PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλότερη θερμοκρασία

gantalf
28-12-2008, 17:04
Ποιά είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία που αντέχει ένας δίσκος??
Σας το ρωτάω αυτό γιατί λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας το ενυδρείο μου δείχνει τους 26 βαθμούς και είναι κάτι που αρχίζει να με ανησυχεί.
Παρόλο που έβαλα και 2ο θερμαντήρα για βοήθημα η θερμοκρασία δεν λέει να ανέβει.

Bob Dens
28-12-2008, 17:12
Φίλε μου, άλλοι αναφέρουν του 27 και άλλοι τους 26. Αν και προσωπικά συντάσσομαι με αυτούς που λένε 27.
Το γεγονός ότι έπεσε στους 26 βαθμούς η θερμοκρασία του ενυδρείου σου, πιστεύω πως έχει να κάνει με το ότι έλειπες αυτές τις μέρες και προφανώς δεν είχε καθόλου θέρμανση το σπίτι. Σωστά;

yiapas
28-12-2008, 17:26
xmm πόσα λίτρα ...και πόσα watt είναι συνολικά η θερμαντήρες????

λίγο παράξενο μου φαίνετε ρε μάγε!!!

βάλε στη πλάτη του ενυδρείου κανενα μονωτικό υλικό καλύτερα
πάντως να ξέρεις και 26 που δείχνει το ενυδρείο δεν παθαίνουν κάτι
πολύ πιθανόν να πάθουν όμως αν το ανεβάσεις απότομα στους 30
γι'αυτο σιγα-σιγά

gantalf
28-12-2008, 17:38
δυστυχώς η ΓΙΑΓΙΑ μου πήγε διακοπούλες για Χριστούγεννα στην Φλώρινα....
Το μεγάλο ενυδρείο μου είναι στην Γιαγιά οπότε το σπίτι της τώρα είναι ΠΑΓΟΚΥΣΤΗ. Έχω αυτή την στιγμή έναν θερμαντήρα heto 300 watt και έναν heto πάλι 100 watt. Έβαλα και ένα καλοριφέρ που είχε εκεί να σπάσει το κρύο αλλά φοβάμαι να το αφήσω ανοικτό μην πάρουμε και καμμία φωτιά. Μήπως λέω εγώ μήπως να πάρω αύριο κανέναν ποιό μεγάλο θερμοστάτη? αλλά και πάλι αν είναι παγωμένο το σπίτι θα κάνει δουλειά??? Κάλυψα όλο το ενυδρείο με μία κουβέρτα μπας και ανέβει αλλα πάλι τίποτα καρφί 26 βαθμούς.

απλά φοβάμαι περισσότερο γιατί το βράδυ πέφτει περισσότερο η θερμοκράσια.
Εγώ πήγα και έλεγξα το μεσημέρι έδειχνε 26 βαθμούς το βράδυ δεν θα πέφτει και χαμηλότερα?

yiapas
28-12-2008, 18:06
δεν ελέγχεις και το θερμόμετρο που έχεις ????
έτσι για να είσαι σίγουρος!!!

αν είναι οκ...είπαμε μόνωσε το

stavaigi
28-12-2008, 18:32
μαγε ακου
εγω επειδη το ενυδρειο μου το εχω στην εισοδο του σπιτιου μου και φτανει οι θερμοκρασια στους 16 εχω βαλει και 2 θερμοστατες 300w και 150w(200 λιτρα εινα;ι το ενυδρειο μου) εχω βαλει φελιζολ γυρω απο το ενυδρειο και ειμαι στους 29,5 +-

Εγώ πήγα και έλεγξα το μεσημέρι έδειχνε 26 βαθμούς το βράδυ δεν θα πέφτει και χαμηλότερα?

το βραδυ σιγουρα θα πεφτει κι αλλο γιαυτο καλυπτω και τις 4 πλευρες του ενυδρειου οταν σβηνουν τα φωτα

red rubin
28-12-2008, 20:35
δυστυχώς η ΓΙΑΓΙΑ μου πήγε διακοπούλες για Χριστούγεννα στην Φλώρινα....
Το μεγάλο ενυδρείο μου είναι στην Γιαγιά οπότε το σπίτι της τώρα είναι ΠΑΓΟΚΥΣΤΗ. Έχω αυτή την στιγμή έναν θερμαντήρα heto 300 watt και έναν heto πάλι 100 watt. Έβαλα και ένα καλοριφέρ που είχε εκεί να σπάσει το κρύο αλλά φοβάμαι να το αφήσω ανοικτό μην πάρουμε και καμμία φωτιά. Μήπως λέω εγώ μήπως να πάρω αύριο κανέναν ποιό μεγάλο θερμοστάτη? αλλά και πάλι αν είναι παγωμένο το σπίτι θα κάνει δουλειά??? Κάλυψα όλο το ενυδρείο με μία κουβέρτα μπας και ανέβει αλλα πάλι τίποτα καρφί 26 βαθμούς.

Gantalfidi θα μας τρελλανεις!!!!!!!!Που τα βρισκεις αυτα τα heto?
Χαθηκαν οι jager?Οι θερμοστατες μαλλον ειναι για...........
Στην αναγκη να σου δωσει ο Μπαμπης τα 600watt να κανουμε και σουπα.
Κοιτα να παρεις καποιον θερμοστατη της προκοπης γιατι βλεπω τους δισκους να γινονται χρυσοψαρα!

gantalf
28-12-2008, 21:05
μου φαίνεται αύριο πάω για jagger 300..

mios
29-12-2008, 00:44
Να υποθέσω πως δεν έχεις ελεγκτή θερμοκρασίας (ελιγουελ ή κάτι παρόμοιο)?

orck
29-12-2008, 09:18
για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε;

gantalf
29-12-2008, 15:29
250 λίτρα, σήμερα έβαλα ακόμα ένα jagger 200 watt, και με τον χρονοδιακόπτη που έβαλα στις λάμπες σίγουρα η θερμοκρασία θα πάρει τα πάνω της.

loris
29-12-2008, 15:55
Με συγχωρεις αλλα μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω...
Εχεις eliewell με 500W στο σύνολο θερμοστατες και δεν σου το σταθεροποιεί;
Ο χρονιδιακοπτης εχεις καποια σχεση με τους θερμοστατες σου;

Παντως αυτο που αναφερε ο Yiappas ειναι συμαντικο για την συντήρηση θερμοκρασιας του ενυδρειο..

ChristosP
31-12-2008, 06:48
δεν ελέγχεις και το θερμόμετρο που έχεις ????
έτσι για να είσαι σίγουρος!!!

αν είναι οκ...είπαμε μόνωσε το

2 θερμομετρα πάντα ,εχουν και 2-3 ευρω μόνο

orck
31-12-2008, 15:10
και παντα οταν αγοραζεται θερμομετρα θα ανοιγετε τα 5-6 που εχουν πανω στην στοιβα
τα βαζετε διπλα διπλα και αγοραζεται μονο οσα δειχνουν κοντα στον μεσο ορο

πχ εαν δειχνουν 21, 20, 19, 23, 21, 22, 21, 19 (ολα τα θερμομετρα ειναι στον ιδοο χωρο)
τοτε θα αγορασουμε αυτο που λεει 21 οχι τα αλλα που δειχνουν οτι θελουν

gantalf
31-12-2008, 20:41
eliewell δεν υπάρχει και να πω τον πόνο μου ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει controller θερμοκρασίας, αν υπάρχει θα αγορασθεί και πρέπει να ενημερωθώ καλύτερα γιαυτό το θέμα. Για την ώρα έχω 2 θερμοστάτες μέσα στο ενυδρείο των 250 λίτρων και δείχνουν ανήμποροι. Κρατούν 28 βαθμούς θερμοκρασίας πάντως.

yiapas
31-12-2008, 20:54
το μόνωσες το ενυδρείο (στην πλάτη και στις πλευρές???)

gantalf
31-12-2008, 21:02
το μόνωσες το ενυδρείο (στην πλάτη και στις πλευρές???)

όχι ακόμα :65: αλλά γιαπάκο γύρισε η γιαγιά οπότε η θερμοκρασίες στο δωμάτιο θα ανέβουν, άρα καλυτερεύει η κατάσταση.

gantalf
01-01-2009, 01:14
τώρα ιδίως που έβαλα και θερμόμετρο με μεγάλη οθόνη για να βλέπει θερμοκρασία χωρίς να χρειάζεται το μεγεθυντικό φακό πιστεύω πως όλα θα πάνε καλα.

Diskus Fan
02-01-2009, 16:21
"Μαγε" η επιλογη των θερμαντηρων γινεται βαση τη διαφορα θερμοκρασιας (ενυδρειου-δωματιου) και οχι βαση λιτρων.-iexfriends

ChristosP
02-01-2009, 18:09
"Μαγε" η επιλογη των θερμαντηρων γινεται βαση τη διαφορα θερμοκρασιας (ενυδρειου-δωματιου) και οχι βαση λιτρων.-iexfriends

πολύ σωστά .Ρώτα και εμάς τι πληρώνουμε στην Δεη επειδή το υπόγειο δεν έχει θέρμανση

gantalf
02-01-2009, 21:14
Πωπω φαντάζομαι λογαριασμό που θα κάνω στην γιαγιά μου, 50 ευρώ έδινε τώρα που δουλεύουν 500 watt ασταμάτητα μου φαίνεται πως θα με κυνηγάει.

Yiannis59
02-01-2009, 22:01
Πωπω φαντάζομαι λογαριασμό που θα κάνω στην γιαγιά μου, 50 ευρώ έδινε τώρα που δουλεύουν 500 watt ασταμάτητα μου φαίνεται πως θα με κυνηγάει.
Ετσι και εχει κανα μαγικο μπαστουνι την εκατσες Μαγε γιαλατζη ne55