PDA

Επιστροφή στο Forum : Θολά μάτια

paourismp
07-07-2008, 12:43
παίδες βοήθεια...

ένας από τους δίσκους μου ο ποιό δραστήριος άρχισε να αδυνατίζει απότομα και τα μάτια του έγιναν θολά σαν άσπρα περίπου, έκανα αγωγή για χεξαμιτα αλλά τίποτα, ανέβασα και τη θερμοκρασία στους 33-34 αλλά πάλι τίποτα, οι υπόλοιποι δίσκοι και τα ψάρια στο ενυδρίο χαίρουν άκρα υγείας. Τώρα τον ασθενή τον έχω βάλει σε ένα μικρό ενυδριάκι 20λ με νερό του μεγάλου ενδρίου. Τι μπορεί να έχει?

Genirous
07-07-2008, 13:09
Από την ώρα που το παρατήρησες, πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει...?

Μπορείς να αναφέρεις μετρήσεις, λίτρα, ψάρια?

Αν έχεις και φωτογραφίες θα μας βοήθαγες πολύ περισσότερο!

paourismp
07-07-2008, 13:25
ριο 180λ 4 δίσκοι 2 κλόουν 20 νέον 10 κοριντορας, λάμπα uv, αντίστροφη όσμοση, σόρι φωτογραφία δεν μπορώ να ανεβάσω

Genirous
07-07-2008, 13:39
Από την ώρα που το παρατήρησες και άρχισες θεραπείες κτλ, πόσο χρονικό διάστημα έχει περάσει...?
Μετρήσεις όπως pH,kH,gH,NO2,NO3,NO4,PO4 έχεις...? xmm

paourismp
07-07-2008, 13:55
παρατήρησα ότι ο δίσκος δεν είναι στα φυσιολογικά του πριν 7 ημέρες, την επόμενη άρχισα αγωγή για χεξαμιτα μιας και πριν από τρεις εβδομάδες περίπου πέθανε ένας ακόμα πιθανόν από αυτό το παράσσιτο, (τρύπες στο κεφάλι, λιώσιμο πτερυγίων, άρνηση λήψης τροφής, σκούρο χρώμα), μόλις τελείωσε η αγωγή διάβασα εδώ σε ένα τόπικ πως είναι καλό να ανεβάσω τη θερμοκρασία κοντά στους 35, το έκανα και αυτό αλλά το νερό έφτανε τους 34. τώρα τον έχω απομωνομένο σε ένα εικοσάρι με κυκλοφορητή και θερμάστρα με νερό από το ενυδρίο και φρέσκο από την α/ο. Το πεχά είναι 7, το Kh 1 και το Gh 1, νιτρικά και λοιπά στα φυσιολογικά...στέλνω και φωτο

ChristosP
07-07-2008, 13:58
εμένα ρε παιδιά δεν μου κάνει για hexamita :65:
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2
chilodonella xmm

Yiannis59
07-07-2008, 14:34
Hexamita δεν είναι!
μάλλον βακτηριακη μόλυνση αλατάκι και γρήγορα

paourismp
07-07-2008, 14:44
πόσο αλάτι για 20λ κάθε πόσο αλαγή νερού και για πόσο καιρό η σχετική αγωγή αγαπητοί φίλοι. ανεβάζω και φρέσκες φωτο του κυρίω ενυδρίου...

ChristosP
07-07-2008, 14:54
3% (300 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....Μέγιστη έκθεση κάποια λεπτά της ώρας, ανάλογα με το ψάρι - οκ για δίσκους με φανταστικά αποτελέσματα

Ασ απαντήση και ο Γηραιός που ξέρει καλύτερα thamb

Να συμπληρώσω αεροπετρα φουλ και καλά διαλυμένο το αλάτι .
Βγάζουμε το ψάρι μόλις αρχίσει και κολυμπάει οριζόντια . Το έχω κάνει σε δικό μου δίσκο και όλα καλά .

Μην διαλύσεις το αλάτι στο υπάρχον ενυδρείο ,δηλαδή , μην πάρεις 600 γρ αλάτι και τα διαλύσης με τον δίσκο μέσα γιατί τον έκαψες

paourismp
07-07-2008, 15:16
σχετικά με το "οριζόντια" έτσι και αλλιώς ο δίσκος κολυμπά κανονικά εκτός αν εννοείς κάτι άλλο, πάντως μια φορά να κατάλαβα καλά το "αλατίζω"

ChristosP
07-07-2008, 15:22
κολυμπάει κάθετα όταν είναι στα καλά του οριζόντια συνήθως κολυμπούν λίγο πριν dead:

Diskus Fan
07-07-2008, 18:08
Κατα τη δικη μου γνωμη ειναι λαθος το οτι το εβαλες σε 20 λιτρα. Το ψαρι ειναι χαλια και εσυ το επιβαρυνεις και με "στρεσσαρισμα". Εγω προτεινω μπανιο σε κουβα με αλατονερο, οπως περιγραφηκε πιο πανω (με αεραντλια) και πισω στο ενυδρειο. Εγω θα εκανα και μια θεραπεια με Ektozon στο ενυδρειο.-friends

paourismp
07-07-2008, 18:10
τελικά δεν έκανα την αγωγή με το αλάτι αλλά κάποια άλλη που μου πρότεινε ο πετ σοπερ "sera baktopur direct" και είδωμεν, θα έχω νέα σχετικά γρήγορα για να σας πω.
ευχαριστώ όλους.

ChristosP
08-07-2008, 06:20
η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να ξεκηνήσεις με το αλάτι .
Όντως τι διάγνωσε και σου έδωσε το bactopur xmm

paourismp
08-07-2008, 17:55
είπα στον πωλητή ό,τι ανάφερα και εδώ και μου είπε πως πρέπει να είναι βακτήρια οπότε και μου έδωσε το παραπάνω φάρμακο "μπακτοπουρ". άλλος μου είπε πως πρέπει να ειναι "τρεμαζολ γιροδακτυλος". πάρτε και ορισμένες φωτο από τον δίσκο σήμερα. ευχαριστώ όλα τα παιδια.

loris
08-07-2008, 21:34
Φιλαρακι εγω παντως ενα πραγμα θα σου πω..
Πως εδω (τα παιδια ολα )το μονο που θελουν ειναι το καλο ολων γιατι ολοι αγαπουν αυτο που κανουν,αυτο φανηκε σε μενα,χαρις "ολους αυτους" εχω αυτη την στιγμη ενα σωστο και λειτουργικο ενυδρειο με δισκους χωρις προβληματα..
Πιστεψε με να ακους οτι σου λενε..
Πολυ φιλικα..

Diskus Fan
09-07-2008, 00:39
Δωσε μερικα στοιχεια μηπως τον προλαβεις, που δεν το βλεπω ευκολο. Το ψαρι γυρισε στο ενυδρειο του; P.h και Θερμοκρασια; Ποσο καιρο ειναι ετσι; Τι θεραπειες του εχεις κανει; Εκτοζον εχεις; Ετρωγε καλα πριν; Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει το ταχυτερο να κατεβει στο 6.8, αν ισχυει οτι εχεις το πεχα που ειχες γραψει (7.0), για να κατεβεις και λιγο ακομα. Πως φιαχνεις το νερο σου;;; Ποσα χρονια ασχολεισαι με τα ενυδρεια και ποσα με τους δισκους;;; Αυτα προς το παρον και μετα τις απαντησεις ισως προτεινω θεραπεια.-:65:

paourismp
10-07-2008, 11:43
σήμερα τον βρήκα ψόφιο...
πάντως προχτές άρχισα μια αγωγή σε όλο το ενυδρίο για προληπτιικούς κυρίως λόγους με FURAN-2 της API & GENERAL CURE της AQUARIUM PHARMACEUTICALS. Μόλις τελιώσει η αγωγή θα κάνω τις μετρήσεις και θα τις αναρτήσω. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την υποστήριξη.

ChristosP
10-07-2008, 12:00
Φίλε μου καλέ συγνώμη που θα στο πω αλλά συνεχίζεις τα λάθη και δεν ακούς .Ρίχνεις φάρμακα χωρίς λόγο και χωρίς να έχεις κάποιο λόγο .
Ποιος σου είπε να βάλεις αυτά τα φάρμακα και γιατί xmm?

Εναλλακτικές λύσεις που θα μπορούσες να κάνεις πάντα κατά την γνώμη μου χωρίς να είμαι ο ποιο έμπειρος εδώ μέσα .

- Ανέβασμα τις θεμοκρασίας για 1 εβδομάδα τουλάχιστον και μετά σταδιακή μείωση
- Παράλληλα προληπτικά αλάτι ή εκτοζον
-σταδιακή πτώση του ph κοντά στο 6

Θα το ξαναπώ το αλάτι μπορεί να σου ακούγεται περίεργο αλλά κάνει θαύματα

Και κάτι άλλο ο Δίσκος είναι σκυλί ψάρι μπορεί να είναι άρρωστος πολλές μέρες ακόμα και μήνες και να αντέχει .Εσύ λες ότι ΄ψαρι έφτασε σε αυτήν την κατάσταση σε μία εβδομάδα κάτι που μου κάνει λίγο δύσκολο . Μεγάλο μυστικό είναι να τους παρατηρείς καλά

Diskus Fan
10-07-2008, 14:09
Νομιζα (γιατι ειχα διαβασει μονο την πρωτη σελιδα) οτι τωρα θα τα "χωσω" και θα γινω "κακος", αλλα βλεπω ευτυχως οτι υπαρχει κι'αλλος που εχει την ιδια αποψη. Διαβασα ξανα ολο το θεμα απο την αρχη, για να δω που ηταν γραμμενο το Furan 2 και δεν το ειχα προσεξει. ΠΟΥΘΕΝΑ !!!!!!!!!!!!!! Η διαθεση μου ειναι φιλικη και ελπιζω αυτο τουλαχιστον, να το καταλαβεις. Αφου δεν εχεις προθεση να ακουσεις, γιατι ρωτας;;;;; Καμμια απο τις θεραπειες που ακολουθησες, δεν γραφτηκε εδω μεσα. Αν θελεις να πιστευεις οτι στο pet shop θα βρεις τις σωστες απαντησεις, ειναι δικαιωμα σου. Να εισαι σιγουρος οτι απο το σημειο που βρισκεσαι εσυ τωρα, περασαμε καποτε και εμεις. Η προσπαθεια ειναι να βοηθησουμε τους αλλους να περασουν πολυ πιο γρηγορα δεκα βηματα μπροστα, αποφευγοντας τα δικα μας λαθη. Μην μπαινεις λοιπον σε διαδικασιες, αν δεν εχεις την προθεση να διαβασεις και να δωσεις βαση, σε αυτα που γραφονται. Λυπαμαι πολυ για το ψαρι σου.-friends

loris
10-07-2008, 21:29
Φιλε λυπαμαι πολυ μην σταναχωριεσε αλλα μην τα ισοπεδονεις ολα,επημενω στην εμπειρια.
Η αληθεια ειναι οτι εχει δικιο ο Νικος(diskus fan) και οι λυποι,δεν εκανες ουτε ενα πραγμα απο οσα σου ειπαν.Χωρις παρεξηγησει.Για να σου δωσω να καταλαβεις δεν εχω παθει ακομα τιποτα ή δεν το ξερω μεχρι στιγμης αλλα εγω προσωπικα θα ακουσω τις γνωμες τους με μεγαλο ενδιαφερον.Υπαρχει περιπτωση ομως το αποτελεσμα ή με τον ενα τροπο ή με τον αλλο να ηταν το ιδιο,ποτε δεν ξερεις, μπορει να ηταν ειδη αργα..
Ενταξει,κουραγιο και καλη συνεχεια..Ολα θα πανε καλα..

mios
11-07-2008, 11:36
Κρίμα για το δισκάκι.Μην απογοητεύεσε !Να προσέχεις πάντως για το μέλλον και να παρατηρείς τα ψάρια σου.Όπως είπε και ο Χρήστος ο δίσκος πάντα δείχνει ότι κάτι έχει, όσο γρήγορα κι αν εξελιχθεί αυτό.Καλό είναι λοιπόν να μην αφήνουμε να φτάνει σε στάδιο που η ,όποια ,θεραπεία θα είναι δύσκολη ή αδύνατη ταλαιπωρώντας ένα πολύ εξασθενημένο ψάρι.
Όλοι τα έχουμε περάσει κι ακόμη τα περνάμε αυτά whistle

paourismp
15-07-2008, 15:31
αγαπητοί φίλοι γεια σας,

για άλλη μια φορά θα σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές σας αλλά θα ήθελα και να αναφέρω κάτι σχετικά με τα τελευταία σχόλια που έγιναν...
ψωνίζω από δύο καταστήματα, το ένα σχετικά με τον εξοπλισμό είναι το pet city (Γλυφάδα) και το άλλο σχετικά με τα ψάρια - φυτά - τροφές κλπ είναι το ωκεανός (Δάφνη). Όταν λοιπόν έχω κάποιο πρόβλημα με τα ψαράκια κυρίως απευθύνομαι στο δεύτερο κατάστημα από όπου και αγοράζω. Τον καιρό λοιπόν του προβλήματος με τον δίσκο είχα μία κατευθυντήρια γραμμή από τα παραπάνω καταστήματα και συνάμα ανακάλυψα προς μεγάλη μου ευχαρίστηση τον παρόντα ιστότοπο όπου και υπέβαλα το πρόβλημα που είχα. Το θέμα είναι πως το κάθε κατάστημα έδινε διαφορετική θεραπεία (ρώτησα και τρίτο κατάστημα) με αποτέλεσμα εγώ να συγχύζομαι σχετικά για το τι πρέπει τελικά να κάνω. Θεώρησα λοιπόν πως θα ακολουθήσω την θεραπεία αυτού που μου πούλησε τα ψάρια αφού πρώτα ανάφερα τις απόψεις όλων σας και των άλλων εμπόρων που ρώτησα. Μη σας φαίνεται λοιπόν παράξενο που δεν ακολούθησα αυτά που μου λέτε γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να πειραματιστώ με το ψαράκι. Μπορεί σίγουρα ίσως το αλάτι ή τα άλλα σχετικά που μου προτείνατε να ήταν καλύτερα αλλά όταν δεν ξέρεις πας σε αυτόν που μπορεί να σε βοηθήσει άμεσα. Υπάρχει πάντως ένα γενικό πρόβλημα με τα καταστήματα και τελικά δεν ξέρεις τι να πρωτοκάνεις. Ελπίζω πάντα σε καλύτερες μέρες για τα υπόλοιπα ψάρια μου και εύχομαι το ίδιο και για τα δικά σας.

Τέρμα τώρα όμως το μπλα μπλα, σήμερα έκανα μέτρηση νερού με test kit της sera :

pH = 7.5 :bang:
PO4 = 2.0 mg/l
NO3 = 50 mg/l
KH = 2-3
gH = 9-10 :bang:

Χρησιμοποιώ νερό από ανάστροφη ώσμωση και μου κάνει εντύπωση που η γενική είναι ανεβασμένη τόσο πολύ. Μέσα στο νερό αυτό συμπληρώνω με kent pH Minus, kent black whater, kent pro plant, kent freshwater plant, tetra vital, seachem discus trace, seachem stability.

ChristosP
15-07-2008, 15:47
Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο ( αν είχε και αμμο θα ήταν ποιο καλό για τα δισκάκια )

Μια παρέα είμαστε και κάνουμε την πλάκα μας .

Πρώτα τσέκαρε τα τεστ σου αν έχουν λήξει αν όχι μέτρα ξανά .
Τόσα φυτά μέσα με τέτοιες μετρήσεις και δεν βλέπω άλγη κάτι γίνεται με τα τεστς . Αν ξαναβγάλεις τα ίδια αποτελέσματα αγόρασε ένα καινούργιο τεστ για ΝΟ3 (λίγο ποιο αξιόπιστο) και αν δεις άλλα αποτελέσματα τότε αγοράζει και όλα τα άλλα ξανά.

Κάτι άλλο βγάλε μία χούφτα χαλίκι άστο να στεγνώση λίγο και ρίξε του λίγο aquaforte να δούμε αν είναι ασβεστολιθικό γιατί GH 10 με όσμοση xmm

Πολλά ζουμιά ρίχνεις πάντως μέσα

lef_st
15-07-2008, 16:15
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παραπάνω και ειδικά για τα ζουμιά.
Πάντως φίλε μου να ξέρεις ότι εδώ είμαστε όλοι χομπίστες και έχουμε βρεθεί
δυστυχώς στην θέση σου και κάποιοι αν σου πρότειναν κάτι στο πρότειναν
είτε γιατί την έχουν ''πάθει'' κι αυτοί ή κάποιοι από δω και έχουν δοκιμάσει
κάποια πράγματα και έχουν καταλήξει κάπου.
Σου εύχομαι να μην έχεις άλλα προβλήματα ποτέ αλλά αν σου παρουσιαστούν
προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος και ν'ακολουθήσεις μια θεραπεία

Yiannis59
15-07-2008, 16:27
Κοψε τα πολλα ζουμιά για καλη αρχη discus trace ειναι αρκετο,
μονο κακο στο πορτοφόλι σου κάνεις.
οσο για τα τεστ της sera ειναι λιγουλάκι ........ αστο καλύτερα,
μια και ψωνίζεις pet city πάρε τεστ Jbl ειναι ποιο αξιόπιστα.

Jonny
15-07-2008, 17:32
Μακάρι να μην χρειαστείς πότε ξανά τη συμβουλή μας για ασθένεια και τα ψαράκια σου να θεριεύουν c003.............. πάντως ακολούθα τη πρόταση παιδιών (ο 59 μόνο παιδί δεν είναι :lllll:) ποιο πάνω γιατί περίεργα μας τα λένε οι μετρήσεις σου!

delta66
15-07-2008, 17:45
3% (300 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....
Σιγουρα το 3%, ειναι 300 γρ στα 10 λιτρα? xmm

ChristosP
16-07-2008, 06:54
Προς Delta66 ναι για extreme καταστάσεις

yiapas
16-07-2008, 08:59
φιλε μου για μετρα πρωτα το νερο που βγαζει η Α/Ο
μηπως και εχεις εκει καποιο προβλημα ...

οσο για τις συμβουλες που σου δινουν τα μαγαζια και τις ακολουθεις...ειναι λογικο
γιατι ακομα και τωρα μερικοι απο εμας(αρκετοι) κανουμε αυτο το πραγμα...δηλ
ρωταμε εδω και αφου παρουμε διαφορες απαντησεις και γνωμες μπορει στο τελος
να ριξουμε το φαρμακο που μας προτεινε ο petshoπας ή το φάρμακο που είδαμε πρωτο
στο ράφι...
απλως με τον καιρο το εχουμε μετριασει εως εξαφανισει γιατι μετα απο τετοια λαθη μαθαινεις
τελικα...οποτε μην μασας τιποτα
εδω ειμαστε ολοι μας για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον