PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΒΑ κάτα πάσα πιθανότητα

Tsikis
28-08-2007, 20:54
Μόλις παρατήρησα μιαν ωραιότατη άλγη στο μοπάνι και στα φύλλα της κρυπτοκορύνας...

Μάλλον ΒΒΑ μου δείχνει...(τι δείχνει...είναι)..

Έχουμε τρόπους καταπολέμησης????

Co2 Diy 2 λίτρων υπάρχει στο ενυδρείο.
3 ημέρες τώρα παίζει συσκότιση.
Τάισμα 1 φορά την ημέρα...

Άλλο????

mios
28-08-2007, 21:20
Δοκίμασε με Excel ,αν μπορείς κατά τόπους με μία σύριγγα.Παρακολούθα και τα φυτά σου όμως και μη το παρακάνεις.

chrisx
28-08-2007, 21:41
A, ρε tsikis
το 1ο post μου στο συγκεκριμένο forum για πάρτη σου!!
Λοιπόν :
1) έλεγχος φωτισμού - CO2 (μήπως άλλαξες λάμπες ή χρονοπερίοδο, το CO2 είναι εντάξει κλπ)
2) Στην κρυπτοκορύνα αν δεν γίνεται καθαρισμός με το χέρι τότε κόψιμο και πέταμα των προσβεβλημένων φύλλων
3) Εμβάπτιση του μοπάνι σε διάλυμα χλωρίνης, και πολύ καλό ξέπλυμα.
4) Συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού για όσο διάστημα χρειασθεί.
5) Καθαρισμός βυθού όπου αυτό είναι δυνατό.

Αν δεν αλλάξει κάτι υπάρχει η λύση της υπερδοσολογίας με Seachem Excel (συνήθως πιάνει)

Επίσης υπάρχει και η μέθοδος του ψεκάσματος με οξυζενέ πάνω στα φύλλα που πιάσαν άλγη, αν και δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό καθώς και από την άλλη μπορεί να επηρρεάσει και άλλα πιο ευαίσθητα φυτά του ενυδρείου.

Στο pm δεν σου απαντώ γιατί πρέπει να ξεφορτώσω τα σωσίβια και να βγάλω το μαγιό doh

Yiannis59
28-08-2007, 22:06
Το exel κάνει καλη δουλειά και συμφωνώ φτάνει να μην έχεις riccia εμένα την εξαφάνισε μαζί με την άλγη wall

Tsikis
28-08-2007, 23:02
Λοιπόν :
1) έλεγχος φωτισμού - CO2 (μήπως άλλαξες λάμπες ή χρονοπερίοδο, το CO2 είναι εντάξει κλπ)
2) Στην κρυπτοκορύνα αν δεν γίνεται καθαρισμός με το χέρι τότε κόψιμο και πέταμα των προσβεβλημένων φύλλων

Αν δεν αλλάξει κάτι υπάρχει η λύση της υπερδοσολογίας με Seachem Excel (συνήθως πιάνει)

1) Φωτισμός δεν άλλαξε/χρονοπερίοδος σταθερή - CO2 μια χαρά.
2)Αύριο έχει κούρεμα.
3)Αν αποφασιστεί να βγεί το μοπάνι το ενυδρείο θα πάει για μεγάλες αλλαγές.
4)Αλλαγές κάθε εβδομάδα της τάξης του 45-50%.Μετρήσεις NH3NH4-0, NO2-0, NO3-10, PH-7, PO4-0,1. Όλες οι μετρήσεις με υγρά τέστ της API έκτός από PO4 που γίνεται με Serra.
5)Καθαρισμός βυθού γίνεται πάντα.Στις 7 ημέρες απλός και στις 15 σχολαστικός.

Excel τώρα...
Οκ αλλά σε 100 λίτρα πόσα ml overdose?????

Είμαι στα σκοτάδια (σβηστά φώτα)...Παραμένω????

Αααα....Λίπανση Flourish κάθε εβδομάδα 1ml και κάλιο όποτε απαιτείται (όπως και σίδηρο αλλά δεν βάζω μιας και το flourish με καλύπτει).

Το exel κάνει καλη δουλειά και συμφωνώ φτάνει να μην έχεις riccia εμένα την εξαφάνισε μαζί με την άλγη wall
riccia δεν υπάρχει.
Υπάρχει όμως κερατόφυλλο.
Σίγουρα θα τα δεί όλα......

De Segur
28-08-2007, 23:41
Πόσο καιρό εχεις να αλλάξεις τις λάμπες σου;
UV υπάρχει;

θα πρότεινα να ρίχνεις 2,5 καπάκια EXELάκι ανα 2 μέρες την πρώτη εβδομάδα την δεύτερη 2 φορές την εβδομάδα 3 καπάκια και μετά με κάθε αλλαγή νερού 5 καπακία - για να τα καταλαβαίνεις πιο εύκολα το γράφω έτσι και οχι με ml - αν δεν βγάλεις και ετσι ακρη άλλαξε ενυδρείο.........:bang::bang::bang::bang:

Tsikis
28-08-2007, 23:44
Πόσο καιρό εχεις να αλλάξεις τις λάμπες σου;
UV υπάρχει;

θα πρότεινα να ρίχνεις 2,5 καπάκια EXELάκι ανα 2 μέρες την πρώτη εβδομάδα την δεύτερη 2 φορές την εβδομάδα 3 καπάκια και μετά με κάθε αλλαγή νερού 5 καπακία - για να τα καταλαβαίνεις πιο εύκολα το γράφω έτσι και οχι με ml - αν δεν βγάλεις και ετσι ακρη άλλαξε ενυδρείο.........:bang::bang::bang::bang:

Το ενυδρείο τρέχει από τέλη Απριλίου.
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν οι λάμπες.

UV όχι δεν υπάρχει...

Genirous
29-08-2007, 07:33
A, ρε tsikis
το 1ο post μου στο συγκεκριμένο forum για πάρτη σου!!
Λοιπόν :

Επίσης υπάρχει και η μέθοδος του ψεκάσματος με οξυζενέ πάνω στα φύλλα που πιάσαν άλγη, αν και δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό καθώς και από την άλλη μπορεί να επηρρεάσει και άλλα πιο ευαίσθητα φυτά του ενυδρείου.

Στο pm δεν σου απαντώ γιατί πρέπει να ξεφορτώσω τα σωσίβια και να βγάλω το μαγιό doh
Καλώς όρισες Χρήστο στο GD, γνωρίζω ότι είσαι δισκάς με τα ούλα σου!!!c003

chrisx
29-08-2007, 09:05
Διάβασε εδω από την μετάφραση του istellas τι αναφέρει η ίδια η Seachem
http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_flourish_excel.html

Κοίτα και την περίπτωση που αναφέρει ο Τakis εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/NewTank.htm
(πρόσεξε αυτή η περίπτωση είναι για 180 lt)

Καλώς όρισες Χρήστο στο GD, γνωρίζω ότι είσαι δισκάς με τα ούλα σου!!!

Kαλως σας βρήκα !!
Ναι ναι μεγάλος δισκάς μόνο που οι δίσκοι μου δεν το ξέρουν !!!

Δόντια δεν έχει;
Στην ηλικία μου χάνω κι από κανένα :D

Tsikis
29-08-2007, 13:33
Διάβασε εδω από την μετάφραση του istellas τι αναφέρει η ίδια η Seachem
http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_flourish_excel.html

Μίλησα με τον ίδιο τον Γιάννη και η συμβουλή που μου έδωσε είναι να κόψω τα προσβεβλημένα φύλλα της κρυπτοκορύνας και να αρχίσω overdose με exchel.

Το μοπάνι αν δεν μπορεί να βγει (που δεν μπορεί έτσι που έχει τοποθετηθεί) να πρεσάρω με σύριγγα οξυζενέ τοπικά.

Αρχίζω δουλειά...doh

klaz
29-08-2007, 23:48
γιωρικα,χωρις καλα καλα να διαβασω με προσοχη το ποστ σου(κανω εντατικο διαβασμα στο θαλασσινο..χχιχιχιχιχι),νομιζω οτι προηλθε απο μαλλον κακη κυκλοφορια,ειτε επιφανειας,ειτε εσωτερικα....
για δες το....γιατι αν εχω δικιο,ακομη και να την εξαφανισεις θα σου ξαναβγει μετα απο λιγο καιρο....:65:iex

Tsikis
30-08-2007, 00:01
γιωρικα,χωρις καλα καλα να διαβασω με προσοχη το ποστ σου(κανω εντατικο διαβασμα στο θαλασσινο..χχιχιχιχιχι),νομιζω οτι προηλθε απο μαλλον κακη κυκλοφορια,ειτε επιφανειας,ειτε εσωτερικα....
για δες το....γιατι αν εχω δικιο,ακομη και να την εξαφανισεις θα σου ξαναβγει μετα απο λιγο καιρο....:65:iex
Όταν λές κακή κυκλοφορία επιφανείας ή εσωτερικά τι εννοεις? idono
Αν εννοείς την κυκλοφορία από φίλτρανση να σου πω πως στο ενυδρείο τρέχουν 2 φίλτρα.
Ο πύργος της Juwel (μηχανικό) και το 2213 της EHEIM βιολογικό.

PascM
30-08-2007, 21:13
Με τα φίλτα που αναφέρεις Γιώργη και με τα λίτρα σου πρόβλημα κυκλοφορίας δεν υπάρχει! Πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στα ΡΟΡ4 (δεν ξέρω κατα πόσο το τεστ της SERA είναι αξιόπιστο!)

Αν δεν έριξες ήδη οξυζενέ μην το κάνεις! Είναι για πολύ προχωρημένες καταστάσεις όπου πλέον τα μούσια τρέχουν ακόμη και στο τζάμι!!!

Ρίξε το Excel όπως είπε ποιο πάνω ο Μιχαλιός και από την πρώτη εβδομάδα θα δεις διαφορές!!!

Υ.Γ. Με τι τροφές ταϊζεις? (μάρκα)

Tsikis
31-08-2007, 00:46
Υ.Γ. Με τι τροφές ταϊζεις? (μάρκα)
Ocean Nutrition (Community Formula Flakes)
http://www.aquaticlifeline.com/store/media/ONCommunity%20Formula.jpg

Omega One (Super Veggie)...Ανα 2-3 ημέρες αναμεμειγμένη με την πρώτη.
http://www.yourplace2go.com/OmegaOne/Images/kelp.gif

Μικρές ποσότητες πάντα

klaz
01-09-2007, 00:05
Όταν λές κακή κυκλοφορία επιφανείας ή εσωτερικά τι εννοεις?
μιλαω για εσωτερικη κυκλοφορια,και περιοχες που ειναι αδρανης,καιλογικα μαζευουν και ιχνοι βρωμιας....
εκει να επικεντρωθεις γιατι και ροη επιφανειας σιγουρα εχεις με τα φιλτρα σου,αλλα και οι τροφες σου ειναι απο τις πλεον καταλληλες........
:bang:το κεφαλι μου,αλλα αλλο λογο δεν βλεπω........:65:χμμ

Access
04-09-2007, 09:57
Το πρόβλημα θα το λύσεις προσωρινά με το excel μετά τι θα κάνεις είναι το θέμα. χμμ

Το ενυδρείο λες ότι τρέχει από τον Απρίλη έχεις βάλει υπόστρωμα? Τα φυτά σου είναι αργής μέτριας ή γρήγορης ανάπτυξης?
Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στα φωσφορικά ούτε από αδρανή σημεία που μαζεύουν υπολείμματα.
Αν έχεις βάλει νέο υπόστρωμα στο ενυδρείο ο συνδυασμός μικρής φυτομάζας η αργής ανάπτυξης φυτών σε ένα ενυδρείο που απελευθερώνει θρεπτικά είναι το πρόβλημα.

Να μην μιλήσω για το DIY CO2 και με πάρετε με τις πέτρες………….

Παρεμπιπτόντως Χρήστο το διάλυμα χλωρίνης στο Μομπάνι δεν πρόκειται να κάνει τίποτις, ούτε το βραστό νερό ούτε ο καθαρισμός του με σκληρή βούρτσα. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι το…….. μαγείρεμα……..δεν χωράει στην κατσαρόλα το άτιμο. wall wall wall

Tsikis
04-09-2007, 14:13
Υπόστρωμα δεν θα είχα βάλει?

Δεν νομίζω να μην έχω φυτά που να ρουφάνε τα νιτρικά πχ...
Από φυτά μέσα στο ενυδρείο έχω:

Αυτό (http://www.aquasider.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=56)

Αυτό (http://www.aquasider.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=56) (το 1ο)

Αυτό (http://www.aquasider.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemid=56) (το 2ο)

και

Αυτά (http://www.aquasider.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=56) (2ο και 4ο.Δεν είναι ταχείας ανάπτυξης αλλά τα αναφέρω)

Όσον αφορά το DIY CO2 τί εννοείς Access?
2λιτρη μπουκάλα σε 95-100 λίτρα με 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και διάχυση σε ΟΛΟ το ενυδρείο από μικρό εσωτερικό φίλτρο νομίζω πως είναι αρκετό.

Άλλωστε και τα φυτά έχουν ικανοποιητικότατη ανάπτυξη σε σχέση με το διάστημα που δεν είχα CO2.

Access
04-09-2007, 15:51
Υπόστρωμα δεν θα είχα βάλει?

ε…………. είπα να ρωτήσω……… :D

Εννοώ ότι συνήθως η εμφάνιση BBA είναι σημάδι μη επαρκής ή σταθερής ποσότητας Co2 και το DIY σύστημα δεν είναι ποτέ σταθερό ιδίως όταν είναι στα τελευταία του ή άναψε από την ζέστα και μετά κρύωσε από το air condition ή είχε απλά μια κακή μέρα……………. (τι λέω η γυναίκα) :bang::bang:

Η άποψη μου είναι να τσεκάρεις τις μετρήσεις σου να δεις που βρίσκεσαι στην κλίμακα αφενός και αφετέρου να βελτιώσεις τον τρόπο διάχυσης, ο σκοπός είναι η φυσαλίδα να βρίσκετε όση περισσότερη ώρα γίνετε μέσα στο νερό για αυτό και χρησιμοποιούμε τις σκάλες για διάχυση (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ διάχυση με φίλτρο αν και το χρησιμοποιούν………. άλλα δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο θα μπορεί να παραμείνει η φυσαλίδα αρκετή ώρα μέσα στο νερό με το φίλτρο).

Just for the record ανούμπιες, κρυπτοκορίνες και ξύλα είναι τα πρώτα που εμφανίζουν πρόβλημα με την BBA λόγω της αργής τους ανάπτυξης.

chrisx
05-09-2007, 11:39
Παρεμπιπτόντως Χρήστο το διάλυμα χλωρίνης στο Μομπάνι δεν πρόκειται να κάνει τίποτις, ούτε το βραστό νερό ούτε ο καθαρισμός του με σκληρή βούρτσα. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι το…….. μαγείρεμα……..δεν χωράει στην κατσαρόλα το άτιμο.

Κι όμως φεύγει...
Σε περίπτωση που δεν χωράει σε κατσαρόλα το βάζεις σε κουβά και ρίχνεις το βραστό νερό ή το διάλυμα χλωρίνης.
Αν δεν χωράει κι εκεί, μπανιέρα και τα ίδια...

Το θέμα είναι ότι μπορεί να επανεμφανισθεί όταν οι λόγοι παρουσίασης της άλγης δεν διερευνηθούν.

Όσο για το μαγείρεμα, Εύα, δοκίμασε κρασάτο με το κρασί του Μιχάλη...funy

Tsikis
12-10-2007, 17:08
Μάλλον ευχάριστα τα νέα.
Ήδη η άλγη έχει αρχίσει να παίρνει ένα ροζ χρωματάκι (στα σημεία που δεν έχει μεγάλη εμφάνιση η Bba)

Φώτο ακολουθεί...

Tsikis
30-10-2007, 21:32
Σημερινή φωτογραφία στο ίδιο σημείο με την προηγούμενη φώτο.
Η ΒΒΑ έχει σχεδόν αποχωρήσει..

chrisx
30-10-2007, 23:06
Tελικά με τι έφυγε ρε Γιώργη;;
a)Βράσιμο
b)χλωρίνη
c)excel
d)Photoshop

Tsikis
31-10-2007, 16:00
Tελικά με τι έφυγε ρε Γιώργη;;
a)Βράσιμο
b)χλωρίνη
c)excel
d)Photoshop
c)excel
Χρήστο

De Segur
01-11-2007, 12:24
Δοσολογία;xmm

Pani
04-11-2007, 01:49
Πες μας το πρόγραμμα και τις δοσολογίες που ακολούθησες καθώς και πόσες μέρες κράτησε η θεραπεία αυτή

Tsikis
04-11-2007, 01:58
25ml Flourish Excel 3 δόσεις ανά 3 ημέρες.
15ml Flourish Excel 3 δόσεις ανά 5 ημέρες.
Τώρα διανύω την τρίτη φάση.
5-6ml σε κάθε αλλαγή νερού.

Στα σημεία που η άλγη ήταν έντονη η κατάσταση έχει καλυτερέψει (θα έλεγα αρκετά) και με αργούς ρυθμούς το ενυδρείο επανέρχεται.

Στα φυτά ειδικά η τριχοειδή ΒΒΑ που υπήρχε έχει (σχεδόν) εξαφανιστεί.

mios
04-11-2007, 02:04
5 ml /100 lt σίγουρα κάνει, μπορεί και με λιγότερα .Καλύτερα δοκίμασε σταδιακά με λιγότερα γιατί μπορεί να επηρρεάσει και κάποια φυτά (προσωρινά)

Tsikis
04-11-2007, 02:11
μπορεί να επηρρεάσει και κάποια φυτά (προσωρινά)
Ήδη το κερατόφυλλο μας άφησε χρόνους. dead4
Στους εχινόδορους όμως παρατήρησα μεγάλη πρόοδο..iex

Pani
04-11-2007, 02:12
5-6ml

Το πρόγραμμα και τις δοσολογίες πώς τις βρήκες

και αν καταλαβα καλα το ενυδρείο είναι 100λ ;;;

και κατι άλλο να ερωτήσω .... στη διάρκεια της θεραπείας πρόσθετες και τα υπόλοιπα λιπάσματα;;;
και αν ναι ποιές ήτανε οι δοσολογίες

Tsikis
04-11-2007, 02:26
5-6ml

Το πρόγραμμα και τις δοσολογίες πώς τις βρήκες

και αν καταλαβα καλα το ενυδρείο είναι 100λ ;;;
το ενυδείο καλά κατάλαβες.Είναι 100 λίτρα.
Μετά από κουβέντα πάνω σε αυτό το θέμα με φίλους "γνωστούς" & ενυδρειόφιλους αποφασίστηκε η λύση της υπερδοσολογίας για το διάστημα που διάβασες.

Pani
04-11-2007, 02:33
Θα ητανε καλό για όλους μας να μας έδιδαν οι φίλοι μας το σκεπτικό της δοσολογίας για να μπορούμε και οι υπόλοιποι να την χρησιμοποιήσουμε όταν τη χρειαστούμε.
Βλέπεις υπάρχουν παρα πολλά ερωτηματικά τα οποία στη πορία γεννώνται και πρέπει να διευκρινίζονται και να βγαίνει ένα σωστό συμπέρασμα προς όφελος όλων.

Tsikis
04-11-2007, 02:33
Επίσης να πω πως βοήθησε πολύ και το παρακάτω άρθρο

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/NewTank.htm

Pani
04-11-2007, 02:42
Το άρθρο αυτό το ξέρω και βοηθάει πάρα πολύ .... όμως εξακολουθεί να με προβληματίζει η δοσολογία σου.
Αν σκεφτείς ότι το δικό μου είναι 400 λίτρα πρέπει να τετραπλασιάσω την δόση τη δική σου για να κάνει δουλειά το Flourish Excel ;
Και άν εγω χρησιμοποιώ λιπασματα και σιδηρο και Flourish ποιός πρεπει να είναι ο συνδιασμός τους;

Tsikis
04-11-2007, 02:42
Θα ητανε καλό για όλους μας να μας έδιδαν οι φίλοι μας το σκεπτικό της δοσολογίας για να μπορούμε και οι υπόλοιποι να την χρησιμοποιήσουμε όταν τη χρειαστούμε.
Βλέπεις υπάρχουν παρα πολλά ερωτηματικά τα οποία στη πορία γεννώνται και πρέπει να διευκρινίζονται και να βγαίνει ένα σωστό συμπέρασμα προς όφελος όλων.
Αν παρατηρήσεις τις δοσολογίες και στο άρθρο που δίνω παραπάνω δεν απέχουν και πολύ από την θεραπεία που έκανα και εγώ.
Οι πιο ειδικοί όσον αφορά το σκεπτικό της συγκεκριμένης (δικής μου) δοσολογίας αν θέλουν και γνωρίζουν θα μπορούσαν να πληροφορήσουν....(ακούτε βρε??? :63:)
Πάντως και μόνο η λέξη "Υπερδοσολογία" κάτι θα εννοεί φαντάζομαι.
Μην ξεχνάμε πως το Flourish Excel δεν είναι ακριβως λίπασμα για τα φυτά αλλά μορφή διοξειδιου σε υγρή μορφή.

Οπότε....xmm

Tsikis
04-11-2007, 02:46
Και άν εγω χρησιμοποιώ λιπασματα και σιδηρο και Flourish ποιός πρεπει να είναι ο συνδιασμός τους;
Υπόψιν...είχα σταματήσει τι λίπανση...
0,5ml Flourish την εβδομάδα για συντήρηση έβαζα μόνο.

Ούτε κάλιο....ούτε σίδηρο... ούτε τίποτε...

Pani
04-11-2007, 02:56
Μάλιστα, καθόλου λίπανση και
εβαζες 25μλ χ 3φορες=75μλ την ημέρα για τρείς μέρες ετσι αν καταλαβα καλά,
στο άρθρο λέει εβαζαν διπλη δόση δηλαδή 10μλ την ημέρα για 12 μερες
που βλέπεις ότι οι δοσολογία σου πλησιάζει τη δική τους.

Tsikis
04-11-2007, 03:07
25ml ανα 3 ημέρες..... σε 3 δόσεις....

Επίσης

15ml ανα 3 ημέρες......και πάλι σε 3 δόσεις

Συνολικά στο άρθρο που ανέφερα έριξαν 160ml και εγώ 120...

160ml σε 180 λίτρα και εγώ 120ml σε 100 λίτρα...

Πραγματοποίησαν θεραπεία σε 13 ημέρες με καθημερινή δόση ενω εγω σε 18 με δόση ανα 3 ημέρες

Πιστεύω τώρα να κατάλαβες τη δοσολογία

PascM
04-11-2007, 03:11
Ένα θέμα που μας ξεφεύγει είναι οτι το flourish excel εκτός από του οτι είναι Co2 σε υγρή μορφή (περίπου) περιέχει και αλγοκτόνο!

Για να λύσεις λοιπόν το πρόβλημά σου Πανίτσα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι Να βάλεις απλά διπλάσια δόση απο την συνιστώμενη για το ενυδρείο σου για τρεις με τέσσερις μέρες! Και να το ξεκινήσεις μετά από μεγάλη αλλαγή! (Μεγαλύτερη του 30%).

Στο διάστημα αυτό δεν είναι απαραίτητο να σταματήσεις τα υπόλοιπα λιπάσματα όμως φοβάμαι μήπως το πρόβλημα προήλθε από υπερβολικά θρεπτικά στοιχεία για την κατανάλωση των φυτών σου (πολύ λίπασμα) ή μήπως ακόμη οι λάμπες σου έχουν πλέον πέσει!
Με την χρήση του excel ορισμένα φυτά καταστρέφονται!
Κάποια από αυτά είναι
Egeria densa
ceratophulum demersium
riccia

Tsikis
04-11-2007, 03:17
Ένα θέμα που μας ξεφεύγει είναι οτι το flourish excel εκτός από του οτι είναι Co2 σε υγρή μορφή (περίπου) περιέχει και αλγοκτόνο!

Για να λύσεις λοιπόν το πρόβλημά σου Πανίτσα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι Να βάλεις απλά διπλάσια δόση απο την συνιστώμενη για το ενυδρείο σου για τρεις με τέσσερις μέρες! Και να το ξεκινήσεις μετά από μεγάλη αλλαγή! (Μεγαλύτερη του 30%).

Στο διάστημα αυτό δεν είναι απαραίτητο να σταματήσεις τα υπόλοιπα λιπάσματα όμως φοβάμαι μήπως το πρόβλημα προήλθε από υπερβολικά θρεπτικά στοιχεία για την κατανάλωση των φυτών σου (πολύ λίπασμα) ή μήπως ακόμη οι λάμπες σου έχουν πλέον πέσει!
Με την χρήση του excel ορισμένα φυτά καταστρέφονται!
Κάποια από αυτά είναι
Egeria densa
ceratophulum demersium
riccia

iexiexiexiexiexiex

Pani
04-11-2007, 03:36
Εντάξυ τώρα κατάλαβα ότι έγινε κάποια σύγχιση με τη δοσολογία .... εβαλες απλά καθε μερα 25μλ και αυτό για τρεις μέρες.... εγώ το πήρα ότι έβαζες τρεις φορες την ημέρα 25μλ για τρεις μερες.

Το πρόβλημα μου σχεδόν εχει λυθεί με κάπως διαφορετικό τρόπο ίσως λίγο πιο αργό αλλα τώρα επανέρχεται σιγα σιγα...
Το πρόβλημα το δικό μου προήλθε απο τη μιά γιατί αφέθηκαν επι 4 μέρες το καλοκαίρι που έλειπα΄οι λάμπες αναμμένες και εν συνεχεία αλλαξα το φωτιστικό με πιο πολλές λάμπες και πιο δυνατές και παρ ολο που έκανα προσαρμογή στις ώρες και στο άναμμα των λαμπτήρων επήλθε το χαος.....
Ξεκίνησα με μια μεγαλη αλλαγή νερού αλλα η δοσολογία του excel ειναι η κανονική καθημερινά με μειωμένη τη δοσολογία των λιπασμάτων κατα το ήμυσι. Αφαιρέθηκαν αρκετα φυτά που είχαν προσβληθεί και αντικαταστάθηκαν με νέα, γρήγορης ανάπτυξης, με ότι φυτά κατάφερα να βρώ στη αγορά μας και αυτά... ναι μεγαλώνουν και φαίνονται υγειή
Εχω πρόγραμμα 15ημερών και νομίζω ότι μέχρι να λήξει η προθεσμία θα είναι πιά ολα παρελθόν.

Tsikis
04-11-2007, 11:15
Εντάξυ τώρα κατάλαβα ότι έγινε κάποια σύγχιση με τη δοσολογία .... εβαλες απλά καθε μερα 25μλ και αυτό για τρεις μέρες.... εγώ το πήρα ότι έβαζες τρεις φορες την ημέρα 25μλ για τρεις μερες.
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο καλή μας Πανίτσα.
Για να το καταλάβεις καλύτερα λοιπόν σου παραθέτω το παρακάτω παράδειγμα:

*Δευτέρα*...25ml δόση
*Πέμπτη*...25ml δόση
*Κυριακή*...25ml δόση αφού πρώτα έγινε αλλαγή νερού

*Τετάρτη*...15ml δόση κλπ

Πιστεύω να σου έδωσα τώρα να καταλάβεις τη δοσολογία.

Αν έβαζα 25ml δόση κάθε μέρα θα έπρεπε να είχα κάνει συμβόλαιο με την Seachem iex

Pani
05-11-2007, 07:53
Καλημέρα,
Εντάξυ φίλε μου Tsikis,τώρα μάλιστα...κατάλαβα και ζητώ συγνώμη αν μοιάζω λίγο για κουφιοκεφαλάκης και δεν κατάλαβα απο την αρχή τι εννοούσες. Εγώ ήθελα να μάθω το πρόγραμμα /λεπτομέρειες.... να μπώ στη σκέψη αυτών που έφτιαξαν το προγραμμα για σένα, έτσι που αν χρειαστώ ξανά ή άν χρειαστεί κάποιος φίλος και ζητήσει την δική μου συμβουλή να ξέρω σωστα να υπολογίσω (γιαυτό επέμενα στις λεπτομέρειες) και να είμαι σiγουρη γιαυτό που θα πω. Σου ζητώ ξανά συγνώμη άν σε ζόρισα για να μου πείς στο τέλος αυτό που ήθελα.

Φίλε Μάνο, ευχαριστώ για τη λεπτομέρεια
Είναι και αυτό σημαντικό κομμάτι της όλης θεραπείας της άλγης.

Tsikis
05-11-2007, 12:31
και ζητώ συγνώμη αν μοιάζω λίγο για κουφιοκεφαλάκης και δεν κατάλαβα απο την αρχή τι εννοούσες.

Μην ζητάς συγνώμη για κανένα λόγο...Και μην ξαναπείς πως με ζόρισες.

Η αλήθεια είναι πως μπορεί και εγώ να μην έδινα να καταλάβει ο άλλος το πως και το γιατί.

Μακάρι να βοηθήσει εσένα αλλά και άλλους φίλους αυτό το ποστ..

Και ξαναλέω...Μην ζητάς συγνώμη και δεν με ζόρισες καθόλου.

Άλλωστε γι'αυτό είμαστε εδώ...Να βοηθάμε και όχι να ζοριζόμαστε..

Και για όσο ισχύει ο κανόνας

Ένα φόρουμ αξίζει όσο τα μέλη του

Οι συγνώμες μεταξύ μας (για εμένα μιλάω πάντα) πάνε περίπατο..

Φιλικά καλή μας Πανίτσα και πάντα διαθέσιμος (για τα όσα γνωρίζω)

Tsikis (Γιώργος) 070:

Pani
05-11-2007, 13:01
Ευχαριστώ Γιώργο μου για την κατανόηση, μεταξύ φίλων δεν υπάρχει παρεξήγηση.

Tsikis
05-11-2007, 14:18
μεταξύ φίλων δεν υπάρχει παρεξήγηση.

Καμία απολύτως... c003

mios
05-11-2007, 21:16
Μια που δεν παρεξηγούμαστε 0020,να κάνω μια ερώτηση-παρατήρηση : μήπως είναι καλύτερα να πάμε σε μικρότερες ,λιγότερο "επιθετικές" δόσεις ,μήπως και δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες επιπτώσεις στα φυτά και ας πάρει και λίγο χρόνο παραπάνω ? Και αυτό το λέω γιατί είδα αποτέλεσμα το λίγο καιρό που χρησιμοποιούσα, συστηματικά ,το excel με μικρότερες δόσεις.

Tsikis
05-11-2007, 21:53
Μια που δεν παρεξηγούμαστε 0020,να κάνω μια ερώτηση-παρατήρηση : μήπως είναι καλύτερα να πάμε σε μικρότερες ,λιγότερο "επιθετικές" δόσεις ,μήπως και δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες επιπτώσεις στα φυτά και ας πάρει και λίγο χρόνο παραπάνω ? Και αυτό το λέω γιατί είδα αποτέλεσμα το λίγο καιρό που χρησιμοποιούσα, συστηματικά ,το excel με μικρότερες δόσεις.
Φίλε μου δεκτές οι όποιες παρατηρήσεις.
Να σου διευκρινίσω δε πως εδώ δεν επιβάλλουμε σε καμία περίπτωση.
Δεκτή η πρόταση σου (αφού το είδες να δουλεύει) και να πω επίσης πως εγώ προσωπικά "δεν πρότεινα" αλλά απλά έγραψα την (θετικά ευτυχώς) εμπειρία μου.

Να μην ξεχνάμε επίσης πως ορισμένοι δεν μπορούν να κάνουν συστηματική θεραπεία λόγω υποχρεώσεων (δουλειά-οικογένεια).

Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ.....

Επίσης να τονίσω πως τα δικά μου φυτά δεν έπαθαν το παραμικρό εκτός από το κερατόφυλλο το οποίο έχω δεί και σε μικρότερες δόσεις Exchel να "τινάσει τα πέταλα".

Φιλικά πάντα έτσι (και χωρίς κανένα ίχνος παρεξηγήσεως)

Access
06-11-2007, 16:01
Ο λόγος εμφάνισης της BBA είναι το πολύ φώς και η έλλειψη επαρκής ποσότητας Co2. Μου ακούγετε λοιπόν λογικό να χρησιμοποιήσουμε μόνιμα συμπληρωματικά το excel όταν παρατηρούμε έλλειψη Co2 και δεν υπάρχει η δυνατότητα αύξησης του μέσω μπουκάλας (το έχω διαβάσει και σε ξένα φόρα σαν τακτική).
Για αυτό και είδες βελτίωση στην κατάσταση του ενυδρείου σου Mios όταν άρχισες να το χρησιμοποιείς συστηματικά σε σταθερές ποσότητες. Άλλωστε η χρήση του excel είναι αυτή, να δρά συμπληρωματικά ή και ως αντικαταστατής του διοξειδίου (αυτό σε μικρά ενυδρεία ή με μικρές απαιτήσεις σε Co2).

Το θέμα είναι ότι σε σχετικά μεγαλούτσικα ενυδρεία δεν είναι οικονομικό ακόμα και σαν συμπληρωματικό.