεις το βαρέλι με κάποιο μονωτικό. Και χρονοδιακόπτηthamb

Gregoryn
07-01-2009, 00:47
Η δεξαμενούλα βρίσκεται σε κλειστό χώρο και η θερμοκρασία του νερού είναι περίπου 16 βαθμοί. Θα κάνω αυτό που μου είπατε με τον χρονοδιακοπτη, απλα το θέμα της ασφάλειας με ανησυχει λιγάκι, μήπως ακουμπήσει ο θερμαντηρας στην δεξαμενή και την λιώσει κτλ κτλ...

pan
07-01-2009, 01:23
Οχι δεν εχεις κανενα τετοιο προβλημα.Εχω βαλει και 600watt τιτανιου και δεν επαθε απολυτως τιποτα το βαρελι(εχεις και ενα μικρο κυκλοφορητη στο βαρελι σωστα?)

Genirous
07-01-2009, 09:12
Θα την λιώσει μόνο αν δουλέψει η αντίσταση χωρίς νερό στο βαρέλι... iex

Yiannis59
07-01-2009, 10:08
Για ρωτα τον Μητρο αυτος τα κατάφερε και της ανοιξε μια ωραια τρυπα

yiapas
07-01-2009, 10:11
Θα την λιώσει μόνο αν δουλέψει η αντίσταση χωρίς νερό στο βαρέλι... iex

Γιώργο ...μήος το έχεις δεί κάπου ???xmmxmm γιατί το λές αυτό??? whistle

ΥΓ:Μήπως ήθελα να γράψω:d συγνώμη (γκουχου-γκουχου)

ChristosP
07-01-2009, 10:22
Yiap αν έχεις τιτανίου και δεν έχει νερό το βαρέλι φώναξε την πυροσβεστική funy

Εμεινε λίγο το ριμάδι έξω από το νερό και έλιωσε σε χρόνο dt τις βεντούζες και τα άγκιστρα

tsiro
07-01-2009, 10:40
δηλαδη ο τιτανιου αν ειναι γεματο με νερο το βαρελι δεν το τρυπαει αν ακουμπαει στα τοιχωματα?

ChristosP
07-01-2009, 10:56
Είναι όχι κατά 99%

mios
07-01-2009, 11:16
Γιώργο ...μήος το έχεις δεί κάπου ???xmmxmm γιατί το λές αυτό??? whistle

ΥΓ:Μήπως ήθελα να γράψω:d συγνώμη (γκουχου-γκουχου)

Εψαχνα να βρω φώτο της δεξαμενής ,κακορίζικε bor: Έχουμε λιώσει δεξαμενές εμείς ! Βάλε οπωσδήποτε κάτι για ασφάλεια(χρονόμετρο,βομβητή,χρονοδιακόπτη,λαστιχάκ ι στο χέρι δεν ξέρω).θα ξεχάσεις τον θερμαντήρα ανοιχτό και θα τρέχεις (στανταράκι !) .Το πιο ψαγμένο που σκέφτομαι είναι ηλεκτρικό φλοτεράκι που να κόβει το ρεύμα όταν κατέβει η στάθμη (να μας πουν οι ηλεκτρολόγοι αν γίνεται xmm)
Μόνωσε και τη δεξαμενή να μην έχεις απώλειες .

Genirous
07-01-2009, 14:36
Το πιο ψαγμένο που σκέφτομαι είναι ηλεκτρικό φλοτεράκι που να κόβει το ρεύμα όταν κατέβει η στάθμη (να μας πουν οι ηλεκτρολόγοι αν γίνεται xmm)Όλα γίνονται ωρέ Δημήτριε και μάλιστα εύκολα αν έχεις τα κατάλληλα υλικά! c003

delta66
09-01-2009, 16:33
Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια.

Δεν ξερω τι δεξεμενη εχεις αλλα νομιζω οτι θα εχει κι αυτη "στομιο" μικροτερο απο το εμβαδον του δοχειου.

Οποτε αν κρεμασεις μεσα στο δοχειο τον θερμαντηρα, "δεσεις" το καλωδιο καπου ετσι ωστε να μη ακουμπησει στον πατο και να αιωρειται στο νερο, δεν θα εχεις προβλημα.

Απλα υπολογισε (με παρατηρηση φυσικα την πρωτη φορα) ποση ωρα χρειαζεται περιπου για να ζεστανει αρκετα το νερο για την αλλαγη.

Χρονοδιακοπτη βαλε μονο σε περιπτωση που ξεχνας να κανεις την αλλαγη :)
Οποτε μαλλον τοτε χρειαζεσαι υπενθυμιση απο το κινητο ;)