PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκορδοζούμι

Γιάννης
26-08-2008, 22:46
Το αγοράζεται ή το παρασκευάζεται μόνοι σας, και αν ναι πως;
Προχθές άφησα μια σκελίδα σκόρδο σε 10 ml νερού,και μετά από καμιά ώρα πότισα τα TetraBits σε αυτό το ζουμί.
Οι δίσκοι έφαγαν αλλά ένας δίσκος μετά από 5 λεπτά ξέρασε όλη την τροφή.
Είχα το Garlic Guard αλλά να δίνω 10 ευρώ τον μήνα, τον χρόνο 120 νομίζω ότι είναι πολλά για σκορδοζούμια.

msigouros
26-08-2008, 22:51
Το αγοράζεται ή το παρασκευάζεται μόνοι σας, και αν ναι πως;
Προχθές άφησα μια σκελίδα σκόρδο σε 10 ml νερού,και μετά από καμιά ώρα πότισα τα TetraBits σε αυτό το ζουμί.
Οι δίσκοι έφαγαν αλλά ένας δίσκος μετά από 5 λεπτά ξέρασε όλη την τροφή.
Είχα το Garlic Guard αλλά να δίνω 10 ευρώ τον μήνα, τον χρόνο 120 νομίζω ότι είναι πολλά για σκορδοζούμια.

Εσύ δεν δίνεις σκορδοζούμι αλλά Σκορδαλιά φωτιά .......... κάνε λίγο κράτη

Confucius
27-08-2008, 15:49
xmm 10 ευρώ το μήνα?
Πώς το χρησιμοποιής δηλαδή για εξήγησε γιατί μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.
Σε κάθε αλλαγή να έριχνες 5 καπάκια :bang: πάλι δε θα το κατάφερνες αυτό.

Bob Dens
27-08-2008, 17:05
Γιάννη νομίζω πως με 2-3 σταγόνες στο τάισμα (κι αυτό όχι κάθε φοράnono)
χρειάζεσαι πολλούς μήνες για να τελειώσεις ένα μπουκαλάκι.

Μήπως ρίχνεις πάρα πολύ;;;

Υ.Γ. Καλά, τζατζίκι έδωσες στους δίσκους ωρέ;:pull: Ήρεμα...

lef_st
27-08-2008, 17:40
Ναι ωρέ Γιάννη κι εγώ μ'ενα μπουκαλάκι ρίχνω κάτι μήνες

Diskus Fan
27-08-2008, 17:42
Εγω εχω της KENT το Garlic Extreme, αλλα τα μεγαλα δεν το αγγιζουν. Τα μικρα με το ζορι και οχι ολα, παρολο που βαζω τη μιση δοση (σε ολους) απο την προτεινομενη.:pull: Το σκορδο ειναι ανεκτο (απο οσο ξερω) μεχρι 40 γρ. ανα κιλο τροφης, αν ειναι περισσοτερο οι δισκοι δεν το τρωνε.-a020

Γιάννης
27-08-2008, 20:15
Γιάννη νομίζω πως με 2-3 σταγόνες στο τάισμα (κι αυτό όχι κάθε φοράnono)
χρειάζεσαι πολλούς μήνες για να τελειώσεις ένα μπουκαλάκι.

Μήπως ρίχνεις πάρα πολύ;;;

Υ.Γ. Καλά, τζατζίκι έδωσες στους δίσκους ωρέ;:pull: Ήρεμα...
:65:
Σε 5-10 ml σκορδοζούμι εριχνα τα bits και μούλιαζαν για 5-6 λεπτά.
:lllll:Αφού δεν έχει σταγονόμετρο η συσκευασία,σκέφτηκα ότι αυτός είναι ο τρόπος χρήσης.

Εγω εχω της KENT το Garlic Extreme, αλλα τα μεγαλα δεν το αγγιζουν. Τα μικρα με το ζορι και οχι ολα, παρολο που βαζω τη μιση δοση (σε ολους) απο την προτεινομενη.:pull: Το σκορδο ειναι ανεκτο (απο οσο ξερω) μεχρι 40 γρ. ανα κιλο τροφης, αν ειναι περισσοτερο οι δισκοι δεν το τρωνε.-a020
rofi Σε εμένα πάλι αυτην την εποχή οι δίσκοι τρώνε μέχρι και μικρά σαλιγκάρια,μάλλον νομίζουν ότι είναι TetraBits

Diskus Fan
27-08-2008, 23:40
Ξερεις εκτος απο το σταγονομετρο (που δεν βρηκες), υπαρχουν και οι .......................οδηγιες χρησης.-doh:k2:

Bob Dens
27-08-2008, 23:44
Ξερεις εκτος απο το σταγονομετρο (που δεν βρηκες), υπαρχουν και οι .......................οδηγιες χρησης.-doh:k2:

Κι αυτές με το σταγονόμετρο τις διαβάζει φαίνεται. Λίγο λίγο.

Αχ βρε Γιάννη. Σκορδαλιά τα έδωσες τα ψάρια...

Γιάννης
28-08-2008, 19:46
Σήμερα έφτιαξα καινούργιο σκορδοζούμι,μια σκελίδα σε 250 ml νερό,οι δίσκοι δείχνουν να το δέχονται χωρίς πρόβλημα.

Γιάννης
29-08-2008, 01:44
1)τα 10-11 ευρώ τιμή αγοράς,αν το θεωρείς τίποτα να σου δώσω την διεύθυνση μου για να μου στέλνεις ένα όταν τελειώνει ne55
2)Οποιαδήποτε κονσέρβα δεν μπορεί να έχει τις ίδιες ευεργετικές ιδιότητες με ένα φρέσκο προϊόν
3)Η ικανοποίηση ότι κάνω κάτι με τα χέρια μου

Έχεις κάνει ποτέ μοσχοκαρδιά μόνος σου;
Αν ναι γιατί ;

yiapas
29-08-2008, 06:28
Λόγοι:

2)Οποιαδήποτε κονσέρβα δεν μπορεί να έχει τις ίδιες ευεργετικές ιδιότητες με ένα φρέσκο προϊόν

Αν ναι γιατί ;
εδω που τα λεμε έχει δίκαιο...εδώ κάνουμε ένα σωρό πατέντες και εδώ θα κολλήσουμε....
μπορεί κάποιο προιον του εμπορίου να έχει κάποια παραπάνω συστατικά και
μάλιστα καλής ποιότητας....αλλά η ικανοποίηση που πέρνουμε είναι άλλη

για να μην μιλάμε αόριστα κοιτάχτε
ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=178)
ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=498)
ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=942)

τα παραπάνω μπορούμε εύκολα και σαφώς μερικές φορές πιο οικονομικά να τα βρούμε στο εμπόριο αλλα μπαίνουμε στον κόπο μόνο και μόνο
για δικιά μας ικανοποίηση

loris
29-08-2008, 07:51
Συμφωνω μαζι σου yiapas εχει πιο μεγαλη ικανοποιηση να φτιαχνεις μονος σου τις τροφες,βαζοντας τα καταλληλα υλικα και βλεποντας πως ανταποκρινονται και τους αρεση.Εγω εδω και 1,5μηνα χρησιμοποιο αυτην την πατεντα δειχνοντας μεγαλη ανταποκριση απο τους δισκους μου,τρελαινονται,μετα αρκετα μεγαλη οικονομια,ετσι!...Βεβαια μην ξεχναμε πως το πολυ κατεψυγμενω δεν κανει καλο...

Jonny
29-08-2008, 08:58
Αν είναι καλύτερο για τα ψάρια μας δεν το ξέρω,θέλει κουβέντα αυτό, εγώ επειδή βαριέμαι λίγοwhistle και αφού έχω δει καλή υγεία και ανάπτυξη με τη μίξη των έτοιμων που κάνω (bits πάντα) δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία!

Bob Dens
29-08-2008, 13:07
Λόγοι:
1)τα 10-11 ευρώ τιμή αγοράς,αν το θεωρείς τίποτα να σου δώσω την διεύθυνση μου για να μου στέλνεις ένα όταν τελειώνει ne55

Αν ναι γιατί ;

Δεν συμφέρεις Γιάννη. Θέλεις κάθε μήνα 10 ευρώ. Αν το χρησιμοποιούσες σωστά θα το συζητούσαμε...:63:

Όσο για τροφή, έχω φτιάξει επανηλημένως μόνος μου. Και είναι σαφώς ότι καλύτερο.

Σε πειράζω όμως στο θέμα της παρασκευής DIY σκορδοζουμακίου (:bang:), διότι δεν μπορείς να ξέρεις πόσο χρόνο χρειάζεται να το βράζεις και ποιά η ακριβής αναλογία.

Αν γνωρίζεις την επεξεργασία που κάνουν στα σκόρδα οι διάφορες εταιρίες και είναι αυτή που κάνεις κι εσύ, τότε χρησιμοποιείς ένα ασφαλέστατο προϊόν το οποίο δεν χρίζει αμφισβήτησης.

friends

mios
29-08-2008, 16:39
Πάντως γνωστός breeder υποστήριζε πως το σκόρδο δρα μόνο όταν είναι φρέσκο και παρασκευάζουμε τροφή μείγμα μ'αυτό (και αν θυμάμαι καλά έπρεπε να πιέζεται πρώτα για να αλεσθεί ). Όλα τα άλλα είναι απλώς φούμαρα (?).Κάτι ξέρει ο Γιάννης :p

msigouros
30-08-2008, 01:12
Λιώσε μια σκελίδα σκόρδο (με το εργαλείο το ειδικό που βρίσκεις σε όλα τα Σουπερ Μαρκετ) και βάλτη σε 250 μουλου νερό.Μετά απο λίγη ώρα σουρώνεις και έχεις καθαρό ζουμάκι για ποικίλες χρήσεις.

Γιάννης
30-08-2008, 01:17
Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες,γιατί δεν τις θυμάμαι άλλωστε,οι ευεργετικές ουσίες του σκόρδου απελευθερώνονται κατά την σύνθλιψη της σκελίδας
Με το βράσιμο σαφώς και μειώνεται η δραστικότητα των ουσιών.
Αυτό που δοκιμάζω αυτήν την εποχή,είναι μια σκελίδα σκόρδο όχι ανέπαφη άλλα συνθλιμμένη σε 250 γρ. νερό,και απλώς την αφήνω να βγάλει τις ουσίες της.
Σε 2-3 ώρες το νερό έχει διαποτιστεί με τις ουσίες του σκόρδου.
Το πείραμα είναι σε εξέλιξη και δεν θα συμβούλευα να το κάνετε,γιατί η αλήθεια είναι ότι η υπερδοσολογία σκόρδου μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα :lllll:εκτός αν είστε παρορμητικός και ακράτητος τύπος σαν και μένα .
Σε κανά 2 μήνες θα υπάρχουν πιο ασφαλή αποτελέσματα

teow12
26-06-2009, 14:40
Καλησπερα....παιδες χθες χρησιμοποιησα την συνταγη του φιλου μας....μπορω να πω οτι ειχα εκπληκτικα αποτελεσματα....τα δισκοπουλα μου εφαγαν την τροφη χωρις καμια ενοχληση.....σε 300ml 1 σκελιδα σκορδο για 4 ωρες σουρωμα μετα και ολα κομπλε.....thamb
Γλιτωσα απο το guarlic guard....τελεια η συνταγη σου φιλε μου....το μονο κακο ειναι οτι χρειαζεται να το φτιαχνεις μετα απο 3 μερες γιατι χανει τις ουσιες του ..αλλα κατα τα αλλα clappp36_1_75clappp36_1_75