PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαρελάκι προετοιμασίας νερού

basilis
14-09-2008, 11:35
Θέλω να στήσω ενα βαρελάκι κοντά στα 120 λίτρα, για να ετοιμάζω εκεί το νερό για το σισκοενυδρείο.
Λογικά θα χρειαστώ,
1. το βαρέλι το οποίο το παρρήγειλα και θα το εχω σε 5-6 μέρες,
2. ενα φίλτρο για να τυρφάρω το νερό πρίν μπεί στο ενυδρείο,(περιμένω προτάσεις για το ποιό θα μπορούσε να είναι αυτό)
3. εναν θερμοστάτη (τον έχω)
4. Μια αντλία για την μεταφορά του νερού απο το βαρέλι στο ενυδρείο. (Και εδω επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για μια αξιόπιστη και καλή).
Θα χρειαστώ και τίποτε άλλο που μου διαφεύγει?
Περιμένω μια καλή πρόταση για να αγοράσω οτι μου λείπει.

Yiannis59
14-09-2008, 11:39
Στο 2 eheim classic 2211
και στο 4 πάλι eheim ασε που μπορεις να χρησιμοποιήσεις το ιδιο το φιλτρο αν δεν εχεις το βαρελι μακρια και διαφορα μεγαλη στο υψος

yiapas
14-09-2008, 11:52
για πάρε καμιά ιδέα απο ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=994)

basilis
14-09-2008, 12:11
Στο 2 eheim classic 2211
και στο 4 πάλι eheim ασε που μπορεις να χρησιμοποιήσεις το ιδιο το φιλτρο αν δεν εχεις το βαρελι μακρια και διαφορα μεγαλη στο υψος

Μάλλον θα χρειαστώ και αντλία λόγω θέσης. Ποιά όμως να πάρω για τα λίτρα που την θέλω?
Για το 2211 επιμένεις σ αυτό, ή στο 2213 που έχει διαφορά στην τιμή 5 ευρώ?
yiapa οκ για το λινκ σε ευχαριστώ, πήρα ιδέες.

Yiannis59
14-09-2008, 12:19
2213 ακομα καλυτερα good

yiapas
14-09-2008, 12:24
2213 ακομα καλυτερα good
και εγω συμφωνω για 5-10 ευρώ πάρε το 2213 και το έχεις
και για έκτακτη ανάγκη σε ενυδρείο

basilis
14-09-2008, 12:30
οκ!! και μια πρόταση για αντλία παιδιά...(μικρή, μεγάλη τι?)

george hmmy
14-09-2008, 13:00
Ποσα μετρα αποσταση θα εχει το βαρελακι απο το ενυδρειο? Εγω στη θεση σου θα δοκιμαδα πρωτα το φιλτρο αν τυχον κανει δουλεια, διαφορετικα θα αγοραζα μια eheim1250 αν η αποσταση ειναι εως 8m και δεν εχω πανω απο 2m υψομετρικη διαφορα, αλλιως μια eheim1260 και τα μυαλα στα καγκελα!!!

basilis
14-09-2008, 13:27
Ποσα μετρα αποσταση θα εχει το βαρελακι απο το ενυδρειο? Εγω στη θεση σου θα δοκιμαδα πρωτα το φιλτρο αν τυχον κανει δουλεια, διαφορετικα θα αγοραζα μια eheim1250 αν η αποσταση ειναι εως 8m και δεν εχω πανω απο 2m υψομετρικη διαφορα, αλλιως μια eheim1260 και τα μυαλα στα καγκελα!!!

Εχω γύρω στα 5 μέτρα μεταξύ βαρελιού-ενυδρείου, και 1 υψομετρική διαφορά. Σκεφτόμουν για αντλία γιατί νομίζω οτι το βαρελάκι μου δεν θα έχει κάτω θέση για βάνα. θα είναι μονοκόματο βαρέλι και οτι θα κάνω, θα το κάνω απο το καπάκι ψηλά. (Έτσι νομίζω τουλάχιστον) Και φοβάμαι μήπως δεν κάνω δουλειά με το φίλτρο, αν και η είσοδος και η έξοδος θα είναι απο πάνω...

Maikl
14-09-2008, 13:41
-Εγω παντως εχω 10 μετρα λαστιχο(απο το βαρελι μεχρι το ενυδρειο) και υψος 135cm και το "κανω" με αυτη (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=100222&t=temartic_e&userid=w1AwKNRRZpIRh9xgTOlVzYsjXEskojFrSTh)

andrikos
14-09-2008, 14:04
-Εγω παντως εχω 10 μετρα λαστιχο(απο το βαρελι μεχρι το ενυδρειο) και υψος 135cm και το "κανω" με αυτη (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=100222&t=temartic_e&userid=w1AwKNRRZpIRh9xgTOlVzYsjXEskojFrSTh)

Και εγω την ιδια εχω η ποια φτανει και με το παραπάνω!

lef_st
14-09-2008, 14:36
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις αντλία και να χρησιμοποιήσεις το φίλτρο γι'αυτή τη δουλειά.
Στο link που σου'δωσε ο yiap είναι το δικό μου βαρέλι προετοιμασίας και το φίλτρο είναι της hydor 600lt/h και το πάει το νερό στο 180αρι 12 μέτρα μήκος και πάνω από μέτρο ύψος μια χαρά με μειωμένη ροή βέβαια αλλά αυτό είναι και το ζητούμενο.
Με την αντλία που είχα πάρει το έστελνε γρήγορα μεν αλλά είχε μεγάλη ροή και ανακάτευε το ενυδρείο
Επίσης καλό είναι γιατί δεν αφήνει να περάσουν σωματίδια απ΄το νερό που πάει στο ενυδρείο μέσω του φίλτρου που εκτός από τύρφη στη μέση έχει πάνω κάτω υαλοβάμβακα.
Άρα μ'ενα φίλτρο 2213 ή και κάνα φθηνότερο νομίζω ότι είσαι οκ.
Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι?
Στο λέω γιατί αν οι αλλαγές σου είναι γύρω στα 100 είναι μικρό το βαρέλι.
Καλύτερα να είναι μεγαλύτερο να μένει νερό μέσα να κυκλοφορεί και να συμπληρώνεις παρά ν'αδειάζει όλο και απ'την αρχή

basilis
14-09-2008, 14:51
Ωραία, αν είναι να κάνω την δουλεία μου μόνο με το φίλτρο μια χαρά θα είμαι. Με ξύνουν άλλοστε τα 20+ ευρόπουλα για την αντλία? Αφού εσυ έχεις απόσταση 12 μέτρα αρα, εγω με 5 είμαι syper, και αυτό που είπες με την ανατάραξη του νερού λόγω αντλίας με ενδειαφέρει πολύ γιατί είναι ενα θέμα που ''πονάει'' στο ενυδρείο μου.
350 είναι τα λίτρα μου στο ενυδρείο και θα αλλάζω 100+ αλλά σκετόμουν να ετοιμάζω το νερό 2-3 μέρες πρίν το βάλω στο ενυδρείο, και τον υπόλοιπο καιρό να είναι άδειο το βαρελάκι.(doh δεν γίνεται?)

Maikl, andriko ευχαριστώ για την πληροφορία της αντλίας.

lef_st
14-09-2008, 17:32
Ωραία, αν είναι να κάνω την δουλεία μου μόνο με το φίλτρο μια χαρά θα είμαι. Με ξύνουν άλλοστε τα 20+ ευρόπουλα για την αντλία? Αφού εσυ έχεις απόσταση 12 μέτρα αρα, εγω με 5 είμαι syper, και αυτό που είπες με την ανατάραξη του νερού λόγω αντλίας με ενδειαφέρει πολύ γιατί είναι ενα θέμα που ''πονάει'' στο ενυδρείο μου.
350 είναι τα λίτρα μου στο ενυδρείο και θα αλλάζω 100+ αλλά σκετόμουν να ετοιμάζω το νερό 2-3 μέρες πρίν το βάλω στο ενυδρείο, και τον υπόλοιπο καιρό να είναι άδειο το βαρελάκι.(doh δεν γίνεται?)

Maikl, andriko ευχαριστώ για την πληροφορία της αντλίας.

Θα σου πω εγώ τι κάνω στο δικό και από κει και πέρα αποφασίζεις.
Λοιπόν έχω 2 ενυδρεία ένα 180αρι και ένα 300αρι αλλαγή κάθε 15 ημέρες 30-35% το οποίο σημαίνει περίπου 150-160 λίτρα.
Το βαρέλι είναι 200 λίτρα γεμάτο το οποίο δουλεύει με 1 λίτρο+ τύρφη και υαλοβάμβακα φουλ νερό μόνο Α/Ο κάνω την αλλαγή μου μένει κάποιο νερό ανοίγω την Α/Ο 2-3 μέρες να ξαναγεμίσει και δουλεύει μέχρι την επόμενη αλλαγή με φίλτρο ανοιχτό μόνιμα εννοείται να κυκλοφορεί το νερό.
Τα όποια υγρά συμπληρώματα μπαίνουν μόνο στο ενυδρείο επίσης το λάστιχο του φίλτρου είναι 12-16 και του μπαλκονιού 16-22 το οποίο μπαίνει το ένα μεσ'το άλλο και φτάνει στο ενυδρείο.
Στην άκρη βάζω ένα ''μπαστούνι'' εισαγωγής να κρατάει το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο για να μη χρειάζεται να το κρατάω η ροή όπως σου είπα είναι μικρή αργεί να αναπληρώσει το νερό αλλά με τη μικρή ροή τουλάχιστον δεν αναταράσει το ενυδρείο και δεν σηκώνει την μπίχλα και τη θολούρα.
Νομίζω είναι αρκετά πρακτικό μου έλυσε τα χέρια εντελώς και όπως σου προανέφερα το νερό περνάει απ'το φίλτρο για να πάει στο ενυδρείο κι έτσι κατακρατούνται αρκετά σωματίδια που μπορούν να μπουν στο βαρέλι.

basilis
15-09-2008, 21:58
Πολύ χρήσιμα τα οσα μου είπες φίλε lef st. Κατά το στήσιμο του εγχειρήματος, θα υπάρξουν σίγουρα κάποιες απορίες οπότε και θα τις θέσω εδω, προς επίλυση...

basilis
19-10-2008, 20:27
Λοιπόν το βαρέλι προετοιμασίας στήθηκε. Είναι 120 λίτρων και ήρθε και το φιλτρο το eheim 2213
Έβαλα τύρφη της eheim και υαλοβάμβακα. Τον θερμοστάτη θα τον βάζω σε λειτουργία 1-2 μέρες πρίν την αλλαγή νερού. Θα κάνω μετρήσεις μέχρι να βρω πόσες μέρες πρέπει να το προετοιμάζω με την τύρφη, και σε ποιά ποσότητα πρέπει να την βάζω στο φίλτρο.
Η τύρφη που έχω στο φίλτρο του ενυδρείου, σε πόσο καιρό χρειάζεται να την αλλάζω?

lef_st
19-10-2008, 20:38
Λοιπόν το βαρέλι προετοιμασίας στήθηκε. Είναι 120 λίτρων και ήρθε και το φιλτρο το eheim 2213
Έβαλα τύρφη της eheim και υαλοβάμβακα. Τον θερμοστάτη θα τον βάζω σε λειτουργία 1-2 μέρες πρίν την αλλαγή νερού. Θα κάνω μετρήσεις μέχρι να βρω πόσες μέρες πρέπει να το προετοιμάζω με την τύρφη, και σε ποιά ποσότητα πρέπει να την βάζω στο φίλτρο.
Η τύρφη που έχω στο φίλτρο του ενυδρείου, σε πόσο καιρό χρειάζεται να την αλλάζω?

Θα σου πω εγώ τι κάνω στο δικό μου εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Στο φίλτρο έχω βάλει σχεδόν 1 λίτρο τύρφη την οποία αλλάζω κάθε μήνα μαζί με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα
Στο ενυδρείο δεν έχω τύρφη.
Θερμαντήρα ανάλογα τα λίτρα του βαρελιού και τα watt του μπορεί να χρειαστεί 2-3 ώρες ανάλογα και την εξωτερική θερμοκρασία.
Νερό αφήνω πάντα στο βαρέλι και αναπληρώνω αυτό που'κανα αλλαγή αμέσως και το αφήνω να δουλεύει 15 ημέρες εώς την επόμενη αλλαγή.
Απ'το φίλτρο του βαρελιού προσαρμόζω σωλήνα και το στέλνω στο ενυδρείο μ'αυτό τον τρόπο φιλτράρει τυχόν σωματίδια που μπορεί να'χουν πέσει στο βαρέλι.
Τελευταία ρίχνω και νερό βρύσης στο βαρέλι περίπου 40% και ρίχνω και την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο

gantalf
19-10-2008, 20:52
παιδιά εγώ δεν έχω 2 θερμοστάτη ακόμα στο βαρέλι προετοιμασίας και κάνω το εξής, (δεν ξέρω αν είναι το σωστό) βράζω μια κανάτα ή δύο νερό το ρίχνω και έτσι ανεβάζω την θερμοκρασία, μήπως είμαι λάθος???

Yiannis59
19-10-2008, 21:12
Μια χαρα ειναι φτανει το νερο που βραζεις να ειναι απο την Α/Ο

george hmmy
19-10-2008, 21:12
Θα σου πω εγώ τι κάνω στο δικό μου εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Στο φίλτρο έχω βάλει σχεδόν 1 λίτρο τύρφη την οποία αλλάζω κάθε μήνα μαζί με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα
Θερμαντήρα ανάλογα τα λίτρα του βαρελιού και τα watt του μπορεί να χρειαστεί 2-3 ώρες ανάλογα και την εξωτερική θερμοκρασία.
Νερό αφήνω πάντα στο βαρέλι και αναπληρώνω αυτό που'κανα αλλαγή αμέσως και το αφήνω να δουλεύει 15 ημέρες εώς την επόμενη αλλαγή.
Απ'το φίλτρο του βαρελιού προσαρμόζω σωλήνα και το στέλνω στο ενυδρείο μ'αυτό τον τρόπο φιλτράρει τυχόν σωματίδια που μπορεί να'χουν πέσει στο βαρέλι.
Τελευταία ρίχνω και νερό βρύσης στο βαρέλι περίπου 40% και ρίχνω και την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο

Τα ειπε ολα ο Λεφ, απλα να πω οτι στη Φλωρινα που μενει ο φιλος μας ο Μπιλ μαλλον σε 2-3 ωρες αποκλειεται να εχει ζεσταθει το νερο, 24ωρο μαλλον ειναι το ελαχιστο για 120 λιτρα νερου με 300watt θερμαντηρα...

παιδιά εγώ δεν έχω 2 θερμοστάτη ακόμα στο βαρέλι προετοιμασίας και κάνω το εξής, (δεν ξέρω αν είναι το σωστό) βράζω μια κανάτα ή δύο νερό το ρίχνω και έτσι ανεβάζω την θερμοκρασία, μήπως είμαι λάθος???

Βραζεις νερο απο το βαρελακι και το ξαναριχνεις μετα δλδ? Ή βραζεις νερο βρυσης? (και τα δυο σωστα ειναι παντως, απλα το νερο βρυσης προσθετει καποια αλατα, αλλα τουλαχιστον γλιτωνεις ηλεκτρολυτες κλπ) Παντως καλο ειναι να εχεις ενα θερμομετρο και να ελεγχεις τη θερμοκρασια του νερου, το οτι βραζεις μια-δυο κανατες δε σημαινει οτι πετυχαινεις την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειο! ;)

basilis
19-10-2008, 21:54

lef,
δηλαδή το φίλτρο του βαρελιού προετοιμασίας να λειτουργεί μόνιμα ως την επόμενη αλλαγή, έτσι?
Αν βάλω τόση πολύ τύρφη (1 λίτρο), δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στο ph απο ενυδρείο σε βαρέλι? (μάλλον εγω για τα 120 λίτρα να βάλω 500 γρ.?)
Με λίγα λόγια εσυ 1 λίτρο τύρφη, το χρησειμοποιείς για 2 αλλαγές? (ούπς, πολυέξοδο...)idono
Όντος george ,με 2-3 ώρες τον θερμοστάτη αναμένο δεν ανεβάζω ούτε μισό βαθμό.
Να φανταστείς το καλοκαίρι ο θερμοστάτης άναβε κανονικά. Και φυσικά ούτε λόγος για ανεμιστηράκια.

Yiannis59
19-10-2008, 22:00
Ωρε Βασιλη αμα τα βαλεις ολα αυτα τυρφη κυκλωφορια κλπ βαλε μια Α/Ο ποιο φθηνά θα σου ερθει ωρε παλληκαρι c003

basilis
19-10-2008, 22:11
Ωρε Βασιλη αμα τα βαλεις ολα αυτα τυρφη κυκλωφορια κλπ βαλε μια Α/Ο ποιο φθηνά θα σου ερθει ωρε παλληκαρι c003

Ωρε Γιάννη είμαι λίγο ευαισθητούλης με την σπατάλη του νερού. Περάσαμε και δύσκολο καλοκαίρι στην πόλη, δεν είχαμε νερό, απαγορευόταν να ποτήζεις και τα λουλούδια στον κήπο σου, πέφταν πρόστημα απο τον Δήμο, γινόντουσαν πολύωρες διακοπές παροχής νερού,(κάμναμε μπάνιο κάθε Σάββατο...:lllll:) Να φανταστείς ο Δήμος για να δώσει το καλό παράδειγμα άφησε να ξεραθούν ολα τα πάρκα με τα φυτά, δέντρα λουλούδια που είχαμε στην πόλη, προκειμένου να πείσει τον κόσμο να ΜΗΝ καταναλώνει μεγάλες ποσότητες νερού. ΄Αστα να πάνε, αμα ξέρανε οτι έχω ευδρείο θα μου κόβανε το νερό οριστικά. Που να σκεφτώ λοιπόν α/ο. ..Αλλωστε το νερό της βρύσης έχει gh 1 και kh 2!!!

gantalf
19-10-2008, 22:18
βράζω δύο κανατούλες απο το νερό της όσμωσης, και χωρίς θερμόμετρο, βάζω το χέρι μου στο ενυδρείο νίωθω περίπου την θερμοκρασια και μετά προσθέτω σιγά σιγά νερό απο το ζεστό ενώ έχω το χέρι μου στο πάτο του βαρελιου, 2-3 φορές το έκανα επειδή βιαζόμουν και το νερό του ενυδρείου είχε μείνει σταθερό.
Άλλωστε μάγος δεν είμαι?????:sirf:::sirf::

delta66
20-10-2008, 00:49

Και εγω την ιδια εχω η ποια φτανει και με το παραπάνω!
+1 εχει και ρυθμιζομενη ροη απο σταγονα μεχρι χειμαρο
Εγω τη συνδεω και αναμεσα στο βαρελι αχρηστου νερου και το αυτοματο ποτιστικο και ποτιζει καμια 60 γλαστρες (θελει πιεση η διαδικασια αυτη). friends

lef_st
20-10-2008, 17:08
lef,
δηλαδή το φίλτρο του βαρελιού προετοιμασίας να λειτουργεί μόνιμα ως την επόμενη αλλαγή, έτσι?
Αν βάλω τόση πολύ τύρφη (1 λίτρο), δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στο ph απο ενυδρείο σε βαρέλι? (μάλλον εγω για τα 120 λίτρα να βάλω 500 γρ.?)
Με λίγα λόγια εσυ 1 λίτρο τύρφη, το χρησειμοποιείς για 2 αλλαγές? (ούπς, πολυέξοδο...)idono

Έχω 200lt βαρέλι και δυο ενυδρεία 180 και 300 lt
Το φίλτρο (που λέει ο boss για έξοδα)το'χα από παλιά βάζω 1lt τύρφη και την αφήνω γύρω στον μήνα και κάτι.
Με το που κάνω αλλαγή αναπληρώνω το νερό με 40% βρύση και το υπόλοιπο Α/Ο και το αφήνω και δουλεύει εώς την επόμενη αλλαγή.
Με 1/2lt νομίζω είσαι οκ και αν τύχει και ξανακάνουμε μαζική παραγγελία σε τύρφη βάλε κι εσύ μας ήρθε πολύ φθηνα αν θυμάμαι καλά γύρω στα 2-2,5 ευρώ το λίτρο

..Αλλωστε το νερό της βρύσης έχει gh 1 και kh 2!!!

Καλά αυτό δεν το'δε κανείς? doh
Με τέτοιο νερό δυκτίου τι να την κάνεις την Α/Ο μακάρι να'χαμε όλοι τέτοιες τιμές στη βρύση

yiapas
20-10-2008, 17:19
Καλά αυτό δεν το'δε κανείς? doh
Με τέτοιο νερό δυκτίου τι να την κάνεις την Α/Ο μακάρι να'χαμε όλοι τέτοιες τιμές στη βρύση
σε αυτό συμφωνώ και εγώ....αν βάλεις ένα βαρελάκι και κρατάς εκεί το νερό
που προορίζεις για αλλαγή καμιά εβδομάδα...με λίγο τυρφούλα
θα είσαι οκ(τουλάχιστον σε kh-ph)
όσο για την αποχλωρίωση θα γίνεται εύκολα σε τοσο χρονικό
διάστημα και τα μεταλλικά άλατα δεν θα είναι και πολλά έτσι και αλλιώς

basilis
20-10-2008, 17:54
Οκ παίδες έτσι θα κάνω. Είδη το νερό ετοιμάζεται στο βαρέλι για την επώμενη αλλαγή.
Προέκυψε όμως άλλο πρόβλημα...
Εδω και 3 μέρες που κουβάλισα το βαρέλι μέσα στο σπίτι, δέχομαι απειλές! bgun
Αν δείτε σε είσοδο πολυκατοικίας κάποιον μέσα σε βαρέλι να τρώει τύρφη, εγω θα μαι! Μόνο πως θα γαυγίζω δεν ξέρω...:bang:

mios
20-10-2008, 21:33
Ωρε Γιάννη είμαι λίγο ευαισθητούλης με την σπατάλη του νερού. Περάσαμε και δύσκολο καλοκαίρι στην πόλη, δεν είχαμε νερό, απαγορευόταν να ποτήζεις και τα λουλούδια στον κήπο σου, πέφταν πρόστημα απο τον Δήμο, γινόντουσαν πολύωρες διακοπές παροχής νερού,(κάμναμε μπάνιο κάθε Σάββατο...:lllll:) Να φανταστείς ο Δήμος για να δώσει το καλό παράδειγμα άφησε να ξεραθούν ολα τα πάρκα με τα φυτά, δέντρα λουλούδια που είχαμε στην πόλη, προκειμένου να πείσει τον κόσμο να ΜΗΝ καταναλώνει μεγάλες ποσότητες νερού. ΄Αστα να πάνε, αμα ξέρανε οτι έχω ευδρείο θα μου κόβανε το νερό οριστικά. Που να σκεφτώ λοιπόν α/ο. ..Αλλωστε το νερό της βρύσης έχει gh 1 και kh 2!!!
1. Συγχαρητήρια στον δήμαρχό σας ,μεγάλο τσακάλι !!! (όπως και οι περισσότεροι ανά την Ελλάδα-ο Αθηναίων σαν πιο μάγκας φύτευε τσιμέντο).Να βάλει κάκτους την επόμενη φορά .
2. Δεν μας στέλνεις κάνα βυτίο να τελειώνουμε (να πιάσουν οι βροχές πρώτα μην ξεράνουμε και την υπόλοιπη Φλώρινα )

delta66
21-10-2008, 00:58
Έχω 200lt βαρέλι και δυο ενυδρεία 180 και 300 lt
Το φίλτρο (που λέει ο boss για έξοδα)το'χα από παλιά βάζω 1lt τύρφη και την αφήνω γύρω στον μήνα και κάτι......
Για ισορροπια στη δραστικοτητα της τυρφης, χωρισε τη στη μεση και αλλαζε εναλλαξ τη μιση στο μισο χρονο απο οτι τωρα. iex