PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα χρόνια διατηρήσατε ένα δίσκο στο ενυδρείο σας;

Jonny
01-12-2008, 19:42
Είχα ένα ερώτημα αρκετό καιρό τώρα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Όλο ακούμε και όλο λέμε για σωστές συνθήκες,για σωστό aquascaping,για εμπειρία κλπ.....επειδή εγώ με τον ένα χρόνο ενασχόλησης με τους δίσκους δεν έχω κάποιο αποτέλεσμα, θα ήθελα να μάθω πόσο καιρό(ηλικιακά του δίσκου) έχουμε διατηρήσει δίσκους στα ενυδρεία μας και με τι συνθήκες έφτασαν σε αυτή την ηλικία, πχ....
5 χρόνια ένα δίσκο με αυτές τις συνθήκες κλπ

Πιστεύω θα είναι ένα καλό δείγμα για το αν μπορεί και πως ο δίσκος να φτάσει στα "γεράματα" του και να σπάσουν κάποιοι μύθοι για το θέμα.

yiapas
01-12-2008, 20:24
με χτυπάς σε ένα θέμα που πονάει ρε χάλιαbor:

αλλά θα απαντήσω γιατί έχεις γίνει και χαζομπαμπάς και σε λυπάμαι

το περισσότερο 5χρόνια και 6μήνες από τις 20/5/2003 εως πριν λίγες μέρες
που dead: λόγω μεταφοράς στο νέο ενυδρείο που έκανα πιθανόν πατάτα

red rubin
01-12-2008, 22:40
Ο μεγαλυτερος δισκος ηταν ενας Blue diamond τον οποιο απεκτησα το 1998.
Διατηρηθηκε μεχρι το 2004 σε 150 λιτρα και μετα μεταφερθηκε σε 600 λιτρα.
Θα ζουσε ακομη αλλα τον πηγα στο μαγαζι της Θεσσαλονικης που βρισκεται στην Αγγελακη οπου απεβιωσε στο εκθεσιακο του ενυδρειο.Πεθανε στην ηλικια των 9 ετων καθαρα.

Jonny
02-12-2008, 11:35
με χτυπάς σε ένα θέμα που πονάει ρε χάλιαbor:

αλλά θα απαντήσω γιατί έχεις γίνει και χαζομπαμπάς και σε λυπάμαι

το περισσότερο 5χρόνια και 6μήνες από τις 20/5/2003 εως πριν λίγες μέρες
που dead: λόγω μεταφοράς στο νέο ενυδρείο που έκανα πιθανόν πατάτα

Ο μεγαλυτερος δισκος ηταν ενας Blue diamond τον οποιο απεκτησα το 1998.
Διατηρηθηκε μεχρι το 2004 σε 150 λιτρα και μετα μεταφερθηκε σε 600 λιτρα.
Θα ζουσε ακομη αλλα τον πηγα στο μαγαζι της Θεσσαλονικης που βρισκεται στην Αγγελακη οπου απεβιωσε στο εκθεσιακο του ενυδρειο.Πεθανε στην ηλικια των 9 ετων καθαρα.

Πείτε και συνθήκες νερού......red σε τι νερό τον είχες, ήταν σταθερές οι συνθήκες, είχες σταθερή ρουτίνα;

yiapas
02-12-2008, 12:06
εγω ξεκίνησα με νερά βρύσης αλλά η περιοχή μου
είχε καλές τιμές(gh7 kh4 ph7,2)
βάζοντας πάντα το νερό της βρύσης σε βαρέλι προετοιμασίας
και πρόσθετα τυρφη για να κατεβάσω λίγο το ph
αποτελεσμα είχα gh5 kh2 ph6,8
μόνο τον τελευταίο χρόνο πλάκωσα την Α/Ο και
μηδένισα τις σκληρότητες και κατέβασα το ph 5,6
πάντως δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα απο τα δικά μου
γιατί άλλαξαν ενυδρείο και συνθηκες και dead: γειά σας

αν εμεναν στο ίδιο πιστευω οτι θα είχαν αρκετα χρόνια μπροστά τους ακόμα

andrikos
02-12-2008, 12:21
εγω ξεκίνησα με νερά βρύσης αλλά η περιοχή μου
είχε καλές τιμές(gh7 kh4 ph7,2)
βάζοντας πάντα το νερό της βρύσης σε βαρέλι προετοιμασίας
και πρόσθετα τυρφη για να κατεβάσω λίγο το ph
αποτελεσμα είχα gh5 kh2 ph6,8
μόνο τον τελευταίο χρόνο πλάκωσα την Α/Ο και
μηδένισα τις σκληρότητες και κατέβασα το ph 5,6
πάντως δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα απο τα δικά μου
γιατί άλλαξαν ενυδρείο και συνθηκες και dead: γειά σας

αν εμεναν στο ίδιο πιστευω οτι θα είχαν αρκετα χρόνια μπροστά τους ακόμα

Καλιμπράρισες; friends

JONNY οπως καταλαβαίνεις λίγοι ειναι αυτοι που πραγματικα μπορουν να απαντησουν σε αυτο το ποστ, καθως οι περισσοτεροι είμαστε νέοι στους δίσκους....(εγω ακόμη δεν εχω κλεισει χρόνο).
Πάντως όσους δίσκους έχω, τους πήρα απο μικρους και μου εχουν μεγαλώσει χωρις ιδιαίτερα προβλήματα, με σταθερές συνθήκες και νεράκι ΜΟΝΟ Α/Ο c003

red rubin
02-12-2008, 17:59
Οταν ηταν στα 150 λιτρα οι συνθηκες ηταν Ph 7.5 Gh 15 Kh 12
Οι αλλαγες νερου ηταν καθε εβδομαδα το 50%.Εβγαζα νερο και εβαζα το λαστιχο απ`την βρυση και ολο μεσα.Η θερμοκρασια επεφτε στους 19 βαθμους.Αντιχλωριο σπανια!
Ασθενειες αρχισα να εχω οταν τα μετεφερα στο 600λιτρο που ειχαν ολες τις πολυτελειες.Οι ''συμμαθητες'' του απεβιωσαν οταν ηταν 5-6 χρονων τουλαχιστον.Αυτος συνεχισε.Εζησε απο 2 discus plague.
Στα 600 λιτρα ειχα Ph 6.8 Gh 8 Kh 5.
Κατι αλλο πριν ριξετε κραξιμο για το λαστιχο?

Jonny
02-12-2008, 18:29
Καλιμπράρισες; friends

JONNY οπως καταλαβαίνεις λίγοι ειναι αυτοι που πραγματικα μπορουν να απαντησουν σε αυτο το ποστ, καθως οι περισσοτεροι είμαστε νέοι στους δίσκους....(εγω ακόμη δεν εχω κλεισει χρόνο).
Πάντως όσους δίσκους έχω, τους πήρα απο μικρους και μου εχουν μεγαλώσει χωρις ιδιαίτερα προβλήματα, με σταθερές συνθήκες και νεράκι ΜΟΝΟ Α/Ο c003

To ξέρω Αντρέα και δεν περίμενα να σου πω την αλήθεια να βρω άτομο που να είχε 9 χρόνια δίσκο στην κατοχή του,αλλά στα 5-6 χρόνια περίμενα να ακούσω από αρκετούς ότι κράτησαν δίσκο.xmm

Οταν ηταν στα 150 λιτρα οι συνθηκες ηταν Ph 7.5 Gh 15 Kh 12
Οι αλλαγες νερου ηταν καθε εβδομαδα το 50%.Εβγαζα νερο και εβαζα το λαστιχο απ`την βρυση και ολο μεσα.Η θερμοκρασια επεφτε στους 19 βαθμους.Αντιχλωριο σπανια!
Ασθενειες αρχισα να εχω οταν τα μετεφερα στο 600λιτρο που ειχαν ολες τις πολυτελειες.Οι ''συμμαθητες'' του απεβιωσαν οταν ηταν 5-6 χρονων τουλαχιστον.Αυτος συνεχισε.Εζησε απο 2 discus plague.
Στα 600 λιτρα ειχα Ph 6.8 Gh 8 Kh 5.
Κατι αλλο πριν ριξετε κραξιμο για το λαστιχο?

Αν είναι να μου ζήσουν 9 χρόνια ξεκινάω και εγώ το λάστιχο από αύριο:lllll:

yiapas
02-12-2008, 19:23

το οτι ασχολήσε λίγο καιρό δεν σημαίνει οτι δεν ασχολήσε και σωστά(ακόμα και πιο σωστά απο κάποιους δήθεν "έμπειρους")
εγώ μετά απο 5 χρόνια έκανα "πατάτα" που μπορεί ακόμα και ένας
που ασχολείτε μόνο 2μήνες να μην την έκανε:pull:

red rubin
02-12-2008, 19:39
Αν μιλαμε για πατατες μαλλον εχω κανει την μεγαλυτερη.
Οταν ειχα γυρισει απο Duisburg το 2004 εφερα καποια κομματια τα οποια τα εβαλα σε κουβα για προσαρμογη.Εριξα discus safe για το stress αλλα εριξα καταλαθος 3 φορες πανω στην δοσολογια.Αποτελεσμα:Τα καταπληκτικα ψαρια σε 10 λεπτα ειχαν καει τα πτερυγια,τα βραγχια και ολο το δερμα.Ψοφησαν ολα.Τα κουβαλας απο Γερμανια και τα σκοτωνεις σε ελληνικο κουβα.Εκλαιγα!!!

Jonny
02-12-2008, 19:55
Στις αρχές είναι ποιο δύσκολο πιστεύω να κάνουμε πατάτες γιατί συνήθως πάμε βήμα-βήμα προσεκτικά.....την πατάτα θα την κάνουμε πάντα μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης τις περισσότερες φορές από σιγουριά για τον εαυτό μας και για τα ψάρια μας.

red rubin
02-12-2008, 21:50
Στις αρχές είναι ποιο δύσκολο πιστεύω να κάνουμε πατάτες γιατί συνήθως πάμε βήμα-βήμα προσεκτικά.....την πατάτα θα την κάνουμε πάντα μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης τις περισσότερες φορές από σιγουριά για τον εαυτό μας και για τα ψάρια μας.

Συμφωνω απολυτως.Μας γινονται μαθηματα τα παθηματα ομως??

lasal
02-12-2008, 23:48
Πριν απο 8 χρόνια διατηρούσα 6 δίσκους για 3 χρόνια σε 300 λίτρα με ΚΗ=5 GH=8 και pH=6.8 σε φυτεμένο ενυδρείο.
Τις μετρήσεις τις θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά λόγο του φυτεμένου.
Αυτό που μου προξενεί μεγάλη εντύπωση είναι η ομοιότητα των μετρήσεων με του rubin......
Εμπειρία απο δίσκους 0
Ομως ολα πήγαιναν καλά μέχρι που έκανα την δική μου πατάτα.
Τους έχασα όλους απο δηλητηρίαση με Co2 όταν άλλαξα την μπουκάλα.
Απο τότε αυτοτιμωρήθηκα και δεν ξαναέβαλα δίσκους.
Είναι μεγάλη πίκρα να χάνεις τους δίσκους σου από μια απροσεξία και την υπερβολική σιγουριά.

red rubin
03-12-2008, 09:26
Γιαννη σου εχει πεθανει δισκος απο ''ματι''??
Να τον ταιζεις στο στομα, διπλα σου να καθεται το ''ματι'' να θαυμαζει το σχημα του και ο δισκος να γυρναει αναποδα σε 10 λεπτα? Μιλαω για τον πρωτο Nebula που ειχα παρει.Απο τοτε απεκτησα την καταρα του Nebula.
Σωστα ΒοΒ???

Bob Dens
03-12-2008, 12:06
Σωστά. Έχεις την κατάρα του Nebula.
Προς αποφυγήν παρεξήγησης όμως, το μάτι δεν ήμουν εγώ.
Εγώ τους δικούς μου τους έχω 2,5 χρόνια.

mios
03-12-2008, 19:22
Άσε ρε red την ίδια έχω εγώ με τους Leopard .Δε λέω να σταυρώσω βούλα στο ενυδρεία :pull:

red rubin
03-12-2008, 19:32
Άσε ρε red την ίδια έχω εγώ με τους Leopard .Δε λέω να σταυρώσω βούλα στο ενυδρεία :pull:

Τους Leopard κουτσα-στραβα τους βρισκεις συχνα.Nebula επρεπε να παω Γερμανια να βρω να δω παλι να τον ξαναχασω χωρις λογο..Εχω χασει 3 μεχρι τωρα και ακομη δεν ξερω το γιατι.:pull::pull:
Να δοκιμασω το 2010 και τεταρτο?(καρφι ειναι αυτο για duisburg 2010)baeh:

Yiannis59
03-12-2008, 19:42
Τους Leopard κουτσα-στραβα τους βρισκεις συχνα.Nebula επρεπε να παω Γερμανια να βρω να δω παλι να τον ξαναχασω χωρις λογο..Εχω χασει 3 μεχρι τωρα και ακομη δεν ξερω το γιατι.:pull::pull:
Να δοκιμασω το 2010 και τεταρτο?(καρφι ειναι αυτο για duisburg 2010)baeh:
Θα παμε μαζι ρεμαλι να σου μάθω πως τους κρατάνε cons
Και πως πίνουν Γερμανική μπίρα good

red rubin
03-12-2008, 19:48
Μακαρι.Να κρατησω Nebula και ολες οι μπυρες σου πληρωμενες.

lasal
04-12-2008, 01:23
Γιαννη σου εχει πεθανει δισκος απο ''ματι''??
Απο μάτι έχω χάσει άλλα ψάρια (και όποιος θέλει πιστεύει)
Απο χτύπημα τζαμιού μου είχαν αναποδογυρίσει οι δίσκοι μια φορά από ένα παιδάκι 5 χρονών. Τότε όμως την γλύτωσαν......
Ποτέ δεν πίστευα ότι θα μπορούσαν να πάθουν τέτοιο σόκ.

Diskus Fan
04-12-2008, 03:01
Απο μάτι έχω χάσει άλλα ψάρια (και όποιος θέλει πιστεύει)
Απο χτύπημα τζαμιού μου είχαν αναποδογυρίσει οι δίσκοι μια φορά από ένα παιδάκι 5 χρονών. Τότε όμως την γλύτωσαν......
Ποτέ δεν πίστευα ότι θα μπορούσαν να πάθουν τέτοιο σόκ.

Εμενα ενας μου πεθανε σε μεταφορα με βαρελακι ενω εκανα μετακομιση. Καρδια ; Τι να πω δεν ξερω, παντως τρελλαθηκα γιατι δεν περιμενα ποτε κατι τετοιο.-:cr:

Jonny
10-12-2008, 12:30
Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να διατηρήσουμε ένα δίσκο πάνω από το 1/3 της ζωής του;xmm

Η όλοι είμαστε κάτω της 5ετίας δισκοχομπίστες ή κάποια λάθη κάνουμε στη διατήρηση τους και δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε μια καλή, μεγάλη ζωή!