PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα πρώτα δισκάκια

kofinas
14-10-2008, 18:40
Μέσα σε ένα ενυδρείο 340 λτ με 8 ροδόστομους, 8 καρδινάλιους, 5 γαρίδες, 3 ΣΑΕ, 6 κορυ, 6 δίσκους υπάρχει ένα ζευγάρι δίσκων red ruby (8εκ περίπου) που κάθε 12-15 ημέρες έκανε αυγά τα οποία εξαφανιζόντουσαν την τρίτη ημέρα.
Αυτά επί 6 μήνες ήταν ρουτίνα για το ενυδρείο με
6,2 ph, μόνο ΑΟ και bufer
ανθρ. σκλ.2
γεν. σκλ. 2
Χθές κοίταζα το ενυδρείο και βλέπω ανάμεσα στη μαμά και τον μπαμπά ένα σύνεφο από δισκάκια 30-40 κολημένα πάνω τους και δεν πίστευα στα μάτια μου. Σήμερα μέτρησα 12 μικρά τα οποία είναι πολύ ζωηρά πηγαίνοντας από τον ένα στον άλλο γονέα.
Να τα απομονώσω δεν γίνεται επειδή το ενυδρείο είναι ζούγκλα από φυτά και ξύλα και είναι πρακτικά αδύνατο.
Οι ροδόστομοι τα ΣΑΕ οι γαρίδες τα κορυ και οι καρδινάλιοι δεν βγαίνουν οπότε τα μικρά θεωρητικά είναι καταδικασμένα.
Το post αυτό το γράφω επειδή μέχρι τώρα δεν είχα ξανακούσει ότι μπορεί να επιβιώσουν έστω και λίγες ημέρες μέσα σε ένα τέτοιο ενυδρείο δισκάκια.
Αυτά προς το παρόν όταν έχω νέα θα ξαναγράψω προς γνώσιν όλων μας.

Yiannis59
14-10-2008, 19:14
Βαστα ντοκτορ και ετσι και γενουν 3 βδομαδων θα ερθω Λαρισσα για υιοθεσια παρολο που εχω ποια δικα μου ερχετε oxydator για σακουλα μεταφορας και ενυδρειο με μονωση για μεταφορες ο 59+++++ κατι

Αχιλλεας Μπλιατσιος
14-10-2008, 19:18
Μπραβο Δημητρη.....αντε και σε ανωτερα!!!!
Το ξερω οτι εισαι καλος πατερας ..δεν σε φοβαμαι!!iex
οσο για to bufer τι το θες ...εχεις α/ο!!idono wall

kofinas
14-10-2008, 19:32
Χαμήλωσα το ph στο 6,2 Αχιλέα. Δεν ξέρω αν έχει και σχέση με τα μικρά γιατί το χρησιμοποίησα εδώ και 2 εβδομάδες
Αυτή είναι μια όχι καλή φωτο (με κινητό) από το πρώτο φύτεμα το ενυδρείου πριν 6 μήνες αλλά τώρα είναι φουλ από φυτά και για αυτό είναι πρακτκικά αδύνατη η αφαίρεση των ψαριών.

george hmmy
14-10-2008, 19:34
Αφηνεις φιλε Δημητρη καποιο φως το βραδυ που να "χτυπαει" στο ενυδρειο? Αν ναι, εχουν καποια πιθανοτητα επιβιωσης μερικα δισκακια! Ευχομαι τα καλυτερα... :)

kofinas
14-10-2008, 19:34
Βαστα ντοκτορ και ετσι και γενουν 3 βδομαδων θα ερθω Λαρισσα για υιοθεσια παρολο που εχω ποια δικα μου ερχετε oxydator για σακουλα μεταφορας και ενυδρειο με μονωση για μεταφορες ο 59+++++ κατι
Γιάννη ότι θέλεις.
Άντε να σου δώσουμε και εμείς κάτι.

Yiannis59
14-10-2008, 19:36
Οπως ειπε ο Γιωργος φως το βραδι γιατι χωρις φως σκορπανε μακρια απο τους γονεις και κινδυνεύουν να φαγωθούν

loris
14-10-2008, 19:42
Φιλε μου ειναι παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και οι δισκοι..
:score::score::score:
Αλλα αυτο με τα φωτα...

Jonny
15-10-2008, 10:54
Να που όλα γίνοντε στο κόσμο των δίσκων....μπράβο φίλε να σου ζήσουν!friends

kofinas
15-10-2008, 11:20
Σήμερα το πρωί είδα μεσα στο σκοτάδι μερικές σκιούλες από ψαράκια.
Θα δω τι υπάρχει το μεσημέρι και θα γράψω όταν ανοίξουν τα φώτα.

nightmaire
15-10-2008, 17:40
να σου ζησουν φιλε μου... ελπιζω να πανε ολα καλα και να επιζησουν!
Παντος με τετοιο ζευγαρι παιζει να εβγαζα τους δισκους οπως ειπε ο delta66 σε αλλο ενυδρειο !thamb

Diskus Fan
16-10-2008, 00:21
Μέσα σε ένα ενυδρείο 340 λτ με 8 ροδόστομους, 8 καρδινάλιους, 5 γαρίδες, 3 ΣΑΕ, 6 κορυ, 6 δίσκους υπάρχει ένα ζευγάρι δίσκων red ruby (8εκ περίπου) που κάθε 12-15 ημέρες έκανε αυγά τα οποία εξαφανιζόντουσαν την τρίτη ημέρα.
Αυτά επί 6 μήνες ήταν ρουτίνα για το ενυδρείο με
6,2 ph, μόνο ΑΟ και bufer
ανθρ. σκλ.2
γεν. σκλ. 2
Χθές κοίταζα το ενυδρείο και βλέπω ανάμεσα στη μαμά και τον μπαμπά ένα σύνεφο από δισκάκια 30-40 κολημένα πάνω τους και δεν πίστευα στα μάτια μου. Σήμερα μέτρησα 12 μικρά τα οποία είναι πολύ ζωηρά πηγαίνοντας από τον ένα στον άλλο γονέα.
Να τα απομονώσω δεν γίνεται επειδή το ενυδρείο είναι ζούγκλα από φυτά και ξύλα και είναι πρακτικά αδύνατο.
Οι ροδόστομοι τα ΣΑΕ οι γαρίδες τα κορυ και οι καρδινάλιοι δεν βγαίνουν οπότε τα μικρά θεωρητικά είναι καταδικασμένα.
Το post αυτό το γράφω επειδή μέχρι τώρα δεν είχα ξανακούσει ότι μπορεί να επιβιώσουν έστω και λίγες ημέρες μέσα σε ένα τέτοιο ενυδρείο δισκάκια.
Αυτά προς το παρόν όταν έχω νέα θα ξαναγράψω προς γνώσιν όλων μας.

Οι πρωτες γεννες που ειχα ηταν σε "κοινωνικο" ενυδρειο. Τα μικρα ζουσαν μεχρι 12-16 μερες. Εκαναν παρτυ ειδικα τη νυχτα ολα τα ψαρια, ακομα και τα κορυ, παροτι τους ειχα αναμενο ενα μικρο φωτακι. Απο τους αλλους δισκους δεν χρειαζεται να πω τι τσιμπουσι επεφτε. Ελπιζω εσυ να καταφερεις να τα κρατησεις.-thamb

Genirous
16-10-2008, 09:07
Συγχαρητήρια ωρέ γιατρέ, μακάρι να σου κρατήσουν, αν και σύντομα σε βλέπω να μπαίνεις στη λίστα των δισκογεννηστροπληκτων...!!! iex

bas_754
16-10-2008, 17:58
κανενα νεο ??????
ζουν ???? ποσα ????

καταντια και αυτη λες και ο ενας ζει ασια και ο αλλος αμερικη (νοτια)

kofinas
17-10-2008, 08:25
Χθες είχαν μείνει 3 όλα κολημένα στο μπαμπά ενώ η μαμά έκανε βόλτες στο ενυδρείο. Το βράδι πριν κλείσει το φως εξαφανίστηκαν και αυτά dead:οπότε η συμπεριφορά των ψαριών έγινε η συνηθισμένη προ της γένας.
Η αλήθεια είναι ότι μου μπήκε το μικρόβιο αλλά αντιστέκομαι σθεναρά στην ιδέα αναπαραγωγής. Αν λάβουμε υπόψη μας και το τι τράβηξε ο bas754 πριν από κάτι μήνες με καθημερινές αλλαγές δυο δυο τα μπουκάλια της αρτέμιας ταίζοντας κάθε 4 ώρες το βγάζω τελείως από το μυαλό μου.
Στο μέλλον θα δούμε.thamb