PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστατης

stavaigi
04-11-2008, 16:25
παιδια καλησπερα χω ενα θερμοστατη βυθου να τον βαλω η οχι?

george hmmy
04-11-2008, 16:29
Θερμοστατη βυθου οταν λες εννοεις θερμαντικο καλωδιο?

stavaigi
04-11-2008, 17:31
ναι αυτο εννοω και επειδη θα βαλω υποστρωμα(λιπασμα,λατεριτη,κ.τ.λ.) και θα βαλω και φυτα αν το εβαζα δεν θα ηταν καλητερα για να ανακυκλωνετε το νερο στις ριζες των φυτων?

george hmmy
04-11-2008, 17:34
Η αρχικη ιδεα για το θερμαντηρα βυθου ηταν αυτη, η δημιουργια ρευματος νερου στο βυθο, η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ειναι εντελως αχρηστο και τσαμπα ρευμα θα καις. Γνμωμη μου ουτε να το σκεφτεσαι, απο κει και περα πραξε οπως νομιζεις! :)

stavaigi
04-11-2008, 17:39
θα σε εμπιστευτω φιλε μου ευχαριστω πολυ!thamb

yiapas
04-11-2008, 17:42
θα σε εμπιστευτω φιλε μου ευχαριστω πολυ!thamb
καλά θα κάνεις να τον εμπιστευτείς και επίσης να σκεφτείς
οτι έστω και είχε ώφελος με την κίνηση του νερού στο υπόστρωμα
-σε πιθανό μελλοντικό πρόβλημα του θερμαντήρα τί θα έπρεπε να κάνεις???

george hmmy
04-11-2008, 17:48
Περα απο αυτο που λεει ο Γιαννης (yiap) στο οποιο συμφωνω, να προσθεσω, για να ειναι ολοκληρωμενο το θεμα, οτι οι εν λογω συσκευες απαιτουν την υπαρξη εξωτερικου ελεγκτη θερμοκρασιας καθως δεν εχουν ενσωματωμενο θερμοστατη. Ετσι κι αλλιως δηλαδη, μακρια απο μας... :)

Για να πανε καλυτερα τα φυτα σου μπορεις να προσθεσεις υποστρωμα καταλληλο παντως, αν και σε τι ενυδρειο σκοπευεις να βαλεις φυτα? ΓΙατι αν σκοπευεις σε δισκοενυδρειο δεν επιβιωνουν απαιτητικα φυτα (κυριως λογω υψηλης θερμοκρασιας ή/και ακραιων συνθηκων pH) οποτε και το υποστρωμα θα σου ειναι αχρηστο... ;)

lef_st
04-11-2008, 18:16
Καλά εξαρτάται τα φυτά φίλε χμου γιατί στο δικό μου 29,1°C και έχω βαρεθεί να κλαδεύω

stavaigi
04-11-2008, 18:19
λοιπον ακουστε επειδη εδω μεσα με αρωστησατε περισοτερο το ενυδρειο που ετοιμαζω τωρα θα βαλω αρκετα φυτα και δεν θα βαλω δισκακια μεσα θα ετοιμασω αλλο ενυδρειο για δισκους χωρις φυτα!ηδη κοιταω που θα το βαλω μεσα στο σπιτι και σε τι μηκος θα ειναι τα τζαμια και σκεφτομαι για 400 l!αν με διωξουν απτο σπιτι θα με φιλοξενησετε μαζι με τα ενυδρεια μου!

lef_st
04-11-2008, 20:28
λοιπον ακουστε επειδη εδω μεσα με αρωστησατε περισοτερο το ενυδρειο που ετοιμαζω τωρα θα βαλω αρκετα φυτα και δεν θα βαλω δισκακια μεσα θα ετοιμασω αλλο ενυδρειο για δισκους χωρις φυτα!ηδη κοιταω που θα το βαλω μεσα στο σπιτι και σε τι μηκος θα ειναι τα τζαμια και σκεφτομαι για 400 l!αν με διωξουν απτο σπιτι θα με φιλοξενησετε μαζι με τα ενυδρεια μου!

Kαι γιατί να μη συνδιάσεις φυτά και δίσκους?
Σου είπε κανείς ότι δεν ταιριάζουν?
Εγώ και στα δυο ενυδρεία είναι φουλ φυτά CO2 και όλα πάνε μια χαρά (φτου-φτου)
Και όσο για την αρρώστια εδώ που μπήκες ήταν λογικό cons

Genirous
04-11-2008, 21:28
Kαι γιατί να μη συνδιάσεις φυτά και δίσκους?
Σου είπε κανείς ότι δεν ταιριάζουν?
Εγώ και στα δυο ενυδρεία είναι φουλ φυτά CO2 και όλα πάνε μια χαρά (φτου-φτου)Τα φυτά πάνε μια χαρά με δίσκους, thamb
οι δίσκοι όμως πάνε (συνήθως) καλύτερα χωρίς τα φυτά... baeh:

lef_st
04-11-2008, 21:52
Τα φυτά πάνε μια χαρά με δίσκους, thamb
οι δίσκοι όμως πάνε (συνήθως) καλύτερα χωρίς τα φυτά... baeh:

Τους έχεις ρωτήσει και σου'παν ότι πάνε καλύτερα χωρίς φυτά?xmm
Εσύ αγόρι μου το'κανες βιοτοπικό για το λόγω του ότι ασχολείσαι μια φορά το μήνα με το ενυδρείο δεν σημαίνει ότι κι υπόλοιποι δεν ασχολούνται με το/τα ενυδρεία τους.....
και που'σαι καλά που πήρες για τα spray bar

Genirous
04-11-2008, 22:11
Τους έχεις ρωτήσει και σου'παν ότι πάνε καλύτερα χωρίς φυτά?xmm
Εσύ αγόρι μου το'κανες βιοτοπικό για το λόγω του ότι ασχολείσαι μια φορά το μήνα με το ενυδρείο δεν σημαίνει ότι κι υπόλοιποι δεν ασχολούνται με το/τα ενυδρεία τους.....
και που'σαι καλά που πήρες για τα spray barΑν όλα πηγαίνουν ρολόι και δεν αρρωσταίνουν...φυτά, baeh:
γιατί να σχοληθεί κάποιος παραπάνω...??? whistle
Αν έπρεπε να έχω φυτά με δίσκους να είσαι σίγουρος ότι θα είχα!!! iex
Αν έπρεπε να έχω φυτά, θα είχα βιοτοπικό Ασίας!!! rofi

ΥΓ: Άσε φίλε και το Σαββάτο ήμουν ζόμπι, δε μπόρεσα ούτε στο Γιάννη να έρθω... Θα σε πάρω τηλ να τα πούμε (και για το spray bar)!

lasal
05-11-2008, 00:31
παιδια καλησπερα χω ενα θερμοστατη βυθου να τον βαλω η οχι?
Να σου πω κι άλλους λόγους για να μην βάλεις.

Αν βάλεις θέρμανση βυθού δεν μπορείς να βάλεις άμμο και είσαι υποχρεωμένος να βάλεις χαλίκι.
Η άμμος συγκεντρώνει περισσότερη θερμοκρασία και μπορεί να σου ραγίσει το γυαλί.
Θέρμανση βυθού και λατερίτης ΔΕΝ πάνε.
Αν έβαζες θα έκανε πάρτι η άλγη λόγου της ανακύκλωσης του λατερίτη.
Στην φύση δεν υπάρχει θέρμανση βυθού και όλα πανε καλά.
Οπότε χωρίς την θέρμανση βυθού και λατερίτη μπορείς να βάλεις και χαλαζιακή άμμο.