PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τυρφη???

delta66
21-11-2008, 01:09
Ειχα παρει 10 λιτρα απο την τυρφη Νο1.
Επειδη ειχα αλλη τυρφη η οποια μου τελειωσε προσφατα, ξεκινησα τωρα να τη χρησιμοποιησω στο βαρελι με το νερο της ΑΟ, και μου εβγαλε πολυ φιλμ στην επιφανεια και θολο νερο (μεσα στο βαρελι). doh
Πεταξα την τυρφη, καθαρισα το φιλτρο, και το ξαναπροετοιμασα.
Περισσοτερο φιλμ και θολουρα αυτη τη 2η φορα.dohdoh
Εχει παρατηρησει καποιος κατι παρομοιο? xmm

ΥΓ καθαρισα παλι φιλτρο, αυτη τη φορα αλλαξα καλτσες, πεταξα την τυρφη και εβαλα φρεσκια και το ξαναεβαλα να προετοιμαστει. Αυριο θα κοιταξω να δω τι γινεται. idono

Jonny
21-11-2008, 13:07
Φιλμ και θολούρα δεν είδα με τη χρήση της, αλλά δεν είδα και το καφέ νερό που περίμενα wall

yiapas
21-11-2008, 17:50
εγω δεν είχα κανενα πρόβλημα σπύρο με την τυρφη ...βέβαια
παρατήρησα και αυτο που λέει ο jonny...nonoδεν καφετίζει όσο έπρεπε το νερο
αλλά το Ph το ρίχνει μια χαράgood

Teo
22-11-2008, 13:08
Εγώ που πήρα τύρφη από Γερμανία,καφετίζει μια χαρά το νερό,αλλά έχει αυτό το φιλμ στην επιφάνια...Με αποτέλεσμα να το έχω και στο ενυδρείο μου τώρα dohdohdoh

Genirous
22-11-2008, 13:56
Ειχα παρει 10 λιτρα απο την τυρφη Νο1.
Επειδη ειχα αλλη τυρφη η οποια μου τελειωσε προσφατα, ξεκινησα τωρα να τη χρησιμοποιησω στο βαρελι με το νερο της ΑΟ, και μου εβγαλε πολυ φιλμ στην επιφανεια και θολο νερο (μεσα στο βαρελι). doh
Πεταξα την τυρφη, καθαρισα το φιλτρο, και το ξαναπροετοιμασα.
Περισσοτερο φιλμ και θολουρα αυτη τη 2η φορα.dohdoh
Εχει παρατηρησει καποιος κατι παρομοιο? xmm

ΥΓ καθαρισα παλι φιλτρο, αυτη τη φορα αλλαξα καλτσες, πεταξα την τυρφη και εβαλα φρεσκια και το ξαναεβαλα να προετοιμαστει. Αυριο θα κοιταξω να δω τι γινεται. idonoΣπύρο,
επειδή αναφέρεις ότι σου τελείωσε η τύρφη και ξαναξεκίνησες τώρα, μήπως πολύ απλά έμεινε το βαρέλι (όχι το φίλτρο) κάποιες μέρες είτε με στάσιμο νερό, είτε χωρίς νερό και δεν το έπλυνες καλά πριν ξαναξεκινήσεις να το χρησιμοποιείς...? xmm

delta66
23-11-2008, 04:30
Σπύρο,
επειδή αναφέρεις ότι σου τελείωσε η τύρφη και ξαναξεκίνησες τώρα, μήπως πολύ απλά έμεινε το βαρέλι (όχι το φίλτρο) κάποιες μέρες είτε με στάσιμο νερό, είτε χωρίς νερό και δεν το έπλυνες καλά πριν ξαναξεκινήσεις να το χρησιμοποιείς...? xmm
Οχι.
Οταν τελειωσε η προηγουμενη που ειχα (απο aquaristik χυμα), συνεχισα την ρουτινα κανονικα με την Τυρφη Νο1.
Τοτε αρχισαν τα "φαινομενα".
Το βαρελι το ξεπλενω παντα καλα πριν βαλω να μαζεψω νερο απο την ΑΟ και στη συνεχεια μολις γεμισει χωρις κενο χρονου βαζω το φιλτρο με την τυρφη για την προτοιμασια.

Εγώ που πήρα τύρφη από Γερμανία,καφετίζει μια χαρά το νερό,αλλά έχει αυτό το φιλμ στην επιφάνια...Με αποτέλεσμα να το έχω και στο ενυδρείο μου τώρα dohdohdoh
Που σημαινει οτι μπορει να δημιουργησει η τυρφη φιλμ στο νερο.
Τωρα ποια τυρφη πηρες απο γερμανια?
Αυτη που ειχα μεχρι τωρα ηταν χυμα απο acouaristik (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/55dd136bef12c843959ce475c41ddc90/cl/details/anid/070030/Peatgranules%201%20l//listtype/search/searchparam/peat) και ηταν η καλυτερη που εχω χρησιμοποιησει, εντονο χρωμα, μυρουδια, δραση στις σκληροτητες, και κανενα προβλημα με θολουρα και φιλμ, μπορω να πω το αντιθετο, το νερο ηταν σαν να μην υπηρχε.

Teo
23-11-2008, 10:50
Που σημαινει οτι μπορει να δημιουργησει η τυρφη φιλμ στο νερο.
Τωρα ποια τυρφη πηρες απο γερμανια?
Αυτη που ειχα μεχρι τωρα ηταν χυμα απο acouaristik (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/55dd136bef12c843959ce475c41ddc90/cl/details/anid/070030/Peatgranules%201%20l//listtype/search/searchparam/peat) και ηταν η καλυτερη που εχω χρησιμοποιησει, εντονο χρωμα, μυρουδια, δραση στις σκληροτητες, και κανενα προβλημα με θολουρα και φιλμ, μπορω να πω το αντιθετο, το νερο ηταν σαν να μην υπηρχε.

Βασικά εγώ επηδεί την θέλω για ένα 54λιτρό την έχω σε 10λιτρό ενυδρείο με φιλτράκι hydor με φουλ τύρφη και λίγο filterwool,παρατήρισα ότι καφετίζει το νερό πάρα πολύ γρήγορα,ph δεν μου έχει κατεβάσει,μόνο σκληρότητες...Από νερό δυκτίου gh=10,kh=8,ph=7.2 (jbl υγρά τεστ)μετά από κάνα δυο μέρες είχα Ph=7.2,gh=6,kh=5...Κάνω αλλαγή νερού,ξανά γεμίζω νερό στο ενυδρειάκι με αντιχλόριο βάζω και almond leave και το gh και kh ανέβηκε αντί να κατεβεί και είχα και φιλμ στην επιφάνια...Τι να φταίει άραγε???Τέλειωσε η δράση της τύρφης???και το φίλμ γιατί???

Diskus Fan
24-11-2008, 15:04
Δεν ξερω για το φιλμ που λετε, αλλα εγω με την τυρφη που πηραμε κανω το εξης. Γεμιζω ενα φιλτρακι Fluval 103 (παλιο) με τυρφη, ριχνω νερο απο της βρυση σε ενα 20λτρο βαρελακι και σε λιγοτερο απο 10-20 λεπτα (δεν εχω μετρησει πιο γρηγορα) μου δινει ΚΗ 0, GΗ 0, TDS 40.-:63:

lef_st
24-11-2008, 16:27
Καταρχήν Νικόλα αποκλείται μόνο με τύρφη να σου μηδένισε GH-KH ή κάνεις κάποιο λάθος λόγω ηλικίας (πάλι) ή η τύρφη που πήρες είναι νέο είδος το οποίο δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη idonoidono
Επίσης έτσι για την ιστορία η Α/Ο χωρίς DI δίνει 25-30 μS και με DI το μηδενίζει, τώρα πως το κατάφερες εσύ μόνο με τύρφη xmmxmm

Diskus Fan
24-11-2008, 19:02
Καταρχήν Νικόλα αποκλείται μόνο με τύρφη να σου μηδένισε GH-KH ή κάνεις κάποιο λάθος λόγω ηλικίας (πάλι) ή η τύρφη που πήρες είναι νέο είδος το οποίο δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη idonoidono
Επίσης έτσι για την ιστορία η Α/Ο χωρίς DI δίνει 25-30 μS και με DI το μηδενίζει, τώρα πως το κατάφερες εσύ μόνο με τύρφη xmmxmm

Ακου μικρουλη στο εγραψα κι'αλλου ........θελεις αλλαγη τα ματομπουκαλα. Ξαναδιαβασε απο πανω, γιατι βαριεμαι να γραφω τα ιδια.xmm Εχω γραψει και το TDS. Αν συνεχισεις να εχεις την ιδια αποψη, θα ερθω σπιτι σου να κανουμε το πειραμα μαζι (αυτο ειναι απειλη).-bor: :k2:

lef_st
24-11-2008, 20:12
Ακου μικρουλη στο εγραψα κι'αλλου ........θελεις αλλαγη τα ματομπουκαλα. Ξαναδιαβασε απο πανω, γιατι βαριεμαι να γραφω τα ιδια.xmm Εχω γραψει και το TDS. Αν συνεχισεις να εχεις την ιδια αποψη, θα ερθω σπιτι σου να κανουμε το πειραμα μαζι (αυτο ειναι απειλη).-bor: :k2:

Άκου μεγαλούλη κι εγώ στο'γραψα αλλά μάλλον δεν έχεις την απαραίτητη νοημοσύνη να καταλάβεις ότι στις πρώτες γραμμές λέω ότι αποκλείεται να μηδένισε γενική και ανθρακική και μετά λέω για την ηλεκτρική αγωγιμότητα.
Η άποψή σου είναι για σένα σωστή και η δικιά μου για μένα σωστή άρα νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο.-

Ωχ να ειμαι απο καμια μερια να βλεπω, ωρε γελιαααααααααα (για το φτιαρι )baeh:

Θα βάλω την δΙκτυακή κάμερα και θα βάλω online στο φορουμ τέτοιες στιγμές δεν χάνονται.
Πέρα απ'την πλάκα ρε Νίκο μήπως έβαλες νερό απο Α/Ο κι έκανες μετρήσεις ή τα τεστ που'χεις είναι κι αυτά απ'τη δεκαετία του '80?
Και ξαναλέω ότι μόνο με τύρφη σε 20'' να μηδενίσει τα πάντα?
Ποιός ο λόγος τότε ν'αγοράζουμε Α/Ο?

Diskus Fan
24-11-2008, 21:09
Θα βάλω την δΙκτυακή κάμερα και θα βάλω online στο φορουμ τέτοιες στιγμές δεν χάνονται.
Πέρα απ'την πλάκα ρε Νίκο μήπως έβαλες νερό απο Α/Ο κι έκανες μετρήσεις ή τα τεστ που'χεις είναι κι αυτά απ'τη δεκαετία του '80?
Και ξαναλέω ότι μόνο με τύρφη σε 20'' να μηδενίσει τα πάντα?
Ποιός ο λόγος τότε ν'αγοράζουμε Α/Ο?

Οταν λεω κατι σοβαρα, νομιζω οτι πρεπει να το ψαχνεις. Σε λιγοτερο ισως απο το χρονο που εγραψες (εχω γραψει). Εγραψα και τιμες. Ξαναδιαβασε το.-iex

lef_st
24-11-2008, 21:39
Οταν λεω κατι σοβαρα, νομιζω οτι πρεπει να το ψαχνεις. Σε λιγοτερο ισως απο το χρονο που εγραψες (εχω γραψει). Εγραψα και τιμες. Ξαναδιαβασε το.-iex

Γιατί ποιός σου'πε ότι σε παίρνω στα σοβαρά για να κάτσω να ψαχτώ ωρεεεεεεεεεε

george hmmy
24-11-2008, 21:46
Δεν ξερω για το φιλμ που λετε, αλλα εγω με την τυρφη που πηραμε κανω το εξης. Γεμιζω ενα φιλτρακι Fluval 103 (παλιο) με τυρφη, ριχνω νερο απο της βρυση σε ενα 20λτρο βαρελακι και σε λιγοτερο απο 10-20 λεπτα (δεν εχω μετρησει πιο γρηγορα) μου δινει ΚΗ 0, GΗ 0, TDS 40.-:63:

Θα αρχισω και εγω να απαντω "τσεκουρατα" οταν γραφονται τετοιες βλακειες.

Genirous
25-11-2008, 10:03
Η άποψή σου είναι για σένα σωστή και η δικιά μου για μένα σωστή άρα νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο.-
Εγραψα και τιμες. Ξαναδιαβασε το.-iexΔε μας λέτε και οι δυο τις τιμές από το νερό του δικτύου σας,
μπας και κερδίσουμε λίγο χρόνο και γλιτώσουμε το spamming...? iex

Diskus Fan
25-11-2008, 13:28
Δε μας λέτε και οι δυο τις τιμές από το νερό του δικτύου σας,
μπας και κερδίσουμε λίγο χρόνο και γλιτώσουμε το spamming...? iex

ΚΗ: 5-6, GH: 15+ (ουτε ξερω ποσο παραπανω), TDS: 140-150.-:k2:

Για εξηγησου γιατι δεν καταλαβα την ενσταση σου.-g000

Γιατί ποιός σου'πε ότι σε παίρνω στα σοβαρά για να κάτσω να ψαχτώ ωρεεεεεεεεεε

Καλα ωρε ενα λαθος εκαμα, μην το κανεις θεμα.-ne55:leloydi:

george hmmy
25-11-2008, 15:35
ΚΗ: 5-6, GH: 15+ (ουτε ξερω ποσο παραπανω), TDS: 140-150

Για εξηγησου γιατι δεν καταλαβα την ενσταση σου.-g000

Ας εφαρμοσουμε αυτο που στα μαθηματικα λεγεται εις ατοπο απαγωγη. Θεωρω λοιπον ως δεδομενο οτι οι μετρησεις σου ειναι σωστες. Εστω οτι το TDS σου ειναι σε ppm κι οχι αγωγιμοτητα σε μS/cm. Αν το παρουμε "αλμπανικα" (ή κομπογιαννιτικα) με TDS 140ppm θα επρεπε να εχεις συνολικη σκληροτητα (δηλαδη GH και KH) απο 0 εως 4 και το νερο σου θα χαρακτηριζονταν αυτοματα πολυ μαλακο. Ατοπο, αφου εχουμε δεχτει οτι GH 15. (Φυσικα ουτε λογος για ΑΟ κλπ, θα ειχες το τελειο νερο σε αυτην την περιπτωση)

Ας το εξετασουμε αναποδα τωρα. Εχεις GH 15, το οποιο παλι "αλμπανικα" μεταφραζεται σε TDS απο 250+ σε ppm και σε αγωγιμοτητα 500+ τουλαχιστον, χωρις να λαβουμε υποψιν την "εξτρα" αυξηση που θα επιφερει η ΚΗ. Εσυ ομως λες οτι εχεις TDS 150, ατοπο δηλαδη και παλι. Ειτε ετσι δηλαδη, ειτε αλλιως, οι μετρησεις ειναι ανακριβεις και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα.

Και για να μη μεινει αιωρουμενο

Δεν ξερω για το φιλμ που λετε, αλλα εγω με την τυρφη που πηραμε κανω το εξης. Γεμιζω ενα φιλτρακι Fluval 103 (παλιο) με τυρφη, ριχνω νερο απο της βρυση σε ενα 20λτρο βαρελακι και σε λιγοτερο απο 10-20 λεπτα (δεν εχω μετρησει πιο γρηγορα) μου δινει ΚΗ 0, GΗ 0, TDS 40.-

εχει να κανει στο οτι ολοι αγορασαν την ιδια τυρφη αλλα εντελως περιεργα κανενος αλλου το GH και η ΚΗ δε μηδενιζει (πώς να εξηγειται αραγε...) αλλα και βασει θεωριας και πρακτικης παλι ειναι ατοπο η τυρφη να μηδενισει τις σκληροτητες. Να χαμηλωσει ναι, να μηδενισει..... μπααααααααα. Ετσι λοιπον αγαπητε Νικολα, για μενα τετοια συμπερασματα ειναι βλακειες και δεν ξερω που αποσκοπουν. friends

delta66
25-11-2008, 17:48
Ωραια ολα αυτα, αλλα εγω εχω τελικα 10 λιτρα χωμα για τον κηπο με 25€ bgun

george hmmy
25-11-2008, 17:57
Ωραια ολα αυτα, αλλα εγω εχω τελικα 10 λιτρα χωμα για τον κηπο με 25€ bgun

Να τη δωσεις 50€ στον κυριο με τα 30+++ χρονια εμπειρια, αφου του κατεβαζει GH, KH και TDS τοσο πολυ να ετοιμαζει νερο για τους δισκους του.

lef_st
25-11-2008, 18:08
Να τη δωσεις 50€ στον κυριο με τα 30+++ χρονια εμπειρια, αφου του κατεβαζει GH, KH και TDS τοσο πολυ να ετοιμαζει νερο για τους δισκους του.

+10000000 thamb

tsiro
25-11-2008, 21:09
ρε παιδια μην τρελενεστε μια χαρα ειναι η τυρφη εμενα στα 100λτ καταβαζουν τα 200γρ gh 12->7 kh 7->3 ph 7.4->6,5 σε μια μερα.

george hmmy
25-11-2008, 21:13
ρε παιδια μην τρελενεστε μια χαρα ειναι η τυρφη εμενα στα 100λτ καταβαζουν τα 200γρ gh 12->7 kh 7->3 ph 7.4->6,5 σε μια μερα.

Η δικια σου ειναι χαλασμενη, εδω σου λεμε οτι τα μηδενιζει σε 10-20 λεπτα, καταλαβαινεις??????? funyfunyfuny

lef_st
25-11-2008, 21:17

Αυτό λέμε ωρέ οι μετρήσεις σου όπως και οι δικές μου κάτι λένε, ο Νίκος λέει ότι τα μηδενίζει σε 10' idono

delta66
25-11-2008, 22:42
Παιδια δεν καταλαβατε μαλλον.
Το προβλημα δεν ειναι αν το μαλακωνει το νερο, και τυρφη απο πρακτικερ made in Ουκρανια (τσερνομπιλ) να εβαζα θα το μαλακωνε.
Και οντως το μαλακωνει κλπ.
Το προβλημα ειναι οτι αφηνει πολυυυυυυυυυυυυ φιλμ και θολουρα στο νερο που σημανει οτι δεν ειναι ΚΑΘΑΡΗ.
Και γι'αυτο δεν φταιει ο Φαν για να του την πουλησω. ;)

Και ως γνωστο αφου τα φορουμ ειναι για αλληλοενημερωση, ενημερωνω οτι η τυρφη μου βγηκε σκαρτη. (εξακριβωμενα)

mios
25-11-2008, 23:09
Μήπως φταίει κάτι άλλο ? Εγώ τη βάζω σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Στα ενυδρεία του Ιν (ειδικά τα κάτω) βάζουν σακούλες ολόκληρες,γι αυτό και οι γέννες τελευταία ,πάλι τίποτα .Κάποιος με το ίδιο πρόβλημα με το Σπύρο ?

delta66
26-11-2008, 00:07
Μήπως φταίει κάτι άλλο ? Εγώ τη βάζω σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Στα ενυδρεία του Ιν (ειδικά τα κάτω) βάζουν σακούλες ολόκληρες,γι αυτό και οι γέννες τελευταία ,πάλι τίποτα .Κάποιος με το ίδιο πρόβλημα με το Σπύρο ?
Την εχω δοκιμασει με ολους τους αλλους παραγοντες αλλαγμενους.
Αλλαξα καλτσες (παρολο που με τις ιδιες δεν ειχα προβλημα με αλλη τυρφη)
Αλλαξα το νερο απο ΑΟ και εβαλα μονο βρυσης.
Αλλαξα μεχρι και βρυση που παιρνω νερο.
Αυτα που δεν αλλαξαν σε ολες τις "προσπαθειες" ηταν το φιλτροκουτι και το βαρελι που την βαζω, τα οποια ομως οπως καθε φορα τα "καθαριζα" παντα (καλο ξεπλυμα με νερο με πιεση και κανενα χημικο).
Τι αλλο μπορει να φταιει εκτος απο το οτι σε καποιο μερος των 50 λιτρων τυρφης (που ετυχε να το παρω εγω) ειχε κατι "βρωμικο".
Αν δεν τυχει σε κανενα θα σημαινει οτι ημουν μια εξαιρεση στον κανονα που λεει οτι η τυρφη αυτη ειναι καλη.
Αν καποιος το δει γραμμενο εδω το θεμα (αν), και παρατηρει φιλμ στο ενυδρειο του, μπορει να θεσει υπο παρακολουθηση την συγκεκριμενη τυρφη ;)

yiapas
26-11-2008, 06:55
σπύρο..τέτοιο φιλμ στην επιφάνεια παρατηρώ μερικές φορες στο ενυδρείο μου
ταϊζοντας κάποια τροφή που είναι επιβαρυντική...ή η αναταραξη της επιφάνειαςδεν είναι καλή ή προσθέτω κάποιο ξύλο καινουριο

μηπως έκανε κάτι άλλο τωρα τελευταία στο ενυδρείο σου και δεν ωφείλεται
στην τυρφη ???

delta66
26-11-2008, 07:10
...μηπως έκανε κάτι άλλο τωρα τελευταία στο ενυδρείο σου και δεν ωφείλεται
στην τυρφη ???
Μιλαω για φιλμ και θολο νερο στην επιφανεια του νερου μεσα στο βαρελι πριν μπει στο ενυδρειο.
Το βαρελι εχει μονο νερο και τυρφη.

lef_st
26-11-2008, 07:47
Σπύρο αν και κάποιος το'γραψε παραπάνω το βαρέλι με το φίλτρο δουλεύει συνέχεια η το κλείνεις?
Εμένα δουλεύει μόνιμα και μια φορά που ξέχασα για λίγες ώρες το φίλτρο κλειστό όταν το ξανάνοιξα έβγαλε καφετίλα ευτυχώς που την είχα μυριστεί και έριξα το νερό εκτός βαρελιού.Κι αυτό έγινε γιατί έμεινε στάσιμο το νερό μέσα στο φίλτρο με την τύρφη.

delta66
26-11-2008, 08:32
Σπύρο αν και κάποιος το'γραψε παραπάνω το βαρέλι με το φίλτρο δουλεύει συνέχεια η το κλείνεις?....

Οσο υπαρχει μεσα στο βαρελι νερο, κινειται συνεχεια.
Μετα απο 2-3 μερες αρχιζει και φαινεται το φιλμ στην επιφανεια και μετα απο μια εβδομαδα, ερχεται και "δενει" γερα το "γλυκο".
Τωρα δεν μενει να παω σημερα να παρω αλλη τυρφη, να κανω τη προετοιμασια, με αλλαγμενο τον παραγοντα τυρφη πλεον και ολα τα αλλα ιδια.
Αν βγει καθαρο το νερο σε 3-4 μερες θα ξερω 100% τι φταιει (και οχι 99% οπως τωρα :))

ΥΓ μετα μενει να παρει αλλος απο την τυρφη μου και να δοκιμασει να χαλασει μερικες εκατονταδες λιτρα απο οσμωση :)

Diskus Fan
26-11-2008, 13:30
1. Το βαρελακι μου εχει νερο πολυ καιρο, σιγουρα πανω απο 10 μερες. Το φιλτρο δουλευει συνεχως. Οντως υπαρχει φιλμ στην επιφανεια (μολις το κοιταξα) δεν ξερω ομως αν ειναι αιτια η τυρφη γιατι το καπακι του δεν κλεινει τελειως για να περνανε οι σωληνες του φιλτρου.idono
2. (Στο χαβαλε) Χμου μηπως παιρνεις οτι και ο Γρηγορης (loris);;;;ne55
3. (Εξω απο το χαβαλε) Αρχιζω και τα παιρνω με την ανευ λογου ακυρωση μου εκ'μερους σου. Αν εκανες οτι κανω πες μας τα αποτελεσματα των μετρησεων που εχεις. Λαβε υπ'οψη σου οτι γραφω για πτωση του ΚΗ σε 10 λεπτα. Οι μετρησεις της τυρφης (συνολικες) που εχω βαλει ειναι την επομενη μερα.-:rant

delta66
26-11-2008, 13:47
..... Οντως υπαρχει φιλμ στην επιφανεια (μολις το κοιταξα) δεν ξερω ομως αν ειναι αιτια η τυρφη γιατι το καπακι του δεν κλεινει τελειως για να περνανε οι σωληνες του φιλτρου.idono
....
Τωρα που το θυμηθηκα να ρωτησω κατι, ο Τσαγκαρης ειχε θολο νερο στο ενυδρειο του και πριν του δωσεις απο την τυρφη σου?

σαν δε ντρεπομαστε, καταντησαμε να μιλαμε μεσω φορουμ, το μεσημερι τι κανεις? στειλε πμ ή παρε τηλ
χαθηκαμε

Diskus Fan
26-11-2008, 13:54
Τωρα που το θυμηθηκα να ρωτησω κατι, ο Τσαγκαρης ειχε θολο νερο στο ενυδρειο του και πριν του δωσεις απο την τυρφη σου?

σαν δε ντρεπομαστε, καταντησαμε να μιλαμε μεσω φορουμ, το μεσημερι τι κανεις? στειλε πμ ή παρε τηλ
χαθηκαμε

Ναι ηταν θολο.:63: Εχεις και σκαιπ αν θυμασαι.-0020

george hmmy
26-11-2008, 19:53
Αρχιζω και τα παιρνω με την ανευ λογου ακυρωση μου εκ'μερους σου. Αν εκανες οτι κανω πες μας τα αποτελεσματα των μετρησεων που εχεις. Λαβε υπ'οψη σου οτι γραφω για πτωση του ΚΗ σε 10 λεπτα. Οι μετρησεις της τυρφης (συνολικες) που εχω βαλει ειναι την επομενη μερα.-:rant

Παρτα Νικολα, αστα, οτι θες κανε, λιγο με νοιαζει. Δεν μπορω να γραφονται βλακειες και να τα αφηνω ετσι, με συγχωρεις πολυ. Τωρα λες παρατηρεις πτωση της ΚΗ σε 10 λεπτα ενω η αρχικη σου δημοσιευση αναφερει

Γεμιζω ενα φιλτρακι Fluval 103 (παλιο) με τυρφη, ριχνω νερο απο της βρυση σε ενα 20λτρο βαρελακι και σε λιγοτερο απο 10-20 λεπτα (δεν εχω μετρησει πιο γρηγορα) μου δινει ΚΗ 0, GΗ 0, TDS 40.-:63:

δηλαδη οτι μηδενιζει τοσο την ΚΗ οσο και το GH. Επειδη ουτε και εγω αστειευομαι τωρα, σταματα να παραπληροφορεις τα μελη με ανακριβειες και μετα, κατα την προσφιλη τακτικη σου, να το γυρνας στην τρελη. Συνελθε και κοψε σε παρακαλω.

Diskus Fan
27-11-2008, 15:35
Παρτα Νικολα, αστα, οτι θες κανε, λιγο με νοιαζει. Δεν μπορω να γραφονται βλακειες και να τα αφηνω ετσι, με συγχωρεις πολυ. Τωρα λες παρατηρεις πτωση της ΚΗ σε 10 λεπτα ενω η αρχικη σου δημοσιευση αναφερει

δηλαδη οτι μηδενιζει τοσο την ΚΗ οσο και το GH. Επειδη ουτε και εγω αστειευομαι τωρα, σταματα να παραπληροφορεις τα μελη με ανακριβειες και μετα, κατα την προσφιλη τακτικη σου, να το γυρνας στην τρελη. Συνελθε και κοψε σε παρακαλω.

Τωρα για να καταλαβω εσυ αμφισβητεις το 10λεπτο η το αποτελεσμα στις μετρησεις;;; Νομιζω αλλα εγραψες πιο πανω.-idono

"ολοι αγορασαν την ιδια τυρφη αλλα εντελως περιεργα κανενος αλλου το GH και η ΚΗ δε μηδενιζει (πώς να εξηγειται αραγε...) αλλα και βασει θεωριας και πρακτικης παλι ειναι ατοπο η τυρφη να μηδενισει τις σκληροτητες. Να χαμηλωσει ναι, να μηδενισει..... μπααααααααα. Ετσι λοιπον αγαπητε Νικολα, για μενα τετοια συμπερασματα ειναι βλακειες και δεν ξερω που αποσκοπουν."

george hmmy
27-11-2008, 15:41
Τις μετρησεις, την πρακτικη, το δεκαλεπτο...
Και δεν εχω γραψει πουθενα τιποτα αλλο, εξ αρχης σου ειπα οτι τα συμπερασματα που αναφερεις τα θεωρω αδυνατα (συγκεκριμενα εγραψα βλακειες) καθως ειναι ατοπο να κανει η τυρφη ολα αυτα που αναφερεις και ειδικα σε χρονο λιγοτερο των 20 λεπτων. Οχι οτι και παραπανω να ηταν ο χρονος θα ειχες ελπιδες για τετοια νουμερα...

Diskus Fan
27-11-2008, 15:45
Τις μετρησεις, την πρακτικη, το δεκαλεπτο...
Και δεν εχω γραψει πουθενα τιποτα αλλο, εξ αρχης σου ειπα οτι τα συμπερασματα που αναφερεις τα θεωρω αδυνατα (συγκεκριμενα εγραψα βλακειες) καθως ειναι ατοπο να κανει η τυρφη ολα αυτα που αναφερεις και ειδικα σε χρονο λιγοτερο των 20 λεπτων. Οχι οτι και παραπανω να ηταν ο χρονος θα ειχες ελπιδες για τετοια νουμερα...

Καλως, κανε το πειραμα και γραψε τα αποτελεσματα σου εδω. Αν δεν εχεις τυρφη να σου δωσω απο τη δικη μου.-:k2:

george hmmy
27-11-2008, 16:09
Εχει κανει ο Λεφ, ο Γιαπ, ο delta, ο mios και παει λεγοντας. Κανεις αλλος δεν μηδενισε τιποτα, οποτε κρατα την τυρφη σου...

yiapas
27-11-2008, 18:42
Εχει κανει ο Λεφ, ο Γιαπ, ο delta, ο mios και παει λεγοντας. Κανεις αλλος δεν μηδενισε τιποτα, οποτε κρατα την τυρφη σου...
και οποιαδήποτε τύρφη δεν φέρνει τα συγκεκριμένα νούμερα στις μετρήσεις
έτσι και αλλιώς
σε αντίθετο αποτέλεσμα θα κλεγαμαι όλοι μαζί τις Α/Ο μας

Genirous
27-11-2008, 18:52
Σπύρο δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πραγματικό πρόβλημα και προς τι η προβολή της ίδιας ταινίας στο σινέ-GD... doh

Υπήρξαν πολλές φορές στο βαρέλι προετοιμασίας που το νερό μου θόλωνε και αποκτούσε φιλμ, αλλά έκανα τις αλλαγές μου κανονικά ρίχνοντας το νεράκι στο ενυδρείο! Δεν παρατήρησα καμία στιγμή τα ίδια φαινόμενα στο ενυδρείο μου και φυσικά κάποιο πρόβλημα στα ψάρια μου... bor:

delta66
27-11-2008, 19:46
Σπύρο δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πραγματικό πρόβλημα και προς τι η προβολή της ίδιας ταινίας στο σινέ-GD... doh

Υπήρξαν πολλές φορές στο βαρέλι προετοιμασίας που το νερό μου θόλωνε και αποκτούσε φιλμ, αλλά έκανα τις αλλαγές μου κανονικά ρίχνοντας το νεράκι στο ενυδρείο! Δεν παρατήρησα καμία στιγμή τα ίδια φαινόμενα στο ενυδρείο μου και φυσικά κάποιο πρόβλημα στα ψάρια μου... bor:
Επιβεβαιωνεις λοιπον οτι ειχες φιλμ και εσυ στο βαρελι.

Δεν καταλαβα το σχολιο περι προβολης της ιδιας ταινιας(?) στο σινε-GD :confused:
Το πραγματικο προβλημα το εχω αναφερει ηδη και αν δεν το καταλαβες ειναι οτι το νερο εχει φιλμ και ειναι θολο.
Αν δεν ειναι προβλημα αυτο για σενα ειναι αλλο θεμα.

Την πρωτη φορα το εβαλα και εγω στο ενυδρειο το νερο απο το βαρελι και γεμισε το νερο της επιφανειας στο ενυδρειο τοσο φιλμ σαν κρουστα με χρωμα πετρελαιοκηλιδας.
Το νερο του ενυδρειο εγινε λασπη απο διαυγες.
Ρουφηξα με λαστιχο απο την επιφανεια οσο μπορουσα.
Τα ψαρια συμπεριφεροταν "καπως", εχασαν το χρωμα τους, σταματησαν τα ερωτικα "παιχνιδια" τους, κρυβοταν, δεν ειχαν την συνηθισμενη ορεξη, μερικα αναπνεαν πιο γρηγορα.
Αυτα δεν μου φανηκαν εμενα "φυσιολογικα" και μαλλον εκανα το "λαθος" :) να τα συνδεσω με το νερο της αλλαγης που ειχε προετοιμασει με τη τυρφη αυτη.
Μετα απο αρκετες αλλαγες νερου χωρις τυρφη ηρθε καπως στα ισια του.

Εχει κανει ο Λεφ, ο Γιαπ, ο delta, ο mios και παει λεγοντας....Μετρησεις εγω με την τυρφη απο την μαζικη παραγγελια δεν εχω κανει σε προετοιμασμενο νερο βρυσης, παρα μονο προετοιμασια σε νερο απο ΑΟ.
Οποτε ετσι κι αλλιως 0 ηταν οι σκληροτητες στο νερο πριν το προετοιμασω με την τυρφη, τι να συγκρινω?
Πιο παλια οταν εκανα μετρησεις σε νερο προετοιμασμενο με τρυφη (sera, hobby και χυμα απο acuaristic) σε νερο βρυσης, οντως μου μηδενιζε, μαλλον σχεδον μηδενιζε (0,5) την kH (αλλα οχι την gH).

yiapas
27-11-2008, 19:52
Πιο παλια οταν εκανα μετρησεις σε νερο προετοιμασμενο με τρυφη (sera, hobby και χυμα απο acuaristic) σε νερο βρυσης, οντως μου μηδενιζε, μαλλον σχεδον μηδενιζε (0,5) την kH (αλλα οχι την gH).

αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το ξέρει ο Νίκος που στο παρελθόν
μας έλεγε οτι ήταν ειδικός σε διαφορες ρητίνες
και οχι να μας λέει οτι με την τύρφη μηδενίζεται το gh

Genirous
27-11-2008, 20:24
Είχα παλιά πρόβλημα και με τύρφη του εμπορίου επώνυμη σε κουτί,
όχι αυτή της μαζικής παραγγελίας! Όταν είχα αυτό που εσύ λες ''πρόβλημα'', δεν είχα κανένα ουσιαστικό πρόβλημα και όπως ξαναείπα δεν παρατήρησα πρόβλημα ούτε στα ψάρια μου! iex

Όπως και να΄χει, λάσπες και πετραιολοκηλίδες από τη συγκεκριμένη τύρφη δεν διάβασα να παρατήρησε άλλος εκτός από'σένα... nono
Αν θες ανέβασε καμιά φωτό από το...φαινόμενο! baeh:

delta66
27-11-2008, 22:46
Είχα παλιά πρόβλημα και με τύρφη του εμπορίου επώνυμη σε κουτί,
όχι αυτή της μαζικής παραγγελίας! Όταν είχα αυτό που εσύ λες ''πρόβλημα'', δεν είχα κανένα ουσιαστικό πρόβλημα και όπως ξαναείπα δεν παρατήρησα πρόβλημα ούτε στα ψάρια μου! iex

Όπως και να΄χει, λάσπες και πετραιολοκηλίδες από τη συγκεκριμένη τύρφη δεν διάβασα να παρατήρησε άλλος εκτός από'σένα... nono
Αν θες ανέβασε καμιά φωτό από το...φαινόμενο! baeh:

Δυστυχως δεν ειχα το μυαλο μου να βγαζω φωτο τα φαινομενα αλλα να τα εξαλειψω.
Και τωρα που τα εξαλειψα δεν βγαινουν φωτο.
Να ξαναχρησιμοποιησω την ιδια τυρφη για να βγαλω φωτο αποκλειεται.
Αν θελει να το κανει αλλος να του δωσω τυρφη να δοκιμασει baeh:

ευχομαι να μην τυχει σε αλλον και μπορεσει και ανεβασει αυτος φωτο

Diskus Fan
27-11-2008, 23:15

Τωρα πως να εκλαβω την συνεχεια;idono Δηλαδη συνεχιζεις ευθεως μου λες οτι γραφω μ@λ@κιες;:pull:pan: Μαζεψε τους αναφερομενους να κανουμε τις μετρησεις ολοι μαζι. Αυριο θα κανω παλι το ιδιο και θα ξαναβαλω τα αποτελεσματα.-

και οποιαδήποτε τύρφη δεν φέρνει τα συγκεκριμένα νούμερα στις μετρήσεις
έτσι και αλλιώς
σε αντίθετο αποτέλεσμα θα κλεγαμαι όλοι μαζί τις Α/Ο μας

Δεν αντεξα στον πειρασμο ....................δεν ειναι αργα, ΞΕΚΙΝΑ.-cons

αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το ξέρει ο Νίκος που στο παρελθόν
μας έλεγε οτι ήταν ειδικός σε διαφορες ρητίνες
και οχι να μας λέει οτι με την τύρφη μηδενίζεται το gh

Δεν εχω πει διαφορες. Τελικα δεν εχω καταλαβει, αμφισβητουνται γενικως οι μετρησεις μου η μονο του GH;idono Η κλικα μου την εχει πεσει, αλλα δεν "χαμπαριαζω" καταλαβετε το.-sport_46

yiapas
27-11-2008, 23:51
Δεν εχω πει διαφορες. Τελικα δεν εχω καταλαβει, αμφισβητουνται γενικως οι μετρησεις μου η μονο του GH;idono Η κλικα μου την εχει πεσει, αλλα δεν "χαμπαριαζω" καταλαβετε το.-sport_46

να πώ για το gh να πώ για το tds???...ευτυχως που δεν έχω πολύ μαλλί
γιατί θα το έκλεγα
όσο και να το πάιζεις Ξανθόπουλος(μην πώ μαρθα βούρτση)
και να φαντάζεσαι "κλίκες"
αυτά που λές μόνο για κράξιμο είναι

νέος νόμος και κανόνας
"βάλτε τύρφη σε νερό βρύσης και σε 10-20λεπτά κατεβάζετε το tds και μηδενίζετε το gh"walldoh

μάλλον (όπως και άλλες φορές) λάθος έχεις κάνει
και μόλις καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος τι Μ@Λ@ΚΙΕΣ λές
το γυρνάς στην τρελή και στις αερολογίες

μήπως έβαλες νερό απο την Α/Ο του "νονού" σου που έτσι και αλλιώς έχει τις τιμές που έδωσες
kh0 gh0 tds40 και νομίζεις οτι έκανες ΘΑΥΜΑ με την τύρφη????
έχουμε πεί και άλλες φορές...ηλικία

george hmmy
28-11-2008, 01:10
Απο μερους μου τελευταιο ποστ επι του θεματος και καλο ειναι να πεσουν οι τονοι γιατι μεγαλα παιδακια ειμαστε και δε λειτουργουμε με τους κανονες της ζουγκλας για να κερδισει οποιος φωναξει πιο δυνατα.

Απο κει και περα, αναφορικα με τα προβληματα περι φιλμ κλπ το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι μονο σε εναν παρατηρηθηκε το φαινομενο αυτο και δεν ειμαστε και απολυτα σιγουροι οτι προκληθηκε απο την τυρφη καθως ολοι οσοι εχουν απο δαυτην (μαρκα αλλα και παρτιδα) δεν αντιμετωπισαν κατι αναλογο.

Δευτερο, αναφερθηκε οτι η εν λογω τυρφη εχει τη δυνατοτητα να μηδενιζει τις σκληροτητες σε ενα νερο το οποιο εχει αρχικες τιμες GH 15, ΚΗ 6 και TDS 140. Εξ αρχης ειπα οτι οι τιμες για GH και ΚΗ δε συμφωνουν με το TDS, κατι φταιει. Αν ανοιξεις και δεις τη εμμεση σχεση TDS και GH-KH θα καταλαβεις για ποιο λογο σου λεω οτι ΔΕ γινεται να εχεις τετοιες αρχικες τιμες. Αλλα, περα και απο αυτο, την καλυτερη τυρφη του κοσμου να εχεις, ειναι αδυνατο να της βαλεις νερο με GH 15 και να μετρησεις οχι σε 20 λεπτα, αλλα σε 20 μερες GH μηδεν.

Αυτο σου λεμε ολοι απο την αρχη και εσυ σωνει και ντε να μας πεισεις για το αντιθετο. Οπου και να γραφτει αυτο θετουμε την καλυτερη υποψηφιοτητα στα ενυδρειακα φορα για το βραβειο "η βλακεια του μηνα", το καταλαβαινεις? Ρωτα οπου θες, οποιον θες. Αν μπορουσαμε με τυρφη να μηδενισουμε σκληροτητες για ποιο λογο ολοι αγοραζουν ΑΟ? Λες οτι ξαφνικα εσυ ανακαλυψες τον τροχο? Ή εσυ, το τσακαλι, για ποιο λογο παιδευοσουν με ρητινες κλπ εφοσον η τυρφη κανει θαυματα? Δεν ειναι ετσι, οσο κι αν δε σου αρεσει...

Δηλαδη συνεχιζεις ευθεως μου λες οτι γραφω μ@λ@κιες;

Εγω δε χρησιμοποιησα τετοιες λεξεις και εκφρασεις και καλο θα ειναι να το αποφευγεις και εσυ. Επειδη οι αρχκες σου μετρησεις εκ των πραγματων ειναι σιγουρα λαθος, μπορει να φταιει κατι αλλο που σε οδηγει στα εσφαλμενα συμπερασματα, πχ τα τεστ που χρησιμοποιεις. Οσο επιμενεις οτι η τυρφη μηδενιζει σκληροτητες, τοσο θα επιμενω οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα.

delta66
28-11-2008, 01:19
Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ο fan εβαλε ενα φιλτρο (νομιζω ενα λιτρο?) τυρφη σε 20 λιτρα νερο οπως ειπε.
Ειναι μεγαλη ποσοτητα τυρφης και τα αποτελεματα μπορει να ειναι αμεσα.
Μην συγκρινετε τα αποτελεσματα με το ενα λιτρο τυρφης που βαζουν μερικοι σε τεραστια δοχεια να δουλευουν.
Απο την αλλη ο Νικος μερικες φορες μπορει να ειναι υπερβολικος με τους χρονους.
Με τα 10-20 λεπτα μπορει να εννοει, 2-3 ωρες good

george hmmy
28-11-2008, 01:24
Δεν πιστευω να εχει αναγκη απο δικηγορους για υπερασπιση, οποτε καλο ειναι να απαντα ο ιδιος σε αυτα που ρωταμε και να εξηγει, εφοσον κρινει οτι κατι δεν εχουμε καταλαβει. Εχω ενστασεις τοσο και στα αρχικα νουμερα τα οποια ΔΕΝ μπορουν να ειναι πραγματικα (υπαρχει λαθος, ειτε απο τεστ ειτε απο το TDS) και ΔΕ γινεται καμια τυρφη να μηδενισει το GH, αυτο φωναζουμε, αλλα απο οτι φαινεται δε γινεται κατανοητο για καποιο λογο. Και τρεις ωρες να μεινει το φιλτρο με 3 λιτρα τυρφη, ΔΕΝ εχει τα χημικα στοιχεια τα οποια θα μπορουσαν να δεσμευσουν τα αλατα μαγνησιου και ασβεστιου, πώς να το κανουμε?????

delta66
28-11-2008, 01:46
Δεν πιστευω να εχει αναγκη απο δικηγορους για υπερασπιση, οποτε καλο ειναι να απαντα ο ιδιος σε αυτα που ρωταμε και να εξηγει, εφοσον κρινει οτι κατι δεν εχουμε καταλαβει. Εχω ενστασεις τοσο και στα αρχικα νουμερα τα οποια ΔΕΝ μπορουν να ειναι πραγματικα (υπαρχει λαθος, ειτε απο τεστ ειτε απο το TDS) και ΔΕ γινεται καμια τυρφη να μηδενισει το GH, αυτο φωναζουμε, αλλα απο οτι φαινεται δε γινεται κατανοητο για καποιο λογο. Και τρεις ωρες να μεινει το φιλτρο με 3 λιτρα τυρφη, ΔΕΝ εχει τα χημικα στοιχεια τα οποια θα μπορουσαν να δεσμευσουν τα αλατα μαγνησιου και ασβεστιου, πώς να το κανουμε?????

Το ειπαμε αυτο, και εγω δεν μετρησα gH 0 ποτε.
Δεν ειδα κανεις να προσεχει την ποσοστητα του νερου και της τυρφης για τα αλλα αποτελεσματα τουλαχιστον ή για τη γρηγορη ανταποκριση του νερου στην τυρφη και σε αυτο εθεσα την προσοχη σας σαν παραγοντα στο ολο θεμα.
Αλλα βλεπω η ουσια ειναι στο να γινει αντιπαραθεση απλα για να γινει και οχι για να βγουν χρησιμα συμπερασματα

ΥΓ Δεν καταλαβα δεν μπορω να "ανακατευθει" κανεις στη "πλαγιο" θεμα που αναπτυσεται μεσα στο δικο μου και εχει να κανει με τις μετρησεις του Φαν?
Οταν βγηκαν ολοι να συμφωνησουν ή να παρεθεσουν τις σκεψεις και τα στοιχεια τους που συμφωνουσαν με τις δικες σου, ειπε κανεις οτι ειναι δικηγοροι σου?

Ζητας ηρεμια και σεβασμο στο φορουμ οταν δημιουργειται "θεμα" αλλα δεν δινεις εσυ το καλο παραδειγμα :leloydi:

george hmmy
28-11-2008, 02:08
...

1)Αν εβγαινε καποιος να εξηγησει τι εννοω, τι εκανα και τι δεν εκανα, θα ειχες καθε δικαιωμα να πεις οτι κανει το δικηγορο μου. Στην παρουσα φαση, δεν υπερασπιζεται κανεις αυτα που ειπα, καταθετει τη δικη του αποψη η οποια συμπτωματικα συμπιπτει με τη δικη μου.

2)Φτηνω ροχαλες στο νερο που προετοιμαζω και σε 20 λεπτα μετα απο την 30στη ροχαλα οι σκληροτητες μηδενιστηκαν και το TDS επεσε κατα 65% σε σχεση με την αρχικη του τιμη. Η ποσοτητα του νερου ηταν 18,76543lt και η συχνοτητα (σε Hertz) ριψης ροχαλας 0,43Hz. Μπορεις να κανεις συζητηση και να βγει ουσιαστικο συμπερασμα με αυτο που σου εγραψα? Πώς ζητας να γινει ουσιαστικη συζητηση οταν η βαση ειναι αναλογη του παραδειγματος που σου αναφερω?

3)Δηλαδη δεν πρεπει να αντιπαρατεθω σε κατι με το οποιο διαφωνω καθετα, οριζοντια και διαγωνια? Και πώς κρινεις οτι γινεται κουβεντα απλα για την αντιπαραθεση? Αυτο καταλαβες? Εκανα και εξηγηση για ποιο λογο θεωρω οτι δεν γινεται αυτο που αναφερθηκε (διαβασε παλι εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showpost.php?p=27543&postcount=18) αν τυχον διεφυγε της προσοχης σου) και οι απαντησεις που πηρα ηταν α) οτι παιρνω οτι και ο Γρηγορης και β) οτι ειμαι χαβαλες και δεν ασχολειται. Ποιος κανει αντιπαραθεση απλα για κανει λοιπον?

4)Δεχομαστε επιθεσεις και προσβολες, απο που και ως που χαρακτηριζονται οσοι διαφωνουν ως "κλικα"? Ειμαστε σοβαροι? Παραπανω δηλωσε οτι τα παιρνει κιολας, και τι με αυτο? Να το βουλωσουμε δηλαδη πρεπει? Μηπως μπερδεψαμε τους χωρους??? Φορουμε ειμαστε και εχουμε ελευθερια να λεμε οτι θελουμε, μεσα στα ορια που οριζουν οι κανονες καλης συμπεριφορας και καθενας εχει το δικαιωμα να μιλαει. Ομως, το δικαιωμα να μιλας δε σημαινει οτι ειναι υποχρεωση μας να τα ακουμε στα σοβαρα.

5)Ζητησα να πεσουν οι τονοι, αν ειδες κανεις αλλος στο παρον θεμα (και σε ολα τα αλλα) δεν εχει γραψει ακομψη λεξη εστω και με @ ή με #$%. Με κρινεις οτι δε δινω το καλο παραδειγμα γιατι? Επειδη λεω με επιχειρηματα τη γνωμη μου? Το ακουσαμε και αυτο?

6)Ειναι απολυτα λογικο οταν ξεκιναμε μια συζητηση για ενα θεμα να προκυψουν παραπλευρα θεματα και να επεκταθουμε. Θεμιτο και λογικο (ξαναλεω) και προκειμενου να διευκολυνθει η συζητηση χωριζονται τα θεματα για μενουν καθαρα, οσο το δυνατον περισσοτερο. Διαπιστωσες ποτε οτι δεν επιτρεπεται η εμπλοκη ενος νεου θεματος σε ενα αλλο ή απαγορευτηκε ποτε σε καποιον να εκφερει αποψη για κατι? (sorry αν δεν καταλαβα, αλλα την προταση αυτη την εχασα λιγουλακι: Δεν καταλαβα δεν μπορω να "ανακατευθει" κανεις στη "πλαγιο" θεμα που αναπτυσεται μεσα στο δικο μου και εχει να κανει με τις μετρησεις του Φαν?)

Diskus Fan
28-11-2008, 15:08
Το πειραμα το ξανακανω. Μπηκε φρεσκια τυρφη 450-500 γρ. περιπου και οι μετρησεις του νερου της βρυσης εχουν ως εξης (με υγρα της ΑΡΙ και ηλεκτρονικο TDS) : PH: 7.4+ (ισως και παραπανω απο 7.6), ΚΗ: 6, TSD: 138 ppm. GH: ειναι παντα πανω απο 15 σταγονες γι'αυτο δεν χαλαω τα υγρα του τεστ.
1. Μεχρι να γραψω τα νεοτερα και επειδη δεν γνωριζω (αλλα θελω να μαθω) αυτο που ανεφερες περι σχεσης ΚΗ, GH, TDS κλπ, αν δεν σου κανει κοπο αναλυσε το λιγο παραπανω, γιατι οπως αναφερεις θεωρεις τις μετρησεις λανθασμενες εξ'αιτιας αυτου.
2. Το φιλμ ανεφερα οτι το εχω δει και εγω.
3. Το οτι εγραψα "τα παιρνω" δεν σημαινει αυτοματα οτι σε απειλω. Μιλαμε την ιδια γλωσσα, αλλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας.
4. Εχω διαβασει αρκετα πραγματα που θεωρησα λαθος (μερικα γραμμενα απο σενα και τα ατομα που ειπα "κλικα" και σε πειραξε) και δεν ειδα να τα αντιμετωπιζεις με αυτο τον τροπο (δεν μπηκα βεβαια στον κοπο να γραψω παραπανω αποψη, θεωρησα οτι το αποτελεσμα θα ηταν οτι εγινε και εδω) γιατι προφανως ηταν της δικης σου ιδεολογιας. Το οτι εσυ βλεπεις καποια πραγματα διαφορετικα το καταλαβαινω, το να υπονοεις ομως καποια προθεση εκ' μερους οχι. Το οτι ξεχναω πραγματα το εχω πει αρκετες φορες και εχει γινει και αντικειμενο χαβαλε (που ποτε δεν με πειραξε) και ενδεχεται να εχω κανει παλι λαθος. Να εισαι σιγουρος ομως για ενα πραγμα. Αν εχω γραψει μ@λ@κιες (βλακιες για τη δικη σου ορολογια) θα εχω το κουραγιο να ζητησω παλι συγνωμη απο τους συμφορουμητες για την παραπληροφορηση απο μερους μου.
5. Παρα τις αντιπαραθεσεις εγω (και νομιζω εχει φανει αυτο) δεν εχω προβλημα με κανεναν (και αν ειχε θα το ξεκαθαριζα), δεν ειμαι ομως καθολου σιγουρος οτι το ιδιο συμβαινει και απο την αλλη πλευρα. Κατα τη δικη μου αποψη δεν προσπαθησα να μειωσω κανεναν ποτε και αν κατι τετοιο εγινε αντιληπτο απο καποιον ειναι λαθος διοτι δεν ειχα καμμια τετοια προθεση. Παρ'ολ'αυτα αν καποιος το πηρε ετσι, εγω του ζηταω συγνωμη. Ξαναθυμιζω οτι δεν εχω καμμια καλη επαφη με τον τροπο συνομιλιας μεσω διαδυκτιου και αυτο ισως ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα μου, αλλα δεν μπορω και να καταλαβω απο που βγαινει το συμπερασμα οτι εσκεμενα και με προθεση προσπαθω να παραπληροφορησω.-

orck
28-11-2008, 15:45
επειδη εχω βαρεθει να διαβαζω τετοιες συζητησεις ΠΡΟΚΑΛΩ οποιον θελει να κανονισουμε για καφε και να παιξουμε ξυλο (με αληθινο αιμα) μεταξυ μας, για να γνωριστουμε καλυτερα, μαλιστα κλεινω απο τωρα σαν αντιπαλο μου τον genirous που ειναι και στα κυβικα μου :) :) :) (η επιλογη εγινε καθαρα βαση του σωματοτυπου, τον genirous τον συμπαθω ιδιαιτερα)

περα απο την πλακα και συγνωμη που βιαζω το θεμα του Σπυρου (πρωτη φορα ειναι η η τελευταια; ) θα ηθελα Γιωργο να εξηγησεις η να βαλεις link το αρθρο που εξηγει την σχεση kH, gH, TDS, pH, κυριως αυτο με το TDS που ειπες

ChristosP
28-11-2008, 15:59
Να μην ξεχνάμε ότι το TDS δεν μετράει μόνο ΚΗ και GH έτσι thamb

george hmmy
28-11-2008, 16:07
Nα εξηγησω δεν χρειαζεται, οποιος καταλαβε, καταλαβε. Για τους αλλους δε θα μπορεσουμ.
Για το αρθρο, μπορω να σου παραθεσω 2-3 τομους χημειας, αλλα για πιο ευκολα ξεκινα απο εδω (http://www.google.gr/search?hl=el&q=total+dissolved+solids+general+hardness&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&meta=).

edit: Χρηστο αν ειδες εγραψα "αλμπανικα" το TDS μεταφραζεται σε GH και ΚΗ και σαφως η αγωγιμοτητα ή το TDS δε μεταφραζεται σε GH, KH ή σε GH & ΚΗ!

ChristosP
28-11-2008, 16:18
Βρε δεν το λέω για σένα απλά να μην το ξεχνάμε, και επειδή γράφεις και επιστημονικά μην μπερδευτεί κανένας baeh:

Diskus Fan
28-11-2008, 16:23
Nα εξηγησω δεν χρειαζεται, οποιος καταλαβε, καταλαβε. Για τους αλλους δε θα μπορεσουμ.
Για το αρθρο, μπορω να σου παραθεσω 2-3 τομους χημειας, αλλα για πιο ευκολα ξεκινα απο εδω (http://www.google.gr/search?hl=el&q=total+dissolved+solids+general+hardness&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&meta=).

edit: Χρηστο αν ειδες εγραψα "αλμπανικα" το TDS μεταφραζεται σε GH και ΚΗ και σαφως η αγωγιμοτητα ή το TDS δε μεταφραζεται σε GH, KH ή σε GH & ΚΗ!

Ευχαριστω αν και τα Αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα ωστε να καταλαβω πολλα.-

george hmmy
28-11-2008, 16:35
Ευχαριστω αν και τα Αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα ωστε να καταλαβω πολλα.-

Ελεγξε τα πιμια σου... Αν εχεις καποια απορια ανοιξε αλλο θεμα καθως αυτο εχει ξεφυγει. Εντος των ημερων θα πεσει σβουγκα στα εντελως ασχετα και οποια "σωζονται" θα γινουν νεο θεμα.

Water_Inn
29-11-2008, 01:09
Η τυρφη που εχετε αγορασει ειναι της εταιρειας euratec και το site της ειναι το http://www.euratec.de/ οπου μπορειτε να δειτε ποσα χρονια ειναι στο χωρο και τι κανει.
Εδω και περιπου 1 χρονο που ειναι στο WATER INN εχουμε πουλησει και χρησιμοποιησει περιπου 3 τονους.Την χρησιμοποιημουμε στα ενυδρεια μας πολλοι πελατες μας την χρησιμοποιουν εχετε αγορασει δυο φορες και κανενας μεχρι σημερα δεν εχει αναφερει το παραμικρο προβλημα εκτος απο τον delta66.Δεν ξερω γιατι εχει αντιμετωπισει αυτο το προβλημα, δεν ειμαι εκει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο την ιδια συσκευσια που εχουν παρει και αλλοι δεν αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.Οπως δεν καταλαβαινω και αυτο που εχει γραψει σε αλλο forum

μερικες φορες την πεταμε και πριν τη βαλουμε στο ενυδρειο

Οχι λεω για μια μαπα που την εχουν και για τοπ βορεια και πηγε να μου χαλασει το ενυδρειο (πηρα και 10 λιτρα μονοκομματα ο χαζος).
Θα παει κι αυτη στο κηπο μαζι με την χρησιμοποιημενη.

george hmmy
29-11-2008, 01:27
Simply no comments. http://i133.photobucket.com/albums/q59/ghostkost/emoticons/idontknowuk31.gif

ChristosP
29-11-2008, 06:24
Η τυρφη που εχετε αγορασει ειναι της εταιρειας euratec και το site της ειναι το http://www.euratec.de/ οπου μπορειτε να δειτε ποσα χρονια ειναι στο χωρο και τι κανει.
Εδω και περιπου 1 χρονο που ειναι στο WATER INN εχουμε πουλησει και χρησιμοποιησει περιπου 3 τονους.Την χρησιμοποιημουμε στα ενυδρεια μας πολλοι πελατες μας την χρησιμοποιουν εχετε αγορασει δυο φορες και κανενας μεχρι σημερα δεν εχει αναφερει το παραμικρο προβλημα εκτος απο τον delta66.Δεν ξερω γιατι εχει αντιμετωπισει αυτο το προβλημα, δεν ειμαι εκει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο την ιδια συσκευσια που εχουν παρει και αλλοι δεν αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.Οπως δεν καταλαβαινω και αυτο που εχει γραψει σε αλλο forum

Στο άλλο φορουν θα του απαντήσω εγώ μια και εσείς δεν έχετε βήμα εκεί και δεν είναι σωστό να γράφει ο Delta66 για κάποιον που δεν μπορεί να απαντήση.

Ομως και εσείς δεν έπρεπε να γράψετε εδώ αυτό το σχόλιο

mios
29-11-2008, 06:37
....Ομως και εσείς δεν έπρεπε να γράψετε εδώ αυτό το σχόλιο....

Γιατί όχι ?

ChristosP
29-11-2008, 06:59
Γιατί θεωρώ ότι επαγγελματίες(καλοί) σαν το Water Inn δεν χρειάζεται να μπαίνουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και να ανακατέβουν τα φόρα . Η απάντηση που έδωσε για με το λινκ της εταιρείας πιστεύω ότι απαντάει σε όλα και δίχνει ότι είναι σωστοί και όπως πρέπει . Τό άλλο το θεωρώ περριτό

mios
29-11-2008, 07:11
Το "καλοί" είναι υπό διερεύνηση αφού πουλάνε σκάρτη τύρφη.Διεξάγεται ΕΔΕ για καταστροφή ενυδρείων.Άσε που έτσι που το πάνε θα το κλείσουν το μαγαζί και θα με βάλουν και μένα μέσα για ηθικό (τουλάχιστον) αυτουργό :pull:

lef_st
29-11-2008, 10:44
Εγώ πάντως όσες έχω δοκιμάσει δεν είχα ποτέ πρόβλημα το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι σε αλλαγές που σταμάτησα το φίλτρο που δουλεύει με την τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας για μερικές ώρες όταν το ξαναέθεσα σε λειτουργία έβγαλε μια καφετίλα η οποία προέρχονταν -πιστεύω- επειδή έμεινε στάσιμο το νερό με την τύρφη αλλά μόλις δούλεψε μερικά λεπτά καθάρισε και απο τότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Τώρα στην περίπτωση του Σπύρου δεν ξέρω τι έχει γίνει κι αν είναι μεμωνομένο περιστατικό η όχι αλλά απ'τη στιγμή που 20 άτομα μοιραστήκαμε δυο τσουβάλια απ'την ίδια τύρφη και κανένας δεν αντιμετώπισε κάτι αντίστοιχο....

Jonny
29-11-2008, 10:49
Από το ίδιο τσουβάλι του Σπύρου έχω και εγώ και την χρησιμοποιώ αβέρτα, χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα και χωρίς να καθαρίζω βαρέλια με κάθε ανανέωση!
Αντίθετα πάρα το ότι δεν καφετίζει όσο θα ήθελα το νερό, το διατηρεί όμως χωρίς σωματίδια,θολούρα ή φιλμ.

george hmmy
29-11-2008, 10:50
Πιστευω οτι το θεμα εκλεισε. Οποιος καταλαβε τι επαιξε, καταλαβε. Οποιος δεν καταλαβε...

orck
29-11-2008, 14:50
χμι νομιζω οτι το δυναμιτιζεις χωρις λογο
εδω ειμαστε σε φορουμ για να λεμε τα δικα μας σε σχεση με ενυδρεια
ημουν εκει που εγινε το μοιρασμα της τυρφης
εξαιρετικη κινηση τοσο του Δημητρη (mios) που ασχοληθηκε οσο και του Water Inn που εκανε την κινηση
(εαν με ενδιεφερε το μαλακο νερο θα ειχα παρει και εγω τοτε)
το γεγονος οτι ενας τελικα δεν του αρεσε δεν σημαινει οτι εχει προθεση για κατι κακοβουλο

δεν ειμαστε οι βοριοι και οι νοτιοι, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ

delta66
29-11-2008, 16:34
Μερσι.
Δεν εχω παραπονο απο τον mio και ουτε τον θεωρω υπευθυνο για τιποτα, αφου ετσι κι αλλιως δεν ειναι. Ουτε το μαγαζι θεωρω υπεθυνο.
Την τυρφη θεωρω υπευθηνη.
Αναφερω απλα οπως πρεπει, το προβλημα σε φορουμ, (οπως αλλες φορες εχω κανει για τα καλα).
Λετε να εχει χασουρα το μαγαζι απο την τυρφη και οχι απο τα ενυδρεια και μαλιστα μεγαλα που προτεινω να πανε να παρουν?
Οτι ειναι καλο και εχει καλη τιμη διαφημιζεται μονο του αλλωστε.

Δεν περιμενα λοιπον, διαφορετικη μεταχειριση μεσα απο την πορεια του θρεντ.
Οποιος συναντησει προβλημα με οποιοδηποτε προιον μη το πει, γιατι θα χασει το κεφαλι του.
Συγνωμη που το "μαρτυρησα".
Οταν "μαρτυραμε" τα καλα γινονται παραθεσεις?
Λετε να τα παιρνω απο αλλου και δυσφημιζω?

@ waterinn Ειπαν κι αλλοι οτι ειδαν φιλμ, καλο θα ηταν να το ψαξετε παρα να το ριξετε στην "ιστορια" γιατι και στο μαγαζι,το ενυδρειο-βιτρινα με τα πολλα cadrinals στην πορτα εχει το φιλμ του, μηπως εχει την ιδια τυρφη?
Εγω φυσικα ειχα πολυ περισσοτερο, γι'αυτο και ειχα εντονοτερο το προβλημα
Φιλμ και θολουρα με αλλη τυρφη δεν συναντησα ποτε, ασχετα αν απο μονο του το προιον ειναι κατι "ζωντανο" και ολο και κατι θα υπαρχει.
Και εγω χρηστης τυρφης ειμαι και μια προσφορα σε μαζικη αγορα καλης τυρφης με ενδιαφερει.
Μου το χαλασατε, απλως.:)

θα προετοιμασω παλι στο βαρελι καποια στιγμη να δειτε και φωτο.

ΥΓ Χμι ξερεις ποσο σε εκτιμω και γω.

george hmmy
29-11-2008, 18:15
Επειδη τελικα το θεμα κατεληξε σε προσωπικη κοντρα, δεν εχω σκοπο να τη συνεχισω. Καθενας κρινεται απο τα γραφομενα του. Δεν εχω προσωπικο προβλημα με καποιον, ευχαριστως σε μια συναντηση να συνεχισουμε την κουβεντα απο κοντα μπας και καταληξουμε επιτελους καπου!

ΥΓ: δεν ειμαι χμι, ουτε χμου, ουτε χαμι, ουτε χιουμι. Ειναι τα αρχικα του Ηλεκτρολογος Μηχανικος - Μηχανικος Υπολογιστων, οποτε αρκει το Γιωργος, για οποιον θελει να απεθυνεται σε μενα. :)

Diskus Fan
29-11-2008, 20:07
Εγω οπως εχω ηδη πει εκανα παλι το πειραμα μου και τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:
1. Ναι εγραψα μ@λ@κιες και πρεπει να ζητησω συγνωμη παλι απο τους συμφορουμιτες για την παραπληροφορηση. Οπως ανακαλυψα οι μετρησεις που εχα κανει αφορουσαν νερο που ειχε βγει απο φιλτρο με κορεσμενες ρυτινες (εβγαζαν δηλαδη μετρησεις οσο και της βρυσης).
2. Οι σημερινες μετρησεις μου (με υγρα ΑΡΙ) ειναι: ΡΗ : μικροτερο του 6 (τερματισε το χρωμα), γραφω επισης με επιφυλαξη (αν και το εχω ελεγξει διπλα-διπλα με αλλο) ενδειξη απο ηλεκτρονικο πεχαμετρο 4,50, GH : 3 ppm, KH : 0, TDS : 62 ppm (με ηλεκτρονικο οργανο). Η Αμμωνια μετρηθηκε στο 1 ppm.
3. Το πειραμα ξεκινησε στις 28/11 (χτες) 12.30 μμ. και οι μετρησεις που εχω γραψει εγιναν σημερα στις 18.15. Εγινε σε 20λιτρο βαρελι που γεμισε με νερο βρυσης και ενα φιλτρακι fluval 103 που πηρε μεσα περιπου 450-500 γρ. τυρφης (οπως εχω αναφερει παραπανω και εχω γραψει και τις τιμες του νερου).
4. Στην επιφανεια φιλμ δεν εχω παρατηρησει ακομα (οπως ειχε γινει στην προηγουμενη προετοιμασια που το νερο ομως γυριζε για 10-15 μερες στο βαρελι).
Γιωργο αυτα γραφονται πριν να διαβασω αυτο που εστειλες στο πμ (για το οποιο ευχαριστω).-

ChristosP
29-11-2008, 23:20
Αμμωνία ?????

Bob Dens
29-11-2008, 23:50
Επειδη τελικα το θεμα κατεληξε σε προσωπικη κοντρα, δεν εχω σκοπο να τη συνεχισω. Καθενας κρινεται απο τα γραφομενα του. Δεν εχω προσωπικο προβλημα με καποιον, ευχαριστως σε μια συναντηση να συνεχισουμε την κουβεντα απο κοντα μπας και καταληξουμε επιτελους καπου!

ΥΓ: δεν ειμαι χμι, ουτε χμου, ουτε χαμι, ουτε χιουμι. Ειναι τα αρχικα του Ηλεκτρολογος Μηχανικος - Μηχανικος Υπολογιστων, οποτε αρκει το Γιωργος, για οποιον θελει να απεθυνεται σε μενα. :)

Ok Γιώργο ( x )μου0020002000200020

george hmmy
30-11-2008, 05:30
Ok Γιώργο ( x )μου0020002000200020

Εσυ τρωγεσαι για ξεκατινιασμα μου φαινεται... funyfunyfunyfuny

Diskus Fan
30-11-2008, 18:18
Αμμωνία ?????

1. Ολες βγαζουν, τωρα το μαθαινεις;friends
2. Κανενα σχολιο για τις μετρησεις δεν βλεπω.-g000

lef_st
30-11-2008, 18:32
1. Ολες βγαζουν, τωρα το μαθαινεις;friends
2. Κανενα σχολιο για τις μετρησεις δεν βλεπω.-g000

Aν μπορείς πες μας για τη σχέση τύρφη-αμμωνία γιατί νομίζω ότι η τύρφη δεν ανεβάζει αμμωνία.-

Diskus Fan
30-11-2008, 18:39
Aν μπορείς πες μας για τη σχέση τύρφη-αμμωνία γιατί νομίζω ότι η τύρφη δεν ανεβάζει αμμωνία.-

Καλο θα ειναι την επομενη φορα που θα ετοιμασεις νερο, να την μετρησεις οπως κανω εγω και να μας γραψεις τα αποτελέσματα. Δεν ειμαι ο μονος που το εχει προσεξει.-wel-come

mios
30-11-2008, 18:40
Μερσι.
Δεν εχω παραπονο απο τον mio και ουτε τον θεωρω υπευθυνο για τιποτα, αφου ετσι κι αλλιως δεν ειναι. Ουτε το μαγαζι θεωρω υπεθυνο.
Την τυρφη θεωρω υπευθηνη.
Αναφερω απλα οπως πρεπει, το προβλημα σε φορουμ, (οπως αλλες φορες εχω κανει για τα καλα).
Λετε να εχει χασουρα το μαγαζι απο την τυρφη και οχι απο τα ενυδρεια και μαλιστα μεγαλα που προτεινω να πανε να παρουν?
Οτι ειναι καλο και εχει καλη τιμη διαφημιζεται μονο του αλλωστε.

Δεν περιμενα λοιπον, διαφορετικη μεταχειριση μεσα απο την πορεια του θρεντ.
Οποιος συναντησει προβλημα με οποιοδηποτε προιον μη το πει, γιατι θα χασει το κεφαλι του.
Συγνωμη που το "μαρτυρησα".
Οταν "μαρτυραμε" τα καλα γινονται παραθεσεις?
Λετε να τα παιρνω απο αλλου και δυσφημιζω?

@ waterinn Ειπαν κι αλλοι οτι ειδαν φιλμ, καλο θα ηταν να το ψαξετε παρα να το ριξετε στην "ιστορια" γιατι και στο μαγαζι,το ενυδρειο-βιτρινα με τα πολλα cadrinals στην πορτα εχει το φιλμ του, μηπως εχει την ιδια τυρφη?
Εγω φυσικα ειχα πολυ περισσοτερο, γι'αυτο και ειχα εντονοτερο το προβλημα
Φιλμ και θολουρα με αλλη τυρφη δεν συναντησα ποτε, ασχετα αν απο μονο του το προιον ειναι κατι "ζωντανο" και ολο και κατι θα υπαρχει.
Και εγω χρηστης τυρφης ειμαι και μια προσφορα σε μαζικη αγορα καλης τυρφης με ενδιαφερει.
Μου το χαλασατε, απλως.:)

θα προετοιμασω παλι στο βαρελι καποια στιγμη να δειτε και φωτο.

ΥΓ Χμι ξερεις ποσο σε εκτιμω και γω.

Όπως έχω επανηλλημένως πει δεν θέλω εύσημα και και "παράσημα" .Ούτε παρεξηγούμε .Έχουμε την τύχη,ή ατυχία όπως θέλετε το ΄παίρνετε, μέσα απ' αυτό το φόρουμ πολλοί να γνωριζόμαστε και προσωπικά και να έχουμε έναν άλλο "κώδικα" επικοινωνίας (τι είπα πάλι) που μπορεί να ξενίζει κάποιους (βλέπε μπινελικόματα και πειράγματα).Σ'αυτά τα πλαίσια μπορεί κάποιες φορές η συζήτηση να ξεφεύγει.Ένα το κρατούμενο ως τα περί του φόρουμ μας
Στην αναφορά τώρα για την τύρφη.Κανείς δεν είπε γιατί το αναφέρεις και λες αρνητικά για το Ινν και άλλα τέτοια.Ούτε μέτοχοι είμαστε ούτε πέρνουμε ποσοστά.Τυγχάνει να μένω δίπλα και να είμαι σχεδόν καθημερινά εκεί ,οπότε έχω αναπτύξει μία κάποια σχέση (μαζί με τα λεφτάκια που έχω σπρώξει doh).Είμαι ευχαριστημένος με αυτούς και αυτό είναι όλο και στο κάτω κάτω είναι και οι μόνοι που έχουν δείξει πως λογαριάζουν το φόρουμ (έστω και για δικιά τους διαφήμιση) από το σύνολο των εμπόρων και "φορέων" γενικά.Τα περί ονόματος ήταν του Χρήστου .Εγώ είμαι της γνώμης όταν αναφέρεσε κάπου να είναι επώνυμα.Να δίνεις όμως όλες τις λεπτομέρειες γιατί δεν ήταν η "παρτίδα με το γάλα " χαλασμένη ,ήταν το "ποτήρι " σου ;) όπως βγήκε από την συζήτηση που κάναμε εδώ.Αυτό όμως δεν αναφέρθηκε πουθενά.Αντιθέτως ,αυτό που κάποιοι μπορούν να βγάλουν από τα λόγια σου (σε άλλο φόρουμ-όπου παρεπιπτόντως κάποιοι έχουν "αλλεργία" με το Ινν,αλλά και με το Greek Discus) είναι πως κάποιοι ,αφελείς ,στην καλύτερη των περιπτώσεων,χρησιμοποιούν κάτι άχρηστο αν όχι επικύνδυνο για τα ενυδρεία τους (εκεί πάει και το "βόρεια" κι εκεί αναφέρθηκα κι εγώ με δόση χιούμορ απαντώντας στην ειρωνία ).Γιατί ? Για να κάνουν διαφήμιση στο Ινν ή γιατί τους το επέβαλε η κλίκα του φόρουμ ? Εκεί σε "βγάζω οφσάιτ" κι όλα τα άλλα περί του να μην μιλάμε και καλά θα μας την πέσουν συγγνώμη αλλά τα βρίσκω γραφικά και "Ξανθοπουλίστικα" όπως είπε ,για μένα σε άλλο ποστ , Genirus.Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και ξέρουμε να υπερασπιζόμαστε τα λεγόμενά μας όταν μας την "πέφτουν",όταν είναι τεκμιριωμένα και σωστά και να αφήνουμε τα περί κλικών και άλλων ωραίων (που έχουν χιλιοειπωθεί)
Αυτός ήταν ο λόγος που απάντησα και όχι γιατί παρεξηγήθηκα ή θίχθηκα.
ΥΓ Βλέπω υπάρχουν και κάποιοι που συμπαθούν των ΧΜΟΥ αν και δεν βρίσκω το λόγο !

lef_st
30-11-2008, 18:43
Επειδή έχω μετρήσει πολλές φορές φορές διάφορες τύρφες και δεν έχω προσέξει ποτέ να'χει ανέβει η αμμωνία τι μπορεί να κάνει την τύρφη ν'ανεβάσει την αμμωνία?idono

Diskus Fan
30-11-2008, 18:47
Επειδή έχω μετρήσει πολλές φορές φορές διάφορες τύρφες και δεν έχω προσέξει ποτέ να'χει ανέβει η αμμωνία τι μπορεί να κάνει την τύρφη ν'ανεβάσει την αμμωνία?idono

Λευτερη αυτην που πηραμε την μετρησες;idono

Genirous
30-11-2008, 22:53
Ομολογώ ότι ποτέ δεν είχα σκεφτεί να μετρήσω αμμωνία στο βαρέλι προετοιμασίας με τύρφη, :071
όχι όμως ότι παίζει ρόλο σε πολύ χαμηλό pH... whistle

Αν όντως ισχύει αυτό -με την ύπαρξη αμμωνίας- τότε δικαιολογείται και το θολό νερό!

lef_st
30-11-2008, 23:11
Λευτερη αυτην που πηραμε την μετρησες;idono

Μέτρησα Νίκο το βαρέλι με τη συγκεκριμένη τύρφη πάλι γιατί με κάποια κουβέντα που'χαμε κάνει με το Σπύρο κι ήμουν σίγουρος ότι δεν ανεβάζει αλλά ήμουν περίεργος τότε είχα μετρήσει 0.
Ξαναμέτρησα σήμερα και το αποτέλεσμα το ίδιο ένα μεγάλο 0.
Επίσης πρόσεξα και το ΡΗ το οποίο μετά απο πολλές και διαφορετικές τύρφες ήταν η πρώτη φορά που ο δείκτης έδειξε 5,3 goodgood (πλασματικό βέβαια αλλά ποτέ δεν είχε πέσει κάτω απο 6,5)
Να προσθέσω δε ότι το βαρέλι προετοιμασίας λειτουγεί μ'εξωτερικό φίλτρο το οποίο δεν κλείνει ποτέ.
Πολύ φοβάμαι ότι τα ''προβλήματα'' της τύρφης προέρχονται απο στάσιμο νερό, όσο δουλεύει κι έχει ροή όλα καλά όσο μείνει στάσιμο το νερό με την τύρφη αρχίζουν τα φίλμ και τα σκούρα

delta66
01-12-2008, 00:25
....Να δίνεις όμως όλες τις λεπτομέρειες γιατί δεν ήταν η "παρτίδα με το γάλα " χαλασμένη ,ήταν το "ποτήρι " σου ;) όπως βγήκε από την συζήτηση που κάναμε εδώ.Αυτό όμως δεν αναφέρθηκε πουθενά.....
Δεν μπορω να σου επιβαλω ουτε εγω τις αποψεις μου αλλα δεν ειπα στο gab οτι ηταν ολη η παρτιδα ηταν χαλασμενη και συγκεκριμενα διευκρινησα και για το "βορεια" ....

Δεν μιλησα για ανθρωπους αλλα για περιοχη προελευσης
Ναι οταν αγοραζουμε ενα χαλασμενο γαλα δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ολα τα γαλατα χαλασμενα.
Το λεμε ομως να εχουν το νου τους οι αλλοι να ελεγχουν πριν το πιουν.
Οπως ξερεις, στο βαρελι βαζεις την αντλια στελνεις το νερο (που απο μετρηση TDS kH gH ειναι ΟΚ) μεσα στο ενυδρειο και μετα βλεπεις τα χαλια.

Ειχα το '"τακτ" να μη πω ονομα, αν και επρεπε αφου οταν λεω τα "καλα" του το αναφερω.

Οσο για τα συμπερασματα μου εδω, παρατηρησα οτι δεν πολυενδιαφερονται οσοι ειδαν φιλμ ή θολουρα. αλλα καποιοι ειδαν.
Ο Μπαμπης (Τσαγκαρης) που αναφερθηκε νομιζω απο τον Φαν οτι ειχε τη θολουρα και πριν βαλει την τυρφη, μου επιβεβαιωθηκε απο τον ιδιο οτι δεν ειχε θολουρα πριν βαλει την τυρφη (θεε φαν εχεις καψει τελειως το σκληρο)
Αν ειναι καλο το φιλμ αυτο και η θολουρα, ειναι αλλο θεμα.
Εμενα παντως τα ψαρια μου δεν ανταποκριθηκαν θετικα .

@genirus
Γνωριζω τη θολουρα της αμμωνιας και δεν ειναι απο αυτη.
Εξαλλου το νερο (το θολο και με φιλμ) που εβαλα μεσα δεν ειχε αμμωνια (μετρημενα) γιατι και εγω ειμαι απο αυτους που μετραω (api υγρα τεστ) αμμωνια στο βαρελι καθε φορα που αλλαζω την τυρφη με φρεσκια.
Το αφηνω μια μερα στο βαρελι με βρυσης να φιλτραρει (σαν να ξεπλενεται η τυρφη δλδ για μια μερα) και μετα πεταω το νερο και βαζω καθαρο απο ΑΟ και μεχρι να ξαναβαλω φρεσκια δεν εμφανιζεται αμμωνια.
Μου εχει γινει συνηθεια να "ξεπλενω" για μια μερα την καινουρια τυρφη".
Αυτο συνεβαινε με ολες τις τυρφες που εχω δοκιμασει αλλα δεν ειχα προβλημα θολουρας ουτε φιλμ.
Οντως το αμμωνιο δεν επιρρεαζει αλλα δεν το βαζω στο ενυδρειο.
Το νερο ηταν παντα διαυγεστατο και "μαυρο".
Ειναι και αλλοι που εχουν παρατηρησει το φαινομενο αλλα οχι ολοι, και δεν μπορω να το εξηγησω.

ChristosP
01-12-2008, 09:31
Ρε θε τρελλάνεται έτσι, μπας σας ψώφισε κανένα ποντίκι στο βερέλι προετημασίας και έχεται αμμωνία ?baeh:

Δεν έχω μετρήση ποτέ αμμωνία σε νερό προετημασίας με τύρφη . Δεν ξέρω παίζει ρόλο η τύρφη ?

george hmmy
01-12-2008, 12:04
Δεν έχω μετρήση ποτέ αμμωνία σε νερό προετημασίας με τύρφη . Δεν ξέρω παίζει ρόλο η τύρφη ?

Το ειχα συζητησει με το Λευτερη στο τηλεφωνο αυτο καποια στιγμη, με ρωτησε αν το ηξερα και του απαντησα πως η τυρφη τι οργανικο περιεχει ετσι ωστε να ανεβασει αμμωνια? Μοναδικη περιπτωση που θα μπορουσα να φανταστω να ανεβασει, ειναι αν τη βαλεις σε ενα φιλτρο/δοχειο χωρις να κυκλοφορει νερο και να σαπισει. Δεν το εχω ακουσει ποτε και απο κανενα, παρα μονο απο την ιδια πηγη που το εμαθε ο Λεφ και δεν ειχα παρατηρησει ποτε ανοδο της αμμωνιας απο τυρφη, ουτε απο αυτην της προσφορας (δεν ειχα παρει εγω, με ατομα που πηραν και το συζητησαμε) αλλα σιγουρα δεν παρατηρησα απο αλλες παρτιδες.

nkarvounis
01-12-2008, 13:05
Μερσι.

Προς απλή ενημέρωση:

Στο ενυδρείο στην είσοδο του καταστήματος χρησιμοποιήθηκε τύρφη στην έναρξη λειτουργίας του και μόνο 2 φορές και για 4 ημέρες την φορά. Και για να προλάβω ... όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά γιατί προσωπικά δεν μου αρέσει το καφέ νερό.

Τώρα ως προς το φίλμ... προσωπικά δεν έχω δεί ποτέ φιλμ στην επιφάνεια και πίστεψέ με θα εκπλαγώ αν δω, βλέπει το ενυδρείο έχει κεντρική υπερχείλιση και είναι αν όχι αδύνατο... πάρα πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί φίλμ.

Αυτά για την ιστορία.

tsagaris
01-12-2008, 15:16
παντως αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι ο νικος μου ειχε δωσει απο αυτη την τυρφη και μετα απο κανω 2 μερες αρχιζε και θολωνε το νερο νερο μου οταν την εβγαλα το νερο εγινε διαμπερες

george hmmy
01-12-2008, 15:25
παντως αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι ο νικος μου ειχε δωσει απο αυτη την τυρφη και μετα απο κανω 2 μερες αρχιζε και θολωνε το νερο νερο μου οταν την εβγαλα το νερο εγινε διαμπερες

Την τυρφη πού την έβαλες? Σε κάποιο φιλτράκι φαντάζομαι? Αν ναι, όταν ανοιγοκλείνεις το φίλτρο πάντα θα σου θολώσει το νερό καθώς η ανάδευση που προκαλείται από το άνοιξε-κλείσε αναταράσσει τη λάσπη που έχει "κάτσει" σε τοιχώματα, σωλήνες κλπ εξού και η θολούρα.

Diskus Fan
01-12-2008, 15:46
1. Λευτερη δεν μπορει εγω να μετραω αμμωνια και εσυ οχι. Λεποτομερειες βεβαια δεν εχεις γραψει οπως εγω (δηλαδη ποσοτητα τυρφης, λιτρα νερου, ειδος τεστ κλπ.). Επειδη ομως βλεπω οτι συμφωνει και ο Γιωργος (αν και δεν εχει τυρφη για να δοκιμασει) παρακαλω να κανουν μετρηση οσοι μπορουν να βγαλουμε ενα συμπερασμα. Διευκρινιζω οτι εγω δεν ειναι η πρωτη τυρφη που μετραω αμμωνια (αρα δεν θεωρω οτι αφορα την συκεκριμενη τυρφη και μονο) και φυσικα δεν ειμαι ο μονος που εχει παρατηρησει το γεγονος. Παντως μιας και ανεφερες το ΡΗ, εγω εντυπωσιαστικα απο το αποτελεσμα και ειδες οτι ειναι κατω απο το 5 (μενει να τσεκαρω το πεχαμετρο μηπως δειχνει αλλα αντι αλλων.friends
2. Σπυρο μου (Delta66) .............δεν φταιω εγω που μεγαλωνω.-:cr:

george hmmy
01-12-2008, 16:05
Νικο ειπα οτι απο οσο μπορω να φανταστω η μοναδικη περιπτωση να εμφανισει αμμωνια απο τη τυρφη ειναι να ειναι σε φιλτρο το οποιο δε λειτουργει και να σαπισει. Διαφορετικα μου κανεις δυσκολο, τι να πω.

Diskus Fan
01-12-2008, 16:09
Νικο ειπα οτι απο οσο μπορω να φανταστω η μοναδικη περιπτωση να εμφανισει αμμωνια απο τη τυρφη ειναι να ειναι σε φιλτρο το οποιο δε λειτουργει και να σαπισει. Διαφορετικα μου κανεις δυσκολο, τι να πω.

Ωρε ειπα εγω κατι αλλο;;;:pull: Ας μετρησουν οσοι χρησιμοποιουν τυρφη (οποιασδηποτε μαρκας) να βγαλουμε συμπερασμα λεω.iex Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του Λευτερη. Δεν το βρισκω φυσικο.-idono

george hmmy
01-12-2008, 16:20
Οκ, εγω δεν καταλαβα καλα τι εννοουσες. Δηλαδη εσυ σε καθε τυρφη που χρησιμοποιεις εχεις παρατηρησει οτι σου ανεβαζει αμμωνια?

Diskus Fan
01-12-2008, 16:29
Οκ, εγω δεν καταλαβα καλα τι εννοουσες. Δηλαδη εσυ σε καθε τυρφη που χρησιμοποιεις εχεις παρατηρησει οτι σου ανεβαζει αμμωνια?

Απο αυτες που εχω χρησιμοποιησει και εχω μετρησει (και απο συζητησεις με αλλους) η απαντηση ειναι ναι ................και δεν ειμαι ο μονος.-iex

lef_st
01-12-2008, 16:55
1. Λευτερη δεν μπορει εγω να μετραω αμμωνια και εσυ οχι. Λεποτομερειες βεβαια δεν εχεις γραψει οπως εγω (δηλαδη ποσοτητα τυρφης, λιτρα νερου, ειδος τεστ κλπ.). Επειδη ομως βλεπω οτι συμφωνει και ο Γιωργος (αν και δεν εχει τυρφη για να δοκιμασει)

Λοιπόν στο ότι εγώ μετράω μηδέν κι εσύ όχι θα σου πω απλά κι εσύ μέτραγες 0 ΚΗ-GH με την τύρφη ενώ εγώ όχι.
Το τεστ είναι της ΑΡΙ το βαρέλι είναι 200 λίτρα και η τύρφη 1 λίτρο + μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακας και για να μην είμαι κι εγώ κάθετος σήμερα θ'αλλάξω τύρφη και θα ξαναμετρήσω αύριο και παράλληλα θα βάλω τύρφη σ'ενα φίλτρο με νερό απ'το βαρέλι το οποίο δεν θα μπει σε λειτουργία θα μείνει στάσιμο το νερό γιατί έχω την εντύπωση ότι εκεί κρύβεται η αλήθεια.
Το φίλτρο στο βαρέλι μου δεν σταματάει ποτέ και κυκλοφορεί πάντα και απ'οτι ακούω πολλοί λένε ''ετοιμάζω νερό μια εβδομάδα πριν την αλλαγή'' δηλαδή για να καταλάβω την τύρφη την πετάνε ή την αφήνουν στο φίλτρο στάσιμη με νερό η απλά βρεγμένη?

Yiannis59
01-12-2008, 17:00
Καλα κανω που δεν χρησιμοποιώ τύρφη και δεν εχω άποψη γιατί θα σας ειχα bor: που τρώγεστε σαν πρωτοπαλίκαρα της πρώτης Δημοτικού. doh doh

george hmmy
01-12-2008, 17:05
Και με αλλα δεν ασχολεισαι αλλα εχεις αποψη, τα νευρα μου!!! :pull:

edit: Μαλλον θες να ασχοληθεις, δε σου καθονται, αλλα παρολαυτα εχεις αποψη! funy

Diskus Fan
01-12-2008, 17:47
Λοιπόν στο ότι εγώ μετράω μηδέν κι εσύ όχι θα σου πω απλά κι εσύ μέτραγες 0 ΚΗ-GH με την τύρφη ενώ εγώ όχι.
Το τεστ είναι της ΑΡΙ το βαρέλι είναι 200 λίτρα και η τύρφη 1 λίτρο + μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακας και για να μην είμαι κι εγώ κάθετος σήμερα θ'αλλάξω τύρφη και θα ξαναμετρήσω αύριο και παράλληλα θα βάλω τύρφη σ'ενα φίλτρο με νερό απ'το βαρέλι το οποίο δεν θα μπει σε λειτουργία θα μείνει στάσιμο το νερό γιατί έχω την εντύπωση ότι εκεί κρύβεται η αλήθεια.
Το φίλτρο στο βαρέλι μου δεν σταματάει ποτέ και κυκλοφορεί πάντα και απ'οτι ακούω πολλοί λένε ''ετοιμάζω νερό μια εβδομάδα πριν την αλλαγή'' δηλαδή για να καταλάβω την τύρφη την πετάνε ή την αφήνουν στο φίλτρο στάσιμη με νερό η απλά βρεγμένη?

1. Μηπως βαρεθηκες να διαβασεις αυτα που εχω γραψει πιο πανω για τις μετρησεις;;;:confused:
2. :pull:chairpan:
3. Αν δεν μπει σε λειτουργια τι μετρηση θα κανεις;doh
4. Το δικο μου φιλτρο δεν σταματαει.:k2:

george hmmy
01-12-2008, 17:53
3. Αν δεν μπει σε λειτουργια τι μετρηση θα κανεις;doh

Την αφηνεις μεσα στο σταματημενο φιλτρο να σαπισει και να βαλεις μετα μπρος. Αυτο λεει ο Λεφ να κανει. Θα τη βαλει, δε θα λειτουργησει το φιλτρο μερικες μερες επιτηδες, θα βαλει μετα το φλιτρο σε λειτουργια και θα παρει τοτε μετρησεις. Αν και φοβαμαι οτι και τοτε μαλλον μηδεν θα ειναι η μετρηση.

Diskus Fan
01-12-2008, 17:55
Την αφηνεις μεσα στο σταματημενο φιλτρο να σαπισει και να βαλεις μετα μπρος το φιλτρο. Αυτο λεει ο Λεφ να κανει. Θα τη βαλει, δε θα λειτουργησει το φιλτρο μερικες μερες επιτηδες, θα βαλει μετα το φλιτρο σε λειτουργια και θα παρει τοτε μετρησεις. Αν και φοβαμαι οτι και τοτε μαλλον μηδεν θα ειναι η μετρηση.

Καλα που υπαρχει και ο Λευτερης να μετρησει και να σωθουμε.-ne55:lllll:funybaeh:

lef_st
01-12-2008, 18:22
Καλα που υπαρχει και ο Λευτερης να μετρησει και να σωθουμε.-ne55:lllll:funybaeh:

Κι είπα μια φορά να σε πάρω στα σοβαρά και ν'ασχοληθώ με το πρόβλημά σου ρε Νίκο αλλά εσύ αγόρι μου...........
Anyway αν κατάλαβες Νίκο τι σκέφτηκα να κάνω ο Γιώργος όπως και οι υπόλοιποι νομίζω ότι κατάλαβαν να το ξαναπώ
Λοιπόν στο βαρέλι προετοιμασίας έχω ένα φίλτρο το οποίο δουλεύει 24/7 θα βάλω καινούργια τύρφη και σ'ενα άλλο φίλτρο το οποίο δεν θα δουλεύει θα βάλω νερό και θα το αφήσω στάσιμο και σε 24 ώρες θα μετρήσω και τα δυο και θα γράψω τ'αποτελέσματα

Diskus Fan
01-12-2008, 19:18
Κι είπα μια φορά να σε πάρω στα σοβαρά και ν'ασχοληθώ με το πρόβλημά σου ρε Νίκο αλλά εσύ αγόρι μου...........
Anyway αν κατάλαβες Νίκο τι σκέφτηκα να κάνω ο Γιώργος όπως και οι υπόλοιποι νομίζω ότι κατάλαβαν να το ξαναπώ
Λοιπόν στο βαρέλι προετοιμασίας έχω ένα φίλτρο το οποίο δουλεύει 24/7 θα βάλω καινούργια τύρφη και σ'ενα άλλο φίλτρο το οποίο δεν θα δουλεύει θα βάλω νερό και θα το αφήσω στάσιμο και σε 24 ώρες θα μετρήσω και τα δυο και θα γράψω τ'αποτελέσματα

1. doh Ενταξει ρε παληκαρι, θα παραμεινουμε σοβαροι για να μη παρεξηγηθεις.friends
2. Περιμενουμε.-:63: :k2:

lef_st
01-12-2008, 19:44
1. doh Ενταξει ρε παληκαρι, θα παραμεινουμε σοβαροι για να μη παρεξηγηθεις.friends
2. Περιμενουμε.-:63: :k2:

Να παρεξηθώ δεν παρεξηγιέμαι Νίκο απλά μάλλον βγαίνει άσχημα προς τα έξω να μαλιοτραβιόμαστε εδώ και όταν συναντιόμαστε να'μαστε μέλι γάλα αλλά έχε χάρη που μ'αρέσει να σε πειράζω.
Λοιπόν έκανα όπως είπα αλλαγή στην τύρφη το'βαλα να δουλεύει και σ'ενα κάδο απο φίλτρο χωρίς κυκλοφορία έβαλα νερό και τύρφη μέχρι τη μέση (δεν το γέμισα γιατί είμαι και λίγο τσιφουυυυυυτης)
Νομίζω ότι ένα 24ωρο είναι αρκετό για τις πρώτες μετρήσεις

Diskus Fan
01-12-2008, 20:54
Να παρεξηθώ δεν παρεξηγιέμαι Νίκο απλά μάλλον βγαίνει άσχημα προς τα έξω να μαλιοτραβιόμαστε εδώ και όταν συναντιόμαστε να'μαστε μέλι γάλα αλλά έχε χάρη που μ'αρέσει να σε πειράζω.
Λοιπόν έκανα όπως είπα αλλαγή στην τύρφη το'βαλα να δουλεύει και σ'ενα κάδο απο φίλτρο χωρίς κυκλοφορία έβαλα νερό και τύρφη μέχρι τη μέση (δεν το γέμισα γιατί είμαι και λίγο τσιφουυυυυυτης)

ne550020Και εγω τοτε μετρησα (Αμμωνια), πριν εκανα μετρησεις μονο σε ΚΗ, ΡΗ, TDS.-thamb

lasal
01-12-2008, 23:32
Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω στο θέμα της τύρφης - αμμωνίας.
Μόνον που φοβάμαι ότι θα υπάρξει προκατάληψη με τον τρόπο που οδηγείτε την συζήτηση.
Συμπληρώνω ότι έχω χρησιμοποιήσει τύρφη για πάνω από 6 χρόνια και όποιος την έχει δοκιμάσει σε αυτό το χρονικό διάστημα θα ξέρει τι γίνεται.

george hmmy
01-12-2008, 23:38
Δασκαλασαλ προσωπικά θα ήθελα να ακούσω τι έχεις να μας πεις...

delta66
02-12-2008, 00:06
....θα βάλω καινούργια τύρφη και σ'ενα άλλο φίλτρο το οποίο δεν θα δουλεύει θα βάλω νερό και θα το αφήσω στάσιμο και σε 24 ώρες θα μετρήσω και τα δυο και θα γράψω τ'αποτελέσματα
Μην μπεις στον κοπο.
Δεν ειπε κανεις οτι αφηνει στασιμο το νερο ή οτι μενει η τυρφη και στεγνωνει κλπ
Το νερο στο βαρελι μπαινει φρεσκο δεν μενει στασιμο καθολου, και η τυρφη ειναι καινουρια, πρωτη φορα μπαινει να φιλτραρει

Το εγραψα καθαρα, το προβλημα δεν εμφανιζεται τη 2η, 3η, 4η εβδομαδα φιλτραρισματος, αλλα την πρωτη μερα της 1ης εβδομαδας μονο.
Μετα πεταμα το νερο, ξεπλυμα το βαρελι και ολα καλα.
Το εχω παρατηρησει σε ολες τις τυρφες που εχω χρησιμοποιησει (τρεις-τεσσερεις) για 1 χρονο

lef_st
02-12-2008, 07:38
Στον κόπο δεν μπαίνω Σπύρο καθόλου απλά είμαι περίεργος και ήθελα να κάνω το πείραμα να δω με τα μάτια μου.
Εσύ δεν αφήνεις το νερό με την τύρφη στάσιμο απλά έχω ακούσει απο πολλούς να λένε ετοιμάζω νερό μια εβδομάδα πριν την αλλαγή και η μόνη περίπτωση που εγώ είδα ''πρόβλημα'' με την τύρφη ήταν όταν ξέχασα για μερικές ώρες το φίλτρο κλειστό στο βαρέλι προετοιμασίας

orck
02-12-2008, 12:34
ψηφιζω και εγω να μας πει ο λασαλ τις γνωσεις του πανω στο θεμα
(ειναι καπως περιεργο αυτο το θεμα ετσι μου φαινεται και εμενα)

Diskus Fan
02-12-2008, 13:03
Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω στο θέμα της τύρφης - αμμωνίας.
Μόνον που φοβάμαι ότι θα υπάρξει προκατάληψη με τον τρόπο που οδηγείτε την συζήτηση.
Συμπληρώνω ότι έχω χρησιμοποιήσει τύρφη για πάνω από 6 χρόνια και όποιος την έχει δοκιμάσει σε αυτό το χρονικό διάστημα θα ξέρει τι γίνεται.

Νομιζω οτι δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι παρεξηγηση και αξιζουμε τη βοηθεια.-friends

lasal
02-12-2008, 22:50
Νομιζω οτι δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι παρεξηγηση και αξιζουμε τη βοηθεια.-friends
Νίκο περιμένω να δω τι θα πει ο Σπύρος γιατί αυτός άνοιξε το θέμα.

lef_st
02-12-2008, 23:47
Λοιπόν αν και ειπώθηκε ''μην κάνεις τον κόπο'' εγώ παρ' ολ' αυτά έκανα τον κόπο έβαλα καινούργια τύρφη (φρέσκια) πάνω απο 1 λίτρο απ'τη συγκεκριμένη που αγοράσαμε στο κλασσικό φίλτρο που'χω στο βαρέλι προετοιμασίας το οποίο δουλεύει 24/7 κι έβαλα σ'ενα κάδο φίλτρου νερό απ'το βαρέλι Α/Ο μ'ενα λίτρο τύρφη χωρίς να κυκλοφορεί στάσιμο δηλαδή.
Τ'αποτελέσματα αν και το ψιλοπερίμενα ήταν τα εξής
Βαρέλι με νερό να κυκλοφορεί αμμωνία=0
Κάδος με στάσιμο νερό αμμωνία =6-7ppm (όσο έγραφε το τεστ παραπάνω δεν πάει)
Οι μετρήσεις έγιναν πριν λίγο με τεστ της ΑΡΙ φιλμ και περίεργη θολούρα δεν είδα σε κανένα
Κι αν κάποιος αμφισβητεί τον προκαλώ-προσκαλώ να'ρθει εδώ να το ξανακάνω το τεστ.
Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί στο στάσιμο νερό με την τύρφη ανέβασε αμμωνία απ'τη στιγμή που δεν υπάρχουν οργανικές ουσίες να υπάρχει αμμωνία ενώ στο τρεχούμενο όχι αν ξέρει η γνωρίζει κάποιος παραπάνω πράγματα καλό θα ήταν να μας ενημέρωνε κι εμάς για να μας φύγει η απορία.Επίσης θα ήθελα να κάνω το αντίστοιχο πείραμα σε νερό βρύσης να δω κι εκεί αν θα δείξει τα ίδια

Diskus Fan
03-12-2008, 15:19
Λευτερη στα 200 λιτρα εγινε η δοκιμη με το 1 λιτρο τυρφης;idono

Οκ. thamb

george hmmy
03-12-2008, 16:07
Λευτερη στα 200 λιτρα εγινε η δοκιμη με το 1 λιτρο τυρφης;

Λοιπόν αν και ειπώθηκε ''μην κάνεις τον κόπο'' εγώ παρ' ολ' αυτά έκανα τον κόπο έβαλα καινούργια τύρφη (φρέσκια) πάνω απο 1 λίτρο απ'τη συγκεκριμένη που αγοράσαμε στο κλασσικό φίλτρο που'χω στο βαρέλι προετοιμασίας το οποίο δουλεύει 24/7 κι έβαλα σ'ενα κάδο φίλτρου νερό απ'το βαρέλι Α/Ο μ'ενα λίτρο τύρφη χωρίς να κυκλοφορεί στάσιμο δηλαδή.

Δες Νικο τι γραφει

Diskus Fan
03-12-2008, 21:12
Πως γινετε αυτο ωρε Γιωργο;idono Μπορει να μετραω εγω 1 ppm. και αυτος οχι;wall Αλλος θα μπει στον κοπο να κανει μετρηση;ayto35

delta66
04-12-2008, 20:57

Τι αλλο να πω δλδ?
Εχω αφησει κατι στη μεση ή χρειαζεται ολοκληρωση?
Αν πεις τις παρατηρησεις σου και αυτες βοηθησουν εμενα και οσους αλλους εχουν αναφερει προβληματα με αμμωνια στην φρεσκια τυρφη, πιστευεις οτι θα παρεξηγηθει καποιος απο μας?
Αντιθετα θα εχεις βοηθησει και θα σου αξιζει τουλαχιστον ενα ευχαριστω.
Η αλληλοβοηθεια ειναι αλλωστε ο λογος που συμμετεχουμε (εγω τουλαχιστον) στα φορουμ.

Για το θεμα του φιλμ, το μονο που θα συμπληρωσω ειναι οτι εμαθα τι φιλμ ειναι αυτο στην επιφανεια του νερου του βαρελιου.
Ειναι ιδιο με αυτο παρακατω και λεει οτι οφειλεται σε "Eisenbacteria (Iron bacteria)"
3η και 4η φωτο
http://aquariumalgae.blogspot.com/2007/06/as-we-can-see-in-this-article-algae.html
Σιδηρο στο βαρελι δεν βαζω.
Αγορασα αλλη τυρφη και θα ξαναβαλω νερο να προετοιμαστει.

--------------------------------------------------------------------------

Ανακεφαλαιωνω το θεμα και συμπληρωνω στοιχεια για διευκρινηση, στοιχεια που νομιζω δεν εχουν σχεση με το προβλημα αλλα αφου δεν βρισκουμε ακρη τα παραθετω και αυτα μηπως βρεθει :

Χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο τυρφη, κατα περιοδους απο 300 εως 600ml σε 60λιτρο βαρελι (http://s225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/?action=view&current=P3190017b.jpg), με εσωτερικο φιλτρο juwel και αντλια 600 λ/ω.
Οταν ξεκινησα να προετοιμαζω νερο πριν ενα χρονο, εβαζα για 2-3 μερες (μου εφτανε βαση μετρησεων) το φιλτρο στο βαρελι με νερο βρυσης με καπακι απο τουλι (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/P3100016_resize.jpg) για να αεριζεται το νερο (εξακολουθω να το κανω), χρησιμοποιουσα το νερο, ξεπλενα και στραγγιζα το βαρελι, αδειαζα το φιλτρο και φυλαγα τις καλτσες με την τυρφη σε καθαρο μερος να στραγγιζουν.
Την επομενη εβδομαδα πριν τη χρηση ξεπλενα παλι το βαρελι, το φιλτρο και τις καλτσες και ξεκιναγα την προετοιμασια με τον ιδιο τροπο.

Χρησιμοποιω 2 καλτσες που τις αλλαζω εναλλαξ για να μην εχω μεγαλες διαφορα στη δραστικοτητα της τυρφης.
Καθε φορα που αλλαζα τυρφη και εβαζα φρεσκια σε ενα καλτσακι, την επομενη μερα μετραγα στο βαρελι αμμωνια.
Πεταγα το νερο εβαζα φρεσκο και για ενα μηνα δεν ξαναμετραγα αμμωνια μεχρι που ξαναεβαζα φρεσκια τυρφη παλι.

Την επομενη περιοδο για 2-3 μηνες χρησιμοποιουσα νερο ΑΟ και βρυση 50-50% και τα αποτελεσματα ηταν ιδια.

Τους τελευταιους 3-4 μηνες χρησιμοποιω νερο 100 ΑΟ και προετοιμασια ολη την εβδομαδα με τυρφη, δηλαδη το βαρελι δεν σταματαει καθολου.
Γεμιζει με νερο ΑΟ βαζω το φιλτρο με την τυρφη μια εβδομαδα, το ριχνω στο βαρελι, ξεπλενω, γεμιζω με νερο, βαζω το φιλτρο κ.ο.κ.
Το προβλημα μα την αμμωνια παραμενει παντα, και το μονο που κανω τωρα, ειναι οτι στην αλλαγη της φρεσκια τρυφης δεν βαζω βερο ΑΟ στο βαρελι για να μη πηγαινει χαμενο αλλα βρυσης. Την επομενη μετραω κλασσικα αμμωνια, το πεταω και μαζευω απο την ΑΟ και ολα καλα μεχρι την επομενη φορα.

Το νερο του ενυδρειου ηταν ολο τον χρονο με χρηση τυρφης παντα διαυγες μεχρι αηδιας και σκουρο. Αλγες δεν ξερω τι σημαινουν και μια φορα μονο που ειχε πεσει η ροη του φιλτρου μου εβγαλαν τα φυλλα μιας leucocephala που ειναι ψηλα λιγη μαυρη τριχοειδη, εκανα συντηρηση στο φιλτρο, εκανα την αλλαγη, μειωσα για μερικες μερες τη φωτοπεριοδο και εκανα νηστεια και εξαφανιστηκε.

- Το προβλημα με την τυρφη της ομαδικης παραγγελειας.
Η τυρφη της ομαδικης παραγγελειας που χρησιμοποιησα εγω μου εμφανισε στο βαρελι φιλμ (θολουρα δεν μπορεσα να διακρινω απο πανω).
Την πρωτη φορα εβαλα το νερο στο ενυδρειο εμπιστευομενος την δυνατη φιλτρανση και τις τιμες του νερου και γενικα την ανετη αντιμετωπιση προβληματων που ειχε το συστημα γενικα (πχ 11ωρα διακοπη ρευματος χωρις ιχνος προβληματος), αλλα το ενυδρειο γεμισε φιλμ και θολωσε το νερο (συμπερανα οτι η θολουρα ειναι απο το νερο της τυρφης αφου τις επομενες μερες που πειραματιστηκα με προετοιμασια σε διαφορες συνθηκες το νερο στο βαρελι ηταν και θολο εκτος απο το φιλμ).
Το φιμλ το ειδα να ανεφερεται ως "Eisenbacteria (Iron bacteria)"3η και 4η φωτο
http://aquariumalgae.blogspot.com/20...cle-algae.html

ΥΓ1 Τυρφη ιδια με της ομαδικης αγορας ειχα ξαναπαρει αλλα αγορασμενη σε συσκευασια 1 λιτρου και δεν ειχα κανενα προβλημα.
ΥΓ2 Μεχρι την εμφανιση των προβληματων με την τυρφη ειχα στο φιλτρο αλλη ποσοτητα τυρφης (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/P4030146b.jpg) που αφαιρεσα αφου αποφασισα μετα απο σχετικο θεμα, να χρησιμοποιω μονο στην προετοιμασια και να μην ανοιγοκλεινω το φιλτρο καθε μηνα.
ΥΓ3 Το ενυδρειο μετα απο 5-6 αλλαγες 30%, με σκετο νερο ΑΟ χωρις τυρφη σε διαστημα 2-3 εβδομαδων, εχει γινει παλι οπως πριν.

delta66
16-12-2008, 01:34
Καθυστερημενα μεν, αλλα ενημερωνω το τοπικ, οτι εβαλα αλλη τυρφη του εμποριου και προετοιμασα νερο.
Το νερο βγηκε διαυγες, καθολου θωλο, καφε χρωμα, και χωρις φιλμ.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/PC100040edit.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/PC100039edit.jpg

υγ Ποιος θελει 9 λιτρα τυρφη?