PDA

Επιστροφή στο Forum : ζηλεψαν και οι δικοι μου και εκαναν αυγουλακια !!

nightmaire
09-10-2008, 08:56
Αφου πηραν ολοι σειρα ζηλεψαν και οι δικοι μου δισκοι και ειπαν να αμολησουν και αυτα κανενα αυγουλακι .

γυρνοντας εχθες κατα της 1 το βραδυ στο σπιτι αντικρισα τον ενα απο τους 2 θερμοστατες μου με καμια 70αρια αυγουλακια ... η χαρα μου ηταν απεριγραπτη!!!
ενοητε οτι πηρα κινητο και εβγαλα φωτογραφιες (γιαννη ειναι οσο καλες ειναι και οι αλλες)

το θεμα ειναι οτι ο αρσενικος.. (υποθετω οτι ειναι αυτος!) αντι να τα γονιμοποιησει.... τα εφαγε!!!!!!

Ειναι φυσιολογικο ??? η μητερα απλα τον κοιταγε !! ενω της προηγουμενες μερες δεν αφηναν κανεναν να πλησιασει το σημειο αυτο !

george hmmy
09-10-2008, 09:53
Για αρχη, καλως ορισες στο κλαμπ των αναπαραγωγων! :)

Συνολικα ποσο εμειναν τα αυτα στο θερμοστατη? Επειδη λες οτι εχθες τα ειδες αλλα η δισκινα μερες δεν αφηνε κανεναν να πλησιασει... Γενικα να ξερεις οτι τα ψαρια ειναι δυσκολο να εχουν επιτυχια απο την πρωτη τους φορα, συνηθως περνα καιρος και πολλες προσπαθειες. Τωρα αν ειναι φυσιολογικο... Κοιτα, στη φυση σιγουρα δε θα ηταν φυσιολογικο καθως τα ψαρια που θα ζευγαρωναν θα ηξεραν τι να κανουν. Στο ενυδρειο ομως ολα ειναι πιθανα! Εν γενει μην αγχωνεσαι, απο τη στιγμη που γινεται η αρχη θα ακολουθησουν πολλες-πολλες γεννες και θα ερθει η στιγμη που τα ψαρακια σου θα ωριμασουν και θα σου χαρισουν εγγονακια! thamb

andrikos
09-10-2008, 10:29
Κυκλοφορει ανεμογκαστρι doh κι εγω εχτες λιγο νωριτερα ακριβως τα ίδια με τα δικα σου.....απιστευτο συναισθημα!!! Παμε γι αλλα, σε καμια βδομαδα τωρα!

geos3
09-10-2008, 11:56
Μπορει να σου'ρθουν κ πολυ νωριτερα απ'οτι νομιζεις:o.Ετσι ελεγα κ εγω κ σε 3 μερες ειχα νεα γεννα

nightmaire
09-10-2008, 13:02
Αν μαζευαμε τα αυγα και τα βαζαμε σε καμια γενηστρα ?? θα καναμε δουλεια ?? ειναι απιστευτο συναισθημα .... φαντασου να δουμε και ουριτσες πως θα κανουμε good

Jonny
09-10-2008, 17:40
Αφου πηραν ολοι σειρα ζηλεψαν και οι δικοι μου δισκοι και ειπαν να αμολησουν και αυτα κανενα αυγουλακι .

γυρνοντας εχθες κατα της 1 το βραδυ στο σπιτι αντικρισα τον ενα απο τους 2 θερμοστατες μου με καμια 70αρια αυγουλακια ... η χαρα μου ηταν απεριγραπτη!!!
ενοητε οτι πηρα κινητο και εβγαλα φωτογραφιες (γιαννη ειναι οσο καλες ειναι και οι αλλες)

το θεμα ειναι οτι ο αρσενικος.. (υποθετω οτι ειναι αυτος!) αντι να τα γονιμοποιησει.... τα εφαγε!!!!!!

Ειναι φυσιολογικο ??? η μητερα απλα τον κοιταγε !! ενω της προηγουμενες μερες δεν αφηναν κανεναν να πλησιασει το σημειο αυτο !

Γύρνα οριζόντια τους θερμοστάτες με τον πάτο του ενυδρείο και βάλτους χαμηλά ή δώσε στους δίσκους σου καλύτερα σημεία για γέννα, γιατί σε περίπτωση που δουλεύει κατά τη γέννα πρώτον μπορεί να πάθουν ζημιά οι δίσκοι στα όργανα αναπαραγωγής τους και δεύτερο τα αυγά θα τηγανιστούν.

Καλώς ήρθες στο club "....αυγά βλέπω,ψάρια δεν βλέπω..."thamb

Tσιόνογλου Σταύρος
10-10-2008, 01:17
Αν δεν μπεί το ζευγάρι σε γεννήστρα δισκάκια γιόκ.Οι δικοί μου γεννάνε απο το 2006 εχουν γεννήσει καμμια 100 φορες τις μισές έβγαζαν λάρβες τα κράτησαν πολλές φορες μέχρι και 9-10 μέρες αλλά ο εχθρός καραδοκεί .Σημερα πάλι είδα ουρίτσες απο τα αυγά που φαίνονταν στην παρουσίαση του ενυδρείου,αλλά στο τέλος θα γίνει πάλι μια απο τα ίδια,αναπαραγωγη μόνο σε γεννήστρα .

Yiannis59
10-10-2008, 08:34
Και εδω (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=1400) Σταυρο και παει πολυ καλα σύντομα περιγραφή με λεπτομεριες

Tσιόνογλου Σταύρος
10-10-2008, 09:26
Μπράβο τι να πώ ,μπορούν όμως όλοι να το κάνουν αυτό?,και μια ερώτηση άλλα τα Rotifers γλυκου και άλλα του αλμυρου νερου,γιατι μάλλον αλμυρου έχει ένας γνωστος που έχει ιχθυογενετικό σταθμό.

Yiannis59
10-10-2008, 10:01
Οντως αλλα τα γλυκου και αλλα του αλμυρου φυσικα κανουν και του αλμυρου το πλεονεκτημα με τα γλυκου ειναι οτι ζουν μεχρι να τα φανε και εχουν συνεχεια τροφη ενω τα αλμυρου μετα απο λιγες ωρες dead4
οπως η αρτεμια

nightmaire
20-10-2008, 12:35
Να σας ενημερωσω και λιγο για τους δικους μου !
Λοιπον το σαββατο βραδυ ο αρσενικος μου ειπε να το ριξει εξω και αντι να φαει τα αυγα κατευθειαν εγινε αξιος:score: και γονιμοποιησε τα αυγα !!!! τα φυλαγαν και οι δυο σαν τα ματια τους .... Μεχρι την κυριακη που αναψαν τα φωτα του ενυδρειου και μετα απο κανενα πενταλεπτο ξεκινησαν να τα τρωνε !!! αυτη την φορα και οι δυο τα ετρωγαν και με μανια :mad::mad:
και αφου εφαγαν περιπου 100 αυγα οσα σωθηκαν τα εριξα σε αλλο ενυδρειο 50 λιτρα .

Για να δουμε θα δουμε καμια ουριτσα ???

george hmmy
20-10-2008, 12:46
Αν δεις ουριτσα εισαι σε πολυ καλο σημειο... Το ζευγαρακι σου ειναι απειρο ακομα, λογικα θα στρωσει και καθε φορα θα κανουν ενα βημα παραπανω! thamb

nightmaire
20-10-2008, 12:55
Αν δεις ουριτσα εισαι σε πολυ καλο σημειο... Το ζευγαρακι σου ειναι απειρο ακομα, λογικα θα στρωσει και καθε φορα θα κανουν ενα βημα παραπανω! thamb

Μακαρι !! Λες να εκανα βλακια που δεν αφησα τα αυγα με τους γονεις ?

george hmmy
20-10-2008, 13:51
Μακαρι !! Λες να εκανα βλακια που δεν αφησα τα αυγα με τους γονεις ?

Συνηθως οταν ξεκινουν οι γεννες δυσκολα σταματουν. Αρα, θα το δεις πολλες-πολλες φορες το εργο ακομα, οποτε μην εχεις αγχος! Κανε τωρα το κεφι σου που θες να πειραματιστεις και στο μελλον θα εχουν κι οι γονεις την ευκαιρια τους! O boss παντως που ηλπιζε δεν του "εκατσε" ποτε να μαθουν οι γονεις, υπομονη θελει και χρονο! thamb