PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιχείρηση "η πάχυνση"....

Maikl
31-08-2008, 12:27
-Το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα καθαρα με 4 δισκακια εκ των οποιων τουλαχιστον το ενα δειχνει να εχει προβλημα-ειναι αδυνατουλη...cons
-Πως θα τον εκανα να " συνελθει"? idono

-Υ.γ.Στο ραφι υπαρχουν ετοιμες τροφες της Tropical(D-plus,D-vital plus,Astacolor & Discus gran) επισης υπαρχει και κατεψυγμενη τροφη(μοσχαροκαρδια) αγορασμενη απο γνωστο πετ της Θεσ/κης(Αγγελακη)
Επισης να πω οτι το ενυδρειο "ετρεχε" με αλλη συνθεση εδω και ενα 10μηνο (στρωμενο και χωρις αρωστιες) αλλα 1μηνα με τους δισκους.Ο αδυνατος μπηκε πριν απο μια εβδομαδα και η εμφανηση του ηταν απο την πρωτη μερα ετσι(μου τον χαρισαν..)

Γνωμες -προτασεις?? ::fish::

Οριστε και φωτο

yiapas
31-08-2008, 12:34
oi τροφες που έχεις στο ράφι είναι οκ...αν θες εμπλούτιζε τις τροφές με κανένα υγρό βιταμινών(θα βοηθήσει πολύ)
την κατεψυγμένη μην την πολυ ταίσεις(1-2 φορές την εβδομάδα)
πρόσθεσε στην διατροφή του αρτέμια(ή κατεψυγμένη ή αποξηραμένη -ζωντανή αν μπορείς οκ)
αν κάνεις συχνές αλλαγές και συντηρείς καλά το ενυδρείο σου
τάιζε bits και αρτέμια συχνά(όχι μεγάλες ποσότητες)
ρίχνε 3-4 φορές την ημέρα και θα δεις τρελή διαφορά

mios
31-08-2008, 12:57
Δεν είπες αν τρώει.Αν ναι πως είναι η συμπεριφορά του σε σχέση με τα άλλα ψάρια ? Μήπως τον κυνηγούν ? Κρύβεται ή στέκεται σε κάποια γωνία ?Θερμοκρασία στο ενυδρείο σου ? Αν είσαι χαμηλά 28-29 ανέβασέ την για κάμποσο καιρό και αν είναι εύκολο ρίξε και το ρΗ .Τάιζε τουλάχιστον 4 φορές (το πρωί,που είναι και ποιο πεινασμένοι, ξηρά για να την μάθουν ή να μην ζητούν μόνο κατεψυγμένη).Παρακολούθησε προσεκτικά χωρίς να τους στρεσσάρεις,αν τρώνε όλοι ,τυχόν ανωμαλίες στην αφόδευση (άσπρα,βλέννα κλπ) και άστους να ηρεμήσουν μιας και είναι νέοι στο ενυδρείο.Πύκνωσε τις αλλαγές για λίγο
Αν μπορείς ρώτα και αυτόν που είχε το ψάρι για το "ιστορικό" (μήπως πέρασε κάτι )
Οι Tropical είναι από τις καλύτερες τροφές thamb.Μάθε τους στα gran για να σε βοηθήσει και με τις ταίστρες ,όταν χρειαστεί να βάλεις (πιο πρακτικές).Δίνε τους παράλληλα και άλλες σιγά σιγά να μαθαίνουν ,ότι βρίσκεις στην περιοχή σου, για να μην ξεμένεις και για ποικιλία.

Maikl
31-08-2008, 17:02
Δεν είπες αν τρώει.τρωει
Αν ναι πως είναι η συμπεριφορά του σε σχέση με τα άλλα ψάρια ? Μήπως τον κυνηγούν ?ναι κατα διαστηματα
Κρύβεται ή στέκεται σε κάποια γωνία ?τις πιο πολλες φορες
Θερμοκρασία στο ενυδρείο σου ?29-30
Αν είσαι χαμηλά 28-29 ανέβασέ την για κάμποσο καιρό και αν είναι εύκολο ρίξε και το ρΗ .Τάιζε τουλάχιστον 4 φορές (το πρωί,που είναι και ποιο πεινασμένοι, ξηρά για να την μάθουν ή να μην ζητούν μόνο κατεψυγμένη).Παρακολούθησε προσεκτικά χωρίς να τους στρεσσάρεις,αν τρώνε όλοι ,τυχόν ανωμαλίες στην αφόδευση (άσπρα,βλέννα κλπ) δεν εχω τετοια
και άστους να ηρεμήσουν μιας και είναι νέοι στο ενυδρείο.Πύκνωσε τις αλλαγές για λίγο
Αν μπορείς ρώτα και αυτόν που είχε το ψάρι για το "ιστορικό" (μήπως πέρασε κάτι )
Οι Tropical είναι από τις καλύτερες τροφές thamb.Μάθε τους στα gran για να σε βοηθήσει και με τις ταίστρες ,όταν χρειαστεί να βάλεις (πιο πρακτικές).Δίνε τους παράλληλα και άλλες σιγά σιγά να μαθαίνουν ,ότι βρίσκεις στην περιοχή σου, για να μην ξεμένεις και για ποικιλία.Δινω και τροφες Tetra φυλλαρακι

και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες

lef_st
31-08-2008, 17:13
Θα σου πρότεινα ποικιλία τροφών και όπως είπαν παραπάνω 4 φορές την ημέρα.
Δοκίμασε της ocean nutrition το spirulina flakes και τα formula one και formula two,της tropical το D-ALLIO PLUS έχει και σκόρδο,bits απο Hikari Bio-Gold και tetra bits vitality καθώς και της omega one το brine shrimp (αρτέμια αποξηραμένη)
Καν'τα μίξη ή ρίχνε κάθε φορά σε τάισμα διαφορετικές τροφές ή συνδιασμούς
Μόνο πρόσεχε φωσφορικά και νιτρικά και κάνε συχνές αλλαγές

Genirous
31-08-2008, 18:13
Maikl μου αρέσει πολύ η ρίζα που έχεις αριστερά, δεξιά υποθέτω ότι έχεις κάποια μεγάλη πέτρα, ίσως λάβα...? xmm

Θα πρότεινα να την αφαιρέσεις και να προσθέσεις εκεί δεξιά άλλη μια ρίζα ανάλογη με αυτή που ήδη έχεις, ώστε οι 4 δίσκοι σου να έχουν μπόλικες κρυψώνες και προσωπικό χώρο στο ενυδρείο σου! Θα βοηθήσει και τον μικρό και αδύνατο να δέχεται λιγότερο κυνήγι και όταν ταϊζεις προσπάθησε να σκορπάς την τροφή σε 2-3 σημεία στο ενυδρείο και όχι όλη μαζί στο ίδιο!

Maikl
31-08-2008, 19:18
-H αριστερη ειναι ριζα (http://www.aquaristic.net/savannawood-steelblasted-7.html?lang=1)

η οποια ηταν μεγαλη αλλα και κακοσχηματισμενη.
Τελος παντων αφου την εκοψα κρατησα ενα κομματι της ( τα αλλα τα χαρισα) αλλα και μενα δε μου αρεσει και καποια στιγμη θα παρει ποδι...iex.

Diskus Fan
02-09-2008, 01:37
Κανεις δεν ταιζει White worms;;; Καρδια γαλοπουλας;;;;whistle

mios
02-09-2008, 02:45
Κανεις δεν ταιζει White worms;;; Καρδια γαλοπουλας;;;;whistle

Καρδιά γαλοπούλας που βρήκες ? Θέλω τώρα !!!

Γιάννης
02-09-2008, 16:20
:65:
Εγώ πάντως τώρα τελευταία επειδή βαριέμαι να κατέβω στο κέντρο και να ψάξω για καρδιά,τους ταΐζω μοσχαρίσιο νουά

Diskus Fan
02-09-2008, 17:13
Τα White worm ειναι η καλυτερη τροφη για παχυνση. Δημητρη (mios) δινω 2 τροφες απο καρδια γαλοπουλας, (Discus prof i menu και Discus color) ριξε ομως μια ματια να δεις τι φιαχνει ο Bernd Degen, που δεν τα φερνουν στην Ελλαδα (απ'οσο ξερω).-friends

http://www.ruto.nl/ruto-english/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=103

yiapas
02-09-2008, 18:37
Τα White worm ειναι η καλυτερη τροφη για παχυνση. Δημητρη (mios) δινω 2 τροφες απο καρδια γαλοπουλας, (Discus prof i menu και Discus color) ριξε ομως μια ματια να δεις τι φιαχνει ο Bernd Degen, που δεν τα φερνουν στην Ελλαδα (απ'οσο ξερω).-friends

http://www.ruto.nl/ruto-english/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=103

White worm: (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=818)

Άσπρο σκουλήκι (whiteworm)
Τo άσπρο σκουλήκι είναι πολύ γνωστό ,λόγω το ότι καλλιεργείται εύκολα από κάποιον χομπίστα . Προσφέρει πολύ πρωτεΐνη αλλά η μεγάλη σε περιεκτικότητα ποσότητα λιπαρών οξέων και μάλιστα κορεσμένων μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι του ψαριού.

εγω θα το αφαιρούσα απο την διατροφή των δίσκων μου για τον παραπανω λόγο

όσο για την τροφή που αναφέρεις " Bernd Degen" είναι όντως πολύ καλή και ειδικά αυτήν με την καρδιά γαλαπούλας iexτην οποία έχω ταίσει ΠΑΡΑ πολλές φορές τους δίσκους μου άρα την φέρνουν στην Ελλάδα

Diskus Fan
02-09-2008, 19:06
hair1 μηπως να κοιταξεις λιγο τα ματακια σου;;;ne55 Για παχυνση μιλαμε!!!!!!!:pull: Τωρα οσο για τις τροφες (Degen)....γραφω ποιες δινω εγω, τις αλλες τις εχεις δει;;;;:bang:a020

yiapas
02-09-2008, 19:24
για πάχυνση όχι για θανάτωση
την πάχυνση μπορεί να επιτύχεις με πιό ασφαλή τροφές και όχι με
τόσο λιπαρές που προκαλούν λιπίδια στο συκώτι