PDA

Επιστροφή στο Forum : Denitrator

Γιάννης
26-08-2008, 22:01
Καθημερινά βιώνουμε τις επιπτώσεις από την μόλυνση και υπερεκμετάλλευση του πλανήτη μας.
Ένα από τα φαινόμενα αυτά είναι και η μείωση των παγκοσμίων αποθεμάτων ποσίμου νερού.
Ήδη πολλές ελληνικές πόλεις έχουν πρόβλημα με το πόσιμο νερό,και από ότι άκουσα σήμερα στις ειδήσεις ο κίνδυνος της λειψυδρίας πλανάται πάνω από την αττική.
Για το Denitrator έχω ακούσει εδώ και 20 χρόνια ,μου κέντρισε κάποια στιγμή το ενδιαφέρον,αλλά δυστυχώς δεν το δοκίμασα ποτέ.
Όποιος έχει εμπειρία και γνώσεις για το θέμα ας ενημερώσει και εμάς.

Το νερό είναι ζωή

Γιάννης
22-12-2008, 19:50
:)
Τελικά δεν κρατήθηκα και το πήρα,όχι μόνο για οικονομία στο νερό αλλά και για να έχουν τα δισκάκια πιο καλή ποιότητα νερού.
Μόλις στρώσει το φίλτρο θα σας ενημερώσω για τις τιμές του Nitrate

Yiannis59
22-12-2008, 19:54
Αυτο μου ξεφυγε Γιαννη αντε δοκιμασε το να σωθουμε και εμεις αν κανει δουλεια c003

loris
22-12-2008, 19:56
Καλοριζικο Γιαννη.
Αλλα επειδη δεν γνωριζω τι ακριβώς κανει μπορεις να μου το εξηγησεις αν εχεις την καλοσύνη..αν ειναι κατι πραγματι καλο με ενδιαφερει.

Γιάννης
22-12-2008, 20:03
Λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας του μπορείς να βρεις εδώ (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thalassino/denitrator.htm) σε γενικές γραμμές το Denitrator μειώνει τα επίπεδα του Nitrate

Μια ενδιαφέρουσα κατασκευή για όσους έχουν παραπανίσιο φίλτρο και πιάνουν τα χέρια τους εδώ (http://www.indodragon.com/forum/f21/eheim-canister-diy-denitrator-3046/)

Genirous
22-12-2008, 20:13
Καλορίζικο φίλε και εύχομαι να σου δώσει όσα ελπίζεις! thamb

lasal
22-12-2008, 21:31
:)
Τελικά δεν κρατήθηκα και το πήρα,όχι μόνο για οικονομία στο νερό αλλά και για να έχουν τα δισκάκια πιο καλή ποιότητα νερού.
Μόλις στρώσει το φίλτρο θα σας ενημερώσω για τις τιμές του Nitrate
Γιάννη καλά έκανες και το πήρες και δεν θέλω να σε απογοητεύσω όμως αυτό που είδα στο άλμπουμ σου είναι ότι το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο!!!
Αν το έχεις πάρει για ξερακιανό έχει καλώς
Αν όμως το πήρες για φυτεμένο τότε δεν κάνει και αντιθέτως μπορεί να κάνεις ζημιά στα φυτά.
Τελικά που θα το χρησιμοποιήσεις?

Γιάννης
22-12-2008, 21:42
Για φυτεμένο το έχω πάρει,αλλά ταυτόχρονα για ενυδρείο που έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση.
Εχθές μετά από μεγάλη αλλαγή νερού τα επίπεδα του Nitrate εξακολουθούσαν να είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα,οπότε ελπίζω ότι η συσκευή μαζί με τα φυτά θα καταφέρουν να οδηγήσουν το Nitrate σε πιο χαμηλά επίπεδα.

lasal
22-12-2008, 22:04
Για φυτεμένο το έχω πάρει,αλλά ταυτόχρονα για ενυδρείο που έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση.
Εχθές μετά από μεγάλη αλλαγή νερού τα επίπεδα του Nitrate εξακολουθούσαν να είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα,οπότε ελπίζω ότι η συσκευή μαζί με τα φυτά θα καταφέρουν να οδηγήσουν το Nitrate σε πιο χαμηλά επίπεδα.
Ποιό τεστ χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις?
Και πόσο σου βγάζουν.......

Γιάννης
22-12-2008, 22:09
Της sera το Nitrat-Test(NO3)
Μετά από 80% αλλαγή νερού,μου έδειχνε πάνω από 50mg/l

lasal
22-12-2008, 23:05
Της sera το Nitrat-Test(NO3)
Μετά από 80% αλλαγή νερού,μου έδειχνε πάνω από 50mg/l
Με 80% κάνεις σχεδόν reset τις παραμέτρους.
Επρεπε να σε είχε προβληματίσει οτι.......μάλλον δείχνει λάθος.
Πάρε τεστ απο κάποιον φίλο σου και ξαναδοκίμασε ή αγόρασε κάποιο τεστ ποιο φερέγγυο όπως της API.
Θα εκπλαγείς σίγουρα....

Γιάννης
22-12-2008, 23:11
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή προβληματίστηκα λίγο,και είπα να το δοκιμάσω σε νερό βρύσης αλλά εκεί μου έβγαζε σωστά μηδενικές τιμές.
xmmΤι να πω; πάντως δεν είναι πρόβλημα, αγοράζω και ένα ακόμη για να λυθούν οι απορίες.

Diskus Fan
24-12-2008, 00:34
Αυτο μου ξεφυγε Γιαννη αντε δοκιμασε το να σωθουμε και εμεις αν κανει δουλεια c003

Αφορμη ψαχνεις να "ξηλωθεις" iex................τι μας παραμυθιαζειςne55;

Yiannis59
24-12-2008, 19:07
εχει εχει τον επιρεασε ο νονος του whistlewhistlewhistle

Medfun
31-12-2008, 10:51
καλημέρα σήμερα είδα το λινκ που έχεις στο γή και ύδωρ είδα οτι έχει denitrator από συσκευή αναισθησίας χειρουργείου και συσκευή μικροσταγόννων να σε ρωτήσω κατα πόσο είναι εύκολα να βρεις τέτοια υλικά στο εμπόριο? δεν μιλάω για τις μικροσταγόνες... Το αποτέλεμα εκεί είναι το υλικό(μου διαφεύγει το όνομα του) αυτό είναι 100% εγγυημένο για 2-3 χρόνια όπως γράφουν τόσο δίνουν και οι προμηθευτές των νοσοκομείων(μόλις αλλάξει το χρώμα του το υλικό το αλλάζεις) απο οτι είδα στο αρχικό σύστημα η αρχή λειτουργίας είναι εντελώς διαφορετική στο φιλτράκι βασίζετε στα βακτήρια με biosfere ενώ το άλλο σε χημικό καθαρισμό οποτε ι συσκευη μικροσταγόνων δεν ξέρω κατα πόσο θα οφελήσει. χρόνια πολλά σε όλους

Γιάννης
31-12-2008, 15:04
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ,αλλά το υλικό που έχει μέσα στην φωτογραφία του γη και ύδωρ δεν είναι κάποιο είδος ρητίνης που αλλάζει χρώμα όταν εξασθενίσει,αλλά κάποιο πορώδες υλικό κατάλληλο για να φιλοξενήσει τα βακτηρίδια το οποίο παράλληλα είναι εμπλουτισμένο με τροφή για τα βακτηρίδια.

Medfun
02-01-2009, 09:28
καλημέρα πάντως σίγουρα δεν είναι ζεόλιθος που στην Βουλγαρία χρησιμοποιείτε κατα κόρον για τα νιτρικα με διάρκεια ζωής 1 μήνα. Κατέβασα την φώτο. το περιεχομενο μεσα ειναι Sulphur η αλλιως είναι θείο(θείαφι).η τιμή του συγκεκριμένου φίτρου Sulphur denitrator είναι γύρω στις 89 λίρες αγγλίας σου παραθέτω φώτο καθώς και ένα σχεδιάγραμμα DIY βιολογικό. του γή και ύδωρ προέρχετε απ'ότι μπόρεσα να διακρίνω απο την φωτο απο γερμανία.σε μια φώτο θα δείς την αλλαγή του χρώματος που σου έλεγα είναι sulphur denitrators με ζεόλιθο συνδιασμένη και χώριζετε από υλικό φιλτραρίσματος. Η αρχή λειτουργείας είναι ΤΑ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΩΣΕΙΣ ΑΖΩΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΟΥ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. προσοχή λενε οι κατασκευαστές στην ροή αν έχει πολύ αργή ροή μπορεί να παραχθεί το λεγόμενο βιτριόλι οπότε άντιο ενυδρείο. ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ

tsiro
07-01-2009, 21:07
εχουμε καποιο νεο?ειδες αποτελεσμα?

Γιάννης
07-01-2009, 21:15
Δεν πρόλαβε να στρώσει το φίλτρο και το επέστρεψα πίσω επειδή είχε κάποια διαρροή.Περιμένω να το ελέγξει η αντιπροσωπεία για αντικατάσταση,άλλα αυτό σημαίνει ότι πάλι πάμε πίσω κάνα 2 βδομάδες(στρώσιμο κτλ.)

DIMITRIS K.
08-01-2009, 14:32
Το συγκεκριμένο το είχα στο Θαλασσινό. Ο μπελάς είναι ότι πρέπει να το ταϊζεις κάθε μέρα με τις ταμπλέτες και τη σύριγγα, για να έχεις αποτέλεσμα. Δουλειά, όσο το πρόσεχα, δεν μπορώ να πω, μου έκανε, αφού τα νιτρικά από 20 μου τα πήγε 5 και περιστασιακά και 0!! Μόλις όμως αναπτύξει τα βακτηρίδια, μην κάνεις τη βλακεία και το ανοίξεις ποτέ!!! Η βρώμα του είναι απίστευτη, κάτι φυσιολογικό βέβαια για αναερόβιες αντιδράσεις!!!

Γιάννης
08-01-2009, 15:51
Το συγκεκριμένο το είχα στο Θαλασσινό. Ο μπελάς είναι ότι πρέπει να το ταϊζεις κάθε μέρα με τις ταμπλέτες και τη σύριγγα, για να έχεις αποτέλεσμα.
Στο εγχειρίδιο λέει τάισμα τις πρώτες 14-28 μέρες,δεν ισχύει αυτό;

Καλα για 20 εως 40 ppm μιλαμε δηλαδη;doh Εγω θεωρω οτι σας αρεσει να ξηλωνεστε.-friends:k2:
Έχουμε δώσει τόσα και τόσα,τώρα στα 120 ευρώ θα κολλήσουμε όταν μπορούμε να δώσουμε στους δίσκους 5-10 ppm Nitrate;

Γιάννης
08-01-2009, 16:17
Τι αντιπροτείνεις για μείωση του Nitrate;
Αλλαγές νερού;
Ρητίνες;στο ενυδρειο μου έχω πάψει να χρησιμοποιώ ρητίνες οποιασδήποτε μορφής.
Φυτά;έχει τύχει φάση που το ενυδρείο μου ήταν ζούγκλα με εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης,και παρόλα αυτά Nitrate κάτω από 30 δεν είδα.
Μακροπρόθεσμα,βλέπε 1-2 χρόνια, τι θα έχεις πληρώσει στην ΕΥΔΑΠ και στο Petshop που ψωνίζεις;

Diskus Fan
08-01-2009, 16:27
Τι αντιπροτείνεις για μείωση του Nitrate;
Αλλαγές νερού;
Ρητίνες;στο ενυδρειο μου έχω πάψει να χρησιμοποιώ ρητίνες οποιασδήποτε μορφής.
Φυτά;έχει τύχει φάση που το ενυδρείο μου ήταν ζούγκλα με εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης,και παρόλα αυτά Nitrate κάτω από 30 δεν είδα.
Μακροπρόθεσμα,βλέπε 1-2 χρόνια, τι θα έχεις πληρώσει στην ΕΥΔΑΠ και στο Petshop που ψωνίζεις;

1. Ναι συχνες πολλες και μεγαλες (σε σοβαρο προβλημα).
2. Οταν εχω προβλημα και πρεπει να παρω αμμεσα μετρα για 24-48 ωρες JBL NitratEX-3600.
3. Για ποιο λογο;idono Και εγω δεν θεωρω πρωτη λυση τη χημεια αλλα εγκυκλοπαιδικα ρωταω.-a020

Γιάννης
08-01-2009, 16:48
1. Ναι συχνες πολλες και μεγαλες (σε σοβαρο προβλημα).
2. Οταν εχω προβλημα και πρεπει να παρω αμμεσα μετρα για 24-48 ωρες JBL NitratEX-3600.
3. Για ποιο λογο;idono Και εγω δεν θεωρω πρωτη λυση τη χημεια αλλα εγκυκλοπεδικα ρωταω.-a020
1)Δεν απαντάς ξεκάθαρα,δηλαδή αν δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα τι αλλαγές κάνεις; έχεις υπολογίσει το κόστος του νερού;
2)Πόσο κάνει το JBL NitratEX-3600;πόσες φορές το έχεις χρησιμοποιήσει τον τελευταίο χρόνο;
3)Για την αντιμετώπιση του Nitrate με χημικά,έχω συζητήσει το θέμα με ιδιοκτήτη Petshop,και μου είπε ότι έχει δοκιμάσει προϊόντα,υγρά και ρητίνες,και δεν τον ικανοποίησαν τα αποτελέσματα.
Προς τιμήν του που το είπε,γιατί θα μπορούσε να εχει το κορόιδο-πελάτη που κάθε λίγο θα επρεπε να αγοράζει αυτά τα προϊόντα.
Το Denitrator είναι ένας απόλυτα φυσικός τρόπος μείωσης του Nitrate,και νομίζω οτι μακροπρόθεσμα:
α)θα έχω οικονομικό όφελος
β)οι δίσκοι θα έχουν πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης
γ)θα έχω βοηθήσει το περιβάλλον,καταναλώνοντας λιγότερο νερό για το ενυδρείο μου,και πετώντας λιγότερα σκουπίδια.

DIMITRIS K.
08-01-2009, 17:02
Στο εγχειρίδιο λέει τάισμα τις πρώτες 14-28 μέρες,δεν ισχύει αυτό;

Θυμάμαι οτι τις πρώτες μέρες έπρεπε να το "ταϊζεις" πιο συχνά και μετά πιο αραιά. Υποτίθεται ότι μετά τρέφονται από τα Deniballs (τα άσπρα μπαλάκια του φίλτρου), αλλά σε συνδιασμό με την ταμπλέτα. Βέβαια το δικό μου το είχα πάρει το 2001 και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε...

Diskus Fan
08-01-2009, 17:08
1)Δεν απαντάς ξεκάθαρα,δηλαδή αν δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα τι αλλαγές κάνεις; έχεις υπολογίσει το κόστος του νερού;
Απανταω παντα ξεκαθαρα και τσεκουρατα. ΔΕΝ με ενδιαφερει το κοστος γι'αυτο εχω δισκους τοσα χρονια. Οποιος κοιταει το κοστος δεν πεταει λεφτα σε αχρηστα πραγματα.
2)Πόσο κάνει το JBL NitratEX-3600;πόσες φορές το έχεις χρησιμοποιήσει τον τελευταίο χρόνο;
Δεν θυμαμαι, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο. Δεν εχω κανει χρηση για χρονια (4 μαλλον).
3)Για την αντιμετώπιση του Nitrate με χημικά,έχω συζητήσει το θέμα με ιδιοκτήτη Petshop,και μου είπε ότι έχει δοκιμάσει προϊόντα,υγρά και ρητίνες,και δεν τον ικανοποίησαν τα αποτελέσματα.
Δεν συζηταω με ασχετους (οι περισσοτεροι δυστυχως ..... ειναι). Ενημμερωτικα απο φουλ κοκκινο (100 ppm ; ) σε 2-3 24ωρα σχεδον μηδενισε. Παλια το δοκιμασα αρκετες φορες.
Προς τιμήν του που το είπε,γιατί θα μπορούσε να εχει το κορόιδο-πελάτη που κάθε λίγο θα επρεπε να αγοράζει αυτά τα προϊόντα.
Το αφηνω ασχολιαστο.
Το Denitrator είναι ένας απόλυτα φυσικός τρόπος μείωσης του Nitrate,και νομίζω οτι μακροπρόθεσμα:
α)θα έχω οικονομικό όφελος
β)οι δίσκοι θα έχουν πιο σωστές συνθήκες διαβίωσης
γ)θα έχω βοηθήσει το περιβάλλον,καταναλώνοντας λιγότερο νερό για το ενυδρείο μου,και πετώντας λιγότερα σκουπίδια.

Και αυτο.friends

Γιάννης
08-01-2009, 20:30
:cool:
Τέλος πάντων, σχολές και απόψεις υπάρχουν πολλές,ο καθένας διαλέγει και παίρνει....

orck
08-01-2009, 21:05
υποτιθεται οτι λεμε οτι ειναι καλη η αλλαγη νερου και αναντικαταστατη γιατι προσθετει ιχνοστοιχεια και μεταλλικα αλατα που ειναι καλα για τα ζωντανα μας

μια αλλη φυσικη αφαιρεση no3 ειναι εαν εχεις sump να βαλεις σε ενα διαμερισμα κερατοφυλλο με μια μικρη λαμπα να το φωτιζει μερα-νυχτα

yiapas
08-01-2009, 21:19
:cool:
Τέλος πάντων, σχολές και απόψεις υπάρχουν πολλές,ο καθένας διαλέγει και παίρνει....
συμφωνώ
και να συμπληρώσω φίλε συνονόματε Γιάννη
οτι μπορεί να υπάρχουν περισσότερες απο μία
που να έχουν το ίδιο καλό αποτέλεσμα;)

Γιάννης
12-01-2009, 00:17
Τελικά το φίλτρο δεν έκατσε πολύ εκτός λειτουργίας και δεν χάλασε η βιολογία του.
Το είχα επιστρέψει γιατί είχε μια διαρροή,αλλάχτηκε ένα κλιπ και το πήρα.
Πριν από λίγο μέτρησα το Nitrate στην έξοδο του,και ήταν .... 0.
Δούλευε με μια σταγόνα/δευτερόλεπτο,τώρα σιγά-σιγά θα του ανεβάσω τον ρυθμό.
Στο ενυδρείο οι τιμές Nitrate είναι ακόμη 40+

mios
12-01-2009, 14:12
Δεν μας λες που γίνανε κι όλα αυτά τα μαγικά ,να απόδωσουμε και τα εύσημα.Μη λέμε μόνο τα στραβά και τις καθυστερήσεις (εγώ περίμενα να ξεμπερδεύεις σε κάνα μήνα ,τουλάχιστον) .Εκτός αν ήταν γνωστός ;)

ChristosP
12-01-2009, 14:34
υποτιθεται οτι λεμε οτι ειναι καλη η αλλαγη νερου και αναντικαταστατη γιατι προσθετει ιχνοστοιχεια και μεταλλικα αλατα που ειναι καλα για τα ζωντανα μας

μια αλλη φυσικη αφαιρεση no3 ειναι εαν εχεις sump να βαλεις σε ενα διαμερισμα κερατοφυλλο με μια μικρη λαμπα να το φωτιζει μερα-νυχτα

Το έχω κάνει αυτό που λες απλά θέλει Ph πάνω από 5,5 γιατί το κερατόφυλλο διαλύθηκε

Γιάννης
13-01-2009, 01:57
Δεν μας λες που γίνανε κι όλα αυτά τα μαγικά ,να απόδωσουμε και τα εύσημα.Μη λέμε μόνο τα στραβά και τις καθυστερήσεις (εγώ περίμενα να ξεμπερδεύεις σε κάνα μήνα ,τουλάχιστον) .Εκτός αν ήταν γνωστός ;)
Δεν ξέρω ποιος είναι ο αντιπρόσωπος,εγώ πήγα την συσκευή στο κατάστημα (http://fishandpet.interpet.gr/index.html)από όπου την αγόρασα και την πήρα την επόμενη μέρα

Γιάννης
25-01-2009, 21:45
Μετά από ένα μήνα λειτουργίας και μια μόνο αλλαγή νερού 25% το Nitrate έχει πέσει στα 30mg/l (τεστ της sera).
Παλαιότερα ακόμη και μετά από μεγάλες αλλαγές νερού το Nitrate έμενε 50+mg/l , οπότε μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.
Το Juvel 180 λίτρων ενυδρείο φιλοξενεί 4 μεγάλους δίσκους και 15 γατόψαρα.

ChristosP
26-01-2009, 16:15
Το ανέφερα και αλλού εχθες φίλος καλός κάνει αλλαγές νερού 90% εβδομαδιαία και έχει 14 δίσκους ταψιά . Ηταν και στον διαγωνισμό στη Γερμανία . Ακολουθεί αυτήν την μέθοδο χρόνια και έχει και 750λίτρα ενυδρείο .

Τώρα αν πρέπει να το δοκιμάσουμε δεν ξέρω idono

Diskus Fan
26-01-2009, 16:22
1)Αν δυναμωσει και αλλο η βιολογια που εχει μεσα
3)Δεν ειναι πολυ?

1. Αλλο ειχα καταλαβει και ρωτουσα. Τελος παντων, θεωρω οτι πεταξες τα χρηματα σου και στο ειπα απο την αρχη. Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλο με αυτο. Ισως να γινει αυτο που λες.
2. Φυσικα και ΟΧΙ.-iex

Το ανέφερα και αλλού εχθες φίλος καλός κάνει αλλαγές νερού 90% εβδομαδιαία και έχει 14 δίσκους ταψιά . Ηταν και στον διαγωνισμό στη Γερμανία . Ακολουθεί αυτήν την μέθοδο χρόνια και έχει και 750λίτρα ενυδρείο .

Τώρα αν πρέπει να το δοκιμάσουμε δεν ξέρω idono

Χρηστο για να μην παρερμηνευθω, εγω μιλουσα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Δηλαδη τις αναβασμενες μετρησεις. Σε τετοιες περιπτωσεις μεγαλες αλλαγες δεν μπορει να θεωρηθουν 30-50%. Οταν ξερεις να "διαβαζεις" το νερο σου, βρισκεις τη λυση. Παντως σε γενικες γραμμες θεωρω οτι ειναι καλο να αλλαζει το νερο και το εκανα απο την αρχη που εβαλα δισκους. Τοτε οι "γνωστες" προτειναν αλλαγες νερου καθε μηνα 20% και εγω καθε εβδομαδα εκανα 30-40%. Τωρα αυτο ειναι ρουτινα και για τον πιο αρχαριο.-friends

sllo
24-04-2009, 08:10
Τελικά αξίζει το denitrator; Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί;

Γιάννης
24-04-2009, 18:54
Το δουλεύω και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος.
Αυτήν την στιγμή έχω σε ένα ενυδρείο 250 λίτρων τέσσερις δίσκους.
Οι δυο είναι 18+ και άλλοι δυο 14 εκατοστά περίπου,τάισμα κάνω 3-4 φορές την ημέρα TetraBits,Bloodworms, και μοσχοκαρδιά.
Νερό αλλάζω μέσο όρο 20% την εβδομάδα και το Nitrate κινείται γύρω στα 10 mg/l.
Tιμές κάτω από 50mg/l δεν είχα ποτέ ,έστω και μετά από μεγάλες αλλαγές νερού.
Τα Φωσφορικά βέβαια χτυπάνε κόκκινα.
Το Denitrator δουλεύει αυτήν την στιγμή με 90 περίπου σταγόνες το λεπτό και στην έξοδο του το Nitrate είναι 0.

Αφήνω βέβαια ένα παραθυράκι ανοιχτό και λέω ότι πριν είχα στον βυθό λάβα και μπορεί τα απόβλητα που έμεναν μέσα να ήταν η αιτία του ψηλού επιπέδου Νιτρικών.

sllo
05-05-2009, 08:59
Καθώς κοίταζα κάποιες σελίδες έπεσα πάνω σε μια που μιλά για τα νιτρικά φίλτρα και λέει ότι την έξοδο αυτού του φίλτρου δεν την βάζουμε ποτέ απευθείας μέσα στο ενυδρείο λόγο έλλειψης οξυγόνου στο νερό που βγαίνει από το φίλτρο. Μιλά όμως για θαλασσινό ενυδρείο.

"...you never connect the outlet of a denitrification filter directly back to the aquarium because of the low oxygen level in the output stream." (http://www.waisaquarium.com/Bio&DenitrificationFilters(testformat).htm#DENITRI)

Γιατί όμως; Το νερό δεν οξυγονώνετε όταν μπει μέσα στο ενυδρείο;

DIMITRIS K.
05-05-2009, 09:06
Καθώς κοίταζα κάποιες σελίδες έπεσα πάνω σε μια που μιλά για τα νιτρικά φίλτρα και λέει ότι την έξοδο αυτού του φίλτρου δεν την βάζουμε ποτέ απευθείας μέσα στο ενυδρείο λόγο έλλειψης οξυγόνου στο νερό που βγαίνει από το φίλτρο. Μιλά όμως για θαλασσινό ενυδρείο.

"...you never connect the outlet of a denitrification filter directly back to the aquarium because of the low oxygen level in the output stream." (http://www.waisaquarium.com/Bio&DenitrificationFilters(testformat).htm#DENITRI)

Γιατί όμως; Το νερό δεν οξυγονώνετε όταν μπει μέσα στο ενυδρείο;

Αηδίες. Με την ανατάραξη της επιφάνειας δηλαδή, δεν οξυγωνόνεται κατευθείαν το νερό? Κι αν αναλογιστούμε και την χαμηλή ροή του, τότε τι πρόβλημα θα δημιουργεί???

epi
05-05-2009, 10:09
DIMITRIS K.

Αηδίες. Με την ανατάραξη της επιφάνειας δηλαδή, δεν οξυγωνόνεται κατευθείαν το νερό? Κι αν αναλογιστούμε και την χαμηλή ροή του, τότε τι πρόβλημα θα δημιουργεί???

Συμφωνώ απολύτως.

sllo
05-05-2009, 10:15

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Είπα όμως να ρωτήσω μήπως και μου διαφεύγει κάτι.