PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση χημικού φιλτραρίσματος ή όχι;

Jonny
12-10-2008, 10:57
Ξέρουμε όλοι τη σπουδαιότητα του βιολογικού φιλτραρίσματος και των αλλαγών νερού για την απομάκρυνση των ΝΟ3 και των φωσφορικών.

Μήπως όμως θα ήταν καλό και καμιά φορά να προσθέτουμε υλικά για χημική φίλτρανση στο ενυδρείο μας;

Αν ναι το κάνει κάποιος;
Επηρεάζουν αρνητικά τα ψάρια;
Ποια υλικά χρησιμοποιεί και για πόσο διάστημα τα αφήνει στο φίλτρο;
Τα χρησιμοποιεί για χρόνια ώστε να ξέρουμε σίγουρα αν έχουν αρνητικές επιπτώσεις στα ψάρια;

yiapas
12-10-2008, 11:41
Εγώ πάντως δεν χρησιμοποιώ χημικό υλικό καθόλου στα φίλτρα μου
πιστευω οτι μία πολύ καλή και αρκετά ισορροπημένη βιολογία
είναι αρκετή ώστε να λειτουργεί ένα ενυδρείο

το οτι το χημικό πάντως αφαιρεί ή μετατρέπει το νερό άμεσα
χωρίς κόπο είναι γεγονός

george hmmy
12-10-2008, 11:50
Ξέρουμε όλοι τη σπουδαιότητα του βιολογικού φιλτραρίσματος και των αλλαγών νερού για την απομάκρυνση των ΝΟ3 και των φωσφορικών.

Μήπως όμως θα ήταν καλό και καμιά φορά να προσθέτουμε υλικά για χημική φίλτρανση στο ενυδρείο μας;

Αν ναι το κάνει κάποιος;
Επηρεάζουν αρνητικά τα ψάρια;
Ποια υλικά χρησιμοποιεί και για πόσο διάστημα τα αφήνει στο φίλτρο;
Τα χρησιμοποιεί για χρόνια ώστε να ξέρουμε σίγουρα αν έχουν αρνητικές επιπτώσεις στα ψάρια;Θεωρω οτι ολα κρυβονται στις αλλαγες νερου. Αν ακολουθεις μια στανταρ ρουτινα αλλαγων δε βλεπω το λογο να χρησιμοποιεις τετοια "καλουδια" (πιθανον και χωρις "_"). Αν ο στοχος/σκοπος ειναι να μειωσεις τις αλλαγες σε ενυδρειο που δεν περιεχει σκραπ φυτων, πχ σε ενα αυστηρα βιοτοπικο με pH θειικου οξεος, τοτε δε βρισκω λογο που να μην το επιχειρησεις. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι θα αντικαταστησεις σε ποσοστο 100% τις αλλαγες νερου αλλα οτι θα τις μειωσεις σε μεγαλο βαθμο.

Σε ενυδρεια θαλασσινου νερου χρησιμοποιειται κατα κορο τοσο αντιφωσφορος οσο και αλλα "μπιμπλικια" χωρις κανενα προβλημα, δεν μπορω να καταλαβω λοιπον για ποιο λογο να δημιουργει προβλημα σε ενυδρειο γλυκου νερου. Ο προβληματισμος σου Τζων φανταζομαι προερχεται απο την τοποθετηση του Νικου (Diskusfan) o oποιος ανεφερε οτι μετα απο χρηση 48 ωρων αναλογων υλικων αντιμετωπισε προβλημα. Το σχετικο τοπικ εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1467). Προσωπικα εξακολουθω να εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο προκληθηκε απο τη χρηση των εν λογω υλικων και οχι απο συνδυασμο διαφορων παραγοντων...

Jonny
12-10-2008, 12:03
Ο προβληματισμός προήλθε όταν είδα σε παρουσιάσεις no3-0 πράγμα που εγώ στο βιοτοπικό και με το κάργα τάισμα που τους κάνω δεν θα το δω πότε όσες αλλαγές και να κάνω.iex
Σίγουρα δεν μιλάω για αντικατάσταση των αλλαγών nono που ούτως ή άλλως είναι χρήσιμες και για την προσθήκη νέων στοιχείων στο ενυδρείο αλλά για ένα έξτρα καθαρισμό του ενυδρείου μια φορά το μήνα ή το δίμηνο.
Για τον αντιφώσφωρο της seachem το ξέρω ότι κάνει δουλεία και δεν επηρεάζει αλλά μόνο αν ακολουθείς τις οδηγίες με ευλάβεια, σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει και τους θαλάσσιους οργανισμούς για τα νιτρικά είναι το θέμα idono

george hmmy
12-10-2008, 12:21
Για τον αντιφώσφωρο της seachem το ξέρω ότι κάνει δουλεία και δεν επηρεάζει αλλά μόνο αν ακολουθείς τις οδηγίες με ευλάβεια, σε μεγάλες ποσότητες επηρεάζει και τους θαλάσσιους οργανισμούς για τα νιτρικά είναι το θέμα idono
Ο αντιφωσφορος εννοεις οτι επηρεαζει τους θαλασσιους οργανισμους ή τα φωσφορικα? Γιατι αν εννοεις ο αντιφωσφορος, παντα εκανα το σχετικο overdose χωρις προβληματα idono

Jonny
12-10-2008, 12:44
Ο αντιφωσφορος εννοεις οτι επηρεαζει τους θαλασσιους οργανισμους ή τα φωσφορικα? Γιατι αν εννοεις ο αντιφωσφορος, παντα εκανα το σχετικο overdose χωρις προβληματα idono

Είχα διαβάσει σε αλμυρά φόρα ότι υπήρχαν προβλήματα που συνδέθηκαν με την υπερβολική ποσότητα αντιφώσφωρου.

ChristosP
12-10-2008, 12:58
καλημέρα . Εγώ δεν έχω βάλει κανένα προιόν απλά σκέφτομαι για αντιφώσφορο γιατί μόνο με αλλαγές τα φωσφορικά είναι δύσκολο να πέσουν

delta66
13-10-2008, 04:28
Το γνωστο χημικο φιλταρισμα που γινεται με ανθρακα,
(?) ενδυκνειται ή οχι σε ενυδρεια με νερο που φιλτραρεται με τυρφη ή εχει φυτα και μπαινουν και λιπασματα
και γιατι?

epi
13-10-2008, 09:35
Το γνωστο χημικο φιλταρισμα που γινεται με ανθρακα,
(?) ενδυκνειται ή οχι σε ενυδρεια με νερο που φιλτραρεται με τυρφη ή εχει φυτα και μπαινουν και λιπασματα
και γιατι?

Δεν ενδείκνυνται, γιατί ο άνθρακας αφαιρεί από το νερό τα χουμικά οξέα και τις τανίνες που η τύρφη έχει εισάγει στο νερό μας. Ακριβώς αυτά τα συστατικά της τύρφης είναι που και χαμηλώνουν το Ph και "αρέσουν" στους δίσκους. Επιπρόσθετα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον κορεσμό του ενεργού άνθρακα πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα: Ο ενεργός άνθρακας κάνει μόνο κακό σε ενυδρεία που το νερό τους εμπλουτίζεται με τύρφη.

george hmmy
13-10-2008, 11:04
Αυτα ακριβως που ειπε ο Νικολας απο πανω... και να συμπληρωσω μονο οτι η χρηση του ανθρακα κανει κακο και στην τσεπη...!

lef_st
13-10-2008, 13:54
Και να συμπληρώσω ότι ενδύκνειται μετά από θεραπεία (αν γίνει στο κυρίως ενυδρείο)

epi
13-10-2008, 17:56
Και να συμπληρώσω ότι ενδύκνειται μετά από θεραπεία (αν γίνει στο κυρίως ενυδρείο)

Σωστά.

Βέβαια, Εδώ αρχίζουν οι αβεβαιότητες. Κανείς δεν γνωρίζει για την αλληλλεπίδραση των φαρμάκων με τα χουμικά και τις τανίνες (πλάκα έχουν αυτές οι λέξεις!). Και κανείς δεν ξέρει που θα καταλήξει το Ph με την αφαίρεσή τους από το νερό (αναγκαστικά, μετά το τέλος της θεραπείας, με τον άνθρακα). Άσε που χρειάζεται πολαπλάσια ποσότητα άνθρακα για να αφαιρεθούν τα φάρμακα σε σχέση πάντα με το νερό χωρίς τύρφη.

Ο Γιώργος πιό πάνω ανέφερε πολύ σωστά το θέμα του κόστους.

Σημείωση: Κάπου στο forum διάβασα ότι τα κεφαλαία και τα bold δείχνουν ότι φωνάζουμε. Πράγματι, με τα κεφαλαία φωνάζουμε. Με τους bold χαρακτήρες όμως, απλώς τονίζουμε περισσότερο συγκεκριμένες λέξεις. Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ και εγώ bold. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων!)

delta66
13-10-2008, 23:05
Ηθελα να το σιγουρεψω γιατι ειχα μια αναφορα (αμφισβητισιμη) για αφαιρεση μονο του χρωματος απο το νερο και οχι των χουμικων κλπ.

thamb

Σωστά.

Βέβαια, Εδώ αρχίζουν οι αβεβαιότητες. Κανείς δεν γνωρίζει για την αλληλλεπίδραση των φαρμάκων με τα χουμικά και τις τανίνες (πλάκα έχουν αυτές οι λέξεις!). Και κανείς δεν ξέρει που θα καταλήξει το Ph με την αφαίρεσή τους από το νερό (αναγκαστικά, μετά το τέλος της θεραπείας, με τον άνθρακα)........

Γι'αυτο ενδυκνειται το ενυδρειο-καραντινα-νοσοκομειο.
Αλλα κανονικα δεν πρεπει να εχουμε και στο νοσοκομειο νερακι καλο με τυρφη κλπ?
Τι θεμα ανοιγεις τωρα περι "αλληλλεπίδραση των φαρμάκων με τα χουμικά και τις τανίνες"?:bang:

Οφτοπικ αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα, με ενα ναι ή ενα οχι για να μη πλατιασουμε,
σε θεραπεια δισκου σε ενυδρειο-νοσοκομειο, αεροφιλτρο ή κανονικο φιλτρο?

yiapas
14-10-2008, 06:00
Οφτοπικ αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα, με ενα ναι ή ενα οχι για να μη πλατιασουμε,
σε θεραπεια δισκου σε ενυδρειο-νοσοκομειο, αεροφιλτρο ή κανονικο φιλτρο?
αεροφιλτρο....και για καλυτερη οξυγονωση(λογω υψηλης θερμοκρασιας)
και το οτι ετσι και αλλιως συχνες αλλαγες και μεγαλες σε ποσοτητα
οποτε το θεωρω υπερβολη το εξ.φιλτρο

epi
14-10-2008, 11:24
Χωρίς να πλατιάζουμε, σε περίπτωση αρρώστιας, στο νοσοκομείο πάνε όλα τα ψάρια παρέα! Έτσι, στο νοσοκομείο μου λειτουργεί πάντα ένα 2215 με spray bar για καλή οξυγόνωση. Η αυξημένη ροή βοηθά επίσης πολύ στην άμμεση αφαίρεση των διάφορων χημικών και φαρμάκων με άνθρακα στο τέλος κάθε θεραπείας.

Δεν στέλνω μόνο το άρρωστο, γιατί είναι πολύ πιθανό ότι όλα τα ψάρια να είναι άρρωστα, αλλά αυτό έχει εκδηλώσει τα συμπτώματα. Όταν ξαναγυρίσει θεραπευμένο ξανακολλάει, πιθανόν χωρίς να εκδηλώσει ξανά συμπτώματα. Πάντα λοιπόν υπάρχει η αρρώστια και όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν (stress λόγω τσακωμών, απότομη αλλαγή Ph-θερμοκρασίας, όχι καλή διατροφή), εκδηλώνεται. Το κύριο ενυδρείο μένει όλο αυτό το διάστημα χωρίς ψάρια (φορείς-ξενιστές της αρρώστιας) και απλώς ταίζω ελαφρώς για να διατηρώ την βιολογία του.

Για την ιχθυοφόρτιση του νοσοκομείου, φυσικά είναι τεράστια (6+ δίσκοι σε 140 λίτρα νερού), αλλά οι θεραπείες συνήθως απαιτούν τεράστιες αλλαγές νερού (50% ή περισσότερο ανά δύο ημέρες), οπότε γιά κάποιες εβδομάδες οι δίσκοι δεν παθαίνουν τίποτε.

Τέλος η τύρφη στο νοσοκομείο δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Το νοσοκομείο πρέπει να έχει Ph 6,5-7 και "λογικά" Gh και Kh ώστε η δραστικότητα των φαρμάκων να είναι η αναμενόμενη (μην ξεχνάμε ότι τα φάρμακα και οι δοσολογίες τους καθορίζονται από τους κατασκευαστές με βάση το "μέσο" ενυδρείο). Πιστεύω ότι αυτός είναι και ένας από τους λόγους που υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στην άποψη κάποιων ως προς τις διάφορες θεραπείες. (Σε άλλους τα ψάρια γίνονται καλά και σε άλλους με την ίδια θεραπεία ψοφούν μαζικά!).

Μου άρεσε που δεν πλάτιασα!!!!!

george hmmy
14-10-2008, 19:14
Να πω οτι συμφωνω στην τοποθετηση του Νικολα (αν και ηταν πολυ συνοπτικος και δεν το ανελυσε αρκετα... :lllll: ) οτι ειναι γενικα δυσκολο να αποφανθεις οτι απαιτειται θεραπεια ενα μονο ψαρι και οχι ολα. Ετσι, θεωρω κι εγω καλυτερο στην περιπτωση που εμφανισει ενα ψαρι συμπτωματα η θεραπεια να εφαρμοστει σε ολα. :)

delta66
14-10-2008, 19:52
Και για να συνεχισω τη μη πλατυαση του θεματος, συντομα ερωτω: good
Το χαμηλο πεχα ομως, δεν βοηθαει στη θεραπεια αφου δεν επιζουν ετσι ευκολα οι "ασθενειες"?

yiapas
14-10-2008, 19:56
Και για να συνεχισω τη μη πλατυαση του θεματος, συντομα ερωτω: good
Το χαμηλο πεχα ομως, δεν βοηθαει στη θεραπεια αφου δεν επιζουν ετσι ευκολα οι "ασθενειες"?
τα παράσιτα συγκεκριμένα που προκαλούν τις ασθένειες!!!
πολύ σωστός

Jonny
15-10-2008, 10:49
Και να βγάλεις όλα τα ψάρια από το ενυδρείο για θεραπεία, στο κυρίως ενυδρείο και χωρίς ψάρια δεν παραμένουν τα παράσιτα ή μικρόβια;

george hmmy
15-10-2008, 11:03
Tα παρασιτα θεωρητικα χωρις ξενιστη θα τα κακαρωσουν, τα μικροβια δεν γνωριζω...

Diskus Fan
16-10-2008, 01:26
Δεν ενδείκνυνται, γιατί ο άνθρακας αφαιρεί από το νερό τα χουμικά οξέα και τις τανίνες που η τύρφη έχει εισάγει στο νερό μας. Ακριβώς αυτά τα συστατικά της τύρφης είναι που και χαμηλώνουν το Ph και "αρέσουν" στους δίσκους. Επιπρόσθετα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον κορεσμό του ενεργού άνθρακα πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα: Ο ενεργός άνθρακας κάνει μόνο κακό σε ενυδρεία που το νερό τους εμπλουτίζεται με τύρφη.

Οι αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα συγκρουονται γιατι αυτο δεν μπορει, ουτε εχει αποδειχθει (απ'οσο εγω γνωριζω) με καποιο τροπο.-

george hmmy
16-10-2008, 08:22
Οι αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα συγκρουονται γιατι αυτο δεν μπορει, ουτε εχει αποδειχθει (απ'οσο εγω γνωριζω) με καποιο τροπο.-

To διαπιστωνεις πολυ-πολυ ευκολα οτι ισχυει πρωτον απο τον αποχρωματισμο του νερου (καθαριζει το νερο και το κανει παλι διαυγες) και απο την ανοδο του pH... iex

Diskus Fan
17-10-2008, 18:48
To διαπιστωνεις πολυ-πολυ ευκολα οτι ισχυει πρωτον απο τον αποχρωματισμο του νερου (καθαριζει το νερο και το κανει παλι διαυγες) και απο την ανοδο του pH... iex

Το δευτερο να το δεχτω, αν και δεν εχω κανει σχετικες δοκιμες, για το πρωτο ομως δεν νομιζω οτι ο αποχρωματισμος αποδεικνυει απαραιτητα απορροφηση των ουσιων.-a020

lef_st
17-10-2008, 18:56
Το δευτερο να το δεχτω, αν και δεν εχω κανει σχετικες δοκιμες, για το πρωτο ομως δεν νομιζω οτι ο αποχρωματισμος αποδεικνυει απαραιτητα απορροφηση των ουσιων.-a020

Βάλε άνθρακα κάνε μια δοκιμή και πες μας τ'αποτελέσματα για να'σαι τοοοοοσο σίγουρος(όχι sigouros):63:

george hmmy
17-10-2008, 21:12

Ο ανθρακας απορροφα τα παντα μεσα απο το νερο. Απο λιπασμα μεχρι χουμικα οποτε... Σε καθε περιπτωση μια δοκιμη θα σε πεισει, οπως ειπε και ο Λεφ. thamb

delta66
17-10-2008, 22:18
Πως μετριουνται τα χουμικα πριν και μετα την τοποθετηση ανθρακα?

yiapas
17-10-2008, 22:38
Πως μετριουνται τα χουμικα πριν και μετα την τοποθετηση ανθρακα?
με το μάτι!!!:eek:
αφού τα χουμικά έχουν το χρώμα το σκουρο καφέ!!!
άρα πρίν τον άνθρακα είναι φουλ στα χουμικά το νερό
και μετά τον άνθρακα.....ΓΙΟΚ(που λένε και οι φίλοι μας οι γείτονες)