PDA

Επιστροφή στο Forum : μνήμη Ψαριών. Μύθος ή πραγματικότητα??

gantalf
24-10-2008, 23:53
Λίγο - πολύ όλοι μας έχουμε ακούσει ότι τα ψάρια δεν έχουν μνήμη.
Μπορεί να σκάσουν από το φαγητό γιατί δεν θυμούνται ότι έχουν φάει. (πραγματικά το έχω ακούσει από πολλούς)..
Το ερωτημά μου βέβαια είναι για το πως θυμούνται ότι είναι ώρα φαγητού όταν ανοίγεις το καπάκι του ενυδρείου????xmm

george hmmy
25-10-2008, 08:53
Βλεπεις και εσυ φιλε μαγε mythbusters, ε? http://i133.photobucket.com/albums/q59/ghostkost/emoticons/67960579.gif
Βασει της ερευνας που ειχαν κανει με τροφη για τα ψαρια (αν μπορουν να θυμουνται μια συγκεκριμενη διαδρομη μεσα απο ενα λαβυρινθο) φανηκε οτι καταφεραν τελικα να μαθουν και να συνδυασουν την τροφη με τη διαδρομη που επρεπε να ακολουθησουν, με οτι μπορει να σημαινει αυτο...

Jonny
25-10-2008, 09:25
Δεν είναι μόνο η ώρα του φαγητού, ξέρουν το συγκεκριμένο σημείο αν ρίχνεις από το ίδιο σημείο βέβαια τροφή πάντα περιμένοντας από κάτω ακριβώς, αν ρίχνει ταΐστρα υπολογίζουν και την ώρα και βέβαια με την φωτοπερίοδο λίγο πριν σβήσουν τα φώτα έχουν πάρει ήδη θέση ύπνου.

Όλα αυτά δεν ξέρω αν είναι μνήμη όπως τη γνωρίζουμε ή τη θεωρούμε εμείς αλλά δεν μπορώ να φανταστώ έναν ζωντανό οργανισμό να μην έχει κάποια μορφή μνήμης γιατί απλά δεν θα επιβίωνε κανείς, άρα ψηφίζω καραμύθος!

Diskus Fan
25-10-2008, 14:37
Φυσικα και εχουν μνημη. Οσο για το φαγητο ο λογος ειναι αλλος και οχι βεβαια η μνημη τους. Στη φυση δεν βρισκουν το φαγητο τοσο ευκολα και φυσικα δεν ξερουν ποτε θα ξαναβρουν, γι'αυτο τρωνε οσο μπορουν (οταν βρουν) ωστε να μην μεινουν απο "καυσιμα".- iex a020

casper
25-10-2008, 17:34
...... δεν μπορώ να φανταστώ έναν ζωντανό οργανισμό να μην έχει κάποια μορφή μνήμης γιατί απλά δεν θα επιβίωνε κανείς, άρα ψηφίζω καραμύθος!
Εγώ είχα διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που) ότι μνήμη έχουν για τρία μόνο λεπτά. Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω, αλλά κι εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι όταν ανοίγει το καππάκι γίνεται πάρτυ. Αρα??????? Αφού υποτίθεται ότι δεν έχουν μνήμη, πως στο καλό ξέρουν ότι όταν ανοίγει το καππάκι θα έχει "μαμ"?? Ε, δε φαντάζομαι ότι μαζεύονται για να με χαιρετήσουν!!! :) :)

msigouros
25-10-2008, 23:48
Εγώ είχα διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που) ότι μνήμη έχουν για τρία μόνο λεπτά. Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω, αλλά κι εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι όταν ανοίγει το καππάκι γίνεται πάρτυ. Αρα??????? Αφού υποτίθεται ότι δεν έχουν μνήμη, πως στο καλό ξέρουν ότι όταν ανοίγει το καππάκι θα έχει "μαμ"?? Ε, δε φαντάζομαι ότι μαζεύονται για να με χαιρετήσουν!!! :) :)

Τα ρώτησες;angel1:

casper
25-10-2008, 23:52
Τα ρώτησες;angel1:
Εγώ να τα ρωτήσω... Αν όμως αυτά μου απαντήσουν???????? Τα φράγκα μου στους ψυχολόγους θα τα φάω !!!! :pull: Ασ'το καλύτερα !!!!!

msigouros
25-10-2008, 23:55
Εγώ να τα ρωτήσω... Αν όμως αυτά μου απαντήσουν???????? Τα φράγκα μου στους ψυχολόγους θα τα φάω !!!! :pull: Ασ'το καλύτερα !!!!!

Αφού έχεις επιβιώσει εδώ πέρα τι να σου κάνει η απάντηση των ψαριών;
Το πολύ πολύ να τα ζαλίσεις στην πολυλογία και να μην σου ξαναμιλήσουν:pull:baeh:

lasal
26-10-2008, 02:36
Το ερωτημά μου βέβαια είναι για το πως θυμούνται ότι είναι ώρα φαγητού όταν ανοίγεις το καπάκι του ενυδρείου????xmm
Είναι καθαρά μύθος
Τα ψάρια θυμούνται πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι φανταζόμαστε
Είναι όπως στον στρατό.........Ναι τότε που σε έλεγαν ψαρούκλα.....ψάρακα.....λέπι. ::fish::
Μόλις μέσα σε λίγες μέρες σου μάθαιναν (σε εκπαίδευαν)
πως...... να κάνεις ερωτική εξομολόγηση στην Μπουμπουλίνα,
πως να γεννάς αυγά στο κράνος,
πως να ξυρίζεις τον Καραισκάκη......
funy
Χωρίς εκπαίδευση και χωρίς μνήμη δεν θα τα έκανες ποτέ

Το παρακάτω βιντεάκι βοηθά να κατανοήσουμε την μνήμη των ψαριών.
Όμως........μην το κάνετε σπίτι σας
baeh:

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/buQKZOaB6cY&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/buQKZOaB6cY&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Jonny
26-10-2008, 08:47
Τι είπες τώρα καλύτερα από το σκύλο μου.....:lllll::lllll:

andrikos
26-10-2008, 09:01
σιγα τα λάχανα...εμένα οι δίσκοι μου παιζουνε 5Χ5 a020

yiapas
26-10-2008, 10:17
σιγα τα λάχανα...εμένα οι δίσκοι μου παιζουνε 5Χ5 a020
λέει αλήθεια ο Αντρέας...με την δικιά μου ομάδα παίζουν http://i133.photobucket.com/albums/q59/ghostkost/emoticons/cheers.gif

Γιάννης
29-10-2008, 16:06
Σαφώς και έχουν μνήμη τα ψάρια,πέρυσι μάλιστα είχα διαβάσει ένα άρθρο,που συζητούσε το ενδεχόμενο για ψάρια ιχθυοτροφείου,να μην τα κλείνουν σε κλωβό αλλα να τα έχουν ελεύθερα σε μια ευρύτερη περιοχή και να τα καλούν με ενα ηχητικό σήμα,βέβαια θα χρειαζόταν (εκπαίδευση) για κάτι τέτοιο και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην ξαναγυρίσουν :).

Jonny
29-10-2008, 18:06
Σαφώς και έχουν μνήμη τα ψάρια,πέρυσι μάλιστα είχα διαβάσει ένα άρθρο,που συζητούσε το ενδεχόμενο για ψάρια ιχθυοτροφείου,να μην τα κλείνουν σε κλωβό αλλα να τα έχουν ελεύθερα σε μια ευρύτερη περιοχή και να τα καλούν με ενα ηχητικό σήμα,βέβαια θα χρειαζόταν (εκπαίδευση) για κάτι τέτοιο και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην ξαναγυρίσουν :).

Η να ψαρεύουν εκεί κοντά το "τρίο ρεμάλια" :63:funy

Γιώργος Κ
16-11-2008, 02:34
Εγω παρατηρησα κατι αλλο που με εβαλε σε σκεψεις....
Πραγμα που πιστευω οτι απανταει στο αν εχουν μνημη η οχι...και μαλιστα φωτογραφικη....Θα καταλαβετε....
Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε ερθει η αδερφη μου με το αγορι της για επισκεψη και κοιταζαν το ενυδρειο...και οι δυο μπροστα...και πλησιαζαν ολο και περισσοτερο...Ξαφνικα εξαφανιστηκαν ολα πισω απο τις ριζες σαν να τρομαξαν (χωρις να κανουν αποτομες κινήσεις). Τους ειπα να κανουν πισω και πηγα και κολλησα τη μυτη στο ενυδρειο (κατι που κανω καθε φορα που γυρναω στο σπιτι) και τσουπ πεταχτηκαν απο τις κρυψωνες τους και καναν σαν τρελλα (για να φανε βεβαια)....Μετα ειπα στην αδερφη μου και τον δικο της να ερθουν κοντα και παλι εξαφανιστηκαν...Γενικα ηταν νευρικα με την παρουσια αλλων σαν να γνωριζουν ακομα και τα προσωπα...Πρεπει να αναφερω οτι το ενυδρειο λογω ελλειψης χωρου βρισκεται σε χωλακι πριν την κουζινα ετσι πολλες φορες περναω (και πολλες φορες γρηγορα απο μπροστα) με αποτομες κινησεις...Στην αρχη φοβοντουσαν και κρυβοντουσαν ....μετα απο λιγο καιρο ομως το συνηθησαν και πια με την ακρη του ματιου μου βλεπω τεσσερις σκιες να ακολουθουν γρηγορα το χερι μου καθως περναω....ΦΥΣΙΚΑ για να με πεισουν να τους δωσω να φανε....Δεν ξερω αν το εχει προσεξει κανεις αλλα οντως με το καιρο μαθαινουν και μαλιστα πολυ καλα και προσαρμοζονται κατα τη γνωμη μου...Επισης τους εκανα πειραματα με το να τους μιλαω κιολας λεγοντας τους: ΘΑ ΦΑΜΕ??ΠΕΙΝΑΤΕ??κατι που τους λεω παντα πριν τα ταϊσω (ημουν στη κουζινα και να μη με βλεπουν) και τρελλαθηκαν οπως παντα να περιμενουν στην επιφανεια λες και ειναι καρχαριες....Μηπως εχουν και ακουστικη μνημη??
Πειτε με τρελλο xmm (λες??) αλλα αν δεν το πιστευετε ελατε να το δειτε!!!!!

Confucius
16-11-2008, 10:33
iex Για το πρώτο 100% συμφωνώ,
για το δεύτερο που αναφαίρεις δε ξέρω δε μπορώ να έχω γνώμη.

basilis
16-11-2008, 14:47
Εγω παρατηρησα κατι αλλο που με εβαλε σε σκεψεις....
Πραγμα που πιστευω οτι απανταει στο αν εχουν μνημη η οχι...και μαλιστα φωτογραφικη....Θα καταλαβετε....
Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε ερθει η αδερφη μου με το αγορι της για επισκεψη και κοιταζαν το ενυδρειο...και οι δυο μπροστα...και πλησιαζαν ολο και περισσοτερο...Ξαφνικα εξαφανιστηκαν ολα πισω απο τις ριζες σαν να τρομαξαν (χωρις να κανουν αποτομες κινήσεις). Τους ειπα να κανουν πισω και πηγα και κολλησα τη μυτη στο ενυδρειο (κατι που κανω καθε φορα που γυρναω στο σπιτι) και τσουπ πεταχτηκαν απο τις κρυψωνες τους και καναν σαν τρελλα (για να φανε βεβαια)....Μετα ειπα στην αδερφη μου και τον δικο της να ερθουν κοντα και παλι εξαφανιστηκαν...Γενικα ηταν νευρικα με την παρουσια αλλων σαν να γνωριζουν ακομα και τα προσωπα...Πρεπει να αναφερω οτι το ενυδρειο λογω ελλειψης χωρου βρισκεται σε χωλακι πριν την κουζινα ετσι πολλες φορες περναω (και πολλες φορες γρηγορα απο μπροστα) με αποτομες κινησεις...Στην αρχη φοβοντουσαν και κρυβοντουσαν ....μετα απο λιγο καιρο ομως το συνηθησαν και πια με την ακρη του ματιου μου βλεπω τεσσερις σκιες να ακολουθουν γρηγορα το χερι μου καθως περναω....ΦΥΣΙΚΑ για να με πεισουν να τους δωσω να φανε....Δεν ξερω αν το εχει προσεξει κανεις αλλα οντως με το καιρο μαθαινουν και μαλιστα πολυ καλα και προσαρμοζονται κατα τη γνωμη μου...Επισης τους εκανα πειραματα με το να τους μιλαω κιολας λεγοντας τους: ΘΑ ΦΑΜΕ??ΠΕΙΝΑΤΕ??κατι που τους λεω παντα πριν τα ταϊσω (ημουν στη κουζινα και να μη με βλεπουν) και τρελλαθηκαν οπως παντα να περιμενουν στην επιφανεια λες και ειναι καρχαριες....Μηπως εχουν και ακουστικη μνημη??
Πειτε με τρελλο xmm (λες??) αλλα αν δεν το πιστευετε ελατε να το δειτε!!!!!

funyfunyfuny Δεν πιστεύω και να τους τραγουδάς για να τα πάρει ο ύπνος?
Καλά ολα αυτά φίλε μου αλλά με προσοχή μη σε πάρει χαμπάρι κανείς απο το σπίτι την ωρα που μιλάς στα ψάρια και έχουμε άλλα...
Πέρα απο την πλάκα, συμφωνώ και γω μαζί σου οσο αφορά την μνήμη τους.

Γιώργος Κ
16-11-2008, 15:45
funyfunyfuny Δεν πιστεύω και να τους τραγουδάς για να τα πάρει ο ύπνος?
Καλά ολα αυτά φίλε μου αλλά με προσοχή μη σε πάρει χαμπάρι κανείς απο το σπίτι την ωρα που μιλάς στα ψάρια και έχουμε άλλα...

Χωρις πλακα δοκιμασε το και θα δεις....τους λεω "ΤΙ ΟΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΓΩ" και υποτροπιαζουν, σχεδον πηδανε εξω....Αφου μιλαμε στα γατακια, στα σκυλακια, στα παπαγαλακια γιατι να μη μιλαμε στα ψαρακια???iex Θα βαλω βιντεακι για του λογου το αληθες...Πριν απο χρονια ειχα και oscar, καρδιναλιους, πλεκο, σκαλαρια ακομα και αλλα πολλα ειδη....Διαπιστωνω οτι οι δισκοι μολις ξεθαρεψουν και σου εχουν εμπιστοσυνη ειναι τα πιο εξυπνα απο ολα τα ειδη ψαριων που εχω δει!Φυσικα ολα γινονται για το φαγητο...

george hmmy
16-11-2008, 20:27
Οσο αστειο (ή και απιθανο αν ακουγεται αυτο) εχουν γινει ερευνες σε φυτα, ψαρια κλπ ειδη που δεν ερχομαστε σε αμεση επαφη και εχει παρατηρηθει πολυ καλυτερη αναπτυξη και συμπεριφορα σε οσα εξ αυτων δεχονταν φροντιδα περαν της λογικης!!! Πχ μουσικη κλπ

red rubin
17-11-2008, 09:09
Τα ψαρια εχουν μια χαρα μνημη.Ειδικα οι κιχλιδες.
Εχω ενα ενυδρειο με σκαλαρια καθε μερα παρατηρω οτι 2 λεπτα πριν δουλεψει η ταιστρα πηγαινουν και περιμενουν απο κατω.
Αυτο πως εξηγειται?Καθε μερα?Σε ολα τα ταισματα?
Να τονισω οτι δεν υπαρχει ρολοι κοντα στο ενυδρειο:63::63:

in the pond
27-11-2008, 17:14
Λίγο - πολύ όλοι μας έχουμε ακούσει ότι τα ψάρια δεν έχουν μνήμη.
Μπορεί να σκάσουν από το φαγητό γιατί δεν θυμούνται ότι έχουν φάει. (πραγματικά το έχω ακούσει από πολλούς)..

Στο δεύτερο που έχεις αναφερθεί, απλά μπορώ να σου πω ότι στη φύση κανένα οικοσύστημα δεν είναι τόσο γεννεόδωρο, όσο εμείς με το ενυδρείο μας. Εκεί υπάρχουν πολλοί ανταγωνιστές αλλά και οι θυρευτές που πάντα παλεύουν "για ένα κομμάτι ψωμί", δηλαδή ευκαιριακό γεύμα. Στη φύση πάντα η τροφή είναι λίγη και παρωδική (δεν μένει στο οικοσύστημα για μεγάλο χρονικό διάστημα), άρα όλοι οι οργανισμοί εκεί αρπάζουν την ευκαιρία και τρώνε ενστικτωδώς γρήγορα και όσο μπορούν, για να έχουν απόθεμα σε περιόδους ισχνών αγελάδων. Αυτό είναι και ένα συμπέρασμα στο οποίο έχεις αναφερθεί. Εντικτωδώς τρώνε πριν τους προλάβουν οι άλλοι!
...και βέβαια δεν ισχύει καθόλου το..."να σκάσουν από το φαγητό γιατί δεν θυμούνται ότι έχουν φάει" Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη μνήμη.

Στο τρίτο, μπορεί βέβαια τα ψάρια να μην έχουν το ρεκόρ μνήμης στο ζωικό βασίλειο, αλλά πάμπολλες έρευνες έχουν να δείξουν ότι πράγματι έχουν μνήμη και μάλιστα πολύ περισσότερη από ότι νομίζουμε. Βασικά ένα στοιχείο είναι ότι εν μέρει έχεις απαντήσει το ίδιο σου το ερώτημα. Γνωρίζουν το άτομο που τα ταΐζει (έστω και αν απουσιάζει στη δουλειά για 10 ώρες) μπαίνοντας στο σπίτι και περνώντας από το ενυδρείο, αρχίζει η χαρακτηριστική κίνηση των ψαριών για φαγητό. Στη σύζηγο μου ας πούμε δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία, γιατί πολύ απλά δε θα φάνε!!! Αυτό δεν έχει να κάνει με τη μνήμη?

Τα πράγματα είναι απλά.