PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοκρασια?

tsiro
02-09-2008, 18:04
επειδη ακουω και διαβαζω διαφορα σχετικα με την θερμοκρασια που πρεπει να κραταμε τα δισκακια μας εσεις τη γνωμη εχετε?
α)ειναι σωστο να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια ολο το χρονο 28-29 βαθμους?
β)στη φυση εχουν ολο το χρονο σταθερη θερμοκρασια τα νερα η παιζουν απο πολυ χαμηλοτερα μεχρι πολυ υψηλοτερα αναλογα με την εποχη?
γ)μηπως ειναι προτιμοτερο να προσομειωνουμε τη φυση και σε αυτο το θεμα απο το να εχουμε σταθερη θερμοκρασια? η τελικα δεν ειναι τοσο σημαντικο? iex

Jonny
02-09-2008, 18:41
Εσύ λές για 28-29 εγώ την έχω 30-31 για να δούμε οι εμπειρότεροι τι θα πούνεidono,πάντως λογικά οι θερμοκρασίες δεν είναι σταθερές τόσο ανάμεσα στις εποχές όσο και στη διάρκεια του 24ωρου(νύχτα-μέρα) γι'αυτό και για να τσιγκλίσουνε πολλοί χομπίστες τους Δίσκους για να ζευγαρώσουν κάνουν αλλάγες με νερό με 2-3 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από του ενυδρείου!

Τώρα κατά κάποιο τρόπο το ίδιο κάνω και εγώ, δεν έχω elliwel και ανεμηστήρες βέβαια,το βράδυ με τα φώτα σβηστά η θερμοκρασία του ενυδρείου μου πέφτει ένα βαθμό ένω με το που χειμωνιάζει το διατηρώ και εγώ στους 28-29 ενώ το καλοκαίρι παίζει 30-31-32....whistle

Bob Dens
02-09-2008, 18:43
Πολύ ενδιαφέρον θέμα tsiro.friends
Θα έλεγα πως οι δίσκοι εκτροφείου δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα σε σταθερή θερμοκρασία της τάξεως των 29+ βαθμών. Μικρές μεταβολές (-1 έως -1,5) κατά τις πάγιες αλλαγές νερού πάλι δεν ανησυχούν τους δίσκους, αντιθέτως βοηθούν (εαν υπάρχουν ζευγάρια στο κοπάδι) και την αναπαραγωγή.

Σίγουρα στη φύση δεν είναι συνεχώς σταθερή η θερμοκρασία, αλλά δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητη μια τέτοιου είδιυς προσομείωση. Μάλλον θα στρεσσάρει τα ψάρια, παρά θα τα κάνει να αισθανθούν πιο άνετα.

Καλύτερα όμως να σου απαντήσουν και αυτοί που έχουν άγριους δίσκους στα ενυδρεία τους.

yiapas
02-09-2008, 18:57
στην φύση υπάρχουν διαφορές στην θερμοκρασία(3-5 βαθμους) αλλά απο εποχή σε εποχή και με σταδιακή αύξηση ή μείωση
και όχι από εβδομάδα σε εβδομάδα με ένα κλικ του θερμοστάτη που
θα τα στείλει από τους 27 στους 32 ή και το αντίστροφο

οπότε και εγώ έχω τους χειμερινούς μήνες 4-6 μήνες (28,5 - 29,5)
και απο την άνοιξη που αρχίζουν τα ζόρια στην χώρα μας απο 31 εως 32
και έχω το κεφάλι μου ήσυχο....δεν τα έχω δει ποτέ να δυσφορούν για την θερμοκρασία

Diskus Fan
02-09-2008, 19:03
Οι δισκοι στη φυση εχουν θερμοκρασια απο 25-26 βαθμους και πανω.-a020

george hmmy
02-09-2008, 21:26
Νικο 25-26 ειναι η ελαχιστη τιμη, το ζητημα ειναι να δουμε ενα μεσο ορο. Προσωπικα θεωρω χαμηλη θερμοκρασια τους 26 με ιδανικη τους 28 ετσι ωστε σε περιπτωση ασθενειας (φτου-φτου μακρια απο μας) να εχεις περιθωριο να την αυξησεις στους 32-33. Αν παιζεις 31, οπως ο Γιαννης, μετα που θα την πας? Στους 36+? Ξερω, ξερω, θα πειτε τι αντεχουν κλπ, αλλα ειναι αναγκη να το παμε τοσο στο οριο?

yiapas
02-09-2008, 21:44
. Αν παιζεις 31, οπως ο Γιαννης, μετα που θα την πας? Στους 36+?
εγω παιζω στους 31 αναγκαστικά το καλοκαιρι λόγω του σπιτιού μου που πιάνει τρελές θερμοκρασίεςidono
ακόμα και με ανεμηστητάκια να βαράνε όλη την ώρα το 30 είναι ο μ.ο(με τρελά υπερβολική εξάτμιση του νερού) αν ακόμα και με ανεμηστήρες το ρύθμιζα περίπου στο 29 θα έχανα το μισό νερό στις 10 μέρες

το χειμώνα όπως και είπα το 28,5 είναι οκ

loris
02-09-2008, 22:01
επειδη ακουω και διαβαζω διαφορα σχετικα με την θερμοκρασια που πρεπει να κραταμε τα δισκακια μας εσεις τη γνωμη εχετε?
α)ειναι σωστο να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια ολο το χρονο 28-29 βαθμους?
β)στη φυση εχουν ολο το χρονο σταθερη θερμοκρασια τα νερα η παιζουν απο πολυ χαμηλοτερα μεχρι πολυ υψηλοτερα αναλογα με την εποχη?
γ)μηπως ειναι προτιμοτερο να προσομειωνουμε τη φυση και σε αυτο το θεμα απο το να εχουμε σταθερη θερμοκρασια? η τελικα δεν ειναι τοσο σημαντικο? iex

Εγω θα σου απαντησω ως εξης...
Αν θελεις ενα ενυδρειο με φυτα καλο ειναι να παιζεις σταθερα 27-28 βαθμους ουτος ωστε να μπορουν τα φυτα σου να ζησουν σωστα και να εχει εξελιξη.Οι δισκοι οπως καταλαβες σε αυτες της θερμοκρασιες δεν εχουν κανενα προβλημα,ειναι μια καλη θερμοκρασια γι'αυτα.
Αν παλι θελεις ενα ενυδρειο χωρις φυτα(βιοτοπικο) τοτε δεν εχεις προβλημα να δουλευεις με μεγαλυτερη θερμοκρασια,κατ' εμε μεχρι 30 ειναι πολυ καλα,ετσι δηλαδη αν χρειαστει να κανεις καποια θεραπεια να μπορεσεις να ανεβεις μεχρι τους 32-33βαθμους...
Στο δικο μου να ξερεις ειμαι σταθερα 29 βαθμους βαζοντας ομως συγκεκριμενα φυτα που αντεχουν σε αυτην την θερμοκρασια,οι δισκοι ειναι ευχαριστημενοι...

lef_st
02-09-2008, 22:20
Καλά Γρηγόρη σχετικό είναι αυτό εμένα μου έλεγαν ότι το glosso το χαλάκι στο 180αρι δεν θα πιάσει στους 29 και ότι θέλει 26 αλλά όχι μόνο έπιασε γέμισε όλο το ενυδρείο και δεν προλαβαίνω να κλαδεύω

delta66
03-09-2008, 07:20
Και γω ακολουθω τις εποχες στη θερμοκρασια, με τη βοηθεια του controller ομως.
Παιζω σε σταδιακη διαφορα 3 μοναδων θερμοκρασιας (σε αλλα ψαρια μεν), στη διαρκεια του ετους.

ChristosP
03-09-2008, 08:26
χειμώνα 29-30 . Καλοκαίρι 31-32

Δίσκοι κάτω από 28= προβλήματα