PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικα χημικου φιλτραρισματος

Vasse
06-10-2008, 08:59
Nitrat remover - Seachem (photo)
Phosphat remover - JBL (photo)
Ammunia remover - Fluval

Diskus Fan
06-10-2008, 20:28
Phosphat remover - JBL (photo)
Ammunia remover - Fluval

Οκ. Τωρα εισαι σαφεστατος.thamb Εγω εχω κανει χρηση μονο του PhoshEX και του NitratEX 3600. Μετα το τριτο 24ωρο δημιουργουν προβληματα στα ψαρια. Αυτα τα υλικα δεν τα εχω δοκιμασει, οποτε δεν εχω αποψη.-idono

george hmmy
06-10-2008, 22:27
Νομιζω οτι πρεπει να εξηγηθει τι σημαινει το
...εχω κανει χρηση μονο του PhoshEX και του NitratEX 3600. Μετα το τριτο 24ωρο δημιουργουν προβληματα στα ψαρια.

Τι ειδους προβληματα και που στηριζεται το οτι τα πιθανα προβληματα ειναι αποτελεσμα των εν λογω υλικων κι οχι κακων συνθηκων, λαθος ρουτινας κλπ.

Diskus Fan
07-10-2008, 02:59
Νομιζω οτι πρεπει να εξηγηθει τι σημαινει το

Τι ειδους προβληματα και που στηριζεται το οτι τα πιθανα προβληματα ειναι αποτελεσμα των εν λογω υλικων κι οχι κακων συνθηκων, λαθος ρουτινας κλπ.

Σε 24-48 ωρες εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις αν δεις τα ψαρια να εχουν ξαφνικα προβλημα;;;:confused: Και μολις βγαλεις αυτο που εβαλες την αλλη μερα ολα οκ.-

george hmmy
07-10-2008, 09:45
Σε 24-48 ωρες εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις αν δεις τα ψαρια να εχουν ξαφνικα προβλημα;;;:confused: Και μολις βγαλεις αυτο που εβαλες την αλλη μερα ολα οκ.-

Δεν αναφερθηκαν τα προβληματα αφενος και αφετερου ΑΝ υποθεσουμε οτι τα εν λογω υλικα επιβαρυναν το νερο με κατι, ΔΕ θα αρκουσε απλα η απομακρυνση τους απο το ενυδρειο. (θυμασαι τι επαθε ο Λεφ με το αντιφωσφορο φανταζομαι...) Η απαντηση σου Νικολαε για μενα "μπαζει", κανε μια ολοκληρωμενη τοποθετηση με τις παρατηρησεις σου για να καταλαβουμε τι ακριβως συνεβη! :65:

ChristosP
07-10-2008, 11:27

αυτό είναι πολύ καλό προιον με ένα ελλάτωμα θέλει πολύ αργή ροή μικρότερη 400 λίτρα την ώρα .

Vasse
07-10-2008, 12:44

αυτό είναι πολύ καλό προιον με ένα ελλάτωμα θέλει πολύ αργεί ροή μικρότερη 400 λίτρα την ώρα .

Εχω κανει μια πατεντα στα φιλτρα και δουλευω το χημικο σε πολυ χαμηλη ροη. Περιπου 400 λιτρα/ωρα.

Diskus Fan
07-10-2008, 14:02
Δεν αναφερθηκαν τα προβληματα αφενος και αφετερου ΑΝ υποθεσουμε οτι τα εν λογω υλικα επιβαρυναν το νερο με κατι, ΔΕ θα αρκουσε απλα η απομακρυνση τους απο το ενυδρειο. (θυμασαι τι επαθε ο Λεφ με το αντιφωσφορο φανταζομαι...) Η απαντηση σου Νικολαε για μενα "μπαζει", κανε μια ολοκληρωμενη τοποθετηση με τις παρατηρησεις σου για να καταλαβουμε τι ακριβως συνεβη! :65:

Σε τοιχο μιλαω;;:pull:; Ρε Γιωργο τα υλικα αυτα (που εγραψα) ειναι ρυτινες, αυτο σου λεει τιποτα;;;wall Τα ψαρια αρχισαν να βγαζουν πανω στο σωμα τους διαφορα σημαδακια και αλλαξε η αναπνοη τους (δεν καθομαι τωρα να ψαχνω τα στοιχεια που σημειωνω). Τα ιδια πραγματα τα εχω παρατηρησει και με παρομοια προιοντα αλλων εταιριων που εχω δοκιμασει, με μικρες διαφορες. Επειδη κανουν δουλεια μεν αλλα τα θεωρω ρισκο, γι'αυτο γραφω καθε φορα οτι πρεπει να βγαινουν μετα απο 24-48 ωρες. Εννοειτε πως μονο η απομακρυνση, δεν θα εκανε θαυματα. Εγω παντα οταν εχω προβληματα, σαν πρωτη κινηση κανω αλλαγη νερου.-

george hmmy
07-10-2008, 22:46
Οχι Νικολα, σε ανθρωπο μιλας :cool:, αλλα αν εσυ δε διατυπωνεις ορθα αυτα που εχεις στο κεφαλι σου, περιμενεις ο αλλος να καταλαβει τι ακριβως κανεις εσυ στο ενυδρειο σου? Να σου θυμισω το τοπικ που αλλα εγραφες, αλλα εννοουσες, και στο τελος δηλωσες οτι
Ειμαι και γερος ανθρωπΑς, τι περιμενεις;;;

Λοιπον, στο διαταυτα τωρα... Εκανες παραλληλη χρηση των εν λογω υλικων ή καθε ενα ξεχωριστα? Ρωτω γιατι με το phosex δουλευα και εγω και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, τα αλλα υλικα δεν τα ειχα δουλεψει αλλα θεωρω καπως περιεργο να σου δημιουργουσαν προβληματα υλικα εταιρειων οπως η seachem, προσωπικα θα ελεγα οτι πινω νερο στο ονομα της. thamb Τα υλικα αυτα τα εβαζες στο lido το 120αρι που ειχες τους δισκους μεχρι να παρεις το RIO? Μηπως τα λιγα λιτρα του ενυδρειου ειχαν ως συνεπεια τη μη σωστη αναλογια υλικων και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ολα οσα περιγραφεις? Σιγουρα παντως οταν παρατηρησουμε κατι στραβο στο ενυδρειο το πρωτο που εχουμε να κανουμε ειναι μια γενναια αλλαγη... friends

Diskus Fan
07-10-2008, 22:56
Οχι Νικολα, σε ανθρωπο μιλας :cool:, αλλα αν εσυ δε διατυπωνεις ορθα αυτα που εχεις στο κεφαλι σου, περιμενεις ο αλλος να καταλαβει τι ακριβως κανεις εσυ στο ενυδρειο σου? Να σου θυμισω το τοπικ που αλλα εγραφες, αλλα εννοουσες, και στο τελος δηλωσες οτι

Λοιπον, στο διαταυτα τωρα... Εκανες παραλληλη χρηση των εν λογω υλικων ή καθε ενα ξεχωριστα? Ρωτω γιατι με το phosex δουλευα και εγω και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, τα αλλα υλικα δεν τα ειχα δουλεψει αλλα θεωρω καπως περιεργο να σου δημιουργουσαν προβληματα υλικα εταιρειων οπως η seachem, προσωπικα θα ελεγα οτι πινω νερο στο ονομα της. thamb Τα υλικα αυτα τα εβαζες στο lido το 120αρι που ειχες τους δισκους μεχρι να παρεις το RIO? Μηπως τα λιγα λιτρα του ενυδρειου ειχαν ως συνεπεια τη μη σωστη αναλογια υλικων και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ολα οσα περιγραφεις? Σιγουρα παντως οταν παρατηρησουμε κατι στραβο στο ενυδρειο το πρωτο που εχουμε να κανουμε ειναι μια γενναια αλλαγη... friends

Γιωργο τα υλικα (και τα δυο) που εγραψα ειναι της JBL. Επισης για φωσφατο εχω δοκιμασει μια φορα και της Dennerle. Δεν εκανα χρηση παραλληλη. Επισης δεν εχω Lido, αλλα η χρηση εχει γινει και στη γεννηστρα, αλλα και σε μεγαλυτερα ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα. Seachem δεν εχω δοκιμασει. Τα εγραψα καλα τωρα;;;idono

george hmmy
07-10-2008, 23:08
Γιωργο τα υλικα (και τα δυο) που εγραψα ειναι της JBL.
Εσυ ναι, ο φιλος ομως δεν χρησιμοποιησε τα ιδια υλικα, εσυ προεβεις σε μια γενικευση που δημιουργει λαθος εντυπωσεις. ;)

Επισης για φωσφατο εχω δοκιμασει μια φορα και της Dennerle.
και?????? εντυπωσεις??????

Δεν εκανα χρηση παραλληλη.
Χμμμ, περιεργο παντως το ολο συμβαν...

Επισης δεν εχω Lido, αλλα η χρηση εχει γινει και στη γεννηστρα,
στα λιτρα επεσα μεσα παντως, ετσι??? Χιχιχιχ, εχω κι εγω τις πηγες μου!

Seachem δεν εχω δοκιμασει.
Καντο και δε θα χασεις!

Τα εγραψα καλα τωρα;;;idono
Το παλευεις, εχεις περιθωρια βελτιωσης παντως.-

Αρχισαμε να το ξεδιαλυνουμε απο οτι φαινεται με τα χημικα υλικα. Δεν ξερω μηπως ειναι καλη σαν ιδεα στο αξιζει (http://www.greekdiscus.com/test2000/forumdisplay.php?f=24) να αρχισουμε να γραφουμε για τετοια ειδους υλικα τις εντυπωσεις μας.... Ενα τοπικ για ενα υλικο και παει λεγοντας...

Diskus Fan
07-10-2008, 23:20
Και με την Dennerle προβλημα (ισως χειροτερο), αλλα γραφει οτι πρεπει να βγει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Η JBL το δινει (αν θυμαμαι καλα) για εξαμηνη χρηση ( ; ) .-:pull:

george hmmy
07-10-2008, 23:26
Με τον αντιφωσφορο ειχες προβληματα σαν του λεφ (με ανοδο σκληροτητας) ή παρατηρησες αλλαγη στη συμπεριφορα των ψαριων? Παντως απο seachem που χρησιμοποιουσα και στο reef δεν ειχα κανενα προβλημα, οπως και στα δισκακια. xmm

Χμφ, κανε εναν κοπο και ριξε τις σχετικες ερωτησεις στην επομενη επισκεψη σου σε μαγαζι για πιθανες αναλογες παρατηρησεις κι απο αλλους. Παντως ειλικρινα πρωτη φορα ακουω τετοιου ειδους προβληματα... :)