PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστατες juwel...

tsiro
01-12-2008, 17:37
....ο πρωτος κολλησε, ευτηχως προς τα κατω,δεν ανεβαζε δηλ. τον αλλαξα στην εγγυηση και ο καινουργιος ενω τον ειχα στους 29,5 μετα απο την αλλαγη που εκανα προχθες δεν λεει να ανεβασει πανω απο 28,5 μιλαμε για 300watt σε 300λτ με χαμηλοτερη θερμοκρασια χωρου 18 που φτανει και τους 24,ειναι φυσιολογικο η να τον στειλω και αυτον?

Diskus Fan
01-12-2008, 17:52
....ο πρωτος κολλησε, ευτηχως προς τα κατω,δεν ανεβαζε δηλ. τον αλλαξα στην εγγυηση και ο καινουργιος ενω τον ειχα στους 29,5 μετα απο την αλλαγη που εκανα προχθες δεν λεει να ανεβασει πανω απο 28,5 μιλαμε για 300watt σε 300λτ με χαμηλοτερη θερμοκρασια χωρου 18 που φτανει και τους 24,ειναι φυσιολογικο η να τον στειλω και αυτον?

Εχω τον ιδιο στο 400αρι. Τον εβαλα στους 32 και δεν ανεβασε παραπανω απο 30. Ευτυχως ειχα μεσα και εναν Jagger 250 watt και κανω τη δουλεια μου, διαφορετικα δεν θα πηγαινα με τιποτα στους 35 c που θελω.-friends

lef_st
01-12-2008, 18:11

Εγώ είχα αγοράσει δυο jagger 200 & 300W αντίστοιχα και οι δυο δεν ήταν σταθεροί το'βαζα 29 και ανέβαζε 30 άναβε κάθε 5 λεπτά κι έτσι πήρα eliwell και απο τότε κανένα πρόβλημα

orck
01-12-2008, 18:48
lef οι jager πανω στον περιστρεφομενο δισκο που εχει για να επιλεγεις την επιθυμητη θερμοκρασια εχουν και κατι σαν κουμπι, αυτο πρεπει να το τραβηξεις ελαφρα προς τα εξω και να γυρισεις τον δισκο να δειχνει 30°C αφου τοσο σου εδειχνε το θερμομετρο σου, μολις τελειωσεις αυτην την διαδικασια που λεγεται καλιμπραρισμα (μικρο-ρυθμιση στα ελληνικα) τοτε πιεζεις ελαφρα το κουμπι κατω στην αρχικη του θεση
πλεον εχεις εναν θερμαντηρα που δειχνει 30°C και πραγματικα φτανει τους 30°C στο ενυδρειο σου

Νικο οι 35°C που θες εσυ δεν ειναι οι συνηθισμενες θερμοκρασιες που εχουν τα τροπικα ενυδρεια, ουτε και για τους δισκους δεν ειναι φυσιολογικες θερμοκρασιες αυτες, ειναι λογικο να μην καταφερνουν οι θερμαντηρες και να χρειαζονται και αλλοι για να επιτευχθει η υψηλη θερμοκρασια

εχω ξαναπει θελω χαλασμενους θερμαντηρες για εσωτερικο ελεγχο, ευχαριστω :)

Yiannis59
01-12-2008, 19:04
Εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1695) το ειπες οσο για μενα ακουω Juwel και παίρνω δρομο μην πω για την αντλια του εξηνταριου και για τες λαμπες που τα τίναξαν ολες σε δυο μηνες στο Lido 120 kai Rio 180 κατα τα αλλα καλα και φθηνα ενυδρεια οτι πληρωνεις παιρνεις(ο κινεζος παντως και το καρφουρε σκυλλι) και ας λενε οτι θελουν για το φιλτρο και την αντλια του καρφουρ

lef_st
01-12-2008, 19:50
lef οι jager πανω στον περιστρεφομενο δισκο που εχει για να επιλεγεις την επιθυμητη θερμοκρασια εχουν και κατι σαν κουμπι, αυτο πρεπει να το τραβηξεις ελαφρα προς τα εξω και να γυρισεις τον δισκο να δειχνει 30°C αφου τοσο σου εδειχνε το θερμομετρο σου, μολις τελειωσεις αυτην την διαδικασια που λεγεται καλιμπραρισμα (μικρο-ρυθμιση στα ελληνικα) τοτε πιεζεις ελαφρα το κουμπι κατω στην αρχικη του θεση
πλεον εχεις εναν θερμαντηρα που δειχνει 30°C και πραγματικα φτανει τους 30°C στο ενυδρειο σου

Πάνο γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία και τι εστί καλιμπράρισμα (είχα καλούς δασκάλους) αλλά αν είδες παραπάνω αναφέρω ότι

δεν θα ρίσκαρα απ'τη στιγμή που είδα ότι έκαναν τα δικά τους να τους αφήσω να μου βράσουν η να μου παγώσουν τα ψάρια

άσχετα αν έφτιαχνε ή όχι προτιμώ να'χω eliwell = το κεφάλι μου ήσυχο

orck
01-12-2008, 20:19
ωχ νομιζα οτι δεν ηξερες την διαδικασια για αυτο το εγραψα, ρεζιλι εγινα :lllll:
καλα εκανες και εβαλες εναν eliwell για να τελειωνεις μια και καλη thamb

Πάνο γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία και τι εστί καλιμπράρισμα (είχα καλούς δασκάλους) αλλά αν είδες παραπάνω αναφέρω ότι

άσχετα αν έφτιαχνε ή όχι προτιμώ να'χω eliwell = το κεφάλι μου ήσυχο

Diskus Fan
01-12-2008, 20:23
Κάτι μου λέει ρε Νίκο αλλά όπως είπα έχω μικρή εμπειρία στους δίσκους (ένα χρόνο) και το βροντοφωνάζω νομίζω ότι είναι αυτό που παίρνουμε θερμόμετρο ακριβείας και ρυθμίζουμε τον eliwell γιατί έχει παρατηρηθεί να χάνει εώς και 3 °C xmm(αν εννοείς τον eliwell)
Αν εννοείς τους θερμαντήρες δεν θα ρίσκαρα απ'τη στιγμή που είδα ότι έκαναν τα δικά τους να τους αφήσω να μου βράσουν η να μου παγώσουν τα ψάρια

Αν ειχες οντως καλους δασκαλους αυτο σε δισκους μαλλον δεν θα το φοβοσουν, το παγωμα το δεχομαι, αν και υπαρχουν τροποι να το γλυτωσεις.-friends

lef_st
01-12-2008, 20:33
Αν ειχες οντως καλους δασκαλους αυτο σε δισκους μαλλον δεν θα το φοβοσουν, το παγωμα το δεχομαι, αν και υπαρχουν τροποι να το γλυτωσεις.-friends

Mην ξεχνάς ότι τα ενυδρεία είναι φυτεμένα και στους 29 είμαι οριακά όσο αφορά το βράσιμο

tsiro
01-12-2008, 22:15
παιζει δηλ. να θελει απλα καλιμπραρισμα δηλ εχω 28,5 και αυτο νομιζει οτι εχει 32?γιατι και μενα ειναι γυρισμενος στο τερμα(32) πανω σε controller
ακυρο οι jager οχι οι juwel....τεσπα τι λετε για το προβλημα μου?ειναι παλι για αλλαγη?δεν θα με πιστευουν σε λιγο!!

Diskus Fan
02-12-2008, 12:44
παιζει δηλ. να θελει απλα καλιμπραρισμα δηλ εχω 28,5 και αυτο νομιζει οτι εχει 32?γιατι και μενα ειναι γυρισμενος στο τερμα(32) πανω σε controller
ακυρο οι jager οχι οι juwel....τεσπα τι λετε για το προβλημα μου?ειναι παλι για αλλαγη?δεν θα με πιστευουν σε λιγο!!

Μαλλον δεν το εχεις καταλαβει σωστα. Το καλιμπραρισμα γινεται ως εξης: Τοποθετεις τον θερμαντηρα και τον βαζεις σε λειτουργια. Εχεις τοποθετησει παραλληλα δυο αξιοπιστα θερμομετρα στο ενυδρειο κατα προτιμηση στην αλλη ακρη του. Πρακολουθεις τις ενδειξεις θερμοκρασιας για καποιες μερες και ελεγχεις με βαση την ενδειξη πανω στο θερμαντηρα. Διορθωνεις αν χρειαζεται (στρεφοντας το δακτυλιδι) φερνοντας τον στη θερμοκρασια των θερμομετρων. Εσυ εχεις 28,5 ενω τον εχεις στους 32, ο Jagger ομως φτανει στους 35 στο τερμα του, αρα κατι δεν λες η δεν παει καλα.- friends

Yiannis59
02-12-2008, 12:53
Το ειπε ωρε βαφτιστήρι αυτος μιλα για Juwel και εμεις για Jager

ChristosP
02-12-2008, 13:18
Πάντως 2 θερμαντικά σώματα ακόμα και της ίδιας εταιρείας χωρίς controller δεν είναι ότι ποιο σωστό από θέμα οιοκονομίας . Πολύ δύσκολα συνχρονίζονται.

george hmmy
02-12-2008, 15:17
Πάντως 2 θερμαντικά σώματα ακόμα και της ίδιας εταιρείας χωρίς controller δεν είναι ότι ποιο σωστό από θέμα οιοκονομίας . Πολύ δύσκολα συνχρονίζονται.

Δεν συγχονιζονται, απλα... thamb

orck
02-12-2008, 15:38
μπορεις να εξηγησεις τι θες να πεις με αυτο;
το θεμα της οικονομιας δεν καταλαβα, τον συγχρονισμο τον καταλαβαινω

ChristosP
02-12-2008, 16:25
2 θερμοστάτες ζεστένουν όποτε γουστάρουν αυτοί δηλαδή αν δεν τους έχεις τοποθετήση σωστά ( όσο σωστά μπορεί να είναι ) τότε μπορεί να δουλεύει ο ένας πολύ και ο άλλος λίγο ή ακόμα και να καίνε εναλάξ . Οπερ σημαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να έχεις σχεδός σε σύνολο έναν θερμοστάτη μόνιμα αναμένω . Το ξέρω γιατί την πάτησα . Οταν τους έχεις σε controller είναι ποιο αποτελεσματικοί καίνε και 2 ταυτόχρονα και έχεις καλύτερη απόδοση και ποιο γρήγορα με αποτέλεσμα οικονομία στην δεή άρα και στην τσέπη μας .