PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα στο 600άρι!

Jonny
22-08-2008, 13:11
Εχτές το βράδυ με αξίωσε ο Θεός να δω τον πρώτο στόχο μου, γέννα στο 600άρι!iex

Το ζεύγος Blue diamond αρσενικός και Red tyrquaz θυληκό(ψάρι των 15ευρώ να σημειώσω).

Συμπεριφορά απίστευτη, η γέννα έγινε μπροστά στα μάτια μου και η γονιμοποίηση με άψογο συντονισμό,όσο γένναγε η θηλύκια ο άντρας φύλαγε την περίμετρο ενώ όσο γονιμοποιούσε ο άντρας φύλαγε η θηλύκια!Τα αυγά τα κάνανε πάνω στο oxydator φάτσα κάρτα στην πολυθρόνα μου που κάθομαι να τα χαζέψω και γύρω από εκεί δεν αφήνουν να πλησιάσουν ούτε corrys!

Το βράδυ πρόσθεσα ένα φωτάκι στο σημείο και την έβγαλαν εκεί,το θηλυκό στραμμένο στα αυγά τα αέριζε συνέχεια και ο αρσενικός στραμμένος αντίθετα προς τον ανοιχτό χώρο για να αντικρούσει τυχόν ανεπιθύμητους!

Το πρωί με τα φώτα τα αυγά ήταν στην θέση τους,όπως και το ζεύγος, κόκκινα και το θηλυκό καθάρισε λίγα άσπρα(5-6) ενώ με την τροφή η θηλύκια δεν απομακρύνθηκε καθόλου και τσίμπησε από ότι έπεσε δίπλα της ενώ ο αρσενικός έκανε καταδρομική μάσα, χτύπαγε και επέστρεφε!

Παραθέτω βιντεάκι από την χθεσινοβραδινή υπέροχη στιγμή!
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wkebVxLc-FU&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/wkebVxLc-FU&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

yiapas
22-08-2008, 13:16
μπραβοοοοοοοοοοοο
μπραβο ρε Jonny πολυ ωραιο και φανταστικο το βιντεο
:score::score:

για πες τιμες? θερμοκρασιες?
αντε με το καλο να δεις και ουριτσες τωρα

Giannis-malawi
22-08-2008, 13:36
μπραβο ρε φιλε..απιστευτο το βιντεακι!!iex
με το καλο να δεις ουριτσες!!goodgood

Jonny
22-08-2008, 13:44
Ευχαριστώ παίδες από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί!

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ: ΝH4- 0, NO2- 0, No3- 20,PO4- 0.5
Ph – 5.8, Gh- 5, Kh- 0

Θερμοκρασία 31μέρα, 30,5νύχτα

Genirous
22-08-2008, 13:53
Συγχαρητήρια ωρέ Ιωάννη, άντε με το καλό να δεις εγγόνια!!! :score:

Η μαγεία του βιοτοπικού σε όλο της το μεγαλείο...!!! like-it

ΒΑΣΙΛΗΣ
22-08-2008, 14:26
Eυγε παληκαρι μου και μπραβο στα δισκακια σου!
Τα λιτρα τελικα μιλησαν και ειναι μονο η αρχη!

Diskus Fan
22-08-2008, 15:36
Μπραβο Γιαννη.thamb Αντε με το καλο και τα μικρα.good Πολυ ομορφα τα ψαρια σου.iex Ειχες και παλιοτερα τετοια εμπειρια;;; Τα ειχες παρει χαμπαρι η σου ηρθε ξαφνικο;;;idono a020

Bob Dens
22-08-2008, 16:50
:score::score::score:
Πραγματικά μεγάλες στιγμές...

Συγχαρητήρια

2558

lef_st
22-08-2008, 16:51
Μπράβο ρε ψηλέ πολύ όμορφες στιγμές σου εύχομαι να δεις ουρίτσες
και μετά ψαράκια και μετά δισκάκια να δίνουμε στον boss μεγαλώνει doh
Πάντως απ'οτι είδα το oxydator μάλλον ήταν που έκανε τελικά την διαφορά :65:

Jonny
22-08-2008, 18:03
Eυγε παληκαρι μου και μπραβο στα δισκακια σου!
Τα λιτρα τελικα μιλησαν και ειναι μονο η αρχη!

Tα λίτρα και η διακόσμηση τους έδωσαν άνεση,σιγουριά και ασφάλεια....μεγάλη υπόθεση τελικά!

Μπραβο Γιαννη.Αντε με το καλο και τα μικρα. Πολυ ομορφα τα ψαρια σου.Ειχες και παλιοτερα τετοια εμπειρια;;; Τα ειχες παρει χαμπαρι η σου ηρθε ξαφνικο;;;a020

Πρώτη μου φορά Νικόλα, μοναδικό συναίσθημα like-it, το είχα ψιλιαστεί και το είχα ποστάρει, έχουν σχηματιστεί 3 ζευγάρια και είχανε πάρει 3 περιοχές με ξύλα το συγκεκριμένο ήταν και το λιγότερο ενεργό xmm αλλά μάλλον έφταιγε η περιοχή που είχαν διαλέξει,ήταν στη μέση του ενυδρείου και είχαν πολλές αψιμαχίες από παντού, κάναν κάποιες προσπάθειες αλλά τίποτα,πολύ ξύλο με τους γείτονες μέχρι που χτες πήγαν εκεί που γέννησαν και ιδού!c003

Μπράβο ρε ψηλέ πολύ όμορφες στιγμές σου εύχομαι να δεις ουρίτσες
και μετά ψαράκια και μετά δισκάκια να δίνουμε στον boss μεγαλώνει Πάντως απ'οτι είδα το oxydator μάλλον ήταν που έκανε τελικά την διαφορά

Εκτός από οξυγόνωση κάνει και για κώνος rofi....πάντως χωρίς πλάκα διάλεξαν το σημείο με τον καλύτερο αερισμό!

Και ιδού κατάσταση μετά από 24 ώρες με όλα τα άσπρα αυγά καθαρισμένα!

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UW48teYXj9Q&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/UW48teYXj9Q&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Confucius
22-08-2008, 18:35
good :score: good
Πολύ ωραίες στιγμές πραγματικά.
Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα γιατί δε βλέπω να πλησιάζει τίποτα.
Μήπως πρέπει να μεταφέρεις το ζευγαράκι σε άλλο ενυδρείο?
Τελικά το oxydator κάνει πολύ καλή δουλειά. iex

Diskus Fan
22-08-2008, 18:42
good :score: good
Πολύ ωραίες στιγμές πραγματικά.
Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα γιατί δε βλέπω να πλησιάζει τίποτα.
Μήπως πρέπει να μεταφέρεις το ζευγαράκι σε άλλο ενυδρείο?
Τελικά το oxydator κάνει πολύ καλή δουλειά. iex

Εγω θεωρω οτι θα ειναι πολυ πιο δυσκολο στο 600αρι, αλλα μπορει να δει πολυ περισσοτερη προστασια απο τους γονεις, οταν υπαρχουν κι'αλλα ψαρια μεσα. Δεν εχει νοημα να μεταφερει τα ψαρια τωρα.-friends

Jonny
22-08-2008, 18:45
Έχω άλλους 8 δίσκους,7 sterbai,1 ancistrus sp3,1 panaque,1 apple snail......δεν τολμάει να πλησιάσει τίποτα απολύτως, δυνατό ζευγάρι και σε 1,80 ενυδρείο δεν τους ενοχλούν και πολύ μην φανταστείς, νεκρή γωνία ήταν εκεί!

Πιθανότητα να μεταφερθούν δεν υπάρχει γι'άυτο και ήθελα πολλά λίτρα,αν γίνει κάτι να γίνει μέσα εκεί αν όχι δεν πειράζει!

Confucius
22-08-2008, 19:29
Τώρα εντάξει αλλά δε ξέρω τί θα γίνει αργότερα όταν θα αρχίσουν να κολυμπάνε.

Jonny
22-08-2008, 19:50
Αν φτάσουν σε σημείο να κολυμπάνε θα είμαι πανευτυχής good και σίγουρα δεν υπολογίζω να ζήσουν, αν ζήσουν κιόλας, πάνω από 5-6 δισκάκια, τα ποιο ισχυρά θα επιβιώσουν σίγουρα, εξάλλου έχουμε επιτυχημένη γέννα με επιβίωση και μεγάλωμα μικρών στο φόρουμ σε ένα 700αρι από τον nimo65(τα μικρά τα έχει ο Βασίλης)thamb.
Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα γονιών,αν έστω ένας από τους δύο έχει δυνατό χαρακτήρα μπορεί να μεγαλώσει μικρά σε οποιαδήποτε συνθήκες με κόστος πάντα βέβαια τις μεγάλες απώλειες, αλλά και στην φύση δεν είναι ποιο εύκολα τα πράγματα idono.

Βάζω και 2 φωτογραφίες του ζεύγους στην πρώτη ο μπαμπάς και στη δεύτερη η μαμά!

antonis t83
22-08-2008, 19:57
μπραβο φιλε!!
αντε με το καλο τα γεννητουρια!!!

Bob Dens
22-08-2008, 20:20
Jonny, μου άρεσε πολύ η επιλογή της μουσικής στο 2ο βιντεάκι.

Τα ινδιάνικα του αμαζονίου ταίριαξαν γάντι!!!!!friendsfriendslike-it

delta66
22-08-2008, 22:25
Για κατι τετοιες στιγμες ζειτε οι δισκαδες.
Ειναι η ανταμοιβη των κοπων σας.
Μπραβο σου τζονυ για το μερακι που δειχνεις.
Παντα τετοια.
thamb

yiapas
22-08-2008, 22:36
Για κατι τετοιες στιγμες ζειτε οι δισκαδες.
Ειναι η ανταμοιβη των κοπων σας.
Μπραβο σου τζονυ για το μερακι που δειχνεις.
Παντα τετοια.
thamb

ποιο μεράκι....????idono
το μονο που κάνει καλά
είναι να "ντύνει" μουσικά
τα βιντεάκια του

Diskus Fan
23-08-2008, 00:19
Αν φτάσουν σε σημείο να κολυμπάνε θα είμαι πανευτυχής good και σίγουρα δεν υπολογίζω να ζήσουν, αν ζήσουν κιόλας, πάνω από 5-6 δισκάκια, τα ποιο ισχυρά θα επιβιώσουν σίγουρα, εξάλλου έχουμε επιτυχημένη γέννα με επιβίωση και μεγάλωμα μικρών στο φόρουμ σε ένα 700αρι από τον nimo65(τα μικρά τα έχει ο Βασίλης)thamb.
Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα γονιών,αν έστω ένας από τους δύο έχει δυνατό χαρακτήρα μπορεί να μεγαλώσει μικρά σε οποιαδήποτε συνθήκες με κόστος πάντα βέβαια τις μεγάλες απώλειες, αλλά και στην φύση δεν είναι ποιο εύκολα τα πράγματα idono.

Βάζω και 2 φωτογραφίες του ζεύγους στην πρώτη ο μπαμπάς και στη δεύτερη η μαμά!

1. Κακως. Υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες (παντα κατα την δικη μου εκτιμηση) οι γονεις να κρατησουν τα μικρα σε ενυδρειο με αλλα ψαρια. Οταν γινουν 10-15 ημερων ισως τοτε πρεπει να προσεξεις και αν χρειαστει να απομονωσεις τα μικρα. Ασε να ερθει αυτη η ωρα και εδω ειμαστε.
2. Νομιζω οτι επρεπε να κανεις ενα κουιζ, για να βρουμε το αρσενικο και το θηλυκο.-friends

delta66
23-08-2008, 00:55
2. Νομιζω οτι επρεπε να κανεις ενα κουιζ, για να βρουμε το αρσενικο και το θηλυκο.-friendsΕνα απο τα δυο ειναι το αρσενικο, το αλλο ειναι το θηλυκο.
Αμαν.:bang:

mios
23-08-2008, 07:45
Jonny, μου άρεσε πολύ η επιλογή της μουσικής στο 2ο βιντεάκι.

Τα ινδιάνικα του αμαζονίου ταίριαξαν γάντι!!!!!friendsfriendslike-it
Μπα το παίζει breeder από Σιγκαπούρη -Jonny Lee
Μπράβο Γιάννη like-it

Genirous
23-08-2008, 09:00
ποιο μεράκι....????idono
το μονο που κάνει καλά
τα βιντεάκια τουΚαι να διακοσμεί βιοτοπικά μια δεξαμενή!!! ne55

Jonny
23-08-2008, 10:06
ποιο μεράκι....????to μονο που κάνει καλά
τα βιντεάκια του

Είσαι εσύ ένα παιδάκι....:pull:

1. Κακως. Υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες (παντα κατα την δικη μου εκτιμηση) οι γονεις να κρατησουν τα μικρα σε ενυδρειο με αλλα ψαρια. Οταν γινουν 10-15 ημερων ισως τοτε πρεπει να προσεξεις και αν χρειαστει να απομονωσεις τα μικρα. Ασε να ερθει αυτη η ωρα και εδω ειμαστε.
2. Νομιζω οτι επρεπε να κανεις ενα κουιζ, για να βρουμε το αρσενικο και το θηλυκο.

Μακάρι Νικόλα...αλλά όπως είπες και εσύ ας έρθει με το καλό εκείνη η ώρα thamb,
όσο για το 2ο τη θηλύκια την είχα για αρσενίκαρο doh μια και γυρόφερνε συνέχεια την μοναδική στάνταρ θηλύκια που έχω στο ενυδρείο idono αλλά με το που είδα να αποθέτη τα αυγά κατάλαβα!

Ενα απο τα δυο ειναι το αρσενικο, το αλλο ειναι το θηλυκο.
Αμαν.:bang:

Πως τα ξεχωρίζεις έτσι ρε θηρίο....funy...που να τα τεντώσω κιόλας!

Και να διακοσμεί βιοτοπικά μια δεξαμενή!!! ne55

Το μόνο εύκολο gen, όσο ποιο χύμα τόσο ποιο σωστά!good

Να ερωτήσω κάτι να δω μήπως κάνω κάποιο λάθος,
1.τα κόκκινα αυγουλάκια είναι γονιμοποιημένα;
2.Θα αλλάξουν χρώμα στην πορεία και σε πόσο καιρό;
3.Άσπρα είδα και σήμερα το πρωί πάλι 5-6 αυγουλάκια αλλά η μάνα τα καθάρισε πάλι και το ευχάριστο είναι ότι 24 ώρες το 24ωρο είναι στο πόστο της ενώ ο αρσενικός έχει αναλάβει τον εκφοβισμό και την καταδίωξη των περίεργων, φανταστείτε κουτούλησε γερά ακόμα και το apple snailc003

Jonny
24-08-2008, 12:28
Ενώ χτες το βράδυ είδα ουρίτσες,οι γονείς κάνανε ξεκαθάρισμα και βάλανε όλα τα αυγά με τις ουρίτσες σε ξεχωριστό σημείο(μέτρησα τουλάχιστον 30 ουρίτσες)και τα προσέχανε, όσα ξεκόλλαγαν τα παίρνανε με το στόμα και τα ξανακόλαγαν......σήμερα το πρωί δεν βρήκα τίποτα και το ζεύγος ξανακαθαρίζει το σημείο idono δεν ξέρω τι έγινε........άντε σε καινούργιες γέννες τώρα!

yiapas
24-08-2008, 12:35
δυστυχώς ήταν πολύ πιθανή εξέλιξη....idono

και εμενα παλιότερα σε 2 γέννες στο κοινωνικό
αυτήν την κατάληξη είχε....συν το οτι ο Boss το έχει
ζήσει αυτό αμέτρητες φορές ακόμα και στις γεννήστρες του
το ζευγάρι ζευγαρώνει συνεχώς και μπορεί απο την απειρία του
να τρώει τα μικρά

ΥΓ: χάλα το άφροtank και κάντο γεννήστρα τώρα που σου βγήκε ζευγάρι
μην το καθυστερείς!!!!!!!

Jonny
24-08-2008, 12:55
Δεν μου πάει να το χαλάσω ρε yiap...τα λάτρεψα τα multi:65:.....άσε που δεν θέλω να βάλω απόχη και να κυνηγάω ψάρια από το μεγάλο, κάθε τέτοια παρέμβαση στο ενυδρείο μόνο κακό μπορεί να προξενήσει στα ψάρια μου!iex

Δεν είναι στόχος μου η αναπαραγωγή, ούτε θα έχω χρόνο να φροντίζω ζευγάρι και γέννα γι'αυτό και έχω πει ότι θα τα αφήσω στην τύχη τους στο μεγάλο και αν βγεί κάτι βγήκε αλλιώς μου αρκεί να παρακολουθώ την όλη διαδικασία μέσα σε κοπάδι...είναι πραγματικά εντυπωσιακό το σκηνικό και σίγουρα ποιο φυσιολογικό,κατά τη γνώμη μου βέβαια, από ένα απομονωμένο ζευγάρι χωρίς την αίσθηση του ανταγωνισμού ή της απειλής!

yiapas
24-08-2008, 13:03
η άποψη σου πιστεύω οτι είναι απο τις πιό σωστές και την σέβομαι
απόλυταgood
ευχομαι πραγματικά να βγούν απόγονοι απο αυτό το
πραγματικά όμορφο δισκοενυδρείοiex

τουλάχιστον όποτε αποφασίσεις να ασχοληθείς με γέννες
και όποτε έχεις χρόνο ...έχεις ένα έτοιμο και γερό ζευγάρι

Jonny
24-08-2008, 13:09
Ευχαριστώ yiapακο και επειδή φτάνει και η ώρα για το θηρίο σου good εύχομαι να έχεις καλύτερα αποτελέσματα από εμένα thamb

lef_st
24-08-2008, 22:19
Ας ελπίσουμε στην επόμενη γέννα να τα κρατήσουν ρε φίλε

george hmmy
24-08-2008, 23:01
Οπως τα ειπαν τα παιδια Τζων, οι επομενες φορες σιγουρα θα εχουν καλυτερη εξελιξη! :)

Jonny
25-08-2008, 16:51
Δεν μασάμε...ήταν να μην ξεκινήσουν!thamb

Bob Dens
25-08-2008, 17:39
Και όπως λέει το τραγούδι: Θεεεε μου, τη δευτερη φοράάάάάάά!!!!

Αν και άπειρο το ζευγάρι, έφτασε με την πρώτη και σε ουρίτσες.

Πολύ καλό δείγμα Jonny.goodgood

loris
25-08-2008, 19:02
Ρε Jonny ελειπα φιλαρακι...Δεν πειραζει απλα ειναι μεγαλο γεγονος.Η επομενη θα ειναι με επιτυχια,αφου εχουμε φυσικο περιβαλλον οτι και να γινει θα εχει θετικο αποτελεσμα...Αντε απο γεννες σε γεννες σε βλεπω αυτον τον καιρο...