PDA

Επιστροφή στο Forum : "Γλίτσα" στην επιφάνεια?

DIMITRIS K.
31-07-2008, 15:22
Παιδιά καλησπέρα!
Πάντα είχα στο ενυδρείο στην επιφάνεια του νερού ένα λεπτό "φίλμ" που με το δάχτυλο έσπαγε σε κομματάκια, αλλά δεν έδωσα σημασία υποθέτωντας ότι είναι πρωτεϊνη, που στα θαλασσινά μαζεύει το skimmer. Σήμερα όμως η κατάσταση ήταν διαφορετική. Είχε δημιουργηθεί ένα παχύ στρώμα γλίτσας, που, όταν το μάζευα με κουτάλι ήταν σαν πέτσα στο νερό και κρεμόταν από το κουτάλι μάλιστα. Ιρίδιζε στο φώς και σε πολλά σημεία είχε χοντρές φουσκάλες. Όταν μάλιστα το ανακάτευα, έσπαγε σε χιλιάδες άσπρα κομάτια, όπως το λιωμένο χαρτί που θρυμματίζεται, όταν το ρίχνουμε στο νερό!! Παραθέτω φώτος με το πρόβλημα. Καμιά ιδέα του τι μπορεί να είναι???

Diskus Fan
31-07-2008, 15:31
Αυξησες μηπως την ροη του φιλτρου;;;; Αυτη η γλιτσα που λες οτι παντα ειχες, δεν ειναι καλο να υπαρχει, κατα την αποψη μου. Σημαινει οτι η επιφανεια, δεν κινειται.-:65:

loris
31-07-2008, 15:43
Για δες το φιλτρο σου ειναι ενταξη,νομιζω κατι απο κει ειναι..το ειδα μια φορα στο ενυδρειο μου οταν ηταν καινουργειο,χρησιμοποιουσα το εσωτερικο του φιλτρο..Μεχρι που το ξυλωσα...

DIMITRIS K.
31-07-2008, 15:44
Η επιφάνεια κινείται, μιας κι έχω spray bar, αυτό είναι το θέμα.Επιπλέον, δεν άλλαξε κάτι στη ροή του φίλτρου...

ChristosP
31-07-2008, 15:45
έχεις αλλάξει κάτι στην ρουτίνα ταίσματος?

Jonny
31-07-2008, 17:20
έχεις αλλάξει κάτι στην ρουτίνα ταίσματος?

ή να συμπληρώσω αν άλλαξες ή ξεκίνησες να ρίχνεις κανένα καινούργιο ζουμάκι;

Καλό δεν είναι γιατί εμποδίζει την ανταλλαγή αερίων μεταξύ νερού και ατμόσφαιρας, αύξησε αν μπορείς τη ροή στην επιφάνεια ή βάλε λίγο την αεραντλία να δουλεύει έστω και με ελάχιστες φυσαλίδες, ειδικά το δεύτερο κάνει θαύματα(δοκιμασμένο)!

Diskus Fan
31-07-2008, 17:54
Η επιφάνεια κινείται, μιας κι έχω spray bar, αυτό είναι το θέμα.Επιπλέον, δεν άλλαξε κάτι στη ροή του φίλτρου...

Μια καλη φωτογραφια;;;idono

DIMITRIS K.
31-07-2008, 20:25
Λοιπόν....δεν ξέρω τι έφταιγε, μιας και δεν άλλαξα τίποτα πρίν το πάθει (ούτε ζουμιά, ούτε τροφή), αλλά έκανα το εξής: Την τάπα του spray bar την είχα αφαιρέσει, για να μην έχει μεγάλη αναταραχή. Πρίν καμία ώρα την ξαναέβαλα και αυξήθηκε κατα πολύ η αναταραχή. Αφού κατέβασε ένα κάρο άσπρη "μπίχλα" από την επιφάνεια, τώρα είναι πεντακάθαρη. Το μόνο που έχω είναι ένα πολύ λεπτό "φιλμ", πιθανώς πρωτεϊνης, που το είχα πάντα έτσι κι αλλιώς και σε προηγούμενα ενυδρεία!!

Yiannis59
31-07-2008, 20:30
Αυτο το ειχα και εγω σε ενα μονο απο τα ενυδρεια μου μεχρι που εβαλα oxydator τελικα κανει δουλεια good

DIMITRIS K.
31-07-2008, 21:38
Αυτο το ειχα και εγω σε ενα μονο απο τα ενυδρεια μου μεχρι που εβαλα oxydator τελικα κανει δουλεια good

Μου βάζεις ιδέες τώρα!!!:cool:

DIMITRIS K.
02-08-2008, 18:31
Λοιπόν....έχω βάλει την τάπα στο spray bar εδώ και 3 μέρες και η κρούστα, αν κα λέπτυνε, δεν κάνει την "πέτσα", που έκανε, εξακολουθεί να υπάρχει. Αν βάλω το δάχτυλό μου, τότε σπάει σε πολύ μικρές "πλάκες" και αφήνει άσπρα τρίμματα στο νερό σαν βαμβάκι (δειτε φώτος). Καμιά ιδέα? Ν' ανησυχώ? Τα ψάρια δεν τα βλέπω να ζορίζονται...

Yiannis59
02-08-2008, 19:36
Να μην ανησυχείς γεγονός ειναι οτι εμποδίζει την οξυγόνωση.

DIMITRIS K.
02-08-2008, 20:29
Εντωμεταξύ, βρήκα αυτό (http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/EHEIM-Surface-suction-extractor.htm). Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει τι παίζει??

Yiannis59
02-08-2008, 20:38
Το εχω δει εδω και καιρο αλλα δεν το αγορασα ποτε την ιδια δουλεια κανει και το εσωτερικό φιλτρο της jewell και παρολα αυτα το φιλμ το ειχα οπως εγραψα πριν γλυτωσα με το oxydator

DIMITRIS K.
02-08-2008, 22:28
Το εχω δει εδω και καιρο αλλα δεν το αγορασα ποτε την ιδια δουλεια κανει και το εσωτερικό φιλτρο της jewell και παρολα αυτα το φιλμ το ειχα οπως εγραψα πριν γλυτωσα με το oxydator

Άρα πάω για oxydator να τελειώνουμε, μιας και είναι και τόσο καλό!!

lasal
02-08-2008, 23:22
Και μέχρι να τον πάρεις με χαρτί κουζίνας μπορείς να το τραβήξεις προσωρινά.