PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακυμάνσεις θερμοκρασίας

Γιάννης
13-07-2008, 20:54
Αυτήν την εποχή έχω διακυμάνσεις στην θερμοκρασία της τάξεως 1.5 βαθμων κελσίου βράδυ - ημέρα.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιον ελεγκτή όπως ο eliwell ( είναι στις άμεσες προτεραιότητες μου να πάρω).
Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στους δίσκους αυτή η διακύμανση;
Με τον eliwell τι διακυμάνσεις έχετε στην θερμοκρασία;

Yiannis59
13-07-2008, 21:07
Με τον eliwel η διακύμανση ειναι οσο ρυθμίσεις εσυ εγω εχω ρυθμίσει 0.2
Τωρα δεν νομιζω οτι μια διακύμανση της τάξεως του 1-2 βαθμούς πειραζει και στην φυση το ιδιο συμβαίνει και το ιδιο παθαίνω τον χειμώνα στες αλλαγές νερου.

Γιάννης
13-07-2008, 21:13
Μπήκα σε αυτόν τον προβληματισμό γιατί διάβασα όταν ανεβάζουμε την θερμοκρασία για θεραπευτικούς λόγους μετά την κατεβάζουμε 0.5 ή 1 την ήμερα,άρα σκέφτηκα αφού σε εμένα ανεβοκατεβαίνει 1.5 το 24ωρο μάλλον τους έχω ξετινάξει

Yiannis59
13-07-2008, 21:21
Αλλο 34 συνεχεια και κατέβασμα μετα στους 29 και αλλο αυτο που λες

loris
13-07-2008, 22:09
Εγω παντως το εχω βαλει +- 0,3 βαθμους,με σταθερα 29.Δεν βλεπω προβληματα.Αλλα να ξερεις τι φυτα εχεις μεσα ουτος ωστε να αντεχει και την διαφορα και την θερμοκρασια.

Diskus Fan
14-07-2008, 16:43
Οι δισκοι ειναι το ιδανικο ψαρι, για να μη σε νοιαζει η μεγαλη θερμοκρασια. Οταν υπαρχουν φυτα τα πραγματα αλλαζουν. Αυτη η διακυμανση δεν ειναι προβλημα. Εχω μεγαλυτερη και το ενυδρειο το εχω, χωρις θερμαντηρα τωρα το καλοκαιρι.-:65:

yiapas
14-07-2008, 17:36
Οι δισκοι ειναι το ιδανικο ψαρι, για να μη σε νοιαζει η μεγαλη θερμοκρασια. Οταν υπαρχουν φυτα τα πραγματα αλλαζουν. Αυτη η διακυμανση δεν ειναι προβλημα. Εχω μεγαλυτερη και το ενυδρειο το εχω, χωρις θερμαντηρα τωρα το καλοκαιρι.-:65:

αυτο ειναι ενα θεμα που ειμαι αντιθετος,
με φοβιζει πολυ να ειναι ενα ενυδρειο(και ειδικα για δισκους)
ετσι στον αερα χωρις θερμαντηρα και ας ειναι κατακαλοκαιρο
επειδη ανθρωποι ειμαστε(και μερικοι και καποιας ηλικιαςdoh) μπορει
να ξεχαστουμε οταν ερθει η εποχη των χαμηλων θερμοκρασιων και να την πατησουμε ασχημα - ασε που ο καιρος κατα διαστηματα κανει τα τρελα του....και ποτε δεν ξερεις

lef_st
14-07-2008, 17:46
Έλα ρε hair1 εγώ τους έβγαλα και απ'τα δυο τα ενυδρεία
και με air condition στο φουλ σήμερα που είχε και ζέστη και
με το ζόρι έπεσε στους 28,6 στο ένα 28,3 στο άλλο.
Τώρα όταν έρθει η εποχή που πρέπει να ξαναμπούν δεν νομίζω να ξεχαστεί κανείς
εκτός από κάποιους ηλικιωμένους κυρίους που έχουμε εδώ whistlewhistle

Diskus Fan
15-07-2008, 12:58
αυτο ειναι ενα θεμα που ειμαι αντιθετος,
με φοβιζει πολυ να ειναι ενα ενυδρειο(και ειδικα για δισκους)
ετσι στον αερα χωρις θερμαντηρα και ας ειναι κατακαλοκαιρο
επειδη ανθρωποι ειμαστε(και μερικοι και καποιας ηλικιαςdoh) μπορει
να ξεχαστουμε οταν ερθει η εποχη των χαμηλων θερμοκρασιων και να την πατησουμε ασχημα - ασε που ο καιρος κατα διαστηματα κανει τα τρελα του....και ποτε δεν ξερεις

Θερμομετρο με αλαρμ, δεν εχεις αγορι μου;;;;:63: 070:

george hmmy
15-07-2008, 14:34
Θερμομετρο με αλαρμ, δεν εχεις αγορι μου;;;;:63: 070:
Κι εσυ εισαι σιγουρος τωρα οτι οταν τυχει η στραβη θα εισαι σπιτι... ne55
Ο νομος του μερφυ για τα ενυδρεια εχει αποδειξει οτι ολες οι αναποδιες θα τυχουν οταν λειπεις! read/

Ανεβαζεις (ή κατεβάζεις) δηλαδη επιτηδες τη θερμοκρασια προκειμενου να δεις αν δουλευουν τα μπαζερακια των θερμομετρων?????????? Ελεος!!!
Νταξ, εγω δεν καταλαβα ποτε αυτη τη λογικη και ποτε δε θα την καταλαβω γιατι απλα ειναι η λογικη του παραλογου. Ο θερμαντηρας δεν εχει κανενα λογο να βγαινει απο την πριζα ποτε, χειμωνα-καλοκαιρι. iex Για αυτο εχει το κυκλωμα ελεγχου της θερμοκρασιας στο εσωτερικο του για να μη σε απασχολει ποτε και τιποτα.

Στο κατω-κατω, αν δε με πιστευεις, rtfm για περισσοτερες λεπτομεριες στις οδηγιες χρησης! read/

delta66
16-07-2008, 09:12
.....Ο θερμαντηρας δεν εχει κανενα λογο να βγαινει απο την πριζα ποτε, χειμωνα-καλοκαιρι. iex Για αυτο εχει το κυκλωμα ελεγχου της θερμοκρασιας στο εσωτερικο του για να μη σε απασχολει ποτε και τιποτα......

Εκτος κι αν το κανεις, γιατι εχεις ακουσει για "κολληματα" και ψαροσουπες ?idono
(ενταξει, σε οχι τοσο αξιοπιστους θερμαντηρες)
Δεν ειναι και ενα ειδος συντηρησης αν βγαινει απο το νερο το καλοκαιρι?
Αν εχεις controller θερμοκρασιας δεν εχεις τετοιες εγνοιες οπως και να το κανουμε ομως.

mios
16-07-2008, 11:13
Όταν δίνεις κάποιες εκατοντάδες ή και χιλιάδες cons για ενυδρεία και ψάρια το βρίσκω από παράλογο εώς ηλίθιο (την έχω πατήσει άπειρες φορές ) να τα αφήνεις στο έλεος του Θεού ή του κάθε θερμαντήρα οποιασδήποτε εταιρίας !!! Ένας ελεγκτής είναι κατά την γνώμη μου από τα πιο σημαντικά πράγματα στο ενυδρείο και με τον έλιγουελ , προσιτός οικονομικά πλέον για τον οποιονδήποτε .

accnt
16-07-2008, 12:49
Συμφωνώ!

Ελεγκτή ή αλλιώς οι θερμοστάτες έξω το καλοκαίρι!

lef_st
16-07-2008, 12:50
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι o eliwell είναι η καλύτερη
λύση και για την θέρμανση και για την ψύξη και το κόστος
του σε σχέση μ'αυτά που μπορείς να γλυτώσεις είναι πολύ προσιτό

basilis
08-09-2008, 22:42
Ποιό είναι το κόστος του δηλαδή και που θα τον βρούμε?

lasal
08-09-2008, 22:57
Εχει βάλει κανείς σας τον θερμαντήρα και τον έλιβελ σε σειρά ώστε να εχει 2 θερμικούς διακόπτες......για ασφάλεια?
Στον αντίποδα τώρα.....
Αν κολλήσει ο θερμαντήρας τότε θα πάρουν μπρος οι ανεμιστήρες για την ψύξη στην περίπτωση που υπάρχει και θερμαντήρας και έλιβελ για ψύξη.
Οπότε ξεχνάμε και τις περίφημες ψαρόσουπες.
Το πάν ειναι ο σωστός σχεδιασμός ψύξης- θέρμανσης ενός ενυδρείου και το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στην ασφάλεια των ψαριών.

orck
08-09-2008, 23:06
50€ με το αισθητηρα του, θα πεις οτι το θες για ενυδρειο
να γνωριζεις οτι ο eliwel 915c ειναι δυο εξοδων (ανεμηστηρες, θερμαντηρας) υπαρχει και εκδοση με μια εξοδο (ειτε ανεμηστηρες ειτε θερμαντηρα) με περιπου 35€

Επωνυμία : ΕΨΕΜ Α.Ε.&Β.Ε.
Διεύθυνση : ΠΕΙΡΑΙΩΣ 139
Πόλη : ΑΘΗΝΑ
Τηλέφωνο : 210-3451001
Fax : 210-3453176

yiapas
09-09-2008, 06:06
50€ με το αισθητηρα του, θα πεις οτι το θες για ενυδρειο
να γνωριζεις οτι ο eliwel 915c ειναι δυο εξοδων (ανεμηστηρες, θερμαντηρας) υπαρχει και εκδοση με μια εξοδο (ειτε ανεμηστηρες ειτε θερμαντηρα) με περιπου 35€

Επωνυμία : ΕΨΕΜ Α.Ε.&Β.Ε.
Διεύθυνση : ΠΕΙΡΑΙΩΣ 139
Πόλη : ΑΘΗΝΑ
Τηλέφωνο : 210-3451001
Fax : 210-3453176

η αλλιώς ΕΔΩ (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=21) :d:d:d

ChristosP
09-09-2008, 06:33
μπορώ να βάλω και 2 θερμαντικά σώματα ?

george hmmy
09-09-2008, 07:54
μπορώ να βάλω και 2 θερμαντικά σώματα ?Και 2 και 3 και 13 αρκει η συνολικη ενταση ρευματος να μην υπερβαινει τις προδιαγραφες της συσκευης. Σε περιπτωση που κατι τετοιο συμβει απλα ο eliwel θα πρεπει να "οδηγησει" εναν ηλεκτρονομο (ρελε) περισσοτερων αμπερ ετσι ωστε να αντεξει. Γενικα παντως, χωρις να θυμαμαι ακριβως τα χαρακτηριστικα της συσκευης, αλλα μπορεις να βαλεις ανετα μεχρι 1000watt θερμαντηρες εχοντας το πλεονεκτημα απο τη χρηση της συσκευης οτι θα δουλευουν μαζι! :)

orck
09-09-2008, 08:59
μαστρο-Γιωργη λεει 8(3)Α δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι σημαινει αυτο
εαν ισχυει το 8Α τοτε μιλαμε για 1700W εαν ισχυει το 3Α τοτε μιλαμε για 660W
παρακατω ειναι η φωτογραφια, ειναι λιγο μεγαλο μεγεθος για να φαινονται τα γραμματα της συσκευης, το H ειναι για θερμανση το C ειναι για ψυξη το 6,7 ειναι τα 220V -προσοχη θανατος- και το 8,10 ειναι ο αισθητηρας χωρις πολικοτητα

http://farm4.static.flickr.com/3141/2656009548_ab78c63866_o.jpg

Και 2 και 3 και 13 αρκει η συνολικη ενταση ρευματος να μην υπερβαινει τις προδιαγραφες της συσκευης. Σε περιπτωση που κατι τετοιο συμβει απλα ο eliwel θα πρεπει να "οδηγησει" εναν ηλεκτρονομο (ρελε) περισσοτερων αμπερ ετσι ωστε να αντεξει. Γενικα παντως, χωρις να θυμαμαι ακριβως τα χαρακτηριστικα της συσκευης, αλλα μπορεις να βαλεις ανετα μεχρι 1000watt θερμαντηρες εχοντας το πλεονεκτημα απο τη χρηση της συσκευης οτι θα δουλευουν μαζι! :)

ChristosP
09-09-2008, 09:02
Ωχ θέλω σίγουρα ηλεκτρολόγο idono

george hmmy
09-09-2008, 09:18
Ωχ θέλω σίγουρα ηλεκτρολόγο idono Θα πας να αγορασεις τα διαφορα και η συναντηση Σεπτεμβριου θα γινει σπιτι σου, ολο και καποιος θα βρεθει να στο φτιαξει! cons

Πανο και εγω δεν μπορω να καταλαβω τι θελει να ποιητης με το 8 (3)Α αλλα επειδη εχω ανοιξει eliwell σοτ ρελεδακι εγραφε παλι 8Α.