PDA

Επιστροφή στο Forum : σκουλικια στα τζαμια????

themis
26-10-2009, 08:51
Καλημέρα...

σε ενα ενυδρειο 400 lt με 3 ενηλικες και 2 μικρα δισκακια....και καμια 15αρια καρδιναλιους....ειχα αυξησει θερμοκρασια στους 34 για 4 μερες γιατι ειχα περιεργες συμπεριφορες..(ενας ενηλικας πλησιαζε και κοιταγε συνεχεια την επιφανεια...και ενα μικρο ειχε μαυρισει....)περιττο να πω οτι ειχαν χασει την ορεξη τους για φαγητο....τα πραγματα αρχισαν να βελτιωνονται μετα απο τις 4 μερες...και εκανα μια αλλαγη (30%) και αρχισα να κατεβαζω θερμοκρασια σιγα σιγα...(σταδιακα μεχρι τους 31)...τοτε προσεξα οτι στα τζαμια ειχα αυτα τα μικρα παρασιτα....

ξερει κανεις φιλος τι ειναι????... (περιττο να πω οτι αυξανω παλι θερμοκρασια για να τα εξουδετερωσω....ποσο να την κρατησω στους 34....εβδομαδα?????)

σιγουρα οι δισκοι εχουν στρασαριστει πολυ....και τωρα οι συμπεριφορες τους ειναι δυσκολο να κρινεις αν εχουν προβλημα υγειας η απλα ειναι φουλ στο στρες...

στο ενυδρειο βαζω προληπτικα 1 κουταλακι του γλυκου αλατι για καθε 40 λτ
να αυξησω δοση????

Sotos_gr
26-10-2009, 09:43
Αν δεν κάνω λάθος είναι από τα υπολήματα τροφής που μένουν στο ενυδρείο. Επειδή όπως είπες οι δίσκοι σου δεν τρώνε, η τροφή μένει στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να εμφανίζονται αυτά τα λευκά σκουληκάκια. Αν είναι αυτά στα οποία αναφέρομαι δεν είναι επικίνδυνα και θα φύγουν μόνα τους. Απλά μην ταΐζεις τόσο πολύ για μερικές μέρες.

Επειδή δεν είμαι και από τους ποιο έμπειρους του forum και μιλάω από προσωπική πείρα, καλύτερα ν’ακούσεις και καμιά άλλη γνώμη...

ace
26-10-2009, 10:28
Τα σκουλήκια που έχεις στα τζάμια είναι planaria.Είναι μη παρασιτικά οπότε μην σε τρομάζουν ιδιαίτερα.Σταμάτα να ανεβοκατεβάζεις την θερμοκρασία και μέτρα το νερό σου για αμμωνία (πιθανών να σου έχει ανέβει).Κάνε μερικές αλλαγές νερού αφού πρώτα καθαρίσεις τα τζάμια σου από τα σκουλήκια πριν από κάθε αλλαγή , και τάιζε λιγότερο.

yiapas
26-10-2009, 13:01
θα συμφωνήσω με τον ace:thumbup:

αλλαγή νερού οπωσδήποτε γιατί είναι συμπτώματα άστρωτου καινούργιου ενυδρείο
κόψε τα ταίσματα για 2 εικοσιτετράωρα και παρακολουθα στενά...

themis
26-10-2009, 15:02
κι ομως....!!!
απο τις μετρησεις μου....pH: 6 KH:1 GH:7 ΝΗ3 (αμμωνια): < απο 0,01
ΝΟ2(νιτρώδη): 0.02mg/l ΝΟ3(νιτρικά):15mg/l

το ενυδρειο το εχω εδω και 6 μηνες....με ψαρια μεσα τους τελευταιους 2.....και με συχνοτατες μετρησεις....οποτε αστρωτο...λιγο δυσκολο νομιζω!!....

τα σκουλικακια εμφανιστηκαν μετα απο αλλαγη νερου!!!....παρακολουθω στενα....και θα επανελθω..

ευχαριστω για τις γνωμες σας....

yiapas
26-10-2009, 15:18
το ενυδρειο το εχω εδω και 6 μηνες....με ψαρια μεσα τους τελευταιους 2.....και με συχνοτατες μετρησεις....οποτε αστρωτο...λιγο δυσκολο νομιζω!!....
και όμως φίλε μου...μην παρασύρεσαι.....

μην περιμένεις ένα αστρωτο ενυδρείο να παρουσιάσει μόνο σαν πρόβλημα την αμμωνία...

τα βακτηρια που αναπτύσονται είναι πολλές φορές μοιραία σε ενυδρείο 6 μηνών(που κατα την γνώμη μου είναι άστρωτο)

Γιάννης
26-10-2009, 16:05
΄.........
αλλαγή νερού οπωσδήποτε γιατί είναι συμπτώματα άστρωτου καινούργιου ενυδρείο
κόψε τα ταίσματα για 2 εικοσιτετράωρα και παρακολουθα στενά...
;)Κύριε πρόεδρε ένσταση,τα πλανάρια δεν ειναι ένδειξη άστρωτου ενυδρείου,αλλά έλλειψη καθαριότητας-υπερβολικό τάισμα.

yiapas
26-10-2009, 16:09
;)Κύριε πρόεδρε ένσταση,τα πλανάρια δεν ειναι ένδειξη άστρωτου ενυδρείου,αλλά έλλειψη καθαριότητας-υπερβολικό τάισμα.
απορρίπτεται
:confused: είπα εγώ για την πλανάρια:confused:

..ειχα αυξησει θερμοκρασια στους 34 για 4 μερες γιατι ειχα περιεργες συμπεριφορες..(ενας ενηλικας πλησιαζε και κοιταγε συνεχεια την επιφανεια...και ενα μικρο ειχε μαυρισει....)περιττο να πω οτι ειχαν χασει την ορεξη τους για φαγητο....τα πραγματα αρχισαν να βελτιωνονται μετα απο τις 4 μερες...και εκανα μια αλλαγη (30&#37;) και αρχισα να κατεβαζω θερμοκρασια σιγα σιγα...(σταδιακα μεχρι τους 31)...τοτε προσεξα οτι στα τζαμια ειχα αυτα τα μικρα παρασιτα....

να αυτά που θεωρώ συμπτώματα άστρωτου ενυδρείου;)

Γιάννης
26-10-2009, 16:25
:)Κύριε πρόεδρε άκυρη η ένσταση,δεν αντιληφθήκαμε το νόημα των λόγων σας.

yiapas
26-10-2009, 16:30
:)Κύριε πρόεδρε άκυρη η ένσταση,δεν αντιληφθήκαμε το νόημα των λόγων σας.
dohτι περιπτωσάρες είμαστε ρε????

είμαστε άρρωστοι τελικά Γιάννο:rolleyes:

ChristosP
26-10-2009, 16:30
ενσταση και εγώ ρε παιδιά δεν μου μοιάζουν για πλανάρια κύριε πρόεδρε ;):d

Diskus Fan
26-10-2009, 17:07
Και εγω μια απορια ... τι σε κανει να πιστευεις οτι με την αυξηση της θερμοκρασιας θα τα ... εξουδετερωσεις;:confused:

yiapas
26-10-2009, 17:15
Και εγω μια απορια ... τι σε κανει να πιστευεις οτι με την αυξηση της θερμοκρασιας θα τα ... εξουδετερωσεις;:confused:
δεν κοιτάμε να του πούμε τι χρειάζεται για να σώσει τους δίσκους του και να αφήσουμε τα σκουλίκια(που έτσι και αλλιώς σε λίγο θα εξαφανιστούν )

φίλε άκουσε με...
άνοιξε το φίλτρο σου να απομακρύνεις τυχόν συσσωρευμένη μπίχλα στα σφουγγάρια που λειτουργουν σαν προφίλτρα και κάνε μεγάλη αλλαγή αλλαγή νερού 40-50&#37;
μην ταίσεις για 1-2 μέρες και προπάντων μην ενοχλείς τις θερμοκρασίες και το ενυδρείο γενικά...μην βάζεις μέσα χέρια - ξύλα καινουργια κτλ και θα δείς διαφορά στους δίσκους σου αλλά με υπομονή

σε μία εβδομάδα θα μας ποστάρεις εδώ οτι πάει καλύτερα γενικά το ενυδρειο σου;)

themis
26-10-2009, 18:02
κυριε Προεδρε....Κυριε Εισαγγελευς....

Αποδεχομαι τις κατηγοριες...και δηλωνω....Ενοχος....

Θα ακολουθησω την ποινη που μου επιβαλεται και θα επανελθω αφου δειξω μεταμελεια...!!!!!

(Ευχαριστω παιδια...!!!!!):-)

yiapas
26-10-2009, 18:04
κυριε Προεδρε....Κυριε Εισαγγελευς....

Αποδεχομαι τις κατηγοριες...και δηλωνω....Ενοχος....

Θα ακολουθησω την ποινη που μου επιβαλεται και θα επανελθω αφου δειξω μεταμελεια...!!!!!

(Ευχαριστω παιδια...!!!!!):-)
:lllll:funyαυτό είναι φίλε μου:thumbup: έτσι το χιούμορ τα φτιάχνει όλα

περιμένουμε με αγωνία;)

Genirous
27-10-2009, 12:38
Συμφωνώ με τα παιδιά από πάνω ότι είναι εντελώς ακίνδυνα αν και λίγο αντιαισθητικά... Θα ήθελα όμως να προσθέσω ότι τα έχω και στο δικό μου ενυδρείο, στρωμένο κοντά στα 3 χρόνια και με πεχά -την τελευταία σχεδόν διετία- κάτω από 5,00... :rolleyes:

themis
29-10-2009, 14:21
και επανερχομαι...(δυστυχως.....!!!!)

κοιταξτε πως ειναι ο ενας ο μπλε μου......εχει πριστει κατω απο το κεφαλι του....!!!!!!

σημειωση....δεν εχει φαει μερες τωρα...δεν ειχε ορεξη....μολις εριξα τροφη στο ενυδρειο για τους αλλους....!!!!

συνθηκες οι ιδιες..!!!....το ph μου εχει πεισει λιγο.... (στο 5,5...)...ΝΗ3 (αμμωνια): < απο 0,01
ΝΟ2(νιτρώδη): 0.01mg/l ΝΟ3(νιτρικά):15mg/l θερμοκρασια....29,5 με 30...

κανω κατι????....αλλαγη νερου????θερμοκρασια..????φαρμακο???

themis
30-10-2009, 00:56
δυστυχως ο δισκος...εμφανησε ακανονιση κολυμβηση......(ειναι πρισμενος....αναπνεει μεν ακομη...αλλα τον παει η ροη του νερου οπου να ναι.....)

εριξα aquatan.....ανεβαζω θερμοκρασια στους 33...

κατι αλλο????

δυστυχως ο δισκος.....τελος.. :-(

yiapas
30-10-2009, 13:17
δυστυχως ο δισκος.....τελος.. :-(
λυπάμαι φίλε μου....
το δικό μου συμπέρασμα είναι τελικά και η αρχική μου τοποθέτηση δυστυχώς

και όμως φίλε μου...μην παρασύρεσαι.....6 μήνες ενυδείο ΔΕΝ είναι στρωμένο

μην περιμένεις ένα αστρωτο ενυδρείο να παρουσιάσει μόνο σαν πρόβλημα την αμμωνία...

τα βακτηρια που αναπτύσονται είναι πολλές φορές μοιραία σε ενυδρείο 6 μηνών
μην πτοείσαι...πάμε για άλλα:thumbup: