PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλά φωσφορικά

ChristosP
26-08-2008, 07:10
καλημέρα,

Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό θέμα και να μην γίνω και εγώ σαν όλους αυτούς τους παλιοσπαμμερςbaeh:.

Λοιπόν εγώ έχω χαμηλό ph λόγω φωσφορικών είναι στο 2 ( χθεσινή μέτριση )
Η ερώτηση είναι επειδή θέλω να πάω για heckel αν τα φωσφορικά είναι πολύ επιβλαβεί για τα ψάρια κια αν μια διατήρησή τους μεταξύ 1-2 θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ? Γνωρίζω ότι πολλοί στο εξωτερικό βάζουν φωσφορικό οξύ για να καταβάσουν το ph στο 4 γιατί ακόμα και με κιλά τύρφη δεν μπορείς να πετύχεις την τιμή αυτή ( ρωτήστε τον GEN να σας πει baeh:cons.

Πάντως να συμφωνήσω με την άποψη παραπάνω ότι οι δίσκοι στο ph 5 έχουν ανάπτυξη τρελλή.
goodp

Diskus Fan
26-08-2008, 14:11
Χρηστο θα βαλεις μονο Heckel;;;; :confused: :65:

ChristosP
26-08-2008, 14:53
Μάλλον ναι . Θέλω να γίνω σαν τον GENgood

pan
26-08-2008, 16:36
Και σιγουρα δεν θα χασεις0020.Εγω εχω μονιμα φωσφορικα 0.5 το πολυ 1 και ειναι μια χαρα οι heckel αρα δεν μπορω να σου απαντησω για το 2 που λες οτι εχεις αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με περισσοτερες αλλαγες νερου θα φυγουν τα φωσφορικα και θα εισαι οκ

Genirous
26-08-2008, 17:38
Χρήστο δυστυχώς όλες μου οι μάχες με το χαμηλό pH τελειώνουν άδοξα κάπου κάτω από το 5,00... Όπως αποδείχτηκε μετά από χρήση αντιφώσφορου οποιοδήποτε άλλο νούμερο οφειλόταν στα φωσφορικά... doh

Δε γνωρίζω αν είναι επιβλαβή και πόσο για τα ψάρια μας, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μια μορφή ''βρωμιάς'' στο νερό και υψηλά νούμερα δε συμβαδίζουν με καθαρό, ποιοτικό νερό... Τον τελευταίο καιρό προτιμώ να έχω καθαρό νερό χωρίς φωσφορικά, παρά πολύ χαμηλό pH και το δυστύχημα είναι ότι όσες αλλαγές νερού και να κάνει κάποιος είναι τρομερά δύσκολο να πέσουν οι συγκεντρώσεις... Μόνο με αντιφώσφορο έκανα δουλειά... idono

ΥΓ: Κάποτε διάβαζα συνέχεια για τον κίνδυνο και το φόβο του ph-crash...
Μπορεί να μου πει κάποιος πως επιτυγχάνεται...???
idono xmm sport_46 bor: :pull:

Jonny
26-08-2008, 18:55
Μπράβο στους Heckelάδες της παρέας!good

Πάντως θα συμφωνήσω με τον gen ότι καλό θα είναι να κρατάμε τα φωσφορικά ελεγχόμενα σε ένα λογικό πλαίσιο,μακροχρόνια με 2 ίσως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα!iex

ChristosP
27-08-2008, 07:13
Να συμφωνήσω ότι όσες αλλγές και να κάνεις τα ρημάδια δεν πέφτουν .

Εδώ και 3 μέρες κάνω αλλαγή 150-200 λίτρα κάθε μέρα και αυτά είναι ακόμα στο 2 . Θα συνεχίσω τις αλλαγές για 10 μέρες στην σειρά και θα σου πω .
Πάντως ρίχνουν το ph και το κρατάνε και σταθερό doh

Diskus Fan
27-08-2008, 17:48
JBL PhosEx για 24-48 ωρες.-iexa020

lef_st
27-08-2008, 17:56
Γενικά δοκίμασες κανέναν αντιφώσφορο ή την παλεύεις μόνο με αλλαγές?

ChristosP
28-08-2008, 07:24
μόνο με αλλαγές . Αλλά μάλλον θα βάλω κερατόφυλλο στο sump .

pan
28-08-2008, 09:51
Χρηστο δυστυχως το δοκιμασα και εγω αυτο, το κερατοφυλλο θελει τουλαχιστον 5,5 ph οταν κατεβηκα κατω απο το 5,5 δηλ στο 5 και 4,8 το κερατοφυλλο αντεχε 3 μερες το πολυ μια βδομαδα και μετα σουπα.

ChristosP
28-08-2008, 14:55
είμαι λάτρης του φυσικού τρόπου .

Μάλλον σε αντιφώσφορο θα πάω .

Υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος 2 είδη κερατόφυλλου το ένα είναι ποιο ανθεκτικό

lef_st
28-08-2008, 15:09
Δεν ξέρω αν υπάρχουν 2 ή περισσότερα είδη αυτό που είχα μου το'χε δώσει ο yiap και όταν είχα αδειάσει το ενυδρείο απο ψάρια είχα σαλιγκάρια και κατάβασα το ΡΗ στο 5 μπας και απαλλαγώ και το κερατόφφυλο την έκανε μ'ελαφρά
Πάντως δοκίμασε το seachem και δεν θα χάσεις
Από άλγες πως είσαι?

ChristosP
28-08-2008, 15:12
ελάχιστη καφέ στο τζάμι :cool:

george hmmy
28-08-2008, 15:12
Μηπως να ανοιξουμε και ενα τοπικ για τα σαλιγκαρια? Τροποι να τα ξεφορτωθεις...

mios
28-08-2008, 16:41
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έβαλα της seachem και κατέβηκαν σε 2 ημέρες και από τότε τα ελέγχω με τις αλλαγές και μείωση στις τροφές

Το έχω πει ξανά και θα το λέω συνέχεια (κάτι σαν τον υαλοβάμβακα του Νικολάκη) : το να μειώνεις το τάισμα για να καταπολεμήσεις τα φωσφορικά ,ειδικά σε μικρά δισκάκια , είναι μέγα λάθος.Τα μικρά ή τα ψάρια στην ανάπτυξη θέλουν ΦΑΙ .Στο κάτω κάτω αποφασίστε τι θέλετε, δίσκους με κάποια φυτά ή φυτά με κάποιους δίσκους !!

lef_st
28-08-2008, 18:07
Ρε παιδιά όταν λέω μείωσα εννοώ μείωσα το πολύ φα'ι' και επέλεξα τροφές με χαμηλά φωσφορικά
Και όσο για τα σαλιγκάρια Γιώργη απλή αναφορά ήταν και όχι off topic.-friends

ChristosP
29-08-2008, 06:49
Πάντως για γελάσουμε λίγο Εχθές είχα γέννα με φωσφορικά στο 2 και νιτρικά κοντά στο 60 :pull:

Jonny
29-08-2008, 08:52
Eγώ έχω καταλάβει ότι αν ξεκινήσουν τα γεννητούρια δεν σταματάνε....doh

ChristosP
01-09-2008, 07:37
Επειδή έψαχνα όλο το ΣΚ να βγάλω άκρη για τα φωσφορικά έχυμε και λέμε:
To γενικό συμπερασμα είναι ότι δεν επηρεάζουν τα ψάρια αλλά μόνο την άλγη . Ρώτησα καμιά δεκαριά έμπειρους στον Σύλλογο έψαξα και σε ξένα φορα και δεν βρήκα πουθενά ότι επηρεάζουν τα ψάρια .
Αρα μήπως είναι η λύση σε ενυδρεία με heckel η ύπαρξη φωσφορικών για να έχουμε ph στο 4 ? Εμένα η μόνη άλγη που βγαίνει είναι λίγο καφέ στο μπροστινό τζάμι .

Για πάμε να το συζητήσουμε λίγο..............

Genirous
01-09-2008, 09:13
Χρήστο και τα υψηλά νιτρικά δεν επηρεάζουν άμεσα τα ψάρια,
αλλά μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι μακροπρόθεσμα δε θα υπάρξει πρόβλημα? xmm

Ήθελα να σε ρωτήσω...έχεις μετρήσει αγωγιμότητα στο νερό σου και αν ναι πόσο έχεις πριν και πόσο μετά από αλλαγή νερού...?

ChristosP
01-09-2008, 09:21
Εχω αρκετά υψηλές αγωγημότητες αυτή την στιγμή λόγω ότι έχω είχα βάλει εκτοζον .Αλλά μετά από αλλαγές μειώνονται

Genirous
01-09-2008, 09:26
Περίπου και σε ιδανικές συνθήκες τι αγωγιμότητα (pmm ή μ/S) φτάνεις ωρέ...?

ChristosP
01-09-2008, 09:52
150........

Genirous
01-09-2008, 11:23
Μετά από συζήτηση με το φίλο Kostas G. προβληματίστηκα λίγο στο θέμα χαμηλού pH σε συνάρτηση με την αγωγιμότητα... xmm

Παίρνοντας παράδειγμα από το φυσικό περιβάλλον του Rio Negro, εκεί όπου το pH φτάνει κάτω από το 4,00 η ηλεκτρική αγωγιμότητα είναι ελάχιστη, κάτω από τα 5μ/S... Οπότε θέτω σαν προσωπικό στόχο αυτό το νούμερο ελπίζοντας να φτάσει και το pH στα ανάλογα επίπεδα... idono

Πάντως όπως και να'χει δε θα ήθελα υψηλά φωσφορικά στο νερό μου... nono

ChristosP
01-09-2008, 12:18
Θα μιλήσω και εγώ με τον Κώστα .

Κάτι δεν κατάλαβα όμως . Δηλαδή το Ph συνδέεται με την αγωγημότητα γιατί αυτό πρώτη φορά το ακούω ?xmmxmm

Genirous
01-09-2008, 12:36
Η ηλεκτρική αγωγιμότητα έχει να κάνει με τη γενική σκληρότητα,
γιατί το ακούς πρώτη φορά...? xmm

Μπορείς να έχεις χαμηλό pH με υψηλή gH...???
Μόνο με διοξείδιο και όχι ιδιαίτερα χαμηλο... iex

ChristosP
01-09-2008, 12:39
η αγωγημώτητα αν δεν κάνω λάθος δεν είναι μόνο το GH .

ήξερα ότι το kh επηρεάζει το ph άμεσα και όχι το GH άρα μπορεί να έχεις χαμηλό ph με ύπαρξει GH.

Εχω αρχίσει να μπερδεύομαι πάντως εχθές καλιμπράρισα το πεχάμετρο ξανά , έκανα και μετρήσεις με υγρά τεστ και πάλι 4 δείχνει το ριμάδι

Καλή και χρήσιμη κουβέντα ανοίξαμε

Genirous
01-09-2008, 12:54
Δεν είναι το ίδιο πράγμα η γενική σκληρότητα με την ηλεκτρική αγωγιμότητα,
αλλά είναι αλληλένδετα μεταξύ τους και σε ένα ενυδρείο όσο ψηλό είναι το ένα, τόσο ψηλό είναι και το άλλο και αντίστροφα! thamb

Τώρα όσον αφορά το kH είναι παράγοντας σταθεροποίησης (ή αποστεθεροποίησης) του pH,
αλλά για να έχεις ιδιαίτερα χαμηλό pH στο ενυδρείο σου πρέπει οπωσδήποτε να έχεις συνδιαστικά και χαμηλό gH! Αν διαβάσεις ένα προϊόν που προσθέτει ηλεκτρολύτες στο νερό (όπως π.χ. R/O-Right ή Electro-Right) αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ανεβάζει τη γενική σκληρότητα του νερού και/ή το TDS! Όσο περισσότερο προσθέτεις στο νερό, τόσο μεγαλύτερο pH θα αποκτήσεις και όλα αυτά ασχέτως kH, που δεν το επηρεάζει!!! iex

ΥΓ: Μήπως ξαναμέτρησες τα φωσφορικά στο ενυδρείο σου...? xmm

ChristosP
17-09-2008, 08:34
Γιώργο διαφωνώ με τα παραπάνω δεν πιστεύω ότι το tds συνδιάζεται με το ph θεωρώ ότι μπορεί να έχεις χαμηλό ph με υψηλό tds .
Θα το ψάξω περισσότερο και θα σου πω .
thamb

Πάμε την κουβέντα πάλι με 2 παραδείγματα .

-PH στο ενυδρείο μου 4,2 tds 150 χρήση εκτοζόν ph 4.2 tds 400 ph αμεταβλητο .

- Στο ενυδρείο του Νινταλ ph 5.5 tds 100 χρήση εκτοζόν tds 450 ph την απόμενη μέρα 5,2 ph .

Εμένα αυτά μου λένε ότι το tds δεν δένει απόλυτα με το ph . Οτι μπορεί να ανέβει η γενική σκληρότητα δεν σημαίνει ότι ανεβαίνει και το ph . Ειδικά για τα μικρά δισκάκια του φίλου λίγη αυξημένη γενική θεωρώ ότι μόνο καλό κάνει whistle

Οτιδηποτε επηρεαζει το tds... άρα όχι μόνο GH και ΚΗ
(total dissolved solids....) το λεει και το ονομα

Ρε George hmmy εσύ που το κατέχεις το θέμα με χημείες κτλ δεν βοηθάς λίγο γιατί εγώ και ο φίλος μου ο GEN έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας :)

Genirous
17-09-2008, 09:25
Χρήστο τα δέχομαι τα παραδείγματα,
αλλά το θέμα TDS-pH το σκέπτομαι ως προς extreme νούμερα και όπως έχουμε μιλήσει κάνω τα πειράματά μου...! good

Πάντως χωρίς σοβαρό λόγο καλό είναι να μην ανεβάζουμε απότομα το TDS,
ασχέτως pH κτλ... thamb

Αν ο Γιώργης μπορεί να αναφέρει κάτι με ενδιαφέρει και'μένα!!! iex

george hmmy
17-09-2008, 16:10
Λοιπον, εντελως χοντρα: το 100% καθαρο νερο εχει μηδεν αγωγιμοτητα, δηλαδη λειτουργει σα μονωτης, δηλαδη δε διαρεεται απο ηλεκτρικο ρευμα. Ξερουμε ομως οτι στη ζωη αυτο δεν ισχυει, για αυτο και λεμε κλεισε το θερμοσιφωνα οταν πας για μπανιο κλπ. Ο λογος ειναι πολυ απλος, το νερο της βρυσης περιεχει διαλυμενους ηλεκτρολυτες οι οποιοι διιστανται και δημιουργουν τους φορεις του ηλεκτρικου φορτιου, θετικα και αρνητικα φορτισμενα σωματιδια. (εδω να σημειωσω οτι ως ηλεκτρολυτες αναφερονται τα οξεα, οι βασεις και τα αλατα μαζι και οχι καποιο μονο, οπως συνηθως νομιζουμε) Το tds, που μετρα την αγωγιμοτητα, λοιπον, μετρα την αγωγιμοτητα που εχει προκληθει τοσο απο τα οξεα, τις βασεις και τα αλατα, ενω το gH μετρα αποκλειστικα και μονο τη συγκεντρωση του ανθρακικου μαγνησιου, αλατων ασβεστιου και αλλων πολυσθενων κατιοντων ενω το ΚΗ μετρα τη συγκεντρωση των ανθρακικων και διτανθρακικων αλατων. Φυσικα, τα πρωτα συναντουνται ευκολοτερα στη φυσικη ροη των ποταμων για αυτο και το συνηθες ειναι το GH να ειναι υψηλοτερο απο το ΚΗ. Οταν μετραμε ομως αγωγιμοτητα διαλυματος, μετραμε ολες τις ηλεκτρολυτικες προσμιξεις του νερου, και οχι μονο ΚΗ ή μονο GH, αλλα ΚΗ και GH και πιθανα οξεα ή βασεις. (λεω πιθανα οξέα ή βασεις καθως δε γινεται να συνυπαρχουν μαζι οξυ και βαση σε ενα διαλυμα επ αοριστον καθως "υπαρχει" η αντιδραση εξουδετερωσης συμφωνα με την οποια οξυ+βαση -> αλας+νερο αρα στο τελος θα μεινει ή οξυ ή βαση συν τα αλατα, αναλογα ποιο υπερτερει ποσοτικα)

Αρα, συμπερασματικα: αν ριξω οξυ στο ενυδρειο μου επηρεαζω την αγωγιμοτητα (ανεβαινει) αλλα το pH προφανως πεφτει, το ΚΗ και το GH παραμενουν αμεταβλητα. Αν ριξω ανθρακικο αλας το ΚΗ ανεβαινει, ομοια και το pΗ και η αγωγιμοτητα ενω το GH παραμενει αμεταβλητο. Αν ριξω καθαρο ασβεστιο το GH θα ανεβει καθως και η αγωγιμοτητα ενω το ΚΗ και το pH θα παραμεινουν αμεταβλητα. Η παγιδα δηλαδη στην αγωγιμοτητα ειναι οτι δε μετρα σκληροτητες, αν και ειναι ενα συνηθισμενο λαθος που κανουμε, αλλα ολους τους ηλεκτρολυτες που ειναι στο διαλυμα μας

Ελπιζω να βοηθησα, αν κατι δε διατυπωσα καλα και υπαρχει απορια, εδω ειμαστε. :)

ChristosP
17-09-2008, 19:48
:score::score::score::score:

Ρε εσυ δεν παίζεσαι respect