PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζευγάρι?

paourismp
20-08-2008, 18:04
Λαμπρος:ΑΝ πανε ολα καλα και το δισκακι ξεπερασει με υπομονη 34c και καλες συνθικες νερου αργοτερα ποσο ποσοστο μπορεις απο την εμπιρεια σου να δωσεις για μελλοντικες ασθενειες λογου μοναξιας

Diskus Fan
20-08-2008, 18:06
Λαμπρος:ΑΝ πανε ολα καλα και το δισκακι ξεπερασει με υπομονη 34c και καλες συνθικες νερου αργοτερα ποσο ποσοστο μπορεις απο την εμπιρεια σου να δωσεις για μελλοντικες ασθενειες λογου μοναξιας

Ποιας μοναξιας βρε Λαμπρο;;; Ζευγαρι δεν εχεις;;;wall

paourismp
20-08-2008, 18:21
η αληθεια ειναι οτι αυτοσ που μου τους πουλεισε δε μου ειπε οτι εχει δει αυγα απο τα ψαρια ι κατι τετοιο απλα οταν πηγα στο μαγαζι του ζιτισα ενα ζευγαρι και παρατηρισαμε οτι μεσα απο το ενυδρειο του που ειχε 78ω δισκους ξεχωρισαμε αυτους τους δυο που εχω να κωλοτριβονται και να ειναι ο ενας διπλα στον αλλο ΣΥΝΕΧΕΙΑ καποια στιγμη εβαλε την αποχη και εσπασε λιγο το κοπαδι.Επιτα σε χρονο ντετε αυτοι οι δυο ΤΣΟΥΠ παλι μαζι.Ερχοταν αλλος ενας red spot (ιδια ρατσα με τους δυο )και ο μεγαλοσομος τον εκανε περα Συν οτι και ο μικροσομος(μαλλον η θυλικια)δεν ξεκολαγε απο τον τυπο (αυτον που πειρα και εχει τα προβληματακια υγειας)τωρα αυτη που μιλισα στο τηλ(Petshop)μου ειπε οτι μπορει να μην ειναι

yiapas
20-08-2008, 18:24
Γιάννης::d
αν οι συνθηκες που παρέχεις στο ζευγάρι είναι
άθλιες....τότε δεν τίθεται θέμα "μοναξιάς"
υπάρχουν περιπτώσεις που ζούν 2-3 δίσκοι
και οι 3 αρσενικοί σε άριστη κατάσταση γιατί το
περιβάλλον τους είναι άριστο
είπαμε ....κοίτα πρώτα το νεράκι σου <+

paourismp
20-08-2008, 18:29
οι επαφες παντως που εχουν τα δυο τους ειναι πολυ τρυφερες(η αληθεια ειναι οτι δεν διακρινονται αμφανος τα εξωτερικα σιμια που προδιδουν το φυλο(μυτερες η στρογκυλεμενες ουρες)η petshop ειπε οτι και δυο δισκοι του ιδιου φυλου μπορει να εχουν τετια συμπεριφορα

Diskus Fan
20-08-2008, 18:36
οι επαφες παντως που εχουν τα δυο τους ειναι πολυ τρυφερες(η αληθεια ειναι οτι δεν διακρινονται αμφανος τα εξωτερικα σιμια που προδιδουν το φυλο(μυτερες η στρογκυλεμενες ουρες)η petshop ειπε οτι και δυο δισκοι του ιδιου φυλου μπορει να εχουν τετια συμπεριφορα

Βγαινουμε εκτος του θεματος, αλλα .......
Δεν υπαρχει σιγουρια σε αυτα. Αν βαλω τη θηλυκια μου που εχω στο νοσοκομειο σε φωτογραφια, με τα χαρακτηριστηκα που ανεφερες θα πρεπει να βγει αρσενικο. Η διακριση του φυλλου ειναι αρκετα δυσκολη . Εγω θεωρω οτι ειναι ευκολοτερη σε ψαρια απο 12 εκ. και πανω. Παντως μεχρι σημερα, εχω πεσει αρκετα μεσα στις εκτιμησεις μου πανω στο φυλλο τους.-friends

paourismp
20-08-2008, 18:41
αν εκθεσω καθαρες φωτο ανφας και προφιλ θα μπορουσες να με βοηθησεις?

Diskus Fan
20-08-2008, 18:45
Πολυ καθαρες και απο το πλαι, αλλα με πολυ μεγαλη επιφυλαξη. Αυτα μονο αν τους εχεις μπροστα σου (και παλι δυσκολα) γινονται. Επικεντρωσε κοντα στα γεννητικα τους οργανα, οπως εχει κανει και ο Βασιλης (που εβαλε τις δικες του φωτο).-friends

Δες εδω....
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1209

paourismp
20-08-2008, 19:21
idono????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????/σε περιπτωση που δυσκολευεστε δωστε ενα λινκ να βγαλω ακρη απο εκει!

Diskus Fan
20-08-2008, 19:36
Ωραια ψαρια.thamb Δεν μπορω να σου πω τιποτα για το φυλο.idono Δεν και το λινκ που εβαλα απο πανω (για τις φωτο του βασιλη), αλλα καλυτερα να ανοιξεις νεο θεμα, για να μην το κανουμε και αυτο εδω κολαση.-c003

Υ.Γ. Δεν καταλαβα τι εννοεις, για το (ποιο) λινκ.-

paourismp
20-08-2008, 19:39
σωστος απλα πες μου γιατι δεν καταλαβα τι να κοιταω τα πτεριγυα αν ειναι φαρδια ειναι αρσ αν ειναι λεπτα θυλ?δε με βοηθαει πολυ η φωτο!Τεσ πα ασ το αφισουμε το θεμα του φυλου αρκει να γινει καλα το γομαρακι

yiapas
20-08-2008, 19:49
εγω πάντως κανένα απο τα 2 ψάρια δεν βλέπω άρρωστα!!!!!
μην σε απασχολεί τί φύλο είναι τα ψαριά σου αυτην την στιγμή ...
κοίτα πρώτα να τους εξασφαλίσεις καλό περιβάλλον και μετά βλέπουμε
και όταν γίνει αυτό άνοιξε καινούριο θέμα ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?f=37)

george hmmy
20-08-2008, 20:39
Με επιφυλαξη θα ελεγα οτι εχετε ενα ωραιο ζευγαρακι, τα ψαρια ειναι κουκλακια. Ο τροπος για να ξεχωριζεις το γενος των ψαριων βασει του ραχαιου και ουραιου πτερυγιου ειναι να δεις αν η νοητη προεκταση αυτων πεφτει εντος ή εκτος ουρας. Στις φωτο σου βλεπεις οτι στο ενα ψαρι η νοητη προεκταση βγαινει πολυ εκτος ουρας. Αυτος πιθανοτατα (εως και βεβαια) ειναι ο αρσενικος. Ο αλλος, που η νοητη προεκταση πεφτει πανω στην ουρα (σχεδον) πιθανον (οχι με την ιδια δοση βεβαιοτητας) ειναι θυληκος. Αν θες κι αλλες διευκρινησεις, οπως ειπε και ο Γιαννης (yiap) ας ανοιξουμε ενα αλλο θεμα. :)

Diskus Fan
20-08-2008, 23:41
Με επιφυλαξη θα ελεγα οτι εχετε ενα ωραιο ζευγαρακι, τα ψαρια ειναι κουκλακια. Ο τροπος για να ξεχωριζεις το γενος των ψαριων βασει του ραχαιου και ουραιου πτερυγιου ειναι να δεις αν η νοητη προεκταση αυτων πεφτει εντος ή εκτος ουρας. Στις φωτο σου βλεπεις οτι στο ενα ψαρι η νοητη προεκταση βγαινει πολυ εκτος ουρας. Αυτος πιθανοτατα (εως και βεβαια) ειναι ο αρσενικος. Ο αλλος, που η νοητη προεκταση πεφτει πανω στην ουρα (σχεδον) πιθανον (οχι με την ιδια δοση βεβαιοτητας) ειναι θυληκος. Αν θες κι αλλες διευκρινησεις, οπως ειπε και ο Γιαννης (yiap) ας ανοιξουμε ενα αλλο θεμα. :)

Εγω παντως διαφωνω με τη συγκεκριμενη μεθοδο, γιατι δεν εχω στοιχεια οτι ειναι απολυτως σωστη. ;)
Γιωργο νομιζω οτι θα πρεπει να ανοιχτει αλλο θεμα και να γινει αποκοπη.-:65: