PDA

Επιστροφή στο Forum : Το φαρμακείο του δισκά.

basilis
21-09-2008, 15:16
Μακριά απο εμάς, αλλά έρχονται στιγμές που χρειαζόμαστε κάποια φαρμακάκια για να αντιμετωπίσουμε κάποιες ασθένειες στα ψάρια μας. Για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή καλό θα είναι κάποια απο αυτά, ίσως τα πιό βασικά, να υπάρχουν στο σπίτι σε κάποιο ντουλάπι έτσι ώστε όταν έρθει ''η κακιά στιγμή'' να τα έχουμε άμεσα πρός χρήση.
Ποιά νομίζετε οτι πρέπει να είναι αυτά τα φάρμακα που θα προμηθευτούμε απο τώρα?

george hmmy
21-09-2008, 15:39
Γνωμη μου ειναι πως η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη. Ετσι, προτεινω να εχεις οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες στο ενυδρειο σου, καθαρο νερο με επαρκη φιλτρανση, παραμετρους που να πλησιαζουν κατα το δυνατο στις συνθηκες του βιοτοπου κλπ. Ακομα και οταν κληθεις να αντιμετωπισεις ασθενεια παντως, συνηθως η καλυτερη θεραπεια ειναι μια μεγαλη (και αποτομη) αυξηση της θερμοκρασιας για μερικες μερες. Αν αυτο δεν εχει αποτελεσματα, τοτε πας σε φαρμακευτικη αγωγη. Ομως, θα πρεπει να περασει τουλαχιστον μια εβδομαδα πριν να ριξεις φαρμακο για να βεβαιωθεις οτι η "ομοιοπαθητικη θεραπεια" δεν ειχε αποτελεσμα. Με αυτη τη λογικη θεωρω οτι ειναι περιττο να "στοκαρεις" φαρμακα προληπτικα. :)

yiapas
21-09-2008, 17:55
συμφωνώ σε όσα λέει ο γιώργος (hmmy) ,αλλά επειδή έχει τύχει και
έχω μιλήσει με τον βασίλη ,μου έχει πεί πόσες δυσκολίες έχουν
στο να βρούν φάρμακα τροφές εξοπλισμό κτλ στην φλώρινα και
γενικά είναι το πρόβλημα όλης της ελληνικής επαρχίας
Αλλά απο την άλλη είναι τόσο μεγάλη η λίστα των ασθενειών
που ότι και φάρμακο να στοκάρεις δεν μπορείς να ξέρεις τί και πότε μπορεί
να συμβεί....η πρόληψη(που είπε και ο γιώργος) μειώνει κατα τεράστιο
βαθμό την πιθανότητα να χρειαστείς κάτι άμεσα.....οπότε πρόληψη και πάλι πρόληψη

Yiannis59
21-09-2008, 18:37
Και να προσθέσω σε αυτα που ειπε ο Γιωργος την μείωση του PH κοντά στο 5

basilis
21-09-2008, 20:26
Κατανοητά ολα παιδιά. Θεώρησα οτι έπρεπε να έχω κάποια φάρμακα στο ντουλάπι για τον λόγο ακριβώς που εξήγησε ο φίλος yiapas,αλλά όπως είπατε και συμφωνώ μαζί σας η πρόληψη, είναι το παν,παρά τα φάρμακα τα οποία είναι και πολλά καθ οτι δεν ξέρουμε και τι ασθένεια θα προκύψει.
Με την ελπίδα οτι δεν θα χρειαστεί να συζητήσουμε καμμία τέτοια περίπτωση, καλή πρόληψη για όλους μας, και αχρείαστα ολα τα υπόλοιπα!

george hmmy
21-09-2008, 20:42
Φιλε Βασιλη ο ρολος του φορουμ δεν ειναι μονο για να ανταλλασουμε πληροφοριες. Αν ποτε χρειαστεις κατι και ειναι επειγουσα κατασταση θα τη βρουμε την ακρη αλλιως, θα στο στειλουμε με καμια κουριερ εμεις απο δω. Μην αγχωνεσαι, και κοιτα αν σε παιρνει να κανονισετε οι βορειοελλαδιτες να κατεβειτε σε καμια συναντηση! :)

basilis
21-09-2008, 20:56
Φιλε Βασιλη ο ρολος του φορουμ δεν ειναι μονο για να ανταλλασουμε πληροφοριες. Αν ποτε χρειαστεις κατι και ειναι επειγουσα κατασταση θα τη βρουμε την ακρη αλλιως, θα στο στειλουμε με καμια κουριερ εμεις απο δω. Μην αγχωνεσαι, και κοιτα αν σε παιρνει να κανονισετε οι βορειοελλαδιτες να κατεβειτε σε καμια συναντηση! :)
Αυτό μπορώ να πω φίλε ο george hmmy οτι το κατάλαβα απο τις πρώτες μέρες κιόλας που είμαι σ αυτό. Ήδη εχω δεχτεί αρκετή βοήθεια απο κάποιους εδω, πέραν των συμβουλών, και τους ευχαριστώ πολύ.Σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση για βοήθεια ανα πάσα στιγμή.Χαίρομαι που ανήκω σ αυτή την ομάδα και μακάρι να σας γνωρίσω κάποια στιγμή και απο κοντά σε κάποια συνάντηση.friends

lef_st
21-09-2008, 21:51
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω αλλά αχρείαστα να'ναι
πάρε flagyl από φαρμακείο και melafix να'χεις καθώς και ενυδρειακό αλάτι

ChristosP
22-09-2008, 08:40
και τρεμαζολ κατά την άποψη μου γιατί το flagyl δεν πιανει όλα τα ενδοπαράσητα .

Genirous
22-09-2008, 13:19
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Γιώργη (george hmmy) και το boss (Yiannis59)...! friends
Πάντως εαν αρχίσουμε να μιλάμε για φάρμακα υπάρχουν πολλές "προτάσεις"... doh

Melafix της ΑΡΙ
General Cure της ΑΡΙ
Furan 2 της ΑΡΙ
Stress Coat της ΑΡΙ
Ektozon (δε θυμάμαι ποιάς εταιρείας)
Metronidiazole της Seachem (ή Flagyl από φαρμακείο)
Flubendazole (Flutelmium από κτηνιατρική αποθήκη)
Praziquantal (Droncit από κτηνιατρική αποθήκη)

Φυσικά καλό είναι να έχεις και δυο θερμαντικά σώματα στο ενυδρείο σου ώστε να μπορείς εύκολα (και ειδικά το χειμώνα) να ανεβάσεις τη θερμοκρασία μέχρι τους 34 βαθμούς τουλάχιστον! Και φυσικά για'μένα τεράστια σημασία στο σωστό aquascape!!! thamb

ChristosP
22-09-2008, 14:27

Τρεμαζολ έχει την ίδια δραστική και είναι και υδατοδιαλυτό .

basilis
22-09-2008, 15:27
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Γιώργη (george hmmy) και το boss (Yiannis59)...! friends
Πάντως εαν αρχίσουμε να μιλάμε για φάρμακα υπάρχουν πολλές "προτάσεις"... doh

Melafix της ΑΡΙ
General Cure της ΑΡΙ
Furan 2 της ΑΡΙ
Stress Coat της ΑΡΙ
Ektozon (δε θυμάμαι ποιάς εταιρείας)
Metronidiazole της Seachem (ή Flagyl από φαρμακείο)
Flubendazole (Flutelmium από κτηνιατρική αποθήκη)

Φυσικά καλό είναι να έχεις και δυο θερμαντικά σώματα στο ενυδρείο σου ώστε να μπορείς εύκολα (και ειδικά το χειμώνα) να ανεβάσεις τη θερμοκρασία μέχρι τους 34 βαθμούς τουλάχιστον! Και φυσικά για'μένα τεράστια σημασία στο σωστό aquascape!!! thamb

Τελικά μια συνταγογράφηση βλέπω, τελειωμό δεν έχει. Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα αυτά που λέγατε στην αρχή περί πρόληψης...(Νόμιζα οτι με 1-2 φαρμακάκια θα ήμουν καλυμμένος και μάλιστα προνοητικός)

george hmmy
22-09-2008, 15:49
Μπιλυ μην αγχεσαι, δεν υπαρχει λογος. Αν εχεις καλες συνθηκες στο ενυδρειο, ειναι δυσκολο να αρρωστησουν τα ψαρακια σου. :)

Genirous
23-09-2008, 08:02

Τρεμαζολ έχει την ίδια δραστική και είναι και υδατοδιαλυτό .Χρήστο το Tremazol στηρίζεται στο ίδιο φάρμακο (praziquantal) αλλά αν και ενυδρειακό είναι πιο ''βαρύ'' από το Droncit! Αν θυμάμαι καλά απαιτεί και 80% αλλαγή νερού... xmm

Αν κάποιος ξέρει τη σωστή δοσολογία (ΙΜΟ) καλύτερα να χρησιμοποιήσει όσο πιο καθαρό prazy γίνεται... Πάντως Βασίλη το δυσκολότερο από όλα σε μια αρρώστια είναι η σωστή διάγνωση... ayto35