PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυρφη στο ενυδρειο/βαρελι/και στα δυο/καθολου?

delta66
20-10-2008, 01:40
Τυρφη σε φιλτρο στο ενυδρειο? στο βαρελι? ή και στα δυο?
Και γιατι?

Μπορειτε να πειτε τις αποψεις και τις παρατηρησεις σας απο την εμπειρια ή τη μελετη σας πανω σε αυτο το ερωτημα?

Σημαντικος παραγοντας ειναι και το θεμα της λειτουργικοτητας, της ευκολιας, αλλα και του κοστους ιδιως για το θεμα "κοστος/αποτελεσμα"*.

* Εννοω αν αξιζει να ξοδεψει καποιος πολλα χρηματα σε καποιο αξεσουαρ επεξεργασιας τυρφης που να μην εχει αναλογο κερδος στο τελικο αποτελεσμα, αλλα αξιζει να αναφερθει.

andrikos
20-10-2008, 08:04
Μονο στο ενυδρειο.- Εχω αρχισει να πιστευω οτι αλλαγες πρεπει να γινονται με κατακαρασκετο νερο ΑΟ (κι ας ειναι και ποιο κρυο)

ChristosP
20-10-2008, 08:32
Τύρφη στο sump baeh:

Jonny
20-10-2008, 16:47
Στο βαρέλι για καθαρά χρηστικούς λόγους....δεν θέλω να ανοίγω τα φίλτρα του ενυδρείου κάθε βδομάδα.

lef_st
20-10-2008, 16:49
Στο βαρέλι για καθαρά χρηστικούς λόγους....δεν θέλω να ανοίγω τα φίλτρα του ενυδρείου κάθε βδομάδα.

Κι εγώ μια απ'τα ίδια

yiapas
20-10-2008, 17:16

Κι εγώ μια απ'τα ίδια

εγώ γιατί να χαλάσω την παρέα!!!! μία απο τα ίδια

basilis
20-10-2008, 17:41
Τώρα τι να ψηφίσω εγω που μόλις 3 μέρες έχει που απέκτησα βαρέλι...
Εχω και στα δυο, αλλά απ οτι διάβασα εδω, μάλλον θα την αφαιρέσω απο το φίλτρο και θα εχω μόνο στο βαρέλι. Αρα ψηφίζω βαρέλι!

lasal
21-10-2008, 00:08
Αποκλειστικά Βαρέλι για να μην διαταράσσουμε τις ισορροπίες στο ενυδρείο, να έχουμε σταθερότατο pH ΚΗ και μετά να μπορούμε να το κάνουμε οτι θέλουμε.

delta66
21-10-2008, 00:50
Αν ειχες ενα μικρο φιλτρακι (πχ 2211) μονο για τυρφη θα το εβαζες στο ενυδρειο?
Φυσικα η ερωτηση απευθυνεται σε ολους.
(εκτος του lasal που ηταν σαφεστατος στην διατυπωση της αποψης του, αν και δεν την καταλαβαινω απολυτα, αφου εγω που εχω τυρφη στο ενυδρειο ειναι σταθεροτατες οι τιμες)

Maikl
21-10-2008, 07:47
-Στο φιλτρο... ετσι κι αλλιως θα τα ανοιγα για να αλλαξω-καθαρισω το filter wool(καθε 15 μερες) iex

george hmmy
21-10-2008, 08:21
...αν και δεν την καταλαβαινω απολυτα, αφου εγω που εχω τυρφη στο ενυδρειο ειναι σταθεροτατες οι τιμες...

Eκ των πραγματων δε γινεται αυτο οταν βαζεις φρεσκια τυρφη στο ενυδρειο που εχει "πολλα να δωσει"...doh

orck
21-10-2008, 09:45
Ανδρικο, μπορεις να εξηγησεις τους λογους που σε εκαναν να οφηγηθεις σε αυτο το συμπερασμα; εχεις δισκους και απλα βαζεις νερο απο την ΑΟ χωρις απολυτος τιποτε αλλο μεσα;

Μονο στο ενυδρειο.- Εχω αρχισει να πιστευω οτι αλλαγες πρεπει να γινονται με κατακαρασκετο νερο ΑΟ (κι ας ειναι και ποιο κρυο)

Ωρε Γιωργο το ιδιο δεν θα συμβει εαν βαλεις το φρεσκο υλικο ειτε στο βαρελι ειτε στο φιλτρο;
η λυση σε αυτο ειναι να εχεις πολλα ανεξαρτητα σακουλακια, πχ αντι για 2 σακουλια με 50% το καθε ενα να εχεις 5 με 20% το καθε ενα, θα ειναι πολυ πιο ομαλη η "αποδοση" της τυρφης μεσα στο ενυδρειο

Eκ των πραγματων δε γινεται αυτο οταν βαζεις φρεσκια τυρφη στο ενυδρειο που εχει "πολλα να δωσει"...doh

Jonny
21-10-2008, 18:27
Αν ειχες ενα μικρο φιλτρακι (πχ 2211) μονο για τυρφη θα το εβαζες στο ενυδρειο?
Φυσικα η ερωτηση απευθυνεται σε ολους.
(εκτος του lasal που ηταν σαφεστατος στην διατυπωση της αποψης του, αν και δεν την καταλαβαινω απολυτα, αφου εγω που εχω τυρφη στο ενυδρειο ειναι σταθεροτατες οι τιμες)

Εχω 2211 και το έβαλα στο βαρέλι τελικά με την τύρφη, πάλι μπελάς θα ήταν να προσπαθώ να το βγάλω από το ντουλάπι για αλλαγή κλπ.....και αν έχεις και ήδη τέσσερα φίλτρα στα ντουλάπια ακόμα χειρότερα με τρία 2215 και ενα 2217 δεν έχω και πολύ περιθώριο έστω και για το 2211, γιαυτό και είπα για καθαρά χρηστικούς λόγους.thamb

delta66
21-10-2008, 21:30

Γινεται. :63:

.και αν έχεις και ήδη τέσσερα φίλτρα στα ντουλάπια......γιαυτό και είπα για καθαρά χρηστικούς λόγους.thamb
Εισαι καμμενος ε?
:score::score:

george hmmy
22-10-2008, 09:03
Γινεται. :63:

Ε καλα τωρα, και εγω σου λεω οτι δε γινεται αλλα δεν ειναι και συζητηση τωρα αυτη που γινεται...

Κι επειδη κατι ανεφερε ο Πανος (orck) "Ωρε Γιωργο το ιδιο δεν θα συμβει εαν βαλεις το φρεσκο υλικο ειτε στο βαρελι ειτε στο φιλτρο; " η απαντηση ειναι οτι σαφεστατα και οχι καθως αλλο αλλαγη 80 λιτρων σε συνολο 300 (δανειζομαι τις αλλαγες του Λευτερη) κι αλλο να χωσεις τυρφη μεσα στο φιλτρο που θα παει ολη στα 300 λιτρα. Η αραιωση ειναι εντελως διαφορετικη, πιστευω οτι ειναι κατανοητο...

delta66
22-10-2008, 12:25
Ε καλα τωρα, και εγω σου λεω οτι δε γινεται αλλα δεν ειναι και συζητηση τωρα αυτη που γινεται...

Κι επειδη κατι ανεφερε ο Πανος (orck) "Ωρε Γιωργο το ιδιο δεν θα συμβει εαν βαλεις το φρεσκο υλικο ειτε στο βαρελι ειτε στο φιλτρο; " η απαντηση ειναι οτι σαφεστατα και οχι καθως αλλο αλλαγη 80 λιτρων σε συνολο 300 (δανειζομαι τις αλλαγες του Λευτερη) κι αλλο να χωσεις τυρφη μεσα στο φιλτρο που θα παει ολη στα 300 λιτρα. Η αραιωση ειναι εντελως διαφορετικη, πιστευω οτι ειναι κατανοητο...Γινεται, αν χωριζεις τη τυρφη σε μερη και αλλαζεις εναλλαξ γινεται ομαλα το περασμα στο φρεσκαρισμα.
Φυσικα οσο πιο πολλα μερη τυρφης τοσο πιο ομαλα αλλα και τοσο πιο συχνο ανοιγμα του φιλτρου.

Αν στηριζομαστε στο νερο της αλλαγης για τις ουσιες της τυρφης στο ενυδρειο, τι σημασια εχει το ποσοστο της αραιωσης οταν τη μια φορα εχεις δυνατο απο τυρφη μιγμα και την αλλη αδυναμο?
Κατανοητο κι αυτο ελπιζω.

george hmmy
22-10-2008, 12:35
Sorry, κι εγω νομιζα οτι τοσο καιρο ψαχνουμε να βρουμε ποια ειναι η καλυτερη διεργασια που μπορουμε να ακολουθησουμε καταβαλλοντας ταυτοχρονα τον ελαχιστο δυνατο κοπο... :65:

Εν πασει περιπτωση, ας πουμε οτι καποιος επιλεγει να ανοιγει το φιλτρο του καθε εβδομαδα και να χωριζει την τυρφη σε Χ ισοποσα μερη κλπ κλπ κλπ, τι επιπλεον οφελη θα εχει και του το προτεινουμε? ΙΜΟ κανενα απολυτως, αλλα δεν πειραζει, φορουμ ειμαστε, κουβεντα να γινεται... c003

Αν στηριζομαστε στο νερο της αλλαγης για τις ουσιες της τυρφης στο ενυδρειο, τι σημασια εχει η αραιωση?

Δευτερη φορα που καποιος αφηνει αιχμες για τα ελληνικα μου, τι γινεται ρε γμτ???????? Ο orck ειπε:

Ωρε Γιωργο το ιδιο δεν θα συμβει εαν βαλεις το φρεσκο υλικο ειτε στο βαρελι ειτε στο φιλτρο;

ως απαντηση αυτου

...αν και δεν την καταλαβαινω απολυτα, αφου εγω που εχω τυρφη στο ενυδρειο ειναι σταθεροτατες οι τιμες...

και επειδη μαλλον εμεινε καποια ασαφεια ξαναλεω οτι η υπερβολικα μεγαλη ποσοστητα τυρφης στο βαρελι προετοιμασιας δε δημιουργει κανενα προβλημα με αποτομες αλλαγες στις χημικες ιδιοτητες του νερου επειδη γινεται αραιωση με αυτο του ενυδρειου, ενω στην περιπτωση που βαζεις εστω και την υποτιθεμενη αναλογη ποσοσητα τυρφης (αληθεια θα ειχε πολυ μεγαλο ενδιαφερον να μου εξηγησεις πώς υπολογιζεις ποια ειναι η καταλληλη ποσοτητα γιατι εγω ξερω μονο τη μεθοδο "μυριζω τα νυχια μου") θα υπαρξει εστω και για μια ωρα μεταβολη στις τιμες του ενυδρειου επειδη η τυρφη θα τα "δωσει ολα" με τη μια.

Απο κει και περα, καθενας ακολουθει αυτο που νομιζει καλυτερο και που φυσικα τον βολευει περισσοτερο, τα υπολοιπα ειναι λογια του αερα (κοινως spam).

loris
22-10-2008, 13:10
Νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση να βαλεις την τυρφη στο βαρελι..Ετσι ωστε να το αλλαζεις πιο ευκολα στο φιλτρο,χωρις κανενα στρες στα ψαρια και να εχεις ετοιμο το τσαι για χρηση στην αλλαγη σου...

delta66
22-10-2008, 13:34
Sorry, κι εγω νομιζα οτι τοσο καιρο ψαχνουμε να βρουμε ποια ειναι η καλυτερη διεργασια που μπορουμε να ακολουθησουμε καταβαλλοντας ταυτοχρονα τον ελαχιστο δυνατο κοπο... :65:

....(αληθεια θα ειχε πολυ μεγαλο ενδιαφερον να μου εξηγησεις πώς υπολογιζεις ποια ειναι η καταλληλη ποσοτητα γιατι εγω ξερω μονο τη μεθοδο "μυριζω τα νυχια μου") θα υπαρξει εστω και για μια ωρα μεταβολη στις τιμες του ενυδρειου επειδη η τυρφη θα τα "δωσει ολα" με τη μια.....

- Μη τα μπερδευουμε ομως.
Αλλο να ψαχνουμε ευκολη διαδικασια (που την ψαχνουμε φυσικα) και αλλο να ψαχνουμε σταθερες συνθηκες στο νερο με διαδικασια που αλλαζουμε την τυρφη αφου εχει παει στο 0 με φρεσκια που ειναι τουμπανο ακομα και οταν γινεται αυτο στο βαρελι.

- Την υπολογιζω με παρατηρηση και μετρησεις απο την αρχη της διαδικασιας να βαζω τυρφη.
Μετα ολα γινονται ρουτινα που και παλι ελεγχεται με μετρησεις αραιες και οταν γινεται καποια αλλαγη (πχ μαρκα τυρφης) που χρηζει μετρησης.

ΥΓ1 το θεμα γι'αυτο το ανοιξα για να πουμε διαδικασιες αλλες δυσκολες, αλλες που διευκολυνουν, αλλα να λεμε και τα αποτελεσματα που θα εχουμε, ειτε εκ πειρας ειτε με υπολογισμο.
Προφανως και ψαχνω πιο ευκολη διαδικασια αλλα θελω να ξερω και κερδος/ζημια απο αυτη.
Νομιζω οτι μονο χρησιμα συμπερασματα βγαινουν απο τη συζητηση. iex

ΥΓ2 ποιος ειπε κατι για τα ελληνικα σου? baeh:

Νομιζω πως ειναι η καλυτερη λυση να βαλεις την τυρφη στο βαρελι..Ετσι ωστε να το αλλαζεις πιο ευκολα στο φιλτρο,χωρις κανενα στρες στα ψαρια και να εχεις ετοιμο το τσαι για χρηση στην αλλαγη σου...
Γιατι να στρεσαρονται τα ψαρια?
Δεν ειπαμε η τυρφη να μπαινει σε εσωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο. xmm

george hmmy
22-10-2008, 13:41
Χεχεχε, οταν η απαντηση μου απευθυνεται σε αλλη ερωτηση και σε μπερδευει, κατι δεν ειπα καλα προφανως...
Απο κει και περα, ναι η παρατηρηση βοηθαει, ναι γνωριζοντας σκληροτητα νερου κλπ μπορω να πω βαλε μισο λιτρο τυρφη αλλα ως εκει. Δεν υπαρχει καποια μεθοδος για τον υπολογισμο της ποσοτητας και συν τοις αλλοις τυρφη με τυρφη διαφερει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ για αυτο και λεω βαλε απο την αρχη στο βαρελι προετοιμασιας και καθαρισες... Το φλεγον ζητημα φυσικα ειναι τι κανεις οταν δεν εχεις βαρελι, οπως εγω καλη ωρα (βεβαια δεν εχω ουτε δισκους). Τοτε σαφεστατα και ειναι μονοδρομος η λυση που αναφερεις Σπυρε και φυσικα εισαι υποχρεωμενος και το φιλτρο να ανοιγοκλεινεις πιο συχνα απο τα φωτα, και την τυρφη να χωριζεις σε ισοποσα μερη κλπ κλπ κλπ. Σε αυτην την περιπτωση, μη υπαρξης βαρελιου προετοιμασιας, θεωρω πως η καλυτερη λυση ειναι να αφιερωσεις ενα μικρο φιλτρακι (κατι σαν 2211) προκειμενου να το εχεις αποκλειστικα και μονο για την τυρφη και να μην ενοχλεις τη βιολογια του ενυδρειου σου...

Yiannis59
22-10-2008, 13:48
Με το συμπάθιο που ανακατεύομαι γιατι εγω δεν τα παω καλα με την τύρφη,
Αλλα,
Σταθερές συνθήκες με τύρφη ;;
οτι και να πείτε δεν πείθομαι

delta66
22-10-2008, 13:49
...Σε αυτην την περιπτωση, μη υπαρξης βαρελιου προετοιμασιας, θεωρω πως η καλυτερη λυση ειναι να αφιερωσεις ενα μικρο φιλτρακι (κατι σαν 2211) προκειμενου να το εχεις αποκλειστικα και μονο για την τυρφη και να μην ενοχλεις τη βιολογια του ενυδρειου σου...
Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω βαρελι?
Βαρελια να δουν τα ματια σου funy
Και ακολουθω την διαδικασια με τη μοιρασμενη τυρφη και στο βαρελι εκτος απο το ενυδρειο :63:

Γιατι νομιζεις την ψαχνω? για διευκολυνση:bang:

ΥΓ δισκους ουτε και εγω εχω, τουλαχιστον εχω ενυδρεια μπουχαχα

Αλλα,
Μετρησεις ενος ετους σε φτανουν?
Και μαλιστα οποια παρεμβαση εγινε, πχ αλλαγη μαρκας τυρφης ή αλλαγη ποσοτητας, ειχε τα αναλογα αποτελεσματα, πραγμα που αποδεικνευει οτι "ακουει" ευκολα το συστημα και θα διακρινοταν η πιθανη ασταθεια.

george hmmy
22-10-2008, 14:40
Αλλα,

Πεστα ωρε boss, πεστα εχει μαλλιασει η γλωσσα μου...

Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω βαρελι?

ΥΓ δισκους ουτε και εγω εχω, τουλαχιστον εχω ενυδρεια μπουχαχα

Μετρησεις ενος ετους σε φτανουν?
Και μαλιστα οποια παρεμβαση εγινε, πχ αλλαγη μαρκας τυρφης ή αλλαγη ποσοτητας, ειχε τα αναλογα αποτελεσματα, πραγμα που αποδεικνευει οτι "ακουει" ευκολα το συστημα και θα διακρινοταν η πιθανη ασταθεια.

Ποιος σου ειπε οτι ειπα οτι δεν εχεις βαρελι? wall
Ενυδρειο εχω κι εγω, δισκους ειπα οχι...
Η τυρφη δε γινεται να παρεχει σταθερες συνθηκες που να κοπανιεσαι με το dskus fan παρεα!!!
Εσυ εχεις ξεφυγει τελικα.- friends

loris
22-10-2008, 15:39
Ειρηνη υμιν!!!!
Ειμαι και εγω απο αυτους που πιστευει οτι η τυρφη δεν κραταει τις τιμες του νερου..Πρεπει συνεχεια να τις ελεγχεις..εγω χρησιμοποιω τυρφη για το χρωμα,οσο για τις τιμες με την χριση α/ο προσπαθω να τις διατηρω..
Αν αλλαζεις συνεχεια τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο οι δισκοι δεν στρεσαροντε;Δηλαδη παλι αν την εχεις σε εσωτερικο ειναι καλυτερα οσο αφορα το στρες;
Η τυρφη μπαινει σε εσωτερικο φιλτρο..Και αυτοι που δεν εχουν εσωτερικο;
Εγω το εχω μεσα σε ενα fluval 405,τι γινεται στην αλλαγη!!! τιποτα αλλο στρες!!!
Αρα σωστα ειπα οτι καλυτερα ειναι στο βαρελι ετοιμο για χριση στην αλλαγη σου χωρις σουπα μουπες..να μην καταλαβαινουν τιποτα απο διαδικασιες παρα μονο μια κοινη αλλαγη νερου!!

-

Γιατι να στρεσαρονται τα ψαρια?

Γιαυτο που εχεις γραψει λεω απο πανω!!!

lef_st
22-10-2008, 17:00
Αλλα,

Ακριβώς εδώ θα συμφωνήσω.

- Μη τα μπερδευουμε ομως.
Αλλο να ψαχνουμε ευκολη διαδικασια (που την ψαχνουμε φυσικα)

Θεωρείς εύκολη διαδικασία ν'ανοίγεις κάθε λίγο και λιγάκι το φίλτρο και ν'αλλάζεις τύρφη?
Τα φίλτρα στο ενυδρείο τ'ανοίγω μια φορά το εξάμηνο και αν ενώ στο βαρέλι μια φορά ανα μήνα ή και λίγο παραπάνω

και αλλο να ψαχνουμε σταθερες συνθηκες στο νερο με διαδικασια που αλλαζουμε την τυρφη αφου εχει παει στο 0 με φρεσκια που ειναι τουμπανο ακομα και οταν γινεται αυτο στο βαρελι.

Σταθερές συνθήκες με τύρφη μόνιμα στο ενυδρείο δεν νομίζω και ανάλογα βέβαια αν βάζεις Α/Ο ή προσμειξη με βρύση.
Λοιπόν να σου πω εγώ την άποψή μου στο θέμα γιατί εδώ κι ένα χρόνο που χρισημοποιώ τύρφη και Α/Ο είναι λίγο μπλεγμένα τα πράγματα.
Όταν ξεκίνησα με το δισκοενυδρείο επειδή είχα από βρύση 18gh και δεν θυμάμαι ΚΗ πήρα Α/Ο.
Έβαλα τύρφη σε βαρέλι σ'εξωτερικό φίλτρο και πάντα πάλευα να κατεβάσω το ΡΗ.
Μετά από πολλές αλλαγές νερού έφτασα στο σημείο να προσπαθώ να ανεβάσω το ΡΗ με προσθήκη σόδας και νερό βρύσης.
Σε πληροφορώ ότι στο βαρέλι που δουλεύει με τύρφη και σφουγγάρια βάζω εδώ και δυο μήνες 50% Α/Ο και 50% βρύση.
Οι αλλαγές μου και για τα δυο ενυδρεία είναι περίπου 85-90% του βαρελιού.
Την περασμένη εβδομάδα που έκανα αλλαγή το ενυδρείο έδειχνε 5,2 ΡΗ και όταν έκανα αλλαγή έδειξε 5,3 με 50% βρύση το οποίο δούλευε δυο εβδομάδες.
Είμαι της άποψης ότι αν έχεις μόνο Α/Ο και βάλεις τύρφη στο ενυδρείο θα'χεις διακυμάνσεις στο ΡΗ.
Επίσης στο βαρέλι που δουλεύει με την τύρφη ποτέ δεν είχα μαύρο νερό δεν ξέρω αν φταίει η τύρφη κι έχω δοκιμάσει πολλές eheim-dennerle κτλ.
Δεν μ'αρέσει το σκούρο νερό και ένας απ'τους λόγους που δεν βάζω τύρφη στο ενυδρείο είναι κι αυτός

yiapas
22-10-2008, 17:25
Επίσης στο βαρέλι που δουλεύει με την τύρφη ποτέ δεν είχα μαύρο νερό δεν ξέρω αν φταίει η τύρφη κι έχω δοκιμάσει πολλές eheim-dennerle κτλ.
Δεν μ'αρέσει το σκούρο νερό και ένας απ'τους λόγους που δεν βάζω τύρφη στο ενυδρείο είναι κι αυτός

έχω και εγώ παρατηρήσει ότι όταν κάνω αλλαγή και το νερό το
φιλτραρω παραπάνω από 10 μέρες με μεγαλύτερη ποσότητα τύρφης απο την συνηθησμένη τότε ο χρωματισμός είναι πιό έντονος...

αντίθετα όταν κάνω αλλαγή σε 6-7 ημέρες με λίγη ή την ίδια τυρφη
τότε το νερό έχει διάυγεια και όχι καφέ χρωματισμο(κατεβάζοντας όμως το kh και συνεπώς το Ph)

άρα λέφ μάλλον δεν θα φταίει η τύρφη ή η ποιότητα της
αλλά η ποσότητα και ο χρόνος

Yiannis59
22-10-2008, 17:37
Δεν πατε να κανετε καμια αλλαγή που ασχολείστε με....... Δίσκους έχουμε με την τυρφη θα παίζουμε τώρα!! άντε γιατί έχουμε και μικρά να μεγαλώσουμε και rotifers να καλλιεργήσουμε :pull:

delta66
22-10-2008, 22:45
Δεν πατε να κανετε καμια αλλαγή που ασχολείστε με.......
Μολις τελειωσα thamb

Ειρηνη υμιν!!!!
....Αν αλλαζεις συνεχεια τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο οι δισκοι δεν στρεσαροντε;Δηλαδη παλι αν την εχεις σε εσωτερικο ειναι καλυτερα οσο αφορα το στρες;
Η τυρφη μπαινει σε εσωτερικο φιλτρο..Και αυτοι που δεν εχουν εσωτερικο;
Εγω το εχω μεσα σε ενα fluval 405,τι γινεται στην αλλαγη!!! τιποτα αλλο στρες!!!...
Γιατι φαινεται οτι μαλωνουμε?
Οταν ανταλλασουμε διαφορετικες αποψεις σε ενα θεμα δεν ειναι πολεμος.
Και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε.
Οποτε η Ειρηνη ειναι δεδομενη.

Τωρα,
μαλλον κι εγω εχω προβλημα με τα ελληνικα μου good

Δεν ειπα οτι μπαινει σε εσωτερικο φιλτρο η τυρφη.
Ειπα το αντιθετο, για να μη κανεις εργασιες μεσα στο ενυδρειο και στρεσαρονται τα ψαρια.
Τωρα αν στρεσαρονται τοσο οι δισκοι κανοντας εργασιες και στο εξωτερικο φιλτρο του ενυδρειου ..... τι να πω idono

...Γιατι να στρεσαρονται τα ψαρια?
Δεν εχω ερωτηματικο.
Ειναι καταφαση

...Θεωρείς εύκολη διαδικασία ν'ανοίγεις κάθε λίγο και λιγάκι το φίλτρο και ν'αλλάζεις τύρφη?
Οχι, γι'αυτο συζηταμε εδω.

Σταθερές συνθήκες με τύρφη μόνιμα στο ενυδρείο δεν νομίζω και ανάλογα βέβαια αν βάζεις Α/Ο ή προσμειξη με βρύση.
Λοιπόν να σου πω εγώ την άποψή μου στο θέμα γιατί εδώ κι ένα χρόνο που χρισημοποιώ τύρφη και Α/Ο είναι λίγο μπλεγμένα τα πράγματα.
Όταν ξεκίνησα με το δισκοενυδρείο επειδή είχα από βρύση 18gh και δεν θυμάμαι ΚΗ πήρα Α/Ο.
Έβαλα τύρφη σε βαρέλι σ'εξωτερικό φίλτρο και πάντα πάλευα να κατεβάσω το ΡΗ.
Μετά από πολλές αλλαγές νερού έφτασα στο σημείο να προσπαθώ να ανεβάσω το ΡΗ με προσθήκη σόδας και νερό βρύσης.
Σε πληροφορώ ότι στο βαρέλι που δουλεύει με τύρφη και σφουγγάρια βάζω εδώ και δυο μήνες 50% Α/Ο και 50% βρύση.
Οι αλλαγές μου και για τα δυο ενυδρεία είναι περίπου 85-90% του βαρελιού.
Την περασμένη εβδομάδα που έκανα αλλαγή το ενυδρείο έδειχνε 5,2 ΡΗ και όταν έκανα αλλαγή έδειξε 5,3 με 50% βρύση το οποίο δούλευε δυο εβδομάδες.
Είμαι της άποψης ότι αν έχεις μόνο Α/Ο και βάλεις τύρφη στο ενυδρείο θα'χεις διακυμάνσεις στο ΡΗ.
Σημαντικες πληροφοριες, ευχαριστω goodp

ChristosP
23-10-2008, 03:34

όποιος δεν εχει σαμπ ε'ιναι η καλύτερη λύση

loris
23-10-2008, 07:04
Μολις τελειωσα thamb

Γιατι φαινεται οτι μαλωνουμε?
Οταν ανταλλασουμε διαφορετικες αποψεις σε ενα θεμα δεν ειναι πολεμος.
Και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε.
Οποτε η Ειρηνη ειναι δεδομενη.

Τωρα,
μαλλον κι εγω εχω προβλημα με τα ελληνικα μου good

Δεν ειπα οτι μπαινει σε εσωτερικο φιλτρο η τυρφη.
Ειπα το αντιθετο, για να μη κανεις εργασιες μεσα στο ενυδρειο και στρεσαρονται τα ψαρια.
Τωρα αν στρεσαρονται τοσο οι δισκοι κανοντας εργασιες και στο εξωτερικο φιλτρο του ενυδρειου ..... τι να πω idono

Για το εσωτερικο δεν σε καταλαβα οτι ελεγες το αντιθετο..δεν το επιασα σορι..
Οσο αφορα το εξωτερικο..ειναι καλυτερο απο ενα sub ή απο ετοιμο τσαι σε ενα βαρελι..;Δεν ξερω..
Εγω πιστευω το αντιθετο..
Παιδια ας τα πουμε τα πραγματα σωστα..το αν βλεπεις στρες σε ενα ενυδρειο οταν αλλαζεις ρεμαλοβαμβακα ή τυρφη νομιζω οτι ειναι γεγονος και δεν φταιει κατι αλλο..ειναι λογικο..υπαρχει περισσοτερος χρονος εκθεσεις στο ενυδρειο,διαφοροι θορυβοι..ειναι λογικο να κρυφτουν γιατι νιωθουν ανασφαλεια,δεν μπορει να μην το εχει παθει κανεις ..Στο sub ή στο ετοιμο με τυρφη νερο νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο ολα δεν καταλαβαινουν κατι συγκεκριμενο.. πρεπει να συμφωνησεις..
Το μονο που θα υπαρχει σε αυτην την περιπτωση στρες ειναι η αλλαγη νερου..Που και αυτη πρεπει να γινεται με ευγενικο τροπο..σαν μια βροχη..

όποιος δεν εχει σαμπ ε'ιναι η καλύτερη λύση

δεν σε καταλαβαινω..Σορι!!

ChristosP
23-10-2008, 08:12
Με λίγα λογια συμφωνώ μαζί σου . Αν δεν υπάρχει σαμπ τότε ποιο ευκολο είναι να προετημάζεις το νερό σε βαρέλι thamb

Genirous
23-10-2008, 09:03
...
...Μπορεί και να μην έχεις καθόλου, ανάλογα σε τι pH ''παίζεις''... thamb

stamos
23-10-2008, 12:28
Μπορεί και να μην έχεις καθόλου, ανάλογα σε τι pH ''παίζεις''... thamb
Μπορεις να το εξηγησεις αυτο δασκαλε γιατι υπαρχουν και στραβαδια xmm

Genirous
23-10-2008, 13:19
Η τύρφη επιδρά περισσότερο στην ανθρακική σκληρότητα του ενυδρείου (μειώνοντάς την) και πολύ λιγότερο (με τα χουμικά οξέα που περιέχει) στο pH...

Από εκεί και πέρα με συνδιασμό χαμηλής ανθρακικής και γενικής σκληρότητας το pH μας μπορεί να κατέβει αρκετά,
αλλά αν το πάμε και πιο πέρα με μηδενικές σκληρότητες και ιδιαίτερα χαμηλό pH στη δεξαμενή δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα... :(

stamos
23-10-2008, 13:32
Η τύρφη επιδρά περισσότερο στην ανθρακική σκληρότητα του ενυδρείου (μειώνοντάς την) και πολύ λιγότερο (με τα χουμικά οξέα που περιέχει) στο pH...

Από εκεί και πέρα με συνδιασμό χαμηλής ανθρακικής και γενικής σκληρότητας το pH μας μπορεί να κατέβει αρκετά,
αλλά αν το πάμε και πιο πέρα με μηδενικές σκληρότητες και ιδιαίτερα χαμηλό pH στη δεξαμενή δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα... :(

Κατανοητο ευχαριστω πολυ